NituwjaarBwa scim NieuwjaarswenscheD lente JE MOIIX" Tel. No. 68M5. Stoanen Jeieyend Hij, die in 's Heeren Naam komt" Foto Meiier MESTADT, Westvest 58. 4lfcte J&srqang. Donderdag 24 December 1925, Xft. 14438 BureauKOEMARKT 4, Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer mpt Officieel Kerkbericht 10 cts. AdvertentiCn: 15 rtgsl* 1.75«Ike regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ougevallenverzekeriag f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen döiui; f 00 bij verlies vsn een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doos- deN.Hoil.Algfem.Verz.bank Schiedam Dit uummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Iti het nummer dat Donderdag 31 De cember verschijn!, zal web erom gelegen heid bestaan tot iiet, plaatsen van a 1 I per uiiiionoe. 4213 0 Buitenlandsch Nieuws. 't Is KerstnachtBlijde boodschap Er waren herders, nachtwakend bij hun kudde; een Engel, van 's Heeren glorie omstraald, staat bij hen zij moesten maar niet vreezen, want een vreugd voor heel het volk brengt hij aan heden is in Davids Stad, een Zaligmaker geboren, die Christus de Heer is. Nog immer slaat Bethlehem een blijden Ho sannajubel over heel de wereld los, omdat Hij die kwam in des Heeren Naam, de Gezegende is. In diepe stilte gaan we en vinden, in doeken gewikkeld een ldndeke met Zijne Moeder een menschenkind als elk ander en toch Een kind in een harde houten krib op wat stroo. Een kind bij zijn komst onder de menschen met het Engelenlied begroet. Een kind door Zijn eigen Moeder knielend aan beden de Voedstervader, vol ontzag, vindt geen woorden om zijn eerbied uit te spreken. Een kind, duizenden jaren vóór zijn geboorte voorspeld, door millioenen menschen als dauw van den hemel afgebeden. Een kind, dat steeds nog leeft en door zijn kinderlijkheid zelfs versteende harten ontroert, terwijl van al de anderen in dien zelfden nacht geboren er niet ééri meer is. Een kind met vele nainen als Wonderbare, Raadgever, Sterke, Held, Vredevorst, Vader der toekomende Lijden. God werd kind, want Hij is die lang verwach te,om van de menschen, kinderen Gods te maken. Dat kindschap Gods maakt in ons levendig van adel en koninklijken bloede te zijn. 't Be hoort bij het wezen van een katholiek „kind" te zijn want voor de wereld kunt ge zijn een held, een geleerde, een kerel, een sterke of dappere maar voor en bij God, zijn we alleen groot door kind te zijn en te blijven maar dan kind in de eenvoud van de geloofsdaad, kind in ons gebed om hulp, kind in de zondenbelijdenis zonder schroom en met groot vertrouwen, kind in leven en sterven. Voelen we ons niet als kind, wanneer we in den Kerstnacht in ons Bethlehem, ons „huis des broods" komen en een" vlucht van juichende orgeltonen de engelenzangen uitjuicht Zijn we niet als een kind, tot sclireiens toe bewogen, wanneer Jezus geboren wordt in eigen hart, als Hij, door 's priesters hand uit de ciborie bij ons komtin dien nacht komt dan in ons, de in 's Heeren naam gezegende. Gaan de zuchten der zieken in dien heiligen nacht niet naar Bethlehem uit en komt van de kribbe niet dc troost, die van kinderlijke vreugd de oogen doet schitteren, door de blijde weten schap dat het Goddelijk Kind de tranen droogt Wanneer de klokken dc kerstvreugde 's nachts rondbeieren, licht tot in den donkeren kerkercel de herinnering aan oude kerstnachten van on schuldige jaren ook daar herleeft de gedachte aan het kindschap Gods die troostend influistert „Ik zal u tot Vader en gij zult mij tot kind zijn." Zoo, misschien van koude huiverend, de armen hun Kerstnacht vieren, dan is het de zekerheid van kind Gods te zijn, die eigen armoede nog rijk dom acht bij het gebrek in Bethlehem's stal. Kerstmis beteekent zich kind van God te we ten wij hebben Bethlehem en meet dan dat en even waarachtig als voor Maria, Jozef, de herders en de koningen als icderen morgen opnieuw de Zone Gods op aarde komt om te blijven en te voeden. 