DAGBLAD SCHIEDAM OMSTREK.mm ~>gU8LLETCHM. De Schal van Vlonlcalm. 48ste Jaargang. Vrijdag 4 December 1825. No, 14421 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent. franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad verte otien: 15 regel* f 1.75 sike regel dsarbovim 35 cent, 3 m«»l plaatsen wordt 2 maai berekend. !ngeiond*n m*dede«ting«n 7b ct. par regtl Speciale conditiën voor herhaaldelijk cdverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekeriiig f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 208 bij verlies van een hand. voet of oog i 200 bij dood I 200 bij verlies van een dnun^HijniiiWftrHftsjn^^ vingerde verzekering wordt gewaarborgd door doN. Holi.Algem. Very.hank Schiedam BuiiealanlMli Nleawt. VOLKENBONDSCOMITE. De ontwapening. Heden komt te Geneve het. speciale Volken- bondscomite bijeen, dat aan de 7 dezer be ginnende Raadsbij eenkomst voorstellen moet doen, op welke wijze de besluiten der jongste Vergadering, betreffende de ontwapeningskwes- tie, kunnen worden uitgevoerd. Noch van de zitting van het Gomite, noch van die van den Raad, zijn eindbeslissingen te ver wachten. Het optreden van den Bond Vereischt zeker hierbij bijzonder veel overleg, Waar het gaat om een kwestie, die de belangen en gevoe lens der staten zoo diep raakt en die met de fijnste Vezelen van Europa's politiek organisme is samengeweven. Niettemin is het duidelijk, dat Voor de kwestie van ontwapening een ontwapeningsconferentie zeer binnenkort een beslissend oogenblik zal komen, dat voor den Volkenbond een krachtproef op zijn organisa torische capaciteiten en politieke krachten zal beteekenen. Dit oogenblik is dan gekomen, wanneer men de verdere uitwerkingen van de Maandag j.l. plechtig onderteekende Locarno- Verdragen kan overzien. den Volkenbond dan de Belgische, om mede te werken aan de opstelling van een ontwapenings schema. De legersterkte. De Belgische minister van Nationale Verdedi ging heeft hedenmiddag op het bureau van de Kamer gedeponeerd het wetsontwerp, waarbij de legersterkte van 1920 op 77000 man wordt vastgesteld, waarbij inbegrepen de bezettings troepen in de 4 de bezettingszone. Dit betee- kent een vermindering der sterkte van 1925 met 5300 man.(Deze legersterkte is nog driemaal grooter dan in Nederland). DllTSCHLANÜ. Het kabinet-Luther dient Zaterdag ontslag in. Verwacht wordt dat Hindenburg met voor bijgaan der oppositie Luther de vorming, van een nieuw kabinet zal opdragen. IERLAND. Accoord bereikt. Gisteravond verluidde, dat een compromis tusschen Noord- en Zuid-Ierland, voor bet tot stand komen waarvoor in het bijzonder Baldwin heeft geijverd, thans ook in de details bereikt is. Noord- en Zuid-lerland verklaren zich met het behoud van de tot nu toe voorloopige grens als definitieve grens accoord. De in deze kwestie ge dane uitspraak van de grensregelingscommissie zal met wederzijdsch goedvinden der beide partijen vernietigd worden. ENGELAND EN DE VRIJHANDEL. Protectie aanvaard. Het Lagerhuis heeft gister met 149 tegen 45 stemmen een door de regeering ingediende reso lutie aangenomen waarbij een invoerrecht van 33 1 /3 op buitenlandsche snijwerktuigen wordt gelegd. BELGIE. Belangrijke verklaring van Vanderveld e. In een interview, clat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, aan een Vertegenwoordiger van de „Daily Telegraph" heeft toegestaan, komt bijzonder duidelijk tot uiting, in welk vergevorderd stadium de ont wapeningskwestie zich reeds bevindt. De minis ter Verklaarde o.m. De ontwapening is een der problemen, die door het afsluiten Van het verdrag van Locar no op den Voorgrond der belangstelling zijn geplaatst. Ik ben steeds een Voorstander ge weest van de opvatting, dat een land als Bel gië, dat zoo gemakkelijk aan aanvallen bloot- staat, zijn bewapeningen slechts in evenredig heid met de verschafte garanties kan vermin deren. Nu zoodanige garanties evenwel inder daad zijn verschaft, vertrekt geen delegalie met grooter vreugde naar de Vergadering van SPANJE. Het nieuwe ministerie is als volgt samenge steld. Primo de Rivera, Minister-president, Generaal Martines Anido, Vice-premier, Binnenlandsche Zaken, Galoponte, Justitie, Gallejo, Onderwijs, Juanguas, Buitenlandsche Zaken, Aunas, Arbeid, Hertog van