UXOR. 1 De laatste Klap. 2 Z'n beste vriend.- i De Kampioenracer. 2. Drie Jokkebrokken. Overspannen Zenuwen vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel. Mijuhardt's Zenuwtabletten be antwoorden volkomen aan dit doel. 1508 Glazen bnisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. van de bruggen komt, zal het drijfijs tegen deze bruggen opstuwen, waardoor gevaar ont staat, dat de bovenbouw van de bruggen zal worden afgeslagen, met het geval, dat de dijken beschadigd worden, en een doorbraak zeer ernstig dreigt. De sterke vorst doet de dijken bevriezen, maar als de dooi invalt, zullen ze papperig wor den, zoodut de kaden gemakkelijk door de schol len kunnen worden vernield. De 150 man infanterie, die nog te Dalfsen aanwezig waren, zijn langs de dijken opgesteld. Haar toevluchtsoord. Toen de Maasdijk te Overasselt doorbrak, moest de landbouwer Van Haaren, wiens hoeve daar het eerst in het water stond, zich haasten zijn vee in veiligheid te brengen. Bij dit reddings werk ging een koe er van door. Ze bleef vermist tof drie dagen later, toen de vluchtelinge op een andere hoeve werd gevonden, staande in. hel bed op een opkamer. IToe't beest daar is gekomen is een nog"onopgelost raadsel. Bóeren-arbeider gedood. In het weiland van den veehouder W. N. K. aan den s Gravelandscheweg nabij den Keverdijk te Wcesperkarspel heeft zich gister een ongeval met doodelijlten afloop voorgedaan, waarvan de juiste toedracht niet kan worden vastgesteld. Het slachtoffer van dit ongeval, de gehuwde boerenarbeider G.H.,in dienst bij vorengenoem den veehouder, was met paard en wagen naar het land gegaan. Eenigen tijd later zag H.'s vrouw, het gezin H. woont in de onmiddel lijke nabijheid van de hofstede, waarop hij werkzaam was dat het paard op den Loodijk liep, en blijkbaar ,pp hol geslagen was. Vree- zende dat H. een ongeval overkomen zou zijn, ging de vrouw het land in en vond al spoedig haar man uitgestrekt op het land liggen. Aan de kleeding kon zij zien, dat de persoon, die daar lag, H. was, doch van de gelaatstrekken was niets meer te onderscheiden, daar schedel en aangezicht geheel verminkt waren, terwijl het bloed uit tal van wonden stroomde. Onmid dellijk werd hulp ingeroepen, doch deze kon hier niet meer baten. Het lijk van TI. werd naar een schuur gedragen, waar dr. Wartena, niet anders dan den dood kon constateeren. Uit de moddersporen, welke op de overblijf selen van het gelaat zichtbaar waren, wordt verondersteld, dat H. een trap van het paard gekregen heeft, waarna het dier op hol is gesla gen. De zoo tragisch om het leven gekomene laat, vrouw en 7 kinderen achter. zestien mijnwerkers en een reddingsploeg in de mijn- Plotseling hadden er toen opnieuw ver scheidene ontploffingen plaats. Volgens oogge tuigen zijn de leden van de reddingsploeg vrce- selijk verminkt. Treinbotsing. Een personentrein uit Antwerpen naar Brussel vertrokken is bij het station Schaerbeek op een goederentrein geloo- pen. Enkele reizigers werden gewond. Dc schade is aanzienlijk. Sterke vorst in Zwitserland. De koude is in geheel Zwitserland vooral in de Jura en de Alpen sterk toegenomen. In eenige dalen van de Jura bedraagt de temperatuur tot 30 graden onder nul. Op het meer van Gonstanz ondervindt de scheepvaart moeilijkheden. Het Amerikaansche m ij n c o n - flict verscherpt. Het stakingscomité van de mijnen der sfccnkoolmaatschappij van Pennsylvanië heeft besloten een actie op touw te zetten, welke