't Is Gods liefde tot zijn kinderen waarvan Vondel spreekt, als hij zegt, dat „die zuivre dauw des offers, zoo gezegend U in den mond en op de lippen regent." Wat heerlijke vertrouwelijkheid bij Jezus in Bethlehem, bij ons alleen in broodsgedaante, waar hij Kind is en Koning tegelijk dèar geen lastige en belettende etiquette, die den toegang bemoeilijkt't stroomt maar af en aan van audi- entiegangers en zelfs van bedelaars alleen een arm, zondig, zwak menschenhart doet ongestoord binnenkomen. Geve, Bethlehem's kindeke, dat, we het begrij pen en waardeeren en in ons bewaren de herderlij ke eenvoud en den koninklijken offerzin. Zoo en zoo-alleen is 't voor de waarachtige Ka tholiek een „zalig Kerstfeest." „Gezegend Hij, die bij ons en voor ons kwam, in den naam des Heeren." DE ONTWAPENING. Rusland kom t. De uitnoodiging van den Volkenbondsraaf lot deelneming aan de onUvapeningsconfi rentio is op 20 dezer te Moskou ontvangen.Terwijl de „Izwes- tija" nog slechts tusschen de regels door aan duidt, dal de uitnoodiging zal worden aanvaard, zegt dc Ekonoinitsjeskaja Zjiznj" in een hoofd artikel onomwonden, daL de hoop, die provoceer- rende politii k dt r kapitalistische staten heeft ge koesterd, nl. dat Rusland de uitnoodiging niet zou aannemen, is verijdeld. Evenals de „lzwes- tija" betoogt ook dit blad, dat een deelneming aan de ontwapeningsconferentie in geen geval mag worden beschouwd als een eerste schrede op den weg naar toetreding tot den Vo'kenbond. legen-voorstel, dat de Katholieke Minister® uit het demissiennairo Kabinet aan Dr. de Visser zouden hebben gedaan en volgens het welk de gezantschappen bij het Vatieaan en te Bern in een persoon vereenigd zouden worden met Rome als standplaats van den gezant bij het. Vatieaan, die dan tevens zou worden ge accrediteerd in Zwitserland en het Nederlandsch Gezantschap te Bern dus zou worden opgeheven, strookt naar uit zeer betrouwbare inlichtingen blijkt -niet met de feiten. RUSLAND EN TURKIJE. 'n Neutraliteitsverdrag. De Sovjet-pers publiceert den tekst van het Tuiksch-Russische neutraliteitsverdrag, dat tij dens de VoikenbondsraadsziUinger over de Mosoel-kwestie te Geneve, tusschen Tsjitsjerin en Tewiik Roesjdy Bey te Parijs tot stand kwam. Een Turksch perscommentaar. Het regeeringsorgaan „Hakiinieti Millie" zegt m een commentaar op het Russisch-T urksch neutraliteitsverdrag, dat de beteekenis daarvan op den flag na het Volkenbondsbesluit in zake, de Mosoelkwesi ie de aandacht niet kan ontgaan. Het blad beschouwt het verdrag echter niet als een bedreiging voor een of ander lano het kan echter beschouwd worden als een antwoord op het verdrag van Locarno, dat aan de Weste lijke staten vrijheid van optreden tegen de Ooste'ijke staten verzekerde. ZWITSERLAND. Ontwapeningsvoorstel. De sociaal-democratische fractie heeft in den Zwitserschen Nationalen Raad een voorstel in gediend, waarin de Zwitsersclie regeering wordt verzocht een wetsontwerp in te dienen, dat in het belang van den wereldvrede en van de wel vaart van eigen volk een wijziging der Zwitser sclie 'Grondwet brengt, in dier voege, dat zal worden overgegaan tot algelieele ontwapening. De Nederlandsche gezant Ic Weenen. Nader meldt men ons, dat onze gezant Weenen jhr. v. Weede, gister is overleden. te Vliegveld Waalhaven. De burgemeester van Rotterdam heelt aan een medewerker van de Tel. bevestigd, dat Rotterdam het vliegveld Waalhaven niet zal prijsgeven. „En ik wil wel verklaren zoo ging de burgemeester voort dat dit, een be sluit is, dat mij persoonlijk zeer verheugt. Het vliegveld Waalhaven is een stuk van Rotter dam geworden, dat. de burgerij niet meer wil missen. De belangstelling voor Waalhaven is bovendien steeds stijgend. Maar vooral kan en mag Rotterdam als groote havenplaats haar vliegveld ter completeering van het havencomplex niet missen. CHINA. Hevige strijd om Tientsin. Uit Tientsin wordt geme'd, dat Feng-Joe- siang's 'eger, na een hevig bombardement heden ochtend, met een drievoudige overmacht Li- Tsjiangs-'m's troepen heeft aangevallen en ze 4 rot 5 ki'ometer heeft terugges'agen. Feng za' waarschijnlijk spoedig Tientsin be reiken, niettegenstaande Li-Tsjiang-ljn zich op een laatste poging tot verdeoiging der stad voor bereidt. Het hoofdkwartier van Feng-Yoe-Sjiang deelt mede, dat Tientsin gisteravond door zijn troepen is genomen. Nieuwe Portugeesche gezant. Naar wij vernemen, is thans, ter vervanging van den heer de Souza Santos Bandeira, wiens verzoek om ter beschikkingstelling door de Por tugeesche regeering is ingewilligd, de benoeming tot gezant van Portugal bij Hr. Ms. Hof te ver wachten van dr. Alberto d'Oliveira, thans gezant te Buenos-Aires. De heer d'Oliveira is hier geen onbekende. In 1907 heeft de gezant als gedelegeerde van Portugal ter Tweede Vredesconferentie gerui- men tijd te 's-Gravenliage vertoefd. 