Verven JE PiiOENlX" Tel No. 68015. Stoom DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. De JSchat van Montcalm E O 11ITO 48st® Jtaftrg&ng. Donderdag 3 December 1925. No. 14420 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bq dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger, De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl. Algem.Verz.bank Schiedam Ü®!l©i^®es8»tfc Nieuws. Tabletten, groole doos 6> ets. BC 3759 6 CH EDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4, Telefoon Antereommunaal (>8083 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiên: I5 regite 1.75«Ike regel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. BSfeaa DUITSCHLAND. Het kabinet, Luther treedt af. De onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet in Duitschland zijn in den loop der laatste dagen tusschen de partijen her vat. Daar de Duitsche Volkspartij voorloopig de deur voor een groote coalitie heeft dicht gesla gen, schijnt zij te streven naar de vorming eener minderheidsregeering, uit Centrum en democra ten, waardoor zij in staat zou zijn, de verbinding met de Duitsch-Nationalen niet geheel en al te verbreken. Daarentegen hebben niet alleen de democraten, maar ook het centrum besloten niet deel te nemen aan een coalitie zonder de sociaal democraten. Op een heden in den Rijksdag gestelde vraag, werd van regecringszijde medegedeeld, dat het kabinet-Luther morgen zijn ontslag zal ne men. DE VOORMALIGE DUITSCHE VORSTEN. Milliarden aan schadeloos stelling. De Duitsche Rijksdag heeft gister een aanvang gemaakt met de behandeling van het initiatief voorstel der democraten betreffende de schade loosstellingsregeling met de voormalige Duitsche vorstenhuizen. De democratische afgevaardigde, Dietrich, lichtte het ontwerp toe en betoogde, dat de ge voerde processen tot onhoudbare toestanden hebben geleid. Spreker beroept zich op Bismarck in verband met de onteigening van het bezit der Wellen (de voormalige koningen van Hannover) ten gunste van Pruisen. Vervolgens licht een communistische afge vaardigde het initiatief-voorstel zijner partij toe, waarin onteigening dér bezittingen van de voormalige Duitsche vorstenhuizen zonder scha deloosstelling wordt verlangd. Spreker betoogt, dat in totaal aan de voor malige vorstenhuizen voor een waarde van twee en een half tgi drie milliard goudmark is toegezegd, d.w.z., bijna driemaal zooveel als de, uit de Dawesregeling voortvloeiende betalingen. De sociaal-democraitsche afgevaardigde, Sehei- demann, zegt, dat het Duitsche volk met rond een half millioen werkioozen, eenige millioenen arbeiders met verkorten arbeidstijd en meer dan veertienhonderd faillissementen per maand geen nieuwe honderden millioenen aan de vroegere vorsten kan betalen. DENEMARKEN. Gedeeltelijke ontwapening. De minister van Nationale'Verdediging heeft heden in het Folketing een wetsontwerp inge- iend in zake de reorganisatie van het leger en van de marine tot een politieleger en een staats- marine ter handhaving van de neutraliteit en nakoming der verplichtingen, welke uit het lidmaatschap van den Volkenbond voortvloeien. Het wetsontwerp is zoo opgesteld, dat ook de liberalen er voor kunnen stemmen. Het is ech ter zeer de vraag, of het een meerderheid zal krijgen. IERLAND. Directe overeenkomsten. In de lersche grenskwestie is rfa de langdurige besprekingen een compromis tot stand gekomen. Heden verklaarde Baldwin in het Lagerhuis, dat de grenscommissie zich op verzoek van de, regee ringen van Engeland, Ulster en den Ierschen Vrij- 't Ziet er wel verschrikkelijk uit,maar we zul len toch doen, wat wij kunnen." „Een smerig zaakje", sprak Themistoclos. „Bah Vooruit met de hulp van d>- genade!" De twee mannen schoten snel als de wind vooruit. „Moed, vriend", schreeuwde Valvert, „daar komen hulptroepen aan. Buk u Maar buk dan toch voor den drommel De pelsjager gehoorzaamde. Een geweerschot weerklonk en een der Rood huiden rolde op den grond zijn borst was door den kogel van den markies doorschoten. Bij deze onverwachte versterking uitten de Indianen een kreet van woede en wierpen zich op Raoul, die op de plaats