Naar wij Vernemen was gister bij de vakbon den van het spoorwegpersoneel nog geen enkele mededeeling ontvangen omtrent de goedkeuring van het R.D.V. door den minister. Bijslag ongevallenrentc. Naar „het Volk" Verneemt, heeft het Tweede Kamerlid de heer Vliegen tot den Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel de Volgende schrif telijke vraag gericht Is het den minister bekend, dat de commissie van bijstand uit of door het Koninklijk Nationaal Steuncomité ingesteld, de volgende mededeeling heeft doen bekend maken „De commissie van bijstand op rente der Rijksverzekeringsbank brengt ter kennis van bijslaggenietenden, dat van 1 Maart 1926 af alle uitkeeringen van bijslag op de Ongevallenrente worden stopgezet." Is de minister bereid, waar het toekennen van de bedoelde bijslagen is uitgegaan van de re geering en de middelen, waaruit zij betaald Wor den bij de opheffing van het Koninklijk Nationaal Steuncomité overgaan in het bezit van het Rijk, de noodige maatregelen te nemen, dat die bijsla gen ook na 1 Maart 1926 onafgebroken worden doorbetaald Weder postzegelboekjes verkrijgbaar. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie brengt ter kennis dat op alle kantoren der Posterijen weder postzegelboekjes verkrijg baar zijn. Deze boekjes, welke worden uitgegeven in 4 soorten, beva' ten 24 zegels van resp. 2, 10 of 15 cent, dan met 6 zegels van 1, van 2, van 5, en van 10 cent. De prijs der boekjes bedraagt resp. 10.48, 2.40, 3.60 en 1.98. De loonregeling der rijksvverklieden. „Het Volk" deelt mee, dat het advies, 't, welk door de commissie-de Wilde met betrekking tot de loonen van de Rijkswerklieden aan de regee ring is uitgebracht, het verzoek bevat, om de loonregeling van de Rijkswerklieden aan een volledige herziening in gunstigen zin te mogen onderwerpen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 22 December 1925, des namiddags ten 2 ure, welke zoo noodig zal worden voort gezet des avonds ten 8 ure. 12. Voorstel van B. en W. om te besluiten, dat uit volgnummer 419 (onderhoud van brand- bluschmiddelen) der gemeente-begrooting voor 1925 het resteerende bedrag van 3000.be stemd wordt voor aankoop van een tweewielige motorspuit, in verband waarmede tevens van de gemeente-begrooting voor 1926, Hoofdstuk III, 2, (Kosten van Brandweer) met 500.— kan worden verlaagd. Personeel Lager Onderwijs. B. en W. schrijven aan den Raad Ten gevolge op ans schrijven van 3 Dec. j.l. Afd. C. No. 57/34 deelen wij U mede, dat wij tot ons leedwezen er niet in zijn geslaagd de benoe ming van een onderwijzer aan School G 2 zoo spoedig te doen plaats hebben, dat deze op 1 Januari in functie zou kunnen treden. Wij heb- ven echter goeden grond te verwachten, dat de benoeming in uwe eerstvolgende vergadering aan de orde kan worden gesteld. Met het oog hierop hebben wij de eer U voor te stellen, teneinde onnoodige verwisselingen van personeel te voorkomen, de in voornoemd schrij ven voorgestelde overplaatsing van mej Th M de Goederen van school G2 naar school K en van mej. II. H. Peet van school K naar school J. te doen plaats hebben op den dag, waarp de nieuw benoemde onderwijzer aan school G 2 in dienst treedt. De nieuwe Koemarklltrug. Direct na Nieuwjaar zullen de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe Koemarktbrug beginnen. Omsteeks half Januari zal de tijdelijke dam worden gelegd, wat in zich besluit dat dan ook met de slooping van het eerste pand begonnen wordt. De andere panden, zooals b.v. het café de Kroon blijven voorloopig nog on gerept staan. Muziek- en looneelavond. Het Harmonie-gezelschap „O. B. K." gaf gisteravond in de zaal van den R. K. Volksbond, met medewerking van het tooneelgezelschap „Onderling belang" een muziek en tooneelavond voor de leden en donateurs. De groote zaal was stampvol. Het eerste deel van den avond was gewijd aan sancta musica. Directeur Feltzer liet weer eens hooren wat zijn mannetjes vermogen. Van alle markten bleken zij thuis, 'n Vurige marsch wisselde zich af met meer zwaardere stukken, waartusschm ook weer een populair stepje ging. Waarlijk we hebben in O.B.K. een harmonie- gezelschap dat er wezen. mag. 