beoogt de arbeiders, die voor het instandhouden van de mijnen nog op hun post zijn, eveneens in Staking te doen treden, ten einde op die manier sneller tot een resultaat in het conflict te komen. Men gelooft dat de stakers werkelijk van plan zijn alle we"k in de mijnen volkomen lam te leggen. E e n ,,n at" congreslid. Het lid van het Amerikaansche congres .John Langley is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens schending van de drankwet. Zijn ontslag is gister in het congres ingediend, nadat de rechter geweigerd had opschorting van het vonnis. Vlegelachtig optreden van fas cisten. Uit Innsbrück wordt, melding ge maakt van een vlegelachtig optreden van een bende fascisten tegenover den prins-bisschop van Brixen. Zij drongen Maandag j.l. tot in het particu liere kabinet van den prins-bisschop door, zwaar dampende en met rijzwepen gewapend en e'sch- ten den a stand van het kasteel Brunach om er een nvlitaire kazerne van te maken. Deze eisch werd natuurlijk afgeslagen. Vechtende politiemannen. De rijksveldwachter H. en de gemeenteveldwachter 1, beiden te Dordtsche Brug, onder Zwartemeer, waren naar Duitschland geweest om een zaak le onderzoeken. Op den terugweg bezochten zij een café. Naar het scheen waren zij boven hun bier geraakt, waardoor zij ruzie kregen en hand gemeen werden. De timmerman S., die eenige herstellingen in het café zou opknappen, kwam tusschenbeide, doch werd door een der twee met de revolver bedreigt. Daarop werd een gemeen teveldwachter gewaarschuwd en hoe onaange naam het ook voor hem was, moest bij tegen de beide politiemannen proces-veraal opmaken. IJ Uit de Lemmer wordt om gemeld In de Fricsche binnenwateren is reeds veel ijs. De zeilvaart over het Tjeukemeer is gesloten. Ook in zee is al veel ijs, vooral tusschen de Lemmer en Urk. Men meldt ons uit- Lemmer: Er is hier veel ijs in de binnenwateren. Alle binnenstoombootdiensten zijn gestaakt. Het water in zee staat buitengewoon laag. 5 Vaartui gen waaronder beide stoombooten van de Holk FrieslGron. lijn zijn dientengevolge vóór de haven aan den grond geloopen. Het water in de omgeving van Wychen is sinds hedenmorgen 6 uur 30 c.M. gewassen. De oorzaak hiervan is, dat op vele plaatsen in 1 overstroomde gebied het ijs zich begint vast te zetten en den stroom belemmert. Buitengewone Ministerraad Naar wij vernemen wordt er hedenmiddag weer een buitengewone ministerraad belegd. Overreden. Op den Glipperweg te Heemstede liep gister avond de heer P. J. de J. uit Hillegom met een jeugdig meisje, wonende te Heemstede, op het 'tramspoor. Vermoedelijk tengevolge van den hevigen wind hoorden zij de stoomtram niet na deren, zoodat de jongelieden door de machine gegrepen werden. Het meisje was zwaar verwond en'is in het ziekenhuis te Haarlem overleden ;de jongeman werd licht verwond. Weerbericht. Verwachting Matige, tijdelijk nog krachtige, later afnemende O.'tot W. wind, licht tot hall bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tot. strenge vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Belemmering treinverkeer. Men meldt ons uit A'dam Tengevolge van de sneeuwjacht was heden morgen in het treinverkeer eenige stagnatie ontstaan. De forensen treinen kwamen te A'dam met 'n vertraging van 20 min. a n hall uur bin nen. Braml en aanrijding. Men meldt, ons uit Delft Gister geraakte te Delft in de Molenstraat ten huize van den lieer B. een wieg in brand, waarin een kindje van 8 mnd- lag. toen de passecrende dokter H. het kindje dat brandwonden had beko men per auto naar het ziekenhuis vervoerde, werd de auto bij de Vlamingstraat door een vrachtauto aangereden. De moeder vluchtte met het kind naar het ziekenhuis. De aulo werd ernstig beschadigd- Strenge vorst. In Friesland heeft het gister en vannacht lo graden gevroren. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Jan. 14 Jan Kerknieuws. Scheuring in (le Anglieaansche Kerk De strijd die reeds jarenlang in den boezem van de Anglieaansche Kerk gewoed heeft tus schen hen, die een meer evangelische richting voorslaan en degenen die naar Boomsche ge bruiken en practijken overhellen, wordt, vol gens de „Westminster Gazette" steeds dreigen der en feller. Het is tot groote oneenigheid in Birmingham gekomen en vandaar verbreidt zich de openbare twist rondom. Evangelischen en ritualisten vergaderen op eigen houtje en doen elkaar allerlei heftige verwijten. Op het oogen- blik vergaderen in het Lambeth Palace de bis schoppen in geheime zittingen ter voorberei ding van de wijzigingsvoorstellen in zake het Prayerbook' en als deze. voorstellen in den herfst, voor de groote kerkvergadering worden gebracht zal de strijd aldus de „Westminster Gazette" moeten worden uitgevochten en kan luj wel licht, leiden tot «en crisis grootcr dan er ooi I na de reformatie is geweest. SPORT. Een veemmoordenaar gearre steerd? Door een beambte van de opsporings commando's te Hamburg is in den afgeloopen nacht den sergeant Hermann Voss gearresteerd, die er van verdacht wordt de veemmoorden te hebben gepleegd of er aan medeplichtig te zijn óf er van af te hebben geweten. Voss had, toen hij gearresteerd werd. valsche papieren bij zich. De marconisten-staking. Vijf honderd marconisten zijn te Londen nog in sta king. De vertegenwoordigers der stakers ver klaren, dat. 700 Schepen op zee zijn zonder radio personeel aan boord." Laatste Berichten. Vervuiling. Gisteravond omstreeks 7 uur trof een agent op den Coolsingel te R'dam een man aan, die niet meer verder kon loopen en in verregaander! staat, van vervuiling ver keerde. Op het politiebureau in de Paauwen- steeg bleek hij de 66-jarige zwerver R.K. zonder vaste woonplaats te zijn. De man is door den geneeskundigen dienst naar liet ziekenhui» aan den Coolsingel gebracht, waar bij zijn rei niging een zoo ernstige en diep ingevreten wonde, aan een zijner voeten werd ontdekt, dat tot on middellijke amputatie van dien voet moest wor den overgegaan. Londen I U' OS1/z Berlijn 5» 2J1/g Parijs9.31 V» Bel gif1129 12.08V4 - 59 23 - 9 33 - 1129 D e •ex-keizer geopereerd. Vol gens de Parijsche bladen heeft de ex-keizer eeni ge dagen geleden een kleine operatie aan een oor ondergaan, welke uitstekend is geslaagd. De Berlijnsche chirurg, prof. von Passow, die de operatie verrichtte heeft des avonds bij hem gedineerd, maar voelde zich plotseling ongesteld. Gelijk men weet is hij in det Diaconessenhuis te Utrecht 11a een operatie overleden. M ij n r a m p e n. Gistermorgen had een geweldige ontploffing plaats in de kolenmijnen le Wilbutton (Oklahama) Honderd mijnwerkers werden in de instortende schachten bedolven. Er bestaat weinig hoop, dat zij gered, kunnen worden. De explosie was zoo hevig, dat- diepe putten in den grond werden geslagen. Nader wordt nog door Reuter gemeld, dat een aantal redders, voorzien van gasmaskers, de ingesloten mijnwerkers trachten te bereiken langs de luchtschachten die nog niet