DMGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 49ste Jaargang. Zaterdag 9 Januari 1926 No. 14449 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. ^gf||P Adv«rt«ntiSni 1 regel« f 1.75, sik» regel daarboven 35 ut, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 e per regel, post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 cts. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bq verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd^ doerjeNJHolhAlfl^^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Watersnoodrampen van voorheen. De ernstige ramp, die thans ons vaderland in zoo groote mate teistert, diegeheelelandstreken onder water zet, de straten van steden en dorpen tot kanalen en plassen maakt, doet ons, Neder landers, weer eens beseffen, hoe wij steeds voor den alouden erfvijand, het hooge water, op onze hoede hebben te zijn. De aaneenschakeling van onheilen, aangericht door overstroomingen, loopt als een soort doo- delijke draad door de bladen onzer nationale historie. Altijd en voortdurend moesten de bewoners dezer lage landen ervaren, dat het water, hoe groote beteekenis het overigens als communica tiemiddel voor onze welvaart hebbe, van den an deren kant steeds een element vol gevaren is. Het is niet dc bedoeling van deze corre°ponden tie al te diep in het verleden door te dringen en b. v. den lezer te gaan vertellen van een ramp al° die van den St. Elizabethsvloed, en een andere, die in Zeeland het Land van Saeftingen verzwolg. De geschiedenisboeken en archieven hebben daarvan de bijzonderheden voldoende opgeteekend. Wat we hier wel willen doen, dat is voor de le zers Van ,,De Tijd" een en ander verhalen over watersnood-rampspoeden uit een betrekkelijk jong Verleden, een verleden, dat door de huidige ouden van dagen is meegemaakt en meegeleefd. Als men de kolommenlange mededeehngen leest, welke thans door de bladen worden gege ven over de oudejaars- en nieuwejaarsramp 1925 -1926, dan ziet men daarin op meer dan een plaats verwezen naar de soortgelijke gebeurtenissen v. 1860-'61 en 1880-81. De beide laatstgenoemde winters inderdaad brachten oVer menige streek van ons land onheil en ellende, soortgelijke aan wat nu geleden wordt. In den winter van 1860-'61 was 't vooral het gebied van Maas en Waal waar ook nu bet barre geweld zijn onweerstaanbare macht doet gelden dat geteisterd werd. De rivieren, zwaar beladen met krakende ijsschollen, bebeukten de dijken reeds de laatste dagen van December 1860 en de eerste Van Januari 1861. Aanvankelijk hielden deze stand. In den nacht van 5 op 6 Janu ari 1861 echter gebeurde het rampspoedige. De dijk van de Waal ter hoogte van den Bommeler- waard bezweek In onstuimige vaart, een water- Val gelijk, stortte het losgeiaten element zich in de diepten van het achter de dijken liggende land. ,,In de diepten" Want men moet weten, dat b.v. de plaatsen Hurwenen en Rossum, ook nu nog, lager liggen dan de Waal in zijn zomcr- bedding. Een ramp van grooten omvang was over denBommelerwaard losgekomen.Weiden en Velden en boomgaarden waren in enkele uren tys een groot watervlak. In allerijl moesten de menschen zichzelf en het vee redden, hun wonin gen en stallen oveilatend aan den b.uusk regee renden vijand- Niet echter alle gezinnen konden Djclig zich in veiligheid brengen. De gemeente- naren van Hurwenen moesten een familie bij den niets ontzienden tegenstander als gevangene ach terlaten. Het was 't gezin van den landbouwer Aleiridort Verhaak, man, Vrouw en verschil lende kinderen dat afgesneden was. Op den noogen dijk brachten de dorpelingen, met hun rave en góed en hun geredde dieren, den hangen nacht door, wachtend wat de morgen