lijke wijze, een inzicht in de begrooting gegeven, dat beter spreekt dan vele beschouwingen. Dankbaar moet worden erkend, dat door meerdere inkomsten en een teruggang van uit gaven buiten de sluitposten een" aanzien lijke verbetering, vergeleken bij het vorig jaar, is verkregen. Het bedrag daarvan is 181.000. waarvan op het overzicht 179.000.is gespe cificeerd. Daaruit zal U blijken, dat het hoogere beginsaldo der begrooting voordeel 47.500. en de vermindering der kosten van de werk- loozen voordeel 93.000.— een zeer belang rijke rol spelen. Evenwel blijft de crisistoestand voortduren. Onze Gemeente staat daarin echter niet alleen. Ten aanzien;van de reedè gepubliceerde begroo tingen van andere Gemeenten heeft men kunnen waarnemen, dat men in het algemeen pnder'eën hüitengewdnen drult' bli/ft verkeéren. Alleen de saldo's van vroegere jaren gewoonlijk ver kregen uit de inkomstenbelasting waarmede men fondsen heeft kunnen vormen, konden voor velen tijdelijk nog eenige uitkomst geven. Het Is dan ook zeer te hopen, dat spoedig uitvoering zal wofden gegeven aan de verklaring van de Regeering, dat de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten zal*worden herzien. Inderdaad is deze in de tijden dat geen Sluitende staatsbegrooting nog was verkregen, zeer ten nadeele van de Gemeenten gewijzigd geworden, waarvan, gelijk het overzicht aan- -geeft, het. nadeel voor ons reeds in 1923—op 145.000.— per jaar werd berekend. ;Wat nu de toestand van onze Gemeente voor 192fhaangaatzij beschikt niet over saldo's uit inkomstenbelasting uit vroegere jaren, en, hoe zeer de toestand ook hier is verbeterd, blijft zij ribg op een buitengewone wijze door de malaise getroffen. In het overzicht worden de uitgaven voor de werkloosheid nog berekend op 187.500.—, De mindere opbrengst Van de inkomstenbelas ting eil' andere heffingen is natuurlijk zeer be langrijk*, dóch moeilijk onder cijfers te brengen. r. Met het oog op deze omstandigheden hebben wij gemeend weder, evenals vorige jaren, b u i- tengewone middelen óm de begroo- Tihg sluitend te maken te mogen te baat nemen. Als zoodanig zijn nog reserves beschik-- haar van de Gasfabriek, de Waterleiding en het Èlectriciteitsbedrij f In den geleidebrief voor 1925 toonden wij reeds aan, dat het gewettigd is deze in de tegenwoor dige omstandigheden aan te tasten. Wij vestigden er toen. de aandacht op. dat voor behoorlijke afschrijving is gezorgd, dat daarmede wordt voortgegaan en dat daaraan natuurlijk ook niet zou mogen worden getornd. Wanneer men nu over de volle winst die dan overblijft, beschikt, zonder bijzondere reserves te vormen, mag dit in de tegenwoordige omstandigheden zeker gewettigd heeten en ook dat men de. vroeger ge vormde reserves nu aanspreekt, Uit het overzicht blijkt, dat door niet reserveering in 1926 een voordeel wordt verkregen van 63.000.—terwijl uit reeds gevormde reserves nog 83.000.be- schikbaar is. y5 Het zal U duidelijk zijn, dat wat hier werd gCZegd Vah de reserves van de Technische Be drijven niet geldt voor die van het Grondbedrijf, daar zooals reeds dikwijls door ons is betoogd, de reserveering uit de rente van de gemaakte win sten voor dit bedrijf juist in deze omstandig heden geboden "is. Ook met behulp der reserves is echter in 1926 geen sluitende begrooting verkregen, laat slaan, dat de te zware belasting kon worden verlaagd. Derhalve moést naar andere middelen worden uitgezien. Het zal voor Uwen Raad wel evenals voor ons College een uitgemaakte zaak zijn, dat d e pensioénskorting, die zoo lang is uit gesteld als maar eenigszins mogelijk was, thans niet langer kan uitblijven. En ongetwijfeld zal het personeel zelf, dat den maatregel reeds zoo lang heeft kunnen zien aankomen, hoe gaarne men het ook anders zou wenschen, zich daar omtrent geen illusies meer maken. Wij hebben deze zaak thans bij het Georgani seerd Overleg aanhangig gemaakt. In de memo rie van antwoord voor de begrooting van 1925 werd de besparing deswege berekend op 80.000.