DAGBLAD De zegepraal der zachtmoedigheid. 48ste Jaargang. Donderdag 26 November 1925. No. 14414 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; VOLKENBOND. levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand? voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd dooy de N.HolLAlgem.Verz.bank Schiedam 8, I a m e n I at a A, BureauKOEMARKT 4. Telefoon latercoramunatil 68085 Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert entiên: 15 reg«!« ^1.75«Ike regel daarboven 35 c«nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeeiiwgen 75 et. psr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De ontwapeningsconferentie. Gemeld wordt, dat de speciale Volkenbonds commissie, die tot taak heeft aan den Volken- bondsraad, die in December bijeenkomt, ver slag uit te brengen over de methode, die bet best door den Volkenbond kan worden gebezigd om een ontwapeningsconferentie voor te bereiden, die op 3 Uecemoer zal vergaderen. Lord Honert Cecil zal Lngeland in die commissie vertegen woordigen. De verdere voortgang der ontwap e- nings-bevvegmg zal uiteraard ainangen van de besprekingen m de vergadering van den Volken bondsraad, die de aannevelmg der speciale commissie voor zich zal hebben. Als de Volkenbondsraad in gaat op het advies, een nieuwe commissie in het leven te roepen ter vervanging van de bestaande coordinatie-commissie, neemt men aan, dat de nieuwe commissie in den loop van den winter zal vergaderen en van tijd tot tijd den Volken bondsraad op de hoogte houden van baar vor deringen. BEGRAFENIS KONINGIN ALEXANDRA. Koningin Alexandra zal morgen te Londen begraven worden. Heden wordt het stoffelijk overschot van Sandrmgham overgebracht naai de koninklijke kapel in het paleis van St. James. Morgenochtend om elf uur vertrekt de stoet van daar naar de abdij van Westminster, waar de lijkdienst gehouden wordt. De kist zal geplaatst worden op dezelfde scheepsaffuit, waarmee koningin Victoria en koning Eduard VII he graven zijn. 150 matrozen zullen de affuit trek ken. De aartsbisschop van Canterbury zal de lijkdienst leiden Na de plechtigheid zal het publiek gelegenheid krijgen langs de kist te trekken om de overledene de laatste eer te bewijzen. 's Avonds om negen uur zal de kist worden over gebracht naar de Albert Memorial Chapel te Windsor, waar Zaterdag de begrafenis zal ge schieden. DUITSCHLAND. Naar wordt verwaent, zal het verdrag van Lo carno a.s. Vrijdag in derde lezing in den Rijksdag kunnen worden behandeld. Overeenkomstig het besluit van het seniorenconvent zal dan Zater dag en Maandag geen zitting plaats vinden. A.s. Dinddag zal vervolgens in eerste lezing het Duitsch-Kussische handelsverdrag in be handeling komen en in tweede lezing het Duitsch- Italiaansche handelsverdrag, welk laatste ver drag in de commissie voor de handelsverdragen is aangenomen, met de stemmen der communis ten tegen, terwijl de Duitsch-Nationalen zich hun stem hebben voorbehouden. EEN BALKAN-VERDRAG. De Roeme^nsehe minister van Buitenlandsche Zaken, Duca, heeft een bespreking gehad met den Griekschen gezant te Boekarest, die hem het ontwerp van een Balkanpact heeft voorgelegd. De Grieksche regeering streeft er naar, de onder handelingen over het afsluiten van een zoodanig pact te openen, vóórdat het Grieksch-Bulgaar- sche incident op de Volkenbondszitting aanhan gig wordt gemaakt. De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den Griekschen gezant de ver zekering gegeven, dat hij op de eerstvolgende conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente het voorstel van Griekenland ter sprake zal brengen. De mensch echter, die voor zijn handelingen niet instaat, die den moed niet heeft, dezer ge volgen te dragen, is een lafaard. Is dat nietzoo? Er ontstond een pauze..Men hoorde het zware ademhalen van den man die een hevigenstrijd met zich zeiven voerde. Aan de juistheid van Pecci's gevolgtrekkingen viel niet te twijfelen. Doch zoo spoedig gaf de ander zijne beginselen niet ijrijs, want na een wijle sprak hij op eenigs- zins weifelenden toon. „In uwe bewijsvoering ligt iets waars opgesloten, doch gij zult toch moeten toegeven, dat er hooge persoonlijke moed toe behoort, om vrijwillig in den doodte gaan." „Neen, dat moet ik u niet toegeven, want geen mensch gaat tot zelfmoord over, als hij niet