NienwjaarswenscheD DAGBLAD 1 /OORSCHiEOAM OMSTREKEN FEUILLETON, De Schat van Montcalm. 48st« Jaargang. Dinsdag 29 December 1925. No. 14440 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent i e n x 15 regels 1.75 elke ragel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingsn 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Hoil. Algem.Verz.bank Schiedam In het nummer dat Donderdag 31 De cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a fl.per annonce. Bij of kraehtem wetten of verordeningen voor geiehreven en andere offleieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De burgemeester van Schiedam Gelet op de bepalingen van de Verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden en den handel in gebruikte roerende goederen te Schied- dam beveelt, dat op Donderdag 31 December a.s <le tapperijen en slijterijen des avonds 11 uur moeten worden gesloten. S c h i e d a m, 29 Dec. 1925. Buitenlandsch Nieuws. ZWITSERLAND - RUSLAND. Dc pogingen om den Zwitserschen Bondsraad, in verband met Ruslands'eventueele deelneming aan liet werk der ontwapeningsconferentie, te bewegen tot-een regeling der betrekkingen tus- schen Zwitserland en Sovjet-Rusland, hebben in de laatste dagen een zeer interessante uitbreiding verkregen. Naar namelijk van goed ingelichte kringen wordt medegedeeld, is uit Volkenbondskringen aan den Zwitserschen Bondsraad de vraag ge richt, of deze het mogelijk acht, de diploma tieke betrekkingen tusschen Zwitserland en Rusland eerlang te herstellen. De vraag is in zeer voorzichtige en vriendschappelijke termen vervat. Naar wordt verklaard, beoogt zij geens zins eenigerlei pressie op den Bondsraad uit te oefenen, doch wil zij slechts de situatie ophelde ren, opdat de Volkenbondsraad, indien het vol gen de berichten binnenkort te verwachten zijn de antwoord uit Moskou arriveert, weet, in wel ken zin hij aan de Russische regeering kan ant woorden. FRANKRIJK. Ministerraad. Algemeen wordt op het buitengewone belang gewezen van den ministerraad, die heden over de financieele plannen van Doumer moet beslissen. Zooals bekend is er nog steeds geen overeen stemming bereikt over de door Doumer voor gestelde verdubbeling der omzet-belasting, welke strijdig is met de verkiezingsbeloften der radi calen. Er zijn intusschen drie hypothesen le. De ministerraad verklaart zich unaniem voor de onlwerpen-Doumer. 2e. Een meerderheid aanvaardt de ontwerpen. 3e. De meerderheid verwerpt dc ontwerpen. In de twee laatste gevallen volgt er een mi- uisterieele crisis óf door het aftreden der cartel- listische ministers óf door het aftreden vanDou- mer. Briand wenscht een crisis te vermijden en daarom is de vierde hypothese liet waarschijn lijkste, nl. dat de ministerraad morgen opnieuw nog tot niets zal besluiten en eerst de sluiting van de parlementszitting zal afwachten, in de hoop, dat tijd raad zal brengen. 23) Den volgenden dag tegen den avond waren de reizigers niet meer clan door den afstand van twee mijlen van het dorp van Zwarte-Pijl ge scheiden. Hoe meer men naderde, hoe meer de jager zijn marsch onderbrak hij onderzocht dep. bodem, de hoornen de takken als óm 'n aanwijzing te hebben welke hein de woorden van den Bever kon op helderen. Eensklaps boog hij zich en onderzocht, den bodem oplettend. „Alarm! Vooruit," schreeuwde hij, „de Ver loren Kinderen hebben het dorp tijdens de af wezigheid van de verdedigers verrast." In vollen .draf stoven de drie gezellen vooruit De nacht kwam met groote stappen halve duis- ternis breidde zich reeds over het landschap uit en de Woudlooper, met hoog opgeheven hoofd, gloeiend oog en gespitst oor, luisterde naar de duizenden geluiden, welke zich om hem heen lieten hooren. Eensklaps deed zich een luide kreet, door eenige losbrandingen gevolgd, hooren. De drie vrienden waren nog slechts eep ge weerschot van het dorp verwijderd. Een on- ITALIE. Victor Emanuel III, imperator! Bainville schrijft in de royalistische „Action Francaise" het volgende in zake het plan van Muolini om van Italië een keizerrijk te maken Mussolini' hee t aan de United Press onder meer verklaard, dat het koninkrijk Italië tot keizer rijk verheven zal worden. Evenals Disraeli aan koningin Victoria den titel van keizerin van. Indië gaf. ten einde de grootheid van het Brit- sche Rijk vast te leggen, wenschte Mussolini de grootheid van Italië op dezelfde manier te be vestigen. Tevens zal de verzoening van den Paus met den koning van Italië hierbij ter sprake komen. RUSSEN EN AFGHANEN. De bezetting van 'n eiland.. Een ernstig voorval heeft aan de Russisch- Afghaansche grens plaats gehad. Sovjet-troepen bezetten een gedeelte van het, door de rivier Oxoes N.