DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER De zegepraal der zachtmoedigheid. FIUI 40ste Jaargang. Woensdag 25 November 1925. No. 14413 BureauKOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal (18085 Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ.2,70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad verten tiën: 15 regsk ',1.75«Ika r«gel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden inededaalingsn 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 1 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. ij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bq verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Aigem.Verz.bank Schiedam De Kabinetscrisis. Er zit nog zoo goed aJs geen teekening in den politieken toestand men kan wel zeggen, dat wij met betrekking tot eerf oplossing van de kabinets crisis nog voor een lastig raadsel staan. Intusschen is gister aan Mr. Marchant de opdracht gegeven een nieuw parlementair ka binet te vormen en deze heeft deze taak in be raad gehouden, 't Verstandigste, wat hij kon doen, want we zijn ervan overtuigd, dat hij er na alles wat gebeurd en geschreven is, leelijk mee verlegen zit. Zonder de Katholieken zal hij 't wel niet aan durven, maar die zijn stellig niet bereid, met Vrijz. Democraten en Socialisten, die juist om verwarring te stichten het gezantschap bij het Vaticaan hielpen verwerpen, in één schuitje te varen. „Jullie moet", sommeert de „Voorwaarts" ons, „want anders treft u de verantwoordelijkheid voor alles." Jawel, zeker, nadat links eerst alle verantwoordelijkheid met voeten heeft getreden. Wij, kathodeken, zijn thans in ons vokte rechl, wanneer wij de eer, om den regeeringslast te dragen, eens aan anderen over laten. Laten anderen nu eens toonen, wat zij vermogen wij zullen dan streng, maar toch ook weer loyaal „toekijken". „De Tijd" denkt er niet anders over en schrijft o.m. „De Katholieke partij zal haar woord hou den, om niet samen te werken met degenen, die vóór de motie-Kersten hebben gestemd. De vorming e'ener parlementaire meerderheid i. dus onmogelijk. Tenzij de leiders der partijen, welke vóórd<- motie-Kersten en tegen onze samenwerking heb ben gestemd een meerderheid uit hun kringen beproeven. Of widen zij een minderheim- kabinet vormen b.v. op de programma's, un de heeren Marchant en Vliegen hebben ontwoi- pun dan kunnen zij op een werkelijke loyale oppositie onzerzijds rekenen." ÜuiaeiliaiHiisttat DUITSCHLAND EN LOCARNO. Het verdrag aanvaard. In den Rijksdag zijn gister de debatten be gonnen over de Verdragen van Locarno en Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. De sociaal-demoratische afgevaardigde Wels, betoogde o.a. Met onvermengde vreugde zal wel niemand het voorstel in zake Locarno be groeten. Het Verdrag van Locarno richt zich evenwel geenszins tegen Rusland. Duitschland houdt vast aan het verdrag van Rapallo. De Duitsch-Nationalen streven naar een nieuwen oorlog. Maar wij willen den Europeeschen vrede en nemen daarom het Verdrag van Locarno aan. Graaf Westarp (Duitsch-Nationaal) zeide o.a. Wij begaan geenszins de dwaasheid, een nieu wen oorlog uit te lokken. Ook wij willen, dat Duitschland tot een accoord komt met onze vroegere vijanden en naburen. Maar dat moet een accoord zijn, dat den Duitschen grond van vijandelijke troepen zuivert. De Duitsch Natio nale partij heeft haar motie van wantrouwen in- geidend om het romp-kabinet nog vóór de onder- teekening te Londen tot