versperd zijn. Een paar opgesloten mijnwerkers zouden met de reddings-brigade hebben kunnen spreken. Een telegram uit Foekoeola (Japan) meldt dat een ontploffing heeft plaats gehacl in een kolenmijn in Takamatsoe. Een persoon werd gedood en verscheidene gewond. Onmiddellijk na het blusschen van den brand begaven zich De toestand in 't Maas- en YVaalgebied. Men meldt ons uit Grave De ingevallen vorst heeft den toestand in het overstroomde land van Maas en Waal die, doordat het water viel, begon te verbeteren veel verslechterd. Op plaat sen waar geen sterke stroom staat begint een onafzienbare ijsvlakte zich te bouwen welke op 't oogenblik nog niet sterk genoeg is om het vervoer over te kunnen dragen en het tegelijkertijd onmogelijk maakt met bootjes er door te varen. De levens middelen-voorziening ondervindt hierdoor ern stige stagnatie. Hedenmorgen was echter het ijs zoo dik dat het vervoer er overheen mogelijk was daar het nu ook nog heeft gesneeuwd blijft den tocht over liet ijs zeer gevaarlijk. Bij Nederassell stroomt nog steeds het water door de doorbraak. Wychen zit geheel in sneeuw en ijs. Reeds gister was het mogelijk over het ijs te loopen. Men meldt ons later De bewoners van Maas en Waal hebben 2 angstige nachten achter zich. Daar er 'n felle OoSten-storm loeide en in den af geloopen nacht een sneeuwstorm zwiepte. Hulp verleening is totaal uitgesloten. Ook in verschil lende plaatsen zijn, tengevolge van het ijs, tele- phoonpalen afgeknapt, waardoor de toestand nog kritieker wordt. Te Dreumel zijn minstens 20 huizen inge stort. Ook te Alphen storten steeds meer huizen in. Reeds zijn 90 huizen in een ruine veranderd- Groote schade wordt geleden door het verloren gaan van levensmiddelen. In den Ooypolder. Men meldt ons uit Ubbergen De toestand in den Ooipolder is in den afgeloopen nacht weer kritiek geworden de polder is dichtgevroren en de vorst was zóó streng dat de golven bevroren de woningen zijn thans onbereikbaar. Zij, die zich niet, op aanmaning van den bur gemeester, van levensmiddelen hebben voorzien zullen in de volgende dagen niet alleen koude maar ook honger lijden. TVIen meldt ons uit Dalfsen: De bruggen te Ommen en Dalfsen worden door militairen bewaaktzij trachten de bruggen ijsvrij te houden, waarin zij gedeeltelijk slaagden. De genie uit Utrecht die hedenmorgen alhier is aangekomen hebben het ijs met springstoffen laten springen. De Hoofdingenieur van de Waterstaat de heei Van Linden van den Heuvel heeft zich heden morgen naar verschillende plaatsen langs den Vechtdijk begeven. ZwitseiTand-48.07 V, - 48 07 Amerika- 2.48^1# -2 48°/, -35.10 - 3o.10 Kopenhagen- 61.90 61 90 Stockholm.- 66.66 86^/, Madrid"- -3520 -^2° Milaan- 10 05 10.04 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 13 Jan. 14 Jan Londent 12.083/, 12.08 Berlijn"59.24 -59.23. Pariu, - 9.28 - 9,34 Brussel" - I- 11.29 V, -11.29»/, Zwitserland-48 071/, - 48.07 /2 Weenen -35.10 - 35.10 Kopenhagen61.92 V, - Stockholm- 66.65 - 66 65 ObIo50.75 - 50.75 Hew-York- 2 487/„ 2.48% Het Olympische Stadion. B. en W. van Amsterdam vragen 1.900.000 crediet voor den bouw van het Olympische Sta dion. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. 12 Jacobus z.v. G. L. II. Winkelman en A. van Dam v. Leeuwenhoeck- strsflt 4 Overleden: Jan. 11. JJ. de Goederen oud 37 j. Villastraat. 12. M. I. Kooij oud7j. Maasdijk. Gehuwd: Jan. 13. W. van der Stelt 20 j. en J. Rovers 20 j. W. H. Nicstadl 1 j. en A. Vroeg in de Weij 22 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Jan. v.m. 1.57, n.m. 2 10. 