DAGBLAD If©©#? SGHiEDAM EM OMSTREKEN, P5U1LLETOW. Trouw aan zijn Paos-Koning. Allerheiligen. 48ste Jaargang, Zaterdag 81 October 1925, No. 14892 fèratis^agevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dnjm; f H0 hij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam l>it nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. MAASBANK Lange Haven 77. Telef. 941. HuiS9iii!k£iisig& Nieuws, §!üflealanl fctada- en Gewestelijk Nieuws, SCHIEDAMSCHE COURANT SiareeaKOEMARKT 4 Telefoon Intereomnionaal 85 Poslbiis 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. f r A dvertentiën: 1—Ö^regsla 1.75aike regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden raededeelingen 75 cfc. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. De dag van morgen is gewijd aan 't groote heerlijke feest van Allerheiligen, ingesteld ter eere der Hemelburgers, die Om hun volharding tot 't, laatste toe, thans in alle eeuwigheid God van aanschijn tot aanschijn mogen aanschou wen en hun geluk voor altijd en ten volle daar in vinden; Wat weten wij, schriele stervelingen van deze wereld, gebonden aan stof en slijk, eigenlijk van den Hemel Bijna niets, wijl we 't niet be grijpen en zelfs niet kunnen gegrijpen, wat God dengenen heeft bereid, die in Zijn liefde zijn ge storven. Met ons klein en bekrompen inzicht kunnen wij 'ons 't verblijf der Heiligen niet ahders voor stellen, dan als een soort aardschen lusthof van nooit onderbroken geluk en genot. 't^Goncret# moet ons in dit opzicht helpen, waaruit wij dan trachten helaas met zwakke, vergeefsche po gingen - het^abstracte, bovenaardsche te bena deren. Nooit, zegt de Apostel Paulus, is 'L in een menschenverstand opgekomen, wat God Zijn uitverkorenen in 't hiernamaals biedt. Ons begrip staat hier eenvoudig stil maar van den anderen kant kan het toch vatten en zijn wij, katholieken, leden der strijdende Kerk erdaar om diep van overtuigd, dat het woord van God waarheid is. Die ons na dit leven van tranen en ballingschap een ander leven van eeuwig voort durend geluk en verrukking heeft beloofd. En hoe dat andere, latere leven dan wel zal zijn, waarin dat in nauwkeurige trekken eigenlijk zal bestaan, dat komt er voor ons minder op aan wij weten, dat 't ons, mits van goeden wille, eens wacht, dat is genoeg. Voor de Heiligen, wier hemelsch geluk wij morgen gedenken, is de groote belofte van Chris tus reeds in vervulling gegaan, maar daarom zijn zij nog niet van ons gescheiden of vervreemd. Integendeel, zij voelen zich thans ais burgers der zegevierende Kerk nog nauwer vereend met ons, de leden der strijdende Kerk en willen ons met hun machtige voorspraak helpen, dat ookwijeens de Hemelsche glorie deelachtig worden. Zeg niet ik kan niet, de weg naar den hemel is voor mij te zwaar en te eng. Maar waarom hebben 't dan al die duizenden, al die millioenen heiligen 'wél gekund, die toch grootendeels ook heel ge wone menschen waren, zooals wij nu zijn. Dooi de kracht van Gods genade, waarmede wij naar best vermogen moeten meewerken, kunnen wij alles, ook onze zaligheid bewerken. Omnes Sancti et Sanctae Dei, orate pro nobis. Alle Heiligen Gods, bidt voor ons, opdat ook wij allen uw geluk eenmaal mogen deelen. De katholieke Liturgie is zóó schoon en harmo nieus, dat 't als vanzelf moest volgen, dat bij de bijzondere viering der gemeenschap tusschen zegevierende en strijdende Kerk, toch de lij dende Kerk niet kon worden vergeten. En daar om sluit, morgen de