Tijdelijke aanbieding. N.\. S( BIKRAM SCII K ST EEN ROLEN H A NOEL Noorflvest 13,15,17,19. Tel. 68208-68831. Doktoren gesp- gew. gel. verb v. t. pnt. Gem. V.L.C. 8l„ 5 3 - 27—13 13 1.62 D.H.C. 5 3 1 1 19—10 7 1.40 H.-.D.V.S. 9 5 2 2 26—19 12 1.33 S.V.V. 7 4 1 2 17—12 9 1.2b Neptunus 8 4 4 22—21 .8 1.— O.D.S. 8 4 4 21—22 8 1.— St. Hooger 8 4 - 4 22—27 7 0.87 L.S.V. 8 2 1 5 15—25 5 0.62 Quick 8 1 2 5 14—27 4 0.50 Transvalia 7 1 1 5 13—24 3 0.40 BRUSSELSCHE KRONIEK. Burgerlijke 'Stand. Seheepvaart. Handelsberlehten» Beurs van Sehiedam. Wij leveren II van gegarandeerd goede kwaliteit. (Bk noemen ze het efenige afdoende middel tegen hoest, heeschheid, vastzittendslijm, kink hoest en alle aan doeningen der adem halingsorganen. Sedert 40 jaar beproefd. 7000 attesten. Aangenaam van smaak, geneeskrachtig en voedzaam door het hooge gehalte aan moutextract, suiker en extract van geneeskrachtige kruiden. Geen Menthol, Eucalyptus-ohe of Salmiak. Zelfs de zwakste maag kan ze verdragen. Kinderen zijn er direct dol op. R 1 Pakle 40, doos 75 ets. by Apoth. en Drog. Let op het merk „3 Dennen" 3959 12 ling op hot Forti gebied doelpunt Grocnewegen op schitterende wijze met een omhaal. Forti speelt nu een verloren spel wat niet wegneemt dat zij nog een maal tegen score Met een ver diende overwinning voor de Schied. komt hei einde van deze» zeer prettig gespeelden wedstrijd Scheidsrechter v. Veen Lidde correct. S.V.V. - H.-.D.V.S. 3—0. De Schiedanioche Derby is in een smadelijke neüeriaag van H.-.D.V.b. geëindigd. S.V.V. n vouedig, terwijl bij H.-.D.V.S. J. de Bruin an- svni C, waarvoor N. Schoffel'ïnvan. S.V.V. tiapu af en geeft ai direct een OVelcompelelid spel ie zien. Huudo binnen vijf minuten weet v.ct. Gaag Van een fout van J urgens te piol'iteelen. Nog geel. i wee minuten later knait van Doorn ham ïangs smoor. Nauwelijks is weer uitgenomen of leed.. .igt nu. 3 achter smoor. H.-,D.V.s. was absoiuui. uVerroinpeiu. binnen de 10 miiiuten drie goais 1 Dan eclitei' komt H.-.D.V. aan 't wooid maar de B.V V. Vel'deulging la VOOr ilaar taaK neielteud De voorhoede del' gasten knoJlt Veei te Veei, zoodat zij hoewel steeds in den aanval zijnde, loui geen goais kunnen maken, ben keinarae sell ui Ver Van Scheffers ui den rechterhoek, houut Malta er zeer fortuinlijk uit, wanneer debaivan zijn hoofd corner gaat. Smoor aan den anderen kant kan een ingeschoten nai van zijn eigen back nog juist corner stompen, op een schitterende WijZe. B.V.Vspeelt eig foiscll en heeft daardOOi eeli groot voordeel. IViaita Weet de schoten Van de H.-.D.V.S. el's goed te stoppen, ben ham sChoe Van Hazei stompt hij corner. Met den stanu s el gaat de lust m. Na rust pakt H.-.D.V .S. stevig aan en belegert de ö.V.V. veste. Uo&terhoit c.s. weten echter anc gevaar te bezweren. Al spoedig daarna begaat captain Jurgeiis de fout, om, zijn team uit eikaai te rukken waardoor 't spel Steeds op eell heil., worde gespeeld. Schoffel's, die eohlgsZllib gehies- seel'd Is speelt rechts-back en J UI geils miuVoor. S.V.V. krtjgt nog een paar mooie kansen, maai Smoor 'aat zich niet meer verscha'keii. Geregen brengt G. Viocher die rechtsbuiten speen den na) mooi op maar voor doei zorgen de anderen Wei voor dat do mooiste kansen venteen gaan». JT'v.d. Griend kan evenmin een behoorlijk seho lOsseii. 't Spel begint nu wat woester te worden, waaraan voor Feeidcrs en Vischer schuicl hebben. H.-.D.V.S. speèlL een 'verloren Wedstrijd voor de rest en de wedstrijd is t aankijken niet meer waard. Met onveranderdeii stand kondigt de referee einde aan. Bij S.V.V. speelde de verdeqi- ging Zeer goed, terwijl de voorhoede voor goed open spel zorgde. Bij H.