Ipberf DAGBLMD WO OR SGHIEBAMEM &MSTREKEM. FEUiLLëTOW. Trouw aan zijn Paus-Koning. Missie-Middelen. 48st« Jaargang. Dinsday 27 Oetober 1325. No. 14388 1 iiiP^ Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gcheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand; voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, De verzekering wordt gey^jtrboigddooiM^ Hot was op Driekoningendag, het feest van de MAASBANK Lange Haven 77. Telef. 941. 3732 6 7) ^HableTfea tegen heesekheid 3570 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentifin: 15 regel* f 1.75«Ike regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bnrenn i KOEMAK KT 4, Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 3». Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 'cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Banen Vanaf het begin der Kerk heeft het kerkelijk bestuur geen moeite geschroomd om Christus' Missie-beVel ten uitvoer te brengen. Van uit Jerusalem trokken de. Apostelen als Missiona rissen uit, onder hun bekeerlingen bloeiden schoo- ne priesterroepingen open, die op hunne beurt als zoovele missionarissen in steeds verder ver wijderde landstreken optraden en met den groei der eeuwen verwijdde zich de kring der geloo- vigen tot eenmaal nagenoeg gansch Europa als overkoepeld werd door de. ééne, heilige, katho lieke en Apostolische Kerk. Toen kwam er een nieuwe tijd, nieuwe werold- dcelen werden ontdekt en de nieuwgevonden weg naar het Oosten leidde tot nieuwe, uitge breide missievelden. De missionarissen hadden een nieuw, zeer talrijk gehoor gevonden. Hand aan hand met de kolonisatie ging nu ook de prediking der Christelijke waarheid. Naast den ontdekkingsreiziger borgde hetzelfde vaartuig den christen missionaris en waar de vlag geplant werd van het ontdekkende land werd ook het kruis geplaatst der heilige Roomsche Kerk. Maar juist deze innige verbinding van geloofs- prediking met kolonisatie zou ten slotte het mis siewerk bemoeilijken en benadeelcn. Al valt in deze periode Van missie-actie de wonderbare zielenwinst van een H. Franciscus Xaverus in Indië en de zegenrijke zielzorg Van een Mattheus Rici in China, het missiewerk werd langzamer hand in dienst van het Staatsgezag .gesteld, dat maar al te vaak uitsluitend op buit van stoffe- lijken rijkdom aasde. De geloofsprediking ont ving steeds meer een zelfzuchtig-polilieko kleur. Nu was het de niet-gemakkelijke taak van het kerkelijk bestuur het zielenwerk te zuiveren van de stoffelijke hebzucht, die het was gaan aan kleven. De machtige stoot Lot he t werk in die richting was de stichting van de Congregatie der Propaganda. Het zal een onsterflijke eer en Ver dienste van deze Pauselijke Instelling blijven het missiewerk te hebben gezuiverd van wereldsche tendenzen Openbaring des Heeren aan de Heidenen, Van het jaar 1622, dat Paus Gregorius XV als hoogste bestuurscollege in zake de geloofsprediking ónder do met-katholieken instelde d< Sacra Congr» ga- tio de Propaganda Fide", kortweg de „Propagan da" genoemd. Aan dit college, samengesteld uit Vele Kardinalen, Bisschoppen en priesters, werd de zorg opgedragen voor dc prediking van het ware geloof in de landen der ketters, der Oosier- sch.e afgescheidenen en der Heidenen. In de la tere jaren werden vele kettersclie landen aan het bestuur der Propaganda onttrokken en toen in het jaar 1917 Paus Benedictus XV voor de Oos- tersche aangelegenheden een afzonderlijke Con gregatie oprichtte, kon de Propaganda voortaan nagenoeg al haar zorg en krachten aanwenden Voor het missiewerk onder de Heidenen. Machtig groot is de invloed ten goede geweest, dien de Propaganda heeft uitgeoefend op het wereldwerk