Verrei JE PM" Tel. No. 15. Stooisen DAGBLADMOOR SCHIEDAM Eff OMSTREXEfÊ. FEU ILLETOM. Prinses Lolo. I 48ste Jaargang. Maandag 19 October l 8S5, Ia. 14381 BureauKOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— *per kwartaal. Afzonderlijke nummerB 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertsntilni 15 regels 1.75, «ika rsgal daarboven 30 o nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingtn 7B c. p«r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk edverteeren. Tarievsn worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 508 b daim; 160 bij verlies van een wijsvinger; ij levenslange gelieele invaliditeit1200 f 15 bij verlies van eiken anderen vlnge? bij verlies van een hand, voet ol oog I De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij doodi 100 bij verlies van een de N.HolS.Aigem.Verz. bank Schiedaaa OuStenlanisab Nieuws, DE CONFERENTIE TE LOCARNO. De conferent ie te Locarno is dus Vrijdag ge ëindigd en met schitterend succes, dat, hopen wc, 't begin moge zijii van een eindresultaat, waar door de vrede in Europa en in de geheele wereld voorgoed verzekerd moge zijn. Een meer christe lijk begrip van vrede «n recht zal hiervoor even wel noodzakelijk blijken. Het officieel e eommuniqu Het Zaterdag uitgegeven officieele communi qué luidt: De door de conferentie uitgewerkte verdragen, welke met- de clausule ne varietur te Locarno zijn geparafeerd en den datum van Vrijdag dragen, zijn de volgende 1. Verdrag tusschen Duitschland, België, Frankrijk, Groot Brittanniö, Italië. 2. Arbitrageverdrag tusschen Duitschland en België. 8^3. Arbitrageverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. 4. Arbitrageverdrag tusschen Duitschland en Polen. 5. Arbitrageverdrag tusschen Duitschland en Gechoslovakije. Wat de conferentie betreft, die op 1 De cember te Londen zal worden gehouden, om hel verdrag van Locarno te onderteekenen, wordt nog vernomen, dat dit geen eenvoudige bijeen komst van gezanten zal zijn, doch een conferen tie der ministers van buitenlandsche zaken. Zaterdagavond verluidde, dat van Engelsche zijde in de slotzitting aangedrongen is op een vroegeren termijn van onderteekening, doch dat op voorstel van Stresemann, de datum ten slotte op 1 December is vastgesteld. Verschillende gedelegeerden hebben Locarno reeds verlaten. Persstemmen. De Fransche bladen verheugen zich eenstemmig over het in Locarno tot stand gebrachte werk, dat een nieuwe periode van algemeenen vrede in Europa opent. Zij brengen hulde aan alle ge delegeerden, voor hun ruimen blik en goeden wil. De Duitsche Republikeinsche pers is over Locarno ook zeer voldaan; de rechtsehe natuur lijk niet Ook de pers te Londen is verheugd over het tot komen van het verdrag van Locarno. Van officieele Poolsche zijde worden over de conferentie te Locarno optimistische verklaringen gepubliceerd. In 't bijzonder legt men den na druk op de versterking van het Poolsch-Fransche bondgenootschap. Niettemin is de Poolsche pers min of meer pessimistisch gestemd en ziet zij in het resultaat van Locarno een verzwakking der politiek van Polen. Verklaringen. In een interview verklaarde de Cechoslovaak- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Be- nesj, dat hij over de resultaten van Locarno volkomen tevreden is. Het zou een dwaling zijn, indien men niet als een groot voordeel zou be schouwen, hetgeen Polen en Cechoslovakije op de conferentie hebben weten te bereiken. Men moet met zijn oordeel wachten, totdat de tekst der gezamenlijke documenten, in het bijzonder die van het Cechoslovaakschc arbi trageverdrag met Duitschland, is gepubliceerd. Eerst dan zal men de volkomen draagwijdtedezer overeenkomsten kunnen begrijpen. Indien er ook ai onderscheid bestaat tusschen het. Rijnland pact en de Oostelijke arbitrageverdragen, dan moet men daarbij in het oog houden, dat alle documenten tezamen een geheel vormen en dat het Westelijk pact indirect ook op Midden- Europa van invloed is. 63) Tante Sibylle het is mij te moede, als of ik nu eerst mijne zuster geheel begrepen heb. Hoe Verschrikkelijk moet zij mij wel haten, dat zij zich toch zoover vergeten kon. Daar moet jc nu niet meer aan denken. Dit zijn in ieder geval de laatste tranen ge weest, die je boozc zuster je ontlokt