Liefdewerk St. Petros. ïetra JE HOOIT Tel. Ho. 68015. Stoomen DMGBLMD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN*. g" Voor hei Geloof. 48ste Jaargang. Maandag 2 November 1825, Nö. 14593 BurcnnKOEMARKT 4, Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t i 6 n 15,ïregels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 2Ö0 bij dood f 200 bjj verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger» De verzekering wordt gew aarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Het laatst-öpgerichte Pauselijk Missie-liefde werk, hetwelk Rome boven alle particuliere Missie-vereenigingen wil verzorgd zien, is het Liefdewerk van den H. Petrus. Dit liefdewerk, dat in de laatste jaren stormenderhand op haast wonderbare wijze de harten der Katho lieken voor zich heelt ingenomen, is deze zege tocht begonnen met een periode van lijden en strijden. Zooals het met zoovele Godwelgevallige werken geschied is, zoo is ook hef. St. Petrus Liefdewerk gelouterd moeten worden door den doopsel van smartelijk beproevingen. Caen in Normandië is de geboorteplaats van ons nu te bespreken liefdewerk. Daar woonden twee Fransche dames mevrouw de weduwe Stephanie Bigard—Gottin en haar dochter me- juffr. Jeane Alexandrine Bigard. Begaafd met een groote liefde voor het missie-werk was haar aandacht gevallen op de berichten der missio narissen over de vorming wn een eigen geeste lijkheid in de Missielanden, hoe daarvan ue toe komst der Missiën grootendeels afhangt daarbij vernamen zij, dat er wel degelijke en vertrouw bare roepingen zich voordeden, doch dat de mid delen ontbraken om deze te doen ontluiken tot vollen wasdom in het priesterschap. Hierdoor getroffen, trachtten zij vanaf 1889 gebeden te vragen en aalmoezen te verzamelen tot opleiding- van een inlandsche geestelijkheid. Haar eenvou dig, maar overtuigend woord, gesterkt door Gods vruchtbare ontwikkeling van haar actie meen den te moeten zorgen voor rechtspersoon lijkheid van hun liefdewerk. Maar hiermede begon de grove tegenwerking, waardoor Gods vijanden het St. Petrus-liefde werk juist om zijn schoon doel trachtten te ver nietigen. De in die dagen zoo fel de Kerk bestrij dende regeering van Frankrijk weigerde de ge vraagde rechten te geven. Nu wendden zij zich tot Fransch-Zwitserland, waar zij in het Katho lieke kanton Freiburg de goedkeuring der re geering over haar werk ontvingen, gevolgd door de definitieve rechtspersoonlijkheid op den 18den .October 1902. Nauwelijks was de eerste tegenwerking over wonnen, of nieuwe, grootere moeielijkheden maakten den weg van het St. Petrus liefdewerk tot een waren lijdensweg. Den 5den Januari 1903 stierf mevrouw Bigerd, in den dood gevolgd door meerdere edelmoedige helpsters van het Liefdewerk. Zoo kwam Jeanne Bigard nagenoeg alleen te staan aan het hoofd van deze vrome stichting. Na verschillende geestelijke raads lieden geraadpleegd te hebben, wendde zij zich, om medewerking voor haar werk te vragen, tot Mère Marie de la Passion, de heilige stichteres van het Instituut der Franciscanessen Missio- naressen van Maria. Slechts eenige dagen nadat deze het liefdewerk aan haar instit uut verbonden had, overleed ook zij den löden November 1801. Wel wilden de geestelijke dochters van Mère Marie hare krachten aan het mooie liefdewerk schenken, maar al weer wasSatan bezig een nieu wen strijd tegen dit werk Gods te ontketenen, een strijd, die jaren duren zou, waarbij het lief dewerk vaak tot ondergang bestemd scheen, maar