c DaiiW voor Scliieflam en Omstralen, zyn verkrijgbaar a 4 ets. per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. 16 Oct. 19 Oct Londen f 12.041/» 12.048/, Berlijn - 59.211/8 -59 241 It Parijs - 11 19 - 10.937a BelgiB - 11 32 - 11.337, - 48 - 47.927a Amerika - 9 4813/ u - 2.487, Weenen 35.10 - 35.10 Kopenhagen 61.5272 62.271/a Stockh Mm 66.61 - 66.55 Oslo - 50 30 50 55 Madrid - 35.68 35.72 Milaan- 9 80 9 90 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 16 Oct. 19 Oct. Londen 12.04 7a f 12.043/4 Berlijn - 59.227, - 59.24 Parijs - 11.18 - 10.95 Brussel -11.33 - 11.34 Zwitserland -48.— - 47.95 Weenen - 35.07 71 - 35.077, Kopenhagen - 61.50 - 62.30 - 66.65 - 66.60 Oslo - 50 25 - 50.60 New-York - 2.48 -2.487, Tefefra amen. UIT DUITSCBIJAND. Kerknieuws. SPORT. Rechtzaken. Burgerlijke Staud. Scheepvaart. Handelsberichten. Bears van Schiedam. Twee matrozen getroffen. Uit Zandvoort vernemen wij Hedenmorgen bekwamen een tweetal matro zen A. V. en A. S. bij 't breken van een visch- lijn, welk afgeknapt eind, hun tegen de beenen sloeg, een beenfractuur. Beide zijn naar 't St. Johannis de Deo-Gasthuis te Haarlem overge bracht. De „Eemdijk" gezonken Een telegram uit Victoria meldt, dat bij de pogingen om de „Eemdijk" vlot te brengen, een ernstig ongeluk is gebeurd. De sleepboot „Hope" botste tegen den lichter, die bezig was de lading van de „Eemdijk" over te nemen. De sleepboot zonk, waarbij 7 opvaren den verdronken. Eenige minuten later zonk ook de „Eemdijk". Bij de directie van de H.A. lijn was heden- yniddag nog geen bericht ontvangen van het zinken van het s.s. „Eemdijk". De pogingen om het schip vlot te brengen zijn tot nu toe mislukt, maar zullen morgen worden hervat. He komt de directie der H.A. Lijn onwaar schijnlijk voor, dat de „Eemdijk is gezonken. Huis ingestort.. Hedenmorgen ca. 11 uur is in de Hertogstraat te Nijmegen het perceel van de fa. Kuyck inge stort. Het gebouw zou verbouwd worden en daarom was het ondergedeelte afgebroken, ter wijl het bovengedeelte was gestut. Dat is echter hedenmorgen bezweken en kwam met groot geraas naar beneden. Het geheel is thans een groote ruïne. De aannemer en de werklieden die aan de verbouwing bezig waren, kregen geen letsel. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. LEIPZIG, 18 Oct. (draadloos) Heden hebben hier relletjes plaats gevonden. Een aantal leden van de nationalistische strijdorganisaties drong in de arbeiderswijken en Veroorzaakte daar bot singen. Zes arbeiders werden gewond. BR'ESLAU, 19 Oct. (draadloos) Na afloop van een vergadering van de uiterst e nationalisten om ingelden tegen-demonstranten de auto van Ludendorf. De politie moest ingrijpen en Luden- dorf ontzetten. HANDELSVERDRAG. SOFIA, 19 Oct. (draadloos) Tusschen Bulga rije en Tsecho-Slowakije is een voorloopig han delsverdrag gesloten. H-14 Nov. Jonge dames midden-land. 1720 Nov. Gehuwde middenstand. 2326 Nov. Gehuwden gewonen stand. 30 Nov*.3 Dec. Gehuwden gewonen stand. 8—11 Dec. Jonge dames middenstand. 1316 Dec.. Jonge dames defiigen stand. De Oostersche Christenen en wij. Aan het slot van twee beschouwingen over den toestand van het diepvervallen patriar chaat van Copstaritinöpet en. deii over 't geheel,, treurigen' Eöestand.