ffuiïwl geneest Wal Woensdag 11 November 1925 geschiedde, draagt veel ernstiger karakter dari het conflict in 1923 geschapen. Ernstiger reeds door de recidive die gepleegd werd voor de tweede maal werd door geest verwanten kring het leven van een christelijk kabinet bedreigd. Ernstiger vooral door de omstandigheden waaronder thans de positie, van het kabinet werd ondermijnd. Toen waren het enkele op zichzelf staande roomsch-katholieken die tegen het uitdrukkelijk vermaan van hun fractieleider in, zich afscheid den van de groote meerderheid hunner partij- genooten en de oppositie in het gevlei kwamen. Thans is het de christelijk-historische fractie in haar geheel, die welbewust van de gevolgen barer daad, zich losmaakt uit het coalitie-ver band en roekeloos omvergooit wat na moei- zamen arbeid tot heil des lands was opgebouwd. Op de christelijk-historische fractie rust. de Verantwoordelijkheid voor dit luguber bedrijf. Het hoofdorgaan der C. H. Partij ,,de Neder lander" zegt huichelachtig het te betreuren, dat het Kabinet-Colijn in zijn werk belemmerd, al thans gestoord is. In de houding der Christelijk- Historischen school niets nieuws en niets vreemds zegt het blad. Voor hen kleefde aan de omzetting van het tijdelijk in een vast gezantschap een vitium originis. Toen in 1915 de bijzondere en tijdelijke missie tot stand kwam prcjucliceerde daarbij niets ten opzichte van een blijvend ge zantschap. „De Tijd" (R- K.) citeert in zijn hoofdartikel o.m. met verklaarbare instemming het (liberale Utrechtsch Dagblad", dat, zooals men weet, zijn teleurstelling over het gebeurde heeft uitgespro ken en o.m. heeft betoogd dat de afschaffing van het gezantschap bij den paus een daad is van onverstand- Het blad besluit zijn beschouwing aldus Of in de Katholieken tengevolge van den triomf, dien het anti-papisme over de vaderland- sche belangen viert, „een tweede machtige parlij van nnverzoenlijken is geschapen Al staan wij onverzoenlijk tegenover het anti-papisme, wi> zullen nooit jegens de belangen des vaderlands een onverzoenlijke houding aannemen. En zekti niet ge'ijk „de sociaaldemocraten, die blijven morren over hunne uitsluiting van het bewind", in wrok-zoekende stemming het Ministerie tegemoet treden, dat do verantwoordelijke hee- ren Snoeck Henkemans en Kersten e.s. met de hu'p der tegenstemmende Linkerzijde zuUen recruteeren, indien zij dit althans vermogen! „Het Gentrum" (R. K.) schrijft De Christelijk-Historische Kamerfractie heeft een zeer zware verantwoordelijkheid op zich geladen. 't Moest er wel van komen. Meermalen is onzerzijds de Christelijk-Histo rische Partij ervoor gewaarschuwd, dat haar taktiek, liet anti-papisme in verkiezingsdagen als strijd-, of juister als concurrentiemiddel te ge bruiken, tot een debacle moest leiden. De Katholieken waren steeds bereid, om met hun beide Protestantsche bondgenooten saam te werken. Veel gevoeligheid hebben wij bij hen ontzien, meer zelfs dan velen katholieken kiezers aangenaam was. Maar wat men nooit van ons kon vergen, was, dat wij ons voor axvti-papistisch gerei zouden buigen. Daarom spreidende Christe- lijk-Iïistorischen in verkiezingsdagen met vuur wanneer zij, in plaats van, gelijk de Anti-revolu tionairen, tegen het anti-papisme viei'kant front te maken, uit vrees voor verlies, in hope op winst, het speculeeren op anti-papistische in- stinkten niet versmaadden. Daardoor kwam die Partij in een sfeer, waarin het haar op den duur onmogelijk moest worden, om met de Katholieken saam