heeft. Als de hemel mij eens erg goed gezind is, laat hij mij eens je zuster ontmoeten dan zal ik haar eens doodbedaard mijn meening zeg gen. Daar verheug ik mij op. Zoo bekijk nu je Joacliim eens wat lacht hij tegen je met zijn looze oogen. Daardoor vergeet je al het kwaad, dat men je ooit aangedaan heeft hij zal al'es goed maken met je,daar voor ken ik hem. En wij, anderen, zullen hem een handje helpen. Prinses Lolo drukte zich tegen de'oude dame aan en kuste Joachims portret. Lieve, dierbare tante Sibylle, wat bent u fiOch goed. Ik zal mijn best doen om dat al- De correspondent van de „Kölnische Zeitung" te Locarno heeft van minister Stresemann de navolgende verklaringen ontvangen Onder de kwesties, die op de conferentie wer den behandeld, is de Rijnlandkwestie voor de Duitsche delegatie van de grootste beteekenis geweest. Indien het verdrag van Locarno wordt aan genomen, dan beteeken dit een groote feite lijke verlichting voor het bezette gebied. Een wensch dien wij vóór alles koesterden, was dat ook het Rijnlandverdrag onder de arbitrage zou vallen. Deze wensch is vervuld. Een een zijdige uillegging van het Rijnlandverdrag is in de toekomst onmogelijk en beide partijen zullen zich aan het oordeel van een scheids rechter onderwerpen. Naar de speciale correspondent van het „Ber liner Tageblatt" te Locarno verneemt, zijn de toe zeggingen, welke Frankrijk heeft gedaan in de z.g. nevenkwesties de volgende lo. De ontruiming der Keulsche zone nadat Duitschland de weinig nog bestaande geschil len omtrent de ontwapening uit den weg zal hebben geruimd. Hoofdzakelijk gaat het hier om de reorganisatie van de Rijksweer. 2o. Wijziging van het bezettings-regime in het Rijnland, in politiek en juridisch opzicht. Daaronder valt ook 't. opnieuw functionneeren van het indertijd door de Franschen ontbonden Duitsche rijkscommissariaat. 3o. De Fransche troepen in de nog bezette zone zullen verminderd worden. Daarbij geeft, Frankrijk de verzekering, dat de troepen sterkte zal worden teruggebracht tot een con tingent, die in overeenstemming is met de sterkte der vroegere Duitsche garnizoenen in dit gebied. 4o. De vrijheid der Duitsche Rijnscheepvaart wordt hersteld. 5o. Duitschland verkrijgt behandeling op voet van gelijkheid voor het luchtverkeer voor handelsdoeleinden. Go. Wijziging van het regime in het Saarge- bied in dien zin,dat de bestaande landraad vervangen zal worden door een werkelijk parle ment. Hel Duitsche Rijkskabinet zal heden aan aan vang maken met het onderzoek van het verdrag van Locarno. Reeds morgen worden de vertegen woordigers van het Rijn ng ontvangen. Woens dag komt de Rijksdagcommissie voor de bui tenlandsche aangelegenheden bijeen. Locarno en de ontwapening. Uit Washington wordt aan de „New-York Herald" geseind, dat men in Amerikaansche officieele kringen gelooft, dat het slagen der conferentie van Locarno de verwezenlijking van het voorstel van Coolidge om een ontwapenings conferentie bijeen te roepen zal bespoedigen. Daarmede is niet gezegd, dat deze conferentie te Washington zal worden gehouden. Ook den Haag of' een andere stad, waaraan de Europeesche naties de voorkeur zouden ge ven, zou eveneens in aanmerking komen. De „Daily Mail" verneemt dat er op 16 De- dember een buitengewone zitting van den Vol kenbond zal worden gehouden, in welke zitting Duitschland tot den Volkenbond zal worden toegelaten. schop te middelen. De „Wiener Arbciterzei- tung" beschuldigt hem ervan, 10.000 aandeden van de Biedermann Bank tegen ongewoon lagen koers gekregen te hebben. In verband hiermee wordt door de sociaal-democratische fractie de instelling van een commissie van onderzoek geëiscM. De beschuldiging van het blad heeft in politieke kringen groot opzien gebaard. AMERIKA. De Steenkolèncommissie deelt mede, dat er in den staat New-York een tekort aan anthia- ciefc is, zulks als gevolg van de mijnwerkers staking en vrijwel in gelijke mate als tijdens dc hoogst benarde periode van den winter 1922/'23. Voorts wordt verklaard, dat er geen tekort zal behoeven te zijn, mits een nuttig gebruik wordt gemaakt van vervangende brandstof. SYRIË. Het bureau van den Franschen premier laat formeel tegenspreken, dat in Syrië een nieuwe opstand zou zijn uitgebroken, gelijk een buiten- landsch blad had medegedeeld. ALLERLEI. Uit Berlijn Gister is de nieuwe vrijhavenzöne van Saloniki plechtig geopend. L it Gcnève Het eerste congres van de nationale minderheden in Europa is geëindigd. Tabletten, voor rookers. 