moedeloos en wanhopig is. Zeer goed kan ik mij in den zieletoestand van zulk een mensch in denken. Tegenslag, mislukte ondernemingen en ongelukken maken hem het leven waardeloos. Hij hoopt op geen verbetering, verliest den moed en geeft zich aan de wanhoop over. In plaats van den strijd aan te binden en met kracht en Vasten wil een doel na te streven, ziet hij wer- GR1EKSCII-BULGAARSCII INCIDENT. Te Sofia is ongerustheid veroorzaakt, door het bricht, dat de Grieksche regeering dertig Bul gaarsche boeren in het district Elorina heeft gerresteerd en voor den krijgsraad gebracht op beschuldiging bij een bom-sanslag te zijn be- troklcen. De HrieKen schrijven dezen aanslag aan Bulgaarsche komitadsjis toe, doch daar Florinaca 1UU mijl van de Bulgaarsche grens verwijderd is, acht men deze veronderstelling belachelijk. Men vreest, dat nu de locale Bulgaarsche be volking hiervan de dupe wordt. De dagbladen geven scherpe commentaren op dit incident. DE lERSCilE GRENS. Naar verluidt, zal Engeland het voorstel willen doen om de tegenwoordige Vrijstaatgrens ongewijzigd te laten, waartegenover Engeland den vrijstaat zou ontslaan van haar verplichtin gen om een aandeel van de nationale Engelsche schuld op zich te nemen. Ulster zou, naar be weerd wordt, met dit voorstel accoord gaan. De iersche belastingen zouden dientengewoige jaarlijks met een bedrag van ongeveer 10 mil- iioen worden verlicht. FRANKRIJK. lierriot premier? Doumer heeft geweigerd een kabinet te vor men. Daarop heeft Doumerque lierriot bij zich ontboden. Deze heeft zich nereid verklaard een ministerie te vormen. Men spreekt van een combinatie-Herriot, welke ook de radicalen zou omvatten, die tot dusver buiten het Cartel waren gebleven. SYRIË. Op de Quay d'Orsay werd liet succes van de Fransche troepen tegen de Drusen bevestigd de militaire situatie in Syrië is gunstig. CECilOSLOVAKUE. Du dumissionnaire pmnuwr Svohla isb.last met de formatie van een nieuw Cocliisck kabinet. GRIEKENLAND. Gisteravond heeft de Grieksche regeering tele grafisch de mededueling ontvangen, d,at de VolkenboncLcommissie, heiast met het onder zoek naar het Gneksch-Bulgaarsche incident, zich m hoofdzaak ten ongunste van Griekenland heeft uitgesproken. Door de Grieksche regeering was bij de com missie een schade vergoeding Jij st ingediend. Hierin Word geëncin, hei, betalen door Bulgarije van een schaü 'loos&t lling van circa dertig mnlioen drachmen Voor de gezinnen van den gedoodeii Griekschen officier en de 19 Griek- oche soldaten en voor de 32 gewonden, en van eirca twintig miLioe-n drachmen voor de mili taire onkosten. BELG1E. Volgens de „XXiume Siècle" zouden de bezui nigingen op de Beigi.che bcgrooüing van uit gaven, ten bedrage van 100 mniioen francs, de oegrootingen van Openbare Werken, van Spoor wegen en van Landsverdediging treffen. Op de gewone uitga Ven Van 50 millioen worden bezuinigd, door op Financiën 11 millioen te schrappen en den minister van Spoorwegen te Verzoeken nieuwe inkomsten te scheppen tot bestrijding van het tekort van 16 millioen op de zee- en luchtvaart. De overige 23 mil- •ioen zouden op de andere begrootingen worden bezuinigd. keloos liet ineenstorten zijner plannen aan, laat alles zonder tegenstand over zich henen komen, om ten laatste in een toestand van halve ontoe rekenbaarheid een einde aan zijn léven te maken Gij ziet het, hier ontbreekt ook de persoonlijke moed, nog afgezien van het godsdienstig stand punt." „Uwe schildering van den toestand is juist, doch gij spreekt als een blinde over de kleuren. Uw leven vlood rustig henen nooit hebt gij in strijd geleefd met vijandelijke machten." „Men kan nooit 'n mensch naar zijn uiterlijk leven beoordeelen, want ieder draagt den vijand in eigen boezem. Doch laten we het hierbij. Ons gesprek heeft mij verre van het doel van mijn bezoek afgeleid. Ik vraag u nogmaals staat het in mijn macht, u in uwen tegenwoordigen toe stand een dienst te bewijzen Costi zag eenige oogenblikken peinzend voor zich uit dan sprak hij aarzelend „Ik zie in, dat gij gelijk hebt. Gij hebt, mij overtuigd, ik trek daarom mijn verzoek van zoo even terug. Toch neem ik uw aanbod aan en dezen keer kunt gij mij een wensch vervullen, zonder in strijd te komen met uw grondbeginselen. Ik verzoek niet om vermindering mijner straf noch om uw in vloed te doen gelden. Slechts een wensch koes ter ik dat mijn naam niet genoemd worde, dat de naam Costi niet voorkome op de lijst der tuchthuisgevangenen." ALLERLEI. Uit ParijsHet „Journal" bevestigt, dat Tsjitsjerin een pas voor Frankrijk heeft aange vraagd en dat hij binnenkort te Parijs komt Hut blad ziet hierin een voortzetting der pogin gen, Ru.