Purol geneest en verfraait de Huid R. K. Werkliedenverbond. Naar wij vernemen zal 25 en 26 November a.s. te Utrecht een Verbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond worden gehou den, tevens najaarsvergadering. 2 December d.a.v. vindt een Vakbondsvergadering plaats. Het nieuwe Duitsehe tarief. „Het Huisgezin" sehrijft Loontje kom! om zijn boontje Dit de houdt socialistic helandbouw-speciali- teit in de Tweede Kamer, de heer W. van der Sluis, de regeering en de rechterzijde in het „Volk" Voor. In welk verband Nederland heeft met 1 Juli zijn invoerrechten met 60 percent Verhoogd. Nadien heeft Duitschland zijn rechten op tuin bouwproducten met 100 en zelfs 240 percent van de waarde verhoogd. Het slechte Voorbeeld heeft slecht doen vol gen de rechterzijde krijgt haar trekken thuis. De eenvoudige lezer ziet de aangehaalde cij fers en meent te goede trouw, dat de 60 in het eene geval, de 100 en 240 in het andere groot heden van denzelfden rang zijn. De heer Van der Sluis weet wel beter de 60 percent in het Nederlandsche geval beteekener dat het recht van 5 percent 8 geworden is, zoo dat van de waarde der goederen thans 3 percent meer geheven wordt de Duitsehe 100 of 240 hebben, zooais ze daar staan, op de waarde be trekking. Nederland heft 3 percent meer, maar toch al tijd slechts 8 percent van de waarde Duitsch land daarentegen 100 of 240 percent. Men kan deze cijfers eenvoudig niet Vergelij ken, omdat ze mijlenver Van elkaar liggen. En als de heer Van der Sluis mocht willen antwoorden des te erger voor Nederland, dan vragen wij hem, of hij zóó naief is te meenen, dat de Duitsehe Verhooging is uitgelokt door de onze, m.a.w. dat het Vexatoire Duitsehe tarief zou zijn achterwege gebleven, indien de Neder landsche verhooging niet ware ingevoerd. Zóó simpel is de heer Van der Sluis niel Het Duitsehe prohibitieve recht op onze tuin- bouwartikelen heeft niets te maken rrfet onze zeer matige tariefsVerhooging. Zoo min ons nieuwe tarief Van 8 als het oude van 5 percent hebben part of deel aan den Duit- scben maatregel. Indien er in onze tariefwetgeving een fout is, dan is het deze, dat wij zoo goed als weerloos staan tegenover het buitenland, hetwelk overal hooge tariefmuren opricht, en dat wij niet over retorsie-maatregelen beschikken, die ons een wapen aan de hand doen tegen een optreden, als Duitschland zich heeft veroorloofd. De heer Van der Sluis herhaalt de Voorstelling, dat men door hoogere invoerrechten het geld uit de zakken der kleine luyden klopt, en dat het „even verderfelijk" is, de bedrijven binnens lands te steunen tegen de concurrentie van het buitenland. Laat de heer Van der Sluis eens zeggen, welke artikelen duurder zijn geworden en hoeveel door het verhoogde invoerrecht. En prate hij niet zonder meer de liberale pers na, die de binnenlandsche nijverheid zonder wroeging aan den exporthandel zou willen opof feren. Ten slotte op denzelfdcn dag dat het sociaal democratische Kamerlid de „noodlottige" ge volgen van „verderfelijke" politiek schetst, komt een bericht uit Berlijn, dat de Duitsehe brei niet zoo heet zal worden gegeten als Ze was opge diend de bloemkool zal niet met 20, doch slechts met 5 mark per 100 K.G. worden belast, de sluitkool met 2 èt 2J/2 mark (thans 4) per 100 K.G. Het boonljc, waar Loontje om komt, zal dus nog al te slikken zijn. N. V. Futura. Naar „Liet Centrum" meldt, is thans de con centratie der bedrijven van de N.V. Futura voltooid.. Het kantoor der N.V. Futura is niet meer te Leiden, doch te Utrecht, St. Janskerk hof 21. bloewei, om deze overplaatsing te ver gemakkelijken, een groot deel van het boeken fonds verkocht is, blijft de N.V. Futura bestaan, en zal zij zich op het gebied der uitgeverij in de toekomst gelijk in het verleden blijven bewe gen. Georganiseerd overleg. Nqar wij vernemen, is de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken bijeengeroepen tegen Maandag 2 November a.s. ter behandeling van de voorstellen tot herziening van het Bezoldigingsbesluit 1925. 