Bij Ruwe. Schrale Huid PU ROL den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, op dien grond zal worden ontslagen. Verlaging vervoertarieven Limburgsche kolen. De onderhandelingen tusschen de Nederl. Spoorwegen en de directies der Limburgsche Mij nen hebben volgens de „Limb. Koerier" na vele besprekingen geleid tot het resultaat, dat de Ne derl. Spoorwegen zich bereid verklaard hebben tot concessies betreffende de vrachttarieven. De verlaging welke daarvan een gevolg is, zal dan terugwerkende kracht verkrijgen tot 1 Juli 1925. De prijs wordt gevonden in het gemiddelde van de vervoerde tonnen steenkolen. Meubelmakers-contract verlengd. Zoowel de leden der drie betrokken werkne mersorganisaties, als die van den Bond van Meu- bellabrikanten en den Alg. Bond van Meubelfa brikanten (met uitzondering van een Jirma) heb ben besloten de collectieve arbeidsovereenkomst in de meubelindustrie en het behangersbedrijf niet op te zeggen, zoodat het bestaand contract zal voortduren tot Maart 1927. Prof. J. A. van Hamel. De benoeming van den directeur der juridische afdeeling van den Volkenbond, prof. J. A. van Kamel, tot Volkenbondscommissaris te Danzig, kan thans naar in goed ingelichte Volkenbonds- kringe verluidt, zoo goed als zeker worden be schouwd. Zomertijd. De t weede Kamer heeft gisteren het voorstel- v. d. Waerden (Zomertijd van 40 minuten) ver worpen. Over het voorstel-Braat werd de discus sie geschorst. Tweede Kamer. Bij den aanvang van de vergadering der Twee de Kamer op Dinsdag 15 December a.s. des na middags 1 uur, zal de voorzitter voorstellen in de ze vergadering o.m te behandelen, het wetsont werp tot herziening van de faillissementswet, ver schillende suppletoire begrootingen en de dezer dagen ingediende bezoldigingsontwerpen. De „Tromp." Blijkens een bij het dept. van Marine ontvan gen telegram is het pantserschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee mr. J. G. Jager, van Marseille vertrokken, ten einde naar Neder land terug te keeren. Prof. Lorentz gehuldigd. 1 er gelegenheid van zijn gouden doctorsjubi leum werd prof. dr. H. A. Lorentz gisterenmiddag te Leiden in tegenwoordigheid van'prins Hendrik en tal van binnen- en buitenlandsche geleerden, gehuldigd. De geneeskundige faculteit bood prof. Lorentz het eere-doctoraat aan, de regeering ken de hem het grootkruis in de Oranje-Nassau Orde toe. De te hulp geroepen „geldwolf." In een artikel van den heer Schaper in „Het Volk leest men deze ontboezeming „maar in- tusschen grijpt het grootkapitaal brutaler dan ooit om zich heen. Schrijven Amerikaansche geld wolven voor, hoe men in België de begrooting moet inrichten." Bij dit citaat plaatst „De Standaard" de vol gende zeer juiste opmerking Deze mededeeling is, naar de schrijver van het artikel weten kan, niet geheel volledig. Om volledig te zijn, had hij ook moeten vertel len, dat de Belgische Regeering onder goedkeu ring ook van de vier sociaal-democratische Minis ters aan die „geldwolven" om steun heeft ge vraagd, en dat deze toen waarborgen hebben ge- eischt. Deze waarborgen hielden natuurlijk dit in, dat men m België orde op de zaken ging stellen en het budget in evenwicht bracht. Er moest krachtig bezuinigd worden. De bezuinigingen werden toen voorgeschreven. En de Belgische Regeering aanvaardde deze aanstonds, terwijl de Sociaal-Democratische Par tij ze goedkeurde. Zij moet daartoe heel haar vérkiezingsprogram met alle mooie beloften verloochenen en dusBpre- cies ander om doen, dan zij vóór de stembus zeide dat geschieden kon. Dit is, wij wezen er een en ander maal op, zeer leerzaam. On ons land werd door den arbeid der Coalitie, die naar het thans heeft een ramp voor ons land is, dergelijke gang naar de „geldwolven" voor komen. Hier hebben de Amerikaansche bankiers niets te zeggen.