- dei' afgescheiden Oostuiychv Christenen, lezen wij in de „N.11.01.' deze, in verband met het pas geleden te Brussel gehouden hereenigingseongres, merkwaardige woorden „Dat. onder de schijnbare starheid der ortho doxie diepe vroomheid, Veel offermoed, zede lijke ernst, trouwe aanhankelijkheid aan Chris tus Verborgen liggen, hebben de volken van het Oosten in de laatste jaren rijkelijk bewezen. Deze vroomheid en ernst openbaren zich in het streven naar hervorming op Velerlei ge bied. Wij mogen de schaduwzijden in het leven dezer kerken niet oVer het hoofd zien. Maar aan den anderen kant hebben wij, West-Euro- peërs, geen reden meer, om op die schaduw zijden zoo smalend te wijzen, als vroeger ge daan werd. Wij moeten ons verheugen in de groote lichtzijden ja voor alles moet het ons goed doen, dal in breede kringen dezer kerken het groote Verlangen gekoesterd wordt, om zich met de zusters in het westen te verstaan. Aan Vereniging behoeven wij voorloopig met te denken. De geschiedkundige ontwikkeling dezer kerken is een zóó geheel anderede cultureele, nationale, poliiieke en taalkundige tegenstellingen zijn zóó groot, dat een Lnie voorloopig nog tot de pia vota zal blijven be- hooren. Doch intUsschen kunnen aan beide zijden voorooi'deelen uit den weg geruimd- worden. Uit wederkeerig leeren kennen, zal weder- zijdsche waardeering groeien, welke alleen den weg naar hereeniging kan vrijmaken." In deze laatste woorden ligt zuiver uil- gedrukt hetgeen de Pausen van alle Katholieken verwachten. Spartaan 12 Haarlem HaarlemU.V.V. 2— 0 Den Haag H.B.S.Z.F.C. 31 Haarlem E.D.O.—Ajax 12 Leiden A.S.C.Feyenoord 0—4. 2e Klasse A Schiedam H. D. V. ,S.Nep tunus 31. Delft D. H. C.—Quick Se— 1. Rot terdam St. IloogerO. D. S. 14. Leerdam L g. V.V. U. G. 04. Rottcrd&m Transvalia S. V. V, 2—4. 3e klasse B vjaardingen r Vlaardingen Fortunn 3—5. Delft Delft— Leonidas 2—0. Reserve Ié Klasse: Rotterdam: Feijouoord II—Spart a II 7—1. Den Haag: H. V. V. IJ— D F C. II i. Rotterdam V. O. G. IIH. D. V. si II 1—4. Reserve 2e klasse A Schiedam S. V. II A. S. C. II 2—1. Gouda Olyrnpia II—B. M. T. II 22. Den Haag Quick IIA. D. O. 1157. Utrecht U. V. V. II—H. V. V, III 5—3. Priester-minister. Bij de in de vorige maand doorgevoerde reorganisatie van het kabinet van Litauen is mgr. dr. Miecys Reinys tot minister van bui- tenlandsche zaken benoemd. Van bijzondere beteekenis is dit feit, wijl, zooals bekend, Li tauen in verband met het Poolsche Concor daat de betrekkingen met het Vaticaan heeft afgebroken. Mgr. Dr. Reinys was voor zijn minister benoeming professor in de philosphie aan de universiteit van Kaunas. Hij staat in zijn land bekend als een christelijk democratisch politicus en is een zeer gezien priester. Zijn doctoraat in de wijsbeheevte behaalde Dr. Reinys aan. de Hoogeschool van Leuven van waar hij naar Straatsburg ging om zich op de studie der apologie toe te leggen. In 1907 werd hij priester gewijd en was na dien werkzaam als kapelaan te Wilna, als gymnasium- en seminarieleeraar om tenslotte in 1913 als professor van de philosophic naar Kaunas geroepen te worden. SCHEEPSBRAND. NEW YORK, 19 Oct. (draadloos) Volgens de laatste berichten vallen bij den scheepsbrand nabij Mayfort 40 menschelevens te betreuren. BEGENADIGD. BERLIJN, 19 Oct. (draadloos) Uit Moskou wordt gemeld, dat de ter dood veroordeelde Duitsche studenten begenadigd zijn. De Jesuieten in Litauen. Men schrijft uit Rome aan de „Msb." De H. Vader heeft bij den terugkeer der Jesuieten in Litauen een som van 500.000 lire geschonken voor de oprichting van een semina rie te Kaunas (Litauen). De Jesuieten zijn onlangs na 150 jaren van ballingschap weer naar Litauen teruggekeerd