te werken. Dat men dat blijkbaar zelf ixiet inzag, is een bewijs temeer, hoe weinig staalsmansblik aan verschillende voormannen dezer Partij eigen was.. De stemming over het gezantschap bij den Paus is de aanleiding geweest, waardoor het gevolg, dat Sater toch onvermijdelijk ook had moeten komen, thans reeds zich voordeed. öia Nieuws. HULDIGING TH. J. II. MOUWENS. Zelden zal er iemand bij een 25-jarig jubilé, zoo grandioos en spontaan gehuldigd zijix, als gisteravond de heer Th. J. H. Mouwens, die zijn zilveren jubile als voorzitter der Schied.Afd. van den R.K. Volksbond mocht vieren. De groote Volksbondzaal was zeer goed met vrienden en kennissen bezet en bood versierd met Vaandels en palmeix een frisschen, aangenamen in druk.De jubilaris verscheen met zijn echtgenoote te ongeveer 8 uur in de zaal en nanx plaats op het met groen en bloemen verrijkte podium,waar ook het huldigingscomite en meerdere kerkelijke en wereldlijke autoriteiten plaats namen. „SI. Ambrosius" zette onder de energieke lei ding van den heer Smits, 't feest met een fikschen marsch in. Hierop opende de heer Etman, voorzitter van het feestcomité, met den christ.elijken groet en dankte eei'st alle aanwezige R.K. Volksbond- leden voor hun opkomst en goeden wil, om hun heden met zilver gelauwerden voorzitter de welverdiende hulde te brengen. Dan heette spr. in '1 bijzonder allereerst den jubilaris en zijn echtgenoote van harte welkom. Voorts den hoog- eerw. Deken, beschermheer van den R.K. Volks hond en verdere geestelijkheid, den wethouder Mr. v. Velzen, rechtskundig raadsman van de afdeeling Schiedam, den geestelijken adviseur, kapelaan Paulussen, het bestuur van 't R.K. Weeshuis en van de Oranje-Ver., St. Ambrosius en St. Caecilia, welke beide laatste vereenigingen den avond bijzonder zouden opluisteren, het be stuur der R.K. Kiesvereeniging, den heer Horn als vertegenwoordiger der Commissie voor on derwijs aan volwassenen en de leeraren der Avon- achool „SI. Joseph", Vervolgens noodigde spr. allen uit, om 't huldc- lied tc zingen dat allen dan ^ok. onder begelei ding van St. Ambrosius. uit volle borst, meezon gen. 't Was een prachtig lied. gedicht door den heer Job. A. v. Seggelen, op de wijze van „Lim burg, mijn Vaderland". Zijn openingswoord vervolgend, bracht spr. den jubilaris diep-gemeenden dank voor alles, wat hij in den langen tijd van 25 jaar voor den R.K. Volksbond in 't bijzonder en voor de Room- sche zaak in 't algemeen heeft gedaan. Spr. kon dit alles niet onder woorden brengen, maar hij hoopte, dat de heer Mouwens met deze algemee- ne waardeering genoegen zou nemen, t Was te begrijpen, dat de R.K. Volksbondleden 't niet alleen bij woorden zouden laten en daarom ver zocht spr. den jubilaris ook cenigc stoffelijke blijken te willen aannemen (deze bestonden uit twee fauteuils met 4 stoelen en een prachtige koperen hanglamp). Toen was ,,'t woord" weer aan St. Ambrosius waarna de weleerw. heer Paulussen een meer uitvoerige rede hield den jubilaris ter eere. De weleerw. adviseur noemde dit jubilé een praestatie, speciaal omdat in al die 25 jaren de heer Mouwens nooit een tegen-candidaat als voorzitter heeft gekend en altijd spontaan her kozen is. Ook is de heer Mouwens bij de veran deringen in den R.K. Volksbond, die vroeger uit leden van alle standen was samengesteld niet door een eigelijken arbeider-voorzitter ver drongen, wat dus al heel wat wil zeggen. Spr. wees verder den jubilaris erop, dat 't plan voor 'dezen avond spontaan uit den boezem der