HANDELSVERDRAG GETEEKEXD. Het Italiaansch-Duitsch verdrag, waarin aile kwesties betreffende het handels- en zee-verkeer op de basis van meestbegunstiging zijn geregeld, is geteekend. IX MACEDOXIE. De militaire attaehé's, belast met het onder zoek naar het Grieksch-Bulgaarsche incident, hebben aan Briand een telegram gezonden, gedateerd Petritzi 31 October halfelf v.m., waarin wordt medegedeeld, dat het opnieuw bezetten van de Bulgaarsche posten door Bul- gaarsche troepen zonder incident is verloopen. Aan beide zijden heerscht thans rust. De Bul gaarsche bevolking die uit het bezette gebied was gevlucht, is bijna geheel teruggekeerd. Het leven herneemt zijn normalen gang. Een ernstige politieke misdaad heeft plaats gehad in West-Macedonië. Op 24 October werd een automobiel, waarin bisschop Nikolaj Veli- mirowitsj, een van de hoogste Joegoslavische geestelijken, van Dibra naar Ochrida (beide plaatsen aan de Albaneesche grens) zou reizen, aan den oever van de Drin (de grensrivier) ge vonden, ongeveer 20 K.M. van Stroega (ten N. Ochrida) met het lijk van een gendarme, die een priester en den districts-gouverneur van Ochrida in den auto vergezeld had. De bisschop was op het laatste oogenblik verhinderd geweest, af te reizen. Men neemt aan, dat de priester en de districts gouverneur levend door de bandieten over de rivier naar het Albaneesche gebied zijn ver voerd. Men is er tot dusver niet in geslaagd, hun verblijfplaats te ontdekken. ALLERLEI. Uit Brisbane Een conflict tusschen de Australische boeren en de socialisten lijkt waar schijnlijk. Groote georganiseerde groepen boeren zijn te Bowen aangekomen om stilliggende sche pen te laden. De extremisten nemen hun toe vlucht tot sabotage en hebben kolentreinen geledigd om te verhinderen dat de boeren hun plannen uitvoeren. lï i n n e s» I a ia 4, Schacpmanmon unienl. De prijsvraag dezer dagen uitgeschreven voor oen bronzen standbeeld van Dr. Schaepman in zijn geboorteplaats Tubbergen, vraagt opnieuw de aandacht voor een schoon doel een waardig gedenkteeken in brons voor den man, wiens leven van gelooven en strijden credo pugno" een leven van brons is geweest. Daar in zijn Twente, waar de natyur zooveel van 's emancipator's geaardheid verklaart, daar in het eenvoudige Tubbergen, zal de bron zen doctor verrijzen, indien wordt medegewerkt met de commissie, bestaande uit Mgr. prof.dr. Jos. Schrijnen, voorzitter, pastoor N. L. S. Knuif te Denekamp, lid, en deken J. H. Scholten te Oldenzaal, secretaris. De jury bestaat uit prof. dr. Raph. Ligtenberg O.F.M. te Utrecht, voorzitter, beeldhouwer Jules Laga te Brussel, lid, en architect Jan Stuyt te 's-Gravenhage, secretaris. Hij staat niet in een onzer groote steden, maar hij zal daar van een der hoogste esschen de heele streek beheerschen de stoere Twente naar, die ons manbaar maakte, wien wij allen cultureel schatplichtig zijn. Hij past zoo geheel in de omlijsting van het sobere, maar grootsche Tweritsche landschap. De R.-K. Radio-omroep. Naar in de R. K. Radio-Gids wordt medege deeld, zal de R. K. Radio-omroep op 24 No vember officieel beginnen en dan iederen Dins dagavond geregeld uitzenden. Spreker op den openingsavond is prof. dr. Ger. Brom uit Nijmegen. De kerkuitzendingen hebben geregeld Zondags om de drie weken plaats en tegelijk ook de morgenwijding Op 15 November zal het koor der Nijmeeg- sche Broerskerk de groote 5-stemmige Mis van Heydt onder leiding van pater v. d. Geest uit voeren in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Het tractaat van handel en vriendschap met Mexico. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de Mexicaansche regeering op 15 October het tractaat van handel en vriendschap, op 22 September 1897 tusschen Nederland en de Vereenigde Mexicaansche Staten gesloten, heeft opgezegd. Bedoeld tractaat zal ophouden van kracht te zijn op 15 October 1926. Het luchtverkeer. