geeft ruwe huid verzacht iiiiiiiiiiimi geneest De iveldadigheidszegels. De nieuwe weldadigheidszegels zullen het begin vormen Van een provinciale bloemen serie. Salarisschalen. Naar de „Resb' uit goede bron vern eemt, zul- en behoudens enkele kléine wijzigingen de salarisschalen voor de departementsambtenaren er als volgt uitzienmachineschrijver min. oOO max. 900 na 4 jaar (deze rang is uit gevonden door de regeering) schrijver 2e kl mm 1000 max. 1700 na 12 jaar; sehrijver le kl. min. 1600 max. ƒ2100 na 10 jaar; klerk mm. 1100 max. ƒ2000 na 14 jaar ad junct-commies min. ƒ1700 max. ƒ2700 na 14 jaar; commies min. ƒ2500 max. ƒ3400 na 12 jaar hoofdcommies min. 3500 max. 4500 jare=ni 'cfcrendaris min. ƒ4600 max. ƒ4000 na 5 jaar; administrateur min. ƒ5500 max. 6500 na 8 jaar. Wijziging is gebracht in de regeling volgens welke hoofden en onderwijzers aan de scholen Voor l.o., ulo en mulo verhooging van jaarwedde verkrijgen wegens het bezit van bij-akten, en volgens welke het personeel van een „eenige leerschool wordt gesalarieerd. *n Gewegtelfh Nieuw* De Pensioenkorting. (Slot). Het schrijven vap B. en W. io?o loonen der "jkswerklieden nu werden in 19^0 even vóór de onze vastgesteld. In den loop van dat jaar is voor hen de kindertoeslag ver- be te ril en het premievrij pensioen ingevoerd, ot welk laatste voor ons personeel in Januari van dat jaar reeds was besloten. Nadat reeds eerder de 81/2 pensioenskorting was ingevoerd, werd in 1924 voor het rijksperso- neer bedoten tot een salarisverlaging, die ge- eidelijk werd ingevoerd, en die Voor gehuwden en kostwinners op 1 Mei 1924 5 en oplOctober van dat jaar 10 bedroeg. Met 1 Januari 1925 werd een nieuwe loonrege- mg ingevoerd met de overgangsbepaling, dat den in dienst zijnde werklieden voor 1925 het oude loon, zooals dit in October was verminderd, werd gegarandeerd. Deze werklieden bleven dus in elk geval ge nieten, als zij gehuwd of kostwinner waren, het loon volgens de regeling Van 1920,verminderd met een korting Van 10 en Voor zoover zij geen kost winner waren, Verminderd met 20 Dit alles naar den toestand van 1 Januari 1925. Periodieke Verhoogingen stonden Verder stil. Alleen met het loon Volgens de nieuwe regeling konden zij boven het gegarandeerde bedrag Volgens de overgangs bepaling komen. Deze regeling zal ook in 1926 gelden. (Uit een bijgevoegd overzicht blijkt dat de sala.isse'n der Rijkswerklieden zich bewegen beneden die der onze, terwijl eerstgenoemd en dan nog de pensioensbijdrage van 8£ moeten missen Alleen is de kindertoeslag bij het Rijk Voordeeli- ger, waar deze bij het eerste kind begint. Dit is echter geen algemeen, doch slechts een gedeelte lijk werkend Voordeel). Wij zijn hier uitgegaan, vervolgen B. en W., van de regeling geldende Voor Gemeenten ge plaatst in de eerste klasse) waarvan de groote Gemeenten de toonaangevenden zijn. In de Gemeenten geplaatst in de lagere klassen zijn de loonen der Rijkswerklieden, gelijk boven uit het overzicht bleek, sterk besnoeid. Wij mogen nu opmerken, dat onze gemeente zich bij haar »alarisregeling nimmer op een lijn heeft gesteld met de groote gemeenten. Van Amsterdam en den Haag, waar het perso neel in een buitengewoon gunstige positie wordt gehouden, willen wij niet eens spreken, maar ook als wij zien naar Rotterdam, dan moeten wij er op wijzen, dat onzeloonen steeds beneden deRot- terdamsche bleven. Wij willen hier laten Volgen een overzicht van de laagste en hoogste loonen ua? ^werklieden Van genoemde groote steden het Rijk en onze gemeente. Pensioen laagste hoogste aftrek loongroep loongroep Amsterdam 8V2 ƒ34.08 ƒ40.56 Rotterdam 8V, ƒ30— 33 ƒ37—ƒ40 Den Haag 5 33— 35 ƒ39—ƒ41 fechiedam geene 27—30 32—35 