die toch ten slotte in een groote zegepraal zou eindigen. Deze vervolging van ons liefdewerk vond haar oorsprong in de ongeregelde hebzucht van een bloedverwant van mej. Bigard. Deze laatste had n.l. haar tijdelijke zaken zóó geregeld, dat zij daarmede het St. Petrus-liefdewerk zoo veel mogelijk bevoordeelde. Ziende, dat hierdoor het i) Het was een heerlijke Juni-avond van 't jaar 305 de zon neigde ten ondergang en wierp haar stralen als ten afscheidsgroet over het zomer landschap. Twee adelijke Romeinen, nog in den eersten bloei des levens, gekleed in de witte, met pur- perstreepen versierde toga daalden langs de glooiing van den heuvel het pad af in de richting van de rivier de Moezel, nabij het aloude Augusta Trevirorum, tegenwoordig de Duitsche stad Trier. Bij de kromming van het voedpad bleef een hunner plotseling staan, nam zijn vriend bij den arm en, met zijn rechterhand op het vóór hen liggend dal wijzend, riep hij vol bewondering uit„Hoe heerlijk, Julianus Welk een wonder- schoonc natuur Wat verrukkelijke avond Daar lag het oude Trier van alle kanten door groene wijnbergen omgeven, in het dal aan hunne voeten. Het roodgouden zonlicht der zin kende avondzon tooverde als een doorschijnend waas over de met frisch-groene wijnstruiken dichtbegroeide heuvelklingen, aan weerzijden van den vloed het speelde om de tinnen van het schitterend keizerlijk paleis en der hoog-oprijzen- heetbegeerde fortuin zijner nicht aan goede werken zou ten goede komen, viel haar neef deze beschikkingen aan en betwistte de rechts geldigheid er van. De eerste brieven, die Jeanne Bigard dienaangaande ontving, veroorzaakte haar zooveel verdriet, dat haar gezondheid er ernstig door geschokt werd en zij zich verplicht zag zich geheel van haar werk terug te trekken en haar ontslag als directrice in te zenden. Van nu af aan kan zij. de nog levende stichteres, alleen haar gebed en lijden ten voordeele van haar stich ting geven. Met het ontslag van mejüffr. Bigard werd de strijd geenszins beëindigd, maar in tegendeel met verhoogde krachtsinspanning doorgezet al de jaren van 1905 tot 1910. En ook toen was het einde niet daar, want de bestrijdende partij verbitterde zich zoodanig, dat zij in September 1910 het Liefdewerk van St. Petrus voor de rechtbank daagde, om niet alleen de vernietiging van de schenkingen der Dames Bigard te eisohen, maar ook om zelfs de ontbinding van liet gansche liefdewerk te verlangen. Dit geding, waarin Mr. Girod, een Freiburg- sche advocaat, de verdediger van hel liefdewerk was, eindigde eerst in het jaar 1917, toen juist op den feestdag van Sint Petrus, den 29ste Juni, de advocaat der tegenpartij van alle actie afzag. Nu begonnen er in de hoofden der leidende figuren van het Liefdewerk grootseher plannen te rijpen. In 1919 werd de aandacht van den Prefect der Propaganda, onzen Kardinaal van Rossum, op het werk gevestigd. Zelf reeds lang plannen koesterend, om een dergelijke stichting in het leven te roepen, verklaarde de Kardinaal, dat het verslag, hetwelk reeds gewagen kon van een 200 priesters door St. Petrus-liefdewerk aan de Missie geschonken, hem eene openbaring was. Nog in hetzelfde jaar vestigde Paus Bene- dictus in zijn groote Missie-encycliek de aandacht van gansch de Katholieke wereld op dit vrucht bare werk en eenige maanden later werd het door de leiding van de Propaganda zelf overgenomen, waardoor het evenals liet Genootschap tot Voort planting des Geloofs en de Kindsheid tot Pause lijk Liefdewerk