DAGBLAD WGOM SGHSEOAM EM OMSTMEKEM» de E. K. Slaatspartq. DITJES EN DATJES. 4831» JsstefjMg,. Zaterdag 7 November 1925. II*. 14398 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advsrtentiëni 15 regel» f 1.75, «Ik» rag»! daarboven 35 ut, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden moded«eling®n 75 c psr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevailejoverzekering501! dnto; f S0 bij verlies vant een wijsvinger; TWEEDE BLAD. m De algemeene Bondsvergadering. Op de algemeene Bondsvergadering heden te Utrecht gehouden, hield baron van Wijnbergen de volgende openingsrede Ten derde male sedert de invoering van het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging wer den de katholieke kiezers opgeroepen deel te nemen aan algemeene verkiezingen van leden der Tweede Kamer en ook nu werd weder ver kregen een resultaat, dat bevredigend genoemd worden mag. Temeer bestond er ditmaal reden over de uitkomst zich te verheugen, wijl meer dan de beide vorige keeren er grond bestond te vreezen, dat een niet onaanzienlijk deel der kiezers zou gaan in een richting, die zou blijken de juiste niet te zijn. Zeker, ool^in 1918 was het geen geringe taak leiding te geven aan het kiezerscorps, zag in de eerste plaats het Bondsbestuur zich voor niet te onderschatten moeilijkheden geplaatst, ten einde te voorkomen, dat de belangenpolitiek, die de deur zich wijd geopend zag, haar intrede deed, vergeten worde echter niet, dat van de vele vragen, die toen om oplossing vroegen, verschillende waren van technischen aard. Bij de verkiezingen van 1925 dreigde het gevaar, dat principieele afwijking zou plaats vinden van de tot dusverre gevolgde lijn. Tijdig voor dat gevaar te waarschuwen en zoo te voorkomen, dat de katholieke kiezers zich zouden laten leiden in een richting, waarvan ze stellig eenmaal spijt zouden hebben, was de taak, die ruim een jaar geleden het Bondsbe stuur zich ter vervulling zag opgelegd, en nu ze volbracht mocht worden op eene wijze, gelijk men heeft kunnen waarnemen, zij vóór alles God daarvoor dank gebracht. De samenwerking der rechtsehe partije,n is en blijft nog steeds voor velen hier te lande een steen des aanstoots, de oorzaak van o zooveel verkeerds op politiek terrein. Aan pogingen haar tc doen ondergaan bleef het niettemiA niet ontbreken men gaf den moed niet op, vast overtuigd eenmaal te zullen slagen. Zou liet thans lukken in 1925 Meer dan eene groep ter linkerzijde was blijk baar van oordeel - de openlijk uitgesproken teleurstelling na de verkiezingen bewees het dat ditmaal de kans zeer groot mocht heeten met name op de katholieken was alle hoop geves tigd ter bereiking thans van het doel, reeds zooveel jaren nagestreefd vervanging der be staande principieele partijgroepeering' door eene op sociaal-economischen grondslag. Erkend moet worden, dat het oogenblik om zijn slag te slaan goed gekozen was. Zeven jaren lang had geregeerd een Christelijk Kabinet het gouden tijdperk, aangekondigd ha den wereldoorlog en schijnbaar ingetreden, handhaafde zich nietde schuld er van werd geladen op de Regeering, die men bovendien als grief durfde aanrekenen de zeker harde, maar niettemin heilzame middelen, aangewend, ten einde rampspoed en ellende te voorkomen. De S.D.A.P. is dc paladijne der vrijheid al thans zij beweert dit. Men moet 'L haar niet al te kwalijk nemen,want al heeft zij haar moeder Voor 't publiek verloochend, als oudste dochter Van het liberalisme, zit haar dien waan in hoofd en hart gehamerd. Erger is het dat 't andere familie-erfgoedde hoogmoed, haar beletten Zal ooit tot juister inzicht tc komen, Dies gaat zij voort bij „bekken-"slag en woord fanfare',s met inktgeklodder en draadlooze re den, den vo'ke kond te doen van haar waschechte