3747 4 de rekening sloot met een nadeelig saldo van 65.56 welk bedrag door wekelijksche bijdragen zal worden aangezuiverd. Voorts werd nog besloten dat het comité zal blijven bestaan voor zoover het betreft de Nieuw- straat, met de bedoeling om plannen te beramen het volgend jaar 31 Augustus-Koninginnedag- dezelfde versiering tot stand te brengen. Hierbij werd nog overwogen: waar het volgend jaar het zilveren feest plaats zal hebben van het Koninklijk echtpaar, en de maand Fabruari zich voor straatversiering nu niet zoo bijster goed leent, de Oranjevereeniging te verzoeken, een beweging op touw te zetten dat nog te gelegen heid daarvan 31 Augustus de straatversiering plaats heeft, zoodat daarmede dan ook het pro gramma van de Oranjevereeniging meer in het teeken van den feestdag kan komen te staan. Het officieele gedeelte van den avond werd beëindigd, door den heer KIoos. die door ver huizing uit de straat ophield comitelid te zijn, wegens zijn verdiensten aan de buurtvereeniging betoond, tot eere-lid te benoemen. Vervolgens werd nog eenigen tijd in gezellig samenzijn doorgebracht onder afwisseling van muziek, zang en voordracht, zoodat de voorzit ter bij het sluiten van den avond met recht kon getuigen dat deze avond een waardige sluiting is geweest van dit jjn jarig bestaan. Het Strceknet. Het secretariaat der Coöper. Ver. „Het Streek- net voor de beneden Maas" zal voorloopig ge vestigd zijn te Vlaardingen (Handelsgebouw, kantoor No. 1) aan welk adres alle stukken de vereeniging betreffende, gericht dienen te worden. Schiedam in feesttooi. Onder dezen titel, is nu bij de firma gebr. v. Noortwijk, het langverwachte herinneringsal bum, van het Koninklijk bezoek aan onze stad, verschenen. In sierlijken, modernen, veelkleurigen omslag, maakt dit lijvige album dadelijk een prettigen indruk, die in Verrassing overgaat, wanneer men met de rijke fotoschat, die grootendeels den inhoud vormt, kennis maakt. De firma Van Noortwijk legt met dit koste lijk souvenir aan grootsche dagen, alle eer in. Ruim 100 foto's, de een nog mooier dan de andere komen op het zware kunstdrukpapier goed tot haar recht. Met den toepasselijken tekst is het album uitgedijd tot 56 bladzijden. Moet men op de eerste plaats den opzet, uit voering en afwerking bewonderen, direct daarop Volgt de verbazing dat dit alles Voor het luttel bedrag van 0.50 aangeboden wordt. De uitgevers Verzoeken ons te melden dat in den loop der week alle inteekenaars de bestelde exemplaren zullen ontvangen. Roodvonk. In de week van 18 tot. en met 24 October zijn in het geheele rijk 360 gevallen van Roodvonk geconstateerd, waarvan 89 in Rotterdam en 22 alhier. v— Te s - G r a v e n h a g e is geslaagd voor het voorloopig machinistcn-diplomadeheer C. E. S. Tilman Van hier. Bij nader onderzoek is geble ken, dat uit het kantoor der firma van der Eist Go. aan den Buitenhavenweg alhier niet een bedrag van pl.m. 25.doch slechts ongeveer f 1.is ontvreemd. Van een pand aan de Sc hie is een looden buis van ongeveer 70 c.M. lang ont vreemd. UIT ROTTERDAM. De staking bij P. Smit Jr. opgeheven. Naar het bestuur Van dé Rotterdamsche afdee- ling Van den modernen bond van metaalbewer kers ons meedeelt, is, in aansluiting met do sta kersvergadering, die gistermorgen plaats heeft gehad, in den namiddag een besprekirg gehouden met de directie van de firma P Smit Jr over de kwestie van het onts'ag aan ongeveer 75 arbei ders na de staking die niet meer zouden worden aangenomen. Hoewel de directie Van de werf op dit punt niet heeft toegegeven, heeft hét afdee- 'ingsbestuur in een gisteravond belegde vergade ring in hetVerkooplokaal de stakers geadviseerd zich vanochtend bij den aanvang aan denwerk tijd aan de fabriek te melden. Met dit advies is de vergadering accoord gegaan. Het werk zal dus vandaag