der Missie. Niet alleen heeft zij dit ed"lste aller werken beschermd tegen minder waardige bedoelingen, geheel de missie-actie heeft zij in nieuwe banen geleid. Zij is het, die de groote lijnen uitstippelt voor den arbeid der Missionarissen, die de missievelden aan bepaalde missie-orden toevertrouwt, die de herders der missievelden, de Bisschoppen en Apostolische Vicarissen aanstelt, zij is het ook, die in de chris tenlanden een machtige missie-actie tot hulp aan Wij verkoopen Uwe Soiicde Kerke- lijke en andere Incourante Fondsen legen hooge koersen. Vraagt inlichtingen. het eigenlijke missie-werk onder de Heidenen, organiseert en leidt. Dèar stichtte zij scholen en ziekenhuizen, catechumenaten en weeshuizen en seminaries voor inlandsche priesters, hier richtte zij op colleges voor missionarissen, missio- logische musea en bibliotheken en de groote Pau selijke Liefdewerken voor de missie. Zoo groot is haar taak, dat de Romeinen den leider dér Propaganda durven te Vergelijken met den'Paus zeiven. Immers de Prefect der Propaganda wordt in den volksmond te Rome genoemd de roode Paus, rood om wille Van zijn rood Kardinalen kleed, terwijl de Paus zelve een witte toga draagt. Het mag dan ook wel een glorie heeten voor Nederland, dat een zijner zonen, de groote Kar dinaal van Rossum, als prefect der Propaganda aan het hoofd is gesteld van zulk een invloedrijk Missie-college. De Propaganda draagt dus de opperste lei ding van het groote missiewerk. We willen tot slot van dit artikel ons af vragen, door welke middelen wij, gewone geloovigen, dit bestuur in zijn wereldtaak kunnen helpen. Wil de Propaganda haar werk succesvol ver lichten, dan moeten de geloovigen een drievou dig offer weten te brengen. Het offer van bloedevrwanten en Vrienden. God Vraagt voor zijn missiewerk van de Ouders hun kinderen, van de kinderen hun broeders en zusters. Het werk der missioneering kan niet geschieden zonder dat er rnenschen zijn, die zich aanbieden om het Evangelie onder het missie- volk te gaan prediken. Groot is het offer dat de zulkcn brengen door het vaderland, ouders en broeders en zusters te verlaten. Groot is hun offer maar groot ook het offer van hen, die hun kind, hun broeder, hun zuster afstaan. Maar zoo groot als hun offer is, zoo groot zal hun belooning zijn, als zij dit offer maar weten te brengen ter eerevan God. Gelukkig hebben onze Roonuche families liet goede inzicht, dat in dit offer, dat deze roe ping hun vraagt, een zeer hooge eer schuil gaat, omdat het een roeping is, die van God komt en tot God leidt. Het offer der aalmoezen. Het migaie-werk vraagt zooveel geld. Het onderhouden van bestaande en oprichten van nieuwe missie-colleges in Euro pa, het uitzenden vanmissie-priesters, zusters en broeders, het exploiteeren van zieken- en wees huizen, van catechumenaten en inlandsche semi naries, het bouwen van scholen en kerken en ZOOVele andere Zaken Verslinden zooveel geld. Als het geregelde parochie-leVen reeds zoovele aalmoezen Vragen moet, hoeveel meer noodeii kent dan de Propaganda, wier parochie (als ik de missielanden zoo noemen mag) zich uitstrekt over een halve wereld, wier tallooze parochianen zelf nagenoeg geen middelen bezitten en die toch overal maar nieuwe neerzettingen stichten moet. Goddank weet ons Roomsche volk, dat geld aan de missies geschonken voorzeker ge leend is aan God, die en in ons aardsche leven maar vooral in het leven liiernamaals ons ecu zeer overvloedige rente zal uitbetalen. Het laatste, maar voornaamste missie-offer is het gebed. Evenals de Kerk zelve is hare uit- Nauwelijks hadden vader en zoon do deur achter zich, of de wachter trad op hen toe en sprak op toornigen toon „Zoo, gij zijt dus een vermomde aanhanger van Pius VII en laat door uw knaap giften Voor den gevangene in zamelen Weet gij nier, dat dit ten strengste verboden is, dat het door onzen Keizer streng gestraft zal worden „Ach, heer bewaker," bracht Barbo stotterend uit, „heb toch medelijden". „Zwijg stil," onderbrak deze op ruwen toon, „zwijg, of ik laat u aanstonds als opstandelingen tegen onzen Keizer in hechtenis nemen 1" „Om Gods wil 1" kwam het sidderend van Barbo's lippen, „doe dat toch niet! Een huis- vader met zijne aanhoorigen ongelukkig maken 1" „Dank het aan mijn medelijden en mijne wel willende gezindheid, als dit niet geschiedt Vóór alles echter geef mijlbet geld over, dat gij Voor den gevangene liet inzamelen. Ik moet het der overheid ter hand stellen." „Maar het is mijn eigendom niet, heL" Met bezwaard gemoed gal' Barbo hem het. linnen geldzakje over en sloop dan met Pius be kommerd Voort. „Het overige zal spoedig volgen 1" hoonde de Wacht hem nog achterna. brei ding een God-menschelijk werk. God leidt de Kerk maar door middel van de menschen. God gewaardigt zich in Zijne leiding en uitbrei ding derKerkZieh van menschen en menschelijke middelende willen bedienen. Maar hoe. de men schen ook zouden zwoegen a] zouden talloozcn hun persoon aanbieden Voor het missieleven, al zouden kapitalen geschonken worden voor het missiewerk, dat alles zou onvruchtbaar blijven, als God den groei niet schenken zouEn het mid- del om Gods hulpe, om die genade te verkrijgen is het gebed. Hoe machtig missiemiddel dan, als alle leden der Kerk, zouder ophouden hun mach tig gebed ten Hemel zenden, om zelf vol dank baarheid voor de reeds ontvangen gave des ge- loofs die zelfde gave af te smeeken voor an deren, die ook door God geschapen zijn, Voor wie ook de Zoon van God Zijn leven liet. Ziet daar onze missie-middelen Wij zenden onze menschen, schenken onze aallmoezen en of feren ons gebed. En hoe dat alles georganiseerd geschiedt onder leiding der Propaganda, daar over een volgenden keer. L. Beune pr. Napoleon had het glanspunt van zijn roem van zijne heerschersmac.ht bereiktmet uit zondering van Eng'land on Spanje lag geheel Europa overwonnen aan de voeten van den Franschen Keizer neder. Doch terwijl bijna goh y.;l de wereld de geluks- ster en het schitterend genie van den Corsicaan- schen Volkendwinger LoejubeJde, terwijl bijna niemand ook de minste tegenspraak tegen zijne machtwoorden durfte doen hooren, bleef de grijze gevangene van Savona de rechten dei- Kerk en van 'I. pausschap met onwankelbare trouw handhaven. Nu trachtte, de vertoornde dwingeland langs een anderen weg den Paus Lot toegeven te no pen. Eerst beriep hij in Maart van het jaar 1811 een algemeenen Kerkeraad en vervolgens den 9de Juni Van datzelfde jaar Le Parijs een nationaal concilie van alle Bisschoppen uit Frankrijk en Italië. Deze kerkvoogden moesten van hun wet tig Opperhoofd losgerukt worden en door hunne uitspraak al die Bisschoppen erkennen, welke door Napoleon eigenmachtig benoemd, door Pius echter niet. als wettig erkend waren gewor den. Doch de verhandelingen op dit Concilie konden gepn voortgang hebben, wijl de moeste Bisschoppen Vooraf de in-vrijheid-stebing Van den H. Vader eischten, zonder vvien zij geen vol macht bezaten. Thans paste Napo'eon ook op deze verzameling zijn gewoon midde', beloften en bedreigingen, toe, doch tevergeefs. Zonder cenige vrucht Voor des Keizers oogmerken, loste zich diL zoogenaamd nationaal concilie XA LOCARNO. Het Kabine t-L uj. her b 1 ij f t. Het Duitsche Rijkskabinet heeft gistermiddag 12 uur opnieuw vergaderd onder Voorzitterschap vau den Rijkskanselier. Deze bracht den heen- gaanden ministers