afdeeling was ontstaan en dus xxiet door 't bestuur was opgelegd, l il vertegenwoordigers van alle vakvereenigingen heeft zich het feestcomité ge vormd, dat toen onder leiding van bet bestuur aan de plannen heeft voortgewerkt. Dit alles toch een duidelijk blijk van de welwillendheid en hoogachting, welke men den voorzitter toedraagt Er zijn ook wel eens wrijvingen tusschen de af deelingen onderling geweest, ging spr. voort, maar door 't beleid en den tact van den heer Mouwens is alles weer terecht gekomen. Hiervoor dankte hij hem namens allen van ganscher harte en hoopte, dat God den voorzitter diens veer kracht en gezondheid nog vele jaren mocht la ten behouden tot aller heil. Persoonlijk als adviseur bracht spr. den ju bilaris ook dank voor de prettige gezonde samen werking gedurende 14 jaar. Voorts wilde kap. Paulussen mevr. Mouwens warme hulde brengen voor alle opoffering, die zij zich terwille van de goede zaak door haar man in alles vrij te laten, heelt willen getroosten. Dan huldigde spr. eveneens 't bestuur van het R. K. Weeshuis, waar de heer Mouwens werd opgeleid tot den man, die hij is geworden. Hierop traden een tweetal weesjes naar voren, van wie het meisje den jubilaris namens alle eerw. Zusters en de weesjes allerhartelijkste ge- lukwenschen en een bouquet aanbood. Na dit treffende moment verscheen een lange rij van mannen, die ook allen een prachtige bloemenmand droegen 't was de hulde der vakvereenigingen van haar algemeenen voor zitter. De rij begon met een vertegenwoordiger van het Afdelingsbestuur, dan volgden de vak vereenigingen Overheidspersoneel „St. Paulus,' spoor- en trampersoneel „St. Raphael", metaal bewerkers St. Eloy", houtbew. „St. Antonius" Werkmeesters, glasbewerkers ,,St. Laurentius", bouwvakarbeiders „St. Joseph", fabrieksarb. ,,St. Willibrordus, bakkersgezellen „St. Clemens" Iran portarb. ,,St. Bonifacius", „St. Barbara'' Eerbied in Gods Huis, Spaarbank R. K. Volks bond, „St. Caecilia", St. Ambrosius", Ondersteu ningsfonds ,,St.. Liduina". Toen deze fleurige plechtigheid, waardoor het geheele podium in een lusthof was herschapen voorbij was, deelde kap. Paulussen nog mede dat 't hem speet, dat de burgemeester niet was gekomen, om den heer Mouwens t.e rid deren met. de Oranje-Nassau-orde. Spr. zelf was naar minister Kooien geweest, om deze welverdiende onderscheiding te vragen, maar de minister, hoewel zelf gaarne er toe bereid, ze de in dezen niet alleen te kunnen beslissen. De ministerraad zou 't moeten uitmaken, doch schijnt men daar er niet zoo over gedacht te hebben, als minister Kooien. In ieder geval, besloot spr. zijn in den ministerraad de verdien sten van den heer Mouwens erkend en hij hoopte, dat binnen korten tijd de jubilaris naast de pau selijke orde voor God en Kerk, ook de nationale orde voor Vorstin en Land mocht ontvangen. Hij verdient dit ten volle. Nog meerdere sprekers volgden nu. De heer J. Boer bracht dankbare hulde namens de Teeken- en vakschool „St. Joseph" en offreer de een koffie- en theeservies en tevens namens alle R. K. Volksbondleden een gecalligrapheerde oorkonde in vergulde lijst. Uit naam van het Centraal bestuur, waarvan de heer Mouwens ook lid is, voerde de heer Smit, uit Amsterdam, 't woord en huldigde den jubilaris op bijzonder hartelijke wijze als voorzitter der Schied. afd. en als medelid van het Centraal Bestuur, dat steeds zijn adviezen op hoogen prijs stelde. Ook mevr. Mouwens bracht spr. welgemeenden dank en feliciteerde de leden met hun kranigen, sympathieken