-- Als echter naar den Raad van den Sociaal-De mocraat was gehandeld, dan zouden een „demo cratisch" bewind ongetwijfeld denzelfden zwaren gang hebben moeten maken. Men moet dus niet vergeten, dat het de Sociaal emocratie is, die een volk van het buitenland sche grootkapitaal afhankelijk maken kan. Wij zullen het in de Belgische Sociaal-Demo cratie met afkeuren dat zij zich zelf heeft verloo chend en haar program op zij heeft gezet, opdat ui en andsche hulp kan worden verkregen. Er is m, dlt opzicht onder den drang van het ge vaar mkeer gekomen. Het zal goed zijn als ons volk zich terdege re kenschap geeft van het gebeurde in België. Maar daartoe is noodig, dat men het ten voeten uit teekent. En niet half. «ra Nlcaw*. van Handen en Gelaat Doos 30-60*90cl Schiedamsche courant met veel aandacht gelezen worden. Adverteerders zullen dus in hun eigen belang handelen, te zorgen tijdig hunne adver- tentiën aan het bureau van ons blad in te zenden. Het Kerstnummer wordt op meerdere dagen in de huiskamer in handen genomen, daar men, tijdens deze feestdagen meer nog dan anders gelegenheid heeft zich met lectuur bezig te hou den. Wie dus Voor zijn zaken doeltreffend reclame wil maken, verzuime niet Van de geboden gun stige gelegenheid te profiteeren. H. Theresia van Lisieuxfonds. Naar ons wordt medegedeeld, heeft zich alhier; naar aanleiding van het vijfjarig bestaan Van het Klooster der eerw. zrs. Carme- litessen (Theresianen) Warande, een commissie gevormd, onder goedkeuring Van Deken A. J. C. Schraag, zich noemende H.ThereHa van Lisieux fonds, hetwelk zich o.a. ten doel stelt de devotie tot de Heilige Theresia te bevorderen. De com missie stelt zich Voor, binnenkort over haar doel, een uiteenzetting in de bladen te geven en is als volgt samengesteld H. Feelders, president P. Groenendaal Sr., vice-president A. J. C. van Oppen, seer. ;H. Tangelder, Penningm. G. Reinhart,commissaris. Het secretariaat i« geve°tigd LangeHaven 77 Schiedam, telef. Nr. 68941. Winkelweek. Het comité deelt thans mede dat aan de in zenders van het volledige woord „Winkelweek" een schrijven is gezonden, waarin medegedeeld wordt welk cadeau hun ten deel viel. Alle namen der prijswinners te publiceeren acht het comité niet wenschelijk. Alleen word.t bericht dat alle prijzen er uit zijn gekomen, wel een bewijs dat er flink gekocht in en de winkel week als zoodanig geslaagd mag heeten. Sommige inzenders van het woord „Winkel week" hebben gemeend, de „I" te mogen nemen in plaats van de ,,L" wat natuurlijk niet opgaat. Minder prettig deed het aan inzendingen te ontvangen waarbij de inzenders de ,,E" hadden veranderd in een „L" door de 2 bovenste dwars- stregpjes weg te radeeren. Weer anderen hadden een „I" net jes van een dwarsbalkje voorzien en zoo ingezonden. Door het secretariaat was evenwel de voor zorgmaatregel genomen om alle ,,L" af te stem- pen. Bij het controleeren der letters sprong dm direct het bedrog in 't oog. Er zijn er ook geweekt die een aantal letters i inzonden en er bij schreven nu zeker wel een prijs te zullen ontvangen, ook al was de ,,L" er niet aanwezig. Het behoeft geen betoog, dat aan dit naive verzoek geen gevolg kon worden gegeven. Het comité brengt verder dank aan allen die op eenigerlci wijze hun steun en medewerkng Verleenden. titeld „Het recht zegeviert". Een mooi en goed gespeeld drama, vol intrige en verdachtmaking afgewisseld door een frissche vechtpartij. De titel zegt reeds hoe het af zal loopen. Gaarne bevelen wij dit programma bij onze lezers aan. ONS kerstnummer. Het ligt in ons Voornemen om met het a.s. Kerstfeest wederom een fraai, rijk geïllustreerd Kerstnummer uit te geven. Dit blad zal door de lezers van de Nieuwe Huldeblijk Koninklijk Zilveren echtpaar. Naar aanleiding van een bij den burgemeester ingekomen verzoek van het provinciaal O.anje- comite 1926, ten doe' hebbende bij gelegenheid Van het a.s. zi'veren