voortreffelijkheid, ook in dat opzicht. Ze wil doen Vergeten, dat te ver doorgevoerde vrijheid tot bandeloosheid leidt en vergeet zelf, dat alleen wie de Vrijheid van anderen lief heeft zelf de vrijheid waard is." Ondertusschen yreert ze zich Wil de regeering een schunnig boek, fihn of dito tooneelstuk verbieden, dan zijn de poppen aan 't dansen en een van haar beste luidsprekers, die zich een heele artist want, omdat zijn schoon vader in kunstboter handelt, laat zijn stern schal len voor de Vrijheid der kunst. Neemt de geestelijke of wereldlijke overheid een maatrege' van tucht, dan heet de vrijheid in gevaar, en de zoo 'ekker-ro'lende woorden van verdrukkers en dompers klinken hoog op. Vroeger hebben ze de Vrijheid zóó bemind, dat rechtbank en gevangenis hun dingen des aanstoots waren, gaven ze langvingers onder het motto „eigendom is diefstal",vrijheid te gappen wat los en vast wa°, maar sinds de voorwerkers de trappen der welvaart en de treden der Ban- j levenslange geheele invaliditeitf 209 f 15 bij verlies van eiken anderen vinger* Onder zulke omstandigheden de vraag ste(- lend moet nog langer worden vastgehouden aan de politiek, door de katholieke partij tien tallen jaren lang gevoerd meende men bij velen te mogen rekenen op een ontkennende beantwoording. Wanneer men let op de bovenmatige krachts inspanning, die van de overzijde werd aange wend om tot die andere partijgroepeering te komen, wanneer men bedenkt, dat op eigen terrein zaken plaats grepen, die daartoe zouden kunnen, ja moeten leiden, en waarvan moet worden aangenomen, dat ze door o zoovelen slechts aan de oppervlakte werden bezien en beoordeeld, wijl anders de houding er tegenover onverklaarbaar heeten moet zal men begrij pen, dat zij, die de verantwoordelijkheid droegen voor den gang van zaken in het kiezerscorps, speciaal in een verkiezingsjaar, moeilijke tijden doorleefd hebben, zal men begrijpen, dat met bezorgdheid de vraag gesteld werd, of onder de zooeven aangeduide omstandigheden de leiding zich zou kunnen blijven verstaanbaar maken, of het katholiek kiezerscorps geor ganiseerd en ni et-georganiseerd de leiding volgen zou. Maar juist de voorafgegane zorgvolle tijden maakten grooter de blijdschap over 't verkregen resultaat, dat zijn bekroning vond, toen op 15 September 1.1. bij monde van H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin aan het Nederlandsche volk werd meegedeeld„Zoo voor Be- Stuur als Wetgeving hl ij ft hand having van de christelijkegrond- siagen van ons volksleven richt- s n o e r." Na den dank hiervoor in de eerste plaats aan God, zij openlijk hulde en dank gebracht aan de ook thans weer zoo heerlijk gebleken trouw van ons katholiek kiezerscorps zoowel het geor ganiseerd als het niet-georganiseerd dat ook ditmaal weder de leiding wilde volgen in de vooropstelling der principieele politiék, en zóó het mede mogelijk maakte, dat dat koninklijk woord gesproken worden kon. En zoo is dan opgetreden, gelijk zij, die de ontwikkeling der zaken op politiek gebied ge volgd helmen, verwachten mochten, een Kabi- net-Colijn, dat gewis ook door het katholiek volksdeel van harte zal worden gesteund. Wel is de opmerking in katholieke kringen verftomen, dat, al zij grif toegegeven, dat de formateur in de keuze der personen gelukkig geweest is, de verdeeling der zetels niet in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoordt daartegenover zij gesteld, dat zóó den katho lieken de gelegenheid werd geboden te toonen, dat zij de inschikkelijkheid en offervaardigheid die zij onder het districtenstelsel zóózeer aan den dag legden, nog steeds weten in practijk te brengen, ter leering en navolging voor anderen. Zal dan, gelijk ik reeds zeide, evenals vorige, ook het thans opgetreden Kabinet