De ÖYBrsirflomiDpraiij). gelijmd en met de eerste agenda-punten, allerlei benoemingen, bleef de „stemming" er natuurlijk in en gleden de briefjes van 'n leien dakje in den vergaarbak, die in den vorm van een voorhisto rische urn, door den bode opgehouden werd. Bij punt 5 begon het echter te haperen," door dat des heeren Dinkelaars democratie licht ge kneusd werd, door het voorstel van B. en W. om voor ambtenaren en werklieden, naar het be proefde recept „verdeel en heersch", afzonder lijke commissies voor Georg. Overleg in te stellen. Gelukkig werd deze kleine stagnatie vlug verhol pen door den aanleg van 't noodverbandje aan houding tot volgende vergadering. Welgemoed ging de schare weer verder de commissaris van politie, gunde men 'n kindertoe slag, als er termen, of heter als er kinderen voor zijn en zoo belandde men tenslotte bij den toeslag aan de werkloozen voor brandstofaankoop. Toen zaten in een wip 'n aantal der heeren in hun knol lentuin op een praatstoel. De heer Collé stak eerst met zijn vingertje in de raadsheerlijke lucht en terstond daarna met een betoog in zee, voor 'n reisje bij Suez en Panama om, en toen die einde lijk weer haven had, koos heer Dinkelaar het rui me sop der oeverlooze spraakwateren. Gelijk bekend, heeft den vorigen herfst een kouwelijk professor 'n strengen winter voorspeld 'n imker kwam^tot gelijke conclusie, omdat zijn bijen steenkolengruis in de korven sjouwden en op deze profetieën was het verzoek van denSchie- damsche bestuurdersbond gegrond om de werk loozen 'n „tegemoetkoming in de koude" te ge ven. De heer Dinkelaar, die deze onthullingen deed, zat zichtbaar met 't geval te zweeten, want behalve dat de strenge winter foetsie blijft, is het ook te duchten dat het Rijk, wanneer dat van de Schiedamsche royaliteit hoort, zijn subsidie aan Schiedam flink gaat inkorten. Rechtstreeksche stelling nemen tegen zijn roode broeders in den S. B. B. durfde de heer Dinkelaar schijnbaar niet en daarom wilde hij liever de re geering de kastanjes uit het vuur laten halen, door te vragen naar den bekenden weg, hoe zij over dien toeslag denkt. Dit lekkere brokje ging van mond tot mond de groene tafel rond. t Werk verkeerd opgenomen, weer neergezet, opnieuw aangepakt, ajiders be handeld, enz. totdat men er genoeg van kreeg en t afwijzend voorstel van B. en W. op de lange baan retour ging. Vervolgens werd besloten lot onderhanclsche aanbesteding van den bovenbouw cler nieuwe Koemarktbrug aan de werf Gusto, en toen we zoover gekomen waren keerd.e de Voorzitter tot de nare gewoonte terug, om midden in een agenda tot geheime zitting over te gaan. 't Gebeurde naar aanleiding van de vaststelling der rooilijn aan de Oostzijde der Koemarkt en het p'an tot grondverkoop aan den heer v. d- Most. Niet min der dan anderhalf uur heeft men de pers buiten cle raadszaal gehouden we laten de kwalifi catie daarvoor aan de weidenkenden over. Toen eindelijk de deuren weer opengingen hoor de we de verdediging van 't genoemde voorstel door een trits wethouders en geopperde bezwaren \an cle heeren Scheffers en Swartjes. Laatstge noemden achtten hetverkeerd dat men zich Voor ondeihandeling over grondverkoop van te voren hond aan een bepaald persoon wilde B. en W. de mogelijkheid open laten dat ook andere gegadig den kunnen meedingen, dan was 't hun goed. Daartoe werd besloten en 't voorstel van B. en Wkwam er door.Wat wij Van-Verschillende spre kers hoorden en uit hetgeen de teekening ver raadt, konden wij opmaken dat het nieuwe Koe marktplan, het verkeersvraagst.uk ten opzichte van Hoogstraat, en Lange Haven, inplaats van op te lossen nog ingewikkelder maakt. Doordat men de nieuwe brug veel te ver naar het Oosten gepio- jecteerd heeft, moet de Lange Haven in steeg- vorm een eind doorloopen de nieuwe brug ligt echter hooger en nu is men van plan, dat verschil met 'n steenen trap te