-.D.V.S. was J. iingermg goeci en de rest leek naar niets. In de voorhoede probeerde men 't short-passing wat tegen forsche spel van S.V.V. absoluut verkeerd was. De referee was niet goed op dreef en liet te veel overdreven forsch spel toe, wat voor voor voor U-.D.Y.S. een groote handicap ,was. De juiste stand der 2e klasse A. is BILJARTEN. Dom mering in actie. Te Geneve werd Zaterdag de beslisscde partij gespeeld van het internationale biljarltournooi tussche Dommering en Faroux. Dommering toonde zich zijn titel van ama teur-wereldkampioen weer volkomen waardig door op ondubbelzinnige wijze den geduchten Franschmand te kloppen, die meer dan de helft achterbleef. Onze landgenoot maakte in zijn partij o.a, zeer fraaie series van 1 lö, 102 en SB. KORFBAL. West. 2e klasse Den Haag Emma—H.S.V. I 3-2 Den Haag Die HagheVitesse (L) IJ 5 4 Rotterdam Het ZuidenllDordr. 11 81 Schiedam SchiedamVeioxli 6. ATHLETIEK. Onder auspiciën van de R.K. SportVereeniging Graaf Willem II had gister te den Haag de Ver werking plaats Van het Vuldloopkampioem-chap van Nederland over 10 K.M. Zeegers won onbedreigd en legde hiermede beslag op den uitgeloofde beker. (Van onzen correspondent). B ij en om de provinciale verkiezingen. Brussel, 12 Nov. 1925. Het is vrijwel ondenkbaar dat een journalist „qui se respecté" en die met aandacht de gebeur tenissen in België volgt, hu de verkiezingen voor de gouwraden hebben plaats gehad,daarover niet zou schrijven voor zijn Hollandsche iezers op gevaar af van bij hen in discrediet te geraken wegens het misbruik dat hij maakt van hun ge duld en welwillendheid bij het herhaaldelijk behandelen van politieke vraagstukken en ge beurtenissen politieke, dus niet altijd van een edel karakter. Alhoewel de provinciale verkiezingen in de grootste oversehilligheid zijn verlobpen diént het gezegd dat de uitslagen ervan veelbeteekenend zijn, in d- eerste plaats voor de politieke orienteering van de partijen, en vervolgens voor de ontwikkeling van het ge- dachtenleven in België, dus ook in Vlaanderen, en bijgevolg de belangstelling waard zijn. De jongste verkiezingen voor de provinciale raden hadden plaats in 1921. Sedertdien is er op alle gebied heel wat water door de zee geloopen. Al mogen dergelijke verkiezingen, die in hoofd zaak een administratief karakter hebben, en waarin dé locale eii persoonlijke kwesties van grooten invloed zijn, niet worden vergeleken bij de parlementaire verkiezingen, waarvan de inzet meestal een principe is, zooniet een alge- meene politiek van verschillende richting, toch is het een feit, dat de uitspraak van het kiezers korps voor wie in de zaak belang stelt, heel wat kan duidelijk maken. De verkiezingen hebben plaats gehad zonder strijd slechts de tradilioneele aan plakbrieven, een paar meetings. Alles is gebeurd in een vreed- zamen geest -- behoudens eenige incidenten, o.in. te St. Pieterszette bij Brussel, waar een man bij een politiek twistgesprek morsdood werd geslagen als een bevestiging van den heug lijken 11 November, dag van den wapenstil stand, die 'tot een algemeen feest van vrede en herdenking der gesneuvelden is gewijd. De stem ming die hier op dien dag heerscht is een inge togen feestvreugde, waardoor iedereen zich voor een eenigen keer misschien in het jaar ver- eenigd gevoelt. Hij verwekt immers herin neringen die in het leven' van een mensch slechts eens zich voordoen', herinneringen aan diet einde van de barbaarsclle, wreedaardige en bloedige slachting, van de terreur der Duitsche bezetting, van den hongersnood, de wegvoerin gen en vervolgingen, herinneringen ook aan het begin van een nieuwen tijd die nochtans voor velen de innig gekoesterde hoop niet heeft er- wezenlijkt. De wapenstilstandsdag was de dag van het nakende wederzien ook van de schrij nende pijn om het dubbel gevoelde verlies van een echtgenoot, een vader of een kind. Wij herin neren ons nog de loOneelen die zich hier hebben voorgedaan, van na de onbloedige revolutie in het Duitsche leger tot de „Blijde intrede" van het Belgisch vorstenpaar in Brussel, hoe wij moesten vechten om een van de zeldzame num mers