«h Gewestelijkte JSfïenw», Vervolg Kerkbericiït. AG EN D A. Gemengd Nieuws. leven dier dagen een godvreezende Ultramon- taan van gematigd karakter. Geen doorzag zoo scherp de valsche beginselen en de consequenties van het liberalisme, dat later tot zijn voldoening de Kerk zou veroordeelen in den Syllabus, maar ook geen wist bij zooveel enorme kracht om het te weren, zooveel verdraagzaamheid te toonen jegens de aanhangers van die dwaalleer, die toen nog de monopolisten in het onderwijs, aan de ba lie en in de bezetting van de openbare ambten waren. Als beginselvast leider wraakte hij de herden king van den Munsterschen vrede, bestreed hij de bedreiging met het Placet, hielp hij met Broe- re en Thijm de hartstochten, opgewoeld door den Aprilstorm, bedaren door een beroep op de naas tenliefde, en verdedigde hij in voorposten-ge vechten op alle terreinen van het publieke leven de katholieke belangen, aan welke in een later tijdperk, dank zij dezen pionier, recht zou worden gedaan. Een innerlijke, ietwat nerveuze angst tegen het openbare optreden een angst, die samenspeelde met zijn ongemeen fijn en teeder gemoedsleven dwong den nobelen, diep be scheiden man in een tijd, waarin onze emancipa tie nog zooveel behoefte aan leiding van zulk een breed-begaafden geest en prachtig karakter had, als ambtenloos burger zijn bestaan te gaan ver bergen. Maar al konden noch kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, noch vrienden en vereerders zijn vlucht uit het openbare leven voorkomen, al weigerde de belangelooze van Son verder alle eereambten o.a. het lidmaatschap van den Hoogen Raad hij bleef echter met zijn gezag en adviezen alle katholieke bewegingen van beteekenis in het land steunen. Hij bediende zich daarvoor van zijn vaardige pen, niet alleen in ,,De Tijd", maar ook in zijn correspondentie met de Bisschoppen en katholieke Ministers. On derwijl gaf hij jarenlang avond-Catechismuslessen aan de jeugdige pupillen der St. Vincentius- vereeniging te 's-Hertogenbosch en leidde hij een zoo in God begeven leven, dat hij gansch zijn geboortestad stichtte. Chef van den generalen staf. Naar de „Msb." verneemt, zal de generaal- majoor P. J. H- van der Palm, commandant van de ïste divisie, benoemd worden tot chef van den generalen staf als opvolger van den luitenant- generaal M. D. A. Forbes Wels. de industrie in het leven kunnen roepen. De Noordbrabantsche schoenindustrie is door het vorige kabinet door een tijdelijk invoerver bod gered. Bescherming oVer de heele lijn is noch wen- schelijk, noch noodzakelijk anderzijds breke men met het waandenkbeeld, dat elke bescher ming uit den booze is. Wellicht zou het voor de regeering een niet te onderschatten Voordeel zijn, indien zij des- gewenscht de vrijheid had om tegenover de be lemmeringen in 't buitenband represaille-maat regelen te kunnen toepassen. Ten slotte acht de oud-minister het 't best, dat het uitvoerend gezag de bevoegdheid kreeg om, als maatregel Van bescherming tot instandhou ding Van bestaande of tot Vorming Van nieuwe industrieën, een recht te verhoogen of in te Voeren, binnen de grenzen door de wet te stellen. ,,R. K. Vakbeweging." De Koningin en Limburg. De „Haagsche Post," schrijft.in haar nr. van Zaterdag aan het hoofd eener rubriek „Hier m Holland" het volgende De Koningin heeft Limburg doorgereisd, met den Prins en Prinses Juliana en deze laatste heeft den eersten schop aarde uitgegraven Voor het aan te leggen Juliana-kanafal. Zij zijn overal met groote geestdrift ontvangen. Het is een gelukkige gedachte geweest van d,e Koningin en haar raadgevers geweest om juist in dezen tijd Limburg met eenige praal te gaan bezoeken.. Er waren in dc laatste maanden weer geruchten opgedoken, dat het met de trouw van de Lim burgers te Maastricht, maar zoo zoo stond en dat als Koning Albert er een paar graventitels