DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN feuilleton. De Schal van Montcalm. Woensdag 20 Januari 1920, No. 14458 A Advsrtintilni 15 regels 1.75, «Ik» r«gsl daarboven 35 ui, 3 m«>ï plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msd»d«ehngen 75 c p«r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk sdverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Inieteominunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent. franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets met Officieel Kerk bericht 10 ets. j.nn l» ,,nr||.g van sffl Gratis-Ougevallenverzekering 500 bij !ev^Sïïge geheele invaliditeitf 206 bij verlies van een hand, voet of oog i f -00 Ibq dood IriOOJby ve Schieda- duim; t «0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vlnger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.VCT». d>dk Niet christelijk. Uit het gister in cns blad afgedrukte commu niqué der Ft. K. Staatspartij, over de vergadering van de R. K. Kamerclub op 12 Januari, hoe ongelukkig van stijl en vaag van uitdrukking dit is, valt toch het volgende op te maken le. Door zelfs een gebrekkige en ongewenschte oplossing van de gezantschapskwestie te aan vaarden heeft de R. K. Kamerclub bewezen terwille van het landsbelang een groot offer te willen brengen, waardoor de beschuldiging van roode en liberale zijde over de Roomsche koppig heid laster is geworden. 2e. De eenstemmigheid waarmede dit besluit genomen is, demonstreert, alle geruchten ten spijt, dat de eenheid in onze fractie gelukkig nog bewaard is. 3e. De C. H., die bereid waren op hetzelfde vergelijk de samenwerking te herstellen, trokken zich weer terug voor den eisch van de R. K., dat, zij hun stem aan eventueele moties van afkeuring of teleurstelling dienden te onthouden. Zoodat zij, de kern der zaak aanvaardend, om een slag in de lucht of liever om een gebaar voor de tribune, het behoud van een christelijke regeering prijs gaven. Terecht schrijft dan ook het „Centrum" „De houding der Christ.-Hist. is onbegrijpe- hjk. Hadden zij dit compromis eenvoudig afge wezen, zij bleven er mee op den op 11 November ingeslagen verkeerden weg. Maar dat zij, het compromis aanvaardende, op grond daarvftn het Kabinet zouden doen aanblijven met de verklaring, dat door het gesloten compromis de oorzaak der crisis was weggenomen, toch terstond daarna hun teleur stelling, of zelfs hun afkeuring, van dit com promis zouden willen uitspreken, dit is van een polilieke onbenulligheid en onbetrouwbaarheid .tevens, welke wij zelfs van de tegenwoordige Christ.-tlist. Kamerfractie niet mogelijk hadden geacht. De Katholieke Kamerfractie, haar Pappen heimers kennende, heeft dus wel zeer voorzich tig en verstandig gehandeld om zich tegen deze, door ons onmogelijk geachte mogelijkheid, bij voorbaat te dekken." Wanneer na dit schandelijk gebeuren de C. H. Unie, het „christelijk" nog in haar naam houdt, is dit wel het toppunt van onbeschaamd heid. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Kabinetscrisis opgelost. Nadat gister gedurende den geheelen dag be sprekingen hadden plaats gevonden, ten einde een oplossing in de regeeringscrisis in Duitschland te verkrijgen, heeft president Hindenburg om zes uur de leiders der democraten, van het cen trum, der Duitsche volkspartij en der Beiersche volkspartij ontvangen. In een toespraak wees de president erop, dat de nood van het vaderland onvoorwaardelijk eisclit, dat de regeeringscrisis die toch al veel te lang duurt, thans zoo spoedig mogelijk wordt opgelost. Na deze toespraak begaven de fractieleiders zich naar de Rijkskanselarij, waar hun door Rijkskanselier Luther de navolgende minister- lijst werd voorgelegd. Luther, Rijkskanselier (blijft aan). Stresemann, Duitsche volkspartij, Buiten- landsche Zaken (blijft aan). Külz, democraat, Binnenlandsche Zaken. Reinhold, democraat, Financiën, (thans mi nister van Financiën in Saksen). Curtius, Duitsche volkspartij, Economische Zaken. Brauns, centrum, Arbeid (blijft aan). Marx, leider van het centrum, Justitie. Gessier, Rijksweer (blijft aan). Krohne, Duitsche volkspartij, Verkeerswezen lijft aan). Stingl, Beiersche volkspartij, Posterijen (blijft aan). Voor de portefeuille van Voedselvoorziening