Tetoean, Oorlog, Vice-admiraal Gornojo, Marine. In den afgeloopen nacht 12 uur heeft De Rivera aan de pers mededeeling gedaan Van zijn rapport aan den koning, waarin hij voor stelde de militaire dictatuur te vervangen door een economische civiele dictatuur, die beter georganiseerd, maar niet minder streng ig. De Koning had Primo de Riveia volmacht gegeven een ministerie te Vormen en hem daarbij in de keuze van zijn medewerkers volkomen vrijge lagen. De „Daily News" weet mede te deel en, dat de instelling van een civiele regeering toe te schrijven is aan den drang van een aantal offi cieren, die den eisch hadden gesteld, dat vóór Donderdag het directorium zou worden opge heven. ALLERLEI. Uit M iinchen De te München zetelende en tente-commissie wordt op 31 December ont bonden. Er blijven dan slechts een Italiaansch en een Fransch officier achter, die onder de intergeallieerde militaire controle-commissie te Berlijn zullen ressorteeren. Uit Keulen Gister is het te Keulen in garnizoen liggende le Manchester int'anterie- regiment naar de zone- van Wiesbaden ver trokken. De al'deeling telde circa 500 man. Uit Beiroet (Syrië) In zijn intree-rede heeft De Jouvenel gezegd „Vrede aan wie vrede, oorlog aan wie oorlog willen. Door dit principe heeft Frankrijk in Europa gezegevierd ïUnneaiasid. 5) „Noem mij Woudlooper. Deze naam is bekend, gevreesd of geëerbiedigd door allen, die de wildernis doorloopen. Indien uw oogenblikken niet afgeteld zijn en gij niet bevreesd zij 1 er eenige van te verliezen, bid ik u gastvrijheid aan in mijn hut, op ongeveer drie mijlen van hier gelegen. 't, Is wel geen paleis, maar te midden dezer eenzame streken heeft ook een dak van boom takken zijn waarde." „Wij nemen uw aanbod uit, heeler harte aan, nietwaar, Themistocles „Ja meester." „Vooruit dan, op weg", zei de pelsjager vroo- lijk, „en laten wij ,om niet overvallen te won den, gaan in Indiaansche rij." „In Indiaansche rij .Wat wilt gij zeggen De Woudlooper, die reeds eenige schreven had gedaan, keerde zich bij deze Vraag om. „Heb ik ooit van mijn leVen", mompelde hij, „men ziet niet. dikwijls zooveel moed en zooveel onvoorzicht igheid vereenigd 't Is een Wonder, waarde heer, dat uw schedel zijn haartooi nog draagt. Verneem dan, dat, wanneer in de wilder nip Verscheidene mannen Vereenigd zijn, zij Dc Kabinetscrisis. De christelijk-historische fractie der Tweede Kamer heeft hedenmiddag half twee een Ver gadering gehouden in het gebouw der Tweede Kamer, in verband met de kabinetscrisis. M o g e 1 ij k bede n. De Residentiebode (R. K.) oppert een twee tal mogelijkheden, waarvan het blad heeft hoo- ren verluiden, doch die onderling met elkaar in strijd zijn. Volgens de eerste mogelijkheid zouden er op dit oogenblik inderdaad onderhandelingen gaan de zijn om bet geschil tusschen de katholieken en christelijk-historischen tot een oplossing te brengen. Men ontveinst zich niet aldus het blad dat dit niet gemakkelijk zal zijn. Het is na tuurlijk uitgesloten, dat men of van de katho lieken of van de christelijk-historischen een radicale wijziging van standpunt kan verwach ten. Maar ook staat vast, dat de katholieken niet in een oplossing kunnen berusten, waarbij het gezantschap bij den Paus. uit de begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt geschrapt. Handhaving van bet amendement-Kersten, waarbij de Kamer zich uitsprak voor de ophef fing van liet gezantschap bij den Paus, maakt het onmogelijk voor de Kroon om thans buiten de Kamer om liet gezantschap bij den H. Stoel te handhaven. Een oplossing door een gezant van een andere mogendheid tevens te accrediteeren bij het Va- Licaan, kan in deze omstandigheden dan ook niet worden aanvaard, ook al zou de Kroon tor- meel daartoe bevoegd zijn, omdat voor een dergelijke oplossing geen crcdiet van de Kamer noodig is. Een oplossing is alleen mogelijk, die ook in de begrooting van Buitenlandsche Zaken tot uiting komt. De mededeeling door mr. Marchant gedaan, dat thans zou worden gezocht naar een oplossing door een combinatie van de katholieken, anti- revoIutionai4en en vrijheidsbonders. bleek de Resb. bij informatie eenvoudig absurd. Er is geen denken aan, dal de katholieken met een dergelijke combinatie in zee zullen gaan. Als van een andere oplossing