DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTRÊEKEM* alleen in pakjes De Schat van Montcalm. "PEÜIL LiTOi. 48ste Jaargang;. Zalerdaq 5 December 19S5, n». 14422 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuminer met Officieel Kerk bericht 10 ets. Advertentiftni 1regelt 1.7b, nikt regel daarboven 35 u nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdadcelingen 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f De verzekering wordt, gewaarborgd door Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. 200 bij doodf 100 bij verlies van een de N.Holl.Algcm.Vcrz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandse éi Mieuw». HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. Franscheen Britse be standpunten. De Volkènbondscommissie ter bestudeering van het öntwapeningsvraagstuk is onder voor zitterschap van Paul B'oncour te Geneve bij eengekomen. Het Fransche standpunt in deze is bekend het maakte begin November onder werp van besprekingen uit van den Oppersten Raad voor de Nationale Verdediging, die een besluit in zake dit vraagstuk heeft genomen. Verre van zich om politieke redenen, die nooit de zijne waren om te verzetten tegen ver mindering der bewapening is Frankrijk zoo als steeds bereid mede te werken in de richting vraag- onder- van ontwapenen, naar mate die met ligheid vereenigbaar is. Frankrijk wenscht slechts, dat het stuk in zijn vollen omvang zal worden zocht. Tegen dit standpunt koestert Engeland geen principieele bezwaren. Het is het met Frank rijk en België eens, dat de middelen, waarover de staten beschikken voor hun nationale ver dediging menigvuldig zijn en dat deze overweging billijk is en van gezond verstand getuigt. Maar Engeland vreest, dat als het program der a.s. conferentie te zeer wordt uitgebreid, de zaak onnoodig gecompliceerd zal worden, zoodat het tijdstip der ontwapening er slechts vertra ging door zou ondervinden. RUSLAND. De Sovje t-m oordenaars, Te Njiszjnji Nowgórod zijn alle actieve contra- reVolutionnairen van dc laatste twee jaar in de provincie Van denzelfden naam, doodgeschoten. De politieke politie Van de Oekraïne heeft, gister een officier van het Pool, che leger terecht gesteld, die beschuldigd werd inlichtingen aan Polen te hebben Verstrekt. ROEMENIE. Het mass a-p roe-es. Het proces te Ki. jine», dat ver-.ehidene maan den geleden Voor den krijgsraad aldaar begon te gen 279 personen, beschuldigd Van samenzwering tegen den Staat en van muiterijis geëindigdmei de Veroordeeling van 58 hunner tot gevangenis straffen Varieerende van zes maanden tot zes jaar. Een kreeg levenslang, en een andere vijftien jaar dwangarbeid. De overigen werden Vrijge sproken en onmiddellijk op vrije voeten gesteld. IERLAND. Het bereikte accoord. In het Lagerhuis heeft de premier Baldwin de voorwaarden van de lersche grensregeling voor gelezen. De overeenkomst was om 8 uur 's avonds geteekend in de kamer van den premier in het Lagerhuis. Zij behelst een volkomen regeling van de grenskwestie met volledige instemming van alle daarbij betrokken partijen. De huidige grens wordt niet gewijzigd. Volgens de overeenkomst wordt de lersche Vrijstaat ontheven van de verplichting, een evenredig deel te betalen in de nationale schuld van het Vereenigd Koninkrijk. 6) „Dezelfde haat, die roovers alle eerlijke menschen toedragen," zei de jager op een toon vol overtuiging. „Bovendien geloof ik, dat zij mij haat toedragen, omdat ik een hunner aanvoer ders een kogel in het oog geschoten heb." „Gij moet mij daarvan meer vertellen," zei Raoul de Valvert glimlachend. „Hier zijn wij aan den stroom het is nu zaak hem over te steken, 't Is niet moeilijk,maar men moet juist weten waar men den voet,moet plaat sen. Ik zal Vooruit gaan en u den weg aan- toonen." Na de Abbitibbe overgetrokken te zijn, dron gen de drie mannen het nauwe Voetpad binnen dat rechtstreeks naar de hut leidde, toen op twee derden Van den weg een schel gebrom weerklonk, dat door de rotsen weerkaatst werd. „Ho, ho,kameraad," riep de markies, „gij hebt Volk bij u in huis. Daar is een groote, grijze beer, die goedgevonden