en hebben weer van hun oude eigendommen bezit kunnen nemen. De bisschop, mgr. Karevicius, heeft aan de Jesuieten-orde, op wier terugkeer naar Litauen hij de grootste verwachtingen voor den opbloei van het Katholicisme stelt, alle mogelijke mede werking verleend en ook de landsregeering heeft geenerlei moeilijkheden g< maakt. Een Katholieke school met circa 200 scholie ren is reeds geopend. GelerExcelsior (3—1). Geler is volledig, bij Exc. Werd A. v. Slobbe vervangen door C. Janse.Wanneer scheidsrechter den Beugel' beginnen blaast, trapt Exc. tegen zon en wind in, af. Direct zweven zij voor het G doel, en reeds denken wij Exc. de leiding te zien hemen maar dé bal gaat juist naast den paal. Beide partijen zijn geheel aan elkaar ge waagd en het spel verplaatst zich snel. Enkele schoten op de Scliied. veste gaan juist over of naast of worden door Vollebregl onschadelijk gemaakt. Als Peters eens den bal krijgt toege speeld passeert hij de geheele G. achterhoede en lost dan een geweldige kogel en Lenige kon slechts, ten koste van een hoekschop, redden. Deze goed genomen levert echter niets op.Bij eeiï aanvat van Q. trapt Janse den hal het verre veld in, maar de scheidsr. krijgt het leder tegen z'n oog en kan niets meer zien. Exc. staakt nu met spélen waarvan G. gebruik maakt en den bal in de touwen werkt. Door dit incident wordt de strijd voor 10 min. gestaakt. Als er wederom wordt begonnen wijst de scheidsr. naar het midden, levige protesten van de zijde der Scliied. volgen maar niets mocht baten, de scheidsr. handhaaft z'n beslissing, zoodat C. op gtmakke lijke maar ook op onsportieve wijze de leiding heeft gekregen. Exc. is geheel ontmoedigd, wat echter niet weg neemt dat zij thans de meerdere is en ook blijft tot aan het einde. Met 10 voor Cv breekt de rust aan. Na de hervatting pakt Exc. stevig aan en dringt Celer geheel terug. Ieder oogenblik kan dé gelijkmaker worden verwacht maar hoe Exc. ook zwoegt niets mag gelukken,Wannéér Geler eens doorbreekt doelpunt haar linksbinnen ohhoudbaar. Even daarna doelp. C. weer op de zelfde wijze (3—0). Exc. is nu niét meer van het G. doel af te slaan en als Leenderts wordt gehaakt wijst de scheidsr. naar de witte stip. Noestheden plaatst den bal in het C. doel en redt dus de eer voor Exc. (31). Verschillende hoekschoppen op G doel leveren ook geen succes op. Met Exc. sterk in dc meerder heid kondigt de scheidsr. het einde aan. Adelaars 2—Excelsior 3 26. Geler 4Excelsior 5 11. CHINA. PEKING, 19 Oct. (draadloos) De burgeroor log veroorzaakt groote troepenbewegingen. Men weet niet, wat nog te wachten is. OVERREDEN. BERLIJN, 19 Oct (draadloos) Bij Minden is een ledige locomotief tusschen een kolonne ar beiders gereden.Vijf arbeiders werden onmiddel lijk gedood. Z. 1). H. Mgr. GijlsVvijk. Zaterdagavond is te Rome aangekomen Z. D. H. Mgr. J. Gijlswijk, apostolisch delegaat. Z.D.H. verklaarde zich zeer tevreden over het verloop van het Indische concilie en verwacht te daarvan een aanzienlijke verhooging van het katholiek prestige aldaar. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dins dag a;s. geen audiëntie verleenen. Retraitcuhuis „De Thabor", te Rotterdam. 