DAGBLAD VOOR SCHIEDAM feuilleton. De Schat van Montcalm. 49ste Jaargang. Woensdag 6 Januari 1926. No. 14446 Adveittntiini 1—5 regeli 1.75, alk® r»g®i datrboven SB ui, 3 maal plaatBen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m«d»d«eling®n 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeit1290 bij verlies van een hand, voet oï oog I 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wqsvlnger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Fall.Aigem.Verz. bank Schiedaaa Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Om de groote coalitie. De Duitsche Rijksdag komt 12 dezer weder bij een. De kwestie van de samenstelling van een nieuw kabinet zal dan dus weder acuut worden. Het Centrum streeft nog steeds naar de vorming der groote coalitie en zoowel van deze zijde, als van die der democraten worden alle pogingen in het werk gesteld, om de sociaal-democraten te bekeeren en hen alsnog eveneens gunstig voor de vorming der groote coalitie te stemmen. BULGARIJE. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe Bulgaarsche kabinet Ljaptsjef is ei een van nationale verzoening. Een zijner daden is dan ook geweest het verleenen van amnestie voor alle politieke vergrijpen. Ten aanzien der buitenlandsche politiek zal dezelfde lijn worden gevolgd als die van het afgetreden ministerie. De vroegere premier Zankof zal waarschijnlijk tot voorzitter van het Sobranje worden gekozen. SOVJET RUSLAND. Open brief van De ter ding. Sir Henry Deterding, directeur-generaal van de „Koninklijke" publiceert in de „Morning Post" een open brief aan de Sovjet-regeering, waarin hij alle transactiesvan de groep petroleum- maatschappijen, die hij vertegenwoordigt, met het Russisch naphta-syndicaat, waarvan Lomof president is en hetwelk een afdeeling is van de Sovjet-regeering, verloochent. Sir Henry Deter ding beschuldigt de Sovjet-regeering van handel in gestolen petroleum en constateert, dat de Sovjet producten van andere landen onder den prijt- kan verkoopen, omdat noch tantièmes noch hooge belasting, noch hooge loonen betaald wor den, zooals de Britsche maatschappijen in Rus land deden, voordat haar eigendommen werden geconfisceerd. De heer Deterding acht onder de bestaande om standigheden het blijkbaar niet meer mogelijk zaken met de Sovjet te doen en raadt haar aan kapitaal en crediet in eere te herstellen, en met Lenin te erkennen, dat het bolsjewisme gefaald heeft. De schrijver verwacht, dat geld en crediet dan Rusland zullen binnenvloeien, millioenen levens gered zullen worden en de arbeidsgelegen heid zal terugkeeren. Ten slotte voorspelt de schrijver, dat het bols jewisme in Rusland voorbij zal zijn, voordat 1926 is geëindigd. ROEMENIE. De troonsafstand. De Roemeensche Nationale Vergadering heeft met 234-3 stemmen 't wetsvoorstel, dat den troonsafstand van prins Karei en de overdracht van de opvolging aan prins Michael regelt, aange nomen. Vervolgens nam zij het wetsvoorstel betreffen de 't regentschap aan. Hierbij wordt een raad in gesteld, waarin prins Nicolaas, de Roemeensche patriarch en de eerste voorzitter van het hof van cassatie zitting hebben. Nadat Bratianoe den brief, bevattende het af stand doen van den troon en de koninklijke bood schap, die aanvaarding van dien troonsafstand vraagt, had voorgelezen, voegde hij er aan toe, dat de daad van Prins Karei een diepere oorzaak heeft en dat de regeering de volleverantwoorde lijkheid op zich neemt voor de heden voorgestelde wet. De adviseur van prins Carol van Roemenië, Mugur, heeft Milaan verlaten met bestemming naar Boekarest. Voor zijn vertrek heeft hij aan de pers een communiqué verstrekt, waarin wordt gezegd, dat de prins geen troebelen in Roemenië zal veroorzaken, dat hij de monarchale idee blijft aanhangen, de agitators niet zal aanmoedigen en van het openbare tooneel zal verdwijnen. 