e DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETOW. De zegepraal der zachtmoedigheid. LUXE DOOS V. ROSSEM S TABAK 4ZUtc Jaargang. Vrijdag 27 November 1925 14415 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertantilm 15 regels 1.75, elk* regel daarboven 35 e nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedeelingen 76 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 hij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.VeriB. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Binnen De kabinetscrisis. De houding van de socialisten. Het Volk van gisteravond bevat de volgende meededeeling van den partijsecretaris der b.D..\ P. Hedenmorgen vergaderde in Amsterdam het partijbestuur der S.D.A.P. met onze fracties in de Eerste en Tweede Kamer en het bestuur van het N.V.V., en ter bespreking van de crisis. De principieele vraag, of de S.D.A.P. bereid is mede te werken tot de vorming van een regeering, werd met verwijzing naar de desbetreffende congresresolutie, bevestigend beantwoord. De nadruk werd echter gelegd op het program waar op eventueeie samenwerking met andere partijen in casu de R.K. staatspartij en den Vrijz. Dem. Bond zou worden verkregen. Een voorontwerp voor een werkprogram om te dienen bij eventueel overleg metf andere partijen, werd vastgesteld. Mochten deze partijen daarin verder treden, zal zal de eindbeslissing in handen gegeven worden van een op korten termijn bijeen te roepen buitengewoon congres van de partij. R.K. Werkliedenverbond. In de voortgezette vergadering van het R.K. Werkliedenverbond is, blijkens het verslag in het Centrum, o.m. meegedeeld, dat het bestuur zal blijven werken om de ongewaakte overwe gen weg te krijgen. Voorts, dat het verbondsbe- stuur contact gezocht heeft met de centrales der katholieke woningbouwvereenigingen om huur- verlaging te krijgen var^het rijkssteun gebouwde woningen. Ware de huidige politieke situatie niet ingetreden, dan zouden hoogstwaarschijnlijk te dien aanzien reeds resultaten zijn bereikt. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan het verkrijgen van een gunstiger en billijker belastingregeling ten aanzien van de lagere inkomens. De vacature-Berkhout in het bestuur werd aangevuld door de verkiezing bij enkele candi- daatsteling van den heer J. Kolkman te Til burg, die ook als penningmeester, dus als gesala rieerd bestuurder, zal optreden. De begrooting 1926 sluit in ontvangsten en uitgaven op 198.347.50. Het rommelt. Wij lezen in ,,De Nederlander" „Maandagavond besprak in een goed bezochte ledenvergadering van de Chr. liist. kiesver. te Blokzijl de heer H. .J. Bulten, de regeerings- crisis en hetgeen daartoe aanleiding had gege ven. Spreker gaf een historische, principieele en politieke beschouwing van het gezantschap bij het Vaticaan, om de mogelijke gevolgen daar na te bespreken. Op de inleiding volgde een zeer uitvoerige gedachtenwisseling, waaruit bleek, dat ook in dit vraagstuk, voor zoover het de praktijk aan gaat de meening niet eenstemmig was. Hoewel men de principieele beslissing algemeen wel als juist zag, werden toch algemeen ten zeerste de politieke gevolgen in het belang van het Vader land betreurd Er ligt hier eenige tegenspraak in de termen. De gevolgen van een principieel juiste beslissing kan men toch niet betreuren. Men zal dus wel de vraag hebben overwogen, of de beslissing, mede met het oog op de gevolgen, die men voor uit kon zien, juist was. Mogelijk breekt bij nader overwegen het in zicht baan, dat men van de gevolgen slechts kan afkomen door de onjuiste beslissing te herzien. 