DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FiUILLETO V oor het Geloof. in Pakjes. 48ste Jaargang. Zaterdag 7 November 1S25. No. 14388 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam EERSTE BLAD. tfutSKtiyKiulMife Nieuw». Sta ten-Generaal. Rossem BlBuenlini SCHIEDAMSCHE BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus 3D. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Adv^rtentiêni 15 regels 1.75slke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mcdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. POLEN EN DUITSCHLAND. Uit Warschau wordt gemeld, dat Polen over weegt den tarievenoorlog onmiddellijk te staken. DENEMARKEN. De Deensche minister van Landsverdediging Rasmussen heeft Woensdag in het Folkething medegedeeld, dat hij gehoopt had de ontwape- ningswet onmiddellijk te kunnen indienen, maar ten einde rekening te houden met de meening van een aantal leden van het Huis had hij be sloten de indiening uit te stellen tot vaststond of de overeenkomsten van Locarno zouden wor den geratificeerd. FRANKRIJK. De leden van d.e democratische republikein- sche linksche partij, die zich bij de stemming over de regeeringsVerklaring van stemmen hebben onthouden, hebben zich Lhans aaneen gesloten tot een nieuwe groep, die dor onaf hankelijke linkschen. De presidenten van de groote Fransche indus- trieelu en commercieele groepen hebben aan den president der republiek een schrijven gericht, waarin zij hun steun aanbieden voor het finan cieel herstel, daar zij vreezen, dat, indien geen energieke maatregelen tegen de financieele cru is genomen worden, deze zal ontaarden in een politieke en sociale crisis. Zij Vragen, dat het herstel het werk van allen zal zijn en niet door partij-overwegingen zal worden beinvloed dat de noodzakelijke opofferingen van allen gevraagd zullen worden en niet aan een minderheid zullen worden opgelegd dat de te nemen maatregelen aan de wisselende parlementaire meerderheid onttrokken zullen worden door een wettelijke beschikking, die aan het land dezelfde garanties geeft als de constitutioneele wetten. SPANJE EN DUITSCHLAND. De „Vossische Zeitung" meldt uit Madrid, dat de Spaansche regeering de onderhandelingen met Duitschland over het handelsverdrag heeft afgebroken en zich formeel voor eeri tarieven- oorlog heeft uitgesproken. Voor het Spaansche gebied in Noord-Afrika en voor de Kanarische' eilanden zal een abso luut invoerverbod voor Duitsche goederen wor den afgekondigd. SPANJE. Bestuurswijziging In Verband met de voorgenomen reorganisa tie van het landsbestuur, waarvan wij reedt melding maakten, heeft generaal Primo de Rivera thans een circulaire gericht tot de voor zitters der afdeoiingen Van do patriottische Vor- eeniging, waarin hij meedeelt, daL het mogelijk is, dat zij spoedig zullen worden opgeroepen om de teug' Is van een bewind in handen te nemen De Riv ra is van pian in de eerste heifc van December te Madrid een dergelijke vergadering to beleggen. Op deze bijeenkomst zal hij o.m. een program Voorleggen, waardoor de- generaal hoopt, das he-t aantal analfabeten sterk zal Verminderen vooral onder de vrouwen. Indien' de moed' is kunnen lezen en schrijven, aldus de Rivera, zm- len zij haar kinderen kunnen onderwijzen. ITALIË. Het complot tegen Mussolini. De Romeinsche correspondent van het „Eve- 6) Weinige minuten later schreed Marcus met gebogen hoofd naar zijn werkkamer en Paula stortte in stilte een vurig gebed voor het beeld des gekruisten Den volgenden dag begaf zich de koopman naar den stadsprefect. Deze ontving hem zeer koel en bood hem niet eens een zetel aan, waar uit Marcus reeds opmaakte, dat dc prefect de afwijzing van zijn aanzoek wel veihvacht- te. „Nu, wat is uw bes'uit begon Claudius op norschen toon. Ik betreur het, u een weigering te moe ten brengen," antwoordde Marcus op vasten toon. „Huichel toch geen spijt, uw besluit stond reeds vast, toen ik u bezocht." „Zoudt gij uw dochter aan Juliaan hebben gegeven „Die vraag is geheel overbodig. De zaak is voor mij beslist." „Veroorloof