3570 8 Innenlami OOSTENRIJK. De sociaal-democratische oppositie voert thans den strijd tegen mini.:,Ier Mataja met do De Rijksmiddelen. JKwam in dc maand Augustus een zekere stilstand in de stijgende ontvangsten der rijks- schatkist,, de maand September echter trad met een zeer redelijk accres naar voren. Aan gewone middelen n.l. wijst de gepubliceerde maand staat over September een bedrag aan van 37.481.902 tegen ƒ36.339.47 in de overeen komstige periode van het vorig jaar of 1.14 milliocn moer. Ook ten opzichte van de raming is de maandstaat gunstig te noemen, aangezien deze, groot ƒ34,828.500, met 2.65 millioen wordt overtroffen. Voorts schenkt de staat een gunstig beeld ten opzichte van de in het loopende jaar tot dusverre bereikte resultaten. Dc opbrengst over de eerste negen maanden des jaars bedraagt n.l. ƒ340.596.034 tegen 323.951.766 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar, een accres aan- toonend van 16.64 millioen. Wanneer men de verschillende bronnen nader beschouwt, dan ontwaart men een aantal stijgin gen, welke deels aan een gunstiger gang van zaken, voor een ander deel aan verzwaring van belastingdruk zijn toe te schrijven. Tot de eerste behoort een belangrijke vooruitgang van 1.23 millioen in de opbrengst der personcele be lasting, die te danken is aan de ruimere storting op rekening van het nieuwe belastingjaar dat middel bracht n.l. ƒ4.204 millioen op tegen 2.790 millioen in September van het vorig jaar, daarmede de raming met /l.U millioen over- 3G03 6 les te vergeten. Ik kan er niet aan denken wat er wel zou hebben kunnen gebeuren. En wat moest Joachim we! van mij denken, toen ik na dezen brief zijn hand weigerde? Prinses Sibylle glimlachte. Weet je cr uitzien, dat hij deed Ik ken de mijn wildzang haast niet meer. Maar, hij is een Zondagskind bij hem loopt alles op geluk uit. Na den middag reden de beide dames naar Falkenhausen en prins Joachim kuste dc laat ste schaduw weg van het gezichtje van zijn prinsesje. De wereld was zoo schoon en de harten zoo vol geluk, dat men gemakkelijk vergat, wat vroeger een dreigend onheil scheen te zijp. En in liet park Van Falkenhausen zongen dé vogels zoo schoon en de lieve zon scheen zoo doordringend en helder. Zij aan zij schreed een gelukkig paartje door dé rijpe, weelderige zomerpracht. Drie maanden later werd prinses Lolo prins Joachims gemalin. Bij de bruiloft liet prinses Sibylle zien hoe feesten gevierd moesten worden. Het prinsesje was heel niet meer naar Weisenburg teruggeweest. Birk- huhntje, Bielke en vrouw Bangemann wer den in Falkenhausen opgenomen. Birkhuhn- tje bewoont nu twee Vriendelijke, zonnige kamers bij den toren, vanwaar uit zij een heer lijk uitzicht heeft over het park. Voor Biel ke werd er eene betrekking als parkopzich ter in het leven geroepen, welke hij nu bekleedt en zeer ernstig opvat. En vrouw Bangemann is het werk in de prachtige keuken van het kasteel «een waar genot. Zij behoeft wel niet veel te koken, want daar is een kok met een liecle staf van ondergeschikten, maar zij heeft het toezicht op de proviciekamers. Het kamermeisje Meta heeft de meube len uit, het prinsessenkasteeltje cadeau ge kregen en is met den postbode getrouwd. Een gedeelte van die meubelen heeft zij verkocht en met de rest haar huisje ingericht. Slechts enkele stukken heeft het prinsesje als aan denken bewaard. Daaronder bevindt zich ook het primitieve meubilair van het heiligdom. Vorst Egon is Verrukt over zijn schoon dochter. En de meubelen in het vorstelij ke slot zijn nu vernieuwd, tot, de vloerklec- üen en gordijnen toe. Van verbleekte pracht is niets meer te bespeuren. Prinses Renate was niet verschenen op het huwelijksfeest van haar zuster. En dat, was maar goed ook. Het zou maar storend op de feeststemming gewerkt hebben, alsmen treffend. Dc andéft'^rréflté 'belastingen zijn dit maal bij verleden jaar1 ten achter gebleven. De inkomstenbelasting n.l. bracht 5.07 milliocn op tegen ƒ6.59 milliocn in September 1924, daarmede bij de raming groot 7.08 millioen, eveneens achterstaande. Deze vermindering is sléchts te wijten aan kleinere baten uit oude achterstanden op rekening van het nieuwe be lastingjaar in de laatste twee maanden aan zienlijk meer ingekomen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De opbrengst over de eerste maanden door dit middel bedraagt ƒ70.13 millioen tegen 73.92 millioen in hetzelfde tijd vak van 1924 of wel 3.79 minder. Dit verlies wordt ruimschoots opgeheven door de opbrengst der personcele en grondbelasting, welke respect. 