van het gevecht aan gekomen zich aan de zijde van den jager geplaatst had. Het gevecht werd toen algemeen. Rug tegen rug geplaatst, streden debeide blan ken tegen hun vijanden, wier getal tien malen grooter was zij bedienden zich van hun kara bijnen als van knodsen en trokken rondom zich een ondoordringbaren cirkel. Elk hunner slagen kostte een vijand het leven. Hoe groot evenwel staat bereid heeft verklaard, voorloopig debekend making van zijn uitspraak uit te stellen. Deze werd, zooals bekend, door beide partijen voor onaannemelijk gehouden. Hiermede wordt de noodige tijd gewonnen, om de te Londen ge troffen herzieningen van zekere punten van de uitspraak door onmiddellijke overeenkomsten tusschen Noord- en Zuid-Ierland door te voeren. FRANKRIJK. Het ontwerp van Loncheur. Briand werd gistermiddag bij zijn terugkeer uit Londen aan het Noorderstation door een talrijke menigte opgewacht, die hem levendig toejuichte. Om kwart over 4 uur, was hij in de kamer om de regeeringsverklaring voor te lezen, die onder diepe stilte werd aangehoord. De stilte werd slechts onderbroken bij de passage over de onderteekening van het pact van Locarno, bij welke passage aan Briand een langdurige ovatie werd gebracht. De regeeringsverklaring was zeer kort. Er wordt in gezegd, dat de voornaamste taak der regeering de oplossing' van het linancieele vraag stuk is. Loucheur diende daarop de regeeringsvoor- stellen tot reorganisatie van de financiën in, waarin een nieuw voorschot van 6 milliard van de bank van Frankrijk wordt vérlangd. Tevens worden in het ontwerp de maat regelen vermeld, waardoor dekking voor de nieuwe inflatie moet worden gevonden. Daar toe worden voorgesteld 50 opcenten op de belasting van onbebouwd grondbezit, 50 op centen op de industrieele en handelsbelas tingen,100 opcenLen op het recht van de mijnen, en 20 opcenten op de algemeene inkomstenbe lasting. De Kamercommissie voor financiën heeft het financieel ontwerp ongewijzigd aangenomen 't wordt heden bij de kamer ingediend. HET GRIEKSCH-BULGAARSCH GESCHIL. Griekenland beboet. Een telegram aan de „Morning Post" uit Athe ne meldt dat de VolkenbondscomiriLoie rap porteert, dat het onmogelijk is, de Verantwoor delijkheid voor het Grieksch-Bulgaarsche grens incident vast te stellen. De commissie legt echter aan Griekenland een boete op van tien millioen leva wegens het binnendringen op Bulgarscü grondgebied zonder de interventie van den Vol kenbond in te roepen, en bepaald de aan Bulga rije te betalen schadevergoeding op 20 millioen leva. ALLERLEI. Uit Londen. Van groot belang voor Ruslands oriënteering naar het Westen is het feit, dat Kamenef in een rede te Rostof heeft verklaard, dat tusschen Trotski (een der warmste voorstan ders van een accoord met Engeland) en de ove.ige leden der centrale regeering in Moskou een vol ledige Verzoening heeft plaats gevonden en dat hij, Kamenef, op de aanstaande partijconferentie zal opkomen voor het wedei opnemen van Trotski in het cent rale comité en in het pol'tieke bureau. U>t Manilla. Drie Amerikaansche torpedo jagers zijn van hier naar Sjanghai Vertrokken in verband met den dreigenden toestand in China. |Lit Londen. In het Lagerhuis werd heden medegedeeld, dat de Admiraliteit besloten heeft, onmiddellijk drie kruisers, vijf depotschepen, achttien torpedobootvernielers, zeven onderzee- ers en vier andere oorlogsvaartuigen te schrappen Uit Brussel. De Belgische minister van Justitie Tschoffen, heeft aan den koning ontslag verzocht. De premier Poullet zal de portefeuille van Justitie overnemen en waarschijnlijk zal het Waalsclie parlementslid De Liedekerke den minister van Economische Zaken worden. Uit Londen. De besturen van den Britschen mijnwerkersbond, de Labour Partij en het Trade Unions Congress hebben geconfereerd ten einde d voorstellen van den mijnwerkersbond te be spreken in zake de nationalisatie der mijnen. Dez conferentie heeft niet- tot een resultaat geleid, daar de vertegenwoordigers der mijnwerkers zich verzetten tegen het beginsel van vergoeding aan de mijneigenaars. W u a m n is u <4 De kabinetscrisis. De brief van Marchant. De