heeft hier tijdens uw af wezigheid zijne woontent op te slaan wij zullen hem er eerst moeten uitjagen." Bij de woorden grijze beer wilde Themistycles, blijde dat zich nu een gelegenheid opdeed om zijn knods eens te gebruiken, zich aan het hoofd Van den stoet plaatsen maar daar het voetpad RELGIE EN DE BANKIERS. Naar U reeds eenige dagen geleden werd ge meld, had de gewezen minister van Ruitenland- sche Zaken, Jaspar, in een der kamercommissies aan Vandervelde gevraagd, of het juist is, dat de verlagingen op de begrooting op instigatie van Engelsche en Amerikaansche bankiers zijn geschied, daar zij deze verlagingen als een essen tieel vereischte beschouwden voor het tot stand komen der leening, welke zij bereid zijn te ver- leenen. Jaspar was van oordeel, dat deze eisch der bankiers een aanslag vormt op de souverei- niteit van het Belgische volk. Minister Vandervelde heeft hierop geant woord, dat het juist is, dat deze eisch is gesteld. Het blad „Neptune" van Antwerpen heeft a&n Jaspar zijn meening gevraagd over de door de „Times" gepubliceerde nota over het recht, dat iedere geldschieter heeft om den toestand van den leener te controleeren. Jaspar heeft hierop geantwoord dat de Engelsche baniers volkomen het recht hebben te weten, welk ge bruik België maakt van bet geld, dat zij ver strekken, evengoed als zij het recht hebben eenige garantie te vragen. Waar het jn dezen om gaat is echter, of de Belgische regeering zich moet onderwerpen aan de instructies betreffende het budget, welke de geldschieters verstrekken. De begrooting is in wezen immers het werk van het parlement, d.w.z. het werk van de ge volmachtigden van het Belgische volk. Het budget was reeds gedeponeerd op bet bureau van de Kamer, toen de regeering, op instigatie van de bankiers, op zich nam, haar te be snoeien. Jaspar besluit met. de woorden „Wij hebben geen te Londen zetelende Dawes-com- missie noodig, om toezicht te houden op onze zaken." hetzelfde mogen doen als zij de vijandelijkheden staken. SPANJJË. Voorloopig nog geen parlement. Volgens te Berlijn ontvangen berichten uit Madrid zal het nieuwe Spaangehe kabinet, evenals het directoire, zonder parlement en met perscensuur regeeren. De nieuwe Spaansohc ministers hebben heden hun functies aanvaard- Door den koning is het decreet onderteekend betreffende de weder instelling der functies Van Voorzitter van den raad van minister van de Kroon. SYRIË. Algemeene opmars ch der Drusen De Drusen hebben een algemeen offensief ingezet tegen de Franschen in Syrië over alle fronten. Het grootste gedeelte van het leger der rebellen rukt Voorwaarts naar Riak, ten einde e Fi.ransch.en te dwingen het hoofdkwartier, te Imeze en Hauran te ontruimen. Een bericht uit Jeruzalem meldt reeds, dat Hauran door de rebellen zon zijn Veroverd. Bevestiging hiervan is nog niet ontvange i. Uit Beiroeth De Jouvenel heeft in een toespraak tot vergegenwoordigers Van den Raad van d,en Grqoten Libanon gezegd, dat men hun, als belooning voor hun trouw aan Frankrijk, het opstellen van een eigen constitutie zou toever trouwen. De andere Syrische gebieden zullen ALLERLEI. Uit Londen Het Lagerhuis heeft met 218 tegen 129 stemmen de resolutie aangenomen tot heffing van een invoerrecht van 33 1/3 pet. op handschoenen Uit Breslau Op den rijkspartijdag dei democraten verklaarde de partij-Voorzitter met grooten nadruk dat een groote coali. ie op het oogenblik de eenige mogelijke basis Voor de Vorming Van een rijkskabinet kan zijn. -Uil Wiesbaden De eerste Engelsche troe pen zijn hier heden aan het station uit de Keul- sche zone aangekomen. Het meerendeel der manschappen is in de richting Hoechst-Koenings- stern gedirigeerd. Uit Praag De president Van Cechoslovakije Masaryk, heeft den Geehischen sociaal-demo craat Bechyne met de Vorming Van een nieuw kabinet belast. Uit Berlijn Te Triest is heden de Itali- aaiioch-Joegoslavische overeenkomst in zake de grens van Fiuine onderteekend. Hinuenuai De Kabinetscrisis. Het Gezantschap bij den HStoel. De Kameroverzichtschrijver van den „Tijd" berichtz: Naar aanleiding van een bericht in „De Residentiebode" d.d. 