-W. van Khanabad gevormde, eiland en vielen den Afghaanschen grenspost, die zich daar bevond aan, waarbij een officier gedood werd. Het eiland is 50 K.M. lang en 17 K.M. breed en gold sedert eeuwen als Afghaansch gebied. De Oxoes is, volgens verdrag, de grens tusschen Rusland en Afghanistan. Terwijl vroeger de Noordelijke rivierarm de hoofd verkeersweg was, is liet tegenwoordig de Zuidelijke arm en om die reden maken deRussën op het eiland aanspraak. Volgens de „Evening Standard" word! de inval van Russische troepen in Noord-Oost- Afghanistan in diplomatieke kringen niet al te tragisch opgevat. Men schrijft den inval toe aan rooversbenden, die niet onder controle van de Sovjetrcgeering of van eenig ander centraal be wind staan. Al sedert maanden worden in de streek van de rivier de Oxoes dergelijke stroop tochten ondernomen. MAROKKO. Een groot aantal bendeleiders langs de Fraïi- sche zone heeft vrede gesloten en zich gedurende de. laatste weken weer naar hun dorpen begeven. De rebellen in zekere districten, die als cle las tigste en meest opstandige werden beschouwd, hebben zich voorts onderworpen. Dit is het resultaat van een succesrijke politieke actie en het is niet in de laatste plaats aan de trouw van bepaalde plaatselijke leiders te danken, die be langrijke diensten hebben bewezen. Ook onder de Djeballa-stammen in de nabij heid van de zone van Tanger neemt de geneigd heid om met Spanje tot ^overeenstemming te komen hand over hand toe. Tegen Canning als bemiddelaar. Uit Parijs. De bladen zijn van meening, dat kapitein Canning steeds minder in aanmerking komt als bemiddelaar met wien onderhandelingen zouden kunnen worden ingeleid. De „Oeuvre" constateert dat Abd-el-Krim al geruimen tijd de Fransche en Spaansche vredesvoorstellen negeert, door te blijven aandringen op de onaf hankelijkheid van het Riff, wat, zooals hij zeer goed weet, in tegenstelling is met de interna tionale verdragen. Het blad besluit dat het de grootste onvoorzichtigheid zou zijn in onderhan deling te treden met iemand, die zich bij toeval tot leider opgeworpen heeft. Tot opvolger in Marokko van generaal Naulin die benoemd is tot commandant van het 19de legercorps, is aangewezen generaal- Boichüt. rnetelijk licht, dat de duisternis verdreef, ver lichtte plotseling het schouwspel. 'I Was hel oogenblik, waarop Slang het, vuur in de houten verschansing wierp, welke de vrouwen en cle kinderen der Yakangs beschermde. Een oogopslag was voor den Woudlooper genoeg, om zich rekening van, d,en toestand te geven en zijn plannen te maken. Toen hij de drie reusachtige ahornen zag, welke achter het ver blijf van den medicijnmeester stonden op twint ig pas afslands van elkander, zeide hij „Ieder van ons plaatse zich tusschen de takken van een der hoornen i wi.i ZLIhcn er zitten als in een versterkt fort, voor aller oogen verborgenMikt goed en geen genade voor de roovers van de wilder nis In een oogwenk waren de drie reizigers achter het gebladerte verborgen. De Woudlooper bracht vervolgens zijn bisonhoren, die hij a1 l ij cl aan den gordel droeg, aan den mond en liet een lang, gerekt geluid hooren. „Moed, Irokeesche krijgslieden", riep hij met zijn helder klinkende stem „vrienden ko men En onmiddellijk daarop lieten cle-karabijnen hun eigeaardige taal hooren. SYRIË. Nog geen vrede. De delegatie van notabelen uit Damascus, welke door de Jouvenel is ontvangen is onte vreden over den voortgang der onderhandelingen. Het schijnt, dat het onmogelijk is om tot. overeenstemming te komen over de overname van 't gebied door Syrië, dat door den Libanon in 1920 is geannexeerd en over de kwestie der amnestie