Kon. Nationaal Steuncomité. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Vliegen betreffende stopzetting der nitkeeringen van bijslag op de ongevallenrente heeft deministervan arbeid,handel en nijverheid het volgende geantwoord 1. Het is ondergeteekende bekend, dat de uitvoerende commissie van het Koninklijk Natio naal Steuncomité, aan de organen, die zich met het uitkeeren van bijslag op ongevallenrente be lasten, heeft medegedeeld, dat het comité zijn werkzaamheden beëindigd, doch dat het tevens besloot, de ongevallenrentetrekkenden, wien tot nu toe een bijslag op hun renten werd uitbetaald, nog tot den datum van 1 Maart a.s. in het genot van den bijslag te laten. 2. Naar ondergeteekende is gebleken, houdt het voorgaande verband met het besluit van de Tweede Kamer, om zich te vereenigen met de conclusiën van door de commissie voor de staats uitgaven uitgebrachte verslagen, het Koninklijk Nationaal Steuncomité betreffende, uit welke besluiten genoemd comité de gevolgtrekking heeft gemaakt, dat 't niet langer het vertrouwen geniet, hetwelk het comité voor de uitvoering van zijn taak onmisbaar acht. Door de regeering is aan het Koninklijk Na tionaal Steuncomité de verzekeringgegeven, dat die opvatting van de uitspraken der Kamer op een misverstand meet berusten dat de waar deering voor en het vertrouwen in den arbeid van het comité, dat jaren achtereen op de meest belangelooze wijze een zeer belangrijke en zeer omvangrijke werkzaamheid met het meeste succes heeft verricht, in geen enkel opzicht zijn verminderd, en dat de regeering het dan ook op hoogen prijs zou stellen, indien het comité, zoo lang de beschikbare middelen dat gedoogen, de van dat comité uitgegane toekenning van rente- bijslagen zoude willen voortzetten. Volledigheidshalve worde nog medegedeeld, dat de beschikbare middelen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité nog ingeveer 400,000 bedragen, waarvan ongeveer 180,000 per jaar voor bijslag aan bepaalde ongevallenrentetrek kers benoodigd is. Daar het benoodigde bedrag jaarlijks vermindert, ten gevolge van overlijden, enz., zal het Koninklijk Nationaal Steuncomité met zijn beschikbare middelen deze bijslagen nog eenige jaren kunnen geven. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat reeds geruimen tijd het Koninklijk Nationaal Steuncomité zich uitsluitend met afvvikkelng van loopende zaken bezighoudt. De watersnood en 's lands schatkist. Op de vraag van het lid der Tweede Kamer den heer Braat Is de minister bereid, spoedig maatregelen te nemen om de door den jongsten watersnood ge teisterde personen en gemeenten aan de openbare liefdadigheid te ontrukken, door hen uit 's Rijks schatkist schadeloos te stellen Heeft de minister van binnenban dsche zaken en landbouw geantwoord Ondergeteekende heeft zich in hooge mate ver heugd, dat ook thans, evenals na de stormramp iri den jongsten zomer, het leed, dat aan vele landgenooten overkomen is, door de natie als een gezamenlijk leed is gevoeld, en dat zij, die per soonlijk van schade zijn vrijgebleven, door dank baarheid en deelneming worden opgewekt de lasten der anderen mee te dragen. Indien deze treffende uiting van het nationaal saamhoorigheidsbesef als „openbare liefdadig heid" moet worden aangeduid, zou die zelfde benaming zeker niet minder gelden voor een uitkeering uit 's Rijks schatkist. Ondergeteekende ziet haar nog iets anders en hoogers en is niet voornemens, haar te'dooven dmr een toezegging als gevraagd wordt. Een zonderling verlof. De „Voorwaarts" maakt melding van een eigenaardig geval van bevoorrechting door 'n wethouder van Vlaardingen ten opzichte van een onderwijzer aldaar. Het geval heeft zich, naar wij aan dit soc.