moet nog een minister worden gezocht, (nu Hepp naar gemeld, daarvoor niet in aanmerking wil komen) en wel onder de leden van het centrum. Met de portefeuille voor de Bezette Gebieden zal zich voorloopig Marx tegelijk met die voor Justitie belasten. Nadat in den loop van den avond de fracties van Centrum, Volkspartij, democraten en Beier sche Volkspartij hun goedkeuring hadden ge hecht aan de door Luther voorgestelde bezetting der Rijksdepartementen, deelde de Rijkskanse lier aan den Rijkspresident mee, dat het kabinet der middenpartij en tot stand gekomen was. Flet kabinet, welks samensteljing overeenkomt met de geseinde lijst, is door den Rijkspresident goedgekeurd. HONGARIJE. Debat in het parlement. In de zitting van de tlongaarsche nationale vergadering verklaa de de voorzitter gister Na onze laatste zitting is de tlongaarsche natie het middelpunt geworden eener treurige wereld sensatie, door de niet genoeg te veroordeelen misdaad der francsvervalschingen. Ik geloof, dat om deze zaak spoedig op te lossen, alles gebeurd is, wat de wet en het boven alles gaande welzijn des vaderlands gebiedt. Toen de minister-president Bethlen aan het woerd kwam, brak aan de uiterste linkerzijde rumoer uit en geroep „Aftreden Aftreden De regeeringspartijen brengen hem een storm achtige ovatie, waardoor de linkerzijde tot nog heviger betoogingen geprikkeld wordt. Bethlen verklaarde Ik wil de nationale vergadering" uitsluitend over de inzichten en voornemens der regeering oriënteeren. Ik wil mij aan de verantwoordelijkheid niet onttrekken om de 'bijzonderheden over de ontdekkingen in zake de vervalschingen mede te deelen, doch dit zal eerst na afsluiting van het onderzoek mogelijk zijn. Het onderzoek is op het oogenblik in handen van het gerecht. De handen der regeering zijn volkomen zuiver. Zij zal het onderzoek doorzetten. De regeering is bereid tot een verregaande samenwerking met de Fransche politie, zoover daarvoor een grondslag bestaat in de internatio nale overeenkomsten en de Hongaarsche wet geving. Flet staat boven twijfel verheven, dat de bij de zaak betrokken personen in overwegende meerderheid geen stoffelijke voordeelen nage jaagd hebben. Er zijn geen aanwijzingen dat er gevaar voor een Putsch bestaan zou hebben. De Justitie zal de zaak tot in de laatste schuilhoeken onderzoeken. Wat de beweerde politieke oog merken betreft, daar willen wij .geen aandeel aan hebben. De afgevaardigde Natasies (soc.) roeptGij verloochent uw spitsbroeders (Beweging rechts en in het Centrum). De voorzitter roept Natasies tot de orde. ENGELAND. Bereidwilligheid tot ontwapening. De eerste lord der Admiraliteit Bridgeman heeft gisteravond in een rede te Ludlow gespro ken over de vlootpolitiek der Britsche regeering. Hij zeide, dat Engeland, hoewel het een land is, welks bestaan meer dan eenige andere natie af hangt van de zee, zijn nieuwbouw zoo lang moge lijk heeft uitgesteld. Het is niet algemeen bekend, aldus de minister, dat andere groote maritieme mogendheden, zooals de V. S., Japan, Frankrijk en Italië, na den oorlog en profiteerende van de lessen van den oorlog, meer dan 300 oor logsschepen op stapel hebben gezet, terwijl Brittannië er slechts 11 aanbouwde. Hoewel Groot-Brittannië maar al te begeerig is en bereid, om tot een of andere overeenkomst toe te treden, welke veiligheid voor het land zou brengen en waarbij de bewapening hetzij ter zee of te land of in de lucht kon worden beperkt, moet het zoolang andere landen voortgaan met zich te wapenen, er voor zorgen, dat het niet in den steek gelaten wordt. BELGIE. Inkrimping van den d i e n s 11 ij d. De regeering zal ter voorloopige regeling van het vraagstuk der inkrimping van den militairen diensttijd een wetsontwerp indienen, waarbij een diensttijd van 10 12 maanden naar ge lang van het wapen aan de lichting 1025 er zelfs aan de tweede helft van dg lichting 1924 wordt toegestaan. Flierdoor zal men een politieke crisis ver mijden met het oog op de financieele debatten in het parlement. Na afloop daarvan zal men een algeheele militaire reorganisatie in studie nemen. In de Vereeniging van Katholieke Clubs heeft oud-minister Segers verklaard, dat het vertrek van generaal Kestens een ernstig feit is, waar door zoowel de oneenigheid onder de rechtsche katholieken als de kracht der socialisten in den boezem der regeering worden bewezen. De katho lieken, zeide hij, hebben groote concessies gedaan om het katholiek-socialistische ministeiie te handhaven, maar zij hebben er niets voor in ruil teruggekregen. 