voor de Ie ders der rebellen. De delegatie der Drusen, die kortgeleden naar Soeweida betrokken om de kwestie van den vrede te bespreken, heeft blijkbaar in haar op dracht gefaald. CHINA. Naar uit Peking wordt gemeld is Hsoe-Tsji- hsing tot eerste minister benoemd. De regeering heeft tevens een besluit uitgevaardigd,,volgens hetwelk het kabinet verantwoordelijk is teven- over het volk en alle hervormingen in overeen stemming met de wenschen van het volk moeten worden ingevoerd. Generaal Li-Tsj ng-lin is na zijn nederlaag tegen F- ng-Youh-Sjiang naarShanghai voortgetrokk :en. ALLERLEI. Uit Parijs Een officieel telegram bevestigt het echec van een bende opstandelingen voor het westelijk station vgn Damascus Uit Brussel. De Belgische troepen zijn heden aangevangen met de ontruiming der eerste Rijnlandzone, t.w. die van Keulen. De ontrui ming zal 20 Februari a.s. voltooid zijn. Te Aken is reeds anderhalf regiment aangekomen. In het kamp van Forst en te Welden zijn artillerie ën mitraiileursafdeelingen ondergebracht. Uit Frankfort a.M.De verhuizing der Engel- sche troepen naar Wiesbaden is in vollen gang. Op 30 clezer zal het commando door de Fransehen aan de Engelschen worden overgegeven. Uit Berlijn. De Gezantenraad heeft aan de Oostenrijksche regeering doen weten, dat wan neer de nog niet uitgevoerde ontwapenings maatregelen zijn geschied, de militaire controle aan den Volkenbond zal worden overgedaan. De Sloveensche clericalen onder leiding van den afgevaardigde Korosec hebben besloten een groote Katholieke partij over geheel Joegoslavië te stichten. De Grieksche regeering heeft naar Wolff meldt besloten een speciaal ministerie in te stellen dat tot taak zal hebben, alle communisti sche actie te bestrijden. Binnenland. Welk votum „Het Vaderland" schrijft De schuld dat de crisis zoo lang duurt, en dat den naam van het Parlement afbreuk wordt gedaan, rust op dit oogenblik geheel en alleen op de Katholieken als gevolg van hunne aan matiging, die hen blind maakt voor de eenvou dige waarheid, dat zij zich, zooals trouwens ie dere partij, bij het votum van de Tweede Kamer van 11 Nov. 1.1. hebbemieer te leggen. En dat doen zij niet, de 30 willen regeeren over de 70, en verklaren a priori dat ze ieder Kabinet het leven onmogelijk zullen maken, zelfs een wezen lijk extra-parlementair Kabinet, dat niet begint met het herstel van bet gezantschap voor te stellen." Deze opmerking getuigt niet van bijzondere scherpzinnigheid. Bij welk votum moet men zich neerleggen Bij het votum van mr. Marchant tegen het Kabinet-Colijn en de rechtsche samen- Vil I. Overwinning Deze plotselinge aanval, welke op zoo ver schrikkelijke wijze voor hen begon, bracht een oogenblik van stilstand in den aanval der Ver loren Kinderen. De Yakan.gsche krijgslieden, aangemoedigd door de hulp welke hun gewerd, maakten er gebruik van óm opnieuw een aan vallende houding aan te nemen en het gevecht werd opnieuw algemeen. „Mijn karavaan wordt nutteloos", zeide de Woudlooper tot zichzelven. „Laat ons afdalen de rest van het werk moet maar op den vasten grond afgemaakt worden." In een oogwenk was hij tc midden der Irokee- zen en gebruikte zijn karabijn als een knods, Zoodra men hem zag, verhief zich een vreug dekreet uit de belegerden, een woedend gehuil uit de rijen der belegeraars. Bij liet schijnsel van den brand had Raoul de beweging van den Woudlooper gezien hij volgde diens voorbeeld en daalde van zijn boom af. Ongelukkig bezaten zijn oogen. de gave nog niet om in de duisternis te zien en, nadat hij eemgc schreden gedan had, bevond hij zich le midden van, de bende van Nieuweling, die de Yakangs in de flank aanviel. De vijf bandieten hadden den tijd net gehad om hun karabijnen opnieuw te laden. Zij stortten zich op Raoul met het mes in de vuist werking Maar hiervoor is in de Tweede Kamer geen meerderheid. Moeten de zeven Vrijz.