heengaan te dwingen. Bovendien stellen wij een toevoeging aan het voorstel voor, volgens welke voor Duitschlands toetreding tot den Volkenbond een speciale Wet noodig is. Fehrenbach (Centrum) verklaarde o.a. Wij komen na rijp beraad tot de conclusie, dat wij het uit-den-weg-ruimen van de fouten, die aan 7) „Ik zou gaarne iets voor u doen", zoo begon hij na een tijdje weer „koestert gij niet den een of anderen wensch „Ja, dezen, dat gij u verwijdert." „Aan dezen wensch kan ik voor 't oogenblik geen gevolg geven", was het kalme antwoord. „Ik ben gekomen, om met den onbekenden ge vangene, dien men voor mijn landsman hield, te spreken en hem, zóo mogelijk een dienst te bewijzen, zijn toestand te verlichten. Dat ik nu in dezen gevangene een ouden bekende heb weergevonden, verandert niets aan mijn bedoe ling. Spreek dus, wat ik voor u doen kan." „Bezorg mij een dolk, om aan dit ellendig be staan een einde te maken 1" „Graaf Costi, zijt gij een lafaard geworden „Dat ik'het niet geworden ben, bewijst de daad dat ik aan een leven, dat voor mij geen waarde meer heeft, een einde wil maken.' „Noemt gij dat moed, als gij aan uw leven zelf een einde wilt maken Dat is lafhartigheid, verachtelijke lafhartigheid." „Graaf Pecci, wees op uw hoede," riep Costi, terwijl hij van zijn stoel opsprong het gewaad van een priester beschermt u niet voor mijn het Verdrag kleven, aan de toekomst mogen overlaten.Wij zijn vóór Duitschlands toetreding tot den Volkenbond, omdat wij van oordeel zijn, dat men van den Volkenbond mag verwachten, dat hij de ontwikkeling van een systeem van geweld naar een rechtssysteem zal bevorderen. Dr. Scholz (Duitsche Volkspartij) Het te Locarno bereikte beteekent een vooruitgang. Een erkenning vau Duitschlands schuld aan het uitbreken van den oorlog heeft niet plaats gevonden. Wij verwachten van de Rijksregeë- ring, dat bij Duitschlands toetreding tot den Volkenbond de vaststelling ^van^Duitschlands onschuld aan den oorlog uitdrukkelijk zal ge schieden. Wij zullen voor het voorstel stemmen. Thaellmann (Communist) wijst in een uit voerig betoog het Verdrag van Locarno af. Koch (Democraat) merkt op, dat zijn partij Locarno houdt voor een etappe op den weg, dien zij sedert zes jaar heeft bewandeld. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann merkte in zijn antwoord o.a. op wat het veiligheidspact betreft-, was het ongetwijfeld tijd voor een ingrijpen van Duitsche zijde, opdat het niet zou komen tot een een zijdig ingrijpen van de andere zijde tegen ons. Het Verdrag van Locarno sluit geenszis de mogelijkheid uit, de bestaande grenzen door middel van vreedzaam overleg te wijzigen. Wat de schuld-kwestie van den oorlog be treft, is onze verklaring bij het begin der Locar- no-onderhandelingen afgelegd zoo duidelijk, dat men onder geen omstandigheid in het ondertee kenen van het Verdrag van Locarno een nieuwe erkenning van de schuld kan zien. Wij hebben er, ging Stresemann voort, zeer dikwijls op gewezen, dat wij vrede wenschen met Rusland. Het wordt nu wel langzamerhand tijd, dat Rusland ook eens van zijn kant ver klaart, dat het vrede wil in Europa. Dat zou volkomen in overeenstemming zijn met de weder- zijdsche. belangen. De „terugwerkingen" zijn tot dusver nog niet in haar vollen omvang aan den dag ge treden. De Belgische regeering heeft ons ge machtigd tot de mededeeling, dat zij besloten heeft de processen tegen de zgn. oorlogsmis'- dadigers niet langer voort te zptten, daar na Locarno de