"feümllitom- DMGBLMD VOOE &CHIEDMMEN OMSTWEMESÊt De Schat van Montcalm. 48ste Jsargang. Maandag 21 December 1§25. No, 14435 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 13»Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiftni 15 regeli f 1.75rlke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezondsn medsdeelingsn 75 ct. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doer_de N.Hoil. Al^em. Verz.bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE ONTWAPENING. y Rusland wil mee doen. Nadat tot nu toe de deelneming van Rusland aan de internationale ontwapeningsconferentie twijfelachtig was, blijkt thans, uit een hoofdarti kel in de officieuse „Iswestia", dat de Sovjet Unie aan de komende ontwapeningsconferentie zal deelnemen. De Sovjetregeering, wordt in dit artikel ge zegd, zal in weerwil van haar wantrouwen je gens Engeland, aan de beraadslagingen der conferentie deelnemen. Zij protesteert er echter tegen, dat de conferentie in Zwitserland wordt gehouden, daar Rusland Zwitserland niet be schouwd als een geschikt terrein voor Russische afgevaardigden. II e t FRANKRIJK. leeningsplan der Franse lie Industrie. De bladen geven in hun bespreking den goe den indruk weer, welke het leeningsvoorstel der Fransche industrieelen gewekt heeft. De pers wijst er op, dat de industrieele productie een vijf de vormt van die van Frankrijk. Men acht het niet twijfelachtig, of de geheele industrie van het land zal dit initiatief van het Noorden volgen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Overeenstemming? De besprekingen tusschen staatssecretaris Trendelenburg en den Franschen minister van Handel, Daniël Vincent, hebben heden te Parijs tot een voorloopig accoord geleid. De beide onderhandelaars konden het eens worden over eèn protocol, dat nu onderteekend is en dat de voornaamste moeilijkheden tegen de hervatting van de onderhandelingen over een handels verdrag uit den weg ruimt. Het is bekend, dat het verschil van meening, dat tot nu toe voortzetting der onderhandelin gen verhinderde, in de eerste plaats voortvloeide uit de automatische toekenningvan het minimaal tarief voor Duitsch exportartikelen, zoodra een nieuwe Fransclie tariefwet aangenomen zou zijn, en uit waarborgen voor de stabiliseering, die Duitschland voor de toegekende tariefbegunst- gingen zou genieten. Op beide punten is men tot een coiiipromis geraakt. Duitschland verkrijgt de zekerheid, dat het op een bepaalden datum gelijkgesteld zal worden met zijn meestbegunstigde concur renten en eveneens wordt aan Duitschland toe gestaan, dat indien het Fransche tarief gewij zigd wordt, Duitschland die wijzigingen kan compenseeren door zijnerzijds tariefposten te verhoogen. len in vollen gang, echter met wisselend succes. Drie Fransche militaire afdeelingen zijn in de af- geloopen week opgerukt en in hevige botsing gekomen met de opstandelingen. De Franschen zouden verhezen geleden en gevangenen ver loren hebben. De opstandige benden zouden vervolgens naar Damascus getrokken zijn en een aanval hebben gedaan op de Saliha-wijk, waar zich verschillende bureelen van het Fran sche bestuur bevinden. Twee Fransche officie ren werden gevangen genomen en medegevoerd. Naar in inlandsche kringen wordt vernomen, breidt de opstand in het gebied van Aleppo zich uit. Uit Beyroeth De politieke toestand heeft een belangrijke verandering ondergaan, doordat een groep personen, waaronder zich een aanzien lijk Druse en verder drie leden van de Volkspartij bevonden, van hier vertrokken zijn naar Deraa. Onderweg zal de Dj ebel-Druse met Sultan Atrasj en zijn adviseurs confereeren over den huidigen toestand en de vooruitzichten van den vrede. Ook Bakry en Sjabander, vooraanstaande leden van de Volkspartij, namen aan deze conferentie deel. Er is dus alle reden om aan te nemen, dat zij van belang zal zijn. Ook de Raad der Drusen zal natuurlijk worden geraadpleegd en van alle zij den bestaat thans de wensch om den vrede te herstellen. In welingelichte kringen heeft men dan ook op deze conferentie alle hoop gevestigd. ITALIË. Fascistische fantasie n. De „Sunday Times" meldt, dat reeds binnen enkele maanden, misschien zelfs weken, Italië tot een keizerrijk zal worden geproclameerd. Te Rome zoowel als bij de gezantschappen in het buitenland is men tot nog toe zeer gereser veerd ten