DAGBl AD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* DITJES EN DATJES. 48ste Jaargang. Zaterdagg5 December 1825. No. 14422 Pnfithns A dvortGiitiSiiJ 1—*5 rccsls f 1.75 olke rc^jcl dsfiirboviö 35 cinl, 3 B°Tb!o"mYn?eYp« AM** «rft 2 ™.l «n ,5 p., post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn plaatsen wordt 2 maal Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tariev«n worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. (imt'is Opqevallenverzekerinq f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 8«0 bij verlies van een hand, voet o« oo8 f 200 k« doodI 800 bij verlies van een dnim; f «0 hij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van elkenanderenvlnBe^ Deverzekering;wordt gewaerborgddoorj^N.Holl.Algem.Verz.benk fechiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Oorlog-slaclitoffers. In „Het Kath. Schoof." schrijft Fr. W. (Frans Wisse) „Het is een feit, dat op het oogenblik de scho len Volzitten met kinderen, die de nadeelige ge volgen Van den oorlog aan den lijve hebben ge voeld. „In de hoogere klassen vinden we deze „oorlog-slachtoffers" nog het minsc. „In de middel-klasse zitten de stumperds, die in de eerste jaren van hun wereldbestaan ge brek hebben geleden aan het noodige krachtige Voedsel. „En in de laagste klasse treifen wij ze bij bosjes aan de bleekneusjes, die in de moei lijkste dagen Van den oorlógs-hongersnood zijn gewonnen en geboren „We hoorden van verschillende collega's uit de lagere leerjaren, dat ze nog nooit zulke zwakke, zenuwachtige en hardleersche discipelen hadden gehad als tegenwoordig „Aan deze oorlogsrampen mogen ook wel eens denken de onderwijzers, die npg altijd maar door de slachtoffers der „groote tijden" liedjes laten zingen, waarin minstens oorlog en oor logsgeweld, min of meer bedekt chauvinisme of andere ongerechtigheid worden verheerlijkt. We moesten toch wijzer zijn", zegt Fr. W. 'n Singulier soort Protestantisme. De antirev. „Rotterdammer", melding ma kend over de rare beweringenvan „Nederlander en „Koningin en Vaderland" (van Dh. Snoeck Henkemans), dat op 11 November j.l. het Protestantisme een „onherstelbare slag" zou hebben gekregen, ja „de zaak van het Protestan tisme verloren" zou zijn geweest, als de G. H.- partij toen ware teruggetreden schrijft over die uitlatingen „Het is dus bloedige ernst met de redding van het Protestantisme Juist om dien somberen epnst doet het ons leed, van die redding niets, letterlijk niets te bemerken Waaruit blijkt die redding en opleving van de zaak van het protestantisme in Nederland na den tweeden Hervormingsdag, 11 November 192b Verdient een protestantisme dat staat of valt met de politieke manoeuvres van enkele Kamerfracties, niet ten onder te gaan Is het niet een smaad voor het Protestantisme wanneer een getuigenis wordt gegeven als door „Nederlander" en „Koningin en Vaderland geschiedt Of bedoélde de schrijver te constateeren dat niet het Protestantisme gered is, maar zeker soort van protestantisme Een singulier soort hemeuya IVteuw*. Een jonker die z n stand op houdt! De S.O.S, schrijver in de „Tel." spot Wat zal het zijn telarchie of autarchie vroeg ik Zondag een mijner kennissen. Geef mij maar een Hollandsch bittertje, zei mijn kennis, die het verslag van de constitu- eerende vergadering van de „Nationale Unie" niet gelezen had. Nu is er voor een politieke partij alles aan gelegen met welke leus zij voor de kiezers ver schijnt. Dominee Kersten doet het heel een voudig „Weg met Rome Daar is geen woord Fransch bij en de géreformeerde stovenzetster begrijpt wat hij wil, al