Rijk 8y ƒ25—ƒ29 31.5—ƒ36.5 8V2 ƒ24—29 31.2-36 Opmerkingen In de 8V2 pensioenaftrek van R dam is de salariskojting begrepen. In A dam, R dam en den Haag wordt geen kinder toeslag gegeven, bij 't Rijk en in onze gemeente wel de eerste cijfers Voor het Rijk duiden op de overgangsregeling Voor de gehuwden en kost winners, dc tweede op de nieuwe regeling. Het percentage der inkomstenbelasting over Am w" R amei1 Van /3000 bedraagt voor <"mHaas e° Schi'im resr Wanneer wij dus thans de pensioenskorting het Riik' zelf T6 rrkÜed<m boven die Van het Rijk zelfs al ziet men naar gemeenten der eerste klasseen niet buiten verhoud in™ i 1 Rotterdamsche. De Rotterdamsche regeling dateert van denzelfden tijd als de onze. Gelijk bekend voerde echter Rotterdam, eveneens door de noodzakelijkheid gedreven, de pensioens en salariskortmg van 8*/, reeds dit jaar in Zeer zeker mogen wij niet zien naar een ge meente als den Haag die zich de weelde veroor looft om de loonen op een hoog peil te houden, en fuistts n'et Zeggen' dat dit Voor ons is dit echter niet mogelijk In de eerHe plaats spreekt in onze'gemeente zoo sterk het verschil met de groote massa der Werklieden in onze particuliere bedrijven. Als de massa der ongeschoolde arbeiders in onze particuliere bedrijven, laten wij zeggen 23.— per week verdient vele zijn er bene den en wanneer de ongeschoolde werk man in Gemeentedienst f 30.loon heeft na 6 jaar dienst met kin dertoeslag en pensioen behalve de andere vooideelen Van den overheidsdienst. dan is het toch ten Volle gerechtvaardigd hem Van dat pensioen een gedeelte te laten dragen. Hij blijft dan nog aanzienlijk boven zijn particuliere col lega's. En dan gedoogen ook onze gemeente-finan- ciën het niet. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat nog meer dan in de partivuliere bedrijven, bij de overheidsdiensten de loonen zulk een belang rijk deel Van het budget vormen. Hebben wij tijdens de prijsstijging en de hoog conjunctuur steeds gevoeld, dat wij ons niec mochten laten verleiden met de loonopvoering te Ver te gaan,thans kan van ons niet anders ver wacht worden, dan dat wij de bakens zullen ver zetten, nu het getij wederom is Verloopen. Trou wens de noodzakelijkheid dwingt ons daartoe, zeker niet minder dan het Rijk en de gemeente Rotterdam. Overigens meenen wij tegenover ons personeel wel de noodige consideratie te hebben gebruikt, waar wij niet, zooals de motie van 1923 aangaf dezen maatregel 1 maar zelfs 2 jaar nog hebben uitgesteld. Ten slotte willen wij nos nog bereid verklaren aan het eind van 1926 opnieuw den toestand on der het oog te zien en, gehoord het Georganiseerd Overleg, te overwegen, of deze tot herziening van den maatregel kan aanleiding geven. Errata. Gister hebben wij de loonen der gemeente werklieden (ongeschoolden) aangegeven als te bedragen 30.— k ƒ32.—. Dit moet zijn ƒ30.— ƒ31. De opgaaf van de loonen in de particuliere be drijven moet worden gelezen als Volgt Geschoolden 30.— k 32.50 geoefenden 27.a 29.ongeschoolden 20.k f 24. Een zeldzaam Jubileum. Zondag, 6 December 1925 zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer L. Krullaars als werkend lid van deKon. Zangvereeniging Schiedams Man nenkoor Orpheus werd ingeschreven. Verschillende bestuursfuncties heeft hij in den loop der jaren in deze vereeniging bekleed, en met hart en ziel leeft hij nog steeds mee met alles, wat Orpheus" beraamt en uitvoert. Zijn medezangers zullen hem om zijn voor- treffelijken staat van dienst huldigen. Op de jaarvergadering, die Woensdag, 9 De cember a.s. in het Gebouw vanden R. K.. Volks bond zal worden gehouden, zal den kranigen jubilaris door zijn vrienden-zangers die welver diende hulde worden