maakt genoemd blad melding van iet.s in geheel andere geest, nl. dat er een gezant buiten bezwaar van 's Lands Schatkist benoemd zou worden. Jhr. van Nispen tot Sevenaer zou bereid zijn, op eigen kosten het gezantschap waar te nemen. Tegen deze oplossing zouden de Ghristelijk- Historischen geen bezwaar hebben niet kunnen hebben -omdat het benoemen van gezant,en een praerogat.iel' der Kroon is en de Kamer alleen over de financiën kan oordeelen. Dat de G.II. bij deze houding in goed gezel schap zijn, kan, naar nog wordt opgemerkt, hier uit worden afgeleid, dat ook Lobman in zijn „Constitutie" zulk een houding aannam. Onderzoek delfstoffen. In cle buurtschap Meddo bij Winterswijk is men wederom bij den Sellinkmolen begonnen mot het opbouwen van een boortoren, ten einde den bodem opnieuw aan een onderzoek te onder- Werpen. De Portugeesehen gezant aan ons hof. De Parijsche editie Van de „Chicago Tri bune" van 28 November j.l. bevatte een tele gram van haar correspondent te Lissabon waarin deze een artikel in de „Seculo" weer geeft. De „Seculo" Verklaart, dat, als gevolg van het pact van Locarno, een internationale groep pogingen aanwendt om de Portugeesche ko lonie Angola, in West-Afrika, in Duitgche handen te spelen. De Portugeesche publieke opinie is heftig in beweging gebracht door deze geruchten. De le-d'ng van deze zaak ;s volgens de „Seculo" ;n handen van de Angola- Bank, waai in verschillende Engelsche finan ciers geïnteresseerd zijn. Volgens de „Seculo" is de Portugeesche gezant aan ons Hof door zijn- regeering teruggeroepen naar aanleiding van de geruchten, dat hij in deze bank-affaire betrokken zou zijn. Tot Zoover de „Seculo". Inderdaad is de Portugeesche gezant uit Den Haag naar Lissabon Vertrokken. De gezant, die te Parijs is uitgestapt, heeft den directeur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud toegestaan, waarin Z.Ezc. De Souza Santos Bandeira, het volgende ver klaarde. In een Portugeesch dagblad heelt men een campagne ontketend onder Voorwendsel, dat Duitsche kapitalen zouden zijn betrokken in de nieuwe bank, welke door een Portugeesch- Engelgch-Nederlandsch consortium kort gele den te Lissabon is opgericht onder den naam Banco de Angola Metropole. Daar een belangrijk deel van deze bank in Nederland georganiseerd werd, heeft de Por tugeesche minister van buitenlandsche zaken zijn gezant te 's-GraVenhage verzocht hem mondeiing alle hem bekende bijzonderheden mede te deelen, ten einde in staat te zijn te kunnen antwoorden op de interpellaties over de zaak. Mr. Santos Bandena zal na d't onderhoud naar 's-Gravenhage terugkeeren. SSaJjs- ëfö IJ*w' sieiQSt Nifum Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Maandag 7 November 1925. Punt 2 wordt gelezen 2. Voorstel Van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhand- sche Verhuring op door hen te stellen voorwaar den Van een perceel tuingrond aan de Ooster straat aan A. Vroeg in de Weij, zulks Voor den tijd van 5 jaren en tegen een huurprijs van 500 per jaar. 2bis. Vergunning van de onderhandsche aan besteding van den onderbouw van de Koemarkt- brug. 2ter. Voorstel van de Commissie %oor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen over het jaar 1924 van de Ver- eeniging „Volkshuisvesting" en de Arbeiders Woningbouwvereniging,,Schiedam Vooruit" en Van de rekening over het boekjaar 1924/1925 Van de Bouwvereniging „Eendracht". De Koemarktbrug. Zooals uit de aanvullingsagenda Van den Gemeenteraad blijkt zal Maandag de gunning van de onderhandsche aanbesteding van den onderbouw der Koemarktbrug aan de orde ko men Hieruit Volgt dus, dat men, niettegenstaande de tegenwerking der aannemers, een uitvoerder voor dit werk heeft gevonden. achter elkander moeten marcheeren en met de grootste zorgvuldigheid in elkanders voetsporen moeten loopen. Wanneer dertig mannen aldus marcheeren, laten zij van hun tocht slechts het spoor van één mensch na. In deze landstreken hangt het leven van den reiziger, en vooral Van den blanken reiziger, van de meerdere of mindere sporen at', welke hij achter zich laat." „Wel Ik zal in de toekomst steeds aan de Indiaansche rij denken. Stel u aan ons hoofd en heb de goedheid ons den weg te wijzen." Na een stilzwijgenden marsch kwamen de d»ie mannen in