voortzetting van deze processen ten gevolge zou kunnen hebben, dat de ge- wenschte kalmeering in de stemming tusschen de twee volkeren onnoodig werd tegengewerkt. (Instemming). De Fransche regeering heeft verklaard, dat zij een dergelijk besluit voorbereidt. In verband met de door Loucheur geopperde economische wereldconferentie heb ik' heden den Franschen gezant reeds medegedeeld, dat Duitschland daaraan gaarne zal deelnemen. Wij kunnen slechts voorkomen, dat Europa ten onder gaat door vreedzaam met de andere landen samen te werken. Dat beschouwen wi„ als den geest van Locarno. Dr. Bredt (Economische Vereeniging) wees Duitschlands toetreding tot den Volkenbond af. Graaf Lerchenfeld (Beiersche Volkspartij) wees er op, dat zijn partij in principe van oordeel is, dat de tijd gekomen is, dat ook Duitschland deel van den Volkenbond kan uitmaken. Het voorstel inzake Locarno werd daarop verwezen naar de Rijksdagcommissie voor Dui- tenlandsche Aangelegenheden. Donderdag zal het voorstel in tweede lezing behandeld worden. IIET LOCARNO-VERDRAG. De Britsche regeering stelt voor, dat de ver dragen van Locarno, met het oog op het over toorn, weet gij dat wel 1" Ook de Nuntius stond thans in gestalte voor den gevangene, vol waardigheid. „Gij weet zeer goed, dat ik uw toorn niet vrees, heer graaf" zei hij op rustigen toon „de hand van dengene, die mij reeds eenmaal voor u be schermde, bewaakt ook heden mijn lot." „Wat destijds niet gelukte, zou thans weieens kunnen geschieden", knarsetandde Costi. Pecci antwoordde niet terstond. Hij vestigde slechts zijn ernstige, doordringende blikken met een onbeschrijfelijke uitdrukking van medelij den op zijn tegenstander. Dan sprak hij vol kalmte op rustigen toon „Ik sta hier geheel weerloos tegenover u doe dan, wat gij niet laten kunt." Een oogenblik scheen het, als wilde Costi zich op zijn bezoeker werpen, doch dan overwon diens waardige kalmte en bedaard overleg. Als door een electrischen schok getroffen, viel Costi mach- teloos in zijn stoel terug, liet de armen langs het lichaam glijden en sloeg zijn zoo even nog woest opvlammende oogen ten bodem zijn toorn was ontwapend. „Verlaat mij", mompelde hij op moedeloozen toon. „O neen, mijn vriend, dat zal ik niet doen." „Vriend", Gij noemt mij vriend na al datgene, wat er zoo even geschied is „Ja, want gij zijt een kind van God, even goed lijden van Koningin Alexandra, door de gezanten in plaats van door de leden der verschillende regeeringen op 1 December te Londen onder teekend zullen worden. FRANKRIJK. In de wandelgangen van de Kamer meent men, dat de socialisten en radicalen zich met alle macht tegen de combinatie-Doumer zullen verzetten en zullen trachten 'n regeering Herriol, Blum of BlumHerriot tot stand te brengen met evenveel socialistische als radicale porte feuilles Malvy zou dan naar Binnenlandsche Zaken gaau. ITALIË. De vrijmetselaarsloges. De grootmeester der Italiaansche vrijmetse laars heeft medegedeeld, dat in verband met de aanneming der wet op de geheime vereenigingen alle vrijmetselaarsloges en -vereenigingen, die gehoorzaam zij aan de orde van het Groot- Oosten, ontbonden zijn. In het Groot-Oosten van Italië zal de vrij metselarij blijven voortbestaan en deze orde zal zich geheel onderwerpen aan de bepalingen van de wet. Later zullen wederom loges worden op gericht, die met de nieuwe wet in overeenstem ming zijn. Deze verklaring is echter den fascis ten niet voldoehde. De Idea Nazionale zegt, dat de vrijmetselaars