ongetwijfeld mogen rekenen op de sympathie en op de mede werking van het katholiek volksdeel, steeds meer zal zulks het geval zijn, naarmate in Wet geving en Bestuur aan ons volk zal blijken, dat de zooeven aangehaalde woorden uit de Troon rede in daden worden omgezet. Thans nog een woord van persoonlijken aard. Het Bondsreglement schrijft voor, dat in de hij verlies van een hand, voet of oog f De verzekering wordt gewaarborgd door kon bewandelen, worden deze succeswijsjes niet meer gespeeld. Dit is feitelijk een inconsequentie, maar een Verstandigeeen leelijke afwijking van haar vrijheidsbeginsel is echter de cigen-meening- onderdrulcking toegepast op haar intellectueele 'eiders (zeer schaarsch) en de kudde van vo'ge- 'ingen, door ontslag en royement. Wordt alzoo, da Vrijheid ten spot, het domme machtwoord als een knoet in eigen gelederen, dè botte heerschzucht dijdt tot een Spaansche furie uit, wanneer het tegen anderen gaat. Het arbeidsconflict bij P. Smit te R'dam heeft dit. weer eens schrijnend scherp aangetoond. De roode metaalbewerkersbond, die den treu- rigen moed heeft, zich modern te noemen, pro clameerde een wilde staking. In Rusland zou men deze proclameerders te gen een muur en voor een vuurpeloton zetten, maar hier is men met de opvatting van de vrij heid tot staken zoo mild, dat de politie, waar dit noodig mocht zijn, deze wilde-mannen zou be schermen Doch wat doen nu de arbeiders, in vrijheids- cultus grootgebracht Zij kunnen het nog niet eens brengen tot de erkenning dat er ook een vrijheid tot werken moet bestaan. Als wilde dieren zij r zij op de woningen Van de werkwilligen aangeschoten deuren werden in getrapt, vensters ingegooid, den levensmiddelen toevoer trachtten ze, als in een echten oorlog, af te snijden, op hclsch infame manier tastten ze het gezinsverband aan door het toezenden van brute ongeteekende briefjes en waar ze de man nen, ja zelfs vrouwen, ongestraft lichamelijk eerste algemeene vergadering na de verkiezingen de Bondsvoorzitter aftreedt. Meende ik reeds in 1922 op goede gronden te mogen vragen van het Bondspresidium ontheven te worden, doch moest ik toen het voornemen daartoe prijs geven, wijl de daarvoor in aanmer king komende personen niet bereid bleken het over te nemen, thans die grond vervallen zijnde, zal men het billijken, wanneer ik verklaar het presidium liever aan andere handen te zien toevertrouwd. Wie zich de moeite zal willen geven na te lezen de redevoeringen, waarmee ik de afgeloo- pen tien jaren de Algemeene Bondsvergade ringen openen mocht, zal daarin steeds vin den de aansporing alle krachten in te spannen om te bewaren op staatkundig terrein de een heid der katholieken onderling, te bewaren de samenwerking der katholieken met de twee protestantsch-christelijke groepen, teneinde zóó te kunnen voortzetten de Christelijke politiek, en men zal dan begrijpen, dat ik met dankbare voldoening, tevens met gerustheid aanstonds het presidium aan mijn opvolger ga overgeven, nu zoo pas nog het katholiek kiezerscorps zich voor die samenwerking heeft uitgesproken, en is opgetreden een op de drie rechtsehe groepen steunend Christelijk Kabinet. Was het noodig tien jaren geleden al het geen sindsdien in de wereld is voorgevallen, al hetgeen wij hebben kunnen waarnemen in de naaste omgeving over onze grenzen, moet in nog sterker mate op heden doen gevoelen de noodzakelijkheid van Christelijke politiek, Christelijke politiek in de huidige wereld, God zij dank, nog mogelijk in Nederland Mogen toch steeds vóór alles aan ons volk klaar voor den geest blijven staan beteekenis en belang van Christelijke politiek, opdat, ook in drukkende tijdsomstandigheden, het en thousiasme ervoor niet worde gedoofd. Onthouden worde toch, dat, terwijl aller wegen