't Publiek was terecht zeer gul met applaus leiding 118 darinetten-solo met orkestbege- Na de pauze heeft „Onderling belang" met het aardige blijspel „Lot's huisvrouw", de aan wezigen kostelijk geamuseerd. Na dit alles kwam als slot nog een gezellig samenzijn zoodat leden en donateurs een magni tieken avond hadden. De pensioen-aftrek. Hedenavond 8 uur vergadert op het stadhuis de commissie van Georganiseerd Overleg om op nieuw den pensioenaftrek van het gemeente personeel te bespreken. „Toonkunst". Het dameskoor van de afdeeling Sdhiedam- van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst geeft hedenavond in Musis Sacrum een uitvoering van Kertmuziek. Als hoofdnummer staat op 't program Kerst cantate van mevr. Anna Lambrechts,Vos, met strijkorkest. Deze cantate wordt bij deze gele genheid voor het eerst uitgevoerd. Voorts zullen een 6-tal Hollandsche Kerst liederen worden gegeven. 'n Welgeslaagde excursie. Gister heeft „Katholiek Leven" een bezoek gebracht aan het s.s. „Slamat" te R'dam. Er waren veel deelnemers. Plaatsgebrek noopt ons voor heden met dit bericht te volstaan morgen hopen wij er uit voeriger op terug te komen. Jubileum dr. Endtz. Zooals te verwachten was, is het veertigjarig artsjubileum van dr. Endtz, den bekenden dokter in ruste, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vele particulieren, meest oud-patiënten hebben den jubilaris op den een of andere wijze gecomplimen teerd en ook van officieele zijde, heeft men niet verzuimd, den verdienstelijken geneesheer naar waarde te huldigen. De afd. Schiedam van de Mij van Geneeskunde, heeftdr. Endtz bij monde van dr. Elsevier Dom gefeliciteerd en eveneens heeft de Gezondheidscommissie zich niet onbe tuigd gelaten; de laatste deputatie bood ook nog een fraai bloemstuk aan. Dat dr. Endtz nog lang van zijn verdiende rust mage profiteeren De postdienst op de Kerstdagen. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor alhier bericht, dat op Vrijdag 25 en Zondag 27 December het kantoor geopend is gelijk op iederen Zondag, dus van 89 v.m. en van 12 n.m. Op Zaterdag 26 December zal het kantoor geopend zijn van 89 v.m. en van 13 n.m. Alleen op dezen dag bestaat er gelegenheid om postwissels en aan te teekenen stukken te ver zenden, postbewijzen te nemen en quitantien ter invordering aan te bieden en wel tusschen 1 en 3 v.m. Voor den postcheque- en- girodienst, den dienst der Rijkspostspaarbank en der verzekerings wetten alsmede voor de Pakketpost is het kan toor op deze drie dagen gesloten. Personen die op Vrijdag 25 December ouder domsrente zouden moeten ontvangen kunnen die ditmaal op Woensdag 23 December in ontvangst nemen en degenen, die op Zaterdag 26 December euderdomsrente zouden moeten ontvangen kun nen die ditmaal op Donderdag 24 December ontvangen. Op Vrijdag 25 December en Zondag 27 December wordt de bestelling uitgevoerd gelijk des Zondags op Zaterdag 26 December wordt eene bestelling uitgevoerd, waarin alle aanwezige correspondentie wordt opgenomen. Ook worden er op dien dag eenmaal post pakketten besteld. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags bruine wollen das, aanslagbiljet, rijwielbelasting- plaatje, rijwieltaschje met gereedschap, porte- monnaie inh. 3 ct„ zilveren armband, broche met portret, kinderhandschoen, hond, sleutel, wit k.bonjje, ceintuur, duimstok, Lips sleutel, halsband. Bij vinders zilveren broche, H. Pennekamp, Singel 114 vulpotlood, A. v. d. Ende,Rotterdam- schedijk 144b ring met sleutels, H. Chambonnee Brielschestr. 9 d. taschje met inh., H. Nauman, Lange Haven 64 rijwielbelastingplaatje, J. Hendriks, Huijsmanstr. 49 k.handschoen, B. Bezemer, Fabristr. 31b d.ceintuur, N. van Rijs wijk, Buitenhavenweg 176/6 d.handschoen, C. Zuidgeest, S. Stevinstr. 