eerste Allerzielenvesper zich bij de Hveede Allerheiligen-vesper onmiddellijk aan, om te toonen, dat de band, tusschen Heme lingen, geloovige zielen en ons onverbreekbaar is. Van 't feest gaan wij dan tot rouw over, maar wij treuren daarbij niet als zij die geen hoop meer hebben. Willen helpen staat voor ons op Aller zielendag op den voorgrond en wij kunnen dit met de machtige, ons steeds ten dienste staande middelen van het offer, 't gebed en den aflaat. Ons loon zal zijn, dat de door ons verloste zie len, ons armen ook niet zullen vergeten, wanneer ook wij eenmaal in 't louteringsvuur tot van de kleinste smetten gereinigd zullen moeten worden. 11) Na eenige hartelijke woorden van lof over goeden uitslag in 't algemeen tot eerstgenoemde gericht te hebben, vroeg de Paus „Zijt, gij tevreden, mijn zoon, over het gedrag en den vooruitgang van mijn pleegzoon ,,Ik ben daarover zeer tevreden, H. Vader." ,,Dat, verheugd mij van harte en ik meende zulks ook uit het examen te mogen besluiten," hernam de Paus, blijkbaar getroffen. ,,Ga voort, mijn dierbare pleegzoon", zoo wendde hij zich nu tot den jeugdigen Barbo, „u door toeleg en gedrag de tevredenheid uwer oversten te ver werven dan zal een schoone toekomst uw deel zijn dan zult gij een goed en nuttig Tid worden der mensehelijke samenleving, een waardig pries ter der Kerk." Wederom zijn maanden, zijn jaren verstreken, en tóthaar verbazing mochtde wereld 't aanschou wen, hoe de hooggepriesterlijke grijsaard op den stoel van Sint Petrus, dezelfde, die door den Wij nem. ri inschrijvingen aan op alle leeningen. Op de prospecti van verschillende lec- ningen komt de naam onzer Bank zelfs als inschrijving-kantoor voor. 3781 7 Brengen wij daarom in den goeden, geloovigen geest de komende dagen van feest en rouw door dat zal ons verheffen, 0111 ook eenmaal den le vensstrijd met de hemelsche bekroning te be ëindigen. DE ONTRUIMING VAN KEULEN. Engelsche persagentschappen Verklaren dat gister en de eerste officieeie stappen van Engel sche zijde tot ontruiming van Keulen zijn gc- ocliied. Een groote groep officier-kwartiermakers Heeft 01 dei gekiegen zich naar Kreuznach Bingen en Wiesbaden te begeven om de inkwar tiering der Engelsche troepen aldaar voor te oereiden. Zij hennen opdracht gekregen, vooral te Wie&oaaen nij de inkwartiering ten zeerste n ke ning te houden met de economische belangen der stad en met het Kur-bedrijf. SYRIË. Volgens een te Rome uit Syrië ontvangen be- ricüG, omoingeiden de opstandige Drusen in de SyriöCüe woestijn de itolonne van generaal Ganieim, die uit 3 regimenten infanterie beslaat. Om naar te bevrijden zijn caVelcrio en artillerie afgezonden S a r r a i i teruggeroepen. De regeering heeft Sairrah Verzocht naar Pa rijs te Konijn om innemingen te Verschaffen over den toectand 111 Syrië. Zij besloot een burgerlijke hooge commissaris nu benoemen na de organisatie van het mandaat. Genei-aai Duport zal liet interim waarnemen. De te Damascus Verschijnende „Omran" deelt mene, dai, ödoü man FransChe versterking- woepen te Beiroet zijn aangekomen. De ocnade in Damascus wordt geschat op Ó.33J.0J3 pond slashing de Herstelling zal jaren vorderen. De -bran-omn laten slechts vrouwen ju vreemdelingen toe de stad te Veriaten. Sedert 2d October Vertrokken er 15.000. Nog acht oproerlingen zijn geëxecuteerd, terwijl Verdere Veroordeehngen worden ver wacht. CHINA. