DAGBLAD WDDM SGMtEDAM EN OSfflSTtilEKEÊl» Ue Afvallige. FÏUIlLFTO«, 4£aie J&arg&ng. Muaudag 16 November 1825. IS®. 14405 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertentiëni 1—5 regels 1.75, sik® rags! daarboveajfó ni, 3 mad Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerk bericht, 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madadselingan 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oi oog I 200 bij doodf 100 bg verlies van een duim; f 60 bij verües van èen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vingen De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoU.Algem.Verz^bankSchiedaM BultenJandscla Nieuws. DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. De Keulse he zone. Oorspronkelijk zou de Gezantenraad alleen heden bijeenkomen, ten einde de kwestie der ontwapening te redigeeren en tevens om bekend te maken, dat met de ontruiming der KeuJsche zone op 1 December een aanvang zal worden gemaakt. Uit een telegram uit Londen vernam men evenwel Zaterdag te Parijs, dat de voor Maan dag aang kondigde vergadering reeds dien avond zou plaat» vinden. Op den Quai d'Ortay loonde mm zich over dit bericht zeur Verbaasd en 's middag» verklaarde men nog, dat de Ge zantenraad niet voor Maandag zou bijeenko men. Niettemin bleek het Londensche telegram juist te zijn geweest. Het is namelijk op uitdrukkelijk verzoek van Chamberlain geweest, dat Berthelot en Laroche in afwezighuid van Briand de leden van den Gezantenraad voor een spoedvergadering op Zaterdagmiddag 5 uur hubben bijeengeroepen. Ailus io' zoo spoedig in zijn werk gegaan, dat men Jules Gambon, den voorzitter van den Gezantenraad, niet tijdig heeft kunnen bereiken, zoodat de zitting door Laroche werd gepresi deerd. De spoedvergadering werd gemotiveerd met de verklaring, dat men tegemoet heeft willen komen aan hot verlangen van den B.itsehen minister van Buitenlandsehe Zaken, die in de redevoering die hij gister moest houden, de aan staande ontruiming dei KeuLchu zonewmsch- tc.aan te kondigen. Dit Verlangen kwam echter zeer goed overeen met den wensch der Duitsche regiering, die er Veel waarde aan hechtte, dat de i ontruiming bekend kon worden gemaakt Vóór de samenkomst van het congres der Duitsch- Nationalen te Berlijn, dat gepaard zal gaan met nationalistische betoogd g u in de Rij astreek. De vergadering van den Gezantenraad die drie uur heeft geduurd, werd door maarschalk Foch bijgewoond. Als resultaat werd mondeling aan den Duitschen gezant te Parijs, von Hoesch, medegedeeld, dat de ontruiming op 1 December zal aanvangen. De mededeciing stipuleert de toegestane verzachtingen van de bezetting in het Rijnge bied. De geallieerden gaan accoord met de be noeming Van den commissaris Langwerthzij zullen overgaan tot een herziening Van de ordonnanties, het aantal bezettingstroepen zal verminderd worden, de geallieerden zullen Voor bepaalden delicten a stand doen van de mi litaire justitie ten bate van de Duitsche recht banken verder zal wederkeerige amnestie voor zekere delicten worden toegestaan. De Gezantenraad komt heden opnieuw bijeen, Voor het opstellen van den brief aan de Duitsche regeering waarin, behalve Aet reeds gemeld be sluit de ontruiming en de datum waarop deze voltooid zal zijn (waarschijnlijk 1 Februari 1926) nog nauwkeurig zal worden geformuleerd hetgeen nog van Duitschland wordt verwacht. DUITSCHLAND EN LOCARNO. Naar aan heé Woiff-burcau word. medegedeeld hebben de onderteekenaar» van dun oproep der vroegere con»ervaaeVen tegen de leiding der Duitsch-Nationale Vo.k garuj ten opzichte van het vraagstuk van Locarno uit alle streken van Duitschland een zeer groot aantal betuigingen van instemming van personen, die de Duitsch- Nationale richting zijn toegedaan, ontvangen. Deze actie schijnt derhalve nog zeer gewichtige gevolgen voor de Duitsch-Nationale Volkspartij met zich mede te kunnen brengen. Een deel dei- pers spreekt zelfs reeds van een aanstaand uit eenvallen der partij. DE VOLKENBONDSRAAD. De agenda van de aanstaande zitting van den Raad van den Volkenbond bevat o.a.: Het vraag stuk van de grens tusschen Irak en Turkije, dè afdoening vaj*»het Gricksch-Bulgaarsch geschil de toestand van de Griuksche minderheden te Konstantinopel en de Turksche minderheden in West