Doet Uw Schoenen Goed hoewel president Coolidge Lon allen tijde en open oor heefL voor Voorstellen tot v .nleiv be perking van het gebruik eau duikboot,', n. de politiek en de regeling dienaangaande, als neer gelegd ter conferentie van Washington onver anderd blijft. B I £1 n 3! £t De Kabinetscrisis. Gistermiddag heft het bestuur van de Roomsch Katholieke Kamerfractie, onder leiding van dr. Nolens, vergaderd in het gebouw van de Tweede Kamer. 35867 18317 17550 1 per school 150 139 164 183 Sprekende cijfers uit het onderwijsverslagt Het zoo juist vanwege de Regeering in druk verschenen Onderwijsverslag 1922/1923, tweede deel, omvattende het lager Onderwijs, geeft aan leiding tot de volgende opmerking van de zijde van het R.K. Bureau voor Opv. en Onderw. Gewoon, uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs, scholen leerlingen leerkrachten (incl. vacatures) Totaal 7038 1.062.620 Openbaar 3835 534.863 Bijzonder 3203 527.757 Het gemidddd aantal leerlingen was dus voor alle scholen te zamen voor de openbare scholen voor de bijzondere scholen voorde R.K. scholen (Jaarb. v.h. R.K. R.K. Centraal Bureau 1923) De openbare scholen waren dus gemiddeld veel kleiner dan de bijzonderen, speciaal de Katholieke scholen. Toch doet men het nog steeds voorkomen, alsof het bijzonder onderwijs het monopolie bezit der „kleine schooltjes". In de vroegere RegeeringsVerslagen (laatstelijk 1919/1920) kwam een staat voor \an scholen met minder dan 41 leerlingen. Daaruit bleek, dat er 393 kleine scho'en waren, waarvan er 313 be hoorden tot het openbaar onderwijs en s'echts 15 tot het katho'iek bijzonder onderwijs. Waarom worden deze gegevens thans nieL meer in de regeeringsvèrslagen gepubliceerd Het gemiddelde aantal leerlingen per leerkracht was voor alle scholen te zamen voor do openbare scholen Voor de bijzondere scholen Groei van het lager onderwij s Totaal in 1922 563 scholen en 23865 leerlin- wensch zijn aanneming voor vergemakkelijken. beide landen te De Rijksmiddelen.*? T De Rijksmiddelen iiebben in October ;>70,87ö meer opgebracht dan een jaar geleden. Voor de eerste tien maanden bedroeg"|het voordeelige verschil 17,213,144, erwijl er tegenover 10/12 der raming een vooruitgang valt te boeken van ruim 33 millioen. 29.6 29 2 30 o n d gen meer. Openbaar onderwijs 274 scholen meer, doch 13283 leerlingen minder. Bijzonder onderwijs289 scholen en 38048 leerlingen meer. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat op 31 December 1922 het openbaar onderwijs nog 7106 leerlingen moer telde, dan hot bijzonder. Thans (in 1925) telt het.bijzonder onderwijs ze ker 40.000 leerlingen meer dan het openbaar onderwijs. Bovendien werden, niettegen staande het aantal leerlingen bij het openbaar onderw ij s in 19 22 met ruim 14000 afnam, in hetzelfde jaar nog 274 openbare scholen opgericht. Schoolbevolking naar sexe: Totaal Jongens Meisjes Totaal «.„1.062.620 548.063 514.557 Openbaar 534.853 295.710 239.153 Bijzonder 527.757 252.363 275.404 Er gingen dus in totaal 33.506 jongens meer dan meisjes op school. Naar verhouding hadden dus op de bijzondere scholen ongeveer 16000 jongens meer dan meisjes moeten zijn. Inwerke lijkheid waren er 23051 jongens minder dan meis jes op de bijzondere scho'en. Deze wanverhou ding is thans (1925) niet zoo groot meer, maar is nog geenszins gehee' opgeheven. Nog a'tijd zijn duizenden jongens, die voor bijzonder onderwijs in aanmerking komen, daarvan verstoken. Sc h o o 1bevolking naar leerjaren: Totaal le t/m 6e leerjaar 7e t/m 1 lc leerjaar. Totaal 1.062.620 977.628 83.992 Openbaar 534.863 490.318 44.545 Bijzonder 527.757 487.310 40.447 Van de leerlingen der openbare scholen zaten er dus 9 in het 7e of een hooger leerjaar, van de bijzondere scholen ruim 8%. Kosten van het onderwijs. De zuivere kosten van het Rijk en de gemeente te