PUROL bij Ruwe Huid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen de kleine op de breede volk massa's meer invloed uitgaat, vertrouwen in de leiders van onze sociale en politieke beweging, versterking van onze economische weerkracht, mede door krach- tigen steun aan onze economische instellingen, - dit alles was noodzakelijk, maar zal in de naaste toekomst noodzakelijker zijn dan ooit te voren. Sterk door ons getal, sterker nog door onze niet te verwrikken eendracht, het sterkst vooral door ons kinderlijk vertrouwen op de Goddelijke Voor zienigheid, hebben wij geen vrees voor de toe komst. te koesteren, wat er ook mocht gebeuren gaan. Maar nu het stormsein moet worden opge- heschen, vind.e die toekomst ons paraatkoel Van hoofd, warm van enthousiasme, machtig door eendracht en vasten wil tot handhaving van der Vaderen Erfdeel. R. K. Bond v. Handels-, Kantoor- Winkelbedienden. en Propagand a-b rochure. Op uitgebreide schaal verspreidt deze organi satie haar.tweede propagandabrochure, getiteld „Het fondswezen." De inhoud is rijk aan argumenten waarom de R. K. bedienden in den Roomschen Bond moeten zijn georganiseerd, terwijl tevens met belang rijke cijfers wordt aangegeven de financieele steun die aan behoeftigen en werklooze leden is verstrekt. Gouverneur-generaal Fock. Naar het Haagsche Aneta-kantoor mededeelt, zal de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, mr. D. Fock, zich binnenkort in het huwelijk begeven met mevrouw A. F. Diemont, vroeger de echt- genoote van den gepens. generaal-majoor Mol- linger, te Medan. Thans vertoeft zij hier te lande. Mevrouw Diemont zal zich einde Maart naar Indië begeven. J. W. Heinier f Gister is te Amsterdam in den ouderdom van 72 jaar overleden de heer J. W. Helmer, oud redacteur van het dagblad „De Tijd", oud-be stuurslid van den Nederlandschen Journalis tenkring en oud-voorzitter van de „Amsterdam sche Pers." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lezing pater Biesfa. Gisteravond heeft pater Biesta voor de leden- denateurs van de Katholieke Kring een lezing gehouden over de Hervorming. De Eerw. spreker zeide vooraf dat het niet de bedoeling was zijn toehoorders tegen de Hervor ming of Hervormers op te zetten maar deze le zing alleen tot onze ontwikkeling strekte temeer omdat onze kennis omtrent dit punt wel wat te wenschen over laat. Er was, zoo vervolgt de Eerw. spreker, een Hervorming noodig. Hoe dat mogelijk is God gebruikt de menschen als werktuigen tot eigen verheerlijking. Natuurlijkerwijze vloeit hieruit voort, dat niet alleen het goede maar ook liet kwade van den mensch op den voorgrond treedt. Als we dan weten dat de geestelijke leiding op 't einde der 14de en in 't begin der 15de eeuw zeer zwak was, kunnen we begrijpen dat de liefde voor den godsdienst ging tanen. Er moest een hervorming komen in het beleven van de leer nieL in de leer zelf. Het nepotisme (begunstigen van familie-leden) was in die dagen ook een ergerlijke kwaal, waar door het tijdelijk belang ging boven hel eeuwige. Noch het, concilie van Bazel in 1431, noch dat van Rome in 1512 kon verandering in den tie- stand brengen omdat een ieder eerst zichzelf, alvorens anderen te christianiseeren, moest her vormen. Luther-(geb. in 1483 te Eisleben) de man der Hervorming, vergat dit ook. Zijn overmoed, zijn onbuigzaam karakter waren oorzaak dat hij de wereld in vuur en vlam zette duizenden met zich mee trok in zijn val want latar verklaarde hij zelf dat zij 7 maal minder waren geworden dan voorheen. jeu8d was hard, want hij had 'n onaange naam vader. Een gelukkig jaar heeft hij gekend n.l. toen hij 14 jaar oud was en naar Maagdenburg ging bij de Broeders van het Gemeene Leven. Daarna echter moest hij op de Latijnsche school te Eisenach met het zingen van liedjes langs de straat zijn schoolgeld verdienen. Na eenme univerJteits-jaren gevoelde hij roeping voor het