29) Zonder de tusschenkomst van Zwarte-Pijl zou femistoclcs weldra het kleed verloren heb- (^a'\z9n glorie en zijn trots uitmaakte. Men ging dadelijk tot de aanneming van den markies over. Uit hoofde van zijn zwakheid en de opmerkingen van den Woudlooper werden de beproevingen welke in zulk geval in zwang w»c», „p8cllev™. Zwarte-Pijl „aderde JJ schonk ?an' clrukte hom een kus op de lippen en In de Indimr Raoul een zijner pistolen, dat schap ontving) Nid- De toovenaar naderde op zijn beurt om het werk der tatoueermg te verrichten. "Hre!' rTwS de jager> "daar komt een pijn'ijk kwartiertje voor u aan Doch er zijn omstandigeden, waarin de man moet we ten te lijden zonder zich te bek'agen." De toovenaar ontblootte den arm'van den jongen man en prikte hem met behulp van een acaciadoorn, gedoopt in het sap van zekere planten, de onderscheidingsteekenen van den stam der Yakangs op dit lichaamsdeel Geduren de dezen tijd dansten de hoofden en de voor naamste krijgslieden om de estrade en uitten SYRIË. O n e e n i g h e i d. Het communiqué van gisteren deelt een en ander mede over de bijeenkomst in den Djebel Druse, waarin de onderwerping werd besproken. Vele hoofden spraken zich ten gunste vanonmid- dellijke onderwerping uit, doch Sultan Atrasj be sloot de vijandelijkheden voort te zetten. Er heerscht oneenigheid tusschen de Drusen van den Djebel en die van den Hermon. De Syrische com mandant van de gendarmerie, een broeder van Hayati Bey, is bij zijn aanhouding, toen hij zich aan boord van een stoomschip met bestemmingg Egypte wilde begeven, in het bezit van compro- mitteerende documenten bevonden. Het communique van vandaag meldt, dat on samenhangende aanvallen der rebellen op Da mascus zijn afgeslagen. Binnenland. GRIEKENLAND. De grondwet op zij geschoven. Uit Athene wordt medegedeeld, dat de minis terraad, die te middernacht bijeenkwam, den tekst van een boodschap heeft goedgekeurd, wel ke Pangalos heden tot het volk zal richten. Zij volgt de lijnen alreeds door den chef van den staat aangegeven en is voornamelijk merkwaar dig door het gebruik van den eersten persoon en kelvoud bij het aankondigen van de intrekking der verkiezingen en het handhaven van een auto- cratischen regeeringsvorm. CHINA. B a n d i e t e n-o verval. Uit Hongkong wordt gemeld, dat 300 bandie ten een sensationeelen slag hebben geslagen in de stad Yoengtse, 24 mijl ten Zuiden van Kanton. Zij bestormden de plaatselijke barakken, ont wapenden de troepen, trokken hun un.formen aan, plunderden de warenhuizen en sleepten den buit in snelvarende stoombootjes weg. ALLERLEI. Uit Madrid Primo de Rivera heeft tegenover de pers de verklaring afgelegd, dat de uit Marok ko komende berichten zeer bevredigend zijn. De deserties van partijgagers van Abd-el-Krim ne men sterk toe. - Uit Madrid Volgens het heden uitgegeven officieele communique, heeft een inlandsche af deeling een bende rebellen in den sector Ceuta- Tetoean verrast en 20 van hen gedood. Vier wer den gevangen genomen. Dertig dorpsbewoners werden eveneens gevangen genomen. Uit Londen De Britsche premier, Bald win, had gistermorgen een bevredigend onder houd met den Turkschen gezant. Men meent te weten, dat het Turksche antwoord op de Brit sche voorstellen tot onderhandelen, ter regeling van de verdere Mosoel-kwesties, geen weigering inhoudt. Uit Weenen Het geheele kabinet zal deze week aftreden. Het is waarschijnlijk, dat de Bondskanselier Ramek een nieuw kabinet zal vormen. allerlei onwelluidende kreten. „Waarvoor dient al dat helsch lawaai," vroeg Raoul. „Om te verhinderen, dat de klachten, die de smart u zou kunnen ontrukken, de ooren van de lieden van den stam bereiken." „Ik wil den Indianen toonen, dat een blanke evenals zij in staat is te lijden zonder te klagen." En inderdaad, tijdens d.en geheelen duur van de handeling uitte de jongeman geen enkele klacht, ondanks dc snijdende pijn, die hem de bijtende vloeistof veroorzaakte. Toen de han deling was afgeloopen, werd hij naar het ver blijf van den geneesmeester geleid, waar hij den geheelen dag bleef opgesloten,om,zeidede toove naar, zich met den Grooten Geest te onderhou den. Toen hij er des avonds uitstapte, maakte Ra oul deel uit van den machtigen stam der Ya kangs. Om dezen gelukkigen dag te vieren werd een groot vuur op het plein ontstoken en de dan sen en spelen duurden tot laat in den nacht voort. Een voorbeeldig dienaar. Veertien dagen waren verloopen en de jager Crisiswinst. Baron v. Wijnbergen schrijft in de „Tijd" Naarmate de crisis langer duurt, verneemt men meer klachten over dien langen duur, over het verloren gaan van den nationalen tijd en zooveel meer. Zulks is volkomen begrijpelijk, en de klach ten zijn stellig gegrond. Daartegenover zouden we echter, tot troost, willen opmerken, dat de kans ons allerminst uit gesloten lijkt, dat ten slotte deze crisis een