zamen, bedroegen volgens het verslag over 1922 160.630.976.211/i. Of dit juist is, valt niet na te gaan. Wel wekt het verwondering, dat b.v. onder de inkomsten in het geheel geen gegevens voorkomen omtrent de schoolgelden der bijzon dere scholen. Ook is het onverklaarbaar, dat «le „waarborgsom" (art. 79) inkomsten"*gerekend wordt. Deze waarborgsommen moeten immers na afloop der termijnen worden terugbetaald. Bedoelde post is groot ƒ2.475.659.58 De laster op den precks oei. Gisteravond vergaderde te 's-Gravenhage, in het gebouw der Chr. Jongemannenvereeniging de Hervormd (Geref.) Staatspartij. Als spreker trad op de „heer" G. Nieuwenhuysen, met het onderwerp „De gelukkige afschaffing van het Gezantschap bij den Paus." De vergadering werd geopend met he^zingen van het gezang „Nooit kan 't geloof te veel verwachten enz.", waarna de „heer" Nieu wenhuysen psalm 50 voorlas en voorging in „gebed" en daarna er op los lasterde. Den elfden November zoo ving spr. aan is het ongedachte geschied. Onze groote God is een God van verrassingen. Zonder dat menschelijke berekeningen er iets toe hebben bijgedragen heeft God inge grepen ook in de politiek van Nederland. Mgr. Nolens heeft zich, evenals Mr. Troel stra, vergist. Maar dat is Gods werk. De Gezant van den Paus zal nu weggejaagd worden en daarmee is de smaad, die jarenlang op ons Protestantsche vaderland heeft gerust, uitgewischt. Al is er een kabinetscrisis ontstaan, toch is het een dag van blijde boodschap. God be dient zich niet meer van Christelijke over heidspersonen, maar van socialisten, commu nisten enz. om zijn raad te doen zegevieren. Spr. zette vervolgens uiteen hoe de val van de coalitie het gevolg was van het feit, dat de Gezant bij den Paus vertrekken moet. Men heeft gezegd, van christelijk-historische zijde, dat wij een geestelijken band met Rome gemeen hebben. Maar spr. eischt van de Chris- telijk-Historische Unie, al brengt hij haar een saluut, dat zij den moed heeft gehad tegen het Gezantschap te stemmen, dat zij deze woorden herroept Colijn heeft nog onlangs gezegd dat wij met Rome diepere grondbeginselen gemeen hebben. Maar als dat waar is, zou Gods woord liegen Grootere leugen is er nog nooit uitgedacht. Wie in coalitie met Rome wenscht te leven miskent onze vaderlandsche historie. 3669 11 1. Zien wij niet in deze dagen de schimmen van Schaepman, Kuyper en Lohman God heeft hun levenswerk in een dag vernietigd. Spr. betreurt het dat de Anti-Revolutio nairen van het- ware Protestantsche beginsel afgeweken zijn en den Paus in Nederland op den been helpen. Dr. Kuyper heeft in de „Standaard" van 19 Nov. 1877 geschreven, dat wie met Rome samengaat landsverraad pleegt. Dit schreef hij echter vóór hij het monster verbond sloot. Spr. roept uitWe wil'en niets met Rome gemeen hebben. We willen niet van over de bergen geregeerd worden maar van boven de bergen." (daverend applaus). Men heeft gezegd, dat Rome een diplomatiek centrum is. Dat kan wel waar zijn maar dan moet men toch van een „Roomsch" diplomatiek centrum spreken. En daar willen de Protestan ten niets mee te maken hebben. Ook niet met de vredespogingen van een paus die eiken Witten Donderdag op zijn stoel klautert en alle ketters vervloekt. Vervolgens werd gezongen het Lutherlied „Een vaste burg is onze God." Daarna ging de heer Nieuwenhuysen voort Thans voelen de Roomschen zich gekrenkt, maar in 1915 werd een kaakslag aan Protes- tantsch Nederland toegebracht. Maar nu is het gedaan met onze afvaardi ging bij het nietige menschenkind te Rome, dat zich zooveel aanmatigt. Dezer dagen heeft Nfederland den eersten stap teruggezet op den weg des Woords. De gezant is nu weg, maar we zijn er nog niet Mag in Nederland, een protestantsch Neder land, de valsche sluwe Jesuieten-orde geduld worden Spr. roept uit„Weg er mee Ook de processies beneden den Moerdijk, die