priesterschap en trad in 1505 in het klooster der paters Augustijnen en werd datzelfde jaar nog gekleed. Het volgende jaar deed hij zijn kleine beloften, doch later heeft hij verklaard nooit vrede of rust in dat klooster te hebben ge vonden. Wij vragen ons af in hoeverre zich de roeping tot het priesterschap hem strekte. De 2den Mei 1507 las hij zijn 1ste H. Mis. Als priester mag hij zeker niet tot voorbeeld van zijn con fraters worden gesteld wel echter als man van studie waarin hij zóóver ging dat hij zijn dage- lijksch breviergebed vergatlater voor de getij den geen tijd meer had en zelfs het lezen van de H. Mis ging verzuimen. Voegen we hierbij dat hij naam kreeg als schrijver en schriftverklaarder dan kunnen we aannemen dat de hoogmoed, die in hem was hoogtij vierde en een val onver mijdelijk maakte. Eenmaal zóóver gekomen tastte hij niet alleen het leergezag maar ook de leer zelf aan. Zijn eer ste kettersche stelling in 1516 was de briefver- klaring van den H. Paulus aan de Romeinen. Deze handelt over de verlossing der zonden de vrije wil, het geloof en de goede werken. Luther zegt daarvan 1ste onze zonden zijn en worden niet weggenomen. Hier rijst de vraag hebben wij dan geen vrije wil en waarvoor dienen de goede werken 2de. Zondig veel maar geloof nog sterker. Hoe gunnen we aan den eenen kanl, aterk gelooven en aan den anderen kant veel zondigen Kortom Luther werd langzaam aan een afvallige. Alleen wachtte hij op 't moment dat gunstig voor hem zou zijn met de Kerk te breken. Paus Julius IJ was begonnen met het bouwen van de St. Pieter. Hij maakte aan alle getoov'gen bekend dat zij na gebiecht, gecommuniceerd en 7 kerken bezocht t.e hebben een Voile aflaat, konden verdienen mits zij, ieder jaar vermogen een gift aan den SI Pieter schonken. Hiervan maakte Luther in zijn haat tegen d.e Kerk dat zij de aflaten verkocht. Kort hierop verschenen zijn 95 stellingen tegen de afiaat. Joannes Tetzel een van d,e predikers voor het bekendmaken van die aflaat moest het onderspit delven in een dispuut met, Luther. De paus zond een legaat, den geleerden Dr. Joan Ech, die hem in alle punten meester bleef, maar Luther was harclnekkjg er, volhardde in zijn dwalingen Hij maakte geen onderscheid tusschen priester en leeken, schafte de H. Mis af cn de meeste der sacrament.e11 evenals het celibaat. Dit kon hij allemaal doen door den groot-en aanhang welke kij kreeg omdat in-alle lagen van het Volk alsook van de geestelijkheid, godsdienst en eerbied voor het kerkelijk gezag tot 'n mimimum was beperkt. Nadat nog ve'e pogingen waren aangewend door den paus, die echter alle afstuitten op de hardnekkige ketterij Van Luther, zond paus Leo X hem 25 Juni 1520 de hulle waarin hem werd verzocht zijn valsche stellingen binnen 60 dagen te herroepen. Zijn antwoord hierop was het in 't openbaar verbranden van die pauselijke bulle met de woorden „omdat gij (de paus) den heili ge des Heeren (Luther) hebt bedroefd, zal het eeuwige vuur u Verbranden De paus deed hem hierop in den kerkdijken ban. Karei V, keizer van Duitschland trachtte nog op den Rijksdag te Worms Luther tot andere gedachten te brengen maar ook dit bleek Verlo ren werk, zoodat over Luther ook den Rijksban werd uitgesproken. Hierna verbleef hij 9 maanden op den Wait,burg onder den schuilnaam jonker George en begonnen do eerste beeldstormers hun werk, waaraan hij zelf óók verlangde mede te doen en ook deed. Vervolgens maakte hij de geheele wereld bekend met zijn voornemen in het huwelijk te treden met Catharina van Borah, een afgevallen kloos terzuster eenigen tijd later werd het huwelijk voltrokken. Hieruit, zoo vervolgt de eerw. spreker, en ook uit de verklaring, waarop hij fier ging, n.l. dat er al duizenden boeren gesneuveld waren in den strijd óm het vrije evangelie, kunnen we den persoon Luther bijzonder leeren kennen. Aangezien het onderwerp te veelomvattend was voor een