vereffenen. Om het verkeer van de Lange Haven naar de Gernt Verboor - straat toch mogelijk te maken, wil men langs ons bureau een 8 M. breede (smalle straat aanleg gen, die doorloopt tot de Hoogstraat, en daar den toegang even nauw laat, zoo ze nu reeds is.Hoort zoo'n methode nu thuis in onzen modernen stede- bouw Geen enkel onpartijdig bouwkundige zal toch voor het aanleggen van lastige trapjes, nauwe stegen en enge straten zijn, in de binnenstad van een gemeente, die zich nog steeds ontwikkelt. Moest men nu voor een dergelijke verslechtering zooveel tonnen gouds voteeren Het zou destijds van den Raad wijzer ge(weest zijn, indien hij be sloten had, Voor de nieuwe brug, den ouden on derbouw te gebruikergelijk in andere steden ook gebeurtnu dit niet 't geval is, dient hij wel (lege- lijk op zijn qui vive te zijn, om te redden wal'er nog te redden is. Een opdracht aan pastoor Mölier. Z.D.II. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. pastoor J. Mölier, Voorzitter der Dio cesane Commissie voor R.K. Jeugdorganisatie, heiast met de uitvoering tot deelname onzer ka tholieke mannelijke jeugd aan de viering van het eeuwfeest der Heiligverklaring van den II. Aloysius. R.K. Leeszaal. Gedurende de maand December 1925 werd de R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek „St. Li- duma" bezocht door 693 personen, waarvan 685 heeren en 8 damer. Uitgeleend werden 2268 banden, waarvan 53 studiewerken. Het boekenbezit vermeerderdemet 436 banden, zoodat dit thans 10072 handen be draagt. Dienstplicht. Naar men ons mededeelt hebben nog enkele jongelieden die in 1907 zijn geboren en die zich deze week ter inschrijving voor dienstplicht moes ten aangeven aan de Verplichting niet voldaan. In hun eigen belang raden wij hun aan, zich als nog ten spoedigste ter inschrijving aan te geven aan de afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat alhier, daar zij anders de kans loopen voor dat verzuim te worden vervolgd. Luxor. Voor eer geheel uitverkochte zaal werd gister avond een Schitterend programma vertoond. Begonnen werd met de zoo steeds aantrekkelijke gekleurde „Ditjes en Datjes". Als eerste hoofd film kregen wij dan „Vogelvrij verklaard", met in de hoofdrol de sterkste man ter wereld „Marc- co" een goed gespeeld sensatiefilmwerk in 6 groote aclen, waarin het aan de spannendste momenten niet ontbreekt. Als tweede hoofdfilm „De bloedbruiloft". Hierin worden de hoofdper sonen uitgebee'd door de groote en bekende Ame- rikaansche Ai'msterren Norma Ta'madge en Wa 'ace Beerg een buitengewoon sterk drama tisch fi'mwerk in 8 groote acten een fi'm welke alleen reeds een gang naar Luxor overwaard is. Wij kunnen dit grootsche en buitengewoon mooie programma dan ook ten zeer te aanbevelen. Pandora. Journaal, drie een-acters, revue en een spannen de hoofdfilm in vijf acten worden het publiek de ze week in Pandora geboden. Na het journaal een aardige truc-film „Hoe Felix een uitweg vond." Hierna een leuke klucht „Twee uur 's morgens" en een wild-west „Knock out." V ervolgens op het tooneel het revue gezel schap Hulsman en Muys met een aardige militai re klucht „Die stoute Jantjes." Na de pauze een sensatiefilm in vijf acten „De luchtpiraten." Een spannend drama met sterke sensation welke verhoogd wordt, door een vooraf gaande verzekering, dat in deze film geen enkele truc is toegepast en alle toeren zijn uitgevoerd zooals men ze te zien krijgt. Waar we echter de hoofdman der luchtpiraten op een hoogte van on geveer 800 meter uit een vliegmachine zien gooi en, meenen we wel een oogenblik aan de waarheid van die verzekering te mogen twijfelen. Toch is het een aardige film en bevelen we dit programma gaarne aan. Zangvereen. „Polyhymnia. Donderdagavond 14 Januari zal „Polyhymnia' een uitvoering geven van „Handels Judas Macca- baus." Men zie annonce Liefdad igheidssoirée. De Pandora-directie geeft