werd verheven. De geschiedenis hier in 't kort geschetst maar vooral het doel zonen van het Missieland zelf tot priesters op te leiden, is wel geschikt allen krachtig aan te sporen naar vermogen ook dit werk te steunen vooreerst door gebed, ver volgens ook door geldelijke aalmoezen. Ook voor dit werk worden aller krachten saam geroepen. Voor het lidmaatschap wordtgevraagd een dagelijksch gebed, aan eigen keuze overge laten en een geldelijke bijdrage van wekelijks 1 cent of maandelijks 5 cents of jaarlijks 50 cents. Bovendien kent het St. Petrus-liefdewerk wel doeners n.l. zij, die een seminarist onderhouden door jaarlijks 250 gulden bij te dragen en Stich ters, die een kapitaal schenken van 2500 gulden of hooger. De hooge vlucht die het Liefdewerk heeft ge nomen vooral sinds het onder leiding staat der Propaganda moge blijken uit eenige hier volgende gegevens. In liet eerste jaar van de leiding der Propaganda (1920) bracht het Liefdewerk 40.000 gulden op, terwijl in het 4de jaar (1923) de jaarlijksche opbrengst reeds was geklommen tot circa 475.000 gulden. Voor Nederland alleen waren'deze getallen in dezelfde jaren resp. 4.350 en f 136.400. Reeds 700 seminaristen, verdeeld over meer dan 100 bisdommen Jworden door St. Petrus Liefdewerk onderhouden. Holland neemt ook in deze een zeer vooraanstaande plaats in. In 1924 bedroeg het aantal seminaristen, door Nederland alleen opgeleid 305. Aansporing tot algemeene deelname ook aan dit werk Gods mag wel overbodig heeten. Schie dam heeft zoo vele van zijn eigen zonen aan het missiewerk geschonken, laat ze nu naar best ver mogen medewerken de kinderen der Missie tot het priesterschap op te leiden. Wie door weldoe ner of stichter te worden de St. Petrus-actie steunen wil, hij wende zich tot een der priester- directeurs van het Missie-werk in deze stad. L. Beune, pr. MauWf. NA LOCARNO. De oppositie der Duitsch-Nationalen tegen het verdrag van Locarno is in den laatsten tijd zóódanig verscherpt, dat ook de Volkspartij niet meer op bij legging der crisis rekent Het orgaan van Stresemann, de „Tögliche Rundschau" constateert ook, dat een bijlegging der crisis wel niet meer mogelijk zal zijn. liet centrumsorgaan de „Germania" acht nieuwe verkiezingen bedenkelijk. Het is van oordeel, dat het onmogelijk is, met de oude re- geering-Luther, ook wanneer deze met vertegen woordigers der linkerzijde zou worden aange vuld verder te werken. De „Germania" wenscht een regeering uit de groote coalitie, waartoe Luther dan evenwel niet zou behooren. SYRIË. De Fransche regeering heeft generaal Sarrail uitgenoodigd, naar Parijs te komen, ten einde nadere inlichtingen te verschaffen over den toe stand in Syrië. Voorts is besloten, een Civielen Hoogen Commissaris te benoemen. Generaal Duporl zal Sarrail tijdens zijn afwezigheid ver vangen. DE VOLKENBONDSRAAD. Vruchtbaar werk. De vooruitzichten op het tot stand komen van de door Loucheur in de jongste Volkenbonds vergadering voorgestelde internationale econo mische conferentie schijnen grooter te worden, in weerwil van de aarzelende houding, welke een reeks van gedelegeerden in het bijzonder de Engelsche en de Italiaansche, hebben aange nomen. De leden van den Volkenbondsraad hebben ter gelegenheid van de buitengewone bijeen komst te Parijs (voor behandeling van het Grieksch-Bulgaarsche incident) met elkaar be sprekingen gehouden en zijn tot een overeen komst geraakt aangaande de samenstelling van het voorbereidende comité der conferentie. Dat