kondigen zou. De gedachten en gesprekken gingen naar het in-nood verkeerende gezin. Want het water daar heneden in het dorp steeg en steeg, en een gewel dige koude heerschte bij Snerpenden wind. De vroendschap vergaderde op den dijk en eene som van 200, voor dien tijd een hoog bedrag, werd eschikbaar gesteld voor wie de familie redden zou. Maar zóó woest waren de elementen, dat een poging hiertoe niet doenlijk bleelt. De uren kro pen voorbij. En ginds in de diepte reeds het water a t oor en zat een familie in barren angst in 't pikdonker op 'n hooizolder, biddend tot God, op- a redding komen zou. En ziet, de ijzige wind van c en har-konden Driekoningenochtend smeed ae de kruiende ijsschotsen aaneen, en het water heen etfrf ZOOOVe!1 Werd <le z°ldering, waarover- zou Rii' Vnye! rokkene zich tot redding wagen Xro T o kruken Van tien bestond een zekere Leeuwenhaag het zich over het zwakke ijs naar het belegerde gezin te begeven. En hh redde hen Een voor een En als men heden ten dage komt m het zelfde dorp Hurwenen, vindt men in den gevel van een der huizen (bewoond door mej. wed H Verhaak) een steen gemetseld, met het opschrift ,,In 't jaar 60 en een „Stond het water aan dezen steen." Traditioneel bij nationale rampen is het dat de Oranjevorsten onmiddellijk naar de plaats des onheils snellen om zoodoende blijk te geven van hun medeleven en medevoelen met het in nood verkeerende volk. Want zooals ook nu weer onze Koningin Wilhelmina de Nieuwjaarsrecepties af zegde om de geteisterde streken te bezoeken en eigenhandig levensmiddelen uit te reiken, zoo stond ook in 1861 Ko ing Willem III aanstonds op den dijk van den Bommelerwaard, om zijn volk moed cn troost in te spreken. De 20 jaar later komende nieuwe ernstige wa tersnood trof de Noord-Brabantschc Langstraat. Ook deze ramp kwam precies bij de wisseling des jaars. Van 1880 op 1881 wenschten in de Lang- straatsche dorpen de menschen elkaar door de dakramen een „Zalig Nieuwjaar" toe. Het land stond onder water en circa 30 steden en dorpen waren overstroomd. Honderden stuks Vee von den den dood, en helaas, deze ramp kostte ook menschen het leven. O.a. viel hier een onzer eer ste journalisten als slachtoffer van zijnambt, n.l. de heer Vesters van „De Katholieke Illustratie", welk blad destijds nog in Den Bosch verscheen. Bij zijn tocht,om zich op de hoogte te stellen van het gebeurde, had de heer Vesters te Nieuwkuik nog deelgenomen aan de processie, die het Aller heiligste begeleidde, dat uit de parochiekerk in veiligheid werd gebracht. Over het ijs keerde via Vlijmen de journalist huiswaarts, want, zoo zeide hij, toen hij op den raad om te Vlijmen te blijven niet inging „Mijn vrouw cn kinderen wachten mij." Helaas, de man mocht zijn woonplaats Vught niet bereiken den volgenden ochtend vond men hem op het ijs, dood onder de sneeuw. De ramp had een hoogst verdienstelijk man uit zij'n journalistieken werkkring weggeruktBij dezen watersnood kwamen nog 2 andere men schen om het leven. Na 1880-'81 hebben we nog een ernstige ramp van dien aard gehad in Zeeland, waar in-Maart 1906 verscheidene landstreken overstroomd wer den. Deze rarnp had echter niet hetzelfde karak ter als de huidige en de twee hierboven geschets te. Wórden de gebieden van Maas en Waal en Rijn bedreigd in den winter, als liet water der rivieren met titanenkracht uit Zwitserland, Duitschland, Frankrijk en België naar onze lage landen wordt gestuwd, Zeeland verkeert vooral in gevaar, als de stormen woeden. Dc watersnood van 1906 ligt nog te verseh in het geheugen van het thans levend geslacht, om er nader op in te gaan. Ver melden we slechts-, dat ook toen H. M. de Konin gin Wilhelmina aHes