Verven JE PBOENH" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEM. ""fEU 8 LL~ËTON. De Schat van Montcalm. 48ste Jaargang. Donderdag 17 December 1925. No. 14432 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiëni 15 regels f 1.70elke regel daarboven 35 cent, 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslang© geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood.f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger'; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algern. Vers.bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. Een buitengewoon Assemblee? De „Manchester Guardan" schrijft, dat waar schijnlijk een buitengewone vergadering van den Volkenbond tegen 4 Maart a.s. zal worden bijeen geroepen met het oog op de toelating vanDuitsoh- land tot den Volkenbond. Onmiddellijk daarop kan Duitschland dan deelnemen aan de Raads zitting welke 8 Maart d.a.v. aanvangt. Om deze reden zal de volgende Raadszitting niet te Madrid worden gehouden als in September was overeen gekomen, doch wederom te Geneve. DUITSCHLAND. Kochi pogingen mislukt. De sociaal-democratische rijksdagfractie heeft na langdurige beraadslagingen een besluit ge nomen, waarin wordt gezegd, dat de sociaal-de mocraten in het resultaat der met dr. Koch ge voerde besprekingen geen geschikte basis zien voor de vorming van een kabinet op den grond slag der groote coalitie. Dit besluit zal morgen worden medegedeeld aan de conferentie der fractievoorzitters. Door deze weigering kan de poging van den leider der democraten om een regeering te vor men van de sociaal-democraten tot de Duitsche volkspartij als mislukt worden beschouwd. Het dilemma, waarvoor president Hindenburg zich thans ziet geplaatst is een ambtenaren- kabinet of een parlementair kabinet van het midden. BELGIE. De Gentse lie Universiteit. De Belgische Kamer heel't gister, in verband met de interpellatie der liberalen, waarin critiek werd uitgeoefend op minister Huysmans' jongste benoemingen van professoren aan de tweetalige universiteit van Gent, de motie, der socialisten om met betrekking tot deze interpellatie1 tot de orde van den dag over te gaan, met 102 tegen 24 stemmen aangenomen. Vrijwel alle socialisten en de Vlaamsche katholieken stemden voor de motie, de liberalen stemden tegen 20 Waalsche katholieken en socialisten onthielden zich van stemming, evenals de Tronters, die daarmede te kennen wilden geven, dat zij aanhangers blijven van de algeheele vervlaamsching der Gentsche universiteit. Minister Huysmans had te voren verklaard, te verlangen, dat de wet door allen wordt ge ëerbiedigd, en dat de eerste voorwaarde voor professoren van de Gentsche universiteit, die cursussen in liet, Vlaamsch moeten geven, is, dat zij Vlaamsch kennen. Hoofdzakelijk wil Doumer het vertrouwen van het buitenland in de Fransche financiën verster ken. Doumer heeft zijn benoeming tot Fransch minister van financiën aanvaard. GRIEKENLAND. De uitspraak aanvaard. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de gezanten van Frankrijk, Engeland en Italië medegedeeld, dat Griekenland zich bij de uitspraak van den Volkenbondsraad in zake liet Grieksch-Bulgaarsche conflict neerlegt. FRANKRIJK. Wie vo'gt? Vo'gens de „Petit ParLien" heelt Doumer in principe de porteteuine van Financiën aanvaard. Hij za' echter zijn definitieve bes'issing eerst te kennen geven na den kabinetsraad van heden morgen. De „Echo de Paris" zet uiteen, dat Briand, a'vorens zijn keuze op Doumer te vestigen, zich de goedkeuring zijner ambtgenooten wenscht Ie verzekeren. Doumer is voornemens over te gaan tot een systematische inning der achtersta11 ige be'astin- gen, hetgeen een groot bedrag za' opbrengen. Hij is een vijand van nieuwe bekistingen doch een voorstander Van een verhooging der bestaande. De omzetbelasting zal verdubbeld worden. 