her-vat, worden op de voorwaarden, door den Rijksbemiddelaar Voorgesteld waarmede de directie van de firma P. Smit Jr. zich reeds dadelijk had vereenigd. nanciën zou nemen, antwoordde hij, dat hij met het oog op de plannen van legerhervorming op het oogenblik het ministerie Van Oorlog moei lijk zou kunnen verlaten. Het is de vraag of het Painleve zoo gemak kelijk zal vallen zijn ministerie samen te stellen. Het feit, dat Herriot er geen zitting in zal nemen, Verzwakt de formal ie reeds bij voorbaat. De groote kwestie zal zijn, wie minister van Financiën zal worden, daar van diens beleid de eendrachtige steun van het cartel voor het tweede ministerie-Painleve zal afhangen. Briand zal in elk geval op Buitenlandsche Zaken blijven, zelfs onafhankelijk wie de ka binetsformateur zal zijn. Gistermorgen hebben de delegaties dier Gart.elgroepen gezamenlijk Vergaderd en de volgende motie aangenomen, die door de leiders der vier groepen, Gazals, Leon Blum, Antoine Borrel en Paul Morel was opgesteld. „De afgevaardigden Van de groepen der lin kerzijde, besloten den volkswil te eerbiedigen, zooals die driemaal door de kiezers tot uiting is gebracht, bevestigen met kracht hun wil al leen een regeering te steunen, die besloten is aan den verworven rijkdom de noodzakelijke opofferingen te Vragen, met het oog op het herstel van den financicelcn toestand van het land en energiek dé verwezenlijking van dit pro gram voor de beide Kamers door te Voeren. Tijdens de zitting zijn aan de socialistische afgevaardigden Verschillende vragen gesteld, waarop dezen geantwoord zouden hebben, dat zij geen nieuw ministerie-Painleve zouden kun nen steunen, dat in dergelijke omstandigheden als het eerste ministerie-Painleve gevormd zou zijn. i GRIEKEN EN BULGAREN. Uit Athene verluidt Hoewel de Grieken alle maatregelen hebben genomen, om zich overeenkomstig het besluit van den Volkenbondsraad uit Bulgarije'terug te trekken, melde gister een officieel communi que, dat tusschen 10 en 11 uur bij wachthuis No. 73 nabij Petritzi een Grieksche legerafdeeling door een Bulgaarsc-he troepenmacht werd aan gevallen. De Grieken beantwoordden het vuur en het gevecht duurde voort tot des ochtends 5 uur. Volgens de Grieksche lezing werd in ver band met dien aanval de Grieksche terugtocht opgeschort, tot de Bulgaarsche aanval was afge slagen. BELGIE. Gistermorgen heeft de gemengde commissie uit de ijzer-en staalindustrie vergaderd ten einde, nu het compromisvoorstel der werkgevers af gewezen is, de loonkwestie opnieuw te onderzoe ken. Tot nog toe heeft men nog steeds geen over eenkomst kunnen bereiken, hoewel de vierde stakingsmaand ten einde loopt. Er is geen dag voor de volgende bijeenkomst bepaald CHINA. Drieduizend man van Tsjang-Tso-lin's strijd krachten zijn aan boord van drie kanonneer- booten en vier transportschepen scheep gegaan, met bestemming voor Haitsjau, ten einde deel te nemen aan een flankaanval op de vereenigde strijdkrachten van Woe-Pei-foe, tegelijk met een opmarsch naar het Zuiden van Feng You- Sjiang's hoofdmacht. SYRIË. Volgens de „Petit Parisien" zijn de Engelsche berichten over den toestand te Damascus over dreven. Bevestigd wordt slechts, dat Damascus door de vrouwen en kinderen is ontruimd. In verband met de jongste gevechten in en om Damascus en de beschieting van deze stad door de Fransche troepen, deelt Reuter nog mede, dat, hoewel de berichten over het ge beurde uiteenloopen, wel schijnt vast te staan, dat bij den eersten inval van de bandietenbende in Damascus een Fransch officier en honderd Fransche inwoners na dappere verdediging zijn gesneuveld. De jongste berichten gewagen van benden, die nog in den omtrek der stad rondzwerven en mogelijk een nieuw gevecht zullen beginnen. ALLERLEI. Uit Parijs Rakowski, de niewe gezant der sovjets te Parijs, is gister aldaar aangekomen. 