40) XV. Loon naar werken. Gehoorzamend aan de bevelen van den Woud- looper, klom Themistocles met een vlugheid, waarover hij zich zelf verwonderde, in een der pijnboomen, welke hun lange takken tot bo ven den martelpaal uitbreiden en verdween weldra in het gebladerte. Met de meest moge lijke voorzorgen kroop hij vervolgens langs de takken tot boven de hoofden der twee slachtoffers. Daar aangekomen bleef de neger heel rustig liggen, een gunstig oogenblik afwachtend. Na eenige minuten wachtens waren de toebereidselen tot de pijniging afgeloopen. „Dat de ^krijgslieden nu hunne plaatsen innemen." riep Bloedend Oog. „Weldra zullen hun oren aangenaam aan gedaan worden door de smartkreten hunnef vijanden. De geheele bende gehoorzaamde. Er heerschte een oogenblik van verwarring, gedurende welken tijd de bloedpaal bijna ge- JAPAN. Geweldige bevolkingsaanwas De „Daily Mail" meldt uit Tokio, dat de pu blieke opinie in Japan zich ernstig ongerust maakt, over den bevolkingsaanwas, zooals die blijkt uit het resultaat van de jongste volks telling, volgens welke het aantal inwoners van Japan gemiddeld met 750.000 zielen per jaar toeneemt. Ongerekend Korea en andere veraf gelegen deelen heeft het Japansche rijk thans bijna 60 millioen inwoners. Door dezen bevolkingsaanwas verminderen de jaarlijksche voedselvoorraden in het algemeen, en die van rijst in het bijzonder zorgwekkend. Een der middelen, welke aan de hand gedaan worden om hierin te voorzien, is de teelt van kastanjes, welke voedzamer zijn dan rijst. De geweldige groei van de bevolking maakt Japans moeilijkheden duidelijk, wat betreft het vinden van expansiegebieden voor de Japan ners in andere landen. Australië, Nieuw-Zeeland en de Vereenigde Staten weigeren Japansche immigranten op te nemen, doch Siberië, Mandsjoerije en Zuid- Amerika staan nog steeds open. RUSLAND EN CHINA. Spoorwegconflict. Uit Moskou komen berichten over een ernstig conflict tusschen Chineezen en den Russisclien bedrijfsleider van den Chineeschen Oosterspoor weg, die geweigerd heeft Chineesche soldaten zonder betaling te vervoeren. Flet treinverkeer ten Zuiden van Charbin is gisteren geheel stop gezet. Zaterdag hebben Chineesche soldaten een Russischen personentrein te Kwantsjengtse, het kruisstation met den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg, aangehouden en het militair geleide gevangen genomen. Te Charbin wordt door de Chineezen heftige agitatie gevoerd tegen de Russische spoorweg-directie, welker verwijdering geëischt- wordt. ALLERLEI. Uit Belgrado De kwestie der valsche 1000- dinar-biljetten is geheel opgehelderd. Alle schul digen cp een na zijn gearresteerd, zes in Duitsclr- land en vier in Joegoslavië zelf. De zaak heeft geen politiek karakter. Uit PraagFlet sociaal-democratische orgaan „Pravo Lidu" meldt, dat reeds in de voorjaarszitting van het parlement de kwestie van de erkenning de jure van Rusland aan de orde zal worden gesteld. Uit Belgrado Het Lagerhuis van Irak heeft het nieuwe verdrag met Engeland goed gekeurd. Uit Londen Volgens de „Morning Post, is het waarschijnlijk, dat de „kolen-commissie zal adviseeren de iinancieele steunverleening aan de kolenmijnen, welke in Mei zou eindigen, voort te zetten. Dit zou dan geschieden door middel van een uitvoerpremier op de kolen en als een voorloopige oplossing bedoeld zijn. Uit Peking Wegens het vertrek van den minister van Financiën naar Tientsin, daar hij onvoldoende fondsen bezat, om aan China s verplichtingen in het begin van het nieuwe jaal te voldoen, is er een besluit afgekondigd, waarbij de premier Hsoe-Li-ying tevens tot minister van Financiën ad interim wordt benoemd. Aan de universiteit van Rome is, naar de bladen melden, een faculteit voor „politiek in het leven geroepen, l5m den studenten de fascistische leer bij te brengen. Zwitserland zal na een heden voort te zetten ministerraad sovjet-Rusland voorstellen doen om het Wcrowsky-geschil bij te