- dem. orgaan ontleenen, als volgt voorgedaan Aan den onderwijzer W. van de Linde, is, toen hij een betrekking kon krijgen als inspec teur van een levensverzekering, op 15 Nov. 1924 verlof verleend uit zijn betrekking met behoud van salaris. Dit verlof heeft tot 31 Dec. 1925 geduurd. Gedurende dien tijd heeft de be doelde onderwijzer zijn volle salaris, ƒ2400 per jaar, opgestreken en daaryan aan den door hem gestelden plaatsvervanger uitbetaald 1066 per jaar. „Wanneer de gewone weg en de wettelijke weggevolgd was, zooals ook geschied is tegenover andere Vlaardingsche onderwijzers bij verandering van betrekking, dan had de heer Van de Linde gewoon ontslag gekregen en had zelf het risico moeten dragen, dat hij liep bij het verlaten van het onderwijs. Er werd in Vlaardin gen op de Secretarie gewoon gehandeld of ge noemde heer nog onderwijzer was. Men liet hem een uitbetalingsmandaat teekenen en hij voldeed dan zelve als particulier zijn plaatsvervanger." In de dezer dagen gehouden gemeenteraads vergadering van Vlaardingen zijn daarover tegen den vrijz. wethouder van onderwijs C. G. Roos harde woorden geuit. Het R. K. raadslid Rey had eenige vragen aan B. en W. gesteld en ook de soc.-dem. en chr.-hist. raadsleden kwamen tegen de handelwijze van den wethouder,in opstand. De heer Roos beriep zich op den inspecteur van het L. O. én waar deze geen reden had gevonden om in te grijpen, meende de raad te moeten be rusten. De wethouder had deze onderhandsche regeling getroffen, om den betrokken onderwijzer zijn pensioen-aanspraken te doen behouden. Op denzelfden dag evenwel, dat de wethouder in den raad deze uiteenzetting gaf (op 31 Decem ber 1925), kreeg de reorganisatie haar beslag en werd de langer dan een jaar met verlof zijnde onderwijzer Van der Linde overgeplaatst naar een school, welke werd opgeheven. Daardoor behoorde deze onderwijzer tot het personeel dat afvloeide en zou hij automatisch recht op, pensioen en wachtgeld hebben. Er is lang en vinnig gepraat in den Vlaarding- schen raad en het resultaat was, dat een commis sie van onderzoek benoemd werd. Christelijke Transportarbeiders-Internationale. Op 13 Januari 1926 werd te Rotterdam de 5de Internationale Christelijke conferentie voor het Transportwezen gehouden. Nadat de vertegenwoordigers uit verschillende landen waren begroet door den heer Kuhn, voor zitter der conferentie, werden de notulen van de vergadering te Hamburg goedgekeurd. De heer Brussel deelt zaken van huishoudelij- ken aard mede, waarna de heer J. Zwaga een inleiding houdt over den invloed van de christe lijke vakbeweging op het continent, waarbij werd geconstateerd, dat deze zoodanig is, dat ze met recht mag opeisc.hen, door de betrokken instan ties te worden erkend. De arbeiders, staande op christelijk standpunt, zullen worden opgewekt, mede door schriftelijke propaganda, zich in bij de christelijke Interna tionale aangesloten bonden te organiseeren, en hun volle medewerking te geven. Op 14 Januari werden de reeds op 13 Januari aangevangen debatten over het vraagstuk van het verkeer per motorwagens, voortgezet. Breed voerig werden de verschillende vraagstukken, daarop betrekking hebbende, besproken. Tenslotte wed volgend besluit genomen, na dat aan het hpstuur opdracht was gegeven, voor de eerstvolgende conferentie over dit vraagstuk een referaat te doen houden. Het besluit luidt als volgt „De christelijk georganiseerde chauffeurs, op 13 Januari 1926 te Rotterdam in een internatio nale conferentie bijeen, hebben hun houding vastgesteld inzake een reeks van vraagstukken, welke voor de chauffeurs van groot belang zijn, en waarvan de internationale regeling een dringende noodzakelijkheid is geworden. „In het bijzonder hield de conferentie zich bezig met de navolgende punten, welke naar haar meening onverwijld internationaal geregeld moeten worden nachtelijke verlichting der nummerborden en der signaal-instrumenten uniforme regeling der bepalingen inzake uitwij ken en passeeren, aanbrengen van geëigende waarschuwingóteekens bij spoorwegoverwegen en wegkruisingen, vooral des nachts oprichting van rijks- en gemeentescholen tot opleiding