Thracië, het financieel herstel van Oosten rijk, de afschaffing van het commissariaat- generaal Van den Volkenbond te Weenen. FRANKRIJK. Het finantieele ontwerp aanvaard. Gisterochtend half vier is de financieele com missie gereedgekomen met het onderzoek Van de financieele ontwerpen. Zij aanvaardde ondermeer het Voorstel der regeoring met betrekking tot de aflossing van schatkistbiljetten van 1923 met een looptijd van 3, 5 en 10 jaar en de betaling van rente op de bons der nationale verdediging, besloot, dat de amortisatie-kast, een deel van de eeuwigdurende staatsrente kan aankoopen, welke- dan rente zou blijven geVen ten bate Van deze kas en keurde een nieuw voorschot van IV2 milliard franc» door de Banquu de France goed. Bij de stemming over het geheele ontwerp werden 16 stemmen Voor en 4 tegen uitge bracht. Heden zal de algemeene rapportuur Lamoure-ux zijn -rapport kunnen samenstellen dat onmiddellijk gedrukt en heden rondge deeld zal worden. In deze omstandigheden ver wacht men, dat de openbare behandeling in de Kamer Din.-dag zal kunnen beginnen. MAROKKO. K r i 111 wil vrede. De Matin" verneemt uit Rabat het volgende De nieuwe afgezant en raadsman van Abd-el- Krim, die, zooals gemeld, onlangs te Rabat aan kwam, verklaarde in een interview, opdracht te hebben, aan den resident-generaal Steeg de voorwaarden uiteen te zetten, waarop Abdel- Krim vredesonderhandelingen zou willen aan gaan. Krim zou erkenning van de geestelijke sou- vereiniteit van den sultan aanvaarden, en niet meer staan op integrale onafhankelijkheid van het Rif, doch slechts op de administratieve au tonomie daarvan. Voorts zou hij de aanwezigheid van Fransche en Spaansche officieren in het Rif-gebied tolereeren op voorwaarde echter, dat dezen onder zijn juri dictie zou worden geplaatst. De grens van het rifgebied zou voorts door gemengde commissies kunnen worden afgeba kend, terwijl Krim voor zich de gebieden der Ljeballa's en Gueznaias opeischt. AMERIKA EN FRANKRIJK. Het „Journal" weet mede te deelen, dat de gezant der V. S. aan Painlevé voorwaarden voor de regeling der Fransche schulden aan Amerika heeft voorgelegd, welke Voel gunstiger zijn, dan die Gaillaux kreeg. Op de basis van de^ze nieuwe voorst hen zouden thans nieuwe schuldbe sprekingen met de V. S. begonnen zijn. CHINA. Tsjang-Tso-Lin trekt zich terug. Tsjang-Tso-lin's troepen nabij Peking worden teruggetrokken terwijl eenige Mandsjoerijsche troepen, die onlangs van Moeksen te Tientsin zijn aangekomen, ook weder naar Moekden zijn vertrokken Bovendien hebben de autoriteiten te Moek den het hoofdkwartier van hun leger verplaatst van Tientsin naar een punt zestien miji Oos telijker gelegen Deze troepenbewegingen, die blijkbaar een terug trekken van Tsjang Tso-lin beteekenen, hebben in buitenlandsehe kringen groote ver rassing gewekt. Nog wordt gemeld, dat Tsjang Tso-lin een telegram heeft gezonden aan den premier Toean- Sji-joei, waarin gezegd wordt, dat hij bereid is ten einde den vrede te bewaren, zijn troepen van Sjantoeng en rondom Peking terug te trekken Tientsin en verder noordwaarts. POLEN. De officieele aanvaarding van het ontslag van het kabinet-Grab&ki is gepubliceerd. De staatspresident heeft geconfereerd met de partijleiders over de mogelijkheid van een nieuwe parlementaire meerderheid. Over het algemeen zijn de partijen door het plotseling aftreden van het kabinet verrast en rekent men op een langen duur van de crisis. 4, Neen, ik behoorde tot diegenen, die de Heiligen- vereering bespotten en belachelijk maken. O,mijn God, als ik aan dien avond en aan dien nacht terugdenk, zou ik van schaamte en berouw willen sterven. Zonder gebed, zonder tranen legde ik mij ter ruste en ontwaakte den volgenden morgen, om uit'de hand van mijn kamermeisje een prach- tigen ruiker der schoonste bloemen en een brief van mijnheer Lutrel in ontvangst te nemen. „Zuster, ik kan niet eens tot mijn verontschul diging aanvoeren, dat zware bekoringen of moei lijke omstandigheden mij tot dit besluit dreven. Het was niet met mij gesteld, gelijk bij zoo veel anderen het geval L, die door uiterlijk zwaar wichtige redenen er toe komen, hun geloof te laten varen ik kon mij immers niet met de woorden rechtvaardigen Ik moet het doen om niet van honger om te komen. Mij dreven slechts