11a tabakspijp. G. Goo- sen, Spoorstr. 8 hondje, H. Slothouder, Nieuwe Maasstr. 15b portemonnaie inh. 8 ct„ J.~Schuur man, Singel 23 beursje met geld, J. Kok, Singel 227 lombardbriefje, F. Klarenbeek, Hoofdstr. 201/5 2 spaarzegels, J. Zuidema, Buiten havenweg 122/31 bril in etui, H. J. Marks, Broersveld 21/3 grijze das, J. Dinkelaar, Pr. F. Hendrikstr. 3b gummischoentje, T. Jansen, Nassaulaan 20a postduif, H. Hoekstra, Maria- str. 79 ijzeren wagensleutel, J. van 't Zelfde, Pendrechtschestr. IA d.handschoen, A. Moonen Kortlandstr. 5/8 hamer, J. v. d. Touw, Singel 183 das en boodschappentasch, H. Mandemaker Ged. Broersvest 36b dobbermann Pincher, P. Seijkens, IJsselmondeschestr. 44 geldstuk, B. den Houting, Pendrechtschestr. 13 alpacca beursje met inh., J. Nootenboom, Singel 227 postduif, P. Eijsberg, Ze Tuinsingel. Van een gebouwtje achter de voormalige brouwerij de Griffioen aan de West- vest is een stuk daklood van pl.m. 2 meter lengte ontvreemd. Ten nadeele van den smid K. zijn uit den Mathenessepolder vermoedelijk ont vreemd 30 eenden Zaterdagmorgen is de werk- ster van het kantoor der firma Kleipool bij het scheppen van een emmer water in de Raamgracht gevallen. De heer W. Mak Pz„ die zich in de nabijheid bevond, kon haar grijpen en behouden op den kant helpen. DIT DELFT. De toestand der gemeente. Na een reeks van zittingen heeft de raad dezer gemeente de begrooting voor 1926 vastgesteld. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat de begrooting voor 1926 vergeleken met die van 1925 een gunstig verschil van 123.000 aanwijst. Menthol en Eucalyp tus-olie, die in de meeste hoestmiddelen worden verwerkt, zijn geen geneesmiddelen voor den hoest, maar dienen voor mondverzorglng en werken slechts verfrlsschend. Ze zijn beslist schadelijk voor de maag. Dennen Borst Caramels bevatten geen van deze stoffen, maar bestaan voor 50% uit moutextract, de beste suiker en een extract van geneeskrachtige kruiden. Ze smaken heer lijk, genezen snel en absoluut zeker en zijn voedzaam en versterkend. De zwakste maag kan ze verdragen. Gebruik niets anders bij hoest, heeschheid, vastzittend slijm, kinkhoest, catarrhe. Door Doktoren aanbevolen. 7000 attesten. Sedert 40 jaar beproefd. R 3 4401 17 De wethouder van openbare werken deelde o.m. mede, dat binnenkort den raad voorstellen zullen bereiken in zake het bouwen van een nieuwe bad- en zweminrichting, terwijl voorts plannen bestaan tot het maken van een haven aan de Westsingelgracht. Gemeenteraad. Gcmeentebegrooting. Avondvergadering van 15 Dec. Wethouder Houtaa n wil opmerken dat hij eenige uitdrukkingen tegen hem gemaakt, niet accepteert. Voorts wil hij zich bepalen tot een verdediging van zijn beleid, bij het grond bedrijf. De heer Evers wilde 50.000 uit het grond bedrijf nemen op hoop van een betere toekomst dit acht spr. verkeerd. De heer Kavelaars ging minder ver, maar had 't toch over 't lichtpunt van de rente-verlaging dit is echter eerder 'n schade geweest. De taxatie prijs die genoemd is, is te hoog. In 't grondbedrijf zit minstens 9 millioen opgenomen geld, boven dien is aan de waarde van de erfpachtsgronden nog veel risico verbonden. De reserve dient tot regelmatige uitkeeringen aan de gemeente en dient dus intact te blijven. Schadelijk is ook de geringe grondverkoop in den laatsten tijd, zoodat er nauwelijks van een bedrijf sprake kan zijn. Spr. wijst ook op het ge vaarlijk van rente-beschrijving. We hebben hier te doen, concludeert spr. met een bedrijf waarbij de grootst mogelijke voor zichtigheid moet worden betracht. De smalle Hoogstraat is technisch moeilijk te asphalteeren het wegdek is nog goed menigeen wil zijn stoepen nog niet afstaan en bovenal de schatkist is berooid. Meer heeft weth. niet te zeggen en om kwart over tien begint de Raad met de behandeling der begrooting zelf. Hoofdstuk I wordt ongewijzigd goedgekeurd. Bij hoofdstuk II, post 344 (jaarwedden van