avond, besloot de eerw. spreker „de gevolgen van de Hervormnig" in een vol gende bijeenkomst te behandelen. Hierna dankte de .voorzitter voor de leerzame en overzichtelijke lezing vanpalerBiestaensprak de hoop uit dat op Dinsdag 26 Januari, als pater Biesta zijn lezing zal vervolgen, debelangstelling nog grooter zal zijn. Verschillende van de door dezen „Gonseiller" voorgestelde hervormingen in dit primitieve land worden thansjot stand gebracht. Met onverdeelde belangstelling werd 'deze causerie door de vergadering gevclgd. Huldiging pastoor C. W. J. Wenneker S. J. Een speciaal Aneta-telegram, meldt dat het vijfLigjarig verblijf in Indië van onzen oud-stad genoot pastoor C.W. J.Wenneker S.J., te Moen- tilan (Kedoe) onder de grootst, mogelijke be langstelling' gevierd is. De residentie huldigde d,en zeereerw. heer pastoor namens den Gouverneur-Generaal. Verecuiging voor Volkenbond en Vrede. In de gisteravond in Musis Sacrum"gehouden ledenvergadering van de afdeeling Schiedam van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede werd medegedeeld, dat op Donderdag 28 Januari a.s. des avonds te 8 uur in Pandora een propaganda- vergadering zal worden gehouden, waar als spreker hoopt op te treden de heer H. Ch. G. J. van der Mandere uit 's-Gravenhage, algemeen secretaris der Vereeniging, met het onderwerp „De Volkenbond te Genève in heden en toe komst." Tevens zal dan worden vertoond de Volken bondsfilm, waarop het werk van den Bond in beeld is gebracht. Toegang tot dezen propaganda-avond hebben de leden der afdeeling,ieder met twee introducée's zoomede een aantal genoodigden. Een beperkt, aantal toegangsbewijzen is nog beschikbaar. Aanvragen hiervoor, zoomede opgaven voor het lidmaatschap (minimum contributie 50 cent per jaar) richte men aan den secretaris der afdeeling Mr. N. J. Post, Pr.~Mauritsstraat 4. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid. Bij acclamatie werd door de ledenvergadering als penningmee ter,gekozen Mr. H. A. J. Gij„cn en als bestuurslid de heer S.,Hijman. Tot slot van den avond werd door Mr. Gijsen een belanwekkende causerie gehouden over Al banië, waar spreker geruimen tijd in dienst van den Volkenbond is geweest. Na een beschrijving van land en bevolking werd vooral de aandacht geschonken aan het geen den Europeaan bij een verblijf in dit land te wachten staat. Wetenswaardige bijzonderheden werden daarbij uit eigen ervaring vermeld. Van de verrassende gastvrijheid, die de reiziger in het bergland van Albanië mag ondërvinden, werd een goede voorstelling gegeven. Bij het overzicht van de geschiedenis van Albanië, waarin her innerd werd aan de arbeid der Hollandsche offi cieren aldaar, stond spreker in het bijzonder stil bij het werk van den door denVolkenbond in 1921 uitgezonden Raadsman bij de Albaneesche regeering, met wien hij als secretaris heeft mede- gearbeid. „De Veslaalscke Maagd. Men schrijft ons uit Schipluiden, dato gister Gisteravond heeft alhier in de zoal van den heeft L. J. van Dijk de liefdadigheidsuitvoering plaats gehad, van het tóoneelstuk „de Vestaal- sche Maagd", onder regie en directie Van den heer Frans Heggelman, ten bate van de nieuw te bouwen kerk van het Allerheiligst, Hart van Jezus te Schiedam. Bij de opening werd een woord van welkom gesproken tot den burgemeester en zijn echt- genooto, die deze uitvoering met hunne tegen woordigheid vereerden, welk voorrecht het ge zelschap nog niet was ten deel gevallen bij andere uitvoeringen. Het tooneelstuk heeft aller bewondering ge wekt, er is voor dillettanten een keurig stuk werk gegeven. Zon der de speels t ers tekort te d oen in hare prestaties komt hier zeker een groot woord van lof toe aan den heer Heggelman voor zijn werk maar ook niet het min„t aan rnej. Bets Linkels, de VestaaLche Maagd. Haar spel was gevoelvol en heeft bèt succes van dezen avond mogen oogsten. Het decor en de apotheose, zijn