- In de tweede plaats is het noodig den aftrek bij de inkomstenbelasting voor noodzakelijk levensonderhoud te herzien. Het bedrag van 800.dat in 1916 nog 40Ö.was, beh&tft o.i. teruggebracht te worden tot 700.vpor ongehuwden 500.thans 600. Waar het ook hier geldt bedragen, die niet meer in overeenstemming zijn met den na de ontzaggelijke stijging als gevolg van den oorlog; weder teruggeloopen levensstandaard, mag deze herziening o.i. niet achterwege blijven. Wij zouden ons echter willen beperken tot het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud, en den aftrek voor kinderen die sinds 1916 van 25-1 tot 100.— per kind werd opgevoerd, intact willen laten. Blijft deze dan ongewijzigd voortbestaan, naast het nieuwe bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud, dan kan o.i. zeker niet worden gezegd, dat met deze her ziening te ver is gegaan, ook niet wanneer men let op de bedragen die in andere Gemeenten gelden. De opbrengst van dit middel ramen wij op 80.000. per jaar. Waar het echter eerst met het nieuwe belastingjaar, ingaande 1 Mei 1926, in werking kan treden, zal voor 1926 daarvan slechts 2/3 of 53.000.kunnen worden ver kregen. Een derde punt, waar de gewijzigde omstandig heden een herziening noodzakelijk maken, be treft de schoolgelden Lager Onderwijs. Het aanvangspunt van de heffing 1.000. inkomen is, zoo het al reeds vroeger niet het geval was thans zeer zeker te hoog. Daardoor, mede in verband met den aftrek voor kinderen, die volgens de Rijksinkomsten belasting van 100.tot 200.— oploopt, is het aantal vchöb'lgaande kinderen, waarvoor geen scho'Ólgfeld wordt betaald zeer groot. Ten aan zien van meer dan de helft der leerlingen is dit thans het' geval. Voor 3358 wordt schoolgeld betaald voor 3602 niet. Valt iemand boven de grens, dan is nog het laagste schoolgeld zeer gering 14.per jaar Het schoolgeld voor de laagste klassen is zelfs nog aanzienlijk gerin ger dan hetgeen volgens de oude heffing voor de nieuwe wetgeving met voor oorlogspeil had moe ten worden betaald. Daarentegen werd het schoolgeld voor de middelbare en hoogere in komens, zeer sterk verhoogd, ook al neemt, men in aanmerking, dat toen vele kinderen naar de toenmalige muloscholen werden gezonden, waar van het schoolgeld evenwebvoor die gooopen Veel lager was. De onevenredigheid heeft zich ten aanzien van de lagere grcepen bij de Bijzondere scholen uit den aard der zaak nog scherper geac centueerd dan bij het Openbaar Onderwijs. Bovendien kleeft de heffing het bezwaar aan dat deze geschiedt naar het inkomen van twee jaar geleden. Het ligt in onze bedoeling voorstellen, die ons reeds zijn gedaan, thans aanhangig te maken. Het Voordeel daarvan ramen wij op 1Ö.000.