15) De Yakangs, die voor de versterking' ge plaatst waren, begrepen, dat het heil van den stam op hun moed alleen rustte en daarom wachtten zij onverschrokken den schok hunner vijanden af. Recht, onbeweeglijk als bronzen standbeeden, met gespannen boog lieten zij hen naderen toen de vijand hen tot op eenige pas sen genaderd was, lieten zij op hem een waren regen van pijlen nedervallen, welke hem dwong in wanorde af te deinzen. Driemaal hervatten de Verloren Kinderen den aanval drie malen werden zij door hun koele en onbeweeglijke tegenstanders genoodzaakt terug te trekken. Met door woede verwrongen gelaatstrekken verzamelt Bloedend-Oog zijn gezellen op nieuw. „Lafaards", roept hij met donderende stem, ,,gij zijt geen krijgslieden De vrouwen en grijs aards der Yakangs moesten hun wapenen weg werpen en u als vreesachtige honden met de zweep wegjagen." „Och" zei een krijgsman, „mijn vader is streng voor zijn kinderen. Zijn kinderen zul len hem bewijzen dat hij ongelijk heeft." MOSOEL. T u r k ij e ontstemd. De beslissing van den Volkenbondsraad in zake Mosoel, welke neerkomt op een grensaf- bakening tusschen Irak en Turkije overeenkom stig de demarcatie-lijn van Brussel, is gister avond, bij ontstentenis van Turkije, met algc- meene stemmen genomen. De Turksche delegatie, die, zooals gezegd, niet aanwezig was, had een schrijven gezonden aan den secretaris-generaal. Daarin wordt her innerd aan de vroegere mededeeling aangaande de bevoegdheid der delegatie. Roesjdi Bey ver klaart, dat, nu de Raad zijn taak als bemiddelaar niet vervult, alle Turksche verzoeningsvoorstel len als van nul en geener waarde moeten worden beschouwd. Bovendien wijst hij er op, dat een staat slechts met zijn volle toestemming afstand kan doen van een deel van zijn grondgebied, zoo dat Turkije zijn volledige rechten op het vilajet Mosoel behoudt. CHINA. De houding van Japan. Volgens officieele inlichtingen staan de huur troepen van Tsjang Tso Lin op liet punt tot op stand over te gaan. Reeds worden verschillende gevallen van plunderingen gemeld. De vertegenwoordiger der Japansche regeering verklaarde, dat Tsjang Tso Lin en Koeo Soeng Lin er van verwittigd zijn, dat de Japansche regeoring geen gevechten zal toelaten binnen zes mijl van Moekden. De Japansche troepen in Mantsjoerije hebben instructie ontvangen, absolute neutraliteit te handhaven. AMERIKA. Goudregen. Op grond der respectieve schuld fundeer1 ng"- overeenkom°ten heden door ver-drillende biri- t.enland'che regeeringen een bedrag van 95.253.000 dollar aan de Schatkist betaald. De grootste remise is die van Engeland, el.92.310.00 do"ar. Dit is de derde af'ossingstermijn van de Britgche schu'd. Be'gië heeft zijn eerste rentebe- ta'ing gedaan ten bedrage van 677.000 donar, Gechos'ovakije heett zijn eerste ha'fjaar'ijksche storting van 1.500.000 do"ar gedaan. Finland heelt 180.000 do''ar betaald, Litauen 46.000, Polen 500.000 en Hongarije 40.000 dollar. ALLERLEI. Uit Londen Bij de besprekingen in het Hoo- gerhuis van het ontwerp der overeenkomst met den Volkenbond, betreffende de slavernij, heeft viscount Cecil uiteengezet, wat Engeland doet, om een einde te maken aan den dwang-arbeid en de slavernij in Ilenya en den Hedsjas. Een specia le commissaris is ook benoemd, om de beste middelen te bestudeeren, die de verdwijning van slavernij in den Soedan zouden kunnen bespoedi gen. De gisteren te Duisburg gevoerde onder handelingen over de loonen bij de Rijnscheep vaart zijn mislukt. De arbeiders hebben de voorgestelde loonsverlaging verworpen en daar entegen loonsverhooging geëisclit. Een Belgisch persvertegenwoordiger heeft te Parijs een onderhoud gehad met Tsclritscherin over de kwestie der hervatting van de handels relaties tusschen Rusland en de andere staten. Uit Berlijn De „Volkische Kurier", het orgaan van Ludendorff, zal volgens de Augs- burger Postzeitung" met ingang van 1 Januari a.s. niet meer verschijnen.' Uit Weenen De soc. democraten zetten hun actie tegen de hooge huren krachtig voort, lederen dag worden stormachtige vergaderingen gehouden. Binnenland. De kabinetscrisis. De katholieke ministers. In verband met de pogingen Van Dr. de Visser, om het. huidige ministerie als extra-parlementair kabinet te doen aanblijven kunnen wij melden, dat de vier R. K. ministers gelijk trouwens niet anders te verwachten was, in geen geval zitting zullen nomen in een kabinet dat zich zon neer leggen bij het votum der Tweede Kamer van 11 November j1waarbij de gelden geweigerd Werden voor het Gezantschap bij het Vati- caan, tenzij