voor .over had en wat geld voor de verbetering der kanalen door de provincie, er bij een con flict tusschen Nederland en België op hen niet te Vast. gerekend zou mogen worden. Nu is dat gevaar en door de wezenlijke verbetering die de. geheele provincie Van de nieuwe kanalen zal ondervinden en door het enthousiasme, door het koninklijk bezoek gewekt, Voorloopig weer van de baan. De „Limb. Koerier" teekent hierbij aan Meent, het weekblad, dat den verwaten geest Van het oude HoUandsch-libertinigme en anti papisme in erfpacht schijnt genomen te heb ben, dat het met zulke potsenmakerij den Lim burgers een hak kan zetten De Koningin der Nederlanden is Jiier ontVan gen op een manier, waaraan Holland een be schamend Voorbeeld kan nemen. Hier geen en kel gefluit op haren weg hier geen enkele roode vlag Plet blaadje is sedert 1830 gekeerd. Reeds in 1918 moesten Limburgers onze Koningin in uw residentie komen verdedigen „Haagsche Post En als er Van neiging naar 't buitenland sprake is, schijnt die eerder te vinden in uw streek, met Moskou-mannen gelardeerd, dan in Oud-Tricht, dat zijn trouw aan Oranje betoond heeft als geen tweede in ons land. Limburg is niet Voor een paar adeltitels en wat, geld te koop „Haagsche Post." Het heeft zijn eigen adel, en uw of ander geld begeert het niet. Maar het heeft ook zijn eergevoel, en daarin wenscht. het niet door uw oppervlakkig gebroddel gekrenkt te worden. Het gebed aan een officieel overheidsdiner. Naar de „Resb." meldt heeft minister Kooien een mooi voorbeeld gegeven aan het groote diner, dat de Regeering aan de leden van de conferentie tot bescherming van den Industri- eelen Eigendom aanbood in het restaurant De Twee Steden. Daar waren aanwezig behalve de leden van den ministerraad en de gedelegeerden dezer conferentie, bijna het voltallige corps diploma tique, de burgemeesters onzer drie groote steden en verder eenige hoogwaardigheidsbekleeders in den lande. Terwijl dit druk converseerende gezelschap waarbij haast alle beschaafde talen der wereld beluisterd werden, zich aan de rijk voorziene tafels begaf, klonk plotseling de bel van den voorzitter der tafel, minister Kooien. Men keek even op, niet vermoedende wat dit ongewone signaal nog vóór de tafel begonnen was beduidde. Maar veel tijd voor verbazing was er niet, want de heldere stem van den katholieken minister klonk reeds door de groote zaal en in de Fransche taal verzocht hij een oo- enblik stilte om ieder gelegenheid te geven voor een kort gebed. En meteen gaf de minister het voorbeeld, maakte een kruisteeken en bad. Zijn voorbeeld werd onmiddellijk door velen gevolgd, onder de diplomaten en gedelegeerden en andere gasten maakten velen het kruisteeken en ook anderen vouwden de handen voor een kort en stil gebed. Wij hebben, voor zoover wij ons kunnen her- mneren, aan een officieel overheidsdiner dergelijks nog niet meegemaakt. 23a sleutel, P. Sorge, Zwartewaalschestr. 26 sleuteltje van Ford, J. v. d. Kooij, Oude Dijk 3 rijwielbelastingplaatje, J. v. d. Velden, Buiten havenweg 176/9 R. K. kerkboekje, C. Kamp, Baan 60/5 Lip's sleutel, J. Kleis, Zwartewaal schestr. 14 lederen muilkorf, E. v. d. Brand, Eendrachtstr. 44 R. K. kerkboekje, J. v. d. Eden, Breedstr. lb ring met sleutels, H. van Kruiningen, Pernisschestr. 11 rijwielbelasting plaatje, A. Aschelaar, v. Leeuwenhoeckstr. 25 leghornkuiken, P. Meerendonk, Beijerlandsche- str. 29 kap van mantel, J. Broxks, L. Achterweg 34. .Luxor." In Luxor viert Tom Mix triomfen in „De ko ning der prairie", een Wildwest van het beste genre. Woest-schoone natuur, ruw-goede, glad- valsche wezens, vinnige paardjes, enz. En tus schen dit alles is Tom de mooie man. Achter volgd, natuurlijk onschuldig, door Jan en Alle man weet hij in 't. voorbijgaan een heele boeven- bende te knevelen en tenslotte gratie en de schat zijns harten te verkrijgen, 't. Publiek genoot Het bijprogramma bestond uit een afwisselend journaal, een leuke klucht en een detective-ver- haal, dat ietwat saai en vreemd was. Te Amsterdam slaagde voor het examen Nederl. taal en letterkunde M.O., de heer A. A. Boudens, van hier. iets Jubileum. Donderdag 12 Nov. a.s. herdenkt de heer Th. J H Mouwens den dag, waarop hij 25 jaren voorzitter is van de afd. Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond. Uit de leden Van den R.K. Volksbond is een comité saamgestelcï, om den geachten jubilaris die zoo ontzaggelijk v'eel voor de afdeeling gedaan heeft, op gepaste wijze te huldigen. De huldiging heeft plaats 12 Nov. a.s. des aVond ten 8 uur in 't Bondsgebouw. De grenswijziging. Het ontwerp tot wijziging Van de grenzen dei- gemeenten Rotterdam en Schiedam is gister middag in de Tweede Kamer van de agenda af gevoerd. Bevolkingsoverziclit. Volgens het maandelijksch overzicht was het zielental der gemeente op 30 September 43652. In dé maand October vermeerderde dat door geboorte met 91, door vestiging 134, totaal 225 Afgeschreven werden door overlijden 29, door Vertrek 259, totaal 288. Totale Vermindering 63, zoodat het zielental op 31 October was 43589. Het aantal huwelijken in den afgploopen maand voltrokken bedraagt 23. UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. In 't. zeer uitgebreide „Wereldnieuws" kunnen we kennis maken met den huidigen Duitschen president von Hindenburg. Een aardige carica- tuur 1 acter „Mudd en Jutt formeeren appel wijn*" volgt dan. De komische 2 acter „De Waarzegger" ver wekt een onbedaarlijk lachen. De 5 acter „De Blinde Gaspard" is een zeer mooi mysterieus detective-drama. Als variété nummer verschijnt Joop Prante op 't tooneel als Hongaarsch accordion player. De 2e hoofdfilm, de 5 acter „Sherlock Holmes Jr." is een waar lachsucces. Buster Keaton als Sherlock Jr. is yoortreffelijk. De 55-jarige IT Woensveld uit Amsterdam, die gisterochtend tusschen Elaarlem en Halfweg door de' tram is aangereden is per auto naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd hij bleek niet overleden te zijn, doch zijn toestand was hoogst ernstig. Het vliegongeluk te Soe s ter- berg. Reserve-luitenant Van Gorkum, die gisterochtend te Soesterberg met zijn vliegtoe stel gevallen is, is naar het Diaconessenhuis te Utrecht overgebracht Zijn toestand was gister avond niet verontrustend De antieke Vrijhandelslecr en de werkelijkheid. Deze twee harmonieeren niet al te best, want de werkelijkheid is zóó, dat de Vrije handel ei genlijk tot de historie behoort. Daarover maakte de Vorige week de oud-mi nister Van lJsselstein eenige hehartigingswaar- dige opmerkingen in de Nederlander. Hij constateert, dat, al heeten wij een Vrij handelsland, sommige industrieën protectie genieten een beschermd bedrijf is b.v. de Ne- derlandsche Gist- en Spiritusfabriek, van welker hoofdproduct een inkomend rechl, Van 32 pet. wordt geheven. Ook de zoutindustrie wordt be schermd door een recht van f 1 per 100 K.G. boven den accijns. De oud-minister wijst er Verder op, dat, wil het vaderland Voldoende Voedsel bieden Voor zijn toenemende bevolking, uitbreiding der in dustrie dringend noodzakelijk is. Wij hebben herhaaldelijk, en met toenemender nadruk, hetzelfde betoogd. Vaak zal men door een betrekkelijk slechts geringe bescherming een aan Velen brood geVen- Zondag 8 November. 3 uur. Jaarlijksche,kerkhofoefening St. Barbara- vereeniging.lDe oefening zal geleid worden door den Eerw. Heer Kapelaan Beune. Het kerkzangkoor A.M.D.G. zal zijn wel willende medewerking verleenen met de daarvoor voorgeschreven gezangen. Het bestuur hoopt, dat de R. K. van Schiedam in grooten getale zullen op komen. Zondag 8 November. Patroonsfeestviering door den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" 's Morgens te 9 uur H. Mis voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn der leden in de kerk St. Jan de Dooper. 