trotseerde om Haar onder danen te bezoeken. Gemengd Nieuws. Een portier erft onverwachts 14 millioen. Een concierge te Boedapest heeft onlang., aldu- de Petit Naplo", een zeer aangename mededeeling ontvangen. Zoodra de noodige formaliteiten vervuld zijn, zal hij name lijk in het bezit komen van een erfeni., van ca. veertien millioen gulden. In 1846 is namelijk den herder, Leopold Weis- sens, naar Australië getrokken en daar in 1888 gestorven. Hij was er in geslaagd een aardig sommetje bijeen te garen, vergat echter per testament over zijn geld te beschikken, zoodat de Australische autoriteiten maar moesten uitzoeken, wie de rechtmatige erfgenamen wa ren. Het onderzoek heeft lang geduurd, om ten slotte den eenig overgeblevene te ontdekken, voor wien het ronde sommetje f 1 zeer welkom is, daar hij 7 kinderen heeft. Zoo weinig ge'ooft de brave portier aan de werlcehjkheid, dat hij er maar niet toe kan komen zijn baantje op te zeggen, zoodat Boedapest prat kan gaan op een md'ionnair-deur-openmaker. ment is een commissie naar Wcst-Airika ge zonden om de mogelijkheid van een alcohol- industrie te onderzoeken. A'coho1 a's brandstof. Door het trachten te vinden van een brandstof, die in eigen land gewonnen wordt, en zoodoende on afhankelijk te zijn Van buitenlandschen invoer van petroleum, komen de Franschen tor het eindresultaat, volgens „Engineer", dat de ee- nigste oplossing in alcohol te vinden is. De pogingen motorbezitters te brengen tot het gebruik Van een mengsel alcohol en petro leum mislukten, daar zulk een mengsel niet bruikbaar was zonder een voorafgegane dehy- dratie van den alcohol, waardoor de toch reeds hooge prijs nog aanmerkelijk wordt opgevoerd. Tegenwoordig is menvrij algemeen het er over eens dat alleen alcohol in zuiveren toestand gebruikt kan worden en nog wel in speciaal daar voor ingerichte machines. Er bestaat een twijfe', dat voor de meeste doeleinden het nadeel, dat het gebruik van a'cobol aankleeft a's de onmo gelijkheid een motor die koud is aan den gang te maken gecompenseerd wordt door het groote- re vei mogen dat men de veel lioogere compressie verkregen kan worden en het extra gewicht van de machines zal zeker het gebruik voor motor- Voertuigen in den weg staan. Niet eerder zal men er toe overgaan alcohol toe te passen dat dat de fabrieken verzekerd zijn van een voortdurenden en goedkoopen aan voer Van deze brandstof. Eenige hoop bestaat er alcohol in de koloniën te produceeren en door het Fransche gouverne Onthullingen uit Boedapest. De „Arbeider Ztg" brengt, onder den titel „De bankbiljetten moeten den marchistischen staatsgreep voorbereiden", opzienbarende mede deehngen, uit bronnen, aan welker betrouwbaar heid het blad zelf tenminste niet twijfelt. Het meldt dan, dat als niet het ontdekken van de bankbiljetten-vervalschingen in de ge lederen der samenzweerders zulk een groote verwarring had gebracht, het Hongaarsche volk een fascistische dictatuur met aartshertog Al- brecht Habsburg aan het hoofd, als kerstge schenk was toebedacht. Horthy was, zoo wordt verder beweerd, van dit plan op de hoogte en hoopte daardoor den hertogstitel en groote land goederen te verkrijgen. Graaf Csaky, de zwa ger van den gearresteerden bankbdjettenver- valscher Jankowdsj, zou voor gewapende troe pen gezorgd hebben en de landespolizei-chef Nadossy, de noodige politiemacht ter beschik king hebben gesteld- De directeur van het mi nisterie van Buiten.andsche Zaken, graafLhucn Hedervary, spon de draden, die naar het. bui teland liepen. De plannen waren reeds zoover gereed, dat de politieke leider van den staats greep, graaf Klebelsberg, in de provincial® bla den der Ontwakende Hongaren een artikel