voor- deelig saldo zal opleveren. Wij gaan daarbij van de veronderstelling uit, dat, langs welken weg dan ook, men eindelijk zal komen tot het resultaat, dat de coalitie blijft ge handhaafd en het Kabinet-Co lijn terugkeert. En van die veronderstelling ïneenen we te mogen uitgaan. We willen 't voorshands nog niet aan nemen, dat, na den dezen zomer gevoerden ver kiezingsstrijd, het stumperige figuur zou worden geslagen, dat men niet bij machte zou blijken de in de coalitie geslagen breuk te herstellen. Het werd op den Oudejaarsavond door „de Standaard" zoo juist geschreven „Waarom zouden wij het verzwijgen, dat de breuk tusschen hen, die bij elkaar behooren, ons pijn doet, vooral omdat de hoogste belangen van ons volk een nauwe samenwerking eischen tus schen allen, die op het staatkundig erf zich bui gen voor het recht Gods Het is zoo in-droef, dat zij, die, zij het dan in onderscheiden vorm van be lijdenis, een Koning Jezus-Christus belijden, uit elkander geslagen werden, en de eenheid onder de christelijke groepen niet gehandhaafd bleef.' Meer dan ooit is het noodzakelijk, dat allen, die opko men voor de christelijke grondslagen van ons sa menleven, een aangesloten phalanx vormen te genover den wassenden stroom der revolution- naire gezindheden, en waarom dan deze verwar ring Welnu, meermalen is het den laatsten tijd nog onomwonden verklaard door elk der drie recht- sche groepen, dat men van de noodzakelijkheid van een samengaan op staatkundig erf voor ka tholieken en geloovig-protestanten is overtuigd. En indien, niettegenstaande dat, men blijk zou geven toch niet in staat te wezen de eenheid ter rechterzijde te herstellen, wij gelooven, dat menig president onzer kiesvereenigingen, tot de al lereenvoudigste toe de verzuchting zou slaken en terecht „Och, had men mij maar eens naar Den Haag geroepen om een woordje mee te praten, 't zou allicht beter geloopen zijn." Aannemend dus, dat weldra het Kabinet-Colijn zijn taak zal kunnen hervatten, dan zal de crisis deze winst, en waarlijk niet geringe winst hebben opgeleverd, dat door velen de beteekenis en de waarde der coalitie beter dan tot dusverre is be grepen. Ook, dat ingezien is geworden, dat het bewaren en in stand houden der coalitie een voorwerp behoort te wezen voor voortdurende waakzaamheid en oplettendheid. Mr. Scliokking vervangen door Br. de Visser De tendenz, die in liet bóven aangehaalde artikel van mr. Van Wijnbergen tot uiting komt, is ook in rechtsche politieke kringen Waar te nemen. Men kan op goede gronden vaststellen, dat de pogingen tot oplossing van de kabinets crisis in de richting aan van het aanblijven van het huidige ministerie. Naar verluidt zou ten slotte de basis van een compromis tóch gevon den zijn in het tegelijkertijd accrediteeren van onzen gezant te Bern bij den Heiligen Stoel. Alleen mr. Schokking zou deze oplossing niet was niet werkeloos gebleven, om het geheim van den schat van Montcalm te verkrijgen. De toovenaar, die alleen het geheim kende, had langen tijd geaarzeld het over te leveren. „De macht en de welvaart der Yakangs", zeide hij „waren op het nauwst met zijn stilzwijgend heid verbonden." En de pogingen van den Woud looper zouden naar alle waarschijnlijkheid vruch teloos gebleven zijn, indien Themistocles, vol gens zijn gezag als beschermend god, den toove naar niet bevolen had te zeggen, wat hij wist. Tegenover zulk een formeel bevel, maakte de hoogepriestergeen bedenkingen meer. Hij stemde er zelfs in toe den vreemdeling tot gids te zijn en naar den schat te brengen, welken hij was komen zoeken. „De wildernis is vol vijanden," had Zwarte Pijl van zijn kant gezegd, .„en de booze geest van het Roode Veld kan niet als een arme Indi aan alleen reizen. Zwarte-Pijl zal hem met tientallen krijgslieden vergezellen. Lentebloem en Bij wilde den hoofdman ook vergezellen. Zwarte-Pijl verzette, zich eerst tegen dit on voorzichtig en stoutmoedig besluitmaar ook ditmaal kwam Themistocles met zijn almachtig gezag tusschenbeide en de Yakangsche hoofd man, stond toe, dat zijn vrouw en dochter deel Van den tocht zouden uitmaken. Terzelfder tijd verdubbelde hij echter het getal van het geleide. De kleine troep had dus het dorp verlaten en, geleid door den toovenaar richtte hij zich naar kunnen aanvaarden, reden waarom hij van het nieuwe kabinet niet meer deel zou wenschen uit