's Avonds feestvergadering in den R. K. Volksbond. Spreker de heer R. P. Hulselmans, met medewerking van St. Ambrosius en Alberdinck Thym. De leden hebben vrijen toegang met een dame. Aller opkomst dringend gewensclit. Maandag 9 November. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw aan de Lange Haven. Dinsdag 10 November. R. K. Mannenzangvereen. „St. Gaecilia onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond. Repetitie iederen Dinsdagavond van 81/2 tot 101/2 uur. Een vernuftig fotograaf. Gelijk men weet, genieten de employe's bij de Spoor wegen met hun gezin het recht van vrij vervoer. Om fraude daarbij te voorkomen, heeft de di rectie de bepaling ingevoerd, dat de daartoe verstrekte vrijbiljetten van het portret van den rechthebbende voorzien moeten zijn. Ten gevolge van dezen maatregel moeten nu ook alle Zwolsche spoorwegmannen met hun gezinnen hun portret laten maken en zoo is er, schrijft de Zw. Gt., een zware stormloop naar den fotograaf begonnen, met het oog waarop bijzondere maatregelen van die zijde noodza kelijk bleken. De heer Eelsingh te Zwolle, die dien run had zien aankomen, heeft zich gehaast pm zich van een bijzondere inrichting te voorzien. Hij heeft een blanco bioscoopfilm laten komen, en met behulp van een opname-toestel voor den bioscoop, voor dit doel passend gemaakt, kon hij nu geheele reeksen opnamen achter elkaar maken in den kortst mogelijken tijd. Iedere klant wordt op dezelfde plaats neer gezet, zoodat geen tijd met noodeloos zoeken en instellen verloren gaat, de foto wordt ge nomen, en de film rolt een stukje verder, om den volgende te vereeuwigen. Dan gaat de geheele film in een tank om te worden ontwikkeld en gefixeerd, terwijl ook het afdrukken der fotografieën bij groepjes tegelijk geschieden kan. Op deze wijze is 't den heer Eelsing gelukt den toeloop meester te blij ven, en dat hij zonder zijn vernuftig bedenksel daarin wel niet geslaagd zou zijn, wordt wel aannemelijk gemaakt door de omstandigheid, dat tusschen verleden Zondag en gister ruim 3500 gegadigden voor de lens geweest zijn, ter wijl naar schatting een zevenduizend foto's noo- dig zullen zijn. Wie dus met den maatregel der spoorweg directie al of niet ingenomen mag zijn, de foto graaf zeker wel De moord te Neder weert. De Gebrs. D. uit Nederweert die ale verdacht van moord op den veldwachter Verkennis te Roer mond, sedert eenige maanden in het Huis van Bewaring te Roermond waren opgesloten, zijn in vrijheid gesteld. II ij betaal d e zit; h zelf Door de EngeLche autoriteiten belast met het. houden Van toezicht op instellingen van lieidadigheid, is een opzienbarende oplichterij aan het licht ge bracht ITet betreft hier een onderneming, die den bouw op zieh had genomen eener tuinstad voor tweeduizend leden De leider, een zekeren HeVitt, heeft alle sedert de oprichting der onderneming binnengekomen gelden (ten bedra gen van -vijf en veertig duizend gulden, aan Nedcrlandsch geld) besteed voor het betalen van loonen en salarissen, grootendeels aan zich zelf Deze aangelegenheid heeft een speciaal karak ter, doordien vooraanstaande personen,o a. lord Gavendish-Bentinck en wijlen lord Leverhulme, hun naam aan de onderneming hebben ver leend Spaarbank R.K. Volksbond. Op 31 Juli 1.1. bedroeg het ingelegd Kapitaal 354.473,66 Van 31 Juli tot 31 Oct. ontvangen/ 53.120.19 en terugbetaald 407.593.85 42.993.20 Op 31 Ocl. j.l. aan inleggers ver- Verschulc\igd 364.600.65 De Maashank. De directie van de Maasbank alhier, deelt ons mede, dat zij heeft opgericht een kantoor te Maassluis, hetwelk zij onder het beheer stelde van den heer G. S. Muth. Gevonden voorwerpen. T'e bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags halsband, hondje, riempje, hondenpenning, cein tuur, wollen muts, R. K. kerkboekje, griffeldoos, potlooden, sleutel, etui met, schrijfbehoeften, wagentje (speelgoed). Bij vinders jas, J. v. Emden, Anth. Muysstr. 