in een woord keurig te noemen. Een oprecht woord van dank is gebracht aan de bezoekers, die door ruime giiten een bedrag offerden voor de aan te ..chaffen nieuwe klok, oie binnen een afzien- baren tijd, de bewoners naar de nieuwe kerk der Gorzen, zal roepen, waar zeker ook een dank gebed zal worden gedaan aan den goeden God, voor de gevers. Een gelukwensch aan den heer pastoor Möller, dat hij in den heer Heggelman een steun heeft gevonden om het moeilijk werk, hem op de schouders gelegd, eenigszins te verlichten. Uit naam van de bezoekers een woord van lof aan Mie medewerksters en een „tot wederziens". Goed voorbeeld. De werklied ènvereeniging „Onderling Be lang," bestaande uit werklieden der Gistfabriek Hollandia II, hebben besloten ƒ50 uit de kas te trekken voor de slachtoffers der watersnood. „L. van Beethoven." Naar wij vernemen zal hel dilettanten Sympho- nieorkest „L. van Beethoven", dir. de heer J. Cl. M. Feltzer, a.s. Dinsdag 19 Jan, haar medewer king verleenen te Vlaardingen op een concert dat aldaar gegeven wordt door het Vlaardingsche mannenkoor -„Orpheus" in de zaal Harmonie aan den Schiedamscheweg „Beethoven" zal met een viertal nummers uitkomen welke zoo'n suc ces hebben gehad op haar eigen uitvoering 27 November j.l. t.w.„ Hukligingsmarsch" van Grieg, Suite „L'Arlesienne" No. 2 van Bizet,, Ouverture Willem Teil en Sylviaballet vanDelibes Spaarbank Seliiedam. Opgave over de maand December 1925. Inlagen 155.100.— Terubetalingen 204.903,51 Aantal inleggers 1 December 17479 Nieuwe deelnemers 89 Geheel afgeschreven deelnemers 17568 71 Aantal inleggers 31 December 17479 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 December 1925 ƒ4.928.138,97. Winter tarieven De directie van de N.V. Phoenix verzoekt ons mede te deelen, dat zij speciale billijke win- tertarieven voor haar wasscherij en stoomerij heeft vastgesteld. INGEZONDEN. Een woord tol de Schiedammers Verleden week Dinsdagavond werd voor de tweede maal opgevoerd in het gebouw „Odeon" aan de Gouvernestraat te R'dam, het mysterie spel „St. Liduina". En ofschoon het dilettanten- spel was, is het geheel keurig opgevoerd. Het verdient wel een warm woord van aanbeveling Het spel was verdeeld in vijf bedrijven mei een proloog en een epiloog. Reeds de proloog, gehouden door den „Engelbewaarder" beloofde dat het spel niet alleen mooi, maar devoot zou zijn. Daar zag men St. Liduina op liet smartbed, daar bad zij, daar had zij visioenen, daar zag zij de H. Maagd, die haar kroonde, den Christus, die haar in haar lijden vertroostte. Plaar Engel bewaarder bezocht haar, leidde haar naar de hel, waar wanhoop hcerschte, naar het vagevuur, waar men haar smeekte om hulp. En St. Liduina altijd bereid om armen bij te staan, vroeg haat- Engelbewaarder voor hen te vragen, dat men haar smarten zou Verdubbelen. In den hemel zag zij den rozelaar, nog vol knoppen en werd haar gekondschapt door den Engel, dat wanneer deze rozelaar in vollen bloei stond, haar lijden was geëindigd. Het was voorzeker geen gemakkelijke rol, die bet meisje te vervullen had, als St. Liduina, •maar toch een woord van hulde aan haar, dat zij zich zoo intelligent van haar taak kweet. Het was in één woord een prachtavond, een devote avond. Doch nu zou ik deze vraag willen stellen „Moeten wij Schiedammers dat spel maar zoo laten voorbijgaan Neen, zuit. ge antwoorden. Welnu, ik hoorde dezer dagen dat de eerw. ad viseur van plan is, het stuk in Seliiedam ook op te voeren. Doch noodig dezen priester uit met. zijn gezelschap, dat is toch beleefder En mocht dit gebeuren, dat zou ik aan alle Schiedammers, die toch een zeer bijzondere de votie voor St. Liduina hebben, dezen raad willen geven ga er heen, gij zult. geen berouw van uw geld hebben Dan wil ik hierbij nog mededeelen, dat het mysteriespel op Dinsdag 19 Jan. a.s. wèer opge voerd wordt in „Odeon" aan de Gouvernestraat te R'dam, ten hate van