DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEU I LLETON. De Plaatsvervanger. 49ste Jaargang. Dinsdag 26 Januari 1926 No. 14463 Biiieau KOEMARKT i Telefoon fntereommiinaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuxnmer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiëns 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 mael plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 269 bij verlies van eeiThand, voet of oog f 209f f ■*-' -- --Ju" 1:-> - ""-i eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doo* ,f|B- t,—L- daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger, f 15 bij verlies van Buitenlandsch Nieuws. DUITS CI1LAM). Het onteigeningsvoorst el. De gemengde commissie van sociaal-demo craten en communisten ter voorbereiding van de volksstemming over de onteigening van de vermogens" der voormalige vorstenhuizen, heelt thans den tekst van het wetsontwerp vastge- stelci, dat aan dc volksstemming ten gtondsiag ligt. Volgens dit wetsontwerp zal het geheele ver mogen der voormalige Uuitsche vorsten en hun families ten bate van het algemeen zonder scha deloosstelling worden onteigend. Het onteigende vermogen zal ten bate van de werkloozen, de oorlogsinvaliden, de nagelaten betrekkingen van in den oorlog gevallenen, degenen, die uit hoofde van de sociale verzekering rente trekken, de kleine renteniers, de nooddruftige slachtoffers der inflatie, en voor landverstrekking aan land arbeiders op de onteigende landgoederen gebezigd worden. Alle beschikkingen, welke sedert Novem ber 1918 over de te onteigenen vermogens ge troffen zijn, zullen nietig worden verklaard. de begrooting, werden bij de ambtsaanvaarding van den huidigen minister van Financiën Ge dringendste taak en tevens de voorwaarde voor een buitenlandsche leening genoemd. Beide opgaven bleken voorloopig onvervulbaar te zijn. Het budget, dat thans bij den Landdag is in gediend, toont slechts een verlaging met. 30' millioen zloty vergeleken bij het jongste ontwerp van Grabski. Het toont tevens een sterk del'ici. De inkomsten bedragen 1530 millioen zloty, wr uitgaven 1720 millioen. De regeering hoopt iu den loop van het jaar de inkomsten te kunnen opvoeren ol de uitgaven te kunnen verlogen, om het deficit te dekken, maar concrete maatrege len! om dit doel te bereiken, zijn nog nietin uitzicht gesteld. RUSLAND. 3 48 Millioen roebel voor Oorlog. De begrooting van Sovjet-Rusland vorn' het komende jaar sluit met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 3.778.G00.000 roebel. Daarbij zijn 200.000.000 roebel voor de uit breiding van het transportwezen en 348.500.000 roebel voor de nationale „verdediging" bestemd. ZWITSERLAND—SOVJET-RUSLAND. Naar officieus uit Bern wordt gemeld, heeft de Zwitsersche Bondsregeering via Parijs de Sovjet-rcgeering in kennis gesteld van haar opinie omtrent een overeenstemmingsmogeiijk- heid in de Worofski-affaire. Het antwoord der Sovjet-regeering is tot dusver nog niet ontvangen. Volgens de „Daily Telegraph" is de Zwitser sche regeering bereid aan de Russische regeering voor den moord op Worowski in Geneve een sehadeloosstellingssom te betalen, evenwel slechts als gunst, niet als boete. RUSLAND EN CHINA. Verklaring van den Japanse hen gezant in Moskou. De Japansche gezant te Moskou heeft .ver klaard, dat Japan geen vijandige houding zou aannemen in de Mandsjoerijsche kwestie. Mijn regeering, zeide hij, zal vriendschappelijke be doelingen ten opzichte van Rusland en China blijven koesteren en niet beproeven te profi- teeren van de situatie ten koste van een van beide landen. Wij hopen, dat het conflict op de meest vredelievende wijze zal worden geregeld. Ik ben er zeker van, dat Japan niets in zijn politiek van non-interventie ten opzichte der Chineesche aangelegenheden zal veranderen De gezant voegde er aan toe „Ik kan niet zeggen, wat Japan zal doen, in geval van ge wapende interventie van Rusland in Mandsjoe- Gje, maar het is duidelijk, dat zijn belangen niet verbieden er aan deel te nemen. Iwanof en de anderen in vrijheid. Bevestigd wordt, dat Tsjang Tso-lin dc in- vnjheidstelling van Iwanof en de andere ge arresteerden heeft gelast. OOSTENRIJK. De ontwapening. De diplomatieke vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk, Italië en Japan hebben nog eens de aandacht van denOostenrijkschenBonds kanselier Ramek gevestigd op hun reeds