voorzitter, dien zij nog vele jaren mochten behouden. Kapelaan Paulussen las vervolgens schrifte lijke felicitaties voor van het R. K. Werklieden verbond, den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, de heeren Loef de Meijer en Leenderts en van weth. Houtman, voorzitter vanVolkshuisvesting. De heer J. A. J. Nolet verklaarde in een harte lijke speech namens 't bestuur van het R. K. Weeshuis, dat de stichting trotsch was op zoo'n hoogstaand oud-pupil als de heer Mouwens. Hij feliciteerde hem van harte, ook zijn gezin, den R. K.Volksbond en niet 't minst 't bestuur van het Weeshuis zelf en overhandigde den jubilaris als blijk van hooge waard eering een tOvniehfuutden - Wifd^Woeéert 3938 lu tweetal prachtige etsen. Mr. van Velzen bracht allereerst de gelukwen- schen van den burgemeester over die tot zijn pijt verhinderd was te komen.Spr.zelf verklaarde alle beletselen van te voren uit den weg geruimd te hebben, om dezen avond vrij te zijn, want de huldiging van den heer Mouwens wilde hij be slist bijwonen, omdat deze alleen in zijn heek- leven niets anders heeft gezocht dan de goede zaak met miskenning van zich ze'f. Op de breed ste manier heeft de heer Mouwens meegewerkt aan de emancipatie Van Schiedams katho'ieken en daarom moeten a"en vaix k'ein tot groot en van arm tot rijk hem dankbaar zijn. Niemand had 't hem kunnen verbeteren. Spr. zeide te weten, dat de jubi'aris van a'k uiter'ijk Vertoon afkeerig was, maar hij zou dan dat a'les aan vaarden als welgemeende uiting van dank baarheid. Werk nog Vele jaren, besloot spr., onder Gods zegen tot hei1 van al!en. De voorzitter der Oranje-Ver., de heer G. S. Montfoort zeide ook niet te wF'en ontbreken, omdat de O. V. aan den heer Mouwens van de oprichting af, nu 18 jaar ge'eden, zoovee1 is verp'icht. Deze felicitatie ging met 't aanbieden van een bloemstuk Vergezeld. De heer Horn sprak woorden van waardeering en dank namens de Commissie voor Onderwij: aan volwassenen waarvan de heer Mouwens pen ningmeester is. Ook hij bood bloemen aan. De lioogeerw. Deken Schraag verk'aarde kort te kunnen zijn en prees den heer Mouwens omzijn groote werkkracht we'kë hij niet om were'dsche eer maax- a"ecn tcx* ccrc Gods had besteed ter bevordering van de katho'ieke emancipatie. De jubi'aris is a'tijd een voorbec'd voor a"en geweest ook in ijver voor 't geestelijk >even en daarvoor bracht de Deken hem oprechten dank. Het St. Gaeci'ia-koor Versterkt met een aari- ta1 zangers van het Franke', koor zong vervol gens onder leiding van den heer Jaap V ranken het Te Deum van Verhulst op verdienstelijke wijze. Toen nam de heer Mouwens zelt 't woord en begon met te zeggen dat hij zich niet erg op zijn gemak gevoelde. Een paar weken geleden waB een comité bij hem geweest om hem van een en ander in te lichten exx toen had hij gevraaga of ze 't niet zonder hem afkonden. Dat ging im eenmaal niet en zoo was hij vanavond lixei gebracht. Spr. verklaarde ronduit dat hij iièVor een vergadering had dan dezen huidc-avond. Toch was hij allen ten hoogste dankbaar voor alle waardeering welke men hem voor het z.i. weinige door hem met Gods hulp verrichte werk had betoond. De jubilaris vroeg voorts zich zelf af waarom hij als Limburger zoo ge hecht aan Schiedam was geworacii. Eu tut kwam, omdat hij als joiigen van 10 jaar zoo liefdeVol in 't R. K. WuesllUls hiel' was upgenu- men. Hier ligt, zuüe spr., de bron Van mijn Wei'K- lust. Een plichtsgevoel is 't, om te aankon vooi al die.liefde, hiel' OlitVangeli. De