-land, tot de Europeesche verzoenings politiek te bruiiguii. Lit RevalHut Estlandsche kabinet is aig treden. Uit Londen. In het proces tegen de twaalf communisten, aangeklaagd o.a. wegens samen zwering en opruiing, is gister uitspraak gedaan. De vijf beklaagden inkpen, Rust, Pollitt, Han- nongton en Gallacher, werden veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf. De zeven andere beklaagden werden voor de keus gesteld de communistische partij te verlaten in welk ge val zij worden vrijgelaten. Op hun Weigering volgde een veroordeeling van eik der zeven com munisten tot zes maanden hechtenis. Uit Moskou. In de onderhandelingen op de Russisch-Ghineesche-Japansche spoorweg conferentie is een onderbreking ingetreden. De Ghineesche delegatie heeft namelijk verklaard, dat zij van haar reeering instructie heeft ont vangen geen overeenkomst te sluiten ten aanzien van het directe personenvervoer tusschen China en Rusland. - Volgens de „Corriera della Sera" hebben de onderhandelingen met Egypte over de oase Djarebolb tot een overeenkomst geleid. Italië zal voor het verlies van de oase bij Solum scha deloos worden gesteld. De Kabinetscrisis. Naar „het Volk" verneemt, stelt tor. Marchant zich voor om over de vorming van een Kabinet overleg te plegen voorloopig met geen anderen dan den Voorzitter der Katholieke Kamerfractie dr. Nolens, en den Voorzitter der sociaal-demo cratische fractie ir. Albarda. Hij is van plan bij dat overleg zich te bedienen van het door hem te Rotterdam ontwikkelde program van zestien punten, welk program hij heelt opgesteld als een compromis genoemd overleg te voeren aanvankelijk mondeling en het bij de besprekin gen verhandelde vervolgens schriftelijk te be vestigen en na afloop van het overleg over te gaan tot publicatie er van, evenals dr. Bos in 1923 heeft gedaan. De heer mr. H. P. Marchant, aan wien door H. M. de Koningin opdracht is gegeven tot het iormeeren van een parlementair kabinet, heelt gister een onderhoud gehad met mgr. dr. Nolens, den leider van de R. K. fractie der Tweede Ka mer. De heer Marchant heeft gistermiddag een onderhoud gehad met den heer Albarda, den leider van de S.D.A.P.-fractie der Tweede Kamer. De Kabinets-formateur, Mr. II. P. Marchant heeft gisteren tot de R. K.- en S. D.-Kamer fracties een schriftelijk verzoek gericht, hem te berichten of zij in beginsel bereid zijn met hem mede te werken tot de formatie van eenKabinet te plegen omtrent een program. en overleg De parlementsredacteur van het „Volk" meldde gisteren aan zijn blad Naar wij vernemen, heeft mr. Marchant in zijn onderhoud met dr. Nolens geen aanleiding gevonden, zijn poging tol. vorming van een Kabinet te staken. Vermoedelijk zal dus de zaak een onderwerp van gedachtenwisseling uit- „Goed, nog heden zal ik met den Minister van Justitie spreken ik geloof, dat ik u de vervul ling van uw wensch reeds kan toezeggen. Doch, hebt gij mij in mijn hoedanigheid van priester niets te zeggen „Neen, neen, misschien een anderen keer, mis schien later". „Zal ik u een pater zenden Wilt gij hem thans te woord slaan „Ja, maar. liever nog was het mij. .indien gij zelf kondet. terugkeeren". „Gped, ik kom terug, en thans, vaarwel De Almachtige leide en sterke uwe gezindheid Bij deze woorden knikte Pecci den gevangene vriendelijk toe en verliet de cel. Spoedig werd over Costi, die zich naar zijn bezitting Castello genoemd had, het eindvon nis uitgesproken hij werd tot meerdere jaren zware kerkerstraf veroordeeld. Zonder eenige tegenspraak onderwierp hij zich aan dit vonnis, wel overtuigd, dat hij het verdiend had. Doch deze erkentenis en gedweeheid waren niet van zelf gekomen zij waren het troostrijke gevolg van de bezoeken van Mgr. Pecci. Deze had zich geen moeite ontzien, om den jammerlijk afge dwaalde op het goede, pad terug te voeren en het was hem gelukt. Alvorens Costi naar het tuchthuis werd overgevoerd, ontving hij, ge heel overgegeven in zijn lot, de H. H. Sacra