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat de luchtdienst Amster damHamburgKopenhagen vandaag voor de laatste maal wordt uitgevoerd. De Staalshcgrooting. In de Memorie van Antwoord in zake de Staats- begrootingjjwordt met betrekkingtot de taak, die, de Marine in Nederland bij de landsdefensie te vervullen heeft, gezegd, dat deze niet langer het voorbestaan van een afzonderlijk departe-, ment rechtvaardigt. Volstaan kan worden met een Departement, van Landsverdediging, waaraan de belangen van land- en zeemacht zullen worden toever trouwd. Ook met liet, oog op de vloot in Indië is, in verband met, de gewijzigde omstandig heden, het behoud van een afzonderlijk depar tement van Marine niet noodzakelijk. De financiën. Wat de thans uitgesproken Troonrede aangaat, behoeft het allerminst verbazing te wekken, dat de voetsporen van het afgetreden Kabinet worden gedrukt. Inderdaad blijft, vooropstaan de dringende eisch genezing van liet ziekte proces, dat 's Lands financiën heeft aangegrepen. Met herstel van het budgetair evenwicht is dit doel wel benaderd, maar nog geenszins bereikt. Daarom ook mag de Regeering niet terugdeinzen voor stappen, die onder normale omstandig heden heter niet gedaan worden, maar die, uit hoofde van den financieelen toestand, geboden zijn. Het tot, stand komen van een nieuwe Lager Onderwijswet heeft de Regeering zich niet tot. taak gesteld. De Regeering zal met alle kracht naar een verlaging van het peil der uitgaven moeten blijven streven, ten einde allereerst den voor het herstel van de volkswelvaart veel te zwaren druk der belastingen te kunnen verlagen. Wanneer blijkt, dat de begrooting van hot Leeningfonds bij de tegenwoordige heffing .jaar lijks een overschot gaat aanwijzen, dan is zeker het oogenblik gekomen om de belastingbetalers te ontheffen van den lastvoor zoover die zwaar der blijkt te zijn dan tot nakomingderaanvaarde verplichtingen noodig is. De keuze van de belasting, waarop die ver mindering moet worden toegepast, dient, dan echter te vallen op die belasting, welke de kapi taalsvorming het meest belemmert en daardoor het economisch herstel het meest tegenhoudt. Het meest hiervoor in aanmerking kwam de verdedigingsbelasting II welker afschaffing is voorgesteld. De Regeering is voornemens het denkbeeld der commissie-van Vuurer, om het saldo van het Leeningfonds aan te wenden tot normalisatie van de Staatsschuld en van de schuld van het Leeningfonds, in een wetsvoorstel nader te for muleeren. en (Gre westelijk Nieuws, Rijkskieskring Dordrecht. Zaterdagmiddag' is te Rotterdam eene buiten gewone -algemeene vergadering gehouden van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in den Rijkskieskring „Dordrecht". De voorzitter, de heer G. C. Wubben, opende de bijeenkomst met den talrijken aanwezigen een welkom toe te roepen, in het bijzonder den heer C. Kuiper, lid der Tweede Kamer. Hierna werden door den secretaris de notulen voorgelezen van de vorige algemeene vergade ring. Aan de orde was hierna de verkiezing van een bestuurslid (vacature Tollenaar). Het bestuur adviseert iemand te nemen van de Eilanden, hetgeen een aanwinst zal zijn voor den kieskring. De besturen van Achthuizen en van Middel- harnis bevelen hiervoor aan den heer R. Tab- bers uit Sommelsdijk. Bij stemming worden op den heer Tabbers uitgebracht 86 en den heer Gram 16, zoodat eerstgenoemde is-verkozen Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering op Zaterdag 7 November werden verkozen de heeren Tabbers en Hegge. Met algemeene stemmen werd de heer Ch. Ruijs de Beerenbrouck aangewezen als Kandidaat voor Bondsvoorzitter. Ter sprake kwam nu de financieele toestand van den Kring en het voorstel, dat afdeelingen, die dit kunnen doen, reeds nu hun contributie over 1926 afdragen. Meerdere afdeelingen deden toezegging reeds nu of anders met Januari de contributie af te dragen De heer Swinkels, Wateringen, vroeg voortaan eenigszins rekening te houden metdedraagkracht van den Kring. De voorzitter wijst er op, dat alleen noodzake lijke uitgaven zijn gedaan. We gaan nu enkele jaren van rust