gebracht. Daarbij zal hem de gouden eere-penning wor den overhandigd, die „Órpheus" schenkt aan hen, die 50 jaar onafgebroken werkend lid der veree niging zijn. Vermeld worde hierbij, dat de heer Krullaars het tweede werkend lid is, dat genoemde onder scheiding zal bezitten. De eerste gouden penning werd in 1916 uit gereikt aan den lieer M. L. Honnerlage Grete, die toen zijn gouden jubileum als werkend lid vierde. Als medeoprichter der vereeniging en thans haar eere-voorzitter is deze nu 59 jaar aan het Man nenkoor verbonden. Waarlijk, op zulke mannen kan Orpheus" trotsch zijn Winkelweek. Uitslag etalagewedstrijd, le prijs 15.— fa. Wolsky, K. Dam 4. 2e prijs 10.fa. Weerpas, Hoogstraat 10. 3e prijs 7.50 fa. J. de Goederen, L. Kerkptr, 80 4e prijs 7.50 fa. T. Soeters, Boterstraat 78. 5e prijs 5.— fa. L. Kamp, Hoogstraat 122— 128. 6e prijs ƒ5.fa. P. de Bruin, Hoogstraat 64. ?e prijs 5 fa J H J van Alphen, Hoogstr 8e prijs 5.— fa. H. Vlek, L. Kerkstraat 29. De 1ste en 2e prijs zijn zoncfer loting toegekend om de anderen prijzen moest worden geloot. De penningmeester de heer B. G. Hoogendam zal deze prijzen aan de prijswinners toezenden. Dé namen van hen die goede oplossingen in zonden zullen cle Volgende week worden bekend gemaakt. De vergadering van gisteravond, waarboven- staande besluiten genomen zijn, heeft tot in den nacht geduurd.De moeilijkheid was, dat de deel- nemërs, Vooral zij die voor de hoogste prijzen in aanmerking kwamen,'n gelijk aantal punten had den gekregen Van de jury-leden die toch onaf hankelijk Van elkaar gewerkt hadden. 4252 21 voerig adres, gericht aan den Gemeenteraad, over Schiedams financien. Plaatsgebrek dwingt ons dit adres tot Maandag te laten liggen. Onze grensregeling. Donderdag a.s. zal de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Schiedam en Rotterdam behandelen. Luxor. Een varieerend program is het wat Luxor deze Week zijn bezoekers biedt. Eerst noemen wij ,,De vurige strijder" een Wild-West met Jack Hoxie in de hoofdrol. Ge weldig zijn de avonturen die Jack beleeft en doorstaat, maar nog geweldiger zijn moed en uithoudingsvermogen,zoodat we hem tenslotte het blij-eindigend slot Van rijk en gelukkig van harte gunnen. Dodo laat vervolgens de menschen om zijn schaapachtige onnoozelheid hartelijk lachen en terstond daarna is het weer ernst als Buck Jones in „De prijsvechter" optreedt. Buck die in Gods Vrije natuur beter kan aarden dan in de bedorven atmosfeer van de bokswereld speelt een fraai spel en Mary Adams niet minder zoodat 't een genotvol uurtje wordt. Een mooi program 1 Spaarbank. Schiedam. Opgave over de maand November 1925. Inlagen 191.200. Terugbetalingen 140.425 21. Aantal inleggers 1 Nov. 17309 Nieuwe deelnemers lij Geheel afgeschieven deelnemers 17520 41 Aantal inleggers 30 Nov. 17479 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 November 1925 4.930.116 46. 't Haastige huwelijk. Hedenmorgen 11 uur is met speciale Vergun ning van den off. v. Justitie, mej. L. van school H., de onderwijzeres waar wij gister over schre ven, in 't huwelijk getreden met den heer L., zoodat t paartje B. en W. toch nog te Vlug af zijn geweest, of 't moet zijn dat de Raad terugwerken de kracht aan de verordening geeft. Onze ijsbaan. Hedenmorgen hebben wij bij bestuur van de IJsVereéniging geinformeerd lioe 't stond met haar IJsbaan. Wij vernamen dat het onder water gezette weiland leeggeloopen was, hedenmiddag echter zal het opnieuw bevloeid worden en als het weer zoo blijft als nu, hoopt men Maandag de baan te openen. Een adres. Ueden ontvingen wij van het departement Schiedam der Ned. Mij voor N. en M. een uit- Pandora. Zooalg gewoonlijk wordt aangevangen met een journaal,wat