15 Jan. v.m. 2.46 n.m. 2.59 16 Jan. v.m. 3.35 n.m. 3.49. 17 Jan. v.m. 4 22 n.m. 4.36. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. Gcm. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 13 Jan. Aangekomen: s.s. Rissau, van Lissabon. Eng- s.s. Swazi, van Antwerpen. s.s. Tenbérgen van Ilarburg, béide om hier kolen té bunkeren in de W ilhelminahav en Amerikaansch s.s. Pearl Shell, tankboot, ledig van Hamburg om hier te dokken in de Wilhel- minahaven. SCHIEDAM, 13 Jan. Vertrokken: Eng. s.s. Westborough, van Novorossisk naar Aalborg. Noorsch s.s. Nina, van Antwerpen naar Gonstan- tinopel. Noorsch s.s. Ornefjell, Van Leneriffe naar Emden. HARBURG, 13 Jan. Aangekomen s.s. Agi lity, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. LONDEN, 13 Jan. Aangekomen s s. Auda city, met olie van Schiedam. Handelsberlchtea. Telegrammen. OVERAL STORM. LONDEN, 14 Jan. (draadloos). Uit Madrid wordt" gemeld, dat. bij 'den storm in Catelonic 200 visschersvaartuigen in een springvloed zijn gekomen. Verscheidene plaatsen zijn over stroomd. T MADRID, 14 Jan.(draadloos). In Catelomc, vooral in Barcelona heeft het hevig gestormd en zijn vele plaatsen overstroomd. Er zijn vele gewonden en dakloozen. DE MIJNRAMP. NEW-YORK, 14 Jan. (draadloos). Gemeld wordt dat het aantal dooden bij de mijnoutplof- fing in Oklahoma 90 bedraagt. Acht geredden liepen over de lijken van hun kameraden om naar buiten le komen. POLEN. WARSCHAU, 14 Jan. (draadloos). Skrzynski verklaarde aan vertegenwoordigers van de regeeringscoalitie, dat het noodzakelijk is buiten- landschc deskundigen te verzoeken, een program voor de saneering van den financieelen en econo- mischen toestand van Polen te ontwerpen. De leiders van de nationalen en de socialisten hebben zich hiermee vereenigd. KOUDE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 14 Jan. (draadloos). De koudego strekt zich over geheel Europa uit. In Duitsch land werden temperaturen geregistreerd tot 20 graden onder nul. In de gebieden rondom het Finsche meer werden temperaturen van tot 30 gr. onder nul geconstateerd. Financ. en Econ. Mededeelluqen. De Méxicaansehe schulden. Het internationale bankierscomité voor de Mexicaansche buitenlandsche schulden heel beden officieel tnededeeling gedaan van net plan betreffende de hervatting der rentebetalin gen op die schulden, zooals dit in October is vastgesteld. Het comité dringt er bij de '-J1. 11 houders op aan, dit plan te aanvaarden. Ubl:ga- tiehoiiders, die de regeling niet, w(nschcn aan vaarden wordt Verzocht daarvan voor 18 Februa ri kennis te geven. Beun van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Jan. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 19. Namens de commissie voor de noteenng. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 14 Jan. Men noteert voor Spiritus 100 f22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" Heden 12.70 per ketel. Advertentlën. Deze week 3 HELDENSPELERS 3 1. Georg O'Brien. 2. W. S. Hart. 3. Buck Jones. Vanaf Vrijdag Geweldige Bokssen§a- tiefilm met Georg O'Brien. Wild-Westsensalie met W. 8. Hart. Vanaf Dinsdag Heldensensatie met Buck Jones. Oerkomiscb. Voor de Matinees Zaterdag 51/, uur Z'n beste vriend en Zondag 2 en 6 urn- De Kampioenracer VERWACHT164 36 Georg O'Brien In Het IJzeren paard. ■d

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3