met zijn naam eronder had laten publiceercn, waarin hij van het parlementarisme afscheid nam en de voortreffelijkheid van de dictatuur roemde. Over de huiszoekeing, die gister bij prins Windiscbgratz heeft- plaats gehad, bericht de „Vilag", dat de prins bij'de politie verscheen en haar meedeelde, dat de gearresteerde Kovacz die de telegrammen aan de vervalschers te Am sterdam had gestuurd, sedert jaren kamerdie naar bij hem was geweest. Daar beweerd werd, dat hij met de verval schers in Verbinding stond, verzocht de prins zelf een huiszoeking in zijn woning te Boeda pest te doen Deze had dan ook plaats, maar leverde natuurlijk geen compromitteerend materi aal op. Naar evenwel in Boedapest bekend woidt, heeft in een tweede woning en in het slot van prins Windiscbgratz geen huiszoeking plaats gehad. Naar nader gemeld wordt, hebben de in den Haag gearresteerde bedriegers vervalschte aan bevelingsbrieven van Fransche en Roemeenschc banken getoond, volgens welke zij over groote deposito's beschikken. Zij waren ook van plan naar Stockholm te reizen om daar valsche ban- biljetten in omloop te brengen. Inderdaad zijn dan ook reeds valsche francs-biljetten in Stock holm in omloop gebracht en wel, waarschijnlijk door tusschenpersonen van de in den Haag gearresteerden. Naar V.D. in Praag verneemt, is dc geheeie Cechische pers Verontwaardigd over de Hon gaarsche zwendelbeweging. De „Ceske Slovo", eischt zelfs het ingrijpen van den Volkenhond om de EuropeeSche staten togen misdaden door staats-autoriteiten voorbereid, te beschermen Uit Boedapest wordt nog gemeld, dat de zwendel-affairc met de valsche francs-biljetten bijkans haar hoogtepunt heeft bereikt. In deze affaire zijn betrokken Prins Windiscbgratz oud-prernier Teleki, politiechef Nadossy, minis ter Gzaky, de afgevaardigde Ulain, baron Sig- mund Terehy, minister van Binnenlandsclie Zaken Rakofski en de overste van den generalen staf Laslcowics. Naar verluidt zou graaf Bethlen, premier van Hongarije voornemens zijn geweest af te treden. Horty, heeft het ontslag van graaf Bethlen echter van de hand gewezen, waarop deze volkomen vrijheid in zake de oplossing van de zwendel- afi'aire voor zich opeischte. Deze geste is waar schijnlijk bedoeld om zijn positie te versterken, aangezien ook Bethlen zeer gecompromiteerd zou zijn. Horthy zelf heeft overigens, naar de „Arbei- ter Ztg", nog mededeelt, alles in het werk ge steld om de fascisten, in deze affaire verwikkeld te beschermen. Pas nadat Frankrijk gedreigd had met het afbreken-der diplomatieke betrek kingen liet het Hongaarsche Staatshoofd een onderzoek instellen, zoo eegt het blad. Kerknieuws. brief," daarom verzoek ik allereerst dat er smee kingen, aanroepingen en dankzeggingen geschie den voor alle menschen want dat gebed is goed en aangenaam aan God." Zullen wij er dan niet om bidden Staan wij katholiekeq, als volk althans, niet het dichtst bij den Christus-Middelaar, Die zich op onze altaren van zonsopgang tot zonsondergang ten offer brengt aan den hemelschen Vader Wanneer we Hem in Zijn laatste, van liefde overvloeiende redevoering na het H. Avondmaal beluisteren, treft ons Zijn gebed om eenheid „Dat zij allen een mogen zijn, gelijk Gij, Vader in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons een zijn, ten einde dc wereld geloovc dat Gij Mij gezonden hebt Maar dan treft ons eveneens de belofte aan de genen clic, als ranken met den wijnstok, het in nigst met Hem vereenigd zijn „Vraagt al wat gij wilt en het zal u geworden." De gelegenheid tot dit gebed van al'e ge'oovi- gen voor a"e menschen biedt zich in het bijzon der aan in de derde week van Januari n'. tusschcn de feestdagen van Sint Petrus' Stoe' en van Sint Paums." Bekeering (18 tot 25 Januari) Dan wordt immers de z.g. Bidweek gehouden over gehee' do were'd met de intentie om a"e menschen te icr- eenigen in dc eene ware Kerk. De gebedsbriefjes, waarop dit jaar voor het eerst de wensch wordt uitgedrukt van een alge- mecne Fl. Communie op Zondag 24 Januari, zijn Verkrijgbaar aan het Ned. Secretariaat van de Bidweek Tongersche Straat 53 Maastricht, te gen den prijs van 25 ex. 25 cent50 ex. a 45 cent100 ex. 80 cent250 ex. 1.75 500 ex. 3.