pogingen worden aangewend om Christus en Zijn leer prijs te geven aan de historie, wij, door de Christelijke beginselen ook voor het heden als de eenig juiste te stellen en in praktijk te brengen op staatkundig terrein, voortdurend voor Hem getuigen, Hem belijden, bevorderen, dat Zijn naam blijve gekend, geëerd, bemind. Onthouden worde, dat de Christelijke poli tiek ten onzent den besten waarborg biedt voor de vrijheid van de Kerk, voor de vrijheid van de school. Maar ook, en hierop zij met nadruk gewezen is 't bewaren der eenheid onder de katho lieken, 't bewaren der rechtsehe samenwerking zeer zeker thans, gelet op de verhoudingen aan de overzijde van overwegend nationaal belang. Laat mij, vervolgt spr„ in èèn woord hart grondig mogen danken allen, die mij deze tien jaren wilden behulpzaam wezen bij het vervullen mijner taak. Laat mij mogen besluiten met den wensch uit te spreken, dat de katholieken van Neder land, die ook in politicis kunnen hogen op een zoo schoon verleden, op eene zoo heerlijke tra ditie, één mogen zijn en één mogen blijven, mogen blijven samenwerken met degenen, die met hen Christus belijden als den Zoon Gods, teneinde eendrachtig te arbeiden aan het heil van Land en Volk, boven alles aan de blijvende 200 bjgj doodf 100 bij verlies v»a eeo de N.MoH.Algem.Verz, bunk Schiedam m—'ii it. ,i 1*1 nmmiiiiw 'ii m win f nmmmmnmiNim'i hij 11. erkenning van het Koningschap Christi op staat kundig terrein. konden deren, schroomden zij daar niet voor. Het ging in één geval zelfs acht tegen een. De voorzitter n.l. van den R.K. Metaalbe werkersbond werd door acht schelmen, neen moderne helden van de 'roode vakbeweging,tegen den grond geworpen, met de bedreiging dat hij vermoord zou worden, als hij niet mee zou sta ken. En de roode pers, die zichzelf afbeeldt als een vliegende engel met een vrijheidsmuts op, schrijft geen enkel afkeurend woord over deze beestachtigheden van Stenhuis zijn aanhangers integendeel nam ze het de politie kwalijk, dat die de werkwilligen tegen het „moderne" geboefte beschermde. Het congres nietwaar moest eens het aftreden van zulke penvoerders eischen Tc feller spreekt dit wangedrag, daar het hier, gelijk gezegd, een wilde staking was onder- kruiperij bestond zeker niet bij hen, die het arbeidscontract nakwamen, maar wel bij dege nen, die het driest verbraken. Het contract, was wel niet schriftelijk maar dan toch mondeling door de vertrouwensmannen der organisaties aangegaan en wethouder Nivard schreef er van „Wat nu de moreele verbintenis betreft,zij er met nadruk op gewezen, dat de intrekking van de 5 pet. loonsverlaging plaats vond onder uitdruk kelijk voorbehoud, dat indien de ijsbreker niet door de firma Smit werd gebouwd, het loon zou blijven, geüjk hot op dat oogenblik was. De 5 pet. loonsVeihooging waren aan den ijsbreker onaf scheidelijk gekoppeld en wie deze aannam, aan vaardde het bouwen van den ijsbreker met do daaraan door de interdepartementale commissie verbonden Voorgaarden, n.l. do 56x/a urige werk week. Dit komt nog duidelijker uit, indien men Qememgd Nieuw». Vliegongeval. Men meldt uit Amers foort aan het „U.D." d.d. 5 November Gistermorgen ontdekten twee luitenants- avi- ateurs die in een vliegtuig boven den Berg vlo gen, dat de motor niet meer werkte.Ze probeer den de wei van „Kampoord" te bereiken, doch ze haalden het niet. Net op de grens van het Ree bosch kwam 't vliegtuig in de boomen terecht, waartusschen het met den kop omlaag neerkwam. De aviateurs stapten „kalm" uit en staken een sigaret op Alleen het toestel was niet ongedeerd: de schroef was stuk en-het benzinereservoir lek. Het liep dus wonder boven wonder best af. Telefonisch ppgeroepen werklieden van Soes- terberg hadden het toestel vlug gedemonteerd. Om 4 uur waren alleen een tiental gebrokenden netjes nog de bewijzen van het ongeval. Een goed hoorder. Een gemeentelid hoorde zijn predikant des Zondagsmorgens pree- ken over de schoonmoeder van Petrus, die met een koorts ziek te bed lag, (Matth. 