aanzien van dit plan, doch in fascisti sche kringen te Rome zou men er reeds openblijk over te spreken. CHINA. V r e d e-,,v o r s t." Officieele berichten melden, dat de operaties in Mandsjoerije stop zijn gezet ten gevolge van de hevige koude. Volgens telegrammen uit Moekden, die echter nog niet bevestigd zijn, lijden de legers, die tegenover elkander staan, zoo ernstig van de vorst, dat de commandanten een wapenstilstand gesloten hebben. SYR1E. Naar de „Star" uit Jeruzalem verneemt, is de veldtocht van generaal Gamelin tegen de rebel- 18) Het, gevolg Van al deze werken is een soort fort, tuin genaamd, waarin de wolven niet dur ven doordringen. De hinde gevoelt er zich zoo zeker, dat zij voor niets ter wereld zich zou wa gen buiten den tuin, welken zij met, haar gezel linnen gemaakt heeft. Aan den voet nu van zulk een plaats had het gehuil der wolven mij gebracht. Gij kunt nu over mijn vreugde oordeelen, toen ik op een der hoogste boomen had postgevat en ik toen voor mij in de duizenden voetpaden van den tuin een vijftiental Wapiti's bemerkte, die met spottend oog naar de wolven blikten, welke niet ophiel den om hen heen te draven. Mijn goede karabijn begon toen haar eentonig lied te zingen, en zij zong juist, want in minder dan een half uur lagen vier wapiti's stervend op den bebloed en grond. Ik hield op met vuren ik heb er nooit van gehouden de schepselen van den goeden God zonder noodzakelijkheid te dooden en ik daalde van den boom af. ,Met, eenige nieuwe karabijnschoten ontdeed ik mij van de wolven, die zich Verwijderden tot op een afstand van omstreeks vijfhonderd schreden. Ik begon met rondom mij te verzamelen alle slachtoffers, welke ik gemaakt had. Maar hoe ze naar mijn hut te brengen In het eerste oogen- VEREENIGDE STATEN. De oppositie tegen de toetreding van de. Ver- eenigde Staten tot het Permanent Hof van In ternationale Justitie kwam heden tot uiting in een rede (zonder twijfel de eerste van vele) van senator Borah. De algemeene strekking van zijn betoog was, dat de toetreding tot het Hof zal moeten vergezeld gaan van de voorwaarde, dat geen geweld en geen economische sancties zouden worden gebruikt om kracht bij te zetten aan de beslissingen van het Hof en voorts, dat niets in de bepalingen van het Hof de Veree- nigde Staten zou noodzaken zich te mengen in de politiek van de Europeesche Staten of af te wijken van de traditioneele politiek van Amerika ten opzichte van de oude wereld. Dit is slechts een inleidende verklaring in algemeene termen van het standpunt, dat bij de verdere debatten in details zal worden ont vouwd, door Borah en anderen. Voor Borah sprak had senator Lenroot be toogd, dat de meening van velen onjuist is, dat het Internationaal Hof en de Volkenbond slechts twee zijden van dezelfde medaille zouden zijn. Hij toonde aan, dat het Hof niet elleen de jure maar ook de facto een onafhankelijk lichaam is. recht op ondersteuning hebben, bedraagt het aantal personen die ondersteuning genieten thans bijna 1.500.000. Daar een verdere verslechtering van den economischen toestand gedurende dezen winter is te vreezen, heeft men in de regeeringskringen zelfs het denkbeeld besproken, den uitzonde ringstoestand af te kondigen, teneinde aan even- tueele onlusten het hoofd te kunnen bieden. Naar verluidt heeft de Rijksweerminister Gessles, die momenteel ook de portefeuille van Binnen- landsche Zaken waarneemt, de landen naar hun meening dienaangaande gevraagd. Alle landen, met inbegrip van Pruisen, hebben echter in af- wijzenden zin geantwoord, zoodat men het denk beeld weder heeft laten varen. Uit Rome Ten einde te trachten uitbrei ding te verkrijgen van het Italiaansche protec toraat over Somaliland, werden twee officieren gezonden naar den sultan van Mejzrtini. Op het persoonlijk verzoek van dezen potentaat zijn deze officieren in een hinderlaag gelokt en ge dood. Troepen hebben thans belangrijke posities bezet. De marine blokkeert de kust. Uit Londen Op een conferentie van het Ulstersche politie-corps te Londonderry is heden besloten de voorwaarden van de regeering van Noord-Ierland aan te nemen. Het gevolg hiervan is. dal hedenavond de officieren van het corps weder op hun post terugkeeren. Baricaden en stakersposten worden verwijderd. In den Amerikaansche Senaat is door een der leden een voorstel ingediend om een