vroeger gedane verzoek om inlichtingen betreffende een zeker aantal machines, die voor den aanmaak van munitie geschikt zijn, doch welke gebruikt konden worden voor vreedzame productiedoel einden. Naar de bladen melden, zal de Oosten- rijksche regeering binnenkort de verlangde inlichtingen verstrekken. ring op a.s. Donderdag, was de stemming ten gunste van represailles. Abdoeraman is bier echter tegen en stelt voor er bij de rijksregeering sterk op aan te dringen, niet toe te staan, dat het parlement van de Zuid-Afrikaansche Unie de anti-Aziaten-wet aanneemt. Verder stelt hij voor, 'n delegatie naar Engeland te zenden, ter bespreking' van dc kwestie. Anderen zijn voor drastischer maatregelen en een Swarajist te Madras heeft een resolutie ingediend, waarbij wordt voorgesteld, den oorlog té verklaren aan de Unie van Zuid-Afrika, als het wetsont werp tegen de Aziaten wordt aangenomen. Men verwacht echter, dat de onderkoning deze resolutie niet zal toestaan, op grond van het feit, dat de publicatie daarvan tegen het algemeen belang indruischt. ENGELAND. Geen spoorwegstaking. Op de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der spoorweg-maatschappijen en der nationale unie van spoorwegarbeiders, welke gisterochtend werd gehouden, is in den breede gesproken over de bezwaren, van de arbeiders tegen de uit spraak van de nationale looncommissie. Zooals reeds- bekend, verzetten de arbeiders zicli tegen het voorstel van de nationale loon commissie, dat de arbeiders, die voortaan in dienst van de spoorwegen treden en de arbei ders, die bevorderd worden, slechts het mini mum-loon van hun klasse zullen ontvangen, in welke zij zijn opgenomen, zonder duurt. - tóëslhg"en 'zij "eischten de verzekering, dat de spoorweg-maatschappijen de minimum-loonen als een onaantastbaar minimum zullen aan vaarden. De juiste tekst van het antwoord der weg-maatsc.happijen is niet bekendgemaakt, doch toen hij aan de conferentie van gedelegeer den der spoorwegarbeiders was voorgelegd, werden er twee moties ingediend. Een motie sprak zich uit voor een weigering om de loon-uitspraak te aanvaarden en voor een staking op Vrijdag a.s. De andere motie was voor aanvaarding der uitspraak. Met een zeer kleine meerderheid is de motie voor aanvaarding van de uitspraak aanvaard. De crisis bij de spoorwegen schijnt dus ge ëindigd te zijn. Uit Londen De stemming op de conferentie van de gedelegeerden der spoorwegarbeiders heeft het volgende resultaat gehad 30stemmen vóór staking, 41 tegen staking. POLENS FIN ANCIEN. e verlaging van de Poolsche staatsuitgaven rnn .^^liard tot l1/2 milliard zloty, dus met millioen, en het in evenwicht brengen van 2) gij Jeanne Roussel Ja, mijnheer, om h te dienen. r, T J, eeft, goede manieren, dacht de heer Breton bij zich zeiven. Wat ben ik blij, goed en wel aangeko men te ijn vervolgde hij luid. Ik dacht dat de reis geen einde zou nemen. Dank zij de zuig- csch heeft het kind niet veel geschreeuwd. De kleine ziet er niet erg dik uit Dat is niets, mijnheer, hij zal wel zoo groeien dat u hem na een paar jaar niet meer ault herkennen. Wanneer u mijn kind gezien Zult hebben, zal dat u goede hoop geven. Ik heb voedsel voor twee, ziet- u, en als soms de een moet worden voorbijgegaan, dan zal dit Voorzeker niet het uwe zijn. Zoo sprekende hadden zij den weg inge slagen, die naar het huisje van Jeanne leidde, Waar zij spoedig daarna aankwamen, en was Breton zeer voldaan dat alles er even zindelijk uitzag. Dat is nu mijn Pierre, zei Jeanne haar dik kind opnemende. Hoe heet uw jongen André zei Breton half ja'oersch en te vens verheugd over het goede uiterlijk van haar INDIE TEGEN Z.-AFR1KA. Op het oogenblik is de aandacht van alle politici in Br.-Indië gevestigd op de Zuid-Afri kaansche wet betreffende de Aziaten. Op de niet-officieele zitting van de vergadering, die Maandag Abdoeraman, den leider van de Zuid- Afrikaansche delegatie zal ontmoeten, ten einde een resolutie op te stellen, welke wellicht zal worden ingediend bij de Wetgevende Vergade- ALLERLEI. Uit ErfurtTe Gotha heeft gisteren een de monstratie van den „Reichsbanner" plaats gehad, waarbij president Hoersing een rede hield. Toen Hoersing en eenige Reichsbanner- lieden. na afloop van de bijeenkomst naar hun hotel terugkeerden, werden zij uit een hinder laag door een troep Voelkischen aangevallen Eenige Rcichsbanner-lieden werden ernstig