leggen. Binnenland- heel zonder bewaking was. Nu oordeelde The mistocles het juiste oogenblik gekomenhij ging aan het uiteinde van den tak hangen. De tak boog de neger sprong op den grond en plaatste zich voor de verraste slachtoffers. Toen de Indianen zich omkeerden, uitten zij een kreet van schrik „De booze geest van het Roode Veld 1" Zelfs Bloedend-Oog rilde. „Ja, het is de booze geest van het Roode Veld." riep de neger met een helder luid klin kende stem. „De Groote Geest, mijn Vader, zendt mij om de lafaards en de dieven te straf fen." „Genade voor mijn volk," kreet Bloedend oog. „Wie spreekt aldus Wie roept mijn mede lijden in Heeft Bloedend-Oog zijn vijanden wel genade geschonken Neen, de Ver loren Kinderen zullen sterven Ik moet hen aan den toorn van den Grooten Geest opofferen zoo wil het mijn Vader." Alle Indianen beefden en meenden, dat hun laatste uur nu gekomen was. „Hoe groot evenwel mijn wraaltgevoel is", vervolgde Themistocles, terwijl hij zijn stem nog meer verhief, „mijn hart is goed en het kan nog vergeven worden, indien echter de Verloren Kinderen mij willen gehoorzamen." „Zij zullen gehóorzamen „Dat zij dan de banden van deze gevange nen doorsnijden en dat zij hen laten vertrek ken." „Deze gevangenen behooren mij," riep Bloe dend-Oog. „Zij behooren den meester des leyens", zei Themistocles op strengen toon. Door deze taal verpletterd, stond Bloedend- Oog op het punt het bevel te geven dat men de slachtoffers los zou maken, toen eensklaps Nieuweling de stem verhief en uitriep: „Wat wil dat nu zeggen, krijgslieden Laten de Verloren Kinderen zich bevreesd maken door een bedrieger, die met hun goedgeloovighei speelt „Dat nijn broeder zwijge", zei Bloedend-Dog, „en dat hij den toorn van den Boozen Geest van het Roode Veld niet over mijn volk ai- trekke. Ha, ha," spotte Nieuweling lachend, „een booze 'geeztWeet, hoo dman, dat ik by de bleekgezichten dertig slaven bezat, volkomen gelijkend op dien daar. Als hij een booze geest is, dat lnj dan dit ontkome. zei een der Amerikanen, ter wijl hij op Themistocles aanlegde. De positie van den neger werd ernstig, maar de pelsjager waakte. Flij stak den loop van zijn karabijn tusschen de takken van den struik, die hem verborg en drukte af. De Amerikaan uitte een woedenden kreet en liet zijn wapen vallen, dat door den kogel van den Woudlooper gebro ken was. „Verraad" schreeuwde Nieuweling. „Het einde." „Laten wij nu maar ophouden met lol liederen te zingen op de voortreffelijkheid der coalitie de christelijk-historischen willen geen coalitie meer. Dat is zoo waar, als twee maal twee vier is," schrijft „De Gelderlander" „Heer Krijger vertelt in zijn Weekblad nog 'n keer, dat hij het voortbestaan der coalitie voor de algemeene landsbelangen het beste acht, maar dat zijn woorden, waar de daden tegen inschreeuwen. Zij willen geen coalitie meer. Was er in de Tweede Kamer op 11 Nov. een meerderheid tegen het Gezantschap Neen. Moet dus het Gezantschap bij den H. Stoel verdwijnen na het bekende Kamervotum Neen. Moet het Gezantschap dan blijven, wat het was t Neen, want dan zou een der drie eischen wat een ander niet wil. Door zijn mannen gevolgd, wierp hij zichop Themistocles. De Verloren Kinderen beefden. Zij twijfelden geen oogenblik aan de bove - natuurlijke macht van den neger en verwachtten, dat het vuur des Hemels op de bende van Nieu weling zou neervallen. Doch tot hun groote verbazing viel het vuur des Hemels echter niet en zij zagen Themistocles zich als een eenvoudig sterveling met knodsslagen ver- Dit gezicht wekte hun achterdocht en gaf hun moed. Bloedend-Oog voorzag de mogelijkheid, dat hij de gevangenen in zijn macht zou kunnen houden. „Krijgslieden" schreeuwde hij,, „zouden de woorden van onzen Broeder Nieuweling waar zijn Zestig verloren Kinderen zijn wel een zoon van den Grooten Geest waard 1" „Oach," gilden de Indianen. „Ter dood 1" Zij stormden toen op Themistoc les los. ,,'t Is nu onze beurt", zei toen de Woudloo per. „Hoofdman, geef eens het afgesproken tee- ken." Zwarte Pijl gehoorzaamde het gekras van een kraai weerklonk daarna beklommen onze vrienden de rotsen en liepen naar het tooneel van den strijd. (Wordt vervolgd) N fÉÜWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1