Voor Alten die Sukkelen Telegrammen. Laatste Berichten. Kerknieuws. Wetenschappelijk Nieuws. SPORT. iiegsjktzaken. Burgerlijke Stand. Sskeepvaarl. HandelsberUbtctt Beur» van Schiedam. Eieren/ 1414.50 per honderd. tje geheel in lichte laaie. Intusschen was 5 de Venlosche brandweer gearriveerd, doch toén wks het pleit reeds be slist. Niets viel er mder aan te doen.Gelukkig was de windrichting goed, anderswas wellicht het aan de overzijde liggende gymndsium, dat juist voor enkele weken geleden in geüruik is genomen, een prooi der vlammen géwordén. Een treurig gezicnt was bet; dé paters en broe ders in de bruine pij op bloote boeten in sanda len, telkens weer liet klooster binnen te zien gaan om nög te redden wat te redden viel. Uit was echter zeer poover. De brandweer kon weinig uitrichten. Reeds vijf jaar lang is door de burgemeester Van der Loo in den gemeenteraad op net'aanleggen van een waterleiding aangedrongen, 'i'bt dusver kreeg hij echter van de conservatieve böeren hiervoor geen voldoenden steun. De paters en broeders zijn later in verschillende gestichten tijdelijk onder dak gebracht. Typisch was, dat een blind meisje, terwijl de brand reeds woedde, er heeiemaal geen erg in had en stil was blijven zitten bidden 111 de kerk, niet wetend wat er om haar heen gebeurde,tot dat zij ten slotte, toen de kerk zelf aan het bran den ging, opgemerkt en uit de kerk verwijderd werd. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog, dat vermoedelijk de brand is ontstaan door een defect aan een pijp van een kachel in een der cellen van een pater, naast de bibliotheek ge legen. Ten spoedigste zal met den herbouw begonnen worden. Een gewet.enloo ze grenswacht- command a n t. Te Boekarest is een op zienbarend proces gaande tegen een zekeren luitenant Morareskoe, een officier van het Roe- meen&che 'eger. Hij wordt ervan beschu'digd, als Commandant van een grenswacht in Be-sa- rabië, beVel tot het neerschieten van vluch telingen uit Rusland te hebben gegeven Door getuigen, voor het meuivndeei soldaten, die onder hem hebben gediend, Werd verklaard, dat door beklaagden ook orde was gegeven, een ieder dood te schieten, die zou trachten den Djoster over te zwemmen. Degenen die dit beVei niet zouden opvolgen, zouden worden gestraft. Git de getuigenVerhooreii is gebleken, dat Morareskoe herhaaldelijk den nacht in Vroo- lijkheid en in drankgelagen met zijn niets ver moedende slachtoffers doorbracht, die dan den volgenden morgen op zijn bevel werden doodge schoten. De openbare meening in Boekarest is ten hoogde verontwaardigd over hetgeen uit de getuigenVerhooren is gebleken. De nieuwe zgn. portzegels. Men zendt ons het voigende communique Het Bestuur van den Nederiandschen Bond, Van Vereenigingen Van Postzegelverzamelaars, kennis genomen hebbende van hetgeen in de dagbladen is medegedeeld, betreffende de nieu we zoogenaamde portzegels, geeft als zijn mee ning te kennen, dat de bedoelde zegels, noch als frankeerzegels, noch als postzegels, noch als dienstzegels zijn te beschouwen, doch evenals telegraaf-, postbewijt- en andere dergelijke zc- ge's s'echts in specia'e verzame'ingen thuis be- hooren. Het Bestuur za1 van deze opvatting aan de voornaamste uitgevers van catalogi in binnen en buitenland kennis geven. Het Bestuur Verklaart zich echter bereid voor die verzamelaars, leden van de bij den Bond aangesloten Vereenigingen, welke de genoemde zegels toch in hunne Verzamelingen wenschon op te nemen, zijn bemiddeling te willen verleu nen tot het verkrijgen daarvan tegen een prijs, ongeveer overeenkomende met het bedrag, het welk de bedoelde zegels op de eerste Veiling hebben opgebracht. Het is het Bestuur voorts bekend, dat het restant der zegels in grootere hoeveelheden op de rijksVèilirgen zullen worden verkocht. Het bestuur waarschuwt bijgevolg de verza melaars zich bij den aankoop der genoemde ze gels niet te overhaasten en zijn nad"re mede- deelingen af te wachten. met Verstopp.ng of moi dijken en onregel- matigen S.oelgang zijn Mijuhardt's Laxcer- taiiletten onmisbaar. Zij werken vlug en ra dicaal en veroorzaken niet de m.nste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoi-h. en Drogisten. 