mij nog een enkel woord I" „Wat wilt ge „Ik geloof te mogen aannemen, dat Juliaan ning News" deelt omtrent den verijdelden aan slag op Mussolini nog de volgende bijzonderheden mede. Tal van medeplichtigen als fascisten ver momd, waren op verschillende punten in de straten opgesteld, met de opdracht, paniek en verwarring te veroorzaken en den fascisten ver keerde instructies toe te roepen, ten einde de ontsnapping van het socialistische oud-Kamer lid Zaniboni, mogelijk te maken. Uit de deelneming van den 75-jarigen gene raal Capello leidt men af, dat deze contra-revo- lutionnaire pogingen wilde ondernemen. Volgens het verslag van dezen correspondent heeft Zaniboni zich door zijn opvallend optreden zelf verraden. Gedurende de voorbereidingen werd de hoteleigenaar, die fascist is, getroffen door de wijze waarop de „kolonel" telkens uit het raam keek. Toen de hotelier daarop zag dat zijn gast eenige veranderingen wilde aanbrengen aan de zonneblinden der vensters van zijn kamer, groeide zijn argwaan. Deze was reeds gewekt, doordat de vreemde gast zoo hardnekkig aan drong om die bepaalde kamer te mogen betrek ken. De hotelier waarschuwde toen de politie. De politie beweert het bewijs in handen te hebben, dat Capello uit Frankrijk een bedrag, gelijkstaande met 140.000 gulden, voor Zaniboni heelt medegebracht. Het wapen, dat gebruikt zou worden, blijkt te zijn een geweer voorzien van een ooort kijker. De ontwikkeling van het complot is naar ver luidt, nauwkeurig door de politie gevolgd. Deze had geconstateerd, dat generaal Capello sinds eenigen tijd door een tusschenpersoon onder handelde met Zaniboni. Vandaar de arrestatie van den generaal te Turijn. MACEDONIË. Ongeveer een weck geleden werden een Joego- slavisch ambtenaar en een priester, die in een auto nabij Stroega reisden, door bandieten over vallen en weggevoerd naar de Albaansche ber gen. De „Times" verneemt thans uit Belgrado, dat de Albaansche autoriteiten er in geslaagd zijn hun invrijheidstelling te bewerken. De corres pondent van genoemd blad verneemt, dat mede als gevolg Van dit incident de Joegoslavische en de Aibaansche autoriteiten de handen ineen zul len slaan om een einde te maken aan de ter reur der Katsjaks (Albaansche bandieten). SYRIË. De „Chicago Tribune" verneemt uit Damas cus Een bende vèn 1500 opstandelingen, die zich gereed maakten, aan de zijde van de Mo hammedaansche wijk in de stad binnen te dringen, zijn door de hoofden der Muselmannen bewogen, hiervan af te zien. De Fransche troepen, die van een en ander op de hoogte waren gebracht, vielen Vervolgens met groote hevigheid de rebellen aan, die 60 dooden op het slagveld hebben achtergelaten Volgens berichten uit Engelsche bron, wordt de toestand in Syrië voor de Franscheii steeds gevaarlijker. Damascus is geheel en al omsingeld. Het stadsbestuur Vreest voor een nieuwe be schieting der stad. CHINA. De Douaneconferentie. In de zitting van de tarieven-conferentie te Peking van gistermorgen zijn belangrijke vorde ringen gemaakt. De Japansche afgevaardigden vestigden de aandacht op de verdiensten van hun plan. Zij bepleitten de consolideering van de ongegarandeerdfe schulden en verklaarden, dat het doordrijven van een heffing van meer dan niet weinig gedacht heeft aan den rijken bruid schat mijner dochter. Wellicht zou hij zijn te leurstelling spoedig te boven zijn, als ik op mij nam al zijn schulden te betalen. Daartoe ben ik bereid 1" „Hoe, gij waagt het de cene beleediging bij de andere te voegen Als ik uw geld hebben wil, clan zal ik het wel weten te bekomen Zwijgend maakte de koopman een buiging en verliet het paleis van den prefect met opge heven hoofd. Hij vermoedde, wat hem te wach ten stond, doch het bewustzijn naar recht en geweten gehandeld te hebben schonk hem moed om zijn toekomst, hoe dreigend ook, fier onder de oogen te zien. Een wijle daarna traden Juliaan en Antonius bij den prefect binnen. „Nu, heeft die kramer ziéh gebogen, vader?" vroeg Antonius levendig. „Neen," antwoordde Claudius, „doch hij heeft zich aangeboden om