Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoemen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN» FEUILLETON. Voor het Geloof. 48ste Jaaigaitg. Maandag 9 November 1925. No. 14399 bratis-Ongevalienverzekermg f 590 bij duim; f 90 bij verlies van een wijsvinger; IkdIenkffiéMli Mafóws, levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f J5 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Verz.bank Schiedam 3748 6 i£ i ia a e n I 8 xt dL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon lutofcummunaai 68085 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentièn; 1regal* 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertesren. Tarieven worden op aaavraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. NA LOCARNO. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, zijn de besprekingen met de Fransche, Engelsche en Belgische regeeringen over de in Locarno beloof de consequenties van het pact, met name in zake het bezettingsregime, thans geëindigd. Het resul taat zal reeds op 11 of 12 dezer aan den dag treden. In aansluiting aan de besprekingen te Locarno is de Duitsche rijksregeering met de landen, die deelnemen aan de bezetting van het Rijnland' onderhandelingen begonnen over het wederom benoemen van een Duitschen Hooge-Commissa- ris bij de intergeallieerde Rijnlandcommissie. De rijksregeering had medegedeeld, dal zij voor dezen post de keus had doen vallen op den Duit schen gezant te Madrid, Freiherr Langwerth von Simmern. Er is nu bericht ontvangen, dat met deze benoeming genoegen wordt genomen. Hier bij wordt door de desbetreffende lanuen nog Op gemerkt, dat evenals, naar hun overtuiging, de nieuwe rijksregeering zich door den geest der onderhandelingen in Locarno zal laten leiden, ook de intergeallieerde Rijnlandcommissie, harer zijds, zich aan dezen geest getrouwelijk zal aanpassen. Een bericht uit Berlijn vestigt er de aandacht op, dat het thans de eerste maal is, dat Duitsche vertegenwoordigers aan de beraadslagingen der Internationale K. v. K. deelnemen. rsraj DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. De Duitsche regeering heeft het antwoord Van den Gezantenraad op de laatste Duitsche nota in zake de ontwapeningskwestie ontvangen. De nota bevestigt de mededeelingen der Duit sche nota ten aanzien van den stand der ontwape- ningöVraagstukken. Betreffende enkele details die van Duitsche zij dp als nog niet opgelost zijnde werden genoemd, heeft de Gezantenraad tot de Duitsche regeering het Verzoek gericht, nieuwe Voorstellen te doen. Tegelijkertijd heeft de Ge zantenraad Verklaard, dat hij na ontvangst dezer Duitsche voorsteilen in staal zal zijn, den defini- tieVen termijn voor de ontruiming der Noorde lijke Rijn'audzone vasl te stellen, en wtl op zoo danige wijze, dat deze ontruiming op 1 Decem ber kan aanvangen. FRANKRIJK. De financieeie voorstellen. In aansluiting op het reeds gemelde kan than s worden medegedeeld, dat de financieeie sanee- ringsontwerpen van Painleve berusten op het plan van een speciale belasting, welke vooral den vorm aanneemt van een Verhooging der inkom stenbelasting. In de eerste plaats zal een persoonlijke be lasting verschuldigd zijn geurende 14 jaar, per jaar en per persoon, vastgesteld op 20 francs voor alle belastingplichtigen. Van deze belasting verwacht men een opbrengst van 200.000.p00 francs. Het financieeie plan omVat verder een bui tengewone belasting op den bebouwden eigen dom. De Fransche en buitonlandsche roerende goederen zuilen getroffen worden door een belasting van 15 van de opbrengst. De openbare en particuliere salarissen zullen als volgt beiast worden 3 voor inkomen van 50,000 tot 100.000 francs 4 voor ins En hoe opgewekt heeft ook vader geschreven Wellicht ware onze haastige echtverbintenis nog niet eens noodig geweest." „Betreurt gij haar dan, Lucia „O, neen Daarvoor ben ik te gelukkig. Marcus had inderdaad op onbezorgden en opgewekten toon geschreven, doch slechts om het geluk der jonge ..chtelieden niet te versto ren. Immers zelf ging hij dag en nacht gebukt onder een somber en onheilspellend voorgevoel, dat hij echter voor zijn echtgenoote zooveel mogelijk verborgen hield. „Hoe lang zijn we nu reeds gehuwd vroeg Lucia lachend. „Het schijnt mij toe, als leef den