-welke hoogere raming wij nu in de bcgrooting hebben opgenomen Nadat de daarvoor vatbare uitgaafposten zoo veel mogelijk zijn besnoeid geworden ten aan zien van den post „onvoorziene uitgaven" is dit vrij sterk het geval geweest is door boven- aangegeVën middelen eg» sluitende begrooting verkregen. De financieele Raadscommissie heeft zich met de Voorste'!entot pensioenskorting en verlaging van belastingaftrek Vereenigd Uit den Raad. De zitting van gister met haar ellenlange, agen da van niet minder dan 24 puntc-n, had een ta melijk vlot verloop. Eerst had er zelfs nog van half drie tot drie uur (dus a's gewoonlijk weer een h.a'f uur over tijd) een comité p'aats gehad, waarin de gister reeds gcme'de geldleening werd besproken en aanvaard, en toch konden wij ondanks dat a"es op klokslag half vijf naar huis toe. Een al meer voorgekomen incident, deed zich bij de benoeming van een regentes van het St. Jacobfgasthuis voor, waarbij de S.D.A.P.-fractie in haar geheel onder protest de Zaai verliet, om dat zij zich nog steeds met betrekking tot. 't bestuur over genoemd Gasthuis achtergesteld achtte. De heeron verwijderden zich kalm en do benoeming kon toen ook in alle ka'mte p'aats vinden.Een volgenden keer krijgen wij misschien weer 't zelfde onschuldige spelletje. Bij 't puntvoorstellen van de Commissie voor het onderzoek dor rekeningen tot goedkeu ring Van diverse rekeningen over 1924, had 't telkens ver aten der zaal door 't betrekke» raadslid wel veel van een onnoodige bureaucra tische vertooning, maar de wet eischt dat nu eenmaal, ook al hoort men tijdens de korte af wezigheid van hot lid niets anders dan een klap met den voorzittershamer. A la bonheur. Toen punt 6 straatbeplanting aan de orde kwam, bracht de heer Hijman hierbij even de gevaarlijke draai bij deKippenbruga.d.Westvest ter sprake, welke onlangs zoogenaamd Ver beterd werd. Zeker, de straat werd een M. bree der gemaakt,maar de draai blijft nog even kwaad aardig „Ja," zuchtte weth. Houtman, „ze geven me geen geld",om dat zaakje afdoende op te knappen." En daar stonden we weer Een aantal Nassaustraat pardon Nassau- laanbewoners J hebben met die naamverwisseling hun zin en toch dgeniijk weei niet hun zin ge kregen, want ze hadden alleen voor 't gedeelte B.K.-laanWillem de Zwijgerlaan, dien defti ge naam van Nassaulaan bedacht en nu heeft toch de Raad do geheele straat tot de Willems kade toe, 't praedicaat laan" waardig gekeurd, 't Valt heusch niet mee, om eens zijn zin te krij gen. Een Veivtandig idee van B. en W. is 't geweest, om tenslotte toch tot eigen voordeel den gasprijs' voor verwarming en oor grootgebruikers met een flink cijfer te willen verlagen en de Raad dacht er ook zoo over. Alleen de heer Hijman wilde niet zoo direct toebijten, omdat hij de voorstellen niel op zijn gemak had kunneh bekij ken en hij verliet zelfs de zaal, toen hij zijn zin niet kon krijgen, 't Is waar, dat B. en W. wel -eens een voorstel rauwelings in denRaad gooien, maar bi j uit gas-goval lag 't voordeel er zoo dik opj dat een speciale studie in 't geheel niet noodig was, om dat te zien. Wat tenslotte de zitting nog al tamelijk rekte, was 't simpele voorstel, om den heer Klooster man of anderen een stukje grond op 't open plein langs de BroersVest af te staan Voor 't plaatsen van een vaste houten bloementent. Letterlijk al les werd hierbij gesleept vroegere aanvragen, vliegende winkels, tot de rechten van de open bare scholen,welke daar in den omtreu liggen toe. 