van chauffeurs, alsmede vaststelling van minimum voorschriften inzake bevoegdheid en leeftijd van chauffeurs stoffeering der chauffeurszitplaatsen en aanbrenging van beschermingsmiddelen tegen ••dechte weersgesteldheid." Een aantal eischen van verdergaande strek king, welke eveneens ter sprake kwamen, zul len door de aanwezige afgevaardigden eerst nog in hun nationale besturen nader overwogen wor den, om dan op een binnenkort bijeen te roepen nieuwe conferentie tot het nemen van definitieve besluiten te kunnen overgaan. Aan het bestuur der Internationale Christe lijke Transportarbeidersfederatie werd opgedra gen, ten spoedigtse aan het Internationaal Ar beidsbureau te Geneve aLmede aan de speciale Technische Commmisie van den Volkenbond de wenschen kenbaar te maken, welke ten aanzien van de internationale regeling der voorschriften inzake de sociale bescherming van beroepschauf feurs gekoesterd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Watersnoodcomité Schiedam". Algemeen e geldinzameling. Op Zaterdag j.l. is de algemeene geldinzame ling aangevangen. De door den burgemeester gewaarmerkte inteeken lij sten worden huis aan huis aangeboden. Helpt allen mede het leed van de geteisterde streken te verzachten. Stadgenooten Geeft Door de Coöperatieve Bakkerij en Verbruikt vereeniging D.E.S. is aan het plaatselijk Water snood Comité afgedragen 100.—- en door de werklieden van Hollandia, vereenigd in de Ver eeniging „Onderling Belang" 50. Door de k i n derzen din gveree- niging .diet Mosterdzaadje" is aan het plaatse lijke Watersnoodcomite afgedragen 11.50» van N/N. ƒ1.— Radio-avond. Morgen, 19 Januari, geeft de Hanze voor haar keden en introducée's een radio-avond. Het program, waarvan met de-afwerking te 8.10 aangevangen wordt, huidt. als volgt: 1. Quartet voor piano, viool, alt, violoncel 2. Con cert voor twee violen 3. Rede van den heer J. P. de Brabander4. Rede van den heer Chris Jansen 5. Larghetto Cancien Catalan Serenade 6. Ouartet voor piano, viool, alt, violoncel. Slrceknct. In de maand December werden van Schiedam naar Rotterdam 72701 telefoongesprekken ge voerd van Rotterdam naar Schiedam 65722 ge sprekken tezamen werden dus 138423 gesprek ken tusschen Rotterdam en Schiedam gewisseld. De sneeuw. \oor de sneeuwopruiming zijn hedenmorgen, door de arbeidsbeurs een 160 man tewerkgesteld. ^illioenen Dokteren 196 12 Het ijsvermaak in onze stad. Velen hebben gisteren van de gelegenheid ge profiteerd, op het vrijwel goed berijdbaar ijs, een baantje te maken. Het IJsclub-terrein was in goede conditie zoodat de animo niets te wenschen overliet. Vooral op de plassen rondom de stad hebben velen zich wederom op ouderwetsche wijze ge-, amuseerd. Aan den Rotterdamsche dijk was het zwart van een wremelende menigte. Schoonrij- ders en krabbelaars krioelden dooreen op het groote ijsvlak. Het was een waar winterfeest en velen zullen hopen dat vrouwe vorst nog eenige dagen haar macht zal toonen. Naar we vernemen, wordt er door de Schie damsche IJsvereeniging tegen a.s. Woensdag een ringrijderij op de schaats georganiseerd. Bijzon derheden over dezen wedstrijd zullen morgen gepubliceerd worden. Huwelijksfeest. De heer P. Groenendaal sr., Waiande 87,een Verdienstelijk katholiek stadgenoot viert Woens dag 20 c(ezer, zijn 40 jarig huwelijksfeest. De heer Groenendaal is o.a. oprichter en eerste voorzitter der Schiedamsche Vereeniging van huiseigenaren, oprichter en commissaris der huizen Mij. „Vooruit" oprichter en commissaris der N.V. Maasbank, de groote stuwkracht en oprichter van het H. Theresia van Lisieuxfonds etc. om niet van andere goede werken te spreken waarvan hij de bezielende kracht is. Moge het echtpaar nog lang voor elkaar ge spaard b'ijve Voor de Ver. tot bescherming van zuigelingen. Door eenige dames bezoeksters van het con sultatie-bureau voor zuigelingen en andere be langstellenden, is een comité opgericht, wat tot doel heeft om