ambtenaren, enz.) vraagt de heer Scheffers of er wel genoeg toezicht uitgeoefend wordt op het bureaux-personeel en of de arbeidstijd niet te kort is. Waar liet overwerk zooveel geld verslindt, meent hij, dat hier wel eens de aan dacht aanbesteed mag worden temeer daar hij den indruk heeft, dat het op tijd gaan en komen der ambtenaren nog al wat te wenschen overlaat. Spr. vraagt den voorz. of er geen controle kan uitgeoefend worden met een presentielijst en herinnert aan burgemeester Zimmerman, die vaak zelf controleerde. De b u r g e m e e s t e r vindt dat een arbeids tijd van half negen tot half vijf niet te kort is. Hij heeft nooit geen klachten over te weinig activi teit van het bureaux-personeel gehoord en wan neer hij 's morgens half negen eens 'n ambtenaar opbelde, was die altijd aanwezig. De heer Scheffers zegt dat hij zijn goede redenen voor zijn opmerkingen heeft en dringt nogmaals op goed toezicht aan. De voorzitter zegt dat met de aan merkingen rekening gehouden zal worden. Bij den post abonnementen telefoon vraagt de heer Scheffers of hierop niet bezuinigd kan worden. Na eenig heen en weer gepraat belooft weth. B o cl c\ e s dat den heer Scheffers een lijstje zal verstrekt worden, aan de hand waarvan deze dan kan onderzoeken of er overbodige aanslui tingen op voorkomen. Bij post 371 vraagt de heer Slavenburg of het toegestane bedrag van 25, als contributie, voor het lidmaatschap der Ver. van Ned. ge meenten nog gewettigd is. De voorz. en wet h. zeggen dat, dit 't geval is. Post 373 geeft de heer Kramer Freher vrijheid om te verzoeken of er niet een examen commissie kan worden ingesteld Voor leden van stembureaux. Ilij verlangt stemmen en met al- gemeene ontkenning wordt de grap verworpen. Post 21, inkomsten, verhaal van bijdragen voor eigen-weduwen- en weezenpensioen wordt aan gehouden. 't Hoofdstuk wordt goedgekeurd. Dan wordt de behandeling der begrooting even onderbroken tot afdoening van het voor stel vair B. en W. tot onderhandschen aankoop Van de panden der firma Korsten aan den Paral lelweg Voor 400.000. Het voorstel wordt aange nomen. Post 408 (Schiedamsche burgerwacht) geeft de heer Steens aanleiding op te merken, dat hij niets tegen de burgerwacht heeft, maar wel bezwaren voelt tegen subsidie aan de schietver- „De roos", omdat die vereeniging uitsluitend aan sport doet. De voorzitter merkt op dat de schiet- vereeniging apart staat en niet in de subsidie deelt. Over het subsidie aan de burgerwacht Wordt gestemd.Het Wordt aangenomen met 15 12 stemmen tegen stemden met de S.D.A.P. en de S.P. de heeren Scheffers, Swartjes, v. Noordenne en Hijman. Ook een subsidie aan een gewestelijke groep van den Landstorm, groot 50 wordt grif toege kend, maar bij een subsidie-Verzoek Van de R. K. politie-vaksehool, door den heer Steens Verde digd, laat de gemeente-kas, die uitgave niet toe, en met alleen de stemmen van de R. K. en 1 A. R. vóór wordt het verzoek Verworpen. 't Geheele hoofdstuk III wordt goedgekeurd en de voorz. verdaagt daarop de vergadering tot, Woensdagavond 8 uur. Gemengd Nieuws. „E o o p naar den duivel!" De voor zitter Van de Belgische Kamer heeft gister de zitting moeten schorsen en sloot het „debat" met de woorden loop naar der, duivel. Communisen en socialisten waren namelijk f'ink aan het bakke'eien geweest Een commu nistisch Kamcriid had de socialisten Verweten geen echte Marxisten te zijn. „Wij zijn wei Marxisten", Was het antwoord, „maar geen stommelingen wij widen nog wat leeren." „Jawel leeren automobiel rijden 1" De socialist, die nog wat leeren wilde, was namelijk de gelukkige bezitter van een auto! Toen eerst begon de ruzie. Voor „sales crap- vles" werden de communisten gescholden en hun antwoord luidde dat een socialistische lei der der mijnwerkers in Henegouwen olie verkocht had aan de mijneigenaar. Zoo ging het van kwaad tot erger. Tot de president er een einde aan maakte en al de hee ren samen naar den duivel wenschte. Een