9, „Uwe Eminentie zal anders spreken, indien u verneemt, wie de bezoeker is. Mag ik hem laten binnenkomen „Mijnenthalve goed. Ik heb mijn werk thans toch onderbroken." Boccali verwijderde zich en keerde spoedig daarop terug met een man van rijzige gestal te, wiens bleek en vermagerd gelaat door een dichten krans van donkere haren was omge ven. Ofschoon zijn trekken de sporen droe gen van een hard leven en zware zorgen, scheen hij toch niet oud te zijn, want zijn hooge ge stalte was nog ongebogen en uit de donke re zwarte oogen straalde een bijna jeugdig vuur. De Kardinaal was van zijn zetel gerezen en zag den bezoeker eens nauwkeurig en vor- schend aan. Eensklaps kleurde een hoogrood zijn gelaat en met uitgestrekte armen liep hij den man eeni ge schreden tegemoet. Tabletten. yen heeseüheid 3759 Overeenkomst met Duitscbland. Het departement van buitenlandsche zaken deelt het volgende mee Bij de te Berlijn gevoerde onderhandelingen zijn de Nederlanctsche en Duitsche regeeringen tot overeenstemming gekomen over de volgende punten. De Duitsche regeering garandeert aan den Nederiandschen goedereninvoer de behandeling op den voet van de meestbegunstigde natie, welke behandeling tot dusver niet op bevredigen de wijze bij verdrag was vastgelegd. Verder is een regeling getroffen voor den invoer van Ne- derlandsche steenkool in Duitschland. De uit voer van Duitschland van ontvette beenderen wordt vrijgegeven, terwijl omtrent den uitvoer eveneens een regeling tot stand is gekomen. Bovendien worden voor de vele Nederlandsche uitvoerartikelen de invoerrechten voor 7 jaar verlaagd. Ten slotte heeft de Duitsche regeering schrif telijk de verklaring afgelegd, dat de ten aanzien van de Duitsche spoorwegen bestaande verschil len tusschen de Nederlandsche havens en de havens van derde staten op een niet verafgelegen tijdpunt zullen verdwijnen. De Nederlandsche regeering is bereid gevonden het aan Duitschland verleende crediet van 140 millioen gulden met 7 jaar te verlengen en de rente meer bij den rentevoet op de geldmarkt aan te passen en met ingang van 1 Januari 1927 te bepalen op 51/3 pCt. Een en ander is neergelegd in twee verdragen, met bijbehoorende protocollen en verdere docu menten, waarvan de onderteekening vandaag te Berlijn heeft plaats gehad. De stormramp. In antwoord op de vragen van den heer Kleere- koper, betreffende mededeeling van de volledige opbrengst der verschillende inzamelingen, ge houden ten behoeve der slachtoffers van de stormramp op 10 Aug. 1925 deelt Minister de Geer mede, dat tot dusver in het geheel is inge komen een bedrag van 3.064.918.03. Het over- groote deel hiervan n.l. 2.484.171.70 is ontvangen door of afgedragen aan den penning meester van het Nationaal Steuncomité „Storm ramp." Het overige gedeelte een kleine 6 ton is ter hand gesteld en ter beschikking gebleven respectievelijk van de Commissarissen der Ko ningin in Noordbrabant, Gelderland en Over ijssel en den burgemeester van Borculo. Ook de laatstbedoelde sommen werden aan den pen ningmeester van het Nationaal Steuncomité opgegeven. Zij waren bestemd voor den steun in bepaalde streken en zijn in dien zin aangewend. Zij zullen afgetrokken worden van het totale bedrag, dat naar de taxaties van het Nationaal Steuncomité voor elk dier streken zal blijken noodig te zijn. Onder het voornoemd bedrag is niet begrepen wat voor het herstel van kerkgebouwen met bijbehooren in eigen kring is bijeengebracht. Ook daarvan zijn opgvaven gedaan, waarmee het Nationaal Steuncomité bij de uitkeeringen, die het ook te dier zake voornemens is te doen, zal rekening houden. De taxatie van de geleden schade aan onroe rende goederen, bedrijfsinventaris, huisraad en landbouwproducten, benevens van de bedrijfs schade, is grootendeels geschied en de noodige „Graaf Costi, is het mogelijk riep hij vo' vreugde. „Ja, Eminentie, de verloren zoon keert te rug," hernam Costi nu op een zeer bewogen toon. „Maar hoe is het mogelijk Zoo spoedig reeds1 „Ik heb mij zeer goed gedragen. Eminentie, en toen werd mij een groot gedeelte der straf kwijt gescholden", verklaarde Costi met een weemoedigen glimlach op de lippen. „Dan heet ik u dubbel welkom uwe komst zij gezegend Beschouw mijne woning als uw tethuis,- totdat gij lust hebt, u toekomstplannen te vormen." „Ik dank u, Eminentie, ik heb mijn plannen voor de toekomst reeds al lang gevormd. Ik ben gekomen om voor goed afscheid van u te nemen." „Afscheid Wilt gij dan niet in uw vader land blijven „Ach, neen, hier drukken mij te veel treurige