wij reeds maanden met elkander." „Eeist veertien dagen, Lucia," hernam Cae- cihus. „Weet gij. wat ik gedacht heb „Nu „Morgen rijden wij samen eens naar Trier en verrassen onze ouders." „O, dat is heerlijk riep Lucia en klapte in de handen van blijdschap. Op dit oogenb'ik dreunde buiten hoefgetrap- pe' van paarden en beide echtgenoote n hoorden verwonderd op. Aanstonds daarop verscheen een bediende in den. tuin met angstige trekken komens Van 100.000 tot 200.000 francs 5 voor inkomens boven de 200.000 francs. Luxe goederen en niet-rentegevende kapitalen zullen onderworpen zijn aan een belasting van 8%, wanneer de tax in een keer wordt betaald. Totaal vrijgesteld v'an deze belasting zijn allen, van wie de onroerende goederen geen'grooter waarde hebben dan 50.000 francs. Het tweede hoofdstuk van het financieeie ontwerp betreft de instelling van een nationale amortisatiekas, die beheerd zal worden door een raad van beheer. De amortisatiekas zal gemachtigd zijn, op de beurs de leuningen op korten termijn van de schatkist of het Credit National aan te koopen. Als „fonds de roulement" zal de amortisatie kas aan de Ban que de France voorloopige voor schotten kunnen vragen, waarvan het totaal niet do waarde der inkomsten, die aan de amor tisatiekas voor 1926 zijn toegewezen, zal kunnen overtreffen. Het maximumbedrag der bankbiljfettenuif- gifte zal, voorloopig, verhoogd moeten worden met een gelijk bedrag als de voorschotten be dragen, welke door de Banque de France aan de amortisatiekas gegeven worden. Gistermiddag is de financieeie commissie op nieuw bijeengekomen. De oppositie tegen de re- geeringsontwerpen was zoodanig, dat men het er zelfs niet over eens werd, of deze als basis der besprekingen aangenomen zouden kunnen wor den. Verworpen werd, met 18 stemmen tegen 1 en 12 onthoudingen, een motie-Gachin, waarbij werd voorgesteld, de regeeringsontwerpen een voudig te verwerpen. Ten slotte werd met 17 tegen 14 stemmen en 2 onthoudingen, een motie van Vincent Auriol aangenomen, welke motie elke inflatie afwijst en de regeering vraagt, zich door de socialis tische ontwerpen te laten inspireeren. Het lot van de regeeringsontwerpen was hiermee be zegeld. De beraadslagingen der commissie wer den daarop tot heden verdaagd. De regeering zou vannacht een nieuw ont werp opstellen, dat heden aan de commissie voorgelegd zal worden. IERLAND. De commissie vqor de afbakening van de grens tusschen Zuid- en Noord-Ierland heeft haar rapport gereed. Er zouden slechts enkele gi'ensrectil'icaties, meest ten gunste van Ulster, plaats hebben. ENGELAND. De conferentie, welke de Engelsche vakver- conigingen, tot een groot verbond zou verbin den, is, zonder een beslissing genomen te hebben uiteengegaan. ITALIË. Het complot tegen Mussolini. Naar de „Popoio" nog mededeelt, wordt gene- raalCapello er van beschuldigd,dat hij de officie ren van het garnizoen te Bari tot muiterij heeft aangespoord. Bekend is thans, dat Zaniboni door de politie geobserveerd werd, sedert zijn zuster de auto riteiten waarschuwde, dat hij op het punt stond om een of andere inbreuk op de openbare orde te plegen. Reuter seint verder, dat de dagbladberichten uit Genua melden, dat de hoofdredacteur van het socialistische dagblad „II Lavera", Giovanni Ansaldo, gearresteerd is, in verband met de samenzwering tegen Mussolini. De bureaux van het socialistische dagblad zijn door de politie bezet. Ook wordt de arrestatie gemeld van signor Ulisse Ducci, het hoofd der organisatie „Itala Libera", die onlangs ontbonden werd wegens het voeren van geheime propaganda. Naar de „Tribuna" meldt, zijn in Livorno een vijftigtal personen gearresteerd, w.o. de maxima- listische afgevaardigde Sapocci. Naar de „Popoio Di Roma" bericht, is de Na pels de broeder van generaal Capello. oud-direc teur der posterijen, ter beschikking der justitie gesteld. Verder hebben in Genua 8 arrestaties plaats gehad, waaronder die van twee zeer be kende doktoren. Dertig andere personen worden ter beschikking der justitie gehouden. Blijkbaar is uit het onderzoek komen vast te staan, dat Zaniboni gedurende verscheidene dagen, voorafgaande aan 4 November, verbor gen had gezeten in een huis nabij den St. Pieter en in voortdurende verbinding heeft gestaan met den medeplichtige