3 Dec. betreffende het gezantschap bij den H. Stoel, dat buiten be zwaar van 's Lands schatkist zou worden voort gezet, had ik hedenmiddag een onderhoud met dr. De Visser. Deze deelde mij op een desbetref fende vraag mijnerzijds mede, dat van christelijk- historische zijde officieel in dezen niets is ver klaard. Wel wees de leider der christelijk-histori- sche fractie erop, dat wijlen jhr. mr. Lohman in zijn werk „Onze Constitutie" (2e dr. blz. 111) er de aandacht op vestigt, dat er door H. M. de Koningin benoemde gezantschappen mogelijk zijn, zonder dat de Kamer daarvoor geld voteert. Vergadering der Christel ij k Historische fractie. Naar wij vernemen zal over het verhandelde in de vergadering van gistermiddag der Christe- lijk-Historische fractie geen communiqué worden uitgegeven. Het „Hbld." heeft gehoord, dat op een mee gaandheid der Christelijk-Historischen in de richting van de aanstelling van jhr.vanNispen tot SeVenaer als gezant buiten bezwaar van 's lands schatkist, nog geenszins mag worden gerekend. Het blad heeft tevens vernomen, dat het onwaar- schij dijk moet worden geacht, dat dr. De Visser, i dien hem een opdracht mocht worden verleend- tot kabinetsformatie, haar in beraad zou houden. Hij zou meenen haar niet te kunnen aanvaarden. Jn aansluiting op hetgeen wij reeds Donderdag morgen hebben bericht, verneemt. „De Tel.", dat thans zeer spoedig de opdracht tot kabinets formatie aan dr. J. Th. de Visser kan worden verwacht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans in openbare ver gadering bijeengeroepen- tégen Donderdag 10 December, des namiddags te 1 uur, ter behande ling, gelijk gemeld, van. spoedeischendé ontwer- pen. Onder de wetsontwerpen, welke de voorzitter zal voorstellen in behandeling te nemen, komen voor het wetsontwerp tot wijziging van de gren zen der gemeenten Rotterdam en Schiedam, en de voor-tellen van wet betreffende de zomertijd- regaling van den lieer Van der Waerden en van den heer Braat. Als socialisten regeeren De Belgische minister van landsverdediging heeft, naar uit Brussel aan de „N. R. Crt." wordt, bericht, bij de Kamer zijn ontwerp ingediend inzake de legersterkte. Het contingent Voor 1926 zal 77.000 nian bedragen, het aantal miliciens 54,315, d-w.z. dat is 5300 man minder dan het Vorig jaar. Het bezettings'eger za1 in 1926 nog ongeveer 7000 man tellen, die gelegerd zullen worden te Aken, Emmerich en Eschwei'er. De socia'isten zu"en begin vo'gende week hun Voorstel indienen tót vermindering van den diensttijd Van 12 tot 6 maanden, te bereiken in 4 etappes, waardoor de diensttijd voor 1926 tien maanden zou bedragen, het cijfer, waartoe men ook in officicele kringen wil geraken. Dus in het land, waar socialisten regeeren, blijft het legercontingent driemaal sterker dan in Nederland- Na de vierde etappevermoedelijk over vele jaren zal de diensttijd, die hie; &1/2 maand is, tot zes maanden worden verminderd. Hebben deze feiten aan de S.D.A.P. niets te zeggen Tusschen rood in de regeering en rood in de oppositie is wel groot verschil Pasvisum voor Duitschland. In de Memorie van Antwoord in zake de be grooting van Buitenlandsche Zaken voor 1926 is de h'oop uitgesproken, dat met ingang van 1 Januari a.s. het verplichte pasvisum tusschen Duitschland en Nederland zou kunnen worden opgeheven. Wij Vernemen echter, dat daarvan geen 'sprake zal zijn in verband met nog te houden bespre kingen. Op zijn vroegst zal derhalve de opheffing van het bewuste pasVisum pas 1 Februari 1926 tegemoet kunnen worden gezien. Grootsche plannen. In het plan Groot Amsterdam is een groot bosch geprojecteerd ten Noorden van de Kalfjes laan van niet .minder dan 50ft H.A. Dan za) Amsterdam inderdaad een zeer aan trekkelijke woonstad Worden en een- bosch be zitten dat Vergeleken kan worden met het Parijschc Bois-de-Boulogne dat 850 H.A. groot is- Wijzigingen. In het Vrijdommenbesluit 1925 is een Wijziging gebracht ten aanzien Van invoer van medaillons, beelden, tabak, tabakstelen én uurwerken. 