meent ze dat Rome ergens in de buurt van Buiksloot ligt. „Mede zeggenschap" is een andere inslaande leus. „En als je nu wat meer te zeggen hebt" vroeg ik onlangs een kiezer. „Nou, zei hij, dan deelen we den boel gelijk op." En als de „Nationale Unie" „telearchie of autarchie" in haar vader- landsche banier schrijft, dan is zij bij voorbaar- van haar succes verzekerd, omdat heel wat schrandere kiezers niet zullen weten waar het om gaat al zal „autarchie" ze misschien het verleidelijke visioen voortooveren van eiken Kiezer een auto Maar deze „Nationale Unie" heeft nog een andere, niet gering te schatten, attractie. Haar secretaris is Jonker Groeninx van Zoelen, de worstelaar, die den journalist Van Blanken- stein op het Haagsche perron in een dubbelen Nelson-greep legde. Uit de constitueerende vergadering kwam de vraag hebben de beginselen van de Unie iets met dezen worstel wedstrijd te maken 7 lk had een stille hoop, dat het bestuur als' een man zou zijn opgestaan,zich op de. nationale borst geklopt en verklaard zou hebben „Ja Ons krachtigste overtuigingsmiddel zal het Grieksch-Romeinsch worstelen zijn En als wij straks den verkiezingsstrijd ingaan, dan zal het zijn als moderne gladiatoren, met niets aan dan een kort broekje, en wij zullen de telearchisten autarchistisch op hun kop zetten, beentje lichten en in den collier l'orcé kraken." Doch helaas Het teleurstellende woord kwam er uit: „De Unie heeft niets met de worsteling te maken. Het is een particuliere liefhebberij van Jonker Groeninx En deze verklaarde op zijn beurt ..Ik ben terug: gevallen op de tradities van mijn stand 1" Nu stammen de Groeninxen uit den jare 1520, in welk jaar de oer-grootvader van het geh.acht een beroemd worstelaar op de Zoe- Tensche kermis moet geweest zijn. En dit is 'n geluk, want stel je voor dat de Groeninxen het levenslicht eens in 250 v. Clir. aanschouwd hadden en de tegenwoordige Jonker, terug vallende op zijn tradities van zijn stand, den „N. R. G."-journalist met een knuppel ware te lijf gegaanOf, na hem gemold te hebben, volgens de tradities van den ouden Germanen- stand, bier uit zijn schedel was gaan drinken 't Is nog kabinetscrisis al wat de klok slaat en Wanneer de goede Sint, dezer dagen geen spiksplinternieuw ministerie in den schoen van de Nederlandsehe Maagd schuift, zal het nog wel een geruimen tijd duren, Voor wij weer een zetel- vast bestuur bezitten. De schaduw - of beter de schadenzijde van een ontwrichte wetgevende macht, in een zoo belangrijk begrooting-tijdvak, Valt natuurlijk niet te onderschatten, maar daartegenover staan toch ook ongetwijfeld voordeelen, waarvan we te zuiverder kunnen profiteeren, omdat wij vrij uit gaan. Ten eerste bedoelen wij de door deze cri sis hernieuwde saamhoorigheid Van ons Room- sche volk. Teveel werd er den laatsten tijd gedacht, dat onze positie sterk genoeg was, om binnen de verschansingen van onze hoofdbeginselen, eens onder elkaar om futiliteiten te Vechten. Het incident van J1 November bracht echter duide lijk aan 't licht, hoe om een kleinigheid bijna alle andersdenkenden tegen ons te hoop loopen, en het herinnerde tevens verscheidene heethoof den in onze gelederen, aan de waarheid, dat een groep van dertig, op een Verzameling van hon- Een ongewoon erfenisproces Vele jaren geleden werd een zekere Henri, van wiens afkomst Verder niets bekend is, als zoon aangenomen door graaf Habib Sakkakini Pasja, een fabelachtig rijk land eigenaar in Egypte, die drie jaar geleden kinderloos stierf en al zijn onroerende bezit, ter waarde van 6.000.000 gulden, naliet aan een