üag Vail moxgei. zou nu niet meer voor licm zijn aio een gewone dag, daar de Vele herinneringen van dezen avonu hem steeds zouden bijblijven. Spr. beioofde tenslotte, zooiang ais hij kon, met uezeifde lol wijding ell liefde te blijven welken. Hij zou noon, vergeten, wat hem dezen avond was beieid. Een daverend appiaus weerklonk en iang- leVe-fanl'ares schettci'den. „St Ambrosius" gaf' nog een nummer, waarna de heel' Etman namens 't feestcomité anen dans. te voor de gebrachte huidigmg, weike de grootste Verwachtingen van het comité had overtrof fen. Met den Christel, groet sloot hij de bijeen komst, welke rijk was geweest aan spontane, heerlijke huldebetuiging aan den zoo sympathie ken en energieken voorzitter Mouwens. Onder de Vroolijke tonen van „St. Ambrosius" ging men uiteen. wektheid, zooahfalleen de godsdienst geven kan. aan hot hart der Roomsc'he vrouwen bezorgd, die, eenmaal opgenomen in de H. Familie,zich daar zoo thuis en aangenaam gevoelen, en ge sterkt tegen den strijd, de teleurstellingen en zorgen van het aardsehc leven. Mogen velen zoodra zij ongeveer zeventien jaren tellen, staat haar de toegang open mogen velen onder de Schiedamsche vrouwelijke Roomschen zich aangespoord gevoelen zoo spoe dig mogelijk zich aan te sluiten bij de weldra jubileerende afdeeling om te ondervinden dat haar geen ijdele beloften ot bedriegelijke voor spiegelingen werden gedaan, toen haar het on schatbaar nut van het lidmaatschap der H. Familie werd voorgehouden. Mogen minstens vijftig nieuwelingen het volgend jaar met de actueele congreganisten juichen en feesten op het vijftigjarig bestaan \;an een der schoonste broe derschappen, die in de Havenkerk ons katholiek geloof' doet voortleven. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad der gemeente Schiedam wordt belegd tegen Vrijdag, den 20 No vember 1925 des n.m. ten 2 uur. GE.MEENTEBF.GROOTING 1926. Het S e c t i e-v e r s 1 a g. Algemeene beschouwingen. Door vele leden werd het op prijs gesteld, dat B. en W. door bijvoeging van den geleidebrief, de overzichtelijkheid der begrooting zeer hadden vergemakkelijkt. In verschillende Sectiën werd echter betreurd, dat ook ditmaal weder zoo weinig tijd gelaten was om de begrooting behoorlijk te kunnen door werken. In alle Sectien werden opmerkingen gemaakt over de wijze waarop de begrooting ditmaal is sluitend gemaakt. Vele konden zich met de voorgestelde maat regelen niet geheel vereenigen. Het terugbrengen van het noodzakelijk levens onderhoud van 800.op 700.voor gehuw den en van 600.op 500.voor ongehuw- den, lokte in alle Sectien krachtig verzet uit. Ook de voorgenomen afschaffing van hetpre- mievrijpensioen kon de goedkeuring van velen niet wegdragen. Rij de in het vooruitzicht gestelde herziening der schoolgelden,werden eveneens bezwaren naar voren gebracht. Aangedrongen werd door anderen op vergelij kende cijfers uit andere Gemeenten. Door verschillende leden werd de vraag naar voren gebracht of de voorgestelde middelen, om de begrooting sluitend te maken wel de juis- ten waren. Terwijl sommigen meerdere winst uit de bedrijven wilden halen en evenzoo uit de Ha ven- en loodsgelden, die volgens die leden te laag waren geraamd, waren andere leden daar entegen van oordeel, dat uit de bedrijven niet meer te halen was, daar de tarieven volgens hen reeds meer dan hoog genoeg waren. Wordt vervolgd.) Voor de nieuwe H. Hart-kerk, Het gezelschap-Heggelman heeft gisteravond te Vlaardingen een opvoering van „de Vestaal- sche Maagd" gegeven. De