4a 1 is te nauw was om twee mannen op gelijke lijn te laten marcheeren, greep de dappere neger den woudlooper in zijn ontzaglijke handen, hief hem als een kind van den grond op, draaide hem daarop om, bracht hem ter hoogte van de drie kalkoenenveeren en plaatste hem toen zachtjes achter zich op den grond. Toen deze handbewe ging geëindigd was, hief hij zijn knots in de lucht en liep op den beer toe,die aan de deur van de hut zat, zijn snuit heen en weer liet gaan en de drie mannen met onverschilligen blik aanzag „Voor den drommelWat een vuist," zei de jager met bewondering„Halt Doch Themistocles schreed steeds voorwaarts- „Halt, halt, voor den drommel, halt dan toch," schreeuwde de Woudlooper, terwijl hij zich krampachtig aan den buffelstaart vastklemde, Welke den neger nasleepte ,,'t Is een tamme beer, de kameraad uit mijn slchte dagen en de Verdediger Van mijn bezitting." „Bah," zeide neger op een toon, welke van zooveel misnoegen blijk gaf, dat de markies zich niet onthouden kon te glimlachen. „Hoe jam mer' „Doe net alsof gij thuis zijt, heeren," zei de jager, terwijl hij den beer met de hand Verwijder de en den drempel van de hut overschreed- Het ameublement van deze verborgen woon plaats was zoo eenvoudig mogelijk. Een half dozijn bisonkoppen dienden tot zitplaatsen in een der hoeken deed een hoop Varenrkuid en droge bladyren, met pelzen gedekt, den dienst van bed eenige houten koppen ziedaar alles Doch mochten de voorwerpen, die het noodzakelijkst waren, ook al ontbreken, voorwer pen ter Versiering waren in overvloed aanwezig. De muren waren overal bezaaid met wonderlijke jachttrofeeën, die men elkander' in onze be schaafde landen betwisten zou. KlauWen en tanden van grijze beren herten- en rendieren gewei, welke door den Woudlooper gebruikt werden voor droogrek en kleerenhanger buffel horens, arendsVeeren, twee karabijnen, een half dozijn kruitkoker«, een Indiaan«che boog met pijlen, een knots', twee scalpen met vollen Indiaanschcn haartooi dat was alles gehangen en gegroepeerd tegen de muren in zulke vol maakte wanorde, dat het oog niet alle rijkdom men maar een naamlooze verwarring opmerkte. „Wij zijn nu gezeten," zei de Woudlooper „wij moeten nu ook iets hebben om te eten. Indien gij het mij toestaat, zal ik er u van voorzien." „Lieve hemelGa gauw uw gang hét gevecht van straks lreeft mij goeden eetlust gegeven." De Woudlooper plaatste in de nabijheid van den drempel zijner hut drie takken in den Vorm van een driestal. „Ziehier het spit," zeide hij „Kom, meester Martijn, breng mij het gebraad." De aldus geroepen beer richtte zich op zijn achterpooteri op hij nam een hertcbout, die aan den muur hing, in zijn muil en bracht haar aan zijn meester. „Drommels," riep de markies, terwijl hij van terzijde een blik op den beer wierp, dat is de eerste maal Van mijn leven, dat ik zulk een dier zoo dicht bij een stuk vleesch zie, zonder dat de eerste met het tweede tot nadere kennismaking overgaat." „Martijn is niet in staat een verkeerde daad te doen, zelfs een slechte gedachte te hebben hij weet, dat hij vroeg of laat zijn deel er van zal hébben en daarom geeft hij aan wachten de Voorkeur. Bovendien, wanneer mijn afwezigheid lang duurt, en de honger hem hevig kwelt, gaat hij wel eens 'op eigen gelegenheid ter jacht, maar dan zal hij toch altijd het overschot van zijn maaltijd naar de hut brengen." „Een tamme beer Dat is nog nooit vertoond." „Bah, dat is wel vertoond, want gij ziet er een voor u." „Maar indien hij eens trek kreeg om te proeven hoe een blanke jager smaakte „Bah Ik heb Martijn in handen gekregen, toen hij nog zeer jong en klein was. Ik heb hem opgekweekt, opgevoed, ik heb hem groot zien worden Bij mijn ziel, sedert zes jaren leven wij met elkander, nooit is een wolkje onz.e vriend schap komen Verduisteren Heeren. het ge braad is gereed. Aan tafel," hernam de jager. En toen Raoul een blik om zich heen wierp, om naar een meubel Van dien naam te zoeken, Voeg de de Woudlooper er bij Bij mij zijn meubelen en schotels vervangen door een beminne lijke hartelijkheid." Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT zijn vei- v. ROSSEM's „STER-KOFFIE"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1