trust, met alleen een lijfrente Voor zijn aangenomen zoon die nu bekend stond als Henri Sakkakini Daar met betrekking tot de roerende bezit tingen geen testementaire beschikkingen wa ren gemaakt, en Henri Vond, dat hij deze ook best kon gebruiken, verzon hij een origineel plan. Hij begaf zich nl. naar een dorp inTirol, Waar hij ond ;r Valschen naam een ganschen zo mer doorbracht, voorgevende, in het dorpsleven belang te stellen. Hier wist hij zich de vriendschap te verzekeren van den priester, die hem ook gaar ne verlot gaf om de archieven en registers te bestudecren. Zelfs Verkreeg hij Vergunning van den priester, Van een bladzijde, die hem bijzon der veel belang inboezemde, een afschrift te maken. Geen wonder, dat hij hiervan een authentiek afschrift wilde hebben, want deze bladzijde was door hem zelf geschreven, en hij had er op Vermeld, dat eens in dit dorp het huwelijk Van graaf Habib Sakkakini met een Oostenrijk- sche schoone was ingezegend. Uit dit huwelijk zou Henri Zakkakini na een jaar zijn geboren, bij weike gebeurtenis de vrouw was oVerle- den. Met zijn gewaarmerkte akte begaf Henri Sakkakini zich naar Egypte, waar hij door het gerechtshof in het bezit werd gesteld van de roerende goederen des heeren tiabib Sakka kini Pasja, welke een waarde Van bijna 1.200.000 gulden Vertegenwoordigdeu. De bij elke erfe- nisVerdeeling Verschijnende neven, waren ook hier opgekomen bij ontstentenis van mabib s kinderen zouden zij immers Volgens het gel dende recht erven. Zij zagen zich echter den buit ontgaan door de slimheid van Henri Sak kakini, doch zij Vertrouwden de zaak toch nier geheel en stelden daarom een onderzoek in, zoo al niet om wille van het recht, dat toch ten bpte hunner beurzen. Een hierna ingestelde eisch tot herziening van de beslissing, leidde tot de ontmaskering Van Henri Sakkakini. Zijn Verzoek, tot een behandeling voor de Moslemsche godsdienstige rechtbank, die alle erfeiii.,kwesties behandelt, van Egyptische onderdanen, die niet tot de jurhdiede van eenig schriftelijk gerechLshof behooren, hielp hem niet want deze besliste ten gunste der neven, waarop Henri in hooger beroep ging. Op het oogenblik houdt deze zaak nu het hof en de gemoederen in Cairo bezig. Zaterdag nog deelde de president mede, dat onophoudelijk pogingen in het werk worden gesteld om hem om te koopen. Toen dit geen effect had, Werd met bedreigingen getracht invloed op hem uit te oefenen ten gunsti Van Henri. De climax werd bereikt, toen het hof ten gunste der neven had beschikt. Op den morgen er na werd nl. de president door gemaskerde mannen met Vitriool begoten, waardoor hij zoodanige bran- wonden bekwam, dat hij wekenlang het bed moest houden. Ook getuigen i» charge werd het leven moeilijk gemaakt. Voor de verleiding van het geld is wel be zweken Hamed Bassel Pasja, die een bedrag van een kleine vier ton moet hebben ontvan gen, om zijn invloed op den president van het hof aan te wenden Voor een beslissing naar Henri's zin. Daar Hamed Bassel Pasja vice-president is Van de Zagloel-partij en vice-president, was van de vroegere Kamer Van Afgevaardigden en nog steeds één der vooraanstaande politieke persoonlijkheden in Egypte is, heeft deze zaak grooe beroering gewekt in Cairo. De behandeling van dit geding zal nog wel verscheidene dagen in beslag nemen. derd, leelijk in den knel kan raken als er geen staatsmanswijsheid gebruikt wordt. Tragi-komisch en leerzaam tevens, is de hou ding geworden der antipapisten. In hun eerste roes Van geestelijke dronkenschap hebben de gebefte Voorgangers, met hun on- noozele schapen, een soort