't Negatief resmtaat van dat alles was, dat B. en W. hun Voorstel maar geheel weer introkken en binnenkort wel met een andi r „in denzelfden geest" voor den dag zullen komen. Overigens werden alle verdere agenda punten aanvaard Grondverkoop ten behoeve R. K. kerk aan de Lekstraat. B. en W. schrijven aan den Raad Den 17en October 1924 besloot uw Raad in het belang Van een betere ligging der nieuw te bouwen R. K. kerk aan de Lekstraat, ons College te machtigen met het Kerkbestuur een overeenkomst van grondruiling aan te gaan. Inmiddels is echter een geheel nieuw ontwerp opgemaakt, waarop de goedkeuring van de Schoonheidscommissie reeds is verkregen, welk ontwerp een .andere rangschikking der gebouwen zal geven, waardoor het doel van Voormelde grondruiling is komen te vervallen. Daartegenover wenscht nu evenwel het Kerk bestuur de beschikking over een strook grónd langs de noordzijde van haar terrein, groot pl.m. 170 vierk. M., terwijl het, bovendien voor afronding van de rooilijn op den hoek Van de Lek- en de Rijnstraat gaarne de beschikking zou verkrijgen oVer eenig Voorterrein, ter grootte van pl.m. 66 vierk. M., ten einde dit met een muurtje van de straat af te scheiden. Laatstgenoemd perceeltje grond, dat om aesthetische redenen gevraagd wordt, was oor spronkelijk voor straataanleg bestemd. Nu dit te koop gevraagd wordt, zal het dus in plaats Van geld te kosten aan bestrating, gild gaan opbrengen..öS6:l 'wdohO hg ,fn obaifloS In deze omstandigheden zijn wij met de Commissie Voor het Grondbedrijf Van oordeel, dat er iets voor te zeggen is voor dezen grond eenige reductie toe te staan, waarom wij u voorstellen allen gevraagde» grond thans nog te verkoopen tegen denzelfden prijs, die Vioeger is betaald, n.l, 15.per vierk. M. Wat dan te weinig betaald wordt voor eerstbedoelde» grond, is te beschouwen als reductie op den voorgrond. Uit het Verslag van het Grondbedrijf over 1924 is te zien, dat toen de kostprijs werd be rekend op 15.25 per vierk. M. Verhoogt men dit met een jaar rente, dan komt men reèds" over de 16.per vierk. M. De reductie zaf dus voor de 66 vierk. M. Voorgrond pl.m. 3. per vierk. M. bedragen. Resumeerencie, stellen wij u voor tot verkoop van Voormelde perceclen grond te besluiten. De Hanze. Donderdagavond had in Maison v.d. Heijden een zeer geanimeerde vergadering der Hanze plaats. Nadat de voorz., de heer Joh. Brounts, de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend en de heeren een welkom had toegeroepen, werden de notulen goedgekeurd. Een achttal nieuwe leden werden, na ballot- tage, aangenomen. Aan de orde was thans de hoofdschotel van dezen avond „de winkelweek." Met eenparige stemmen werd besloten tot het houden van een winkelweek en de datum werd in overeen stemming met de twee andere Middenstands- vereenigingen vastgesteld op 22 Nov.2 Dec. Op heldere, duidelijke wijze werd door den voorz. het plan, dat dit jaar tweeledig zal zijn, aan de vergadering voorgelegd. Nadere bijzonderheden zullen hieromtrent in de diverse Schiedamsche bladen gepubliceerd worden. Het slot was een kort debat, waarbij de ver schillende sprekers tot hunne voldoening beant woord werden, waarna met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur werd aangenomen. In verband met de inwerkingtreding van het streeknet werden de leden opgewekt te trachten hun cliënteele uit te breiden en werd speciaal gewezen op het Westen van Rotterdam, dat ook met reclame in de winkelweek zal bewerkt worden. Bij punt 4 Vergadering in November, stelde de geestelijke adviseur zich, onder applaus der vergadering, beschikbaar een spreekbeurt te vervullen. Aan deze vergadering, waar de eerw. spr. een actueel onderwerp zal behandelen, worden niet alleen de leden maar ook hun dames uitgenoodigd deel te nemén. Na de rondvraag, waarin diverse vragen