Schiele, Neuhaus en V on Schlieben dank voor hun arbeid in dienst van het land. Nadat de drie ministers de bijeenkomst had den Verlaten, werden de besprekingen over den toestand voortgezet en het kabinet is tot het volgende eindbesluit gekomen Het rijkskabinet beschouwt het als zijn vanzelf sprekenden poli- tieken plicht, op den in Locarno aangevangen weg voort te gaan, en den Rijksdag tijdig, d. w. z. v óór 1 December, den datum vastgesteld Voor de ondertcekening van het te Locarno gepara feerde verdrag, dit ter beslissing voor te leggen. Lit deze overwegingen acht liet rijkskabinet liet voor geboden, van aftreden af te zien, en het bewind te blijven voeren. Van een aftreden van het geheelc kabinet is dus afgezien. Het rompkabinet-Luther zal voor- loopig de zaken voortzetten en met name het Verdrag van Locarno voor den Rijksdag verde digen. Luther en Stresemann schijnen de hoop niet te hennen opgegeven, dat een ontniading van den Rijksdag alsnog zal kunnen wordenver- meden. in het orgaan van Stresemann, de „Tagliche Rundschau" wordt zelfs het vermoeden geop perd, dat de Duitsch-Nafcïonalen nog wel eens zouden kunnen zwenken, in verhand met een Versnelde toepassing der m Locarno gedane oeioften in zake de nevenkwesties, en dienten gevolge het verdrag- toch nog in den Rijksdag zouden willen sanctionneeren. De Rijkskanselier heeft gister verschillende partijleiders ontvangen, en hun verklaard, dat den 20sten October op en werd ook door Pius VII van geene waarde verklaard, wijl het door Napo'eon was beroepen geworden. Nu kende dc woede van den eigenmachtigen tyran geene grenzen meer hij liet den gevangen Opperpriester nog harder verdrukken dan te voren en Verordende tegen diens aanhangers de strengste en gruwzaamste maatregelen. In Savona leefde de bevolking in bestendige vrees niemand waagde het meer, ook maar den gelicimsten liefdedienst aan den H. Vader te be wijzen. Meester Barbo werd het zwaarst door Napoleons toorn getroffen nauwelijks was het feil der inzameling en aanbieding van liefdega ven voor den Paus ruchtbaar geworden, of hij werd gevangen genomen en in den kerker ge worpen zijne have en goed werden verbeurd ver klaard, zijne echtgenoote en de kleine Pius uit de stad verbannen. Deze Vrecselijke slagen ver mocht meester Barbo n;et lang te dragen in den kerker overviel hem een kwijnende ziekb', die hem binnen cenige maanden ten grave sleepte. Ook zijne echtgenoote overleefde haar treurig lot niet lang spoedig volgde zij baar man in den dood en nu bleef de arme Pius als wees achter. Bij het vernemen dezer treurige tijding werd de gevangen Paus zóó getroffen, dal hij in bittere tranen uitbarstte. Op don harden vloer nederknielend, smeekte hij God onder weenen en snikken, hem zeiven liever alle leed ovei te zenden, doch zijne getrouwe kinderen te bescher men en voor alle leed en ongelukken te behoe den. Meerdere dagen droeg hij voor het over liet. voornemen niet bestaat,de vrijgekomen rni- nisterieele posten onmiddellijk opnieuw te be zetten, en hij wil wachten, totdat klaarheid in de situatie zal zijn ingetreden. Tot zoolang zal Luther de portefeuille van Financiën nemen, de rijksminister voor het Verkeerswezen, dr. Krohne, die voor dc economische aangelegen heden en de rijksweermmister Gessier, die voor Binnenlandsche Zaken. Dezer dagen vergaderden dc fracties, zoodat deze week wel ijverig achter de coulissen zal worden gewerkt. Het resultaat der gemeente raadsverkiezingen te Berlijn en dc Landdag- verkiezingen in Baden is echter voor deDuitsch- Nationalen zulk een fiasco geweest, dat zij vau nieuwe rijksdagverkiczingen niets hebben te hopen. In de Duitsch-Nationale pers tracht men