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft géne- raai fsjang-Tso-un teiografi&ch bericht naar VeKmg gezonden, dat inj 'een overwinning heeft oehaaid ten Zuiden van Soet&jaufoe. Generaai ooeii-1 sjoeang-baiig, militair gouverneur van i-jemaiig en aamiauger van Feng-Joe Sjang Ulet Zijn leger is terUggetrokKell 0pPeUg'-p0e. ALLERLEI. l it Berlijn Volgens de „Frankfurter Zeilung" heeft de BeiglsCile regeelllig besloten al' te Zleli van verdere processen tegen de zoogenaamde oorlogsmisdadigers De laatste cijfers Voor de Verkiezingen in Canada zijn: conservatieven 119, liberalen 98, progressisten 7, onafhankeiijken 2, arbeiders partij 2, twijfelachtig 7. De conservatieven be halen dus uun kleine overwinning. Een staatsambtenarenstaking dreigt in Oostenrijk uit te breken. Franschen despoot zoo verachtelijk was behan deld, zoo gruwzaam vervolgd, nog steeds met vol le geestkracht en wijze voorzichtigheid zijn Kerk en zijn staten bestuurde, terwijl de dwingeland, door iedereen verlaten, op Sint-Helend zij* dagen in droefheid voortsleepte. T och was de groote Pius te edelgezind, dan dat hij kwaad met kwaad zou vergelden neen, gelijk zijn goddelijke Verlosser, toonde hij niets dan goedeeid en vergevingsgezindheid je gens al zijn tegenstanders en voornamelijk tegenover Napoleon zeiven. Toen deze namelijk gedurende zijn verblijf op liet van de bewoonbare wereld zoo afgezonderde eiland wederom heil zocht bij de Kerk van Christus en om een priester vroeg, zond Pius VII er twee naar het onherbergzame oord en deze werden nu een groote troost voor den vereen zaamden volkerendwinger. Op den 5den Mei 1821 stierf Napoleon op St. Helena, terwijl twee dagen tevoren zware zee stormen zijn dood als 't ware hadden ingeluid. Door 's Pausen welwillendheid kon hij een cliristelijken dood sterven.Een der beide priesters met name Vignati, had Napoleon den 21 sten April bij zich ontboden en hem verklaard „Ik ben geboren in den katholieken godsdienst, Het socialistische recht. Men weet, de S.D.A.P. houdt er een dubbele moraal op na, een voor den tijd dat ze in de oppo sitie is, een andere als ze mee regeert. Telkens komt dat weer uit. Wil men weer eens een voorbeeld, dan luiste re men naar wat Dh. Wibaut wist te vertellen op de bijeenkomst van sociaal-democratische ge meenteraadsleden, te Amsterdam gehouden. De vraag was, of er winst mag gemaakt uit de gemeentelijke bedrijven. Wethouder Wibaut verdedigde in zes stellingen dat de bedrijven winst mogen maken. Doch over die stellingen werd niet gestemd. Ze werden zelfs niet in stemming gebracht. Want. „alles hangt af van de bijzondere plaatselijke omstandigheden en moet van de plaatselijke toestanden uit worden beoordeeld." zegt het ver.-lag van het „Volk". Met andere woorden in Amsterdam mag de socialistische wethouder zooveel winst halen uit de bedrijven, als hij wil (negen millioen astu- blieft). Maar in andere plaatsen waar de socialisten de verantwoordelijkheid dragen, moeten zij de kans op gemakkelijke oppositie behouden. Maar zoo zegt nu de „Gelderlander" nu moet ge nog even hooren, waarom winst op de. berijven, volgens Dh. Wibaut, geen indirec- de belasting is. Wat de verbruiker meer betaald dan het gas of de electrische stroom kost, is indirecte belas- ting. Zooals indirecte belasting is, wat op de prijzen der goederen komt door middel der invoerrechten Neen, zegt de heer Wibaut, want. de verbruiker bepaalt zelf, hoeveel gas en electri- citeit hij van de gemeente betrekken wil. Er wordt hem derhalve geen belasting opgelgd. lyiaar