Quagli. De rol die Ouagli gespeeld heeft, is echter eenigszins duister, want ofschoon de bewijzen tegen hem zeer ernstig schijnen te zijn, is hij op vrije voeten gesteld. Men maakt hieruit de gevolgtrekking, dat hij het was, die het complot bij de politie aangaf. Uit Milaan wordt hieromtrent het volgende vernomen De „Unita Catolica" onthult, dat de journa list Ouagli de politie op het spoor van het com plot heeft gebracht. Volgens dit blad dacht Ouagli, toen hij voor het eerst, van de plannen van Zaniboni hoorde, dat dit slechts bluf was, omdat Zaniboni al bij vele gelegenheden had gezegd het voornemen te hebben een aanslag op Mussolini te plegen. Toen Ouagli ten slotte begreep, dat het Zaniboni ernst was, trachtte hij hem van zijn plan af te brengen. Ziende dat hij daarin niet zou slagen, begaf hij zich naar de politie en deelde daar het bestaan van een com plot mede, in de hoop, daar de belofte te zullen krijgen, dat degenen, die er bij betrokken waren, verlof zouden krijgen naar het buitenland te gaan, zooals in een analoog geval was toegestaan aan Pepino Garibaldi. De politie beloofde echter niets, doch hield Ouagli gevangen en slaagde er in alles te ontdekken. De politieke weerslag van het gebeurde wordt reeds gevoeld. De nationaal-liberale partij, d. w.z. de liberalen van de uiterste rechterzijde, die gedurende eenigen tijd op de wip zaten, hebben besloten zich bij de fascistische partij aan te sluiten. CANADA. De Canadeesche premier heeft het parlement tegen 10 December bijeengeroepen. Alle minis ters, die bij dc verkiezingen een nederlaag hebben geleden, met uitzondering van dien der Spoor wegen, hebben hunne portefeuilles ter beschik king gesteld. op het gelaat en riep „Heer, heer, soldaten hebben overal het huis omringd en hunaanvoer- der is zooeven binnengekome n." Caecilius werd doodsbleekzijne jeugdige echtgenoote stiet een gil uit en Viel machteloos in zijn armen. Hij hielp haar op en droeg haar in huis. Daar legde hij haar op een rustbed ne der. Juist wilde hij zich naar de voorzaal be geven, toen hem reeds de officier tegemoet kwam „Ik heb het bevel ontvangen, u en uwe vrouw in hechtenis te nemen en naar Trier te Vervoeren," z i deze, terwijl hij een 'ichte buiging maakte. Tegelijkertijd toonde hij Caecilius een bevelschrift, dat dc handleekening droeg van den. stadsprefect. „Waarvan beschuldigt men ons vroeg Cae- ciulius. „Daar heb ik niet naar gevraagd dat is mijn zaak niet." nMijn vrouw is zóó geschrokken, dat zij in bezwijming terneder ligt. Ik kan haar thans niet vervoeren." >,lk kan wachten, doch beproef niet te ont vluchten dat zou tevergeefs zijn." Staat gij toe, dat ik van mijn voertuig ge bruik make „Het is mij niet verboden, gij moogt bet dus voor den overtocht benutten." Een uur later rolde een gesloten rijtuig uit de poort van het landhuis. Daarin waren Caeci lius en zijn echtgenoote gezeten. Hij trachtte haar moed in te spreken, doch Lucia snikte on ophoudelijk. „De stadsprefect wil onzen ondergang", jammerde zij hij wil 2ic.l1 op ons wreken." „Ongetwijfeld, doch wat kan hij togen ons inbrengen „Wij zijn christenen, dat is reeds voldoende Hij zal ons laten dooden Caecilius zweegeen somber voorgevoel maakte fich van hem meester en beklemde zijne borst. Na een wijle zei hij langzaam „Vreest gij zoo zeer den dood, Lucia „Ach, ik was zoo gelukkig Caecilius Verborg haar met tranen overstroomd gelaat aan zijn borst. „Op deze aarde bestaat geen Volmaakt ge luk, Lucia. Het leVen des menschen is een meng sel van vreugde en lijden en van de wieg tot het graf Vervolgen hem droefheid en smarten. Al len moeten wij eenmaal sterven, hetzij vroeg of laat, doch de dood is ons aller lot. En sterven wij voor Christus dan wacht ons daar voor het rijkste loon bij den troon van God. Daarom, vrees niet,, want de dood vereerigt ons tot een eeuwig geluk Lucia omhelsde haar echtgenoot en fluis terde „lk zal bidden, dat God mij uwe sterkte verleene 1" Flet rijtuig rolde thans de stad binnen, bege leid door eei> gedeelte der gewapende macht, een ander gedeelte was op het landhuis ter be waking achtei gebleven, en reed rechtstreeks naar de gevangenis. Caecilius hoopte de hem CHINA. Het allergrootste probleem, dat de douane- conferent.ie beheerscht, is, hoe de Chineesche