DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De zegepraal der zachtmoedigheid. FEU ILLETON. LUXE DOOS V. ROSSEM'S TABAK 48ste Jaargang. Dinsdag 24 November 1925. No. 14412 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 38. Advertentiën: 1—5 regel» 1.75 elke regel daarboven 38 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden betekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1 2ÜÜ bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dnim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgdjoorjleNJJol^ Baiaenianisah Nieuw», DLÏITSCHLAND EN LOCAltNO. Een rede van dr. Luther. De groote parlementaire slag om het verdrag van Locarno is gister in den Duitschen Rijksdag' begonnen. Reeds lang voor de opening der zit ting waren de tribunes geheel bezetook in de diplomatenloge was bijna geen enkele plaats leeg. In de zittingszaal zelf waren slechts weinig plaatsen onbezet. De eennadenanderverschijnen de leden der rijksregeering, het laatst de Rijks kanselier, dr. Luther. ^Even over half twaalf opent dan de voorzitter van den Rijksdag, Loebe, de zitting en doet mededeeling 'van het aftreden van den rijksmi nister van Justitie, Frenken. Vervolgens wordt overgegaan tot behandeling der agenda d.w.z. de behandeling der ver dragen van Locarno. Zij wordt ingeleid door dr. Luther, die voorzien van een dik manus cript, de sprekerstribune bestijgt. Uit den aard der zaak heeft zijn redevoering niet veel nieuws opgelevërd. Het standpunt der voor- en tegenstanders van Locarno is reeds zoo vaak uiteengezet, dat nieuwe gezichtspun ten niet waren te verwachten. Het was dan ook niet te vermijden,yiat er tijdens de rede van den'Rijkskanselier een eenigszins matte stemming heerschte, die slechts af en toe werd onderbroken door interrupties van uiterst rechts en van de communisten. Zoo schreeuwse de „Volk.sche" afgevaardigde, von Grafe, toen Luther izeide, dat Locarno slechts het begin vormt, doch niet het e.nde. ,,Het begin van het emde." Toen de Rijkskanselier betoogde „Ondanks alles leidt onze weg opwaarts", werd door de rechterzijde heftig geprotesteerd, terwijl deregeeringspartijen op levendige wijze van hun instemm.ng blijk gaven. Bij zijn uiteenzettingen ten aanzien van artikel 16 van het Volkenbondsstatuut riepen de communisten „Geweld gaat voor recht", ter wijl de rechterzijde onrustig werd. Toen hij ver volgens betoogde, dat de algemeeneontwapening slechts in den Volkenbond tot oplossing zou kun nen worden gebracht, interrumpeerden de com munisten „De feiten spreken een andere taal". Bij zijn verklaringen over het veiligheidspact en de arbitrageverdragen betoogde hij, dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de uiteen zettingen der rijksregeering en de verantwoor delijke verklaringen in het buitenland. Na deze verklaring kwam er tegenspraak van rechts en werd er gelachen. Uit de gelederen der „Volki- schen" werd geroepen „Ongehoord". De com munisten roepen „Dat is struisvogelpoli tiek", op welke interruptie de Rijkskanselier met een opgewonden „neen" antwoordde. Daar op zeide hij „Neen, dat beteekent slechts opzettelijk de aandacht afleiden door dingen, die niets met het verdrag hebben uit te staan." Aan het einde van zijn redevoering, die on geveer een uur duurde, werd de Rijkskanselier door de middenpartijen levendig toegejuicht, terwijl de oppositie zichtbare teekenen van af keuring gaf. Heden voortzetting der zitting. In hun fractiezitling van gisteravond hebben de Duitsch-Nationalen na langdurige debatten definitief besloten, het Verdrag van Locarno te verwerpen en een motie van wantrouwen tegen de regeering in te dienen, welke echter zeker wordt verworpen. Hof van Internationale Justitie aan den Volken bondsraad in zake de bekende Mosoel-kwestie. Zooals men zich herinnert, had het Hof de volgende vragen te beantwoorden 1. Welke is de aard van de beslissing, door den Raad te nemen, krachtens art. 3 2 van het verdrag van Locarno (scheidsrechter,ijk vonnis, aanbeveling of eenvoudige bemiddeling)? 