11.K. Universiteit. Het aantal ingeschreven studenten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen bedraagt thans 297, waarvan 221 mannelijke en 76 vrouwelijke 101 studenten werden dit jaar voor het eerst ingeschreven. Ingeschreven zijn thans 15 seculiere- en 27 reguliere geestelijken en 13 zuster.-. ALLERLEI. Uit Berlijn Bij de besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de christelijke arbeiders beweging in het Roergebied met de vertegen woordigers der mijnindustrie is voorgesteld een samenkomst tot stand te brengen tusschen de leiders der mijnindustrie en de leiders der mijn werkers. Men wil door samenwerking in weder zij dsch vertrouwen de middelen zoeken tot leni ging \an den economische n nood. Uit Londen. Uit Sjanghai komt het bericht, dat zich onder de troepen, die Tsjang-Tso-lin aan de noordelijke grens van de provincie Kiang- soe bestrijdën, een „bataljon des doods" bevindt bestaande uit vijftig Russische meisjes, aange voerd door een hupsche commandante met bob- bed-hair. De meisjes zijn gewapend met geweren en gebruiken verder'een bijzonder soort handgra naten, welke een hevige uitwerking hebben, maar zeer gevaarlijk zijn om te hanteeren. Uit Peking. Tusschen Tientsin en Shangjai •is een internationale trein door de troepen van Kwo-Ming-tsjoen beschoten. De trein moest naar Tientsin terugkeeren. De deken van het diplomatieke corps heeft naar aanleiding hiervan een protest ingediend en geëischt, dat oogenblikkelijk verlof zou wor den verleend voor het passeeren van een an deren trein, welke binnenkort zal vertrekken. Uit Beyroeth. Het bericht uit Engelsche bron,J dat melding maakte van de vernietiging van een Fransch bataljon te Iloms, is onjuist. Binnen land. I)e Kabinetscrisis. Om het gezantschap. Het bericht van de „Telegraaf" omtrent een Dc Vlodropsehc mijn-ontginning. In de gister gehouden Eerste Kamer-zitting is o.a. aan de orde gekomen het wetsontwerp tot ontginning van het Steenkolenmijnveld bij Vlo drop. Beraadslagingen werden er niet over ge voerd, zoodat het ontwerp z.h.s. werd aangeno- mdn. in de Kamer terug, dat. de drie rechtsche partijen beneden de 50.zetels blijven en als coalitie vari de regeeringszorg zijn ontlast. Dit is met het opkomend anti-papisme juist de groote zorg voor de Christ.-Hist, partij, dat ze namelijk anti-papistisch moet zijn, of anders door de Korstianen en de Lingbeekers wordt gedeci meerd. Dit geldt vooral de Christ.-HisL. partij, maar ook de Anti-Revolutionnaire partij ontkomt daaraan niet geheel, want oud-minister Heems kerk heeft reeds openlijk in de Kamer erkend,dat zijn partij haar verlies aan die van dominee Kersten te danken heeft. Onze diagnose is dus deze, dat het anti-papis me op het protestantsche kiezersvolk dermate invloed heeft gekregen en, naar wij vreezen, nog meer krijgen zal, dat het zijn oude rechtsche par tijen voor een toenemend deel in de¥l steek zal laten, wanneer zij niet afwijzend staan tegen over de katholieke wenschen, die hen zonder op houden als Roomsche aanmatiging zullen worden voorgesteld. Dc coalitie en het anti-papisme. In de „Volkskrant (R. K.) heeft het Tweede kamerlid, den heer C. J. Kuiper in eenige artike len de „politieke moeilijkheden" geschouwd. Wij ontleenen aan het slotartikel de volgende zin sneden „Den feitelijkcn toestand zien wij zóó, dat een samenwerking tusschen de drie rechtsche par tijen door het anti-papisme hoogst moeilijk en, naar het zich laat. aanzien, in de naaste toekomst waarschijnlijk onmogelijk zal worden. De breuk is er nu, en de mogelijkheid tot her stel zien wij alleen hierin, dat wij katholieken van onze specifiek-katholieke aanspraken afzien, want daar zal de Christ.-Hist. Kamerfractie niet mee instemmen. Ze deed dat niet, doët het ook nu niet, en zal het in de toekomst, nog minder kunnen doen. Dat wij katholieken van onze rechtmatige aanspraken afstand zouden doen is natuurlijk te absurd om er aan te denken, en anderzijds is het voor de Christ.