op een of andere manier een op lossing over deze kweetic zou worclen gevon den. Dat Dr. de Visser er in zou slagen thans nog een oplossing te vinden, die en C. IL en R. K. zou bevredigen, wordt zoo goed als uitgesloten geacht anders ware zijn eerste opdracht, die gericht was op liet, herstel der reclitschc samen werking, zoodat het demissionaire kabinet dan had kunnen blijven zitting houden, niet mislukt In politieke kringen acht men ook een min derheidskabinet, uit R. K. en A. R. bestaande, vrijwel uitgesloten, om niet te spreken van een minderheidskabinet, samengesteld uit A. R. en O. H., dat nog veel zwakker zou staan. (Tel.) De leider der S.D.A.P. over den politirkcn toestand. Zondagmorgen heeft, de leider derS. D. A. P., Ir. Albarda, Le Rotterdam in de zaal van het W. B Theater eene rede gehouden over den politieken toestand. Uit,deze rede, welke van zelfsprekend weer een terugblik wierp op de geheele voorgeschiedenis der crisis, is nog wel het volgende van belang om mede te deelen „Hoe onzeker we nog zijn over het verloop der crisis, aldus de heer Albarda, het is in elk geval hoogst onwaarschijnlijk, dat van een terugkeer van het Ministerie-Colijn sprake zal kunnen zijn. De opgegeven poging Van dr. de Visser om een parlementair kabinet te formeeren, wijst op het feit, dat het onmogelijk is de eenheid onder de coalitie-partijen te herstellen en dat alzoo Van een terugkeer van dit Golijnsch ministerie on mogelijk is. Wat er Van 1130 November geschied is, 4213 6 Bloedend-Oog riep toen rondom zich de aanvoerders van de verschillende onderafdee- lingen van zijn klein leger en gaf hun op ge- dempten toon eenige bevelen vervolgens werd zijn oorlogskreet het sein tot een nieuwen aan val. De belegerden begrepen dat de beslissen de aanval gekomen was en dat, zoo zij op nieuw hun vijanden terugdreven, deze niet meer tot den aanval zouden overgaan. De scliok was verschrikkelijk. Bloedend-Oog en Scalper, aan het hoofd hunner krijgslieden, wierpen zich als wilde dieren op de Yakang die, met de lans vooruit, hun een onoverko melijke barrière vormden. Ondanks al den moed, welken zij toonden, zouden de Verloren Kinderen zich weldra opnieuw tot den terug tocht genoodzaakt zien, toen eenige karabijn- schoten weerklonken, 't Was de bende van Nieuweling, welke zich, overeenkomstig de bevelen van Bloedend-Oog naar den linker kant der versterking begeven had en toen de Yakangs met een wel onderhouden vuur in de flank aantastte. Bij dezen moorddadigen aanval, waar zij niets tegenover konden stellen, begon in de rijen van de verdedigers van den stam eenige wanorde te ontstaan*. Zij zagen zich op hun beurl gedwongen achterwaarts te trekken en zich achter hun versterking in veiligheid te bren gen. daarover bestaal geen geheimzinnigheid. Van hetgeen er daarna geschied is, van de pogingen tot vorming van een burgerlijk kabinet, daarvan hebben wij slechts raadseltjes op te lossen om kregen Wat hel gevolg mójge zijn van de verdere stappen Van dr. de Visser, iedere andere dan een democratische concentratie zal de S. D. A. P. tegenover zich Vinden. De eerste poging om te komen tot een demo cratische combinatie is mislukt door de weige ring der Ivath. partij om zonder meer daartoe over te gaan. Maar mislukt de poging van dr. de Visser, misschien acht Mgr. Nolens dan het oogenblik gekomen. Ten einde die eerste weigering der Kat.h. partij goed le verstaan,-dient men er rekening mede te houden, dat de Kath. partij een Volks partij is, Waarin alle standen zijn vertegenwoor digd, maar waarin evenals in ons heele volk de arbeiders en democraten de meerderheid hebben. Het is geen onbetrouwbaarheid van die partij nu eens naar rechts, dan naar links zich te oriën- teeren. Dat houdt verhand met de macht, welke de arbeidersbeweging in het algemeen weet te ontwikkelen. Hoe machtiger de arbeidersbe weging buiten de Kath. Staatspartij is, hoe meer die partij door de arbeiders in democratische richting wordt gestuurd. Hoe zwakker onze ar beidersbeweging, hoe sterker de conservatieve elementen in die heel het volk omvattende partij. Het is onjuist de Kath, partij voor te stellen als een reactionnaire partij. Dat bij het antwoord der Katholieke