hét gezicht van de hut des pelsjagers. Op de grenzen van de onmetelijke vlakte, waar van het Roode Veld een deel uitmaakte, Verhief zich een bergrug van onaanzienlijke hoogte de gesteldheid van de hellingen gaven hem op eenigen afstand het uitzicht van een muur. Het was onmogehjk dezen hinderpaa1 over te trekken, indien men niet in het bezit was van vleugelen, zooa^ de vogels ook om op het bovenvlak te komen was men genoodzaakt over een uitgestrektheid van zeven mijlen van de hut of langs den bergrug te trekken, dan eerst kwam men aan een geschikten opgang. Omstreeks het midden Van dezen bergrug en onmiddellijk aan den voet er van Vormden drie groote rotsblokken de door de tand des tijdsvan het gebergte waren afgescheurd, een soort, van gewelf- boven een wilde opeenstapeling van kleinere rotsblokken. Onder dit gewelf had de pelsjager zijn hut van boomstammen en boom takken opgebouwd. Door de plaatsing onder dit gewelf kon hij niet, in den rug aangevallen wor den ;hij was achterwaarts Volkomeü voor aan vallen en verrassingen gevrijwaarc Deze soort van versterking was niet minder goed verdedigd aan den kant, waartoe de vlakte toegang gaf. Ten eerste Vormde de breede en diepe Abbitibbe, die op een karabijnschot af- stands haar wateren voortstuwde, een eerste natuurlijke Verschansing daarna vormden de verweerde rotsblokken, die wij genoemd heb ben en die tot aan de oevers der rivier verspreid lagen, twee evenwijdige muren, gescheiden door een zeer nauwen doorgang, welke rechts op de hut aanliep en zoo nauw was dat een enkel man er nauwelijks doorheen kon loopen. De vijand, indien hij zich liet zien, moest noodzakelijker wijze eerst den stroom doortrekken onder het vuur van den Woudlooper en daarna, omdat hij de hut noch van voren, noch van achteren, noch Van terzijde kon aanvallen het voetpad tusschen de rotsen inslaan. „Van hier af kunt go mijn huis niet zien", zei de jager, terwijl hij zich vergenoegd in de handen wreef, en toch is het een waar versterkt kasteel Eens" er zijn sedert dal tijdstip al vele jaren Vcrloopen „heb ik hier een werkelijke belege ring doorstaan." „En dat duurde Ongeveer een week, maar de Indianen werden Peiisioenkorting. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad Bij den geleidebrieï bij de begrooting van 1926 hebben wij reeds medegedeeld, dat over de daarbij voorgestelde pensioenskorting van 81/2% het Georganiseerd Overleg door ons werd gehoord. Dit overleg is nu afgeloopen. Wij leggen hierbij aan Uwen Raad over onzen brief, waarmede wij deze zaak aanhangig maakten alsmede de no tulen van het daarover verhandelde. Daaruit 'blijkt, dat de organisaties zich a f- w ij zend tegenover het voorstel hebben ge steld, zij het dat van sommige zijden een wenk werd gegeven om met, gewijzigde voorstellen te komen. O.i. spruit deze tegenstand vooral voort uit gevoelsoverwegingen. En het is be grijpelijk, dat er bij liet personeel groote tegenzin bestaat tegen dezen maatregel, waar het moeilijk is te bezuinigen, daar het- leven zich nu eenmaal op het salaris heeft ingesteld. Het. was dan ook blijkbaar te veel verwacht om van de organisa- op zulk een wijze teruggeworpen, dat zij hier nooit wedergekeerd zijn. Zij hebben er de Voor keur aangegeven mij tot vriend te hebben en reeds meer dan tien jaren leef ik met lien in de beste verstandhouding. Ik maak zelfs door aan- neeming, deel irt \an den grooten stam der Irokeezen-Y ankangs „Waarlijk Fin wie zijn het dan, die u heden zoo levendig hebben aangevallen „O, die," zei <je Woudlooper, terwijl hij zijn vuist balde, „die zal ik wel inden ik heb nog een oude rekening met hen te vereffenen." Tol, welken stam behooren zij „Tot wolken stam Tot geenen. Zij maken deel uit van een vereeniging van omstreek* tweehonderd beruchte snaken, bijeengeraapt onder het gespuis van alle Indiaansche stam men, uit Mestiezen van de slechtste soort en zelfs uit eenige blanken, die in een vaderland een groote rekening met de justitie te ver effenen hebben. De Roodhuizen Van alle stam men vreezen en haten hen zij staan bij hen bekend onder den naam van Verloren Kin deren." „Welke beweegreden drijft hen om u aan te vallen (Wordt, vervolgd) NIEUWE EDAMSCHE COURANT Seat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1