— 1000 ex. h f 5.—. Dank zij de medewerking van de eerw'. geeste lijkheid en van de propagandaclubs, was liet ie- sultaat van het vorige jaar, dat er 200.000 blaad jes meer Verspreid werden en dus naar verhou ding meer gebeden dan in 1924. Katholiek Ne derland is daarmee vooropgegaan in de rij der na ties, welke zich bij dezen gebedskruistocht heb ben aangesloten. We rekenen er dan ook op, dat ook thans weer eenzelfde medewerking aan de zaak der Bidweek moge ten goede komen. Maria Meertens. Naschrift: Mej. Meertens was zoo welwil lend ons bovenst aand artikel te doen toekomen, We onderschrijven het geheel cn al en Verwach ten niet anders dan dat bovenstaande regelen er het hunne toe zullen bijdragen om voor de idee der Bidweek iets van die bezieling te wekken, waarvan Sint Paulus doordrongen was voor de eenheid van het mystieke Lichaam van Christus de ééne Kerk. Ned. Secretatiaat Intern. Bidweek. De internationale bidweek. „D at a'len een mogen zijn. Paulus, Apostel door de genade Gods en van Christus, gelijk hij zichzelven dikwijls betitelt, heeft ons getuigd in een brief aan Timotheus, dat „God wi! dat alle menschen zalig wqrden en tot de kennis der waarheid komen. Want een God is er en een Middelaar tusschen God.en de men schen, Christus Jezus, Die zichzelven tot verlos sing voor allen heeft gegeven." „En daarom zoo begint hij het tweede hoofdstuk vap dezen ZIEKEN-APOSTOLAAT IN DE STAD VAN ST. LIDUINA. „Ik vul aan in mijn vleesch. wal aan Christus'Lijden ontbreekt Omdat, Gods gerechtigheid het lijden en den dood op aarde bracht als straffen voor de zonde, daarom zijn lijden en dood, voor den van-God- afgekeerden-mensch, dus voor den zondaar waarlijk rampzalig, Maar in den God-minnenden menscli zijn zij krachten tot verlossing uit de slavernij der zonde, omdat Gods barmhartig heid het lijden en den dood in Jezus Christus tot teekenen van uitverkiezing en verlossing heeft geadeld. In Jezus Christus zijn lijden en dood tot teekens van Goddelijken adeldom geworden en daarom zijn de zieken onder ons de lij dende ledematen van Christus bij uitstek de ridders van Christusde uitverkoren mede strijders met Christus voor de verlossing der wereld. De zieken, 1die zwak schijnen in de oogen der menschen, zijn sterke apostelen in de oogen van God, indien zij tenminste het ridderlijk verlangen in zich dragen, vrijwillig medeslachtoffer te zijn met Christus, in den geest van Christus en voor het rijk van Christus. Ziet, dat is de apostolische roeping der zieken, die door de H. Liduina van Schiedam zoo heer lijk werd vervuld. De schoone vereeniging „Het Ziekcn-apoStol- laat", heeft als wapenschild het heilig bruis, en als wapenspreuk „Met Christus ben ik aan het kruis gehecht." Reeds meer dan 600 zieken in Nederland en daarbuiten, dragen dit v^apenschild als een eere- teeken, dat hun hooge aposto'ische roeping ken- merkt Mochten ook alle zieken uit onze stad zich niet dat keurkorps van apostelen vereenigen, door naam en adres op te geven aan liet Secre tariaat van het zicken-apostolaat, R. K. pastorie te Bloemendaal. Zoo zal Liduina levend worden in ons midden. N. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5