menten. maken in een vergadering der Katholieke Kamer fractie. Werkloosheidsverzekering. De Vereeniging van Gemeentelijke Werk loosheidsfondsen heeft gistermorgen te Amster dam haar jaarlijksche vergadering gehouden, waarin besloten is tot ontbinding van de ver eeniging op een later te bepalen tijdstip. De voorzitter, de heer H. de Bordes, burge meester der gemeente Bussum, deelde mede, dat volgens het bestuur, de taak, welke tot heden de Vereeniging van Gemeentelijke Werkloosheids- fondsen heeft vervuld, aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten behoort te worden overgedragen. In de namiddagvergadering is een bespreking gehouden over de prae-adviezen van den heer A. G. de Bruyn, mr. H. W. Groeneveld en ir. J. v. Hettinga Tromp over de vraag „Is het wenschelijk, en zoo ja, op welke wijze, om de werkloosheidsverzekering in te schakelen in de algemeene regeling der sociale verzekering R. K. Werkliedenverbond. Gistermorgen heeft de heer A. C. de Bruyn de vergadering van het R. K. Werkliedenver bond te Utr cht geopend met een rede, waar aan het volgende is ontleend Hoewel dit onze najaarsvergadering is, is de tijd nog niet gekomen om uitvoerig na te" gaan- of het Verbond, in het eerste jaar van zijn be staan, aan de gestelde verwachtingen heeft vol, daan. Toch lijkt het niet gewaagd, te zeggen dat alle aanwijzingen er op duiden, dat het Ver. bond zich reeds een goede positie heeft verzekerd, Dat onze arbeidersbeweging is wat ze is m.a.w. dat ze vertrouwen heeft bij een groot aantal katholieke werkers, komt doordat ze wat te beteekeneri heeft. Zou dit beteekenis worden verkleind, dan zal óók het vertrouwen minder worden met allg gevolgen van dien. Het heeft in den laatsten tijd wel eens den schijn, alsof bij menschen van andere standen de bijzondere bescherming der arbeiders door de Overheid als 'ri soort van onrecht wordt ge voeld. Wanneer die mentaliteit in sterke mate zou tot uiting komen, en meer nog, dan in de laatste jaren het geval was, haren invloed zou gaan uit oefenen op de sociale wetgeving in ons land, dan zou, naar onze wijze van zien, voor onze arbei der-organisatie het oogenblik kunnen komen, dat zij haar plicht tegenover de arbeiders zou verwaarloozen, indien zij hare bemoeiingen op politiek terrein niet verder ging uitstrekken, dan zij in het algemeen belang tot dusver deed. Laten wij hopen en vertrouwen, dat het nooit zoover zal behoeven te komen." Wij vertrouwen, dat deze herinnering aan ons standpunt hier en daar verheldering van in zicht zal kunnen brengen. Het zal nu sommigen misschien duidelijk zijn, waarom het Verbonds- besluur zich bij herhaling tot liet bestuur der Katholieke Staatspartij heeft gewend met het verzoek, het vraagstuk nopens een „Sociale Ka mer" in studie te willen nemen en waarom het Verbondsbestuur meende zich d.d. 14 Juli tot de Katholieke Kamerfractie niet te mogen maar te moeten wenden met het verzoek rekening te willen houden met de wenschen van het Ver bond. Dat het Verbondsbestuur niets van de Kamer fractie hoorde en de laatste Troonrede een aan tal verzoeken n geerde, laat niet na een ongun- sligen indruk te verwekken en kan, gaat men zoo voort, tot misschien ongewenschte verhou dingen leiden. Niet lang daarna moest Pecci zijn werkkring verlaten paus Gregorius XVI benoemde hem tot bisschop van Perugia en wilde hem insgelijks tot liet kardinalaat verheffen, doch eer hij dit plan kon volvoeren, werd de Opperherder den lsten Juni 1846 door den dood wegge rukt. Sinds dien tijd zijn wederom jaren vervlo gen. Ook de opvolger van Gregorius XVI, Pius IX, erkende spoedig de uitstekende verdien sten van den bisschop van Perugia en verleen de hem 22 December 1853 den kardinaals hoed. Op zekeren middag bevond de Kardinaal zich in zijn werkkamer, toen er zacht op de deur werd geklopt. „Wat brengt gij voor nieuws, Boccali vroeg kardinaal Pecci zijn geheim-secretaris, toen deze. met alle kenteekenen van opgewon denheid bij hem binnentrad. „Iets buitengewoons, Eminentie", antwoord de Boccali met een glimlach op 't gelaat„een bezoek." „Nu, dat is toch iets alledaags. Het zou mij aangenaam geweest zijn, indien gij mij om dit bezoek niet in mijn werk gestoord hadt", hernam Pecci, een weinig korzelig. (Wordt vervolgd]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1