4155 6 DE STAKING IN PENNSYLVANIE. PHILADELPHIA, 30 Nóv. (draadloos) De regeering doet krachtige pogingen om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking. Getracht zal worden, de arbeiders het werk te laten her vatten op de oude voorwaarden. UIT FRANKRIJK. PARIJS, 30 Nov. (draadloos) De regeerings- verklaring is nog niet geheel gereed. De financi- eele debatten zullen onmiddellijk plaats vinden. De linksche pers bekritiseert de aangekondigde Voorstellen van Loucheur ongunstig, te DE BELGISCHE MIJNWERKERS. BRUSSEL, 30 Nov. (draadloo) Het mijnwer kerscongres heeft de patroonsvoorstellen ver worpen en is verdaagd tot 1 Januari 1926 teneinde de loonkwestie te bestudeeren. Ontploffing. Men meldt ons uit Vlissingen Aan boord van een Deensch schip geladen met hout en bestemd voor Antwerpen heeft een ontploffing plaats gehad. Vier leden der bemanning werden gewond. Het schip is op de reede gekomen om twee man aan wal te zetten; een van beiden die ernstig ge wond is, werd naar het R.K.Ziekenhuis vervoerd. PHILADELPHIA, 30 Nov. (draadloos). De arbeiders hebben toegestemd in hervatting der werkzaamheden op de oude voorwaarden, doch het is waarschijnlijk, dat dc mijneigenaren Ce kosten te hoog zullen achten. WEMBLEY. LONDEN, 30 Nov. (diaadloos). Bij besluit der liquidateuren zal .Wembley" mot al zijn terreinen en gebouwen worden Verkochthet stadion zal dienen voor Voetbalveld. BLOEDIGE RELLETJES. WEENEN, 30 Nov. (draadloos). Vluchtelin gen uit Zuid-Slavië melden, dat daar hevig wordt gevochten tussehea Agrariërs en de Re geering. partij. Vele slachtoffers zijn reeds ge vallen. SNEEUW IN DE RIVIERA. PARIJS, 30 Nov. (draadloos). Aan de Riviera is Voor 't eerst, sedert 15 jaar weel' sneeuw ge vallen. Er heerscht een koude Van 3 graden. IN SYRIË. BERLIJN, 30 Nov. (draadloos) Naar Ver luidt, woidt in Zuid-Syrië hevig gevochten en verliezen de Fran chen er weer eenig terrein. WERVELSTORM. PARIJS, 30 Nov. (draadloos). BoVcn Fez heeft een wervelstorm gewoed. Er zijn Vele doodeii en 20 gewonden. 7 kazernes zijn ver woest en 67 Vliegtuigen vernield. Te Rabat vie- Ln 3-doodun en 15 gewonden. Èi a C is in vele gevallen het gevolg van verkoudheid, on- genezen hoest of ver waarloosde adem- halings-stoornis. Da Da Ca is het aangewezen middel voor een ieder, die lijdt aan hoest, kinkhoest, vastzittend slijm, keelpijn, catarrhe, heeschheid, en beteekentDennen Borst Caramels, het gedurende 40 jaar door vele millioenen beproefde middel, dat door Doktoren het eenige afdoende hoestmiddel wordt ge noemd. 7000 attesten Dennen Borst Caramels bestaan voor 50% uit moutextract, beste suiker en een extract van geneeskrachtige kruiden. Ze bevatten geen Menthol, Eucalyptus-olie of Salmiak, zijn aangenaam in het gebruik, voedzaam en versterkend De zwakste maag kan ze verdragen. Kinderen zijn er direct dol op. R Pakje 40. doos 75 ets, b\j Apothen Drog. Let op het merk „3 Dennen 4iöó l7 Weerbericht. Verwachting: Matige, krachtige Z.O. tot, Z., later omloopende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nog sneeuw- of regen en stijging Van temperatuur. II. M. de Koningin en de sneenwsport. Van Het Loo