Eif omsrmzK Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen No. urn FEU ILL Voor liet Geloof. 48ste 1 Donderdag 5 November 1925. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜÏÏ bij levenslange gckeele invaliditeit 200 bij verlies van een hand, voet of oogf 21)0 bij dood 200 bij verlies van een duim; f 110 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken d door de N.HolI. Algem. Verz.bftük Schiedam Bnitenlan#mb Wleow wordt 3748 6 BureauKOEMARKT i Telefoon Iiitereoinimiiiiaal (l808."> Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent,, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaferdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets, Afd vertentiën: 1g'^rtgah 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. msrm^Bsammmfaaaaa NA LOCARNO Dl'ITSCHLAND EN LOCARNO. W ikke n en wege n. In de kwestie der reconstructie van het Duit- sclie rijkskabinet is gisteravond eenige klaarheid ingetreden. De Centrum-fractie heeft namelijk een re solutie gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de houding der Duitsch-Nationale Volks partij tegenover het Verdrag van Locarno een verdere samenwerking met de Duitsch-Natio- nalen in de regeering uitsluit.' Dit beteekent, dat het Centrum streeft naar het vormen eener meerderheid met uitsluiting der Duitsch-Natio- nalen. Klaarblijkelijk wil men dus ook in het Centrum niet afwachten, of de Duitsch-Natio- nalen wellicht toch nog enkele dagen vóór 1 December, den termijn waarop het Verdrag van Locarno moet worden onderteekend, een zwen king zullen uitvoeren. Daar de Democraten hetzelfde standpunt innemen, ligt derhalve de oplossing der vraag, of de Rijksdag zal worden opgelost, dan wel of de „groote coalitie" tot stand zal komen bij de Volkspartij en de Sociaal-Democraten. De Duitsche Volkspartij houdt voor het grootste deel aan haar afwijzend standpunt vast ten aanzien van het toetreden der So ciaal-Democraten tot de rijksregeering. Zij heeft evenwel een compromisvoorstel in petto. Zij zou dan namelijk aan de sociaal-democraten willen voorstellen, dat in een nieuw kabinet-Luther de partijen der „groote coalitie", d.w.z. de sociaal democraten, het centrum, de democraten en de Duitsche volkspartij, slechts door één ver tegenwoordiger hunner partij zullen worden vertegenwoordigd, terwijl de overige posten door zoogenaamde „vakministers" zullen worden bezet. Indien dit voorstel mocht worden verworpen door de sociaal-democraten, die in plaats van dr. Luthor een rijkskanselier der republikeinsche partijen verlangen, zou het waarschijnlijk zijn, dat de ontbinding van den Rijksdag in over weging zou worden genomen. De besprekingen van Luther zijn mei, het ontvangen der vertegenwoordigers van de in het rompkabinet vertegenwoordigde partijen niet geëindigd. Naar bekend, was Luther oor spronkelijk voornemens, zich te beperken tot het houden van besprekingen met de regee- ringspartijen, doch juist uit den boezem der coalitie zelve kwamen voorstellen, zich ook met de andere partijen in verbinding te stellen. Dientengevolge heeft Luther gistervoormid dag den woordvoerder der Economische partij ontvangen. Volgens een officieuze mededeeling hebben de mét dezen gevoerde besprekingen tot resultaat gehad, dat de vertegenwoordiger der economische partij aan den rijkskanselier heeft medegedeeld, dat hij zich aansluit, bij liet stand punt der drie regeeringspartijen. Gistermiddag om 1 uur begaf de rijkskanse lier zich naar president Hindenburg, teneinde aan dezen rapport over de gevoerde bespre kingen uit te brengen. In den loop van den namiddag ontving de rijkskanselier daarop nog de leiders der sociaal democraten en der Duitsch-Nationalen. De beide Centrum-leiders, Marx en Fehren- baeh, zullen lieden met de leiders der sociaal democraten besprekingen houden over de moge lijkheid van het herstel der „groote coalitie." De intergcallieerde Rij n I an dcornmissie heeft besloten, het aantal dis'trictsgedelegeerden met 33 te verminderen. Deze gedelegeerden bezaten in de verschillende districten groote bevoegd heden. Zij waren de eigenlijke organen voor de uitzettingen, en verstrekten aan de" autori teiten de desbetreffende bevelen namens de in- tergeallieerde Rijnlandcommissie. Hierdoor worden grootendeels de oorzaken voor de conflicten uit, den