34 rozenkrans, in etui, A. van Dijk, Vischmarkt 5a sleuteltje, J. Dries, Ged. Baansloot 7 acte- tasch, J, Breeman, Overschieschestr. 47a kana rievogel, J. Dekker, Fabristr. 1 broche, J. de Graaf, Rotterdamschedijk 103 moer, J. v. Unen, Fabristr. 53c medaillon, J. v. d. Stelt, Maasstr. 40 broche met k. portret, J. Stolk Pr. Fr. Hendrikstr. 2a vulpotlood, G. J. Otter- loo, van Smaleveltstr. 31a vernikkelde spelden- koker, J. Bosman, Vlaardingerstr. 20 parapluie- foudraal, J. Poelstra, IJsselmondeschestr. 40 zwarte kousen, A. v. d. Staaij, Kortlandstr. ïSij of krachtens wetten o! verordeningen voor geschreven en andere offieioele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. (Van onzen correspondent) Technische bedrijven der Gemeente Schiedam. Afdeeling Drinkwaterleiding. Met het oog op den aanstaanden winter vestig ik er de aandacht Van onze -abonne's op, dat zij de bij hun geplaatste watermeters VorstVrij moeten houden. In Verband hiermede raad ik hun aan de water meters bijtijds met stroo of hooi goed tegen be vriezen te isoleeren.Schade aan een watermeter, door vorst ontstaan, komt voor rekening van den abonné. DE DIRECTEUR. Ongelukken. Op den straatweg van Utrecht naar Maartensdijk is gistermiddag een •wielrijder door een auto zoodanig aangereden, dat hij met een gebroken arm en been en een schedelfractuur per ziekenauto naar de Rijks klinieken te Utrecht moest worden vervoerd Het driejarig dochtertje van K Dijkstra te Kallumerzwaag is in een sloot geraakt én verdronken. Een tweejarig kind Van het echtpaar B te Krommenie trok dezer dagen een pot met ko kende koffie omver, waardoor het zulke ernstige brandwonden aan hei. boVenlichaampje kreeg, dat het aan de gevolgen is overleden Gistermiddag is liet vijfjarig zoontje van Joh, Dirks te Eindhoven door een sleeperskar overreden en gedood. M o r p h i n e - s m o k k e 1 a r ij De ont hullingen, die gevolgd zijn op de in-beslag-ne- ming te VancouverVan morphine ter waar de Van honderdduizend dollar zullen waar schijnlijk leiden tot de arrestatie van Duitsche smokkelaars ende ontdekking van een groot plan voor het smokkelen van morphine naar Canada. Hoeveelheden morphine, die van Duitsch- land via Quebec werden vervoerd met bestem ming Voor Japan zijn inbes'aggenomen, omdat ze onvo'doende aangegeven waren De autoii- teiten deekn mede, dat de afzender een inwoner van Hamburg is, en het ministerie Van Volks gezondheid. ge'ooft, dat de bedwe'mcnde mid delen van Duitsch'and via Quebec naar Japan werden \'èrscheept om vandaar weer naar Canada te worden gesmokkeld Een griezelig huwelijkscadeau. Gabrielle, een 80-jarige gepensionneerde con cierge van het Rocca di Papa-observatorium nabij Rome, heeft dezer dagen zijn gouden bruiloft gevierd. Ter gelegenheid van dit schoone en heuglijke feest schonk de man zijn vrouween .doodkist. Zijn eigen doodkist heeft Gabriclli al jaren geleden doen Vervaardigen. De gasten, die in de bruidsdagen 'het gouden echtpaar kwamen gelukwenschen werden ge- inviteerd om behalve de huwelijkspresentjes ook de twee naast elkaar opgestelde kisten in oogenschouw te nemen. Gabriclli èxpliceerde, bij deze bezoeken, dat familieleden en kennissen niet beangst moesten zijn, wanneer hij of zijn vrouw zouden komen te overlijden. Hij had zijn graf al gekocht, den doodgrayer reeds betaald, kortom de geheele begrafenis-aangelegenheid was geregeld. De oude 'man was op het feest echter nog in schitterende conditie. 'Botsing In het gebergte van de Vendee zijn twee autobussen met elkaar in botsing ge komen. Drie der'inzittenden werden'stervende naar het ziekenhuis vervoerd Twee anderen be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2