2-5 Nov. Gehuwden gewonen stand. §—11 'Nov. Meisjes gewonen stand. Dinners va» de Voetbaluitslagen. Afd. I. Ie Klasse Gorinc.hem UnitasV.O G. 11. IJ-muiden StormvogelsR. G. H. 30 DordrechtD. F. G—H. V. V. 2—2. Amster dam Blauw WitH. F. G. 12. Rotterdam Sparta—'t Gooi 5—2. Afd. II, le klasseRotterdam Excelsior— daarna uil een doorgegeven bul nu. 3 in 'L Trans- valia-net lag. Met stand 31 gaat, de rust in. Na de thee is S.Y.Y. al direct weer in den aan val en weet,van Doorn er 4—1 van te maken. De S.V.V.'ers zwervejp maar steeds om 't Rot- tèrdamsche doel en weten nog twee goals te maken, die echter geannuleerd werden. Bij een snellen uitval yan Transvalia,.wordt. Malta ge passeerd. Feelders staal echter in doel en redt op 't juiste moment op de doellijn. De referee constateert echter dat, dé bal de doellijn gepgsr seerd. is en geeft goal,- (2—4)... Transyalia korni, nu sterk opzetten, maar weet niet rneér te doel punten. 't Einde kómt, met onveranderden stand. HlS.V.V. kan op een zeer goed géspeelden wed strijd terugzien en wanneer zij steeds zoo speelt als gisteren, de ongunstige plaats die zij op 't ranglijstje innam, voor goed vaarwel zeggen. Vermaal was de ster van't veld. V.O.C. II H.-D.V.S. II (1—4). Bij V.O:C. II speelt o.a. medé Groosjohan. De eerste aanval is voor H.-D.V.S., doch levert geen resultaat op. Na 10 minuten speïens geeft Kaufmann H.-D.V.S. d'e leiding 01. Spoedig echter ligt de gelijkmaker in 't net. Door den hevigen wind is goede baleohtróle zeer lastig, en mooi voetbal wordt dan ook niet vertoond; Even voor rust weet N. Boon keurig den stand op 12 te brengen. Na de thee heeft H.-D.V.S. den wind in den rug en is sterk in de meerderheid. De hechte H.-D.V.S. verdediging heeft de V.O.C. voorhoede geheel in bedwang. Van een foyt<in de verdediging maakt Kaufmann:1—3. De V.O.G.- keeper krijgt 't nü zeer hard te verantwoorden en menig schot weet hij keurig te sloppen. Even voor 't einde weet Kaufmann, die op een keuri- gen wedstrijd kan terugzièrt, de stand opl4 te brengen. Met dezen stand blaast de referee einde. Bij H.-D.V.S. was de verdediging zeer goed. In de halflinie blonk W. Brounts uit. De voorhoede speelde een aardige partij, mat Kaufmann en J. Valk aan 't hoofd. NederlandDenemarken. Bij den gistermiddag tc Utrecht gespeelden wedstrijd tusschen Voorwaarts en Kampong had de internationale voetballer Dr. A. Rcfèvre 't ongeluk bij 'n botsing met een speler van Voor waarts zóódanig neer te komeiï, dat zijn kuitbeen in die mate werd gekwetst, dat van 1 oppen geen sprake meer kon zijn. Na van het terrein te zijn gedragen werd Lefévre per auto naar een ziek en- inrichting gebracht en vervolgens' haar huis vervoerd. Dit ongeval, dat een onzef béste spelers Vóór Vele wéken van het voetbalveld zal houden, heeft als eerste gevolg, dat zijiï plaats in de nationale ploeg, Zondag a.s. door een ander zal moeten worden ingenomen. Ruw spel of overdreven fórsclïheid waren aan het ongeval Vólkomen vreemd. N. O. C. Naar de „Revue der Sporten" meldt is de be noeming tot eerelid van het N.O.G. door den oud- ministèr dr. J. Th. de Visser aanvaard. H.-D.V.S.Ncptunus (3—1). Daar de aangewezen scheidsrechter niet aan wezig was,werd de heer L. Blerck bereid gevonden bij goedvinden van beide aanvoerders, dezen wedstrijd te leiden. Neptunus trapt af en stevent gelijk op 't H.-D.V.S. doel af, doch de bal wordt naast geschoten. Het eerste kwartier kunnen de H--D.V.S.-half-backs geen vat krijgen op de Neptunusvoorhoede en Smoor heeft geen minuut rust. Bij een snellen aanval weet de rechtsbinnen fraai een harden schuiver langs Smoor te jagen (01). Niet ontmoedigd valt H.-D.V.S. stevig aan, maar veel moeilijks geven de voorhoede- mensehen van H.