correspondentie van mr. Marchant, on langs gericht aan Mgr. Nolens in Verband met zijn pogingen om een kabinet tc vormen luidt Geachte collega, Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen een parlementair kabinet te vormen. Ik heb de aanvaarding dezer opdracht in beraad gehouden. Naar mijn oordeel zal deze formatie slechts kunnen ge ukken indien zoodanig kabmet m zijn bele'd zal Verzekerd zijn Van den steun der kathobeke, socmal-democraUsche en vrijzmmg- dsmocratUche fract'es der Tweede Kamer. De besl'ssmg omtrent de aanvaarding der opdracht is derhalve afhankelijk van de vraag, of die steun zal worden toegezegd. Ik moge enkele opmerkingen maken ter rechtvaardiging Van mijne verwachting, dat de door u geleide fractie aanleiding zou kunnen vinden om hare medewerking te Verleenen tot het Volbrengen van de mij opgedragen taak. In uwe parlementaire redevoering van 19 November 1924 bij de algemeene beschouwingen, welke als de Voorbereiding kunnen gelden voor de komende verkiezingen, hebt gij wel als eerst na te streven doel gesteld de handhaving van de meerderheidsvorming dm rechterzijde, doch, Voor het geval deze onmogelijk mocht blijken, voor uwe fractie de medewerking tot een meerderheidsvorming in ander verband ge reserveerd. Die onmogelijkheid heeft zich thans voor gedaan. Ik kan niet aannemen, dat onder deze om standigheden uwe fractie zich zou wenschen te isoleeren. Immers de constitutie van eenig parlementair kabinet zou daardoor onmogelijk, worden, en uwe fractie zou zich begeven in de 4213 6 hun moed en hun kracht ook mochten zijn, zulk een ongelijke strijd kon niet lang duren. De jager, door een pijlschot aan den arm en in de zijde gekwetst, voelde zijn krachten verminderen en reeds zag hij het oogenblik naderen, waarop zijn wapen voor zijn verzwakten arm te zwaar zou worden. „Hier ben ik, meester," riep eensklaps een rauwe stem. Themistocles was door zijn buffelhuid, die door den wind opgeblazen was, tegengehouden, maar nu verscheen hij op het tooneel van den strijd. Met gebogen hoofd en met de onstuimig heid van een waterval wierp hij zich in het strijd gewoel. Op het zien van dit zwarte wezen met zijn fantastisch gewaad, dat uit de aarde scheen op te rijzen, stieten de Indianen een kreet van schrik uit. „De geest van het Roode veld," riepen zij met alle teekenen van ontzetting op het gelaat. Zoo spoedig als zij konden, maakten zij allen een draaisprong, vlogen, als hadden zij vleugels aan de voeten den heuvel af en waren weldra uit het gezicht verdwenen. De pelsjager en zijn beide bevrijders waren meester van het slagveld gebleven. II. Dc woning van een wondlooper. „Oef", zei de markies, toen de laatste Indiaan verdwenen was, het is er warmpjes toegegaan. „Zijt gij gewond, mijnheer „Een simpele prik. Ik heb bloed verloren. Binnen eenige dagen is er niets dan de her innering van overgebleven." Terwijl hij deze woorden uitsprak, plukte de jager een handvol groene grashalmen, welke hij vervolgens met behulp van Themistocles op zijn wonden legde. Toen het verbinden der wonden afgeloopen was,zeide hij :,,Mijne heeren, denk er aan dat ik van dit oogenblik af u met ziel en lichaam toe behoor mijn hart en mijn karabijn zijn tot uw dienst en zij hebben nog nooit geaarzeld." Uit den grond mijns harten en ook uit naam van mijn gezel neem ik uw aanbod aan", zei de markies, „maar waarlijk de sop was de kobl niet waard. Iedereen zou in onze plaats immers evenzoo gehandeld hebben." „Wat zegt ge,"riep de delsjager,terwijl hij den jonkman met verbazing aanzag. „Loopt ge reeds sedert langen tijd in deze wildernis rond „Nauwelijks zes maanden." „Ik bemerk dat gij nog zeer weinig ondervin ding hebt opgedaan daarenboven kwam zij mij heden uitstekend te stade. Doch weet, mijnheer, dat het „ieder voor zich" de wet is van deze land streken en dat de man, die zijn evenmensch uit de klauwen van de Roodhuiden getrokken heeft, vroeg of laat gevaar loopt zijn leven te moeten geven voor dat hetwelk hij gered helft." positie, door de sociaal-democratische ingenomen in 1913 welke destijds zoo scherp door wijlen Mr. Loeff is veroordeeld. In elke andere