weg geruimd, die gedurende zoo vele jaren de bevolking van het Rijnland hebben verontrust. Het besluit kan dan ook als een der belangrijkste gevol gen van het Verdrag van Locarno worden be schouwd. le stakine irekocht n dien ONTWAPENING. Het antwoord van den Gezantenraad op de jongste Duitsche Nota in zake de ontwapening;-- kwestie wordt om en bij 10 dezer te Berlijn ver wacht. Naar Verluidt, zal het Britsche bezettingsle ger na de ontruiming van de Keulsche zone het bruggehoofd van Mainz, Wiesbaden, Rheingbau en de beneden-Taunus bezetten. Het Britsche hoofdkwartier zal van Keulen naar Wiesbaden worden overgebracht. INT. KAMER VAN KOOPHANDEL. Het bestuur van de Internationale Kamer van Koophandel komt op 6 dezer in 19de zitting te Parijs bijeen. Bij de opening der vergadering zal Walter Leaf, een rede houden over den eco- nomischen toestand van Europa. Van de uitvoerige agenda zijn de volgende onderwerpen te noemen beperkende en ver bodsbepalingen betreffende in- en uitvoer het economisch herstel bescherming van den in- dustrieelen eigendom, handelsluchtvaart en con sulair recht. 41 De wijde pciort ging open en de menigte stroom de naar binnen. Langs de vier zijden der binnenplaats stonden lange houten banken, waarop de arme lieden plaats namen. Juist wilde de deurwachter de poort weder sluiten, toen nog een slanke jonge man met snelle schreden kwam aangeloopen en naar binnen kwam. Hij droeg de klecclij van een armen slaaf en had, niettegenstaande het warme zomrwecr, eene kap over zijn hoofd getrokken. Een oogonblik stond hij daar, be sluiteloos en verlogen dan schreed hij snel tusschen de menigte door tot aan den uitersten hoek, waar het looVer der wijngaardranken in dichte slingers afhing. Daar zette hij zich neder en verborg het hoofd in zijne handen. Zijn naaste buurman, een lamme grijsaard, zag' verwonderd naar hem op, doch kon het gezicht Van den hem Vreemden man niet onderscheiden. Hot was sti' geworden sléchts hier en daar fluisterde men nog mét elkander. Thans opende zich eene zijdeur van het woon huis en eene oudere dame met een jong meisje, gevolgd door twee dienstmaagden, die korven mcl eetwaren droegen, traden op het binnen plein. Het waren Lucia en hare moeder. Met vriendelijker! groet schreden zij langs de banken OOSTENRIJK. Overeenstemming bereikt. De sedert Dinsdagavond door de Bondsre- geering onafgebroken voortgezette besprekingen met de vertegenwoordigers der ambtenaren, hebben gistermiddag twaalf uur Lot een resultaat geleid. Als gevolg hiervan is de stakingsorder gistermiddag ingetrokken. De bijlegging van het, dreigend conflict werd verkregen, doordien de Oostenrijksche regeering zich bereid verklaarde, 28 procent van de maand salarissen op 1 Jan. 1926 aaii alle ambtenaren uit te keereu en aan alle ambtenaren, die zulks wenschen, nog vóór het einde van 1925 een voor schot tot een gelijk bedrag te verstrekken. De regeering is er dus in geslaagd, van de ambtenaren een kleine concessie te verkrijgen, daar deze hun laatst en eisch van 30 procent, met 2 procent tot 28 procent hebben vermin derd. Daartegenover heeft de regeering als con cessie de uitkeering met drie procent tot 28 procent verhoogd. De staking der bakkersgezellen duurt onver anderd voort. Alle bakkerswinkels zijn gesloten, waardoor men gister tooneelen kreeg te zien, die aan den oorlogstijd herinnerden. Ook worden reeds woekerprijzen gevraagd, daar menigeen een groote hoeveelheid brood heeft ingeslagen en dit thans met woekerwinst van de hand doet. De banketbakkerijen hadden het door de slui ting der bakkerswinkels zeer druk, daar thans veelal voor het ontbijt en de koffie gebak wordt der bakkersgezellen evenwel yan langeren duur mocht zijn, zullen ook de banketbakkersgezellen zich daarbij aan sluiten. SYRIË. De toestand slee h' ter De Amerikaansche Consul in Beiroet, heeft een vrijgeleide Verzocht Voor de Amerikaansche inwoners van Damascus Twee Amerikaansche torpedojagers zijn met spoed van Alexandrië naar Beiroet vertrokken Volgens berichten uit Adana, zijn alle stam men zuidelijk Van Damascus in opstand. Ook in Aleppo laat zich de toestand erger aanzien. In de streek van Kuneitra zijn schermutse lingen geleverd tusschen een militaire colonne en een bend 3 opstandelingen. De laatsten hebben een gedeelte van den