Donderdagavond een soirée ten bate van de slachtoffers der over strooming. „Utile Dulci" zal daartoe medewer ken evenals verscheidene particulieren. In de gisteren gehouden be- stuursvergaderingvan den afd. Schiedamvan den Nederl. Protestantenbond is besloten 100.be schikbaar te stellen voor de slachtoffers van den watersnood. Het bestuur van het Broers- vestcomite (Noordelijk gedeelte) heeft het restee- rende overschot afgestaan aan het watersnood- comite. UIT ROTTERDAM. W. Tl. Theater. Als eerste nummer draait deze week een film in vijf acten „De vrouwen van Harry Bricourt", een goed gespeeld filmverhaal, dat heel anders ein digt dan men zou verwachten. Hierna journal en twee revue's, gevolgd door een aardige klucht in twee acten „Hare Majesteit de Baby". Actueel waren een serie mooie opnamen van de waters nood in Zuid-Nederland. De directie had de goe de gedachte om direct na de vertooning van deze li lm voor de slachtoffers te laten collecteeren. Na de pauze een film van niet minder dan acht acten „Zigano de rooverhoofdman." Een gewel dig spannend en sensationeel werk met een histo risch gegeven. De hoofdrol hierin wordt vervuld door Harry Piel. Als geheel een mooi programma, om verschil lende reden, meenen we het echter voor onvol- wassenen sterk te moeten ontraden. Eg of krachten* westen of verordeningen voss- ferehreven en andere officieel» af- en aan kondlgSngen ven het Gemeentehssfnnr. KOSTELOOZE INENTING. B. en W. van Schiedam maken bekend, dat op Woensdag 13 Jan. a.s. des n.m. te P/2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot KOSTE LOOZE INENTING en HERINENTING van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doelen (Doeleplein no. 1.) bij den gemeente ge neesheer A. D. de Leeuw aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 9 Januari 1926. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 17 Januari 1926 het verzoek van Gebr. DRIES om vergunning tot oprichting van een schilderswerkplaats in het pand Westvest 72, kadaster Sectie C. No. 1282, met een electromo tor van 3 P.K., drijvende een luchtpomp voor lakbespuitmg van auto's en rijtuigen, en met, een electromotor van 2 P.K., drijvende een exhauster VERDAAGD aangezien het des betreffend onderzoek nog niet geëindigd is Schiedam, 9 Januari 1926. MIJNHARDT's Staal-TabJetfen 90 Maag-Tabietten .75 Zenuw-TabieUen 75«. Laxeer-Tablaftsn 6o« Hoofdpijn'Tablettan 60 Bij Apoth. en Drogiste». 111 8 Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dag 8 Januari 1926 des n.m. 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig de heer Slavenburg. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan spreekt de voorzitter de gebruike lijke Nieuwjaarsrede uit die door den heer Schef fers als oudste lid in jaren wordt beantwoord. Vervolgens worden goedgekeurd de notulen van de vergadering van 20 November 1925. Mededeeling wordt verder gedaan van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts zijn o.m. de navolgende stukken ter visie gelegd. \'an B. en W. aanbieding van het proces verbaal van de op 24 December 1925 plaats gehad hebbende opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. Kennisgeving. Van B. en W. schrijven, waarin wordt gead viseerd gunstig te beschikken op het verzoek van den lieer Dr. G. L. Funke, Ieeraar in de Plant en Dierkunde aan het Gymnasium, om buiten de gemeente te mogen blijven wonen. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te be slissen. Goedgekeurd. Van B. en W. schrijven waarhij wordt aange boden het uitvoerig' en beredeneerd verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1924. Voor kennisgeving aan te nemen. Van B. en W. voorstel tot het afgeven van een verklaring, dat het de bedoeling is geweest om den schoolarts Dr. J. Endtz gedurende het tijdvak 1 Juli 1906 tot en met 30 April 1921 als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 werk zaam te doen zijn. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van B. en W. schrijven naar aanleiding van de vragen gesteld door het lid van den Raad den Heer H. v.d. Kraan, betreffende het combi neeren van de functie van Regent der Hofjes van Belois met de betrekking van opzichter bij den nieuwbouw dezer stichting. In verband met een schrijven van den heer P. 0. van der Tooien, waarin deze als Regent van bedoelde instelling bedankt lijkt B. en W. de beantwoording der gestelde vragen thans over bodig, terwijl zij voorts voorstellen aan den heer van der Tooien eervol ontslag uit genoemde func- toe te verleenen. Tot een en ander wordt besloten. Van de N.V. Corns. Swarttouw's Constructie werkplaatsen en Machinefabriek schrijven d.d. 28 December 192o houdende verzoek om mede werking te verleenen, dat zij alsnog een uitnoo- diging ontvangen voor het werk „Bovenbouw brug aan de Koemarkt." Naar aanleiding van genoemd schrijven deelen B. en W. mede, dat het gewenscht was zich te beperken tot ondernemingen die zelf in staat waren het geheele werk te maken en dat dit, zooals adressante zelf toegeeft, bij haar niet hef geval was. Goedgekeurd. Van den heer VV. IJ. v.d. Toorn, schrijven hou dende verzoek hem eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie voor de Bibliotheek en Leeszaal. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen onder dankzegging voor de in die junctie aan de gemeente bewezen diensten. Van den heer W. H. v.d. Toom, schrijven hou dende verzoek om eervol ontslag als lid der Schattingscommissie bedoeld in art 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914. Idem. Daartoe wordt besloten. A g e n d a 1Aanbeveling van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs ter benoe ming van 5 leden van hare Commissie ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door de perio dieke aftreding op 1 Januari 1926 van de heeren S. K. v. d. Berg, A. C. de Jonge, S. Linnenbrink, A. Bakker en G. M. Knopper. 1. Groep Ouders der op een openbare lagere school ingeschreven leerlingen (vacature S. K. v. d. Berg) 1 S. K. v. d. Berg 2. G. v. d. Zee. 2. Groep Ouders der op een bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen (vacature A. C. de Jonge) 1- de heer A. C. de Jonge 2. de heer J. K. Teeuw. 3. Groep Overige meerderjarige inwoners der Gemeente (vacature S. Linnen brink) 1. de heer S. Linnenbrink 2. de heer II. J. Steens. 4. Groep Meerderjarige onderwijzers der openbare lagere scholen (vacature A. Bakker) l. de heer A. Bakker, 2. de heer D. Hoek. 5. Groep Meerderjarige onderwijzers der bij zondere lagere scholen (vacature C. M. Knopper): 1. de heer G. M. Knopper; 2. de heer J. J. Goedvolk. De aftredende leden, de heeren van den Berg de Jonge, Linnenbrink, Bakker en Knopper worden herbenoemd. 2. Benoeming van een lid-patroon en twee leden-werkman van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ter voorzie ning in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren N. Scheurkogel en G. Breure en door het overlijden van den heer P. J. der Valk. Bij Scheren PUROL. Hierdoor voorkomt men het stukgaan en het naschrijnen der huid. Leest vooral de uitvoerige gebruiksaanwijzing.Doozen 30,60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten 112 6 Aanbevolen worden als lid patroon: de heer N. Scheurkogel door den Bond van Ned. Schil derspatroons, Afd. Schiedam als lid-werkman de heer G. Breure door den Prot. Chr. Besturenbond en de heer H. Combrink door den Ned. R. K. Volksbond, Afd. Schiedam. Herbenoemd worden de heeren Scheurkogel en Breure, terwijl de heer Combrink wordt be noemd. 3. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Ieeraar in Stenografie aan den Gemeente lijken Handelsavondcursus. Aanbevolen worden 1. de heer M. v. d. Bosch, alhier 2. de heer J. v. Waardhuizen te Rotterdam. Benoemd wordt de heer van den Bosch. 