vervloekte afgoderij, moeten verdwijnen Wij vragen Grondwetsherziening in Neder landsehen zin. Het Woord van God moet weer heerschappij krijgen, ook in het staatkundige leven. Fijne heeren die anti-papisten tfïï (rKwesSejjgfe Meaws, I)e kabel gebroken. De kabel die het vorig jaar gelegd is tusschen Engeland en Nederland is gebroken op een af stand van tien mijl van Aldeburgh. Een kabel schip is op.weg om den kabel le herstellen. Het verdrag met Belgie. Bij de bespreking van de buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer zeide minister van dor Velde hedenmiddag omtrent het Neder- landseh-Belgisch verdrag hel volgende De regeering zal weldra liet ontwerp van hel Nederlandsch-Belgisch verdrag neerleggen, dat in den laatsten Lijd aanleiding heelt gegeven lot gedachtenwisselingen tusschen Den Haag en Brussel, welke niet tot doel hebben er den tekst van te wijzigen, maar het op zekere puntenna- der toe te lichten met den gcmeensehappelijken Ecu 60-jarig jubileum. Zaterdag 21 November a.s. is het groot feest in het klooster van de zusters Dominicanessen aan de Tuinlaan. Voor eenige maanden hebben wij reeds be richt dat op dien datum het St. Jozefsgesticht 60 jaren bestaat. Dit is een diamanten jubileum, dat gezien de enorme diensten die dc eerw. zus ters aan onze stadgenooten bewezen hebben niet ongemerkt voorbij mag gaan en dan ook niet voorbij zal gaan. Morgen hopen wij in een apart artikel op dit feest terug te komen, voor vandaag kunnen wij reeds melden, dat Zaterdagmorgen half acht het feest begonnen wordt met een plechige gezongen H. Mis in de kloosterkapel, 's Middags is van 1-2 uur gelegenheid het jubileerende con vent te complimcnleeren, terwijl 's avonds ten 5 uur nog een plechtig Lof gehouden wórdt. Voorstel van B. en W. om toe te treden als aangeslotene Lot de Stichting „Centraal Archief en Inlicht ngenbureau inzake Maas- schappelijk Hylpbetoon in Nederland" gevestigd te Amsterdam en ter bestrijding der kosten van aansluiting een crediet van 25.beschikbaar te stellen. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1925, Model C. 100.—. Deze wijziging houdt verband met den aan koop van leermiddelen in de Natuurlijke Historie en Natuurkunde aan het Gymnasium. 3. Voorstel van B. en W^ tot onderhandsche aanbesteding van de levering van de bewegings machines ten behoeve van de nieuwe Koemarkt- brug. 4. Voorstel van B. en W. om den huurprijs van de woning aan de Lange Nieuwstraat 65, bewoond door Mevr. de Wed. G. Boomv. d. Most, in verband met de voorgenomen uit breiding van het Algemeen Handels-Entrepot, te verminderen met 60.— per jaar, waar tegen over een recht Van uitweg van de huurster komt te vervallen. 5. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot ingebruikgeving aan de Schie- darmche IJsvereeniging tot exploitatie van een ijsbaan, van het terrein, gelegen tusschen den spoorweg naar Vlaardingen en de laan naar Spieringhoek en zulks tegen denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden als haar het terrein sinds 1918 werd afgestaan. 6. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden le. aan A. Iloogenboezem of anderen van een perceel weiland aan de Damlaan, groot 4.15.70 H.A., tegen een huurprijs van 1300 per jaar en voor den tijd van 5 jaren. 2e. aan W. Dijkshoorn of anderen van de bouwmanswoning en 7.32.09 H.A. weiland in Spieringhoek tegen den prijs van 2200.en zulks voor den tijd van 1 jaar ingaande resp. 1 Mei en 1 Jenuari 1925.. 7o. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun College te machtigen tot onder handsche verhuring op door hen te stellen voor waarden 1. een perceel tuingrond in den Nieuwland- schen polder groot 1.53 H.A. aan A. Eijgenraam of anderen voor 307.per jaar 2. idem, 1 H.A., aan J. C. v. d. Klink of ande ren voor 200.per jaar 3. idem, 0.73.85 H.A. aan J. Van Eijk of an deren voor 147.30 per jaar 4. idem, 0.30 H.A., aan W. Blok of anderen voor ƒ60.per jaar;. 