huwe'ijksfeest van het ko- hink'ijk echtpaar een hu'deblijk aan te bieden, heeft zich op uitnoodiging van den burgemeester hier ter sted.c uit de leden van het dagelijks be stuur van d,e Oranjevereeniging een plaatselijk comité gevormd, bestaande uit de heeren G. S. Montfoort, M. Bijl Mzn. M. J. Berck en J. Mont- foort, penningmeester Tuinlaan 30 welk comité maatregelen zal nemen eerstdaags de burgerij in de gelegenheid, te stellen hunne bijdragen aan bedoeld huldeblijk te kunnen verleenen. Steunt het misdeelde kind. Ook dit jaar zullen weer de weldadigheidspost zegels „de Kerstzégels" verkocht worden ten ba te van verwaarloosde, zieke, zwakke en gebrekki ge kinderen. De Commissie, die zich gevormd heeft om pro paganda voor den verkoop dezer weldadigheids zegels te maken, wekt ieder op deze postzegels te koopen en voor frankeering van brieven, brief kaarten en drukwerk te gebruiken. Deze postzegels zullen van 17 December 1925 tot 16 Januari 1926 aan het Postkantoor ver krijgbaar gesteld worden in dewaarden van2, 71/2 en 10 cents boor den prijs van resp. 4, 11 en 12VL centde overwaarde komt ten goede aan alle ver- eenigingen, die zich het lot van het misdeelde kind aantrekken. De geldigheidsduur dezer zegels is onbeperkt, terwijl zij ook gebruikt kunnen worden voor fran keering naar het buitenland. Op verzoek zullen bij dr. de Ranitz, Tuinlaan 96, ook envelopjes, inhoudende 4 zegels 121/a ct„ 2 11 ct. en 7 4 ct„ tezamen voor 1.ver krijgbaar zijn. Pandora. Begonnen wordt met een zeer uitgebreid jour naal, direct gevolgd door een aardige truc-film „Sleedje rijden". Hierna een leuk blijspelletje in een acte genaamd „Vertel je vropw alles", waar hartelijk om gelachen is. Ook de volgen de film „Variété Varia" verschaft, vooral in de tweede acte, den bezoekers veel genoegen, ter wijl ze ook aan hen die van sensatie houden veel voldoening schenkt en eens heerlijk laat trillen. Op het tooneel „Palermo" een illusionist met veel aardige en origineele toeren. Na de pauze een groote film in zes acten ge- Luxor. Een stampvolle zaal bezag gisteravond met genoegen het mooie programma dat de Luxor- directie haar bezoekers aanbood. Behalve een goed gevarieerd bijprogramma, kregen we twee hoofdfilms, waarin, al lijkt het bijna onmogelijk, toch weer iets nieuws geboden wordt. „De man met het dubbele gelaat", is een drama uit het misdadigers leven. Een wonder der wetenschap, bezorgt een boef 'n nieuw ge zicht wat voor hem aanleiding wordt ook een nieuw leven te beginnen. Aan spanning ontbreekt het bij dien wovergang niet. „Het gevecht in 't seinhuis" ia van een ander genre. Een millionairs- zoon, die om wangedrag verstooten wordt, weet in 't harde leven zijn bedorven karakter te zui veren. 't Is juist dat harde leven dat stof gaf voor een boeiende aangrijpendheid. We kunnen dit program aanbevelen. Door de politie zijn aangehou den de 17-jarige A. J. K. en de 15-jarige A.K., beide van hier, die verdacht worden van dief stal van een flesch gedistilleerd ten nadeele van de distilleerderij de Cloc alhier. Procesverbaal is opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. Begonnen wordt met de wekelijksche Revue, die ons een kijkje gunt in verschillende interes sante dingen. Dan krijgt men een klucht in 2 ac ten „Wraak is zoet," waarna de le hoofdfilm in 5 deelen „Jack de Onverschrokkene" op 't doek komt, met Jack Hoxie in de hoofdrol. Een ko mische 2 acter „Op 't meisjespensionaat" zet hierna de lachers aan 't werk. Annie van Eijkeren in haar „Musical act" is zeer goed en zikoogst een hartelijk applaus. Na de pauze krijgt men de 2e hoofdfilm met William Desmond in de'hoofdrol „De Boschbrand" een zeer spannend Wild-West drama, met schitteren de natuurtafereelen afgewisseld. Gemeenteraad. Gemeen tebegrooting. Middagzitting Dinsdag 8 Dec. (Alg. beschouwingen) Mr. Van V e 1 z e n