regeering datgene wat zij te Peking onderteekent, ook inderdaad kan doorvoeren. Reeds heeft Woe Pei-foe een manifest uitgevaardigd, dat de provincies opwekt, de opbrengst van de aan de mogendheden verpande „gabelle" (zoutbelas- ting) niet meer naar Peking te sturen. Terwijl te Peking naar een centralistisch program wordt te werk gegaan, wint de beweging tot vorming van een staten-federatie China dagelijks Veld, zoodat de besluiten van Peking, hoe grootc be- teekenis zij principieel en voor een toekomstige sterke regeering hebben, voor het moment in de lucht zweven. De strijd in Midden-China is nog onbeslist, de Tsjekiangtroepen (onder Soen Sjoean-fang) zijn voor de versterkingen van T. jang Tso-lin) teruggetrokken. Voor het moment heeft men in China vier groote machtsgroepen Kanton, Woe Pei-foe, Fcng Yoe-hsiang en Tsjang Tso-lin, terwijl de centrale regeering in Peking aan de conferentie tafel zit. Er zijn wel vele factoren, die het defini tief accoord met de mogendheden mee willen helpen bepalen 1 ALLERLEI. 1 Uit Berlijn Het Zwitsersche Telegraaf Agent schap deelt mede, dat de ta.ief-onde handelin gen, die sedert begin October te Bern tusschen Zwitserland en Duitschland worden gevoerd, Zatertag door de onder teekening van eenvoor- loopig tarief-verdrag ten einde zijn gebracht. De onderhandelingen over een nieuw defini tief Verdrag zullen in December Van dit jaar be ginnen. De schoonzoon van wijlen rijskpresident Ebcrt, dr. Jiinicke, is schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde feit Van eenvoudige heleediging en veroordeeld tot een kleine g ld- boete en de kosten van het geding. Uit Berlijn Uit Volkenbondskringen ver luidt, dat de Volkenbondscommissaris voor Danzig Mac Donnel zijn ontslag heeft aange vraagd Deze stap wordt in verband gebracht met moeilijkheden, tusschen Mac Donnel en den Poolschen ^minister voor Danzig, StrassbQrger, ontstaan. - Als Mac Donnel's opvolger wordt de directeur der juridische afdeeling van het Volkenbonds secretariaat prof. J. A. van Hamel genoemd. Uit Moskou Clementi Worosjilof is als opvolger van Froenze, tot Volkscommissaris voor Oorlog benoemd. Uit de R.K. Staatspartij. De algemeene vergadering. De Vergadering van den Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland, was riiet druk bezocht. Het bondsbestuur was bijna Vol tallig aanwezig, terwijl Verder een vijftigtal afgevaardigden de Vergadering bijwoonden. De voorzitter, mr. A. baron van Wijnbergen opende de vergadering met de rede, welke reeds in ons Vorig nummer werd afgedrukt. Zij werd met hartelijk applaus ontvangen. Aan de orde kwam hierna de verkiezing van een Voorzitter ingevolge art. 6 dan het Bonds- reglement. Mr. A. baron van Wijnbergen stelde zich niet meer herkiesbaar. Door het bondsbestuur was eenstemmig voor deze vacature aanbevolen de mmm aangewezen cel met zijn echtgenoote te mogen doelen, doch zij werden van elkander gescheiden hetgeen hem bijzonder voor Lucia, smartte. Van den opzichter der gevangenis vernam hij, dat, ook Marcus en zijn echtgenoot reeds in den kerker waren opgesloten. Hunne bedienden wa ren weggezonden, het huis verzegeld en onder bewaking gesteld. Den volgenden morgen verzamelde zich een groote volksmenigte voor het gerechtshuis, want Claudius had laten afkondigen, dat hij zelfde rechtsspraak zou leiden, om verraders te von nissen. Tegen elf uur verscheen hij met de lictoren en een aantal soldaten in plechtigen optocht ter gerechtszaal en nam plaats op zijn zetel. Het duurde niet 'ang, of de gerechtsdienaren voer den de gevangenen binnen: Marcus, en Pau'a, Gaeoi'ius ön Lucia. Doodsche sti't; heerschte in de wijde zaal, toen zij door de dichte monigt.e heen schreden en voor den rechter traden Met fonkelende oogen en hoonende gelaats trekken beschouwde Claudius zijn slachtoffers. Op zijn wenk verscheen de aanklager en las de beschuldiging voor. Daarin werden Marcus en Caecilius beticht van landverraad, wijl zij met cïe Germanen aan de overzijde Van den Rijn geheime betrekkingen onderhielden, en hunne vrouwen Van medeplichtigheid. Een tweede grond Van beschuldiging was, dat zij de leer der christenen beleden daarom waren zij staatsgevaarlijke misdadigers en des doods schuldig. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1