hartstochtelijkheid en mijn trotscb, eerzuchtig hart." Krampachtig wrong zij de b'eeke, doorschij nende handen en de treurig rondblikkende oogen vulden zich met tranen. „Houd op, Florence, gij zijt thans te zoer uit geput het overige uwer beklagenswaardige levensgeschiedenis kunt ge mij een anderen keer vertellen." „Neen, neen, zuster Magdalena, gij moet alles BELGIE. De begrooting der Nationale Defensie over 1926 is aan de parlementsleden toegezonden. Het totaal bedraagt 590.524.850 francs of 2.550.184 francs minder dan op de loopende begrooting. Voorgesteld wordt een verlaging van de póut-traciómenten en soldijen, zulks 111 Veruaud mui de vermindering van het aantai officieren en hui effectief.Voorts is du post lucht vaart twee millioen francs lager geraamd. JAPAN. Naar Verluidt is in verband met den cconomi- schen toestand van het land overeengekomen, voor een jaar alle discussies uit te stellen aan gaande de verstrekking van 23 millioen yen, wc'-' ke het minis'erie van marine heeft gevraagd. Het budget van 1926 zal alleen een klein bedrag bevatten voor ondegeschikten aanbouw. ALLERLEI. Uit Washington. Als bewijs Van de ingeno menheid der lta'iaansche regeering met het be reikte accoord, heeft het hoofd der lta'iaansche gchu'denfundeeringscommissic, Vo'pi, aan het Amerikaansche ministerie van Financiën oen chèque éverhandigd ten bedrage van 5 mi'lioen dollar, ter aflossing v anjien eersten termijn der gesloten regeling. Deze termijn Verviel eerst Juni 1926. si j*— Uit Berlijn. De bevellu-bbor der Japansch troepen in China heeft volgens de bladen order gegeven den PekingMoekdenspoorweg te be zetten en de Japansche garnizoenen in Noord- Mandsjoerije te yersterkén. In Peking zijn, in verband met de vrees voor onlusten, de buitenlandsehe banken gesloten. Uit Washington. Er zijn orders uitgevaar digd, dat het voortaan onnoodig is voor tijdelij ke bezoekers van de Vereenigde Staten, ook voor degenen, die derde klasse reizen, het gewone immigratie-onderzoek te ondergaan. Uit Parijs. Gister is generaal Sarrail, de gewezen Hooge Commissaris in Syrië, te Parijs aangekomen, aan het station opgewacht onder meer door Henry de Jouvenel en vertegenwoor digers van Painlevé, Briand en de ministers van Oorlog en Marine. Binnenland. De Kabinetscrisis. Alle Ministers treden af. Hare Majesteit de Koningin heeft Zaterdag den voorzitter van den Ministerraad ontvangen die, ofschoon er in constitutioneel-parlementai- ren zin eigenlijk tusschen Kabinet en Kamer geen conflict bestaat, niettemin naar aanleiding van de ontslagaanvrage der vier tot de Roomsch- Katholieke Staatspartij behoorende Ministers en de daarmede samenhangende politieke moei lijkheden, de portefeuilles der overige leden van het Kabin t ter beschikking van H. M. gesteld heeft. H. M. heeft een en ander in overweging ge nomen en inmiddels zoowel eerstgenoemde be windslieden als de andere Ministers, verzocht zich met de behandeling en afdoening zoo moge lijk, der loopende zaken te willen blijven be lasten Conf lieten geëindigd. Naar wij vernemen hebben de vier metaalbe werkersorganisaties die betrokken waren bij het conflict aan de Nederlandsche Staalfabrieken en bij Drakenburg te Utrecht met de op dié fabrie ken werkende leden vergaderd ten einde een be slissing te nemen over de door de dirctie toe gezegde concessies. In alle vergaderingen is besloten de toegezegde verbeteringen te aan vaarden. Commandant van de „Sumatra" Naar wij vernemen is kapitein ter zee Jhr. G. L. Schorer bestemd om te worden benoemd tot commandant van den nieuwen kruiser „Sumatra' weten, eer hot te laat/is. Wij werden in het huwelijk verbonden en,zoodra wij onze huwelijks reis gedaan hadden, gaf ik mij over aan een leven van genoegens en vermaken. Ik werd gevierd in d-i voorname gezelschappen, in een woord, het ontbrak mij aan niets. Het gelukte mij dan ook voor korten tijd alle andere gedachten, die in den aanvang nog nu en dan bij mij opkwamen omtrent mijn verloren geloof, te onderdrukken. Doch ook slechts voor korten tijd toen voldeden mijne juweelen, mijne kleederen, mijne genoe gens mij niet meer het pra'chlige huis kwam mij zoo eenzaam en verlaten voor, de bewondering in de gezelschappen trok mij niet meer aan. Dag en nacht dreunae hst mij in de ooren „Judas