daarom de sociaal-democratische kiezers vrees voor het communisme aan te jagen. Deze heb ben het er bij de verkiezingen in Berlijn ver rassend goed afgebracht. Het ziet er evenwel niet naar uit, dal. deze Duitsch-Nationale po ging succes zal hebben. Jn elk geval blijft de sociaal-democratische pers op haaf eisch van nieuwe rijksdagverkiezingen staan en ook dc democraten hebben hiertoe besloten. Veel hangt in deze van het Centrum aJ'. Het Berlijnschè Centrumsorgaan, dc „Gnmania", ziet wel is waar in nieuwe rijksdagvorkezingen de eenige mogelijkheid om de situatie op te hel deren, doch dit sluit niet in, dat de partijleiding er evenzoo over denkt. FRANKRIJK. De crisis uitgesteld. De Fransche kabinetsraad heeft gister ver gaderd. Na afloop van den kabinetsraad zeide Gail- laux dat de discussie over zijn financieele ontwer pen nog niet geëindigd was en hij voegde er aan toe, dat hij aan ieder van zijn collega's een schets met toelichtingen van de ontwerpen zon zenden, opdat zij deze rustig zouden kunnen bcstudeeren Painlcvé verklaarde van zijn kant, dat men in den boezem Van hel ministerie ernstig tracht de gezichtspunten tot elkaar te brengen. Wij doen alle moeite, vervolgde hij, een ontwerp op te stellen, dat. zoowel de goedkeuring van alle leden der regeering zal kunnen krijgen, als de meerderheid van het parlement. Deze Ver klaring van Painlevé en de aangekondigde maat regelen tegen de speculatie hebben een merkbare ontspanning veroorzaakt, waarop de beurs onmiddellijk heeft gereageerd met, een plotse linge stijging van den franc. De oVerheeiSchende indruk is, dat do crisis slechts tot heden is uitgesteld. De ministerraad, die gistermorgen om 11 uur had moeten b.gin- nen, is afbesteld. Hedenochtend zou een nieuwe kabietsraad plaats hebben, hedenmiddag dc volgende ministerraad. GRIEKEN EN BULGAREN. Naar een oplossing. Door tusschenkomst van den Roemeenschen gezant is gister Lusschen de Grieksche regeering en den Bulgaarschen gezant een schriftelijke overeenkomst gesloten. Volgens deze overeen komst zal het door beide partijen bezette gebied zoo spoedig mogelijk worden ontruimd, waarbij eerst de Bulgaarsche en daarna de Grieksche troepen zich zullen terugtrekken. De overeen komst is ter kennis gebracht, zoowel van den leden echtpaar de II. Mis en zijne gebeden op, de eenige weldaad, die hij hun kon bewijzen. Intusschen was de toorn van Lui opa s ge knechte volkeren l egen den eigenmachtigen kei zer der Franschen van uur tot uur gestegen. Voor namelijk was dit het, geval met de Russische natie. Tegen haar richtte nu de dwingeland zijne wapenen. Met nagenoeg een half millioen zijner beste soldaten, uit bijna alle landen Van Europa Ver zameld en in wier rangen zoowel Duit,sellers, Oostenrijkers, Zwitsers, Italianen, Portugeezen cn Hollanders, als Franschen waren opgenomen,- brak Napoleon den 9den Mei 1812 van St. Cloud bij Parijs op en trok tot den 15don September steeds zegenrijk voort door het westen van Rus land tot voor de poorten Van Moscou. Doch bier zou Gods hand hem treffen d«- Russische, bevelhebber had met de inwoners de stad v -r- lat.en en op het laatste oogenblik in brand ge stoken. Op meer dan honderd plaat sen tegelijk stegen do vlammen bij Napoleons aankomst ten hemel. Moscou geleo.k één onafzienbare vlammen- en vuurzee. In korten tijd lag Ruslands tweede hoofdstad, in wier overvloed liet Fransche leger gedurende den winter zou uitrusten om hot vol gend voorjaar mét nieuwe krachten verder te strijden, voor 't grootste gedo- lie in ascli en puin hier stiet de oppermachtige alleerlieer- sclier het hoofd, hier ging zijne geluksster tanen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1