tegemoet en zullen dus het tekort te boven komen. Rede van het K a m e r i d Kuiper. Hierna kwam de heer C. J. Kuiper aan het woord, die allereerst dankte voor de wenschen en het vertrouwen der kiezers van den Dordt- schen Kieskring, Spr. wees dan op de vooruit zichten van de nieuwe regeeringsperiode. Aller eerst stond spr. stil bij de critiek op de aanwijzing van Colijn tot kabinetsformateur. De laatste drie jaren hebben gestaan in het teeken van de saneering van 's lands financiën. Dat werk is nog niet ten einde. Op het gebied der landsdefensie is den katholieken gegeven, wat zij wenschen in de keuze van minister Lambooy, den samenstel ler van het katholieke defensie-rapport,. In ver band met art. 123 is de benoeming van een katholiek minister van koloniën ook een benoe ming van beteekenis. Wal, in de troonrede is geschreven over den uitbouw van de arbeidswetgeving, heeft ook de volle sympathie van den nieuwen katholieken minister van arbeid, die wel geen verleden heeft als zijn voorganger maar als realiteitsmensch toch veilig de leiding kan worden toevertrouwd. Dan maakt spr. een opmerking over de amb tenaarssalarissen. De financiën van het land vertoonen een rijzende lijn. Maar bij het ruimer vloeien der middelen heeft men rekening te houden met het natuurlijk accres der bevolking- til het verkiezingsprogram staat over de ambte naarssalarissen, dat de verkeerde regelingen verbeterd moesten worden. Echter er zijn ver wachtingen te dien opzichte opgewekt, zonder dat de illusie door de regeeringsdelegatie L weggenomen. Dit laatste had men moeten doen. In de stukken van den minister ls slechts een voorwaardelijke belofte gedaan. Wanneer er meer dan 23 millioen bezuinigd zou zijn ge worden, zou het meerdere rond September, October uitgekeerd worden, Het is echter geb|e^ ven bij ruim 22 millioen. Hiermede veryalt de grond voor een belofte weg. Dat die voorwaarden niet onder het oog zijn gezien, is jammer. In de Kamer heeft spr. gezegd, dat hij aanvankelijk dachtdal er een belofte was. Docli na kennis name van de stukken stootte spr. op die voor waarden. Spr. heeft zich daarom moeten refe- reeren aan het verkiezingsprogram der katho lieke staatspartij, Spr. heeft den minister sterk fingeraden de lemiet van 3 millioen los te laten en dit bedrag niet als uiterste grens te beschou wen. De minister zeide, dat dit geen lemiet was doch een raming zijnerzijds om de gebreken in het bezoldigingsbesluit goed te maken. Er zou gebeuren, wat redelijk was. Ruimte is gelaten van 3 tot 10 millioen. Nu zal het wel geen 9 millioen worden, maar de 3 millioen is toch vervallen. Naast de ambtenaren verdienen ook aandacht de schamele pensioenen van hen, die voor 1918 gepensionneerd zijn. Zij moeten armoe lijden. Hun pensioenen bedragen nog niet de helft van de tegenwoordige pensioenen. Dan komt. spr. aan de mijnen. De 10 loon- korting was niet te dragen. Aan de 5 loons verlaging, welke thans noodig was, is ontkomen door verlaging der tarieven op de spoorwegen. Maar dat komt toch ook op het staatsbudget. Dat kostte 21/2 millioen. Dan wil spr. wijzen op de toestanden in Dren the. Ze leven daar, maar men moet niet vragen, hoe. Als er dus geld komt,moet eerstgedacht worden aan de oud-gepensionneerden, het noodlijdend mijnbedrijf en Drenthe. Anders zou men onrede lijk worden. In verband met de ambtenaars salarissen wil spr. wijzen op het opheffen van verdedigingsbelasting II. Deze belasting is een oorlogs-, een crisisbelasting. De opbrengst vloeit in het leeningfonds. Zij heeft dus geen andere bedoeling, dan het afbetalen van schuld, niet het bij de gewone middelen storten. Het beteekent ook een ontlasting van den druk op het bedrijfsleven. Dat is van beteekenis voor de Nederlandsche industrie, welke sneller moet opkomen om het geboorte accres bij te houden. Elk jaar komen er 22.000 nieuwe arbeiders op de markt. Die moeten werk vinden in de wereld industrieën, zooals de scheepsbouw, de gloei lampen- en kunstzijde industrie