van het Duitsch soldatenblad „Belgischer Kiirier", waarin de wapenstilstandsvoorwaar den afgedrukt waren, machtig te worden. Het dient gezegd te worden, deze verjaardag voor iedereen, althans voor een groot gedeelte der bevolking, zonder andere gevoelens wordt gevierd. „De wapens neer, geen oorlog meer" is de algemeene .verzuchting 11 November staat sedert een paar jaren in het teeken van den nieuwen geest die op internationaal gebied ook te Locarno is bevestigd. En dit is een verheugend feit. Want pas na den oorlog was de openbare meening anders. De dag van de oorlogsverklaring aan België wa» toen de ,,feest"-dag, alsof dé ramp die alsdan losbrak een vroolijk feest was geweest. Van alle zijden kwam er telkens verzet, tot de wapenstilstandsdag in de plaats kwam als nationaal feest. Deze pacifistische geest heeft dus ook zijn stempel gedrukt op de verkiezingen. Alleen is gebeurd zonder rumoer, in de grootste kalmte. En toch hebben zich dingen voorgedaan van groot opzet om druk uit te oefenen op het resul taat van de raadpleging der kiezers. Her eerste maneuver is gekomen van socia listische zijde en is kenschetsend voor de wijze waarop de Belgische partij-politiek wordt ge voerd. Tot dusver was het bestuur van de provincie, waaraan zeer veel voordeelen zijn verbonden slechts voor Henegouwen en Luik, twee in- dustrieele provincies bij uitstek in handen der socialisten. In de andere Waalsche provincies waren zij sterk vertegenwoordigd, terwijl zij in de Vlaamsche steeds een minderheid bleven vormen. Bij de wetgevende verkiezingen kenden de socialisten een onmiskenbaar succes, doch de communisten eveneens. Voor de S.A.P. was dit een waarschuwing om op zijn hoede te zijn, te meer daar de communistische propaganda steeds in hevigheid toenam, inzonderheid in de industrieele gewesten. Voor deze propaganda kregen de Moscovitische agitators een goede kans daar de socialisten hun verantwoordelijk heid in de regeering hebben te dragen met al de nadeelen daaraan verbonden wegens de heer- schende misstanden. Tot overmaat van ongeluk voor de S.A.P. ontstond geschil na geschil in verband met de steeds stijgende duurte. De mijnwerkers wier loon overeenkomst met de werkgevers, door deze laatsten die zich be roepen op de slechte voorwaarden van exploita tie hunner mijnen niet werd nageleefd, dreig den, na een pas bijgelegd conflict, met een nieu we staking. Verscheidene politieke flaters van socialistische ministers en dit geschil waren koren op den communistischen molen. En de provinciale verkiezingen stonden voor de deur. De socialisten die vreesden dat in hun stellingen een zware bres zou worden geschoten wat de provincie Luik betreft, door de naasting of de annexatie van het katholieke gebied van Eupen, Malmedy en St. Vith, dat natuurlijk ook katho liek zou stemmen, waar dus de socialistische meerderheid van twee stemmen bedreigd was, en die ook de propaganda der communisten ducht ten in Henegouwen in geval de mijnwerkers geen voldoening bekwamen, zochten een uitkomst. Deze hebben zij pp behendige wijze gevonden zonder dat een baan over hun maneuver ge kraaid heeft. De patroons weigerden namelijk aan den eisch dor arbeiders5 t.h. loonsverho'oging tpe te Haan te, vokioen, omdat hun bedrijf geen voldoende winsten oplevert. De zaken in de kolennijver- hevd gaan inderdaad slecht door de concurren tie van de Duitsche steenholen die hier op reke ning van 't herstel worden geleverd en bovendien goedkooper op de markt worden gebracht dan de Belgische. De socialistische minister Wouters, in verstandhouding met zijn collega Anseèle, stelde alsdan voor de tarieven voor het vervoer van de Belgische kolen opde spoorwegen te verlagen en bij voorkeur Belgische kolen te gebruiken, op voorwaarde echter dat de loons- verhooging zou worden toegestaan. De mijneige naars gingen daar natuurlijk op in, en aldus werd, aan den vooravond