comité zal waarschijnlijk uit ongeveer 20 personen bestaan en in de Decembervergadering van den raad definitief worden benoemd, zoodat bet zijn werkzaamheden in het begin van het volgend jaar kan aanvangen. Men meent echter, daar de economische con ferentie groote voorbereidende werkzaamheden vordert, dat zij niet voor het voorjaar of den zomer van 1927 kan bijeenkomen. De kwestie of een land al dan niet toL den 3748 6 de basiliek en weerkaatste in de rustig voortkab belende golven van de Moezel, die als een breede, zilveren band het groene dal doorsneed.Het ge- druisch, dat in de verte uit de stad opsteeg en zachtkens door den frissclien avondwind werd voorlgedragen, mengde zich met de lustige lie deren en het geklikklak van de spanen der roeiers die hunne ranke bootjes over den spiegelgladde stroom lieten glijden. „Waarlijk, als ik dichter was," ging Antonius nog altijd vol bewondering voort, „ik zong in een lied den lof dezer stad, waarover de goden de volheid aller genoegens hebben uitgestort. Wat is ons Rome, vergeleken met dit wonder- schoone Trier, wat de vuile Tiberstroom bij de Moezel Welk een heerlijk lot, hier te leven en te sterven Juliaan gaf geen antwoord op deze lofprijzing van zijn vriend. Met donkeren blik zag hij voor zich uit naar de stad, als wilde hij de rookwolkjes tellen, die van de daken ten blauwen hemel op- kringelden. „Wat peinst gij toch vroeg hem zijn vriend, terwijl hij hem verbaasd aanzag. „Ik denk er juist over, dat van al die schoon heid, waarover gij den loftrompet steekt, voor mij weldra niets meer zal overgebleven zijn dan de bittere herinnering ze verloren te hebben." „Iloe moet ik die woorden verklaren „Dat ik een bedelaar ben 1" Antonius lachte „Gij een bedelaar „Niet veel meer Sedert drie dagen vervolgt mij mijn zaakwaarnemer Ouintus met een stapel rekeningen en schuldvorderingen. Ik wilde er niets van weten en gister heb ik nog den aan- dringer een beker naar 't hoofd geworpen, doch telkens kwam die hond terug. Dezen morgen heb ik hem eindelijk aangehoord en weet nu dat het uit is met mijn zorgeloos en vroolijk leven „Onmogelijk „Ik ben van plan, in 't leger dienst te nemen en mij bij de een of andere gunstige gelegenheid door een barbaar te laten doodslaan. „Maar gij bezit toch een schoon huis „Neen, dat behoort aan mijn schuldeischers." „Rest u werkelijk niets meer „Nog slechts een bedelpenning voor de reis. Doch komaan, het ijzeren rad van het noodlot moge over mij heenrollen, ik zal het niet in de spangen grijpen." Hij schreed vooruit en Antonius volgde hem zwijgend. De woorden van zijn vriend hadden hem diep getroffen, want hij was Juliaan op recht diep genegen. Niemand had zulk een gast vrij dak, niemand verstond de kunst zoo goed, om prachtige gastmalen aan te rechten, niemand hield zoo trouw aan zijn vrienden, was zoo lustig en geestig in het gezelschap zijner bekenden als Juliaan. En hem zou hij moeten verliezen Terwijl hij langzaam achter zijn vriend voort schreed, peinsde hij zich moe, hoe dit te ver helpen zou zijn. Zou zijn vader niet een uitweg Volkenbond behoort, zal in het geheel geen rol spelen. De Fransche bladen wijzen erop, dat de Vol kenbondsraad zijn werkzaamheden beëindigd heeft, na in minder dan een week het gevaar van een nieuwen Balkanoorlog te hebben be zworen, door een vreedzame regeling te hebben gevonden voor bijlegging van internationale geschillen. Alle bladen zijn het er over eens, dat deze zitting van den Volkenbondsraad, wat be