-Dem. hun wil opleggen aan de meerderheid Bij het votum van de heeren Snoeck Henkemans-Ker- sten c.s. voor opheffing van het gezantschap bij den LI. Stoel? Maar mr. Marchant heeft na 11 November aan de R. K. Tweede Kamerfractie geschreven, dat de opheffing van dat gezant schap de goede betrekkingen tusschen Nederland en het Vaticaan zou verstoren, hetgeen de zeven Vrijzinnig-Democraten, die om andere redenen, voor het amendement-Kersten hebben gestemd, niet gewenscht achten. En ook de Sociaal-Demo craten zijn, onder zekere voorwaarden, bereid mede te werken tot handhaving van het gezant schap. Er is dus in de Tweede Kamer een meerderheid voor de rechtsche samenwerking er is ook een meerderheid voor de handhaving van het ge zantschap. De gemengde stemming van 11 November maakt de oplossing der crisis juist zóó moeilijk. Dr. De Visser zoekt naar de oplossing van deze puzzle. En de Katholieke Kamerfractie kan slechts afwachten. Haar treft in dit stadium voor den duur der crisis geenerlei verwijt. De politieke redacteur van „Liet Vaderland" is te verstandig om dit niet te weten. Maar zijn lust om, nu de liberalen in Nederland in poliLieus tot volstrekte machteloosheid zijn gedoemd, tusschen de an dere groepen te stoken, speelt hem parten. Dr. Em. Verviers. Men meldt uit Leiden aan de „Msb." Dr. Em. Verviers, privaat docent in de staat huishoudkunde aan de Leidsche Universiteit, komt dit jaar niet voor op de Series Lectionum. Zijn wij goed ingelicht dan is hij van de lijst der privaat-docenten geschrapt omdat hij de laatste jaren geen enkel college heeft gegeven. Een hekeering. De Hollandsche schrijfster Etha Fles is te Rome overgegaan tot het Katholicisme. Min. Colijn en de liczolditjingsonlvverpen. Verschenen is thans de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de Bezoldigingsont- werpen. Minister Colijn zegt daarin, dat. de re geering uiteraard eerbiedigt, dat sommige leden zich een andere gedachtenwisseling over de be- zoldigingsregclingen wenschen Voor te behouden. Slechts zou hij willen opmerken, dat, indien men daarbij de getroffen vooTzieningen zou willen beoordeelen als „tegemoetkoming in de aantasting van verkregen rechten", het debat, zoowel buiten de feiten, als buiten de bedoeling van de onderhavige voorzieningen zou omgaan. Dat na de wijzigingen, waarop dc wetsont werpen betrekking hebben, bevrediging zou vvord.cn verkregen, is een illusie, waaraan, zoo zegt minister Colijn, de regeering zich niet heeft overgegeven. Haar streven is met ernstig ge richt op liet wegnemen der onjuist- en billijk heden, die zorgvuldige overweging haar als zoo danig moesten doen erkennen. Daaronder behoorde, naar het óórdeel der regeering, niet de regeling ten opzichte van de onderwijzers, die in het voorloopig verslag als groote onbillijkheid wordt gekwalificeerd. Wat de nivelleering ten aanzien van de sala rissen e'er hoogere en lagere ambtenaren in onderlinge verhouding betreft dit punt is, zooals de minister betoogt, door de regeering niet verwaarloosd. Met betrekking tot de salarissen der rechter lijke macht, herinnert de minister er aan, dat Deze beweging was noodlottig voor twee Van. hen, die vielen, het hoofd verpletterd door de karabijn die de Frans'chman in een. zoo vree- selijke knods veranderd had. Maar op zijn beurt zakte de jonkman onder liet uiten van een kreet van smart op den grond een der bandieten had hem in den rug aangevallen er. zijn mes tusschen zijn beide schouders gestoken. Op den kreet van Raoul had, de, Woudlooper zich omgekeerd snel als de bliksem wierp hij zich op de bende van Nieuweling. Maar de bandieten achtten het beter hem niet af te wachten zij lieten hun hielen ziin en zochten een schuilplaats in de rijen der Verloren Kinde ren. Op het oogenblik dat zij voorbij den vuurgloed liepen, Verlichtte het schijnsel van den brand het geheele gelaat van den hoofdman. Het zien van dit gelaat scheen een buitengewone ontroe ring bij den Woudlooper teweeg te brengen. Hij werd vreeselijk bleek zijn oogen namen een ver schrikkelijke uitdrukking aan hij wankelde als een beschonken man en, terwijl hij inct de hand over het Voorhoofd streek, zakte hij naast Raoul neer. Gedurende dezen tijd viel iets van geheel anderen aard voor bij het verblijf van den ge neesmeester. Van alle hoofden der Verloren Kin deren was er nog slechts één ongekwetstdeze was de mesties Scott. (aordt vervólgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1