Hedzjas spoorweg ten zui den van Damascus opengebroken. De schade is hersteld. Er zijn aanwijzingen, dat benden voornemens zijn tegen Damascus op te rukken. Hiertegen worden voorzorgsmaatregelen genomen. Voort, bleven nu eens bij dozen, dan bij een ander der vele armen sLaan en spraken hun deel nemende woorden toe. Bij de komst der beide vrouwen had de man, aan het einde der banken gezeten, het hoofd opgeheven, doch daarna snel weder laten zinken. Het was Juliaan. Bijna had hij er spijt Van, hier gekomen te zijn, want hij gevoelde zich zeer onbehagelijk onder al dit bedelvolk. Ook kon hij de gedachte niet van zich afzetten, onder zijn Vermomming herkend te zullen worden. Hoe meer de beide vrouwen naderden, hoe heviger zijn hart begon te kloppen, hoe meer zijne ontroering toenam. Reeds bij de eerste oogopslag had hem overtuigd dat Antonius niet ten onrechte Lucia's schoon heid had geprezen zulk een liefelijke verschij ning had hij nog nooit gezien. Zij droeg een een voudig, wit gewaad het donkere haar was sierlijk opgenomen en op haar gelaat lagen de bloeiende gezondheid en de frischheicl der jeugd. Vol medelijden beschouwde zij den ineengedo ken man en vroeg vriendelijk, wat hem deerde. Juliaan hoorde den klank harer zachte, melo dieuze stem, doch hij wilde haar zien, in hare blikken lezen en daarom hief hij snel het hoofd op en zag haar aan. Het meisje schrok, toen zij den blik dier on beschaamde oogen op haar gericht zag een hooge blos steeg haar naar het gelaat en zij week een schrede terug. Juliaan bemerkte hare verslagenheidhet bloed steeg hem naar 't gelaat, het hart bonsde PER ZIE. Reza Khan heeft een constitutioneele verga dering bijeengeroepen van driehonderd leden, vertegenwoordigende alle politieke partijen om een beslissing te nemen over den toekomstigen staatsvorm. AMERIKA. Tot burgemeester van New York is de demo cratische candidaat senator J. J. Walker geko zen. Tegenstanders van de drooglegging behaal den een succes door de verkiezing van den democraat Moore, als gouverneur van New Jersey. Deze is voornamelijk gekozen op grond van zijn ijveren voor een wijziging van het drank verbod. Moore behaalde een meerderheid van 41.400 stemmen. In Detroit is de candidaat van de Ku Klux Klan verslagen. CANADA. Het wordt thans vrijwel zeker geacht, dat de Canadeesche regeering in verband met den uit slag der stemmingen niet zal aftreden. De pre mier Mackenzie King, die, gelijk bekend, niet herkozen is, zal vermoedelijk in Ontario in herstemming komen. Hier heeft nl. een zijner aanhangers te zijnen behoeve bedankt. NIEU W - ZE E L A NI) De verkiezingen hebben een overweldigende zege aan de huidige regeering met haar premier Coastes gebracht. De regeeringspartij is zeker van 55 zetels tegen dertien van de Labour Party en 12 van de nationalisten. Voor het eerst doen nu ook vrouwen haar in trede in het parlement. CHINA. De douane-conferentie. Op de gistermorgen gehouden zitting der doua ne-conferentie te Peking hebben dc Amerika nen Voorstellen gedaan, welke voor hel oude China opzienbarend mogen heeten. Verschillende andere gedelegeerden, onder wie de Britsche, Fransche en Nederlandse he, verklaarden, dat zij daarmede in hoofdzaak in stemden. De eenige, die een ander geluid deed hooren, was dc Japansche gedelegeerde, die zijn reeds vroeger gedane voorstellen nog eenig- zins uitbreidde. De buitenlanders, die in China wonen heb ben groote moeiLe zich los te maken van het geloof, dat de verdragen waaronder zij altijd hebben ge'cefd, niet aan Verandering onderhe vig zijn. Het Amerikaansche voorstel nu zet door het verleden radicaal een streep en geeft China gelegenheid, in het bezit te komen vn de groote dingen, die het wenscht en dit juist op het oogenblik, dat het erom viaagt. De voorwaar den aan de verleening verbonden, namelijk de afschaffing der Likin (provinciale invoerrechten) zullen ongetwijfeld moeilijk te vervullen zijn Doch als het den Ghineezen ernst is en hun lei ders hun patriotisme boven onderlinge rivaliteit stellen, is het zeer goed mogelijk te doen. wat van hen verlangd wordt. Als zij er in slagen, zullen zij de tariefsvrijheid hebben bereikt in 1929 en daarna is dit land zoo vrij als welk land ook. Mac Murray, dc Amerikaansche gedelegeer de, liet zijn voorstellen vooi'afgaan door een