zich slechts in schijn onder werpen. De vrijmetselarij, die beschuldigd werd van mede-verantwoordelijkheid voor daden van geweld der anti-fascisten, heeft geen recht tot spreken over haar voortbestaan. Haar be staan kan niet geduld worden, in welken vorm ook, zelfs niet, in het openbaar. Het artikel be sluit met den réad, aan den heer Torrigiani, den grootmeester der vrijmetselarij in Italië, zich van dergelijke mededeelingen te onthou den, en te zorgen, dat hij niet te veel over zich laat spreken. DE STRIJD OM MEKKA. Volgens ontvangen berichten moet Ibn Saoed, de leider der Wahabiten, er in zijn geslaagd Medina te nemen. Voorts verluidt van goed ingelichte zijde, dat op de aanstaande pan-Islamietische conferentie te Mekka, waar een nieuwe kalief moet worden gekozen, Ibn Saoed thans de beste kansen heeft Hij is de candidaat der Klein-Aziatische en In dische Mohammedanen en wordt voorts de ge wilde candidaat van Engeland geacht. CHINA. T s j a n g-T so-lin gevangen? Nog niet bevestigde berichten melden, dat een opstand tegen Tsjang-Tso-lin te Moekden is uitgebroken. Tsjang-Tso-lin zou gevangen ge nomen zijn. SYRIË. Een Havas-bericht meldt, dat de Franschen Rachaya bezet hebben en het garnizoen be vrijdden. De Drusen zijn volgens dit bericht in vollen aftocht, na zwae verliezen te hebben geleden. DE RELLETJES TE SJANGHAI. Uit Peking wordt gemeldt, dat de Engelsche, Amerikaansche en Japansche rechters, die drie maanden geleden belast zijn met hot instellen van een onderzoek naar de oorzaken en den om vang van de relletjes te Sjanghai, hun rapport hebben opgesteld, hetwelk thans door het corps diplomatique zal worden besproken. als ik." „Houd op met dat gebazel. Zeg mij liever op uw eerewoord, of gij werkelijk geen vijandige, geen wraakgierige gevoelens jegens mij koestert." „Neen." „Gij kunt mij echter onmogelijk genegenheid toedragen." „Ik bemin in u den evenmensch, zooals onze Goddelijke Verlosser het bevolen heeft." „Al wederom van die praatjes, die ik niet wil hooren. Zeg mij liever kort en bondig zoudt gij bereid zijn, mij een liefdedienst te bewijzen „Ja, zelfs zeer gaarne." „Welnu, verschaf mij dan een wapen, ipdat ik aan mijn ellendig doelloos leven een einde kunne maken." „Dezen wensch kan ik niet inwilligen, want het zou geen vriendendienst, doch een beulswerk zijn." „Ik dacht het wel," riep Costi „schoone woor den, doch geen daden." „Toch wel vriend Ik zal mijn woorden van een daad vergezeld doen gaan, doch niet van de door u verlangde." „En waarom niet „Omdat het zonde zou zijn, u bij zulk een verschrikkelijke daad de behulpzame hand te bieden." „Zonde Het begrip van zonde bestaat voor mij niet 1 Doch nu spreekt gij u zeiven toch tegen. Eerst noemt gij den zelfmoord een lafheid en Vernomen wordt, dat het standpunt van den Amerikaanschen rechter afwijkt van dat zijner collega's. ALLERLEI. Uit Londen. In een zeer scherp hoofdartikel neemt de „Times" stelling tegen de onderdruk king der „Corriera del'a Sera" door MussoUni. Het za' voortaan voor de po'itici in het buiten land ze-r moeilijk zijn, aldus het blad, den waren stand der openbare meening in Italië te beoor- deelen. Ironisch Vraagt de „Times" otMussoiini wellicht de bedoeling heeft, om Italië tot een Voor het overige buitenland even onbegrijpelijk land te maken, als Rusland is. Uit Evanstown. Bij de „viering" van een voetbaioverwinning kwam het toteenbotsingtus- schen studenten van de N.W. University en po litie. Deze slaagde er eerst