communistische m oord organisatie. Volgens de „B. Z. am Mit- tag" heeft de voor de Schepenrechtbank te Leipzig wegens diefstal terechtstaande commu nist Hartmann, verklaard, dat, de door hem en zijn twee medebeklaagden gepleegde diefstal len moesten dienen om geld en uitrustings stukken te Verschaffen voor een uit zes man bestaande bende. Deze had de bedoeling, poli tieke gevangenen te bevrijden en justitieele ambtenaren, die den communisten ongunstig gezind zijn, vooral den president van het, Staalsgerechtshof, den Senaatspresident Nied- ner en den Berlijnschen rechter van instrcutie Vogt met geweid uit den weg te ruimen. Hart mann en zijn aanhangers hadden zich reeds in het bezit van twee auto's en drie machinege weren gesteld. De bruidegom ontbrak. Te Vel- seroord zou gisteren een paartje in het huwelijk treden en de plechtige inzegening zou 's avonds 'in de Chr. Geref. Kerk te IJmuiden in een extra godsdienstoefening plaats vinden. Toen de rijtui gen echter reeds Voorstonden bij de woning van de bruid, ontbrak nog steeds de bruidegom op het appel. Men ging hem halen, maar vernam aan zijn woning dat hij 's morgens halfacht reeds op reis was gegaan naar Haarlem, om een cos- tuum te koopen en de 27-jarige bruidegom is met zijn pak nog niet terug. De bruiloft moest, worden afgelast. Een po'derkade doorgebroken. Vrijdag is de Gerechtskade van den polder Zeg veld ongeveer tegenover het stoomgemaal van den polder Kamerik-Meijezijde, doorgebroken. De polder Meijeveld loopt onder, daar de sluis deuren bij de blokhuisbrug van den Rijn niet gesloten kunnen worden steenen ter plaatste beletten dit. Men doet pogingen om met zakken zand den watertoevoer te stuiten. De moordende auto. Uit Mexico wordt gemeld, dat aldaar in de nabijheid van Cuernavaca prins Valerio en prinses Vittoria Pignateïli een anto-ongeluk hebben gehad. De prinses werd gedood, terwijl de prins zware ver wondingen bekwam. De prins is een afstammeling van den veroveraar van Mexico, Fernando Gor- tez. Hij was naar Mexico gekomen om het histo rische Gortez-paleis te bezichtigen. Drie val sche munters g e a r r e s- teer d. Door de oplettendheid van een bedien de van Sander's Wisselkantoor in de Passage te 's-GraVenhage heeft de afdeeling D. van de Haagrche politie, in samenwerking met het centraal bureau voor falsificatie en de Centrale Recherche te Amsterdam, drie valsche munters gearresteerd en een lawine Van valsch bankpapier in beslag genomen. Maandagochtend kwam in Sander's wis selkantoor een buitenlander ee'n biljet van dui zend francs wisselen. Bij nauwkeurige beschouwing van een bank biljet, dat er uitzag als spiksplinternieuw, ont dekte bij, dat de kleur iets afweek van de gewone, en het kwam hem voor, dat ook het,watermerk niet geheel af was. Onmiddellijk stelde hij zich in verbinding met den wachtcommandant van de Groenmarkt, die op zijn alarm een agent per rijwiel naar de Passage zond. Het was cle bediende al wachtende opgevallen, dat de vreemdeling als 't ware iets wegmoffelde onder aan zijn broeks pijp- De agent verscheen en verzocht den vreemde ling mee te gaan naar het Politiebureau. Hij werd gevisiteerd. In een sok vond men nog een valsch bankbiljet van duizend francs, in een zijner zakken een echt. Do man werd overgegeven aan de afdee- linS D. van den Justitieelen Dienst. Bij het verhoor was hij opvallend zwijgzaam. De pa pieren die hij bij zich had, wezen echter uit, dat hij in Amsterdam geweest was. Den voigen- den dag ging een inspecteur naar het bureau voor falsificaties te Amsterdam om de zaak verder uit te zoeken. Men kreeg verscheidene aanwij zingen, die leidden naar een hotel op het Dam rak te Amsterdam- In een der hotelkamers werden twee Honga ren aangetroffen. Ze werden in verhoor geno men, maar waren eveneens bijzonder zwijgzaam. zijn gevaarlijk! Pakje 40. doos 75 ets. bij Apoth. en Drog. Let op het merk .3 Dennen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2