den watersnood. Met dank voor de plaatsing teeken ik, Laurentius. Gemengd Nieuws. Zaken-jubileum. De welbekende firma Leenmans, Broersvest en Keurlokaal, viert, weldra haar zilveren zaken- jubileum. Men zie annonce Sehiedam-Oversehie. a s. Maandag zal de route Schiedam-Over- schie (autobüsdienst van Willemsen vervallen en zal worden overgenomen door N.V. Exp. be drijf J. P. dje Cock. UIT ROTTERDAM. Wie pleegde den moord De heer T. Alberda, commissaris van het po litiebureau Nassaukade alhier, heeft in zake den moord in de Beverstraat op den 70-jarigen ge- pensionneerden politie-beambte J. v. Slooten gepleegd, een anonyinen brief gekregen. In dit met potlood geschreven epistel verklaart de schrijver zich bereid, eventueel later zijn naam bekend te maken.Hij spreekt over een medeplich tige. In verband hiermede verzoekt de heer Al berda den schrijver, zich aan zijn bureau te willen melden. Renteverlaging. De gemeenteraad is in sppedeischende ver gadering bijeengeroepen tegen morgenmiddag 2 uur, ter behandeling van het voorstel tot het aangaan van 'n J1/* pt leening groot, 10.000.000 tot conversie van een vroeger gesloten ceiling a 61/ De Koningin en de Prins in het Westen van Overijsel. Hoewel het uur van vertrek geheim was ge houden, waren toch om half-negen gisterochtend talrijke personen op het Stationsplein te Zwolle aanwezig, om de Koningin en den Prins bij hun vertrek naar het overstroomde gebied toe te juichen. Met vier auto's werd afgereden. In den Ko ninklijke auto namen plaats de Koningin, de prins, de commissafis der Koningin in Overijsel, baron van Voorst tot Voorst en barones Van Heekeren. Langs de dijken, midden door het overstroom de gebied, ging de tocht zoover mogelijk per auto naar Zalk. Het laatste half uur moest te voet over den dijk worden afgelegd. Hier werd de dijkgraaf, mr. Van Engelen van Veen, aan H. M. voorgesteld. De heer van Vleuten leidde H.M. rond. Overal waar nog een boerderij be woond was, stonden de bewoners op den dijk, en met allen maakte de Koningin een praatje. Kapitein De Koningh zette H.M. den toestand uiteen, zoo als deze thans is. Een oud vrouwtje zei tegen de Koningin „De ellende is nu weer geleden, maar het is slim ge weest." Jonge vrouwen tilden haar kleintjes op naar H.M. Er waren oude besjes en pootige boeren, die H.M. lakoniek begroetten met mergen. Een aardig tafreeltje was, toen de Ko ningin het schilderachtige boerderijtje van den ouden Blokkaarl bezocht. Op de vraag naar hun leeftijd antwoordde hij verguld 75 jaar en mijn vrouw 73. Het moedertje kwam ook naar voren. „Wie ebben", zei zij, „nog een huns, dat is maar goed, want wie alte menschen binnen allied kold." H.M. bezichtigde ook de doorbraak. Hier stond het dijk- en waterschapsbestuur, waarmee zij zich een poosje onderhield. Bijzonder verguld gevoelde zich de dorpssluiswachter Mondriaan, toen H.M. hem inlichtingen vroeg over de door braak. Na om 12 uur te Zwolle het noenmaal gebruikt te hebben in den koninklijken trein, werd de tocht voortgezet naar Dalfsen. Uit Grave en omstreken. Sedert gister is het verval van buiten naar bin nen bij de doorbraak te Over-Asselt van 60 c.M. tot 50 c.M. verminderd. Daar er echter nog 25 c.M. water over de Veerstraat stroomt, en er nog een sterke stroom van de zoogenaamde brouwerij te Neder-Asselt af op de doorbraak staat, wacht men nog een paar dagen met het beginnen van de werken tot dichting van de doorbraad. Van de zijde van het veer den Tempel te Over-Asselt begint de kade, vlak langs de rivier gelegen, reeds boven water te komen het water stroomt dus van die zijde den buitenpolder niet meer in. Wat de stroomsnelheid, waarmee het water zich in Over-Asselsche Maas stort, eergister nog 138 6 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al wordeti ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven 2 O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2