verklaring, waarin hij zich bereid verklaarde, direct in te stemmen met een extra heffing van 2V2 eö van 5 °P weeldeartikelen, over eenkomstig de bepalingen van het verdrag van Washington. Hij was bereid veel,Verder te gaan, dan daar besproken was, door onderhandelingen over nieuwe verdragen, waarin, het beginsel van China's douane-autonomie zal worden bekrach tigd, op voorwaarde van de afschaffing van bovengenoemde heffingen der douanerechten in China. Hij stelde voor, dat de 21/i op 1 Februari a.s. in werking zal treden en de.heffing op weelde artikelen uiterlijk op 1 Juli 1926. Hij diende daartoe een voorstel in, dat uit 11 punten be staat en dat de door hem uiteengezette denk beelden belichaamt. Men is van oordeel, dat de bijeenkomst Van de commissie uit de douane-conferentie voor de tarief-autonomie, de atmosfeer heeft opgehel derd. Vernomen wordt, dal de Britsche dele gatie het in groote trekken eens is met de Ameri kaansche voorstellen en derhalve niet van plan is, een eigen plan in te dienen. De delegatie meent dat de tot dusver gedane voorstellen van dien aard zijn, daL wederzijdsche tegemoetkomingen mogelijk zijn, daar er een geschikte grondslag voor verdere besprekingen bestaat. De regeering te Peking zet haar pogingen Voort om den vrede tusschen de verschillende partijen te verzekeren. Dc bladen deelen mede, dat besloten is een specialen,vredescommissaris te benoemen, die naar Soetsjoufoe en Pengoe zal gaan, ten einde een wapenstilstand tot stand te brengen. Intusschen wordt een groote militaire activiteit van den kant der Mandsjoerijsche auto riteiten gemeld. Uit Sjanghai wordt geme'd, dat men aldaar zich ongerust maakt in verhand met de dreigen de botsing tusschen de Tsjekiang- en Fengtien- troepen. Eerstgenoemden hebben het arsenaal hevig in zijne borst; plotseling stond liij op, maak te zwijgend eene buiging en ijlde naar dc poort, die juist weder door den deurwachter geopend was. Buiten gekomen stond hij een oogenblik stil en haalde diep adem. Nog nooit was hem een gang zoo zwaar gevallen als deze. Docli dienzelf den morgen nog begaf hij zich naar Anto nius.. Toen Juliaan met rasschen tred het binnen plein had verlaten, had Lucia liem verwonderd nagescbouwd. „Wie was dat vroeg hare moeder. „Ik weet het niet," antwoordde het meisje. „I11 ieder geval geen behoeftige. Zijne oogen joegen mij schrik aan." „Wat mag hem toch hierheen gevoerd hebben?' ging zij na een wijl voort. „Daarop zou men slechts antwoord kunnen geven," hernam hare moeder, „als wij wisten, wie hij was. Ik zal er met uw Vader over spreken. Tegen den middag Van den volgenden dag bevond zich Marcus in een klein, achter het atrium gelegen Vertrek van zijn woonhuis. Hij was voor eene tafel gezeten, die mot allerlei pa pieren bedekt was, en verdiepte zich in zijne handelsboeken. Daar werd hem door den deurwachter dc komst gemMd van den stadsprefect, Claudius, die hem wenschte te spreken. Bij dit bericht stond Marcus op van zijn zetel cn zag den deurwachter verwonderd aan. ITet bezoek scheen hem tfe verrassen, maar niet te verheugen „Waar is hij „In het atrium." Aanstonds snelde de koopman erheen en wel dra stond hij tegenover den hoogen bezoeker, die hem met vriendelijken glimlach begroette. „Een geheel onverwacht bezoek, niet waar Marcus Ik lees de verbazing op uw gelaat." Marcus maakte eene hoffelijke buiging. „Et ne groote eer bewijst gij mijn huis. Ik dank u. Waarmede kan ik u van dienst zijn „Als gij bet mij veroorlooft, zullen wij daar in uwe werkkamer gaan ik wenschte een paar woorden ongestoord met 11 te wisselen." Bij het hooren dezer wóórden vlogen den handelsman allerlei gedachten en Vermoedens door het hoofd, wat toch den prefect wel tot hem zou voeren, doch eene oplossing vond hij niet. Eenigszins verstrooid opende hij de deur en liet zijn bezoeker binnentreden. Vergeef mij, Claudius dit vertrek is cigen'ijk slechts bestemd voor het afdoen van zaken er ontbreekt alle gerit lelijkheid. Met deze woorden schoof hij den prefect oen mei leder overtrokken zetel toe. „Nu, ook ik heb zaken met u te bespreken," antwoordde Claudius, terwijl lii.j plaats nam. Marcus ging tegenover hem zitten en wachtte met spanning het doel af van rat zo'dzaam be zoek (Word! veroolc/d

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1