2. Moet de beslissing met eenparigheid van stemmen worden genomen of kan zij worden genomen bij meerderheid van stem men Mogen de vertegenwoordigers der belang hebbende partijen aan de stemming deelne men Het Hof was van meening le. Dat de „beslissing te nemen" door den Raad van den Volkenbond krachtens art. 3 2 van het verdrag van Lausanne, bindend zal zijn voor de partijen en een definitieve vast stelling zal vormen van de grens tusschen Turkije en Irak. 2e. Dat de „te nemen beslissing" bij eenpa righeid van stemmen zal moeten worden ge nomen waarbij de vertegenwoordigers derpartijen aan de stemming deelnemen maar hun stemmen niet mederekenen bij de berekening aan de een parigheid. DE MOSOELKVVESTIE. Onder veel belangstelling heeft in de groote rechtszaal van het Vredespaleis de voorlezing plaats gehad van het advies van het Permanent 6! „Dan geloof ik niet, dat deze gevangene met mij een uitzondering zal maken. Desniettegen staande zal ik den man gaan bezoeken, want een mensch, die zich zoo volkomen weet te be heerschen, dat hij niet verraadt, wat er in zijn binnenste omgaat, boezemt mij veel belang in „U zült dus mijn wensch vervullen, Monseig neur riep de Pater blijde uit. „Ja, en zelfs gaarne. Misschien gelukt het mij toch, dien man uit zijn koude onverschilligheid wakker te schudden. Gods genade werkt zoo wondervol en wat ons menschen een onmoge lijkheid toeschijnt, is licht in de hand des Heeren Daarom moeten wij ook in dit geval op Gods eindelooze barmhartigheid hopen." De Nuntius was bij deze woorden van zijn zetel opgestaan en reikte den klooster-overste de hand ten afscheid. „Vaarwel, Pater, en laat. uw gebed mijn be zoek vergezellen", sprak hij nog in 't heengaan Ook de Rector was opgestaan en drukte Pec- ci's hand. „Ik dank u Monseigneur, ik dank u van ganscher harte", sprak hij op innigen toon. „Mijn zwak gebed en dat mijner gansche kloosterge meente zal Gods zegen over uw onderneming BEGRAFENIS KONINGIN ALEXANDRA. Naar wordt gemeld, heeft de Belgische koning besloten de begrafenis van koningin Alexandra bij te wonen. Koning Ghristiaan van Denemarken vertrekt heden naar Engeland, ten einde de begrafenis van Koningin Alexandra bij te wonen. Hij wordt vergezeld door prins Waldemar. VOLKENBOND. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft de regeeringen der staten, die lid zijn van den Volkenbond verzocht, voor het einde van dit jaar advies uit te brengen over een artikel, ontworpen door de economische commissie, en dat strekt tot de internationale afschaffing der verboden en beperkingen van in- en uitvoer. HET IÉRSCHE GRENSCONFLICT. De lersche grenskwestie blijft onrust verwek ken ten gevolge van het uittreden uit de grem- tfbakening-commLsie van den vertegenwoordi ger van den lerscben Vrijstaat, Mac Neill. Bij het houden oener redevoering in een dorp aan de grens heeft cle president van den Ierschen Vrij laat, Gosgrave, het uittreden van Mac Neill aangekondigd en daarbij onder meer betoogd Onze vertegenwoordiger heeft het vertrou wen in de andure leden der commissie Verloren n heeft het ais een eereplicht beschouwd zich van hen terug te trekken. Ik moet zeggen, dat ik eveneens het vertrouwen in de andere leden der commissie heb verloren en tot du conc'usie ben gekomen, dat zij zich door be dreigingen en po'itiike beinv looding hebbel aten overha'en, hun plicht te verzaken. Mac Neill heeft zich niet teruggetrokken, nadat wij niet alles hebben Verkregen, wat door ons werd gevraagd, omdat er geen recht heeft giheerscht, omdat de rechten Van ons vo'k met voeten»werden getreden en zijn 'ot tot spee'ba' werd gemaakt van een vijandige bevooroordee- 'ing. De ernstige situatie die thans is gescha pen, eischt een nauwgezet onderzoek door de Britsche regeering. gehouden, die zeer de aandacht in politieke krin gen trekt. Hij heeft nl. een samensmelting van de liberale partij met de arbeiderspartij bepleit. RIJNLAND. Naar men kan verwachten, zullen de geallieer den in den loop dezer week verdere concessies bekend maken met betrekking tot de Verminde ring der bezettingstroepen in het Rijnland. AMERIKA. Coolidge's plannen. President Coolidge is begonnen met de voor bereiding van zijn Boodschap aan de a.s. Con- greszitting. Deze presidentieele Boodschap zal een uitgebreid program op wetgevend gebied behelzen, waarvan de voornaamste punten volgens de „Ghicago Tribune", de volgende zijn 1Belastingverlaging. 