herinneringen. Mijn doel is, naar den vreemde te trekken. Daar, aan de overzijde van' den Oceaan, in het vreemde land, wil ik mij een bestaan verschaffen en trachten te vergeten, wat eens geschied is. Doch ik kon mijn va- bedragen zijn in vele gevallen reeds uitgekeerd. Ook met den wederopbouw is reeds een goed eind gevorderd. Dank zij de offervaardigheid dank zij vooral den ijver van de plaatselijke comite's, de mede werking van talrijke vereenigingen, groot en klein, en niet het minst van de pers, meent het Nationaal Steuncomité in staat te zijn, aan alle billijke aanvragen om steun te voldoen. En dit niet slechts voor de persoonlijke slachtoffeers van de ramp, maar ook ten behoeve v. de inrichtin gen van openbaren eeredienst en verschillende instellingen van openbaar nut. Delfland. In do gister gehouden vereenigde verga dering van Dijkgraaf en Hoogheemraden en Hoofdingelanden van Delfland werd goedge keurd een Voorstel tot het uitvoeren van bui tengewone werken aan de zeewering endaarvoor een crediet Van 145.000 beschikbaar gesteld. Besloten werd tot het aangaan van twee geldleeningen ten laste Van het Hoogheemraad schap, resp. groot 220.000 en 324.000, ren tende elk 4 en een half procent. Aan de gemeente Monster zal een subsidie worden verleend voor het maken eener oever- voorziening langs een gedeelte der Hollewate- ring. Vastgesteld werd de begrooting voor het al gemeen beheer sluitende met 616.160, aan ontvangsten en uitgaven (v.j. 595.568) voor zoover betreft den gewonen dienst en met 820.000 747.000) voor den buitengewonen dienst. Voor het boezembeheer gewone dienst 119.515 74.420); buitengewone dienst ƒ578.220 (ƒ127.220). De omslag werd Vastgesteld in het algemeen beheer 509.890 op te brengen 7.30 per H.A. ongebouw en 2.30 per berekende H.A.zijnde 0.20 per H.A. hooger dan voor 1925. Voor het boezembeheer99.325, zijnde 2.80 per H.A. ongebouwd in de districten 1 tot en met 6 en ƒ90 per H.A., ongebouwd in district 7, zijnde ƒ1.10 per H.A. hooger dan in 1925. IIcl roer om. Door de Hanze in het bisdom Haarlem wordt een brochure Verspreid, getiteld „Het roer om", waarin een ernstig woord tot de handeldrijvende en industrieelc middenstanders wordt gericht, om de R. K. middenstandsorganisatie te helpen krachtig maken en daarmee de positie van den middenstand te versterken. Het jaarverslag van den bond over 1924 is tevens in de brochure opgenomen. De brochure wordt kosteloos ter beschikking gesteld voor alle leden van de Hanze in het bisdom Haarlem en wordt tevens verspreid onder degenen, die men als lid wil trachten te winnen. Kon. Nationaal Steuncomité. De uitvoerende commissie Van het Kon. Nationaal Steuncomité heeft besloten overeen komstig art. 13 der statuten aan de eerevoorziL St. JM colaas-Cadeau Inhoud Milo en Poorters Toeback f 1.70 en f 1.20 per doos. ">V 4093 11 derland niet verlaten, zonder u, mijn groot sten weldoener, te danken en om uw gebed te verzoeken." „Reeds sedert lang zijt gij een diergenen, die ik dagelijks in de bescherming van den Allerhoogste aanbeveel en zoo zal het ook blijven, zoo lang God mij het leven schenkt. Doch, hebt gij uwe plannen voor de toe komst wel reeds nauwkeurig gevormd Waarheen denkt gij u het eerst wel te wen den „Aanstaanden Maandag vaart de stoom boot „Rome" af uit Genua. Daarmede wensch- te ik de reis naar San-Francisco te onderne men. Vandaar uit wil ik mij naar het westen richten." „Wilt gij dan goudgraver worden Of hebt gij iets anders op het oog?" „Om te beginnen, wend ik mij eerst naar de mijnen, totdat het mij zal gelukt zijn, een kleine som te verwerven, waarmede ik een stuk land kan koopen. Heb ik het een maal zoo verre gebracht, dan ben ik voorne mens een arm meisje, dat in Brussel tevergeefs getracht heeft mij van mijne misdaad terug te houden en dat mij, ondanks mijn diepen val, haar trouw bewaard heeft, te laten overkomen, ter en stichtster Van het comité, H. M. de Koningin, voor te stellen, goed te keuren, dat het comité zoo spoedig mogelijk liquideert. Dit besluit is genomen met algemeene stemmen. De aanslag