te maken. Zijn portefeuille Van Justitie zou door jhr. De Geer worden overgenomen, terwijl zijn plaats in het kabinet zou worden ingenomen door dr. De Visser, wien dan de portefeuille var- Bin- nenlandsrhe Zaken zou worden toegewezen. Godsdienst en socialisme. Zij, die meenen, dat veel hedendaagsche socia listen welwillender tegenover den godsdienst staan dan hun oude voormannen, dienen zich er wel terdege rekenschap van te geven, dat die so cialistische godsdienst iets anders is dan wij on der het woord verstaan. Het is een soort kosmisch idealisme, dat op vage wijze gepropageerd wordt in de geschriften van een Querido en Heyermans, maar duidelijker omschreven in „Het Volk" van Dinsdagavond, waarin de (pseudonieme) heer Jan van der Zee betoogt „Ik heb als een kenmerkend onderscheid tus schen den ouden godsdienst en de nieuwe religie dit genoemd, dat de nieuw-religieuse mensch overgeleverde leerstellingen en voorschriften niet meer aanvaardt, dat hij zelf de waarheid zoekt." Het is een wordende godsdienst, die heeft afge rekend met den eeuwigen God en de oude Open baring. Het is een stelsel, dat uitdrukkelijk be weert de overgeleverde leer en voorschriften te verwerpen, maar belijdt, dat de leelijke wereld van nu „bezig is zich te ontwikkelen tot een meer harmonischen samenhang en dat de mensch, die een deel of liever een orgaan van die wereld is, tot taak heeft die ontwikkeling te bevorderen. Ziedaar de nieuwe godsdienst van het socialis me. Wij wezen er vroeger reeds op, dat dit stelsel door den Oostenrijkschen socialist Adler werd ge propageerd. Het blijkt nu ook de kern te vormen van de socialistische religie ten onzent. Maar 't is „Ersatz" atheistisch subjectivisme, dat tegen over ons positief christendom inderdaad staat als vuur tegenover water. En 't is goed hier rekening mee te houden, wan neer er sprake komt van een religieuze kentering bij de socialisten. llet R.K. Werkliedenverbond en de watersnood. Wij vernemen, dat de centrale der katholieke arbeidersbeweging, het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, in verband met de gevolgen der watersnood zich telegrafisch gewend heeft tot het R.K. Huisvestingscomité te Den Bosch en hare hulp heeft aangeboden. Afschaffing pasvisa. Door het bestuur van het R. K. Werklieden verbond in Nederland is aan den minister van ar beid, onderstaand adres verzonden Ons bestuur heeft met belangstelling kennis ge nomen van de mededeeling in de pers dat er door de Nederlandsche regeering onderhandelingen worden gevoerd met de Duitsche Autoriteiten voor het afschaffen der pasvisa. Eerste voorwaarde voor het afschaffen der pas visa lijkt ons echter wederkeerigheid. Wordt het pasvisum zonder meer afgeschaft dan wordt er een, maar een, naar ons oordeel, on aanvaardbare ongelijkheid geschapen met be trekking tot het wederzijds toelaten van buiten landsche arbeidskrachten. Ons land zou onder die omstandigheden laten vervallen de verklaringen der arbeidsbeurzen, welke thans noodig zijn voor sommige groepen van arbeiders, die in ons land willen komen wer het Oosten. Hij volgde dus den weg welken Ra oul en zijn vrienden reeds hadden doorloopen, om zich naar de Yakangs te begeven. Tegen het einde van den derden marschdag vinden wij hen terug in een kamp aan den oever van den stroom, waar Themistocles een bison met zijn vuisten had neergeveld. „Ik heb mijn vader den toovenaar een vraag te doen" zei de jager eensklaps „wil mijn vader naar mij luisteren „De woorden van mijn zoon zijn altijd aan genaam voor de ooren van zijn vriend." „Dank je. Zooals ge weet, leidt deze weg regel recht naar mijn woning. Laat ons hem tot het einde volgen en mijn hut bezoeken. „Neen," antwoordde de toovenaar. „De hut van mijn zoon blijft twee mijlen rechts. „Ik zou mijn voorraad kruit en kogels willen aanvullenEen man zonder krijgsvoorraad is geen man." Toen het ontbijt afgeloopen was, strekte ieder zich gemakkelijk op het gras uit ieder zocht een weinig schaduw- en slaap, om tijdens de frisch- heid van den avond zich opnieuw op weg te begeven. Een oogeubhk'ater ontstond een Echt geritse1 in de struiken, we'ke op den kant van den stroom groeiden p'otse'ing verscheen er tusschen de 'lakken een grijnzend hoofd, we^s v'ammende oogen op de s'apers gericht waren. (Wordt vervo'gd) OURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1