5. idem, 0.80.43 H.A. aan J. B. Radstake Wzn. of anderen voor 160.86 per jaar en 6. een perceel tuingrond m het Volkspark (perceel 36) aan J. Mol of anderen voor 75.21 per jaar 7. idem aan het St. Jacobs-Gasthuis of ande ren voor 35.30 per jaar 8. een perceel tuingrond aan de Oosterstraat aan M. J. Voogd of anderen voor 16.— per jaar 9. idem aan de Willem de Zwijgerlaan en be grensd door de Stadhouderslaan en de bebou wing langs de Charlotte de Bourbonstraat aan G. van Noordennen of anderen voor 135.per jaar. 10. idem tusschen de Stadhouderslaan en de Charlo te de Bourbonstraat perceel 19) achter het Gemeente-Ziekenhuis aan D. G. Verpoorte of anderen voor 200.— per jaar en 11. idem langs de Burgemeester Knappert- laan en de Dr. Noletstraat (perceel 19) aan G. Sitton of anderen voor 50.per jaar 8. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan J. v. d. Tempel q.q. of anderen van een perceel grond aan de Aleidastraat hoek West-Franke- landschestraat ter grootte van 250 M2 tot het daarop plaatsen van een houten hulpkerk, zulks tegen den prijs van 0.75 per M2. per jaar en voor den tijd van 5 jaren. 9. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen verkoop van drie- en vierjarig wilgenhakhout in het Nieuwe Volkspark, Oude Volkspark en Sterrebosch, t.w. perceel 1 aan G. van Noor dennen alh'er voor 705.en de perceelen 2 en 3 aan P. van Wijngaarden te Rotterdam voor resp. 175.en 147. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening, bepalende het aan onder wijzend personeel bij het Openbaar Lager Onder wijs wegens huwelijk of ouderd»m te verleenen ontslag. Artikel 1, Met. inachtneming van het bepaalde bij art. 38, 4e Lid der Lager Onderwijs wet 1920, wordt, aan onderwijzeressen in vasten dienst bij het Openbaar Lager Onderwijs der Gemeente Schiedam, die vóór het bereiken van den vijf en veertigjarigen leeftijd in het huwelijk treden, ontslag Verleend. Artike' 2. Onder ge'ijk voorbehoud a's in den aanhef van het vorig artike' genoemd, wordt aan onderwijzers en onderwijzeressen in vasten dienst bij het Openbaar Lager Onderwijs der Gemeente Schiedam, die hun vijf en zestigste levensjaar hebben bereikt, ontsiag Verleend. Artikel 3. Een ontslag op grond van het vorig artikel kan telkens voor ten hoogste een jaar krachtens besluit van den Gemeenteraad, op voordracht van Burgemeester en Wethouders, worden opgeschorst, mils betrokkene het Ver zoek daartoe uiterlijk 2 volle maanden voor zijn/ haar verjaardag indient. Die opschorting kan zich echter nooit uitstrekken tot een hoogeren ouderdom dan 75 jaar. Artikel 4. Deze Verordening treedt in werking op den dag harer vaststelling. Gemeenteraad, De agenda voor de Raadszitting van a.s. Vrijdag bevat Ontslag aan onderwijzend personeel wegens huwelijk of ouderdom. B. en W. stellen den Raad voor tot vaststelling van onder-taande ont,worpverordening te be sluiten De Raad der gemeente Schiedam Gezien het voorstel van B. en W. Gelet op d? Wet van 28 Mei 1925 (Staatsblad no. 207) tot wijziging van de Lager Onderwijs, wet 1920 besluitVast te stellen de navolgende Verordening, bepalende het aan onderwijzend personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs wegens huwelijk of ouderdom te verleenen ont slag. „De Terugkomst." Met dit blijspel, of beter gezegd, deze klucht, van J. Bijdekerke, trad gisteravond de R. K Schiedamsche Tooneelcub voor een goedgevul de Volksbondzaal op. 't Stuk was geen geval, niet eens 'n niemen dalletje 't bestond uit klinkklare ongerijmd heid. 