Juliaan's schulden te be talen." „Hoe grootmoedig'En gij hebt dit aange nomen?" „Zulk een kleine gedachte koestert mijn zoon van mij ,,0 neen," hernam Antonius verslagen, „doch voor Juliaan was het de hoofdzaak." „Marcus, zal u wel betalen, doch tegen zijn wil", zei de prefect langzaam, „daar blijf ik 21/o zeer nadeelige gevolgen zou hebben voor den Japanschen handel en de Japansche industrie De Chineesche afgevaardigden dienden een lijst in van weeldeartikelen, waarop zij voor stellen, dat een heffing van 20 zal worden toegestaan in plaats van 5 zooals de con ventie van Washington bepaalt. Deze lijst be vat een merkwaardige opsomming van artike len, die in geen enkel ander land als luxe wor den beschouwd, zooals suiker, motorrijwielen, electrische artikelen, indigo, wollen en fijne katoenen goederen en vele andere goederen, waardoor bijna de geheele buitenlandsche im port zal worden getroffen. De Italiaansche afgevaardigde was van'mee ning, dat de periode voor de afschaffing van de likin te kort was gesteld en zeker niet voldoende was voor de verwezenlijking van zulk een be langrijke belasting-hervorming. Engelands afgevaardigde betoogde, dat alle voorstellen bij de conferentie aanhangig, ge detailleerde uitwerking behoeven, in het bijzon der de Chineesche en Japansche. Hij drong er op aan, dat de Chineezen hun plan tot afschaf fing van de likin-rechten nauwkeurig zullen omschrijven en dat ook'de Japansche afgevaar digden aan hun voorstellen een vasteren vorm zullen geven. De Chineezen verbonden zich de volgende week hun plannen in zake de likin nader te ontwikkelen. Dit is inderdaad het eenige punt van de geheele I arievenkwestie, dat aanleiding tot ernstige discussies kan geven. ALLERLEI. Uit Londen „Reuter" meldt uit Saigon, •dat de koning van Annam overleden is. De overledene is Khai-Dhin in 1916 had hij den troon bestegen. Uit Riga President Janis Tsehakste is door het nieuwe parlement herkozen als presi dent van de republiek Letland. Hij behoort tot het democratische centrum. Uit Brussel De Belgische minister van Justitie spreekt het bericht tegen, dat hij in verband met het verdrag van Locarno de ver volging der Duitsche oorlogsmisdadigers zou hebben stopgezet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 6 November. Besloten^wordt de volgende week ook Dins dagavond en^Donderdagavond tc vergaderingen ter behandeling^van de begrooting van buiten landsche zaken Verschillende kleinere wetsontwerpen en con clusies betreffende adressen worden z h.s. goed gekeurd. Inzake de kwestie Van de schadevergoeding aan. E. G. Wentink le Alkmaar voor in 1917 in 3870 15 borg voor. Die trotsche kramer is een chris ten, dat wist ik al sinds lang en nog: zijn de aloude edicten tegen deze goddelooze secte niet opgeheven, al laat de keizer van 't Wes ten, Constantius Chlorus, ze niet uitvoeren. Zijn gansche vermogen zal ik hem ontnemen cn hem met geheel zijn familie uitroeien 1" „Zou dat niet al te wreed zijn vader bracht de mild-gezin'de Antonius in 't mid den. „Feitelijk heeft een vader toch het recht een onwelkom huwelijksaanzoek af te wij zen." „Zwijg liever en meng u niet in mijn aange legenheden," z<4 de prefect op bitsen toon. In stilte had Juliaan dit onderhoud ge volgd Thans trad hij naar voren en sprak „ik be dank u voor uwe bemoeiingen, Claudius en betreur het, dat zij u slechts verdriet en erger nis berokkend hebben. Sinds ik Lucia gezien heb, zou ik mij gelukkig gerekend hebben haar mijn huis te kunnen binnenvoeren." „Gij zult haar hebben f" „Door een mijner slaven werd mij zoo even ge boodschapt, dat het meisje niet meer in Trier is, cn het gerucht loopt, dat Marcus haar in alle haast heeft doen huwen." „Ha, de schurk 1" riep de prefect in woede ontstoken. „Doch geduld Ik zal haar wel we ten te vinden en dan zal de stad eens een schouw- beslaggenomen zeep, bepleit dc heer D u y ,s (S. D.) diens belangen. De heer de Wilde (A, R.) betoogt, dat de Kamer niet voorde-mis- lukte speculatie van den heer Wentink behoort op te komen. Minister C o 1 ij n