zijn; zoolang de belasting zoo blij ftheeft spr. er een zwaar hoofd in, dat de industrieontwikkeling mogelijk zal zijn. Spr. gelooft, dat deze gelegenheid niet mag worden nagelaten om de industrie te verlichten en kapitaalvorming te bevorderen. De katholieke fractie zal ai het mogelijke doen om het katholieke verkiezingsprogram uitgevoerd te krijgen en spr. hoopt, dat, de fractie daarbij het vertrouwen zal hebben en behouden van het geheele katholieke kiezers volk (applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn uiteenzettingen. Hierna werd gelegenheid geboden tot ge- dachtenwisseling, waarvan dankbaar gebruik gemaakt werd. Hel streekncL in werking. In tegenwoordigheid van Directie en Hoofd ambtenaren van Rijk.-- en GemeentctJefoon en van do ingenieurs van do nut de installatie be laste firma L. M. Ericcsson te Stockholm, heeft Zaterdagavond 10 uur de opening plaats gehad van de lokale telcfoongemeenschap tusschen Rotterdam en Schiedam door een lokaal ge sprek tusschen Burgemeester Wijtema Bur gemeester 'Gijsen, welke hoogste gemeente-auto riteiten, daartoe aangezocht, zich bereid hadden verklaard door deze daad officieel den diensi te openen. Na dit proefgesprek werden telegrammen ge zonden aan den Directeur Gcneraa1 der Posterij en en Telegrafie, aan den Heer Nolting, destijds voorzitter van de Commissie Van Voorbereiding van het Streeknct langs deli Waterweg en aan den heer van Linden van den HcuveJl, Voorzitter van de Kamer van Koophandel voor ch Beneden Maas. Jubilé. Gister herdacht de agent van politie J. Kans den dag waarop hij voor 25 jaar terug in dienst hij 't Schiedamsche corps trad. Vandaag is dit feest op aangename wijze ge vierd en welverdiende hulde werd den junilaris gebracht. Thuis in de Palmstraat, ontving hij zijn medengenten, die hem met hun felicitaties ook ecnige cadeaux in den vorm van een arm stoel en een rookkastje aanboden. Van zijn or ganisatie mocht hij een electrische lamp en een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. Na tuurlijk bleef 't gemeentebestuur ook niet achter, namens welk don agent 't gebruikelijke couvert door een inspecteur werd overhandigd. De Com missaris bezocht hedenmiddag den jubilaris. St. Barbara. Donateurs, begunstigers(sters) en leden van St. Barbara worden nogmaals attent gemaakt op de vergadering welke gehouden zal worden op Dinsdag 3 Nov. a.s. ,'s avonds 8 uur in 't gebouw R.K. Volksbond. R. K. Kriug. De R.K. Kring houdt morgenavond, half negen in z'n zaal, L. Haven 92, de algemeene jaarvergadering,waarop o.m. eenige verkiezingen zullen plaats hebben en 't winterprogram zal worden besproken. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan dc woning van den hakker G. aan de Nieuwe Haven alhier. Tijen de lieer G. omstreeks half 3 thuis kwam bem ik te hij onraad in zijn woning en zag hij een man uit zijn woning naar de aangrenzen de garage vluchten. Hij belde onmiddellijk de politie op, die spoedig ter plaatse Verscheen en een onderzoek instelde, waarbij bleek, dat men zich door middel van een Vabchen sleutel door de garagedeur toegang had verschaft. De dader heef) een muurkast in de achterkamer openge broken en daaruit ontvreemd ten bedrag van f 11400 waarvan echter door de politic ongeveer 10.000:-werd teruggevonden achter de garage deur,waar het geld ter medeneming gereed stond, Tegen 3 uur d.a.v. is door de politie aan den Rottcrdamschondijk een persoon aangehouden, die echter bij het instelling van een onderzoek naar zijn nam etc. de vlucht nam over slooten en landerijen in de richting Spangen, achtervolgd door de poltie. Hij wist evenwel, ofschoon re volverschoten werden gelost, te ontkomen. De dader kan echter worden herkend, zoodat zijn aanhouding spoedig is te Verwachten. Inbreker aangehouden. De derde man, do 26-jarige voortvluchtige smid J. van B. uit Rotterdam, verdacht van me- cleplichting te zijn aan de veertien inbraken te Rotterdam en alhier gepleegd, waarvoor de losse werklieden M.B. en J.G. bereids zijn