der verkiezingen, een.dreigen de en coor communistische propaganda aange wakkerde misnoegdheid van socialistische kie zers bezwaren.Het doel, dat tot allen prijs moest worden bereikt, was verwezenlijkt. De prijs echter werd betaald door de schatkist, Intusschen hebben de verkiezingen plaats gehad en thans komt de aap uit de mouw. Door de verplichting van de duurdere Belgische steenkolen te gebruiken blijven de Duitsche leveringen op rekening van herstel ten achter. Nu dient men te weten dat voor elke ton gewei gerde steenkolen België een vergoeding van 1 goudmark moet betalen. Voor November werden reeds 80.000 ton geweigerd Dit kan niet anders daar de Duitschers hun kolen in België tegen een lageren prijs kunnen verkoopen dan den prijs die wordt ingeschreven op rekening van het herstel en de Belgische regeering daar tegen dus niet kan concurreeren. De verkiezingen hebben sindsdien het succes van het socialistisch maneuver, zooals we reeds zeiden, bevestigd. Het overige mag men dus aanzien als vijgen na Paschen daar de opgerezen moeilijkheden ten sjotte toch zullen worden opgeruimd. - liet andere kiesmaneuver waarover wij spra ken kwam van katholieke zijde, en is meer van geestelijken aard. Men weet, dat in geheel Vlaamderen de radi cale Vlaamschgezinde geest, die aanstuurt op ingrijpende hervormingen m he Belgischestaats- organ satie, geweldige vorderingen maakt. Bij elke verkiezing worden Vlaamsch-nationale lijs ten voorgesteld die steeds een indrukwekkend aantal stemmen weten te verzamelen. Het pro gramma is bijna uitsluitend principieel en streeft naar een duidelijk bepaald zelfbestuur-regiem voor Vlaanderen. Die propaganda gaat in stijgen de lijn met het opgroeien der jongere gedachten. Van zekere katholieke zijde wordt zulks met een slecht oog aangezien. Men vermoedt dat deze beweging dé politieke'katholieke belangen zou kunnen schaden en in zekere kringen wil men haar dan ook versmachten. Voor de ver kiezingen verwachtte men een succes voor de Vlaamsche Nationalisten die in de góuwraden reeds een middel zien om, zonder Waalsche inmenging, hun eigen Vlaamsche belangen te behartigen, dus een begin van zelfbestuur. Om dit succes te beletten hebben de Belgische bis schoppen heel hun gezag in de schaal geworpen. Voor de eerste maal hebben zij zich namelijk in een rondschrijven aan de eerwaarde heeren deke- nen en overeen van onderwijsgestichten tegen de Vlaamsch-nationale politiek verklaard. De priesters en geestelijken - zij zijn nochtans overtalrijk die deze politiek hoe dan ook zou den begunstigen komen aldus zoo luidt het in opstand tegen hun wettige overheiden, maken zich schuldig aan ongehoorzaamheid. Het verschijnen va.n_de.zen brief was als een donderslag aait den Vlaamschen hemel. Moeilijk is het, hem in bijzonderheden en in zijn gevolgen te bespreken, Bij vele vooraan staande ook gematigde Vlaamsche katho lieken heeft hij echter een pijnlijken indruk gewekt en wordt hij over 't algemeen aangezien als een onbehendigheid. Immers, zoo zegt men, het Vlaamscli nationalisme heeft de toekomst voor zich hoe de gebeurtenissen zich ook zullen voordoen. Het Vlaamsche zelfbewustzijn, groeit en bloeit in de harten van lien die eéns een leidende rol zullen vervullen in het maatschap pelijke .even. Waarom dan het katholicisme, de onvergankelijke leer, stellen tegenover dit bewustzijn alsof zij wa trouwens niet is onverzoenbaar zouden zijn De tegenstelling tusschen de officieele ka.holieke vertegenwoor digers in Vlaanderen en de nationale beweging bevorderen, scherper maken, kan alleen ten nadee.e van hel kathohc sme uitvallen want de politieke hartstocht voor een vrij, onafhan kelijk bestaan is in het Vlaamsche land zoo fel opgezweept, dat niets de verwezenlijking ervan zal kunnen beletten, zooals voor alle nationale bewegingen zal echter de tijd hier een fataal werk verrichten. Gelukkig dat