met zoo'n redeneering kan men zelfs tot graanrechten komen. Invoerrechten op graan zouden het brood duurder maken, maar. indirecte belasting zou dat niet zijn. Volgens den beer Wibaut ten minste niet. Want de verbruiker bepaalt zelf de hoeveel heid van zijn dagelijksch brood. De belasting werd hem derhalve niet. opge legd. En dus is het geen indirecte belasting." Ze trachten zelfs het meest kromme recht te praten, die sociaal-democraten. Toch blijft krom, wat krom is. Bescherming van de industrie in Engeland. Zooals bekend is, wordt in Engeland onder de tegenwoordige regeering steeds weer de weg ingeslagen van bescherming van de machinale industrie, in hoofdzaak om de werkloosheid te bestrijden. Onze regeering stelt zich thans ojj de hoogte van hetgeen er op dit gebied in Engeland om gaat hiertoe is een ambtenaar van het departe ment van arbeid, handel en nijverheid naar Engeland uitgezonden om de werking van de in dat land genomen maatregelen, met name van de Safeguarding of Industries Act na te gaan. Het Groene Kruis. De Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis heeft, gister in de sociëteit van de Rotter- damsciie Diergaarde, onder voorzitterschap van dr. J. Ph. Elias van hier, haar 29ste algemeene vergadering gehouden, en des middags heeft zij in het Grand Theater aan den PompenburgsingeT het 25-jarig bestaan van Het Groene Kruis herdacht. ik wil de plichten vervullen, die hij oplegt,den bijstand ontvangen, dien hij schenkt. Gij moet dagelijks in het nabijzijnde vertrek de II. Mis le zen en veertig uur lang hetAllerheiligste uitstellen Als ik gestoren ben, zult gij het altaar bij mijn hoofdeinde plaatsen en voortgaan de H. Mi£ te lezen. Alle ceremoniën die voor de afgestorvenen zijn voorgeschreven, zult gij verrichten." Met recht noemde de wereld Napoleon een der "grootste geniën die de aarde mocht aan schouwen, doch dit maakte hem ook verant woordelijk voor vele wonden, die hij had geJagen voor even zoo veel ongerechtigheden, die hij had bedreven. Hoe geheel anders luidde daarentegen het oordeel der menschheid, toen Pius VII, na drie- en-twintig jaren het scheepke van Sint Petrus bestuurd te hebben, een kalmen en heiligen dood stierf. Droefheid en zielesmart maakten zich meester van de christenheid, die in hem den beminden geestelijken Vader en edelen Plaatsbekleeder van Christus op aarde verloor ieder bewonderde de zielsgrootheid van den Opperherder, die zoo fier had pal gestaan voor de rechten der Kerk en van het pausschap. Het Streeknet. Ieder weet nu, dat morgen het Streeknet in werking treedt en hiermee ook de nieuwe tele foongids moet worden gebruikt, waarin alle aan geslotenen een nummer van 5 cijfers hebben ge kregen. Men doet 't beste bij 't vragen van een nummer, dat volledig te noemen. Verder willen wij de abonné's nog eens op de volgende voornaamste punten wijzen Na het tot standkomen van de locale telefoon- gemeenschap tusschen Schiedam en Rotterdam komt de verbinding van een Rotterdamschen abonné naar een Schiedamsche abonne tot stand op dezelfde wijze als bij de Rotterdamsche aan geslotenen onderling. Daartoe zijn in Schiedam gemonteerd de benoodigde automatische schake laars (de zoogenaamde lijnkiezers) welke het laatste gedeelte van een automatische telefoon verbinding vanaf Rotterdam vormen. Voor een gesprek in omgekeerde richting, dus wanneer een Schiedammer en Rotterdam mer wenscht op te bellen, geeft de telefoniste van Schiedam liet gesprek