zegt, dat de wet gevolgd is en geen reden voor schadevergoeding aanwezig was, gezien den prijs, waarvoor de zeep Ver kocht is. De heer Oud stelt-voor, dat de Kamer de regeering verzoekt adressant in diens schade tegemoet te komen. Minister C o 1 ij n zou wel nader willen over wegen, of er grond is voor schadevergoeding. Wanneer er dan ook een Voorstel komt, om een tegemoetkoming in de schade te geven, is spr. Voor zich wel bereid daarvoor te stem men. Het amendement-Oud wordt in dien 2in ge wijzigd, doch de stemmen staken 38 voor, 38 tegen. In de kwestie van de schadeloosstelling voor de Coöperatieve Veevoederfabriek Zeeland en West-Brabant te Goes zegt minister C o 1 ijn een nader onderzoek toe. Voortgezet worden de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting. De heer Mar chant (V. D.) oefent kritiek uit op de instelling van dc Indische leerstoelen te Utrecht. De heer Braat (platt. partij) wil bezuiniging zoeken op het aantal ambtenaren en op dc pen sioenen en wachtgelden. De standplaats-kor tingen acht luj zeer onbillijk. Overigens hebben de ambtenaren allerlei voordeden en voorrechten en de Regeering en de Kamer zijn bang Voor de ambtenaren, omdat, die intellcctueelen zijn en leiding hebben in den lande. De heer Van der Tempel (S. D.) be handelt de welvaartspolitiek dezer regeering. Met de voorgestelde middelen kan de Regeering er z.i. niet komen. Er is een aanwas der bevolking van 100.Ü0ö per jaar en er is geen evenredige toe neming der cultuurgronden geen emigratie enz. Spr. wijst op de adressen van het N.V.V. en dc werkloobheidsraad, waarin wordt aangedron gen op het uitvoeren van productieve werken. De Vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Mr. J. B. van Son. Gister was het een halve eeuw geleden, schrijft de „Tijd", dat een der emancipatoren van het Katholicisme in Nederland, de Oud-minister Jan Baptist van Son, overleed.Geboren in de schaduw van de kathedraal te Den Bosch, waar hij als advocaat en officier van justitie zijn openbaar leven als het type van een christen jurist begon, werd hij, na in 1840 lid van de Dubbele Kamer te zijn geweest, Minister van Eeredienst in 1844, om bij het bekende besluit van Willem II, zonder voorkennis van zijn Ministers een grondwets herziening op te zetten, uit het parlementaire leven te verdwijnen, doch als stille in den lande met zijn ontzaglijken invloed en bekwaamheid het katholieke openbare leven Le blijven be- heerschen. Als scherpzinnig jurist, klassiek en overtuigd redenaar, universeel belezen en gevormde geest, Kamerlid van imponeerend initiatief, bekwaam schrijver en geregeld medewerker van „De Tijd", met wiens onvergetelijken stichter Mgr. Smits hij beneden de Moerdijk een vriendschap had gesloten, die erboven werd voortgezet en als staatsmanswijze, ja, verlichte Minister, be toonde hij zich in 't moeilijke gemengde volks spel beleven, zooals zij het in langen tija niet meer gezien heeft. Deze Marcus zal in bloed het uur boaten waarop hij mij heeft afgewezen, zoo waar ik Claudius heet Op zijn buitengoed, op eenige uren afstands van het oude l'rier gelegen, wandelde Gaeci- Hus met zijne jeugdige echtgenooto. in den heer'ijken tuin. De zomerzon wierp haar gouden g'ansen door de schaduwrijke lanenvroo- lijk dartelden bonte vlinders over de kleuri ge, geurende mooie bloemen en uit het dich te loover steeg het liefelijke gekweel; der ge vederde zangers naar het smetloos azuur des hemels. f En met hot gejuich der schepping vereenig- den zich ook de dankbare harten der jongge huwden, die, eer dan zij het vermoed hadden', hier door Gods leidende "Voorzi nighod Waren samengevoerd. „Hoe verheugt het mij, Lucia," sprak Gae- cilius, „dat eindelijk eens alle donkere wol ken van angst en zorgen uit uwe ziel zijn ge weken. Hoe straalt ons thans het geluk te gen „De brief mijner goede moeder heeft alle schaduw van bezorgdheid, 'die nog immer over mij hing, weggevaagd, Caecilius. Nu eerst kan ik mij geheel onbezorgd in mijn geluk verheu gen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1