5 ra n e n 8 a 4, De spelling van aardrijkskundige namen. De ministers van oorlog, van binnenlandsche zaken en landbouw en van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben, teneinde eenheid van spelling te brengen in het tot nu toe gevolgde onderling zeer uiteenloopende schrijfwijzen van aardrijkskundige namen in Nederland, bij ge meenschappelijke beschikking een interdeparte mentale commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. A. A. Beekman, oud-directeur eener hoogere burgerschool te 's-Gravenhage J. Kardux, secretaris der gemeente Hilversum, en dr. A. Beets, redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal te Leiden, aan welke commissie is toegevoegd als secretaris de heer J. T. L. W. Rutgers, commies bij het departe ment van oorlog. Aan deze commissie is de opdracht verstrekt na te gaan, of het beginsel, neergelegd in den twee den verbeterden druk van de in 1884 uitgegeven Woordenlijst voor de spelling der Aardrijks kundige namen in Nederland, juist is toegepast. De commissie zal te zijner tijd verslag uitbren gen van haar bevindingen, met vermelding van de wijzigingen, welke naar haar oordeel alsnog de spelling gevolgd in bedoelde naamlijst, dienen te worden aangebracht. fhiasig- westelijk Slenws» Buurtvereeniging. Gisteravond hield de Buurtvereeniging Nieuw- straatKorte Achterweg haren slot-avond. Het gezellige zaaltje der Harmonie was ge heel gevuld met de buren. De voorzitter, de heer de Vries sprak een ope ningswoord en bracht daarbij nog openlijk dank aan allen die het comité in staat gesteld hadden de versieringsplannen tot stand te kunnen bren gen, inzonderheid werd den heer Oortmerssen hier genoemd als de man die, hoewel niet behoo- rend tot de bewoners van de Nieuwstraat, zich hier zoo belangloos heeft gegeven bij het ont werpen van de versieringsplannen welke zoo'n waardeerende belangstelling mochten ten deel vallen. Een commissie benoemd tot het nazien der rekening en verantwoording bracht verslag uit, De directie van P. Smit Jr. heeft zich onder meer voorgenomen, stakers, van wie bekend is, dat ze werkwilligen terroriseerden, onverbidde lijk den terugkeer te weigeren, daar zij zich ook na de staking rust en veiligheid in haar werk plaatsen wil verzekeren. Gemengd Nieuws. Vadermoord. Te Sellingen is Dinsdag avond de arbeider Jan W., in wiens gezin altijd oneenigheid bestond, door zijn zoons Van 16 en 17 jaar met een geweer en een mestvork gedood. Omtrent den vadermoord te Sellingerbeetse bij Sellingen Vernemen we nog, dat. vader W., een bekend smokkelaar en drinkebroer, kort geleden uit de gevangenis was ontslagen. Zijn vrouw had met aardappelrooien eenig geld ver diend, waarmee W. uitging. Zijn zoons ontsta ken daarover in woede. Toen hun vader be schonken terugkeerde schoot een der zoons op hem doch miste. Daarop werd de Vader met de geweerkolf op het! hoofd geslagen en met een mestvork mishandeld, zoodat zijn hoofd werd verbrijzeld. Llij was bijna onmiddellijk dood Het parket van Winschoten stelde gisteren een onderzoek in. Onder een vallende piano. De 20-jarige Th. A. was met eenige werklieden der firma B. te Den Bosch bezig met het lossen van een piano, toen deze plotseling uitschoot en op hem neerkwam. A. brak een arm, kreeg lichte verwondingen in de linkerzijde en een nekbles- suur en viel bewusteloos neer. Hij is per au to naar het ziekenhuis gebracht. Dansende de doos in. Betreffende de aanhouding van een Rotterdammer, die zich in zijn woonplaats en ook te Middelharnis en Vlissingen aan oplichting, o.a. door middel van valsche postchèques moet hebben schuldig ge maakt, vernemen wij, dat deze man Zondaga vond aan het dansen was in het café aan de Bou levard te Vlissingen. Daar kwam o.a. een der Middelburgers, die de dupe was geworden van 's mans handelingen en die hem nu om geld vroeg. Dit werd gezien door een inspecteur van politie uit Middelburg, die zich daar bevond. Deze meende direct te moeten ingrijpen, maakte zich bekend en