't Bruiste en siste als cider, maar toen 't schuim was neergeslagen, bleek 't overschot poovertjes te zijn. Aan de handelende personen ontbrak de ori ginaliteit 't leek een samenraapsel van geijkte typen, in een onwerkelijk lui-lekker-land. Een zoon, die voor vier jaren met een kwaden kop naar Amerika was vertrokken, komt plotse ling terug, maar houdt verborgen, dat hij, be halve in een Gceaanstoomer, ook in 't huwelijks bootje gestapt is Mama en 'n suikertante willen hem daarna aan een oude-jonge-dame koppelen, wat een heele serie vergissingen geelt. Ziedaar de geheel intrigue En toch heelT de Looneelclub met dezen draak een buitengewoon succes gehad, wat goeddeels toegeschreven kan worden aan de grappige, geestige dia.ogen maar vuo.al aan de wijze waarop de medewei kenden z.ch van hun ahes behalve gemakkelijke taak gekwetenUebnen. Het saik werd gedragen, door den heer W. Rademaker, die als Jan Verdonk, de zenuw- knobbelige, lichtontplofbare driftkop, magmliek spel gaf. Hoe fijn had hij 't karakter begrepen van dezen korzeligen heethoo l'digen, doch 'tin diepst van zijn wezen doodgoeden kerei. Hoe kostelijk waren zijn woedewoorden-uitbarstingen zijn verlegenheidskuchjes en zijn nerveuze gebaren. Lucie, zijn kribbige vrouw, die op naaikrans- jes was afgericht in het speldeprikken en steekjes toedienen onder thee, koffie- en chocoladewater, vond een goede vertolkster in mej. M. Blaisse. v Oom Piet, de verstokte vrijgezel en lichaams bewegingmaniak, die er zijn vreugd in had om beurtelings als vredestichter en ruziestoker in het gezin van zijn schoonzuster op te treden, leidde een natuulijk leven in plankenland, door de onverbeterlijke creatie, die de heer Jan Zoet mulder van deze rol gaf. Amaiia, zijn zure zus, werd voorgesteld door mej. T. Evers, die, liaar jeugd in aanmerking genomen, deze roddelspreekmachine voortreffe lijk weergaf. De heer H. Nolet vergastte ons als Georges, de teruggekeerde verloren zoon, op een natuurlijk vlot spel, evenals Elza, mej. M. v. d. Eelaart. Mej. M. Nolet had, een kolfje naar haar hand en een rolletje naar haar aard als Hilda, de rob- bedoesachtige spring-in-'t-veld ze dartelde over 't tooneel als een kalfje in de wei, deed lief en schalksch en flapte er uit, wat haar in den mond kwam. Mej. A. Beukers, die juffrouw Eulalie, de oude fleemige jongedame, moest uitbeelden, had den toon en de manoeuvres van een zoetelijk sentimenteele goed te pakken, maar ze was veel te jong voor deze rol en de grimeur had deze „fout" niet voldoende verholpen. Resten nog, Marie, het kittige daghitje, en de Joris-achtige huisknecht, die zich ook behoorlijk er doorheen sloegen. Na ieder bedrijf was 't publiek terecht gul met applaus en moest er meer dan eens „gehaald' worden. Gelijk bekend, waren de baten van deze uit voering bestemd voor de R. K. Leeszaal en het was kap. Paulussen, die voor de pauze daarom de tooneelclub hartelijk namens deze instelling bedankte en verdere meewerking vriendelijk verzochtwant de Leeszaal heeft veel particu liere hulp noodig, daar zij slechts 1750 subsidie van de gemeente ontvangt, terwijl de gemeente lijke leeszaal dit jaar 17000 toebedacht ^is. De eerw. spr. maakte tevens van de gelegen heid gebruik, ook de aanwezige katholieken op te wekken, om hun steun te geven aan een steeds hoogere opvoering van het peil der R. K. Leeszaal, en als een van de middelen daartoe, beval hij aan het afstaan van oud papier, dat opgehaald wordt en dan verkocht ten bate der genoemde instelling. De heer Rademaker dankte daarop voor den toegezwaaiden lof, beloofde het beste voor de toekomst en dankte tenslotte den heer Smeets voor het belangloos afstaan van de benoodigde requisieten voor hét tooneeldecor. ^Om nog eens op de uitvoering terug te komen 1 De R.K. Schiedamsche Tooneelclub heeft door deze opvoering bewezen, dat zij er mag zijn en wij hopen haar vlug weer te zien. Dc 81/ï Pet. pensioenkorting. De algemeene commissie voor georganiseerd overleg en de commissie voor georganiseerd ïi+t VA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2