spreekt. Mr. v. Velzen sluit zich aan bij hetgeen weth. Boddeüs heeft gezegd over de welwillende critiek en ook bij de detailpunten door hem behandeld,. De debatten staan in 't teeken der financiën en daaruit vloeit voort, dat de taak van den wethouder van technische bedrijven en woning- dienst niet zoo zwaar is als die van zijn ambtge noot. Spr. wil cijfers noemen, die de heeren wel zullen interesseeren. Aan inkomstenbelasting is in 't belastingjaa 1914/1915 geïnd 140.572.in 1918/1919 was dit cijfer f 561.142 en over het jaar 1923/1924 luidde he- ƒ909.063. Spr. haalt deze cijfers aan om daaruit eenige conclusie te trekken. De sprong van deze cijfers leert, dat in rede lijkheid aan een verhooging Van het omrekenings- cijfer der inkomstenbelasting niet te denken is. Men kan niet op een moment zeggen, we leggen nu maar 100.000 op de belasting dat L funest en werk Van 't domme pot'ood Ve'e menschen zouden we' in Schiedam willen wonen, indien de belasting niet zoo hoog was. De 2/3 die men hier als forens b.v. betalen moet is vaak hooger dan de 3/3 in andere plaatsen.Wat 't gevolg hiervan is, laat zich gemakkelijk raden. Nog dwazer dan het plan om de raming der belasting te verhoogen is het idee om d,e hulp te verwachten van een crisisleening. Men mag niet meer uitgeven dan men ontvangt met de gedach te, wat ik te kort kom, zal "men mij wel leenen. Ten aanzien van de schoolgeldheffing, sluit spr. zich aan bij den heer Evers. Wat' den pen sioenaftrek betreft stelt de spr. voorop dat dit een netelig vraagstuk is niets is zoo moeilijk dan een geheel rechtvaardige loonregeling te treffen. 't College Van B. en W. vragen het offer van een pensioenkorting niet permanent, doch slecht-, voor één jaar, want in '26 zal de zaak Georg. Overleg Voorgelegd worden, terwijl met oneffen heden rekening behouden kan worden. Al zijn er uitzonderingsgevallen dat maakt den maat regel nog niet slecht en in deze abnormale tijden moet men, meent spr., in 't belang der gemeente, dit offer te brengen. Ten aanzien Van den anderen maatregel, de erlaging van den aftrek voor noodzakelijk IeVens- vonderhoud, is spr. het eens met weth.Boddeüs, maar met den heer V.d. Hoek is spr. het niet eens, dat de progressie de hooge inkomens niet genoeg treft. Komend tot de annexat ie merkt spr. op* dat dit alleen gebeurt, wanneer een groote gemeente, om zijn voordeel een kleine gemeente wil opslok ken heer Hijman wil echter dat onze gemeente op grond Van haar armoede haar zelfstandigheid aanbiedt, onder den mooien naam van aanslui ting. 't Zou een staatsrechtelijk monstrum wor den en weth. zou niet graag met zoo'n Verzoek Van den Raad, naar den minister van binnenland- sche zaken gaan. De heer Collé Ik wel (hilariteit). Weth. v. Velzen Bovendien is het niet denk baar, dat de regeering op dit, voor ons zoo sma delijk Verzoek, zou ingaan, indien Rotterdam ons niet begeerde. Wij hebben zelf in onze hand, vervolgt weth., om onzen financieelen toestand weer beter te maken. De kwestie om ƒ50.000 uit het grondbedrijf te halen om, de begrooting sluitend te maken keurt spr. af; Ook is spr. tegen het sluitend ma ken der begrooting door het ontbrekende fe zoeken in een hoogere raming van het winstcij- ver der gasfabriek. Al is het nu een voordeelig jaar geweest men moet rekening houden met het gemiddelde winstcijfer der laatste 10 jaren om een juist beeld te krijgen. Liet winstcijfer kan met hooger opgevoerd worden, wel is het mogelijk dat uit de buitenge wone reserve nog ƒ20.000 genomen wordt. Woningbouw. O Vet den woningbouw zijn door den heer Kor- pel opmerkingen gemaakt en zelfs heeft hij ge vreesd, dat de democratische gevoelens bij 't College geluwd zijn. Dit bestrijdt spr. De volgen de aantallen woningen zijn gebouwd In 1919 131 in 1920 25 in 1921 265 in 1922 385 in 1923 674 in 1925 105 en in 1925 117, onge acht 46 woningen