het katholieke Vlaan deren juist in zijn diepen godsdienstzin, die ook voor de volkeren rechtvaardigheid predikt, de krachten put voor den ongdijken strijd, anders ware de houding der Belgische hooge geestelijke overheid werkelijk te betreuren. De Vlamingen zijn te goede volgelingen der kerk dan dat zij het goede pad zouden verlaten. Het katholiek maneuver heeft tenslotte niet denzelfden uitslag gehad als het socialistische. Ijl de provincie Brabant boeken dc. katholieken namelijk 383 stemmen verlies, in Antwerpen 5018, in Oost-Vlaanderen 9593, in West-Vlaan- deren 30.213, in Limburg 4219. Alleen in de provincie Luik worden, door de katholieke stem men, van het nieuwe Belgische gebied 14.351 stemmen gewonnen. In Henegouwen worden 3448 stemmen verloren, in Namen. 3997, in Luxemburg J951. In Luik is de socialistische meerderheid bedreigd, In vrijwel elke provincie wordt er socialisti sche vooruitgang geboekt en daar waar de Vlaam sche nationalisten lijsten hebben voorgesteld is er wucces, dat alle verwachting nog heeft over troffen en dat er op wijst, dag de kiezers die op het Vlaamsch nationaal programma stemmen, geen vlottende massa uitmaken. Zoo telden de Vlaamsche nationalisten in Brabant 15.293 stemmen, (2 gekozenen), in Antwerpen 25.191 (5 gekozenen), in Oost-Vlaanderen 15.708 (3 gekozenen), in West-Vlaanderen 20.510 (7 ge kozenen). Het aantal toegekende zetels valt steeds nadeelig uit voor de kleinere partijen, door de toepassing van het kiesstelsel. De libera,en zijn het kind van de rekening. De communisten boekten vooruitgang die velen verbaasd heeft. - Verder cijfers mededee'en waren overbodig want hieruit blijkt voldoende welk besluit uit deze verkiezingen dient gehaald. De politieke wagen in België rolt naar een crisis die de om standigheden o.m. de Brabangonneweteen nieuwe wijze van verdrukking, door verplichte hulde aan de symbolen van iden Belgischen Staat steeds nog wordt verscherpt. Geboren: Nov., 13. Pietertje d.v. A. Pijl en B. C. Hagendijk, Gustostraat. Simon z.v. S. van Vliet en A. T. Druppers, Broersvest. Abraham z.v. A. Pont en M. C'. Huijzer, Nieuwe Haven. Angenieta d.y. A, Verlinde en N. Groe- newegen, Eendrachtstraat. 14. Jacobus Cor nells z.v. C. J. A. van Giezen en P. v. Steenoven, Villastraat. Overleden: Nov. 13. A. E. Lammerse, oud 86 j en 11 mnd, Nieuwe Haven. Hoog water te Hoek van Holland. 16 Nov. v.m. 1.59 n.m. 2.21. 17 Nov. v.m, 2.36 n.m. 2 53. 18 Nov, v.m. 3,13, n.m, 3,27. 19 Nov. v.m. 3 50 n.m. 4 02. Gera. duur vloed 5 u. 31 m. gem. duur eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 14 Nov. Vertrokken Noorsch s.s. „Kovde" van Kopenhagen naar Napels. Zweedsch s.s. „Santiago", naar Las Palmas. SCHIEDAM, 14 Nov. Aangekomen Noorsch s.s. „Professor Gravel", met traan van Congo rivier West Afrika, voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. 16 Nov. Eng. s.s. „Alchymist", kapt. A. Hadlow", met olie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. Eng. s.s. „Radioleine", met traan van Sal- danhabay voor N.V. Schieveem aan de WilheJ minahaven. Japansch s.s. „Hampton Maru", ledig van Hamburg om hier te dokken in de Wiltonhaven. Moutwijn. SCHIEDAM, 16 Nov. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 15.50, Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 16 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sehied. Spoelingvercmiging". Heden f2.70 per ketel. ROTTERDAM, 16 Nov. Ter veemarkt, waren heden aangevoerd 6569 vette runderen, 2006 schapen of lammeren, 269 varkens, 193 vette kalveren. Koeien 60—627a, 50—5272, 35. Ossen 55— 571/2, 50, 421/2. Stieren 51, 45 en 40. Kalveren 90_92i/2, 721/ 80, 6775- Schapen (binnen!.) 30—35. Schapen (buitenl.) 46—48. Lammeren 32—36. Varkens 48—487g, 47. Handel nu tig, prijzen weinig, veranderd. Eieren 13.5015. 3960 40 Eierkolen f 1.- p. H.L.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3