3bis. Voordracht van B. en W. ter benoeming- van een onderwijzer aan School G II (hoofd de heer M. Martens). Voorgedragen worden de heeren: 1. P. W. Baas, onderwijzer aan een U.L.O.-school te Gorredijk 2. M. Meijer, onderwijzer te Rotter dam 3. A. de Vos, onderwijzer te Rotterdam. De heer Scheffers vraagt of er geen Schiedam mer bij de sollicitanten was. Weth. de Bruin zegt, dat men iemand met taai-akten moest hebben en die was. hier niet. Benoemd wordt de heer P. W. Baas. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van staten van oninvorderbare posten over 1924 wegens belasting op de gebouwde eigendommen tot een bedrag van 204.441/2 en precariobelasting tot een bedrag van 42.70. Deze posten worden vastgesteld. 5. Voorstel van B. en W. tot instelling van een afzonderlijk Georganiseerd Overleg voor ambte naren en in verband hiermede voorstel tot vast stelling van een Verordefiing regelende de wijze, waarop door het Gemeente-bestuur met de vak verenigingen van ambtenaren overleg wordt ge pleegd. De heer Dinkelaar zegt dat de tegenstelling tusschen werklieden en ambtenaren al groot genoeg is. Hoewel hij niet bot tegen het voorstel is, zag spr. liever, dat eerst deze zaak nog eens onderzocht wordt. De heer v. Noordenne betoogt in den zelfden geest. Weth. Boddeiis heeft er geen bezwaar tegen, dat eerst alles nog eens in de commissie van G.o! zelf besproken wordt. 't Voorstel van B. en W. wordt uitgesteld. 6. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie om de zienswijze van den Raad te mogen vernemen nopens de vaststelling eener regeling der kindertoelage voor de commis sarissen van politie. Voorgesteld wordt te berichten, dat er geen be zwaar tegen bestaat, dat de voor het Gemeente- personeel vastgestelde regeling van den kinder toeslag ook van toepassing wordt verklaard voor den Commissaris van Politie. Overeenkomstig het advies wordt besloten. (Slot volgt). Gemengd Nieuws. Vluchtelingen te Tilburg. Wie zich herinnert hoe Tilburg in de dagen, dat de groote oorlog de menschen van hun have en goed verdreef, aan duizenden voeding en huisvesting verleende met voorbeeldige op offeringsgezindheid, dien zal het niet verwon deren, dat haar bevolking opnieuw de poorten van huis en hart heeft opengeslagen om den droeven stoet gevluchten uit de overstroomde gebieden, toegang te verleenen. Dinsdagavond zijn zij gekomen ongeveer 300 in getal, allen uit het dorpje Alphen a.d. Maas, haveloos, terneergeslagen, verkleumd en hon gerig, zonder eenig bezit. Het R.K. Huisves- tingskomité, was gewaarschuwd en dus op zijn post. De militairen onder commando van rit meester jhr. Quarles van Ufford hielpen mede het vervoer, per autobussen die gerequireerd waren, naar de cavaleriekazerne, te regelen. Wat een bezorgheid, wat een hulpvaardigheid hebben we aan den dag zien leggen, door de da mes en heeren van het R.K. Huisvestingscomité onder leiding van mevrouw Bijvoet-Van Haaren, maar niet in het minst ook van de militairen' Ze tooverden weer 'n glimlach op de starre, afgematte gezichten der arme vluchtelingen. In de goed verwarmde kazerne werden de men schen onmiddellijk gespijst en gelaafd. Een dikke hoop stroo met overvloed van dekensverschafte hun weer voor het eerst na dagen een behoor lijk nachtleger. Den volgenden dag is het R.K. Huisves tingscomité direct begonnen met de vluchte lingen, zooveel mogelijk bij particulieren onder te brengen.- Dat ging uitstekend, want er kwa men overvloed van aanbiedingen in om onder dak te verleenen. Op deze manier zijn reeds ongeveer 200 personen geplaatst, waarvan 34 kinderen in het Carmelitessenklooster aan het WilhelminaparkDe R.K. bakkerspatroonsver- eeniging „St. Iionore" zorgt gratis voor de brood voeding dezer kleinen. Het aantal zieken waarvan geen ernstige is niet groot. Vijf zijn er opgenomen in het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2