vernemen we H. M. de Koningin maakte Zaterdagmiddag een arreskdetocht over d<*n Amersfoortschen weg en door het koninklijk park. het klooster. De eenige zoon is 20 jaar geleden in do orde der Benedictijnen getreden, terwijl de twee dochters resp. als zuster van het christelijk onderwijs en Benedictines werkzaam zijn. HET LEGER IN BELGIE. BRUSSEL, 30 Nov. (draadloos) Het legerbe stuur heeft besloten het aantal legerkorpsen van vier tot drie in te krimpen en den diensttijd te verkorten tot 10 maanden. De sneeuw. Men meldt ons irt Amsterdam HuV'gur dan m vele jaren heeft de w-nter zijn uitredu gedaan. Zaterdag heeft 't reeds gc- neeuws en hedenmorgen, tegen 6 uur ;s 't op- n;euw begonnen thans Veel hev'gur dan de vorige dagen.Nu en dan veroorzaakte oon heV-gu wuid een sneeuwjacht. Het, Verkeer ;n de hoofd- tod ond'-rvond ernst'ge stagnates, Vooral ui de buitenwijken. Hot telefoonverkeer ondervind ernstige storing ;Parijs niet te bereiken, Lon den zeer moeilijk en in 't binnenland gaat ook slecht, vooral met den Achterhoek. Het spoorwegverkeer is vrijwe' norrnaa1. W1SSEI KO FRSEN TF ROTTER I) M 27 Nov. 30 Nov Londen12.051/4 'l" 047/ Berlijn 69 231ft 5» 21 Parijs9.35 9.65 Belgis 11 27 11 26% /witsei land 47 92 «7 92% Amerika 48w /16 2 483/4 Woenen 35.10 35.10 Kopenhagen6261.871/» •Stockholm66.52% 66.55 Oslo50 70 50 65 Madrid35.127, t5 25 Vilaan 10 05 -1010 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 27 Nov. 30 Nov. Londen 12 053/s 12J>4'/8 Berlijn 59 24 - 59.21 Parijs-9 41 - 9.677, Brussel -11.27 -11.27 Zwitserland 47.95 -47.93% Weenen - 35 10 - 35.10 Kopenhagen 62.61 95 "tocwholm66 60 66.60 Osio - 50.70 50.65 Hew-York 2.483/t - 2.483/4 Geheel huisgezin in 't klooster. Naar de „K.K." meldt, is professor Dr. Barth tot voor kort Studicnrat aan de onlangs opge heven Rheinich Riter-academie als novice in de orde d u paters Gapucijnen getreden, terwijl zijn Vrouw in een klooster der zusters Franciscanessen den sluier heeft aangenomen. De drie kinderen, die uit echt, christelijk gezin zijn geboren, bevinden zich eveneens in Zuster Marie Celine. Het Clarissenklooster te Talence (Frank rijk) waar zuster Marie Celine gestorven is, was sinds vele jaren aan zijn bestemming ont trokken. De Clarissen, die het bewoonden,waren ge dwongen in ballingschap te gaan en begaven zich naar Bergen in België waar zij nog geves tigd zijn. Na Vele moeilijkheden slaagde de moeder overste er in, een paar zusters van Bergen uit te zenden om het oude klooster waar Marie Celine leeide en stierf, te heropenen. De vurige wensch van de Clarissen is nu, de noodzakelijke machtiging te verkrijgen voor een tweede opgraving Van het lijk der in geur van heiligheid gestorven Claris. Het lijk werd vroeger reeds éénmaal op gegraven, nl. in 1898, op den vooravond van Kerstmis. De Clarissen, die droevig te moede waren hij het denkbeeld, dat het lichaam der vrome zuster rustte in een dicht meh graven bezet ge deelte van het kerkhof te Talence, meenden dat het noodig was, dat men duidelijk de piaaw van haar graf kon aanwijzen. Die verangon werd aangewakkerd door de Ve'o gunsten en genaden, aan haar heme'sche voorspraak bij God toegeschreven. De G'arissen dienden daarom bij de auto riteiten van Talence het verzoek in, verlof te willen geVeii tot opgraving van haar lijk teneinde dit naar het klooster terug te brengen. Dit verzoek werd absoluut geweigerd. Ten slotte echter, na maandenlange pogingen, kre gen zij verlof, het graf van zuster Marie Goiine te openen en de kist met een lood en kist te om sluiten. Onmiddellijk daarop geschiedde de nieuwe beaarding. De eerste kist werd in absoluut ongeschon den staat gevonden. Er heurschte