be antwoord werden, sloot de voorz. met een krach tige opwekking de vergadering. Voor Volkenbond en Vrede. Op de reeds vermelde uitnoodiging tot 't bij wonen eener vergadering om te komen tot op richting van een afd. Schiedam der vereeniging voor Volkenbond en Vrede, was gister een veer tigtal belangstellenden opgekomen. Nadat allen een plaats hadden bekomen in de schoolbanken van een H.B.S,-lokaal, nam de heer v. d. Boven- kamp die.de leiding van de vergadering had, 't woord, vertelde in 't kort de wordingsgeschiede nis van de oprichtingsplannen en deelde voorts mede, dat binnenkort, een der le den van 't hoofdbestuur, op een specialen avond het doel van den Volkenbond en het nut van de vereeni ging hier zal uiteenzetten. Kort samengevat is het program: recht boven machten er is voor gewaakt dat polit eke tendenzen binnensluipen zoodat 'n ieder lid der vereeniging kan worden (minimum contributie ƒ0.50). Vervolgens heeft de heer v. Gelder, directeur van de H.B.S., de statuten bekendgemaakt en om eenig inzicht bij te brengen over het wezen van den Volkenbond, verscheidene Engelsche brochuurtjes voorgelezen, die tevens 'n kijk ga ven op de doeltreffende propaganda, die in 't buitenland onder alle rangen en standen voor deze mooie en nuttige instelling gemaakt wordt. Hierna werd overgegaan tot het oprichten van de afd. Schiedam der vereeniging. Bijna alle aanwezigen traden toe en bovendien waren er veel toezeggingen gedaan, zoodat de afd. 70 leden telt. In het bestuur werden gekozen mevr. Geer- des—v. Romunde en de heeren E. W. v. d. Bovenkamp, ds. G. v. Duinen, N. W. v. Gelder, mr. N. J. Post, ds. Tonsbeek en mr. Sickenga. Pakketpost. De directeur van het post- en telegraafkantoor maakt bekend, dat met ingang van Maandag 26 October, adreskaarten in label-vorm zullen worden verkocht tegen den prijs van 1 cent per stuk, ten gebruike voor gewone postpakketten, (zonder aangegeven waarde of verrekening). De thans nog gebruikelijke adreskaarten zullen dan niet meer verkocht worden maar het publiek zal de oud-model adreskaarten, die reeds in zijn bezit zijn, kunnen opgebruiken. De pakketten moeten met een kiluistouw zijn gesloten, ook dan wanneer zij uit kistjes of dichtgeplakte doozen bestaan,welk kruistouw tevens dient om de labels daaraan te bevestigen. De bevoegdheid om meer dan één pakket bij èèn adreskaart te verzenden vervalt. De labelvofmige adreskaart biedt aan de achterzijde den afzender de gelegen heid, om vóór de verzending aan te geven, wat met het pakket moet geschieden, indien dit om eenigerlei reden niet kan worden afgeleverd. R.K.S.V. Excelsior. Door bovengenoemde sportvereeniging wordt op Donderdag 10 December a.s. een feestavond gegeven in „Musis Sacrum" voor de juniorleden wiaalilbipwö'k des anders aanwezig kunnen zijn. De Excelsiorstrijk en cabaretclub zullen weer hunne medewerking verleenen o.a. zal de revue „How do you do" weer worden opgevoerd, ge heel omgewerkt voor de junioren. Verder zullen door de turners enkele nummers worden uitge voerd terwijl ook enkele spelen op het program ma staan, waardoor aardige prijzen zullen wor den uitgeloofd. 