-Hist. Kamerfractie vrijwel on mogelijk, zelfs al zou zij dat wenschen, ons ter wille te zijn, zoolang het anti-papisme in de Christ -Hist, partij overheerschend is. En van die overheersching is het einde niet zoo spoedig te verwachten. Het is theoretisch gedacht natuurlijk niet uit gesloten, dat de Christ.-Hist. Kamerfractie ten slotte tot bezinning en inkeer komt, vooral door de overweging, dat zij allen staatkundigen in vloed kan verliezen en toch niet in staat zal zijn de wenschen der katholieken op den duur te lceeren. Dan heeft ze niets gewonnen, maar alles ver speeld. Als deze Kamerfractie daarom op haar afwij kende houding zou terugkeeren wat we echter niet verwachten dan is daardoor het anti papisme niet dood, integendeel, want dan komt •juist de volle wind in de anti-papistische zeilen en dan komen in 1929 de partijtjes van de domi- 1 nees Kersten en Lingbeek dermate versterkt De Kerstdagen zijn ongetwijfeld eenige der prettigste dagen van het jaar. Dan komen zoons of dochters welke hun Werk kring in den vreemde hebben, weer naar het ouderlijk huis om voor eenige dagen weer tezamen te ziju. Verzuim dus niet, wat u reeds zoo lang van plan was, 'een familiefoto te laten maken. Wellicht komt u later niet meer in de gelegenheid. Beide KERSTDAGEN geopend. 4471 14 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Frankclandsche Missie-actie. In de afgeloop m maanden November en De cember hoeft de Frankelandsche parochie nog eens gelegenheid gevonden, haar werk tc herzien in zaki' de missie-actic ten Voorcfeele van de drie Pauselijke Missiegenootschappen de Broeder- Schap van den II. Geest tot Voortplanting des Geloofs, het Genootschap der II. Kindsheid en het Liefdewerk van den H. Petrus tot opleiding van inlandsche Priesters. Tegelijk met eenige artikelen in deze courant werd aan alle parochianen eene circulaire gezon den, waarin het doel en de werkwijze der drie Liefdewerken werden uiteengezet, gevolgd door een uitnoodiging tol toetreding tot de bedoelde genootschappen. Zeer ijverig hebben de zelatri- cen het antwoord op deze invitatie opgehaald. Het mag dan ook wel een voldoening voor haar genoemd worden te weten, dat Tiaar actie zulk een rijn resultaat behaald heeft. Om ook aan de rechtmatige nieuwsgierigheid van vele parochia nen te voldoen, moge hier het succes hekend gemaakt worden. Er hebben zich in de Broederschap van den H. Geest 405 nieuwe leden laten opnemen, in de H. Kindsheid 228 en in het Liefdewerk van St. Petrus 215, hetgeen te samen het mooie getal vormt van 849 nieuwe leden voor de drie Pause lijke missie-liefdewerken. Hier past wel een bij zonder dankwoord aan de zelatricen voor haar ijverig werken. De Frankelandsche parochie teil nu in 't ge heel in de Broederschap van den H. Geest 863 leden, die jaarlijks 984.00 aan contributie op brengen 1156 leden der H. Kindsheid met een jaailijksche contributie van 347.00 en 451 leden van St. Petrus Liefdewerk die gezamenlijk per jaar ƒ254.00 contribueeren. Zooals het ledental nu is, kan deze parochie dus in het nieuwe jaai' in totaal 1585.00 via de drie algemeene Genootschappen aan het Missiewerk ten goede doen komen. We zijn zeer dankbaar voor het resultaatmaar laat ons blijven werken voor bevestiging en nog Verdere uitbreiding dezer liefdewerken, want Rome heeft het ons uitdrukkelijk Voorgehouden, dat alleen bij waarlijk algemeene medewerking aan deze drie missiewerken de wereld-missie-actie dei H. Kerk genoegzaam kan gesteund worden. Mochten er nog zijn, c ie.door de zelatricen wer den vergeten, of ciie hun contributie wenschen te verhoogen, dan worden zij be'eefd verzócht zich te me'den bij een der zê'atricen of bij kape'aan L. Beune. Grenswijziging. De Eerste Kamer heeft gister zonder 'hoofde lijke stemming de wijzigingen van de grenzen der gemeente R'dam en'Schiedam goedgekeurd. Een geteisterde bemanning. Het Duitsche motorschip „Frithjof" dat eer gisteravond geladen met kolen van Rotterdam naar Odense in Denemarken vertrok is gister teruggekeerd en heeft alhier ligplaats genomen Ten gevolge van den storm zijn eergisteravond drie leden der bemanning, onder wie de eerste COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1