feestvergaderingen belegd, waar die „bedienaren des woords", er een zotteklap hebben uitgeslagen, zoo weer zinwekkend venijnig, zoo Vol Van olie-domme enormiteit, dat men na lezing, zijn oogen belee- digd acht. Op een Van die Vergaderingen, waar iedere overtreding Van het achtste gebod, met een psalmgalm afgewisseld werd, befuifde men den ondèrgang van Rome en den val van den Paus en op een ander van die „zalige" bijeenkomsten had een dominee den blasphemistischen moed, om te zwetsen, dat God de socialisten en vrij zinnig democraten gebruikt had, als werktui gen in Zijn handen, om de Katholieke Kerk te sloopen. Hun Versuft gehoor, dat zich werkelijk liet wijsmaken, dat met het vertrek van den Holland- schen gezant uit Rome'sVaticaan ook de Petrus' rots zou verdwijnen, bibberde Van blijdschap en ontzag. De zegekreten Van de triomphators gingen evenwel spoedig in een benauwends stilte ver loren, toen de „werktuigen om dp Katholiek e Wat de Russen niet meer mogen e z e n. Door de SoVjetregeering is aan de provinciale en district-autoriteiten een decreet gezonden, waarbij instructies worden gegeven betreffende de inspectie der bibliotheken, spe ciaal de kleinere, waaruit de menigte haar boeken betrekt. Contra-reVolutionnaire en on artistieke literatuur zal moeten verdwijnen het dïcreet wijst dit nader aan voor zes rubrieken. Van de werken op philosalisophisch, moreel en psychologisch gebied moet opgeruimd worden alles wat idealistisch, occultistisch, spiritistisch of thesofisch getint is, verder de lectuur over magie en droomuitlegging. De theologische af- deeling mag alleen anti-religieuze literatuur be vatten, de historische en philosifische boeken, vroeger hierbij ingedeeld, moeten naar desbe treffende rubrieken Worden verplaatst. Wel de grootste opruiming zal worden gehouden onder de politieke en sociale lectuur. Hier toch moe ten gebannen worden Ten eerste de boeken, uitgegeven onder het Tsaren-regime, Van staatswege, of door gods dienstige en vaderlandlievende instellingen waarvan de strekking in gaat tegen de Sovjet idee. Voorts propagandistische brochures tegen de communistische beweging of de bolsjewiki ge licht, Verschenen in de jaren 1914 tot 1917 de 'iteratuur van 1917, waaiin de comitutionee'e- monarchie, de burg,rijke vn„h id, het a'gemeen kiesrecht, enz. wordm verd d=gd. Vcrd r de Van 1918 tot 1920 door de Sovjet organen uitgegeven V'ugschiifeen betreffende zaken, die nu niet meer van be'ang zijn (be'as- dngen, viijhande', voedingspo'id.k e.d. en ook commentaren op niet meer ge'dende wetten uit den Tsarentijd of de dagen der voor'oopige re geering. Van de paedagogische afdee'ing komen op de ijst de werken, we'ke betrekking hebben op de godsdienstige opvoeding, op kerken en scho'en. Uit de rubriek der natuurwetenschappen moe ten worden geweerd de studies, die tusschen wetenschap en godsdienst verband 'eggen, en spreken van de wijsheid des Scheppers, de on- zede'ijkheid van het Darwinisme, enz. Een nieuwe film stad. Het zal met de glorie van Hollywood, de buitenwijk van Los Angelos, waar de Amerikaansche film artiesten hun paleizen en hun werkplaat en heb ben, misschien op den duur niet goed gaan. In ieder geval dreigt er in de V. S. een tweede film- wonderstad te verrijzen. Dat zal echter niet zijn in het Westen, doch in Wet Oosten der Unie,n.l. op Long Island bij New York (stad). Natuurlijk niet vlak bij de wereldstad, doch wat meer ach teraf, in de beboschte heuvelen, diep het ei land in. Onder de voormannen, die het nieuwe plan hebben ontworpen en het gaan finan cieren, zijn enkele met zeer