arresteerde den Rotterdammer. Wraak is zoet. De sleeper J. A. uit de Tweeboschstraat te Rotterdam kreeg van morgen ruzie met een groentenverkoopster, wie hij verweet, te hooge prijzen te vragen. De juf frouw bleef het antwoord niet schuldig en wond zich dermate op, dat zij, nadat de man zijn wo ning weer was binnengegaan, haar eigen kost bare aardappelen als projectielen gebruikte en met groote behendigheid zes vensterruiten der woning van den beleediger van liaar beroepseer inmikte. Daarna trok zij, opgelucht, met haar kar verder. Vrouwenhandel. De politie te Aal ten heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zeke ren Z. aldaar wegens poging tot vrouwenhandel. Z. had getracht een te Aalten in betrekking zijne dienstmeisje te huren voor een berucht huis qe Amersfoort. Ongelukken. Gistermiddag is de 8-jarige W. v. d. P. bij zijn woning aan den Naaldwijk- schenweg te 's-Gravenzande door een autobus van de Westlandsche Stoomtrammij. overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Op den dijk te Papendrecht is gisteravond een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De zandtrekker T.D., die per fiets van zijn werk huiswaarts keerde, werd door de autobus der firma Van R. uit Sliedrecht die hem tegen kwam, aangereden. De man werd op last van een dokter per auto naar het algemeen ziekenhuis te Dord recht overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 19-ja- rige J.G., stoker der Zuider-Stoomtram, op den Oosterhoutschenweg, doordat hij het hoofd te ver buiten de locomotief stak, daarmede tegen een boom terecht gekomen. Zwaar gewond en bewusteloos is hij naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een geval van hypnose? Een kin derloos echtpaar uit Utrecht, reeds 10 jaar ge huwd, had de laatste jaren te kampen gehad met tegenspoed.De man, wever Van beroep, was lan gen tijd werkloos geweest en door deze tegen spoeden was bedoeld echtpaar in schuldenge- komen. Eindleijk kwam er echter uitkomst, doordat de man werk kreeg op een textielfabriek te Enschede. Om zoo spoedig mogelijk nu in be ter doen te komen, nam de vrouw in den loop van de verleden week ook een betrekking aan als huishoudster bij een alleenwonend heer te Maar tensdijk. De man vond ais ook goed en wilde Zondag zijn vrouw bezoeken om meteen eens te zien wat voor betrekking zijn echtgenoote had gekregen. Wie schetst echter zijne Verontwaardiging toen hem de toegang tot het huis, waarin zijn echtgenoote als huishoudster diende, door den heer des huizes werd geweigerd met de mede- deeling, dat zijn echtgenoote een echtschei dingsproces tegen hem aanhangig maakte. bloe de man ook verzocht om zijn vrouw te spreken, alles was vergeefsch, zijn vrouw kwam niet en de heer des huizes bleef onvermurwbaar. Ten einde raad ging de man de politie met het geval in kennis stellen, die in 't bijzijn van den man naar het huis ging, teneinde een onder zoek in te stellen. Wat bleek nu Dat bedoelde vrouw hoogst zenuwachtig was. Zij verklaarde de politie, dat zij tegenover dien heer totaal willoos was en alles deed wat hij van haar ver langde. Zij wilde heel graag weei: met haar man mede en die heer had haar volgens haar zeggen, gehypnotiseerd, tenminste zij had, toen haar man aan het huis Verscheenniet de macht, hoe gaarne zij ook wilde, óm naar haar man toe te gaan. De politie maakte aan alles een einde door haar te zeggen, dat zij volkomen vrij was om te gaan en te staan waar zij wilde. Van dezen raad werd door haar dankbaar gebruik gemaakt. Zij pakte haar boeltje bijeen en viel gepakt en ge zakt met een snik Van blijdschap in de armen van haar wachtenden echtgenoot. De tusschcnkomst van de politie had blijkbaar de kracht van het medium genroken. Verdronken. De 23-jarige schippers knecht W. uit Schoot onder voormalig Strijp is van een sleepboot te Duisburg overboord ge slagen en Verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2