partij werd gesproken van de scheiding in de diepere beginselen van Katholieken en Socialisten, spr. liceft dat onvriendelijke woord niet zoo tragisch opgenomen. Evenals de Katholieke Partij is ook de S. D. A. P. international wat betreft de die- pero; beginselen. En als dat. verschil in diepere beginselen voor de katholieken en socialisten in Duitschland en België geen beletsel is om samen te werken, zal dat. verschil ook hier geen on overkomelijk beletsel kunnen wezen. Het is niet onmogelijk, dat de crisis nog ge- ruimen tijd zal duren. Spr. gelooft niet, dat dr. de Visser al met een extra-parlementair kabinet in zijn zak loopt. De moeilijkheid blijft het ge zantschap. Alleen het amendement-Kersten is aangenomen. Het eerste werk van de Kamer zal zijn te stemmen over art.. 10 der begrooting van buitenl. zaken. Dan moet dus weer dezelfde be slissing vallen. Terwille van hun Golijnsch mi nisterie hebben de anti's nu voor heL gezant schap gestemd, cl och wat zullen zij doen als dat. er toch niet meer is De S. D. A. P. wacht met kalmte en gerustheid den toestand af. „Hoofdman", zeide Scalper eenskalps, „waar heen hebt gij Bever gezonden „Bever strijdt", zei Bloedend-Oog, terwijl hij de wenkbrauwen samentrok. „Gelooft gij dat Hij maakt dan niet veel geraas." „Hij is voorzichtig." „Hm, voorzichtig. 'L Zal weldra blijken Ik zal maar op mijn hoede wezen 't is nu het oogenblik niet om te redekavelen." „Och," zei Bloedend-Oog tot zijn troep, „de Yakangs vluchten voor ons. Vervolg deze laf aards en ieder van u zal met trots de talrijke scalpen kunnen toonen, welke hij lieden verkre gen heeftVooruitAchter die verschansing zult gij vrouwen vinden, die gij naar uwe wig wams zult kunnen leiden om er uw voedsel te bereiden. Wat mij betreft .kri jgslieden, mijn keus is gemaakt de twee oogen van Lente bloem verlichten mijn hart, als de sterren van Wacondah." „Mijn dochter is niet gemaakt om de hut van een prairiehond zooals gij te bewonen," riep Bij met helderklinkende stem. Zij liep daarop Bloedend-Oog tegemoet, zwaaide een oogenblik met haar tomahawk en wierp haar met, kracht in de richting van den Indiaan. Doch deze was op zijn hoede. Met een zijwaart- schen sprong ontweek hij het moordend wapen, hetwelk het hoofd verbrijzelde van een der Noodlanding. Men meldt ons Hedenrniddag was het Fok kervliegtuig C'.I. 525 rit Soesterberg genood zaakt 'n noodlanding te maken in de omgeving van Beekbergen wegens een lek aan de water pomp. Aan het vliegtuig werd de ondervleugel beschadigd doch zoodanig dat het niet meer kon opstijgen en per auto van Soesterberg moest worden opgehaald. De inzittenden bekwamen geen letsel. Doodelijk ongeval. Men meldt ons Gisteravond is op den onbe- waakten overweg bij den Elshof te Gaanderen gemeen' e Doe1 ichem 'n groote vrachtauto door den trein gegrepen en vernield. De beide inzit tenden -de heeren van den Akker en Geven uit Dinxperloo werden zwaar gewond opgenomen. De heer v.d.Akker overleed binnen een uur, ter- Verloren Kinderen, die achter hem stond. Bloedend-Oog werd toen op zijn beurt aan valler, als een wild dier wierp hij zich op de ontwapende Bij, greep haar in zijn machtige armen en wierp haar op den grond. 't Was met de Indiaansche gedaan. Heur haar tooi werd reeds door het verschrikkelijk mes van haar vijand bedreigd toen een met onge hoorde behendigheid geworpen tomahwak het wapen in de hand vare Bloedend-Oog verbrij zelde. Deze uitte een kreet van woede en keerde zich naar den kant, vanwaar het, moordtuig kwam. „De Bever", mompelde hij „hij is het Zijn haarbos zal eens mijn mocassins versieren en zijn beenderen zullen mij tot oorlogsfluit jes dienen." Doch de beweging welke hij ge maakt had, was voor Bij voldoende geweest om zich te bevrijden en vlug als een door ja gers achtervolgde hinde, klom zij over de ver schansing cn zocht een wijkplaats bij haar dochter in het verblijf van den geneesmees ter. De Verloren Kinderen volgden haar en tracht ten haar na te klimmen. Maar de Yakangs, die met den moed der wanhoop streden en het voor deel van de ingenomen stelling hadden, dwon gen hen tot den terugtocht. (Wordt vervolgd) 3 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1