treft het^vestigen van een precedent, de vrucht- baarstenen belangrijkste van de geschiedenis zal .zijn De „Gaulois" acht het mogelijk, dat metter tijd de wet van Genève zal gelden voor de gan sche wereld. Volgens een Exchange-telegram moet de Vol kenbondsraad Woensdagochtend, toen het Griek- sche antwoord nog niët was aangekomen, ernstig (en voor den eersten keer in de geschiedenis van den Bond) de toepassing van art. 16 van het Volkenbondspact hebben overwogen. Als namelijk Griekenland geweigerd zou heb ben zijn troepen terug te trekken, zou de Griek- ache kust worden geblokkeerd. De Engelsche, Fransche, Italiaansche en Spaansche regeeringen zouden haar vloten daarvoor beschikbaar heb ben gesteld. FRANKRIJK. In een onderhoud met de „Matin" heelt Pain- levé verklaard, dat hij binnen een week zijn financieele voorstellen zal indienen. Painlevé deed uitkomen, dat de regeering zal uitgaan van de twee principes, die ook den grondslag vormden van de plannen van Cail- laux, te weten le. de permanente amortisatie door middel van het aanboren van speciale hulpbronnen, voornamelijk de verworven rijk dom "2o. bet in het leven roepen van een auto noom amortisatie-fonds. PER ZIE. De dynastie afgezet. Het Perzische parlement heeft een resolutie aangenomen met een meerderheid van 80 van de 85 uitgebrachte stemmen, waarin gezegd wordt, dat het om redenen van landsbelang de aan het bewind zijnde Kadjar-dynastie afzet en de tijdelijke bewindvoering binnen het kader der grondwet opdraagt aan den eersten minister Reza Khan. Voorts wordt in deze resolutie aan de Natio nale Vergadering volmacht verleend^ RUSLAND. Zaterdagmorgen vroeg is de volkscommissaris voor Oorlog en Marine en president van den Oppersten Oorlogs- en Revolutieraad, Froenze, overleden. Zooals bekend, heeft Froenze het commissa riaat van Oorlog en Marine op zich genomen, als opvolger van Trotsky, Froenze was 40 jaar oud en zoon van een hoer in Zuid-Rusland. EEN COMMUNISTISCH CONGRES Volgens de „Vingtième Siècle" zouden com munisten uit Nederland, Frankrijk, Duitsch- land, Cechoslovakije, Italië, Engeland en België binnenkort te Brussel bijeenkomen ter bespre king van een program van actie tot uitbreiding van de communistische propaganda. Het blad verzoekt de regeering, deze vergadering te ver bieden. weten Antonius' vader was prefect der stad, met Juliaans vader steeds zeer bevriend geweest en ook diens zoon zeer genegen dat wist Anto nius. Klaarblijkelijk had hij even weinig ver moeden van den treurigen toestand, waarin zich dé verweesde jongeling bevond als Antonius zelf nog voor een uur tijds. Doch een vermogen, ge lijk Juliaan "dit noodig had, kon hem ook de prefect onmogelijk verschaffen. Plotseling bleef Antonius staandaar viel hem een reddende gedachte in. Juliaan Deze keerde zich om en zag zijn vriend met matte oogen aan. „Ik weet raad voor u, Juliaan Gij moet hu wen „Een droevige glimlach vloog over zijn trek ken, toen hij in het blijde gelaat van zijn vriend blikte. „Huwen Langzaam en gerekt kwam het woord van zijn lippen. „Ja, huwen moet gij Natuurlijk een rijke dochter „Hebt gij wellicht ook reeds een keuze voor mij gedaan hernam Juliaan op spottenden toon. „Ook dat, gij kent Marcus, den senator?" „Dien handelaar (Wordt vervolgd) HIEDAMSCHE COURANT ivi'i 1 ui»1 m 'jii'in if mwmm i ipiw—iiirmi' ii itii u*w«jwiMLi«"v'.j»Tn'i'TrTrrMi rT'r»!1 wiii'wiii nm—iii ti i ■■■miliiBBBgwa—waawsiai.",wj;wiwn«gB»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1