formatie van groepen tot steun van een parlementair kabinet zou uwe fractie stuiten op moeilijkheden als zich thans hebben voorgedaan. Zij, die ter linkerzijde hunne stem ga\ en aan het amendement-Kersten, zullen juist zoo staan tegenover elk kabinet, dat voortzet het zoogenaamde beleid-Colijn, hoe dit kabinet ook moge worden genoemd minderheidskabinet, zakenkabinet of nationaal kabinet. Vrijwel algemeen Wordt erkend, dat de door mij voorgestane meerderheidsformatie komen moet, volgens veler meening echter is de vrucht .nog niet rijp. Ik deel die meening niet en ik zie als gevolg van het wachten op het rijpen van de vrucht slechts een reeks,van conflicten en crisis. Dit acht ik niet in het landsbelang. De medewerking tot de parlementaire meerder heidsvorming beoog ik van uwe fractie als geheel. Gelijk ik heb betoogd in de Tweede Kamer op 6 November 1.1. (Handelingen blz. 194) geloof ik niet m „d'e gevreesde verl'cale sche'dmg" der paitijen aan de rechterzijde. „Wel geloof >k, dat een regeering, steunende op een andere meerderheid (de door mij bedoelde), zóó sterk zou staan, dat partijen, die daarm n;et zouden zijn vertegenwoordigd, bmten de mogelijkheid zouden zijn om daartegen een scherpe oppositie te voeren Ter wille juist van eigen eenheid zouden zij het vermijden" De partij, die zich een „Volkspartij" noemt, wijl zij elementen omvat van elke sociale politie en van Verscheiden sociaal inzicht, zal Verplicht zijn om, als eenheid, naar de omstandigheden haar gewicht te verplaatsen, aldus telkens de verschillende groepen in haai' midden meer of min -'er bevredigende Gelijk U bekend zal zijn, heb ik een program gepubliceerd, dat naar mijn oordeel als grondslag zou kunnen diehen voor een in te leiden overleg met de bovengenoemde fracties Het is geen vrijzinnig-democratisch program, noch een ka tholiek, noch een sociaal-democratisch p ogram. Het is een proeve van een compromis. Ik ver oorloof mij, een afschrift hierbij in te sluiten. Ik moge een enkel woord van toelichting geven bij punt 7, luidende „Het gezantschap bij den Pauselijken Stoel wordt gehandhaafd", welk punt tot kwaadwillige commentaren heeft aanleiding gegeven. Gij zult U herinneren, dat ik in den aanvang van de nieuwe zitting der Kamer zoowel in de afdeeling als aan U persoonlijk, gelijk mede aan den voorzitter van den ministerraad als mijn meening heb te kennen gegeven, dat van de oppositie niet langer kon worden verwacht, dat zij voor de rechterzijde de inwendige moeilijk heden zou uit den weg ruimen en aldus het pad effenen voor het continueeren van een beleid, dat naai' hare meening was tot schade van het land. De opmerking is in het voorloopig Verslag opgenomen. De eerste moeilijkheid van dien aard rees door de indiening van het amendement-Kersten. Blijkens de motiveering van onze stem vóór het amendement zijn de gevolgen, welke zich thans hebben voorgedaan, voorzien. Ik moge uwe aandacht vestigen op de volgende overwegingen 1. De vraag, of het gezantschap moest „Kom, kom, tot op dit oogenblik hebben wij, mijn reisgezel en ik, alle hinderpalen nog uit den w eg kunnen ruimen. Ik hoop dat de Hemel ons in de toekomst niet verlaten zal." „Hm", liet de jager met een beweging vol twij fel hooren. „Kom, kom, ik zal waken voor drie Indien er nu geen onbescheidenheid in mijn vraag ligt opgesloten, zou ik zeer gaarne de namen van mijn edelmoedige bevrijders wenschen te weten." „Raoul de Valvert", sprak de markies met een buiging. „Themistocles", zei de neger, terwijl hij, bij wij ze van groet, de drie kalkoenveeren bewoog, welke zijn hoofd versierden. „Vertrouwen voor vertrouwen", zei toen Raoul „Neen", antwoordde de jager, terwijl hij lichte lijk zijn wenkbrauwen fronste „waartoe zou het dienen u den naam te noemen, dien ik ondér mijn landgenooten droeg Ik heb reeds zoolang geleden het besschaafde leven vaarwel gezegd, dat die naam bijna geheel uit mijn geheugen is gewischt. Bovendien zoudt ge er niets wijzer door worden. Ik geloof dat het beter is. u den naam te noemen, welken de Indianen mij geven." „Zooals ge wilt, mijnheer." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1