19.95 millioen cn 17.29 millioen bedraagt tegen respect, 16.71 milliocn cn 15.85 milliocn in 1924. Over de, maand September echter bleef de grondbelasting bij September 1924 tenachter ƒ1.24 millioen tegen ƒ1.47 milliocn. De ontvangsten dor dividend- en tantième- belasting waren ditmaal minder groot. Er werd n.l. opgebracht, 1.38 millioen tegen 1.60 millioen in September van het vorig jaar, maar bleef toch bijna 4 ton boven de raming. De Verschillende accijnzen maakten over het algemeen een redelijk gunstig figuur, mot uit zondering van het accijns op het gedistilleerd, dat, hoewel do opbrengst iets grootcr was dan verleden jaar September /3.79 millioen Legen 3.78 millioen, in do verste verte niet beant woordt aan de tweede belangrijke verhooging van het recht van 300 per H.L. Zonder ver mindering van het verbruik en de stijging in den clandestienen handel zou de. opbrengst, 3J/2 maal zoo groot moeten zijn dan vóór de verhooging. Ook ten opzichte van de raming, groot 4.17 millioen is dit middel wederom ten achter ge bleven. Het accijns op bier bracht ƒ1.34 milliocn op tegen 1.28 milliocn in September 1924, dank zij de verhooging van het recht, waardoor dc raming met ruim 4'/2 ton wordt overtroffen cn de opbrengst over de eerste negen maanden ƒ3.18 millioen grooter is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het accijns op zout vorderde van 156.255 tot 171.118, op wijn van 452.662 tot 517.044, op het geslacht van ƒ852.231 tol ƒ947.323. Het accijns op suiker echter bleef bijna 5 ton bij ver leden jaar ten achter en bracht 3.74 millioen op tegen 4.20 millioen. Het accijns op tabak wijst wel een hoogere opbrengst aan, maar be antwoordde niet geheel aan dc verhooging Van liet heffingspercentage. Dit middel bracht n.l. ƒ1.55 millioen op tegen ƒ1.31 millioen in Sep tember 1924, maar bleef toch nog eenige tonnen boven de raming. De bronnen welke met het zakenleven ver band houden, lcverdern gunstige resultaten op. Zoo o.a. wijst de zegelbelasting een accres aan van ruim 61/a ton, ƒ2.10 millioen opbrengend tegen 1.44 millioen in September 1924. De registratierechten vertegenwoordigen een bedrog van 1.71 millioen tegen 1.22 millioen of bijna 5 ton meer. Ook de verhooging der tariefwet komt in de ontvangsten der invoerrechten tot uitdrukking. Deze waren n.l. groot ƒ4.71 mil lioen tegen 3.04 millioen, een accres aanloonend van bijna 7 ton. Ook de loodsgelden maakten een beter figuur en brachten 319.454 tegen 297.521 in liet vorig jaar. De hiertegenover staande verminderingen waren niet groot. De successierechten n.l. brach ten ƒ3.44 millioen op tegen ƒ3.60 millioen, de belasting op gouden en zilveren voorwerp ƒ90.335 tegen 97.135, het statistiekrccht 348.014 tegen 368.327, de Domeinen 171.298 tegen ƒ374.512. haar oogen nijdig op het goudharige hoofd van haar zuster had moeten zien rusten. Bo vendien zou prinses Sibylle Volstrekt niet den tijd hebben kunnen vinden om haar haar opinie te zeggen. Zij had haar handen meer dan. vol om voor de waardige viering van het feest tc waken. In het vorstendommetje vertelt men el kander nog heden ten dage wonderbaarlij ke dingen van deze feestviering ter ecre van het huwelijk van prins Joachim met, prinses Lokandia. En waar prinses Lolo zich maar laat zien, blijven de menschcn genoegelijk glimlachend staan. Haar lachende, gelukki ge gezichtje werkt als zonneschijn op alle. gemoederen. Eens zal zij de geestelijke na latenschap van prinses Sibylle aanvaarden. Nu reeds is zij evenzeer bij het volk bemind als haar tante. Prinses Sibylle gaat dikwijls naar Falkenhausen en als zij daar dan zoo bij het jonge paar zit, is het alsof allegeesten der vroolijkheid te gast zijn. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1