deze week al bijzonder actueel is, onmiddellijk gevolgd door revue met Verschil lende mooie natuuropnamen. Hierna een komi sche twee-acter „Vroolijke Fransje wint den Wedstrijd", een leuke klucht Van de renbaan. Een zeer mooie film heeft de directie getroffen in „In de klauwen van de Spin" een zinnebeeldige film, geheel gespeeld door insecten en schitterend gekleurd Werkelijk een juweeltje van cinema tografische kunst. Hierna krijgen We gebruikelij ke en blijkbaar zeer geapprecieerde afwisseling. Deze week treedt op het gezelschap van der Horst en Rouge met een klucht getiteld „Op het kantje af". Het is een vroolijk spel met zang en hef publiek heeft er hartelijk om gelachen. Na de pauze weer eens een film Van „Kareltje" en wel „Het dagboek van Harold Lloyd". Het geheel is een aaneenschakeling van dolle grappen en onmogelijke situaties, zooals alleen Harold Lloyd die bij elkaar kan zoeken. Een film waar bij men zich dol amuseert. Gaarne bevelen wij dit programma bij onze 'ezers aan. Kanarie-tentoonstelling. In den Volksbond wordt heden en morgen een kanarie-tentoonstelling gehouden. Men zie annonce „LI and-elsbelangen" N o. 1 8 8 1 be vat de crediteurenlijst in het faillissement Fa. Munstermann's Isoleerwerken alhier. Zij telt 29 namen, met een totaal passief van 4.412.03 en frs. 410.- De baten zijn nog niet volledig bekend. UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. 't Fox Nieuws Van heden, is bijzonder inte ressant en toont ons van a"es wat. De twee acter „Dodo ah wie'renner" is een zeer vermake'ijke fi'm. De le hoofdfi' van dezen avond „De Kam pioenracer met Buck Jones in de hoofdro', is een adem benemende sensatie fi'm. Op het toonee' verschijnen Henny en Willy van Noordt met hun aardig respertoire en oog sten veel applaus. De 2e hoofdfilm „Meneer, telephoon Voor U", in 8 acten,is 'n film vol humor, waarin de hoofdrol door Reginald Deny wordt vervuld. W. .B. Theater. Begonnen wordt met een serie opnamen van Napels, direct gevolgd door Journaal en revue, blierna een komische film in 2 acten „El Capi- tano's Huwelijk" gespeeld door Buster Heaton, Welke door zijn effen gezicht de bezoekers harte lijk doet lachen. Op het tooneel „Les Voggo Benny's," een dressuurnummei- van honden en apen. Reeds voor de pauze word£ aangevangen met de eenige hoofdfilm van diU programma „Surcouf de Ka per" een zeer móóie film in 9 acten. Dit werk munt ook uit door goed spel en mooie scherpe foto terwijl het'gegeven boeiend en spannend is. Zeer mooi in'.elkaar gezet zijn de gevechten tus- schen het kaperschip en de oorlogsschepen. Gaarne Vestigen wij er de aandacht op, dat deze week door de directie den bezoekers een kalende! wordt aangeboden voor '1926. Aan elk maandblad zijn twee coupons geheeht, elk recht- gevende op een sterke leductie op de prijzen voor twee pérsonen. Een gang naar W.B. is wel de moeite waard. Mishandeling. Op den Breeden Hille- dijk alhier heeft een Vechtpartij plaats gehad tusschen Vreemde 'ieden. De Estlandgche scheeps timmerman A.W., heeft daarbij zijn landgenoot den stoker O.O.met wien hij in een logement aan den Breeden Hillédijk Verblijf hcudt met een mes over den slaap gesneden. Daarna heeft de dader van een onbekend gebleven omstander een harde klap gekregen waardoor hij drie tan den verloor en zijn onderlip bijna afgescheurd werd. De scheepstimmerman is ter Verpleging in het ziekenhuis opgenomen en de stoker O.O. ter plaatse door een verpleger Van den geneeskun digen dienst verbonden. UIT DELFT. Geen subsidie voor Burgerwacht. De raad dezer gemeente verleende voor het jaar 1926 o.m. de volgende subsidies aan de vereeniging Kindervoeding en -kleeding 3500 aan de vereeniging „Het