aan gehouden en na bekentenis aan de justitie over geleverd, is door de Antwerpsche politie te Ant werpen aangehouden. In zijn bezit werd bij aanhouding gevonden Voor een waarde van duizend gulden aan ju- weelen en andere kostbaarheden, die in den nacht Van 28 op 29 dezer, door middel van braak ten huize Van de familie K. te Vlaardingen ge- sto'en zijn. De uitlevering van den smid J. van B. wordt aangevraagd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags roeiboot, ceintuur, deurknop, broche met portret, portemonnaie met inh., vulpotlood, riek, kinderschoentje, zakmesje, colbertjas, sleutel, bril in étui. Bij vinders kuiken, J. de Vries, Nieuwe Haven 71A bakkerschort en jas, G. Putters, KL Baan 11 fabriekspenning, G. v. Unen, Fabristr. 53B; sleutel, G. Eijkenbroek, Buitenhavenweg 176/17 portemonnaie met inh., H. St.olk, Puttershoek- sehestr. 55B R. K. Kerkboekje, C, Boogaard, KI. Groenendal 23/5 jachthond en taxhond, J. Broekzitter, Sterrebosch medaillon met portret, P. Buitenhek, Streijenschestr. 7 her dershond, P. Huijskes, Stadhouderslaan 4A baret, LI. v. Litsenburg, Brugmanstr. 9A ring met sleutels, L. J. Rijnbeek, L. Kerkstr. 28A armband, N. Kerkhof, den Bommelschestr. 15 onderstel van lantaarn, J. v. d. Steen, Nieuwe- haven 37 etui met schrijf- en teekenbehoeften, H. v. Manen, L. Singelstr. 16 double armband, P. J. Meijer, Warande 26A ceintuur, J. Hoogen- boon. IJsselmondeschestr. 20 duimstok, F. Volk, Villastr. 73 rijwielbelastingplaatje, L. J. Vis, Leliestr. 39 rijwielbelastingplaatje, W. Noordijk, Nieuwstr. 21 rijwielbelastingplaatje, P. Peek, Pr. Frederik LIendrikstr. 33A plak- zegels, J. v. d. Gaag, Nuitenhavenweg 176/3 hond, G. Louis, Vriendschapstr. 14. Z a t e r d u g k r c c g d e arbeider D. Van Zon,wonende Koolschestraat 42 to Rotter dam, terwijl hij werkzaam was aan boord Van het stoomschip „Leonora" liggende aan de Scheepsbouw Maatschappij ,',Nieuw$ Waterweg" een slag Van een slinger tegen den linker boven arm, waardoor deze brak. De verbandmeester van der Slot heeft h- rn voorloopig verbonden, waarna hij naar zijn woning is vervoerd. Zaterdagavond is de 39-jarige W. v.d. G., wonende Groenendal in de St. Li- duinastraat door een toeval get roffen en zoodanig gi vallen, dat hij met ernstige verwondingen aan het hoofd in bewusteloozen toestand is binnen gedragen in dc apotheek van den heer F. H. Backer. Door dr. V.d. Berg is hem geneeskundige hulp verleend, waarna hij is vervoerd naar de woning zijner moeder aan de Brugmanstraat. De politie alhier heeft a s s i s- tentie verleend op het Fransche stoomschip „Emilie", liggende in dï» Wiltonhaven, op welk schip een Chinees door eenige stokers zoo ern stig werd mishandeld, dat bet rechteroog uit do oogholte hing en het gelaal ernstige verwon dingen Vertoonde. De Fransche Consul te Rotter dam heeft een onderzoek ingesteld. Zaterdag is uit een open gang naast pand Singel 162 ten nadeele van H. een heerenrijwiel ontvreemd. Ook is een heerenrijwiel ontvreemd ten na deele van W. de R., clie zijn karretje onbeheerd had neergezet voor het café Van dc Groot aan den Singel. Hedennacht is uit de deur van het kantoor der firma van Ogtrop in de Kerk straat de knop gerukt. Of men hier met een poging tot inbraak of baldadigheid te doen heeft is nog niet gebleken. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten Van welke de afzenders onbekend zijn Terugontvangen in de 2e helft der maand Oct. Brieven binnenland: J. H. Benten- de Boer, Amsterdam Raad van Arbeid, Rotter dam. Briefkaarten binnenland: H Nieuwland, Rotterdam Lucas, Rotterdam J Kreuger, Zaanclam II Dijkstra, Vcendam Brieven buitenland: A J. J. Brosch, Benic Cola, U.S.A. A. Knesel, Hamburg. Briefkaarten buitenland: Hostel' Niederdorf M. de Poorter België. UIT ROTTERDAM. Overreden. Eergistermiddag wilde de 20-jarige opperman J. v, Suit de Eleonorastraat, op den hoek van de Maashaven en de Paul Krugerstraat alhier s. Is.,1,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2