on derzoek in te stellen naar het alcoholverbruik in de gezantschappen en legaties -Uit Berlijn De geheime Bulgaarsche poli tie heeft te Sofia een wijd vertakt communistisch complot ontdekt. Talrijke leiders der communis ten zijn gearresteerd. Uit Washington Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de wet tot verminde ring van de inkomstenbelasting met 325 millioen dollar, aangenomen. Uit Port-Soedan Koning Ali heeft giste ren afstand van den troon van Hedzjas gedaan. Binnenland. ALLERLEI. Uit Berlijn Het aantal werkloozen in Duitsch land is in de maand November met 41 ge stegen. Het aantal steuntrekkenden is gestegen tot 664.000. Met inbegrip der gezinsleden die blik scheen mij het vraagstuk onoplosbaar, maar een diepere beschouwing wees mij een middel aan, n.l. het maken van een slede, uit boomtallen samengesteld, waarmede ik zonder al te groote moeite dezen nieuwen Voorraad kon wegvoeren. Het hout ontbrak niet in mijn omgeving ik zette mij dadelijk aan den arbeid. Mijn arbeid liep vlot Van stapelreeds brak het oogenblik aan, waarop ik het laatste stuk zou kunnen neerleggen, toen eensklaps een ver wijderd gerucht mijn oplettendheid vroeg. „He", dacht ik, „wie komt daar Toen ik mijn oor op den grond drukte, hoorde ik de stappen van verscheidene paarden op de bevroren aarde weerklinken. Ik heb u reeds Verscheidene malen gezegd, dal in deze wildernis de nadering van een mensch altijd met. zekeren schrik werd begroet, want van de honderdmaal is de nieuwaangekomene ne gen en negentig maal een vijand. „De mensch is Voor den mensch een wolf", is een spreekwooi'd, dat zoo diep mogelijk in den geest, van den pels jager of Van den woudlooper begript staat. Een minuut later wist ik, waaraan ik mij te honden had,. Een bende van een vijftien schui mers der wildernis maakte zich gereed om in het bosch binnen te dringen. De aankomst Van dezen troep ruiters veroor zaakte mij des te meer ontroering, omdat ik reeds meer dan eens met deze schuimers in aan raking was geweest en ik goede redenen had om te gelooven, dat zij niet zeel- veel met mij op hadden. Een oogenblik dacht ik er nog aan om te vlnch- De kabinetscrisis. De uiterste noodzaak. „De Tijd" (R. K.) vestigt, er, in verband met de rede, welke prof. Veraart, te Arnhem en te 's-Gravenhage heeft, uitgesproken, de aandacht op, dat het antwoord van de R. K. Tweede-Ka merfractie aan mr. Marchant, waarin samen werking met de sociaal-democraten als een mo gelijkheid wordt opengelaten, in overeenstem ming is met hetgeen reeds op 13 Mei 1922 door Mgr. Nolens over zulk een samenwerking werd gezegd. Sprekend namens de fractie heeft de voor zitter toen drie voorwaarden opgenoemd, luidend als volgt le. dat de samenwerking niet gezocht wordt maar door den uitersten nood wordt opgedron gen Tabletten* voor rookers 3759 6 2c. dat niet alleen de Katholieke Partij, maar ook eventueel bestaande andere partij en daartoe overgaan 3e. dat. niet een deel,- maar de geheeleKatbofie- ke Kamerclub van de noodzakelijkheid overtuigd zij. Vooral de derde voorwaarde acht het. blad in Verband met. prof. Veraarl's rede, van belang. Dat. de R.K. Tweede-Kamerfractie in haar geheel eenstemmig tot samenwerking met, de sociaal democraten zou besluiten ter oplossing van deze crisis, schijnt ons toe, zoo zegt „De Tijd", t,e zijn uitgesloten. „T i m e o D a n a o s Over de kwestie van een samengaan van R. K. en S. D. A. P. zegt „De Maasbode" aan het slot, van een uitvoerig artikel „Maar zelfs ook België leert ons, dat een sa mengaan met de sociaal-democraten voor ons, Katholieken, is en blij it, een hachelijk avontuur. Ook al zouden ons allerlei schoonschijnende conceccis worden gedaan, als het behoud van het gezantschap, en vrijheid van processies, ook hiér geldt het klassieke gezegde timeo Danaos et dona feïentes, wij vreezen de sociaal-democraten, ook al bieden zij ons geschenk en aan. Meer dan ooit. gaat 't in de wereld om het be houd van het geloof «Is het hoogste goed der menschheid, een bezit, dat 't meest, en allereerst door de sociaal-democratie wordt, bedreigd." „Eh daarom is wat de drie rechtsche partijen reeds zoovele decenniën samenbindt, een nnio, die zich niet zoo gemakkelijk scheiden laat." ten, alvorens men mij ontdekte. Maar dan zou ik mijn wapiti's hebben moeten verlaten en al dus mijn kostbaren