2. Ratificatie van de schuldl'undeeringsrege- lingen, welke sedert de verdaging van het Gon- gres met debiteur-naties getroffen zijn. 3. Goedkeuring door den Senaat van Amc- rika's toetreding tot het Permanent Hof van Int. Justitie, onder de mits, dat Amerika daar door niet betrokken wordt in den Volkenbond. 4. Bezuinigende reorganisatie der regee- ringsdepartementen. 5. Afschaffing, althans reorganisatie van de „Shipping Board", ten einde het beheer van de staatshan delsvloot te vereenvoudigen en de exploitatie er van te beperken. 6. Invoering van een systeem van coöperatie ven verkoop in den landbouw en andere maat regelen ten behoeve van de boeren. 7. Consolidatie der spoorwegen in een paar uitgebreide wetten, waardoor de transport kosten verlaagd kunnen worden zonder schade voor de ondernemingen. 8. Ontwikkeling der militaire en burgerlijke luchtvaart. 9. In het leven roepen van een organisatie, die handelend zal moeten optreden in geval van een mijnwerkersstaking. De volgende Congreszitting zal, volgens ge noemd blad, er een van langen duur zijn. Zij zal minstens zes maanden duren en de inleiding vormen voor de verkiezingscampagne voor het Congres in 1926. De zitting zal natuurlijk worden gekenmerkt door de pogingen der beide partijen, om zooveel mogelijk politieke voordeelen te behalen. In het Huis van Afgevaardigden zal het re- geeringsprogram wel allen steun ondervinden, gezien de groote meerderheid, door president Coolidge in 1924 verkregen. De meeste hinder palen zal het program dan ook wel in den Senaat ondervinden, waar de regeeringsmeerderheid minder vast is. Daar de tegenwoordige minder heid in den Senaat groote verwachtingen van de aanstaande Congresverkiezingen koestert, zal dan ook wel een groot gedeelte der te houden N redevoeringen veeleer ten doel hebben, de kiezers te beinvloeden, dan de wetgeving te bevorderen. f' St. Sicolaas-Cadeau Inhoud Milo en Poorters Toeback f 1.70 en i 1.20 per doos. Binnenland. Het Vrijz. Democratisch program. Ook in verband met berichten als in het Cen trum dat spreekt van geruchten over de aan wijzing van mr. Marchant tor kabinetsformateur, heeft de N. Rott. Ct. na afloop van d algcmocne vergadering van den Vrijzinaig-domoerawthen Bond aan mr. Marchant de vraag gesteld, of achter het door hem in de openbare vergadering van Zaterdagavond gepubliceerde program waar op z.i. een sociaal-democratische vnjzinnig- democraLische katholieke meerderheid te vormen zou zijn in de tweede Kamer nog iets meer stak. De heer Marchant antwoordde van niets te weten en geen opdracht van de Kroon te hebben ontvangen. De bedoeling van het pro gram was geen andere dan de katholieken uit hun tent te lokken, actie te wekken in dat deel dier partij, dat op dit program mee te krijgen is, zoodat mgr. Nolens in elk geval VerpnchL zou worden, zich over het program uit te spreken. Met i it al laat Marchant zich leehjk in ae kaart kijken 1 Blind voor de werkelijkheid. De heer Marchant heeft Zaterdag te Rot terdam en de heer V'iegen Zondag te Heer- 'en over de crisis gesproken. Uit hun redevoerin gen b'ijkt, dat b ude heeren de bettekenis van de Verk'anng, door Mgr. No'er.s m den nacht van 10 op 11 Novemoer afgeLgd, nog ahijd niet hebben begrepen. Het sterkst blijkt dit uit de rede van den heer Y'iegen, die onder meer de hoop uitsprak, dat de „democratische Katho'ie- ke Kamerleden nu ook eens de vuist op tafel zou den leggen, zooals Mgr. Nolens beeft gedaan in zijn verklaring." De heer Vliegen vergist zich. Mgr. Nolens heeft geen vuist op tafel gelegd. „Zijn" verklaring is de verklaring van de R.K. Tweed, Kamerfractie. Mgr. Nolens heeft deze Verklaring voorgelezen. De tekst ervan is vastgesteld in overleg met leden van do fractie. En Mgr. Nolens sprak hij heeft zich hiervan Vergewist namens de dertig le den van die fractie. Is het nu duidelijk vraagt de Tijd. LABOURS EN LIBERALEN. MacDonald heeft te Northampton een rede afsmeeken. Moge het u gelukken, deze onsterfe lijke ziel te redden." In den namiddag van dienzelfden dag be gaf zich een eenvoudige Priester, wiens hooge gestalte bijna geheel gehuld was in een wijden mantel, naar de staatsgevangenis en liet zich naar de cel voeren van den geheimzinnigen misdadiger. De beambte, die hem ontving, scheen reeds van zijn komst verwittigd te zijn, want zonder lang te vragen verzocht hij op de voor- komenste wijze hem te willen