Kinderhuis" ƒ5500; aan de Openbare Leeszaal 2958 aan de R. K. Openbare Leeszaal 2047 aan de vereeniging voor Kindergezondheidskolonies een bedrag van 0.35 per verpleegdag voor elk te Delft wonend kind, dat door de vereeniging wordt uitgezonden. Het verzoek van de Delftsche Burgerwacht om haar voor 1926 een subsidie van 700 toe te kennen werd afgewezen. (Opmerkelijk is 't dat te Delft de subsidies voor de Leeszalen bijna gelijk zijn). Zijn moeder bedreigd. De 19-jarige N. alhier, die gisteravond zijn moeder met een buks dreigde neer te schieten, is door de politie gearresteerd. Het wapen is in be slag genomen. Bemejosgd Nieuw». Ontploffing. Gistermorgen omstreeks elf uur, werd in het Scheepswerfbedrijf der firma Boot te Alphen, groote consternatie verwekt door een zware ontploffing in het gebouw, waarin de acethyleen-laschapparaten worden geborgen. Vermoedelijk is uit een lek in een der apparaten gas ontsnapt hetwelk door onbekende oorzaak is ontploft. In een straal van 100 Meter sprongen alle ruiten. Gelukkig werd in het gebouw niet ge werkt, wel in de nabijheid. Door de rondvliegende brokken puin werden de arbeiders M.W. en W.L. niet ernstig gewond. De schade is groot. Het vergaan van de „Nijver- h e i d". Gisteren zijn op de kust tusschen Put ten en Nijkerk, gedeeltelijk tegenover den dijk geslagen, gevonden 86 vaten, 12 vaten jenever, 3 ledige chocoladekisten, meelzakken en een groot dekkleed, alles afkomstig van de vergane „Nijverheid I". In tegenspraak met wat hier omtrent Van andere zijde is gemeld, kunnen wij mededeelen, dat tot nu toe geheel onbekend is, waar de stoomboot is gezonken, terwijl ook nog niets bekend is, omtrent de lijken van hen, die hierbij om het leVen kwamen De premie Van 50.door dc familie uitgeloofd Voor het vin den Van het lijk van kapitein Slot, leidde nog niet tot eenig bericht daaromtrent. Door een knoop verraden. In den nacht van 21 op 22 November werd, zooals gemeld, bij den horlogemaker F. H. te Gussinklo te Aalten ingebroken en Voor een som Van 1500 aan horloges, goud- en zilverweiken gestolen. Vingerafdrukken werden direct door de politie genomen. Thans heeft men in de grensplaats Bo- cholt den vernoedelijken dader, den stukadoor H.M., gearresteerd. De man wgs pas uit de ge vangenis onts'agen. Het feit kwam aan het 'icht door vingerafdrukken, die met de zijne overeen kwamen, doch boVena' doordien men op de p'aats van't misdrijf een knoop vond, die aan 'smans broek ontbrak.De knoop droeg denze'fden firmanaam a's de andere knoopen, die de man aan zijn kleeding had. Massa-jubile. Op de Kamper Emaille- fabrieken v.h. II. Berk en Zn. wetd gister aan hiet minder dan 36 mannelijke leden van het personeel het gouden horlog:e met inscriptie uitgereikt, voor 25-jarige dienstvervulling en aan twee vrouwelijke bedienden een gouden broche met bri"antjes. Aan 158 'eden van het personeel is thans het gouden horloge uitgereikt. Bijna allen zijn nog in functie. Ondernemend Holland. Gister middag om 4 uur vertrok van IJmuiden het motorschip „Knikker" van de Mij. van denzelf den naam. Dit schip is uitgerust om in de Roode Zee een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heden, voor de zeevisscherij aldaar, op touw ge zet door een particuliere maatschappij. We vernamen, dat de lieer R. de Boer, ree der te Haarlem en directeur van/de Maatschap pij Noorderlicht e IJmuiden de reis over land zal doen tot de eerste aanlegplaats om dan aan boord verder de leiding op zich te nemen van deze ongetwijfeld hoogst interessant^ proefene- ming op diepzeevisscherijgebied. Met belangstelling worden te IJmuiden de resultaten van de'ze proefneming gevolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2