bekendenamen,b.v.de populaire film-acteur Douglas Fairbanks, de politicus en advocaat McAdoo (schoonzoon van wijlen president Wilson) en Joseph Day en Au gust Ileckscher, beiden zeer bekende makelaars in onroerend goed. De terreinen, die reeds voor het doel zijn aangekocht, n.l. een streek bosch- en bergland ter grootte van 800 acres, zijn gelegen nabij het plaatsje Hollis. De plannen voor den bouw van een villastad in den trant van Holly wood, naar dan mooier, ruimer en beter, zijn ook al gereed. In de filmkringen der Ver. Staten is men van oordeel, dat vele film-sterren, die thans hun voornaamste verblijfplaats hebben te Hollywood en Los Angelos, Douglas Fairbanks en Mary Pickford zullen volgen naar Hollis. ke_k te sloopen" samenwerking aan de katho lieken vroegen en ons, daarvoor, behalve een gezant bij den Paus, nog Veel meer Roomsche cadeautjes wilde schenken om ons hart te Ver murwen Tot dusver hebben de broodetende profeten Vergeten, om een verklaring van dit vreemde verschijnsel te geven, zoodat men zich eenigszins Voor kan stellen, hoe hun Volgelingen, tastend ronddoolden ,met gezichten waarbij dat van 'n oorwurm nog lachend leek. De ontnuchtering was ook zoo wreed Een zelfde verloop van zaken viel ook bij de liberalen te bespeuren. Zoodra men ons in iso lement gekneveld achtte, kwamen de ezels na der om den leeuw een f rap te geven. De „Nieuwe Rotterdammer" de nobele pa triciër, maakte ons tusschen de regels door, voor een stel minderwaardigen uit, die tusschen idioot en staatsgevaarlijk dobberden en daarom levens lang gebonden en afgezonderd in een hoekje ge zet moesten worden. Een prachtig begrip van vrijheid hebben die heeren toch Vandaar dan ook hun titel liberaal Een ander van die lieflijke vrijheidsorganen meende dat we niet genoeg de stiekemheid be trachten bij 't belijden van onzen godsdienst Wanneer we weer onze kerken lieten stelen, en in 't nachtelijk donker naar een vliering-kapel letjelslopen, ter viering v. de heilige geheimen, dan Kerknieuws. De Kartkuizers weer in ons land. Dezer dagen gaven wij een bericht dat de Karthuizer orde binnenkort in Nederland weer een nederzetting zal vestigen. Interessant is het daarom van de volgende bijzonderheden, die wij in de „Msb." vonden, kennis te nemen. zou men Wel weer verdraagzaam worden tegen ons. Het is inderdaad fraai Doch ook deze, met inbeelding erfelijk be lasten, zonken uit den troon van hun waan, in den put van neerslachtige Vreeze, toen de angst Voor een zwart-rose-rood bewind, mogelijk ge acht werd. Voor de kaken van hun politieken dood begonnen de praatjesmakers kleintjes te zingen. Bah, wat een helden Enfin De hazen kunnen den klop van hun har ten weer temperen en hun wijsneuzige snuiten weer buiten hun pijpen en holen steken, om met opgepoetste snorren, den volke kond te doen, hoe 't moet en niet moet, want 't gevaar Van rood en zwart is Voorloopig voorbij, nu onze Kamerfractie manmoedig den politieken lorre- man, „die de hoogste waarde gaf" Voor onzen steun, de deur wees. Men weet waarlijk niet of onze vijanden 't meest te beklagen zijn om hun wanstaltige laf heid, dan wel om hun gebrekkige kennis aan gaande onze beginselen. Immers wanneer zijn weinig op de hoogte waren van Katholi ike Staatkunde, hadden zij zich een gek figuur bespaard, en indien zij niet zoo kinderachtig bang voor Rome waren, zou 't mogelijk gaan dagen voor de velen, van wie nu het uitzicht, door Vooroordeelen Verduisterd i js. Maaslandus, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT B t (i a s o 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5