algemoene ontroering, toen ze boven den grond Werd ge bracht. De toeschouwers knielden eerbiedig neer en kusten de kist. Veel teleurstelling Verwekte het uitdrukke lijk Verbod om de kist te openen. Zij, die ge hoopt hadden, nog onbedorven het gelaat van Mane Geiine te mogen aanschouwen, bleven van dit geluk verstoken. Maar velen, die rondom de kist geschaard stonden, roke i een zoeten, als het ware hemel- schen geur, die van de kist scheen op te stijgen. Het graf van Marie Celine wordt thans door ^alrijke pelgrims bezocht. Prof. J. V. dc Groot O.P. Levensbericht. De Handelingen en levensberichten van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde bevatten na de gebruikelijke. Verslagen aller eerst een korte karakteristiek van Prof. J. V. de Groot O.P. door pater B. H. Molkenboer. Het spreekt vanzelf, dat na hot bekende boek Pater de Groot, Herdenking en Hulde, door Pater Molkenboer in samenwerking met prof. van Rooy samengesteld, dit beknopte „levensbericht" geen nieuws meer kan bren gen. We ontleenen er nog de volgende karakteri stiek aan van pater De Groot als prediker „Pater de Groot was inderdaad een geboren apologeet, en wel bijzonder een apologeet met het gesproken woord. Want al kenmerkte ieder opstel van zijn hand zich door een groote mate van zorgzame bedachtzaamheid, Van eerlijke studie en van irenische gezindheid in zijn stijl zat iets stroefs en gedwongens, dat hij maar zelden te bovenkwam, en waardoor hij hut tegen deel bleek van een rasschrijver gelijk b.v. Schaep- man. Maar wanneer hij op katheder of kansel het woord nam dan bleek liet spoedig, dat de Groot op dit terrein de „vonk" bezat, ja, dat hij een- meesleepend redenaar was. Vooral op den preek stoel was de Groot in zijn fleur het type van een klassiek Predikheer. Zijn blank en hoog Voorhoofd boven het wit-en-zwarte kleed van zijn Orde, de symmetrische vorm van zijn ge barenspel, de rust van zijn houding, de kalme maar indringende scherpzinnigheid van zijn betoog, zijn altijd „ad rem" geciteerde belezen heid, het poëtische van zijn dikwij.s zeer ori- gineele beeldspraak, zijne actualiteit, die immer de nieuwe verschijnselen wist te benutten, en dan boven alles de priesterlijkheid van zijn waardig woord, dat in een warm en vaderlijk accent den klop van zijn allen omvademend hart deed verstaan, de vredelievendheid Van zijn optreden, dat nooit agressief, nog minder kwet send was voor welken andersdenkende ook de Verhevenheid eindelijk van zijn onderwerpen niet alleen, maar ook van hun behandeling, die hot nooit in goedkoope trucjes zocht en die alle banaliteit in woordkeus, alle speculatie op de sensatiezucht van het publiek verre hield deze hooggedragen en groot-stijlsche elokwentie Van Pater de Groot bezorgde hem terecht den roep van met Schaepman de beste spreker onder*de Katholieken van Nederland te zijn." VOETBALUITSLAGEN. Ten gevolge van de overal gevallen sneeuw zijn er gister maar enkele wedstrijden gespeeld Den Haag H.B.S.Haarlem 30 Amsterdam AjaxSpartaan 1-0 Den Haag V.U.C. Neptunus 7-0 Den Haag B.M.T.A.D.O. 1—3 Den Haag H.V.V.II—Xerxes II 3—2 Den Haag: H.B.S.III—H.V.V.IV 7—2. Lezing van Dr. Vuylstekc. Voor leden van de Amsterdamsche scheids- rechtersvereeniging zal dr. J. Vuylsteke uit Rot terdam een lezing houden over „De positie van den scheidsrechter t.o.v. ongevallen en andere ongerieven van het voetbalspel" op Donderdag 10 Dec. 