voor de Rijksinkomstenbelasting. De heer Hiemstra, lid Van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister Van Financiën de vol gende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat sommige belastingambtenaren de opvatting huldigen, dat voor de berekening van den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting in aanmerking moet worden gebracht de steun, die uit een werkloo- zenkas wordt genoten, maar dat met de te be talen cbntributie Voor deze kas geen rekening behoeft te worden gehouden 2. Is de Minister niet van oordeel, dat in het boven omschreven geval de te betalen con tributie aan een werkloozenkas voor het bepalen van het belastbare inkomen in mindering moet kunnen worden gebracht 3. Zoo ja, is de Minister dan bereid, de belastingadministratie in die richting te instru- eeren «SM&t» en faewetitelgjh Niteuw* De Winkelweek. De officieele opening. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, had gistermiddag in het Verkooplokaal aan de Lange HaVen, de opening van de winkelweek van den Schiedamschen Middenstand plaats. Met de Commissie van voorbereiding hadden zich te pl.m. 4 uur vele deelnemers en belang stellende leden der resp. Middenstandsvereeni- gingen verzameld, om van dit gebeuren getuige te zijn. De Voorzitter der Commissie, de heer Joh. Nauman, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij acht deze winkelweek om tweeërlei reden Van gootebeteekenis, in de eerste plaats omdat daaruit de organisatie-kracht van den midden stand spreekt en ten tweede omdat daardoor bij het koopend publiek het bewustzijn wordt ver levendigd, hoe goed en goedkoop men ook te Schiedam voor alles terecht kan. De midden stand toont niet achter te willen blijven bij zijn naaste buren en dat hij mede door het tot stand komen van het streeknet wil trachten ook aan de vraag Van buiten te Voldoen. Hij meent dat het een gelukkige gedachte is geweest deze opening te doen geschieden in te genwoordigheid van hen die aan het welslagen ervan medewerken. De flinke opkomst bewijst, dat de Commissie goed heeft gezien. Dank brengt hij aan de leden diër Commissie, in het bijzonder aan haren secretaris, den heer D. Korvinus, die met buitengewone toewijding, zijn niet gemakkelijke taak heeft ten uitvoer ge bracht. Nu het oogenblik van het inluiden der winkel week daar is, heeft de Commissie voor het groot ste gedeelte hare werkzaamheden volbracht en is het thans aan de deelnemers om aan de burge rij hunne onmisbaarheid te toonen en door ijver en goed koopmansschap duidelijk te maken, dat de middenstand zijn. plaats in de huidige maat schappij waard is. Wil de middenstander-winkelier in zijn zaak veel keus en grooten voorraad hebben, dan heeft hij koopers noodig. Spr. roept van deze plaats de burgerij toe, blijft met Uwe inkoopen in Schiedam De liefde kan ook hier niet Van een kant komen. De winkelier kan en wil aan Uw vraag Voldoen, maar stelt, gij hem dan in de gelegenheid dit te toonen. Het gaat met onzen winkelstand als met de natie ten opzichte van het Nederlandsch fabri- om met haar in het huwelijk te treden. Daar, in het verre, vreemde land, zal misschien ook voor mij nog geluk opbloeien, dat ik in schuld en schande tevergeefs heb nagejaagd, het ge luk des vredes en der tevredenheid." „Moge de Almachtige uwe verwachtingen en wenschen vervullen", zei Pecci, diep bewo gen „gij hebt een harde school doorloopen, doch gij zijt gelouterd uit haar te voorschijn ge treden." „Eminentie, nog eene bede heb ik „Zij is reeds toegestaan." „Geef mij uw zegen mede op den verren tocht. „Zeer gaarne, mijn vriend." Costi zonk op de knieën. De Kardinaal sprak een kort gebed en legde dan zijn rechterhand zegenend op het hoofd van den nederknielen- de. „God bescherme en beware u", zei hijzachtj' „en nu, vaarwel." Bij deze laatste woorden wendde hij zich om en wenkte ten afscheid met de hand. Boc cali en Costi verlieten het vertrekniemand bemerkte de tranen, die over de wangen van den Kardinaal rolden. (Slot volgt) M u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1