zaal was goed bezet en 't publiek zeer dankbaar. De netto-opbrengst bedroeg ca. 100. Triduum H. Familie in de Sint Janskerk. Men schrijft ons Gisterenavond werd het jaarlijksche Triduum voor de vrouwencongregatie in de Sint Jans kerk gesloten. De oefeningen werden van Maan dag af 's morgens en 's avonds geleid door den hier welbekenden Pater Verheij. Pittig en dege lijk, boeiend en zakelijk, onderhield hij de voortdurend trouw opkomende honderden vol wassen meisjes en vrouwen over de haar pas sende deugden onder individueel, huiselijk en maatschappelijk opzicht. Het gerenommeerde dameskoor hield zijn naam waardig op door onberispelijk artistiek en stemmig de verschil lende oefeningen op te luisteren met Mis- en Lofgezangen van toonaangevende Hollandsche componisten als Vranken, Haagh, Elbert Frans- sen. Wat dit triduum nog bijzondere beteekenis bijbracht is dat het een jubeljaar inluidt, daar in 1926 de vrouwenafdeeling der H. hamilie in de Havenkerk haar gouden feest hoopt te vieren. Wat al rijkdom van kostbare, heerlijke vruch ten heeft zij in al die jaren van haar bestaan afgeleverd Wat gelukkige stonden van opge- Geveilcle en verk. onr. goederen. Notaris D. BoddeJs. A f s 1 a g x3 Nov. Perc. I. Een gunstig gelegen, goed onderhou den pand, bestaande in 1 beneden woning met 2 afz. bovenwoningen, erf en open grond, aan de Veenlantstraat nr. 25 a-b, groot een are 32 een-* tiaren. In veiling 1300 opgehouden. Perc. II—III. Twee afz. te veilen huizen, elk bestaande in een benedenwoning met afz. boven woning, erven en open grond aan de Schie ns. 34 a-b, en 32 a-b, groot een are 65 centiaren en groot een are 67 centiaren. In veiling 6400 en 6600, gecombineerd verkocht voor 13010. Perc. IV. Een fabriekspand met erf en open grond aan de Schie nr. 30, ter grootte vanonge- veer een are 63 centiaren. In veiling 3300. Perc. V. Een pand met erf en open grond aan de Schie ns. 26 en 28, samen groot ongeveer een are 70 centiaren. In veiling 2900. Perc. 4 en 5 gecomb. verkocht voor 6520. Perc. VI. Een fabriekspand met kantoor, bovenwoning, bergruimte, terrein, fabrieks schoorsteen en breède inrij, aan de Schie nr. 24, samen groot ongeveer zes aren en 3 centiaren. In veiling 4900. Perc. VII. Een pakhuispand met bovenwo ning erf en open grond aan de Schie ns. 22 en 20, samen groot ongeveer 52 centiaren. In veiling 3000. Perc. VIII. Een pand, bestaande in werkplaats met bovenwoning, erf en open grond aan Schie nr. 18, samen groot ongeveer een are 24 centiaren In veiling 4200. Perc. IX. Een pand met erf aan de Schie nr. 16, op den hoek van de Doelestraat, groot 64 centiaren. In veiling f 1900. Perc. X. Een pakhuispand met erf en achter uitgang aan de Doelestraat nr. 1, ter grootte .van ongeveer 45 centiaren. In veiling 1800. Perc. 610 gecombin. verkocht voor 16070. Perc. XI. Een woonhuis met erf aan de Breed straat nr. 38, kadaster sectie A. nr. 685 groot 66 centiaren. In veiling 1200. Opgehouden. Perc. XII. Een beneden- en bovenwoning met erf a. de Oude Sluis nr.*15 a-b, samengroot 80 centiaren. In veiling f 4150, verkocht voor 4150. Bij beschikking van de Arron- dissements Rechtbank d.d. 10 November 1925, is benoemd tot beëedigd klerk ten parkette bij het kantongerecht Schiedam, de heer Mr. H. A. J. Gij sen. van hier. UIT ROTTERDAM. De Canisiushulde. De hulde gisteravond door Roomsch Rotter dam gebracht aan den H. Petrus Canisius, den n Mei j.l. heiligverklaarden grooten Nederland- O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2