's avonds 8 uur in de bovenzaal van cafe rest. „De Metropole", Rembrandtplein 22 te Amsterdam. Een nieuwe wereldvlucht. Een wereldvlucht waarbij Engeland, Duitsch- land en Italië zullen samenwerken, zal begin vol gend jaar ondernomen worden. De machine, die hiervoor gebruikt zal worden is een geheel meta len Dornier-Wall vliegboot naar Duitsch ont werp, welke uitgerust zal worden met twee Engelsche Napier-Lion motoren. De bestuurder is de bekende Italiaansche vlieger Franco. De start zal plaats hebben te Sevilla, vanwaar Fran co zal trachten over Kaap Verde en Pernam- buco Buenos Ayres te bereiken als eindpunt van het eerste traject. Het toestel zal 200 K.M. per uur kunnen vliegen en circa 3 ton benzine kunnen meevoeren. De motoren zijn opgesteld m het middengedeelte doch hoven de vleugels. BILJARTEN. Te Arnhem heeft de Belg. Moons onzen land genoot Dommering geklopt. Het totaal resultaat van de geheele match was: Pnt. Brt. H.S. Gem. Moons 1200 49 121 24.48 Dommering 761 49 102 15.53 Na afloop had de overwinnaar een spontaan applaus in ontvangst te nemen.Dommering was de eerste, die Moons geluk wenschte. De titel van wereldkampioen is thans door den Belg verov rd hij heeft het voor zijn schit terend spel in deze match glansrijk verdiend. Dommering heeft echter, als winnaar van het tournooi te Parijs, nog het recht om Moons voor een beslissingsmatch uit te dagen, van welk recht hij, naar hij ons verklaarde, stellig gebruik zal maken. Die match, welke dan definitief de laatste is om het bezit van den titel, zal in de Zanzibar- club te Antwerpen worden gespeeld. Dinsdag 1 Dec. speelt de Biljartvereeniging ,,'t Westen"tegen „Royal" in het cafe 't Westen, Liduinastraat, hoek Fabristraat, alhier. De zaak Muilwijk. De Amsterdamsche rechtbank heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den aannemer Marcelis Muylwijk. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf voor dentijd van 6 jaar met aftrek van 8 maanden preven tieve hechtenis,zulks op grond van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende en van diefstal. Zij sprak hem vrij van den ten laste gelegden moord, subsidiair doodslag, subsidiair diefstal met geweldpleging. Geboren: Nov. 26. Gornelis z.v. C. de Wit en M. G. Steenbergen, Nieuwstraat. Jansje d.v. C. L. Wasman en G. M. Koster, Broersvest. 27. Georg Karei z.v. G. K. M. Schrumpf en J. Pappers, Kleine Baan. 28. Marinus Adria- nus Hendrikus z.v. M. A. H. van de Laarschot en A. M. de Wolf, Anthony Muysstraat. Hoog water te Hoek van Holland. 30 Nov. v.m. 2.05. n.m. 2 25. 1 Dec. v.m. 2.47 n.m. 2 59 2 Dec. v.m. 3.23 n.m. 3 33. 3 Dec. v.m. 3 58 n.m. 4 05. Gem. duur vloed 5 u. 31 m. gem. duur eb 6 u. 54 m. GLASGOW, 26 Nov. Aangekomen s.s. .Ba ron Da'mey", 'edig van Schiedam. SCHIEDAM, 27 Nov. Aangekomen Eng. s.s. „Bradavon", 'edig Van Rotterdam om hier te dokken ia de Wi'he'minahaVen. 28 Nov. Grieksch s.s. „Panagiotis", k'dig van Rotterdam. Eng. s.s. „Gragness", 'edig van Rotterdam. Noorsch s.s. „Kari Skog'and", 'edig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelmina haven. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 Nov. Offieieele noteering van de Commissie uit de Kam' r van Koophandel. Moutwijn 46 f 16.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Nov. Men note rt v or Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoe lin gvere^ m tring" Heden f2 80 per ketel ROTTERDAM, 30 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 535 vette runderen, 840 ma gere runderen, 165 vette kalveren, 325 varkens, 222 schapen of lammeren. Koeien 69—6272, 50—527,, 35. Ossen 56, 50, 40—4272- Kalveren 90921/a, 80, 70. Schapen (binnnl.) 2833 Schapen (buitenl.) 4246. Lammeren 3043. Varkens 49, 4748. Handel en aanvoer redelijk, prijzen iets vaster. Aardappelen: Br. Eigenh. f 2.903.50 br. 3.40—4.80, red star f 2.753, Z. Bonten 3.203.70, pooters 1.902.30.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3