wintervoorraad verliezen. Daarom klom ik niet in een reusachtigen witten pijnboom en liet mij tusschen de met bevroren sneeuw beladen takken glijden en besloot, daal de gebeurtenissen af te wachten. Nauwelijks was ik tien. minuten op een ge schikte plaats gezeten, toen de ruiters reeds op den, zoom van het bosch Verschenen en de wolven aan wie ik niet meer dacht, hun Verwoestings- werk begonnen. Deze kwaadaardige dieren be grepen. ongetwijfeld mijn onmacht, zij wierpen zich als furiën op mijn herten en verscheurden ze voor mijn voeten met grooten eetlust Ik beefde van woede, maar wat, moest ik doen? Ik was gebonden, Veroordee'd, tot de grootste sti'te en meest vo'strekte onbeweeg'ijkheid het minste teeken Van 'even had mij onmidde"ijk in. de macht van mijn doodsvijanden gebracht,. De troep trok a'tijd, maar voorwaarts en richt te zich in rechte lijn naar de plek waar ik mij bevond. Ofschoon het reeds gehee1 en a' nacht geworden was, veroorloofden de stralen van de mijn, weerkaatst door de blankheid van de sneeuw, mij een Indiaan te zien, die, met de handen op den rug gebonden, t,e midden zijner op paarden gezeten vijanden voort schreed. Toen de troep dichtbij genaderd was, her kende ik den Indiaan, 't Was Zwarte Pijl, het voornaamste hoofd van den stam der Ya: kangs. Op dat tijdstip reeds was Zwarte-Pijl geen Onderhoud met minister Kooien. Naar we vernemen had dr. De Visser eergister in verband met de crisis ook nog een nader on derhoud met minister Kooien over het weder optreden der Katholieke ministers. De besprekingen over de kabinetsformatie betreffen-nog steeds de vorming van een rechts getint extra-parlementair kabinet. Na de stormramp De 9de verantwoording van de gelden, binnen gekomen bij den penningmeester van het natio naal steuncomité Stormramp te Amsterdam (per 12/12) vermeldt een totaalbedrag van 32.406.41 In het geheel is thans 2.787.324.44 ingekomen. Spoorwegen. Naar „de Crt,." verneemt heeft de minister van Waterstaat, ir. M. G. E. Bongaert.s, eergisteren het Reglement DiensLvoorwaarden 1926 goed gekeurd. Zooals bekend, was er kort, geleden door de Nederlandsehe Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, den R. K. Bond „St. Raphael" en den. Prot. Christ. Bond overeenstemming ver kregen met, de directie der Nederlandsehe Spoor wegen over de wijzigingen, die er in bedoeld re glement dienden te worden aangebracht, be houdens in het, bijzonder de herclassificatie van een aantal standplaatsen. Omtrent deze herclassificatie hebben genoem de organisaties den Minister Maandag j.l. ver zocht ook voor het spoorwegpersoneel de Rijks regeling te Volgen. In Verband hiermede heeft de minister van Waterstaat bij zijn goedkeuring van het R. V. V. waarin de oude standplaats-indeelingen opge nomen, ook tevens de hoop uitgesproken, dat, de directie alsnog met de organisaties ook in deze kwestie Lot overeenstemming zal kunnen komen. onbekende meer voor mij. Verscheidene ma- en had ik hem reeds in de wildernis ontmoet, doch zonder mij door vriendschap met hem te Verbinden wij hadden eenvoudig de meest, gewone bemegdheidsvormen gewisse cl wij zoch ten ekander niet op, wij ontweken ekander niet, in een woord wij waren ekander onver- schi-'ig. Toen ik hem evenwe in dezen toestand zag en aan de verschrikkelijke zijnen en marte lingen dacht, weke zijn Vijanden hem ongetwij feld, zouden doen ondergaan, gevoe-de ik mij door mede-ij den bewogen en een oogenb'ik stond ik op het punt mijn schuilplaats te verlaten en te beproeven hem te verdedigen. Gelukkig voor mij en ook voor hem, weerhield de voorzichtig heid mij. De troep vervolgde steeds haar weg en bevond zich weldra op een dertigtal schreden afstands van mijn boom. „Halt" zei toen degene, die den troep scheen te bevelen „deze plaats schijnt mij bijzonder geschikt om het kamp op te slaan." De roovers gehoorzaamden. Den paarden werden de zadels afgenomen en de pooten werden gevonden een groot vuur werd aangestoken de maaltijden werd gebruikt en daarna legden de ruiters zich te slapen met de voeten naar het vuur en in hun manteld, gewikkeld. „Wat jou betreft, hond van een Roodhuis," zei de aanvoerder, terwijl hij den Indiaan een zweepslag gaf, ,,ga daar liggen en slaap. Vergeet niet, dat ik je bij de minste beweging de her sens insla (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1