bovengenoemde vereeniging een bazaar aan te bieden bij haar 123/2 jarig ju bileum. De dames zullen handwerk en kleedingstukken vervaardigen voor deze bazaar. Allen die genegen zijn, artikelen voor dit doel beschikbaar te stellen, of die persoonlijk mede willen werken, kunnen zich aanmelden aan on derstaande adressen le voorzitster-zuster A. M Mulder, Amalia van Solmstraat 31 Ie secreates e mej. G. M. Bever- s uis, Amalia van Solmstraat 31 le penning- meesteresse mevr. W. Weelandt, Oude Maas straat 166 2e voorz. mevr. LIarmelen, Smale- veldstraat 56 2e secr. mevr. Akkerman, Haven- dijk 1626 2e penningm. mevr. Osucrhaus, Paral lelweg 98a mevr. Monhemius, Haven dijk 202 mevr. Mulder, Havendijk 162a en mevr. Berg- ijk, Gordonstraat 256. Sehiedamsehe woninggids. Zooab. uit een annonce in ons blad blijkt, zal ci eerstdaags door het vaste goederenbureau Dupont een woninggids verschijnen, die naar wij meenen in een lang gevoelde behoefte voorziet. Gevonden voorwerpen. Ie bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags k. schoentje, glacé d. handschoen, rozenkrans, herdershond, gewicht. Bij vinders: portemonnaie met inh., N. de l^ruijf, Brouwerstr. 11 zwart hondje; Dr.Ra- nits, Tuinl. 96; paal M. Goedhart, Brandpad 25; rolletje zijde, B. Engering, Iloogstr. 180 trui, A. Sprong,Kinderbuurt 20 autolantaarn, J. van Wagtendonk, KI. Groenendal 10 beursje inh., rozenkrans L. Kroon, Strijenschestr. 14 rozenkrans in etui, H. Peters, L. Achterweg 8/3 Lip's sleutel, J. Elgers, Oosterstraat 65 kinder schopje, W. v.d. Heijden, Stadhouderslaan 6 k. handschoen, J, de Kaper, K. Kerkstr. 9a ring met 2 sleutels, W. van Dijk, Pernisschestr. 6 k. kousjes, N. Ligthart, Rhoonschestr. 2 d. handschoen, W. de Regt, N. Maasstr. 76 taschje en blikje, A. Katoen, Zwartewaalschestr. 52 k. taschje met inh., A. Brandes, Aleidastr. 140 h. handschoen, C. de Wit, Fabristr. 50 c wiel van k. wagen, F. Wesi-.el, N. Sluisstr. 10 sleutel, J.v.d.Gaag, Groenendal 5; portemonnaie met in., J. van Buijtenen, VolmarijnsLr.1106 Rotterdam zijden das, L. van Aken, G. Ver- boonstr.6 groentenmand, Rozenbcom, Schie- damscheweg 19 Vlaardingen kanarievogel, F. Bovenberg, Havendijk 164 zak spruiten, M. Boomsluiter, I Jsselmondeschestr. 32 portemon naie met inh. J. van Zwet, Hoogstr. 7 bood schappentas!), L. deGroot, Nieuwstr. 16a beurs je met inh., M. v.d. Kraan, Brugmanstr. 42a d. portemonnaie met inh. J. IJsselsteijn, N. Maasstr. 60 heipaal, van der Zwet, Brugwachter Appelmarkt. L* ij S t van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland: M. Barselaar, Schiedam Mej. M. J. de Man, Maassluis Mej. R. Roskam, Haarlem Postkantoor letter B., den Haag Mej. J. Stam, Wassenaar P. de Vries Horsen a/d WaalMej. J. v. Kerklaan, Kethel. Briefkaarten binnenland: Mej. J. de Groot, Naarden Jo van Heemst, Schie dam Kardolos, Den Haag Kraki, Amsterdam J. H. Lam.mcrs, Eindhoven J. C. Goes Lau- ble a Sonneveld, D. A. Larooij, Bergen op Zoom Gerrit van Sluis, Laren. Brieven buitenland: Citroen Auto- ntobielen, Parijs A. FI. Oudewater, Valencien nes. Briefkaarten buitenland: A. Ris- seeuw, Hamburg. Ter gemeentesecretarie is in de week van 1016 Januari aangifte gedaan van 3 gevallen van Roodvonk en 29 gevallen van ma zelen. UIT ROTTERDAM. Het Pliilharmoniseh orkest. Ilet. was Zaterdagmiddag in de groote Doele- z'aal wederom een waar kunst-matinee, want een perfect program heeft de c.a. duizend aanwezigen eenige genotvolle uren bezorgd. Voor de pauze werd door Feltzer met zijn, in Rotterdam zoo gaarne geziene troep de 5e Sym phonic van Beethoven op sublieme wijze ver tolkt. Vervolgens verscheen de bekende declamator Gheo Brettani ten tooneele om „Jung Olaf" en na de pauze „dasHexenlied'Voor te dragen, beide met begeleiding van het geheele orkest. Een ge weldig applaus mocht lrij, en met recht,oogsten, want zoowel door zijn welluidende stem als door zijn voordracht heeft hij de toeschouwers weten te boeien. Als no. 1 na de pauze werd „Wijdingsnacht" van Henri Zagwijn ten gehoore gebracht. Het is een machtige orkest-partituur. r Een daverend applaus waarin ook de compo nist zelve betrokken werd betuigde de ingeno menheid voer zijn compositie. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Ieder schaatsenlicfhebber zal 't gister opge vallen zijn dat 't bezoek op de Schiedamsche ijsbaan vrij gering was, ondanks de uitstekende conditie waarin de baan, dank zij de goede zor gen en activiteit van 't voortst,revende bestuur, verkeerde. Men kan zich zeU geen grooter genoegen, 'L bestuur geen beier blijk van waardeering ver zorgen dan door lid, te worden. Als men rekenl dat het onderhoud der baan, vooral zooals nu gedurende en na sneeuwval 90 per dag kost, ligt 't voor de hand dat met een gering aantal leden als waarover de ijsclub nu beschikt, der gelijke kosten niet. bestreden kunnen worden. Laat alle liefhebbers van de zoo bij uil stek IIol- landsche ijssport zich als lid opgeven, de lage contributie 2 50 per jaar) stelt iedereen hier toe in staat. Wanneer het ledental niet toeneemt zal het onderhoud van de baan gestaakt moeten worden, en Schiedam geen goed berijdbare ijs vlakte meer bezitten. J W van Wassenberg Gemengd Nieuws. DE OVERSTROOMINGSRAMP. Het hoofdbestuur van het Nederlandsce Roode Kruis mocht dezer dagen Van twee dames resp. ƒ15.000 en ƒ5000 ontvangen, terwijl het Amerikaansche Roode Kruis het door bemidde ling Van dcnAmerikaanschen gezant een cheque groot 10.000 deed ter hand stellen ter leniging van den nood der door de ramp geteisterde ge bieden. De Ligue des Sociétés de la Croix-Rouge te Parijs zond een cheque groot 2000. De derde verantwoord i ij gni - lijst van het R.K. Huisvestingscomité të 's-Her- togenbosch wijst een totaal aan van 166.000. Uit Doetichem. Zaterdag 12 uur heeft cle stoomtram ZutphenEmmerik den normalen dienst hervat, en zullen de trams weer het ge heele traject kunnen berijden. Het herstel Van de lijn Van Zutphen tot den Boterboer ging met heel veel moeilijkheden gepaard over een af stand van eenige K.M. moest de lijn als het ware uit het ijs worden Vrijgehakt, en het herstel werd bovendien nog bemoeilijkt, doordat tal van ge velde boomen, die langs den weg lagen, door liet water waren opgenomen en tusschen de rails geworpen. Ernstige schade is er ook aan gericht in het Missiehuis t.e Steyl.dat ten deelo diep in het water heeft gestaan. Met groote kracht?inspanning hebben de broeders echter hun mooie drukkerij, boekhandel en museum vrij weten te houden. Te Velden en Arcen is er vooral schade in de huizen en bij de boeren onder de bevolking aan voorraden, winterpro visie, hooi en uitgezaaide veldvruchten. Vee is hier weinig of niet omgekomen; rrlcn heeft alles tijdig in Veiligheid kunnen brengen of nog achteraf gered. Collecte in een ziekenhuis. Naar wij vernemen, heett ook te Amsterdam iemand in het ziekenhuis aan de Zuidwal het initiatief tot een collecte genomen, met het ver rassend resultaat dat patiënten en personeel een bedrag van 400 bijeen hebben gebracht. Deze bijdrage van lijdenden aan lijdenden heeft, dunkt ons, iets heel sympathieks. Het gat in den d ij k; Eergistermiddag is men te Neder-Asselt, be gonnen met de eerste werkzaamheden ter dich ting van het, gat in den dijk. Heden is het werk voortgezet. Het gat in den dijk bij Ellecom werkt nog steeds. gebruiken ze. noemen ze het eenige werkelijke hoestmid del. 7000 attesten. Se dert 40 jaar beproefd. Ze genezen absoluut zeker en snel hoest, kinkhoest, vastzittend slijm, keelpijn, catarrhe, heeschheid en alle aandoeningen der ademhalingsorganen. Geen medicijn- smaak. Kinderen zijn er direct dol op. Door het hooge moutextract-gehalte voedzaam en versterkend. R 2 Pukje 40. doos 75 cents bij Apoth. en Drog. Let op het merk „3 Dennen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) - Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2