't Belooft een interessante avond te worden, niet alleen voor de juniorleden, maar ook voor de ouders. Morgen zal door een 12-tal damesleden van de Türnafdeeling van Excelsior worden deelgenomen aan de groote turnwedstrijden te Haarlem, uit geschreven door de sportvereeniging „Ursus" 'en goedgekeurd door den D.H G.B. In verband met het samenvallen der retraite kan door de heerenafdeeling jammerlijk niet aan deze wedstrijden deelgenomen worden. Op deze wedstrijden komen turnvereenigingen uit alle oorden des lands uit zoodat een zware concurrentie te vreezen is. NederlandDenemarken. Morgenmiddag, tijdens den match Nederland- Dènemaikcn zulk» wij a's gewoonlijk weer zoo spoedig mogelijk de Handen en een kort verslag van den wedstrijd voor ons Bureau publicceren. Een lustrum. Tot onzen spijt, moest heden wigms plaats gebrek het eerste lustrum-verslag d> r St.. Joseph- gezelli n Schiedam II tot Maandag blijven liggen. De staking bij Wilton. In den stand der staking is weinig verandering gekomen. De voorzitter van den Metaalbond, de heer Schouten, heeft gistermiddag strikt persoonlijk dus niet in zijn kwaliteit van voorzitter van den bond van werkgevers, een onderhoud gehad met de heeren Danz en Oosterhoorn van het bestuur, resp. afdeelingsbestuur van den Metaalbewer kersbon d, waarbij gebleken moet zijn dat de toezeggingen alreeds door de firma Wilton ge daan, niet nagelaten hebben indruk te maken. Een officieel bericht van het resultaat dezer conferentie is echter nog niet verschenen. Heden vergaderen dé arbeiders weer en 't is niet uitgesloten, dat 't werk Maandag reeds wordt hervat. Nieuwe zaak. Wij herinneren er onze lezers nog even aan, dat hedenmiddag het Volkskleedingmagazijn, Hoogstraat 49b, is geopend. Permanente Commissie uit den georganiseerden Middenstand. Onder leiding dan den heer S. Hijman, kwam Woensdagavond j.l. bovengenoemde commissie bijeen. Na het afhandelen van verschillende in terne aangelegenheden, gaf dc voorzitter in bespreking het voorstel „Winkelweek." Alle drie organisaties waren van oordeel dat de a.s. Dlccmberdagi n behoorlijk voorbereid moeten worden met een winkelweek. Twee plannen werden in bespreking genomen, een daarvan, het meest aantrekkelijke, zal nu uitgewerkt worden en de volgende wetk uitvoerig aan de Schiedamsche winkeliers wor den medegedeeld. De voorzitter, de heer S. Hijman maakt be zwaar tegen zijn vele bezigheden ditmaal ook het voorzitterschap van dc winkelweek te aan vaarden, zoodat in zijn plaats de heer Joh. Nau- man als voorzitter zal optreden. Hot bestuur van de winke'wcck is thans als volgt sammgeste'd Joh Nauman, voorz. D. korvinus, seer., J. Brounts, 2e secr., B. G. Hoo- gendam, penningm. S. Hijman en van Hees, 'cdm. A's commissie van reclame worden benoemd oe heeren A. van Wamekn, A. M. Papenhuyzen en N. J. de Bruin. De winkelweek zal worden gehouden van 28 November tot 2 December a.s. Wanneer dé volgende week de circulaires aan de wmkebors worden verzonden, zullen deze do zaak zeer bevorderen door ren spood'gste hun 'ntcekenb'ljet aan het secretariaat op te zenden. Gistermiddag kreeg de Politie bericht, dat een pl.m. 20-jarig jongmensch bij eenige rijwielbandelaren alhier een zoo goed als nieuw heerenrijwii 1 tegen een vrij lagen prijs te koop had aangeboden. De Po'itie toog onmiddel lijk op onderzoek uit en juist toen hij bezigwas het rijwie' wederom te koop aan te bicden aan den rijwielhandelaar P. aan de Lange Haven werd hij geknipt. Hij beweerde dat het rijwie! zijn eigendom was, doch de Politie nam dit maar niet voetstoots aan en namhemeens onderhanden waarop hij bekende het rijwiel dienzelfden middag in* Rotterdam te hebben gestolen. De dader, I-L A. A. M., oud 21 jaar, meubelmaker, wonende te Rotterdam is daarop met het rijwiel aan de Rotterdamsche Politie overgegeven. 5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2