-.D.V.S., niet, aan den keeper. Eindelijk weet P. Scheffers met een harden iinkschen omhaal den gelijkmaker in T net tc jagen. J. de Bruin raakte onderwijl in een wor steling geblesseerd, maar speelt niettemin door. Even voor rust weet G. \ischer een voorzet van J. Nolet goed voor zich uit te drijven en met een keihard schot H.-D.V.S. de leiding te geven. Met, dezen stand gaat de rust, in. Na.de thee pakt, H.-D.V.S. al direct stevig aan. De linksbinnen van fNeptunus vindt 't schijnbaar noodig ruw te gaan spelen en haalt zich daardoor een waarschuwing op den hals. Smoor in 't H.-D.V.S. doel Verricht intusschen schitterend werk. Wanneer eens de rechts-binnen op een paar meter afstand van doel een vrije bal krijgt, weet Smoor hem met een kolossalen duik ded bal te ontnemen. Bij een H.-D.V.S. aanval duwt een der backs v. d. Griend onnoodig hard in den rug. Blerck geeft penalty en v. d. Griend geeft den Neptunus keeper geen kans (31) Smoor, bijgestaan door den geweldig op dreef zijnden de Bruin, weet zijn hei ligdom schoon te houden, na eerst nog eenige keepersstaaltjes te hebben laten zien. Met 311 voor H. D.V.S. blaast de heer Blerck, die zich bijzonder goed van zijn niet gemakkelijke taak kweet, einde. Smoor en de Bruin waren héél goed. In tegenstelling met de vorige wedstrijden speelde de geheele voorhoede minder. TransvaliaS.V.V. (24). S.V.V. heeft drie invallers; Transvalia is volledig. De eerste aanval is voor S.V.V. maar loopt op niets uit. De voorhoede van S.V.V. speelt een zeer goede partij en bestookt nu ge- geregeld 't Transvalia doel. Een snelle aanval van de Rotterdammers wordt met een keurig schot besloten dat Malta te machtig blijkt 1—0. S.V.V. valt nu. fanatiek aan en Bronneman, die een keurige partij speelde weet kort na elkaar de hattrich te verrichten. De le goal van zijn voet was een handig staaltje voetbal. Uit een goed opgezetten aanval volgde no. 2, terwijl even Een notaris voor de rechtbank. Door de Rechtbank te Leeuwarden werd be handeld de zaak tegen H. C,, vroeger notaris te Buitenpost. Hem wordt ten laste gelegd ver duistering van f 33.000 ten nadeele van zijn cliënten. Notaris G. leidde te Buitenpost een zeer royaal, leven en men nam algemeen aan, dat hij buiten gewoon rijk was. Hij was tamelijk bemind in 't, dorp mede tengevolge Van zijn goedgeeiseh- hcid. In deze zaak waren 14 getuigen'gedagvaard. Gcëischt werd drie jaar gevangenisstraf. Geboren: Oct. 17. Johannes Jacob z.v. J. Woord en J. C. van Zuidam, FabristraaL Hoog water te Hoek van Holland. 19 Oct. v.m. 3.01, n.m. 3.20. 20 Oct. v.m 3,34 nlra. 3'35 21 Oct. v.m. '4.15 n.m. 4 29 22 Oct. v.m. 4 53 n.m. 5.07. Gem. duur vloed 5 u. 31 nu; genu duur eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 16 Oei. Aangekomen Eng. s.s. Goi'bis", ledig van Rotterdam om hier te dok ken in dè WiJheJminahaven, en llaliaailsch s.s. „Baltico", ledig van Rotterdam. SCHIEDAM, 19 Oct. .Aangekomen Duitse-h s s. Carmen", van Londen om kolen te bunke ren in dc Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 17 Oct, Vertrokken Eng. s.s. „Vcstalia", ledig naar Rotterdam. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 Oct. Officieele noteering vau de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18.—. Namens de commissie voor de noteering. II. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 19 Oct. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingverecniging". Heden f2.50 per ketel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3