8 14). De hoorder vond die prediking zoo treffend, dat hij zijn predikant den volgenden Zondag naliep, toen deze in een andere plaats den dienst ver vullen moest. Hij hoopte weer zoo'n treffende prediking te hooren als den vorigen rustdag. De predikant sprak echter over de kranke schoon moeder van Petrus evenals de vorige week. En fin, dacht de hoorder, dat hindert mij niets, ik wil die preek met genoegen twee keer hooren. Den daarop volgenden Zondag preekte de dominee weer in een andere plaats. En trouwe hoorder volgde hem ook daarheen. Maar ai mij, de predikant had 't weer over de kranke schoon moeder van Petrus. Nu vond het de hoorder ech ter wel wat bekend, 3 weken achter elkaar de zelfde stof. In den loop der week stond hij met den predikant op straat te praten. Juist ging er een begrafenisstoet voorbij. De dominee vroeg hem „Wie wordt begraven, ik heb niets van een sterfgeval gehoord Och, zei de hoorder van 3 maal dezelfde preek Ik denk de schoon moeder van Petrus, naar ik Zondag jl. hoorde, lag.zij al drie weken met een zware koorts te bed. De dominee antwoordde daarop niets. Een dame. s-gemeenteraad. Te Utsire, een klein plaatsje in Noorwegen heb ben gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, welke een geheel onverwacht resultaat oplever den, meldt een Noorsch blad. De nieuwe gemeenteraad van 12 leden zal n.l. bestaan uit 11 dames en 1 man. Omtrent die oorzaak van dezen momen teel tenminste nog vrij ongewonen uitslag Vertelt het blad het volgende Een telegraafambtenaar had om een soort sabotage te plegen uit ontevredenheid over de vorige vroede vaderen een candidaten- lijst ingediend waarop alleen Vrouwennamen Voorkwamen. Die lijst schijnt echter nog al indruk te hebben gemaakt, daar gelijk gezegd 11 Vrouwen werden uitverkoren om als vroede moederen de belangen van Utsire te behartigen zich realiseert, dat de firma Smit, om admini stratieve redenen voorkeur had Voor de 5 pet. loonsVerhooging, de organisaties, om principi eele overwegingen, voor 25 pet. overwerkgeld (natuurlijK wilden zij de 5 pet. verhooging er bovendien wel bij hebben), maar de firma Smit liet ten slotte de keuzeaan de organisaties.Had - den deze de 25 pet. gekozen, dan zou dc aan sprakelijkheid wel onomstootelijk vast slaan nu zij de 5 pet. vroegen veranderde aan hei we zen der zaak echter niets. Of de 5pet. met bijbedoelingen gekozen zijn, kan en mag ik niet beweren indien het bij deze leiders echtqr gewoonte is om, gelijk thans ge schiedt uitlegging te geven aan gehouden be sprekingen en men hen aan niets kan houden, zoolang hun handtcekening er niet onder staat, dat begin ik iets te begrijpen van de mentaliteit der grootwerkgevers in het metaalbedrijf jegens de werknemers, waarvoor ik tot op heden, ik erken het gaarne,geen bewondering heb gehad." Enfin, de roode grootschreeuwers hebben hun hoofden moeten buigen. Zij hebben eindelijk eens aan den lijve ondervonden, dat men niet altijd de moraliteit straffeloos hoonen kan. Bitter zal 't de S.D.A.P. smaken, dat haar „moderne" helden, die weerloozen in hun eer en leven wilde krenken, de pooiden der fabriek niet meer mochten binnen gaan. Misschien dat die „slachtoffers" nu een cur sus gaan volgen voor „den strijd tot op het mes", te hopen is het echter, dat de gedwongen rust hen tot inzicht brengt hoe ze zich vergrepen aan de ware vrijheid, waar ieder mensch recht op heeft. Maaslandus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT B f» S3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5