die nog in aanbouw zijn en 'n nieuw plan dat weldra uitgewerkt zal worden. Het Vorige jaar waren er 263 woningen be woond door twee gezinnen nu is dit geslonken tot 160 't tekort bedraagt nu 146. Langs Voorzichtigen weg moet daarom de woningbouw bevorderd worden, temeer omdat de bevolking iets afneemt. Er zijn nog plannen voor een kleine 200 nieuwe woningen, zoodat de woningnood binnenkort tot 't Verleden behoort. Voor weth. is de wonnigbouw nog niet de kwestie van den gulden alleen, omdat een goede woning voor den werkman een groot sociaal werk is, waarvan de omvang niet te peilen is. Desondanks zijn er door den woningbouw niet veel sommen Verloren in enkele gevallen zelfs winst gemaakt. Alleen aan het blok middenstandswoningen van Korsten en Lans is ƒ53000 verspeeld.. Voorts verdedigt spr. den aan particulieren vei leenden steun. De afbraak Van krotten is makkelijk te eischen, maar in de practijk is 't wat lastiger, want de menschen die men van een huis berooft, moet men een ander kunnen aanbieden en natuurlijk een middelmatige woning. Gaarne is echter de gemeente in deze bereid te doen, wat in haar Ver mogen is. Op d,e vraag van den heer V. Noorden nen of er bij den Woningdienst op personeel niet te bezuinigen is, moet weth. ontkennend ant woorden. Wordt vervolgd). Vervolg Kerkberieht. AGENDA. Maandag 1'4 December. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 15 December. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond. Repetitie iederen Dinsdagavond van 81/2 tot KP/j uur. 6©8saaiagö M©nw», Brand in een v e r f f a b r i e k. Gister middag omstreeks vier uur brak brand, uit in de N.V. Drukinkt- en Verffabriek „Arnhemia" aan den Zuid-Parallelweg te Arnhem. De directeur der fabriek, de heer Schmidt, kwam met een brandenden lucifer te dicht bij een vat met inkt, waarin zich gassen Verzameld hadden. Het vat sprong en de inhoud vloog den heer S. in het gelaat. Deze liep brandwonden in het, gezicht op. Intusschen was brand ontstaan en het vuur deelde zich tevens mee aan in de nabijheid staan de machines. De brandweer rukte met groot materieel uit, doch behoefde geen dienst te doen. Het gelukte het personeel der fabriek om met zand het vuur te bestrijden. Tragisch ongeval. Gisteravond ge beurde te 's-GraVenhage een zeer tragisch onge val ten huize van de familie H. Van H. Het 15 jarig dochtertje had zich naar de badkamer be geven. Toen zij geruimen tijd wegbleef, maakten de ouders zich ongerust en gingen naar haartoe. Zij vonden haar dood in liet bad liggen. De oorzaak van dit ongeval moet worden toe geschreven aan het feit, dat de gasslang uit den geyser is geschoten, zoodat, het gas vrij ont snappen kon. Hedenmorgen stelde de politie een onderzoek ter plaats in. Zij vond geenmotief om aan misdrijf te denken. 'n Waardevol beestje. Onder de gemeente Haamstede (Schouwen) is in de duinen een zeearend geschoten met een vlucht van 2.30 M. en een lengte van 0.9 M. Het dier zal worden opgezet, maar wordt nu reeds tentoonstesteld. De opbrengst is bestemd voor de nagelaten be trekkingen van de opvarenden van den Terschel- linger loodskotter, die gezonken is. Diefstal. In een waschinrichting op de Linker Rottekade te Rotterdam werd sedert Augustus herhaaldelijk waschgoed Vermist, zon de dat men den dader kon betrappen. Thans is het den baas der wasscherij gelukt. Hij ontdekte, dat de 17-jarige W. J. M„ als expéditieknecht in de; inrichting werkzaam, een pak waschgoed op zijn fiets gelegd had,om dit mee te nemen. De jongen, die aangehouden is, pleegde de diefstal len des Zaterdagsnamiddags als het personeel de inrichting verlaten had. Een eigen vliegveld? Zooals bekend heeft de heer Joëls Zaterdag in den gemeente raad een motie ingediend, waarin hij B. en W. uitnoodigde voorstellen te willen doen om een r 43ia 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2