verried zijn Meester, doch gij hebt nog ellendiger gehandeld Zóó ging de tijd voorbij immer werd ik onge lukkiger naar ziel en gemoed. O, hoe Verlangde ik er naar, eens weder de stem Van een priester te Vernemen, al was het alleen maar om verwijten., te horen. Van dag tot dag werden mij die gouden- ketenen zwaarder ert meer en meer berouwden mij mijne zonden. Zoo naderde het feest van Maria-ten-hemelopneming ik waagde het niet eene kerk te bezoeken, doch te huis hield ik het niet langer uit. Ik hoorde de klokken van het naburige klooster uitnoodigen tot dun plechtigon hoogtij diénstik liet een rijtuig Voorkomen en mij wegvoeren, Verre buiten de stad, naar een afgelegen oord. Ik liet het rijtuig en den bediende Vertrekken en-was blijde, Voor korten tijd van allen dwang bevrijd te zijn. Ik wandelde een weinig door ap groene weiden tot aan een groepje Tabletten, voor rookers 3759 6 boomen. Vermoeid zette ik mij op een ouden boomstam neder en liet het hoofd in de handen rusten Overal in 't rond zonneschijn, heer lijk bloeiende woudbloempjes. Daar Zag ik Van verre eene schare blijde kinderen al huppelend en stoeiend naderkomen. Eenige hadden hunne schortjes vol bloemen, anderen droegen half afgewerkte guirlandes. „Komt," riepen zij, „ginds willen wij onze kransen samenbinden." „Neen, daar kunt gij niet heengaan," zei een andermeisje „ziet gij niet, dat daar eene dame zit Zij wilden reeds omkeeren, toen ik haar toe riep „Komt maar hier, lieve kinderen, en zegt mij eens, voor wie gij deze mooie kransen vlecht." „Heden is het 't feest van Maria-HemelVaart," antwoordde het oudste kind i „van avond mogen wij in de proce ssie meegaan." „Zoo, zijt gij katholiek?" vroeg ik. „Ja, wij gaan op school bij de Zusters zij hebben ons naar buiten gezonden om bloemen te halen." „En dat doet gij zeker gaarne „Ja zeker, de bloemen zijn immers voor het altaar der Moeder Gods." „Intusschen vlochten de kleine vingertjes ijverig de kransen en schikten de bloemen in de guirlandes. Weemoedig zag ik hen aan. Daar stemde een der kleine meisjes met heldere stem aan „O Maria, zonder zonden ontvangen, bid voor ons, die onze toevlucht tot u nemen 1" Nu en dan vic'cn ook de anderen in. Subcommissie voor de economische politiek. Alle personen, die door den minister van ar beid, handel en nijverheid zijn uitgenoodigd, onder zijn voorzitterschap deel uit te maken van de subcommissie voor de economische politiek, hebben zich daartoe bereid verklaard. De subcommissie is aldus samengesteld mr. D. A. P. N. Kooien, minister van arbeid, handel en nijverheid, voorzitter leden de heeren prof. mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van arbeid, handel en nijverheid, 's-Gravenhage dr. G. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Ilandel-Maatschappij, Amsterdam prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam F. H. Fentener van Vlissingen, directeur der Steenkolen-Handels- vereeniging te UtrechtJoan Gelderman, in- „Wio 'eerde u dit, k'eine „Pater Robert en de Zusters," hernam het kind. „Ja, 'ieve dame," zei een der grooteren met een guitigen oogs'ag „En toen wij dezen mor gen op eene stoep zaten en dit 'ied zongen, kwam er een heer voorbijik ge'oof, dat het een Ang'i- caansche geeste'ijke was hij dreigde ons met zijn stok en verbood ons zu'ke kettersche dingen te zingen." „En wat deedt gij toen „Wat wij deden O, wij zongen nog eens uit volle borst, totdat hij verder ging. Gelooft u dan dat wij ons door een man met een stok zouden laten terughouden, den 'of te zingen der lieve Moeder Gods, en nog wel heden op haar feest „Kent gij nog meer liederen „O, ja," en nu begon hot kind „Gelöof onzer Vaderen „Dieper en dieper liet ik het hoofd zinken hevig klopte mij hot hart van ontroering. Ik zag niets meer rondom mij ik dacht slechts aan het kostbaar k'einood, dat ik verkocht, weggeworpen en ver'oren had. Met gewe'd moest ik mijne tranen bedwingen ik s'oot het kind, dat het eerst gezongen had, in mijne armen cn zeide „Luister, 'ief kind, als ik u dit schoone gouden horloge, mooie nieuwe kloeren en vde andere prachtige dingen schonk, zoudt gij dan met mij naar de Anglicaansche kerk willen gaan „Naar de Anglicaansche kerk? Neen, neen, ook niet een enkelen keer." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1