volgen. De weg liep over trappen en door gangen, langs tal van stevig gegrendelde deuren. Eindelijk stond de geleider stilvoor een deur, opende haar met een zwaren sleutel en de PriesLer trad nu een klein, vierkant en halfdonker ver trek binnen. Nadat hij met de hand een teeken had gege ven, verwijderde zich de gevangenenbewaar- der. In het halfdonker zat een man, die, het hoofd op zijn elleboog steunend, duister voor zich uit zag. Pecci trad naderbij en zag hem vorschend aan doch eensklaps voer een rilling over zijn leden en, als wilde hij zich beter overtuigen, dat hij zich niet vergist had, streek hij onwillekeurig met de hand over de oogen. Doch neen, hij had zich niet vergist, hij kende dien man goed, ja maar al te goed. Met een schrede stond hij aan zijn zijde, leg de de hand op den schouder van den gevangene 3965 11 en sprak„Graaf Costi, moeten wij elaknder hier wederzien Indien eensklaps een schot in de cel hadde weerklonken, dan had de gevangene niet meer kunnen schrikken, dan bij deze woorden van Pecci het geval was. ..Zijn voornemen om niet te spreken voor 't oogenblik vergetend, stamelde hij onwille keurig „Gij hier Wat wilt gij van mij ,,U bezoeken, graaf, wij zijn immers oude be kenden Costi, die eerst van zijn stoel was opgespron gen, ging wederom bedaard zitten en antwoord de nietdoch men kon het hem aanzien, dat er in zijn binnenste een strijd, een hevige strijd ge voerd werd en het kostte hem blijkbaar de groot ste inspanning zijn gewone stilzwijgen ook nu te bewaren.. Met kalm gelaat plaatste zich Pecci nu op den rand van Costi's legerstede, tegenover dezen. Ook hij zweeg eenige oogenblikken om den ge vangene den tijd te laten, zich van zijn eerste ontroering te herstellen. „Nu, graaf Costi, heet gij mij niet welkom vroeg hij na een wijle op een toon, als be vonden zij zich niet in een gevangencel, doch in een salon. Geen antwoord, men hoorde, hoe Costi op zijn tanden knarste. „Gij legt misschien de reden van mijn bezoek verkeerd uit", ging Pecci kalm voort„daarom Radio-rede over Reddingswerk. Op Dinsdag 1 December'zal vom den Katho lieken Draadloozen Omroep Pater Ildefonsu« uit Helmond opreken over het Reddingswerk der Dr. Ariëns-Vereeniging. Waar het Reddingswerk zich mag verheugen in een steeds stijgende belangstelling, vooral van de zijde van charitatieve en sociale vereeni- gingen, zal het zekei niet aan luisteraars ontbre ken. Roitcrdamsche Bankvcreeniging. Volgens Mercurius, het orgaan van den Natio- nalen Bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius, zijn bij de Rotterdamsche Bankver- eeniging te Rotterdam teg n Nieuwjaar 68 be ambten ontslagen, op bet bijkantoor Amsterdam 112 en in Den Haag 35, in totaal 215 personm. R. P. F. Hulselmans f Na een kortstondig lijden is te Den Haag op den leeftijd van 58 jaar overleden de heer R. P. F. Hulselmans, oud-lid der Provinciale Staten van Noord-Holland en van den gemeenteraad van Wormerveer. Hulselmans moest, toen het kantoor van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond daar ter stede werd gevestigd, wegens zijn verhuizing naar Den moet ik u verklaren, dat ik niet vermoedde, dat gij het waart, dien ik wilde bezoeken." Wederom een pauze, doch nog geen antwoord. „Graaf Costi' gij zijt wel diep gezonken, sinds wij elkander den matsten keer zagen," klonk het door de stille cel. Wederom het diepste stilzwijgen. „Het spijt mij innig, u op deze plaats terug te zien en ik zou u gaarne helpen, om op te staan uit uwen diepen val." Wederom stilte. „Laat dien trots toch varen, graaf Costi, hij is kinderachtig en zal u niets baten, zooals gij zelf zult inzien," ging de Nuntius voort„verbreek toch dat nutteloos zwijgen en laat ons met elkan der spreken, zooals het mannen betaamt." Geen antwoord. „Ik bemerk, dat gij mij verveling'en ongeduld wilt baren, om mij tot heengaan te nopen, doch het zal u niet gelukken. Ik ga niet van hier, tot dat ik met u gesproken heb." Thans sloeg Costi dreunend met de vuist op tafel, als wilde hij deze versplinteren, doch dit was ook het eenig antwoord. Een glimlach van voldoening vloog als een bliksemstraal over Pecci's gelaat thans begreep hij, hoe hij het moest aanleggen, om hem aan het spreken te krijgen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1