door aan een Rotter damsche telefoniste, aan wie het nummer weder om moet worden opgegeven. Deze Rotterdam sche telefoniste zorgt verder voor de doorver binding. Van zeer groot belang is de kennis van de geluidsignalen, welke in den telefoongids ver meld staan en welke ter oefening op de piano eventueel zijn na te bootsen (pag 11 v.d. gids). In den lokalen, zoowel als in den interlokalen telefoondienst wordt geen wijziging gebracht, zoo dat het spreken met een abonné wan het eigen net, en het interlokaal spreken op dezelfde ma nier geschiedt als voorheen. Bij een interlo kaal gesprek met Schiedam vrage men niet Rotterdam, maar Schiedam. Informaties en klachten hieromtrent moeten geadresseerd worden aan de bekende daartoe bestemde bureaux. Gewaarschuwd dient te worden tegen het tik ken op den haak, voordat men den gevraagden abonné in Rotterdam spreekt, daar in dat geval de verbinding ontijdig wordt verbroken. Degenen die geen abonnement tegen het nieu we tarief wenschen, zullen tot 31 December a.s. tegen de thans geldende bedragen aangesloten kunnen blijven en vrij met de Rotterdamsche aangeslotenen mogen spreken. Hun abonnement wordt dan beschouwd als tegen laatstgenoemden datum te zijn opgezegd.Zij zullen een abonnement op den nieuwen voet met ingang van 1 Januari a.s. slechts kunnen aangaan, indien zij het over de maanden November en December volgens de tarieven van het net Rotterdam nog verschuldig de boven de geheven bedragen bijbetalen. Voor Volkenbond en Vrede. Men verzoekt ons opname van 't volgende Zooals in de plaatselijke bladen is medegedeeld is op Vrijdag den 23en dezer opgericht de Afdee- ling Schiedam van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, Deze vereeniging stelt zich ten doel liet be vorderen van de ontwikkeling van den Volken bond als internationale rechtsorganisatie, de verbreiding van de vredesbeginselen en het be strijden van den oorlog. Afgezien van dit positieve doel is de vereeni ging strikt neutraal, zoodat ieder, van welke godsdienstige of politieke richting ook, lid der vereeniging kan worden. Uit de samenstelling van Hoofdbestuur en Raad van Advies blijkt dan ook, dat iedere richting vertegenwoordigd is. Om het lidmaatschap der Afdeeling zoo alge meen mogelijk te doen zijn is de contributie Echte, ware kinderliefde schreide bij zijn doods baar, en innige gebeden volgden hem in 't graf. Onder de duizenden van rouwdragenden, die zich verdrongen rondom zijn ontzield lichaam in de basiliek van Sint-Pieter, bevond zich ook een jeugdig, slank gebouwd monnik, die niet ophield zijn hartelijke gebeden voor den dierbaren af gestorvene ten hemel te zenden. Het was de pleegzoon van den overledene, de jonge Pius Barbo, die in een geestelijke Orde was getreden en thans voor de zielerust van zijn trouwen, teerbeminden pleegvader bad. Pater Pio Anselmo, zooals de zoon van den kleermaker uit Savona in zijn Orde genoemd werd vertrok na den dood zijns weldoeners uit Rome naar zijn vaderstad. N Daar muntte hij uit als beroemd kanselrede naar, was jaren lang de vader der armen en de steeds geestdriftvolle prediker over het pausschap Volgens zijn wensch begroep men hem na zijn dood op het kerkhof Van Savona naast zijn ou ders, op wier graf Pius VII een schoon marmeren kruis had laten oprichten, met het opschrift in schitterende gouden letters „Pius VII, in grootsten nood, aan zijn getrou we weldoeners." EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1