door middel van traan gas in, de studenten uiteen te drijven. Van bei de zijden werden verscheidene personen gewond. -Uit Londen. Naar uit Dublin wordt bericht is vanmiddag in de Dail Eirean medegedeeld, dat dr. Mac INeill, die reeds ontslag heelt geno-, men uit de lersche grensai'bakenmgscommisie, ook uit het kabinet van den lerschen Vrijstaat is getreden. Uit Londen. Volgens een ,,Exchange"-tele- gram uit Athene heeft de krijgsraad overeen komstig de politiek der Grieksche regeering, die streng optreedt tegen overtredingen der disci pline in het leger, drie officieren ter dood ver oordeeld, die beschuldig waren van het plegen van onregelmatigheden bij de leger-administra- tie. Uit Berlijn. Na een twee-jarig verblijf te Moskou is gistermorgen de Duitsche communiste, Clara Zetkin, wederom te Berlijn teruggekeerd. Door meer dan duizend communisten werd zij plechtig van het station afgehaald. In plaats van de in ongenade gevallen Ruth Fisher, zal Klara Zetkin in den Rijksdag tegen liet verdrag van Locarno het woord voeren. Binueuian Dc Kabinetscrisis. Marchant formateur. Gelijk wij gister reeds vermeldden heeft de Koningin mr. Marchant de opdracht gegeven een kabinet, en wel een parlementair kabinet te vormen. Mr. Marchant heeft deze opdracht, die al heel zonderling aandoet, in beraad gehouden, wat er wel op wijst dat hij zelf niet heel zeker is te slagen. Zoo 't een zakenkabinet mocht zijn, was er nog aan te denken, maar hoe of de Vrijzinnigen, die maar 7 zetels bezetten, het moeten brengen tot een meerderheid, is ons een raadsel. Het „Alg. Handelsblad" schrijft: Men schijnt dan toch in vollen ernst aan H. M. de Koningin het advies te hebben gegeven, om de opdracht tot vorming van een kabinet te verleenen aan den heer Marchant. Wij hebben toen wij in het door mr. Aal- berse geleide „Gentrum" betoogd zagen dat naar constitutioneel gebruik aan den heer Mar chant, den „verwekker der crisis", de opdracht moest worden gegeven, gedacht aan een plagerij. Het klonk al te zonderling. Maar wij hebben ons daarin vergist. D.w.z. een ondeugendheid van iemand, die de vrijz. democraten wil plagen, blijkL een advies in dien geest aan H. M. waar schijnlijk ook nu. Van een parlementair kabinet immers kan alleen sprake zijn, als de roomscb- katholieken meedoen en dat deze na den sport een verschrikkelijke daad." „En toch zijn beide waar en in overeenstemming met elkander „Dat is belachelijk „Ik zal u overtuigen. De zelfmoord is hierom een verschrikkelijkedaad,wijl hij een ongehoorde beleediging Gods is. Het schepsel werpt'het ge schenk des levens zijn Schepper als 't ware voor de voeten. „Gij plaatst u op een standpunt, dat ik ver werp.- Doch veronderstel, dat het juist is, hoe verklaart gij dan de beweringzelfmoord is lafheid „Als gij zoo menige daad in uw leven niet bedreven hadt, dan zoudt gij u niet op deze plaats bevinden „Hm. .waarschijnlijk niet." „Indien gij u niet in dezen ellendigen toestand bevondt, doch thuis in stillen vrede op uw klein bergslot, zoudt gij er dan aan denken, een ge welddadig einde aan uw leven te maken „Neen,. dat is zoo 1" „Nu, met dit antwoord hebt gij mijn bewering reeds toegegeven." „Dat zie ik volstrekt niet in." „Nu dan, uw verblijf hier is een gevolg van uwe handelingen. Hadt gij deze niet be dreven, dan zou het leven thans voor u geen last zijn, dien gij gaarne zoudt willen afwerpen. (Wordt vervolgd) OURANT zij n rijzige kalmte en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1