ge wond. Hoersing slaagde er in, zijn hotel te be reiken. Uit Keulen Het stedelijk persbureau deelt mede, dat de Britsche vlag op het groote hoofdkwartier in het hotel „Excelsior" op 30 Januari om drie uur n.m. wordt ingehaald, waarmede tegelijkertijd de laatste Britsche troepen Keulen verlaten. Uit Warschau Een groote spionnage- organisatie, welke voor een der Poolsche naburen werkt, is gisteren alhier ontdekt. Details zijn nog niet bekend verdere onderzoekingen heb ben nog plaats. Het is evenwel bekend, dat leden der organisatie, behoorende tot de Warsc.hau- sche intellectueele kringen, in den laatsten tijd zeer goed voorzien waren van geld en geregeld in verbinding stonden met lastgevers buiten Polen. Volgens een Wolff-bericht is de ofiicieele 'aanvaaiding van de uitnoodiging aan T3uitsch- land tot de ontwapeningsconferentie, welke tot dusver in verband met de regeeringscrisis neg niet was geschied, thans als een der eerste maat regelen van het kabinet geschied. Biuneniand. I)e Kabinetscrisis. B e 1 a n g r ij k e verklaring. De „Tel." heeft, met het oog op de formatie- Limburg aan rar. Marchant gevraagd, wat naar zijn meening, de houding zijner fractie zou zijn tegenover een eventueele poging van dat extra parlementair kabinet, om het gezantschap bij den Pauselijken Stoel te handhaven. De heer Marchant antwoordde, dat hij de kans op steun van de vrijzinnig-democraten al zeer gering achtte. „Maar", aldus merkte 't blad op, ,,u hebt toch op den elfden November doen uitkomen, dat Uw fractie anders zou hebben gestemd, indien de heer Nolens de stemming niet had gemaakt tot een uitspraak vóór of tegen de coalitie?" Zeker, antwoordde de heer Marchant, maar sedert is er over de kwestie van dat ge zantschap nieuw licht opgegaan. In 1920, toen de tijdelijke missie met een beperkte opdracht door een gewoon gezantschap zou worden ver vangen, heeft de heer Van Karnebeek, als minister van Buitenlandsche Zaken, het aan, de Kamer en uitdrukkelijk aan mij persoonlijk als voor den diplomatieken dienst onmisbaar jongen. Bij het zien van al het vreemde om hem heen begon dc kleine André jammerlijk tc schreien en moest Jeanne al dadelijk haar plichten begmnen te vervullen. De vader zag met welgevallen, hoe zijn zoon met gulzigheid het zoo versterkende voedsel tot zich nam. Na geheel verzadigd te zijn, viel het we'dra in die pen s'aap en logde Jeanne het behoedzaam m de wieg, die zij naast het bedje van haar zoon had klaargemaakt. Na haar de kleertjes en andere zaken van André te hebben overhandigd, die zij in de groote kast sloot en aan het maal dat de arme vrouw voor hem had toebereid alle eer te hebben be wezen, verliet Breton met tegenzin dit huis, waar hij zijn dierbaarsten schat moest achter laten. Evenwel Jeanne Roussel, had den besten indruk op hem gemaakt en hij vertrok geheel gerust, zich verzekerd houdende dat zijn kind flink zou opgroeien. Den volgenden dag was Breton te Parijs terug en vertelde hij zijn -/rouw al de weder waardigheden Van zijn reis. Hij slaagde er in althans ten deele, haar te doen deelen in zijn sympathie voor Jeanne Roussel, het vertrouwen dat hij in haar had en in de hoop dat hun zoon tot een f linken sterken jongen opgegroeid, spoe dig in het ouderlijk huis mocht wederkeeren. Mevrouw Breton kreeg langzamerhand haar 1 krachten terug wel Vond zij het hard van haar zoon verwijderd te zijn, toch berusLte zij in voorgesteld. De heer Nolens heeft steeds het zelfde gedaan. In vol vertrouwen op deze voor stelling hebben wij gezegd „Een onoverkomelijk beginsclbezwaar ge voelen wij niet. Wij hebben vertrouwen indezen minister en zien dus geen reden, om de waarheid van zijn voorstelling in twijfel te (rekken. Zoo hebben wij de regeering steeds gesteund, zelfs toen in het begin van 1924 de heer Schok king liet fameuze amendement had voorgesteld. Wij wisten toen niet eens, wat wij nu wel weten, dat het voortbestaan van coalitie en kabinet daarmede was gemoeid. Wat is nu tijdens 'de crisis gebleken, aldus vervolgde dc heer Marchant. Dat heide par tijen zich bevredigd achtten, door een com promis, volgens hetwelk het gezantschap zou worden waargenomen door den gezant te W ee- nen. Dat beteekent, dat de zaak alleen liep over het beginsel en dat het dienstbelang er ten eenen- male vreemd aan was. Het compromis is afge stuit, op geschil over de vra_ag, hoe men zich tegenover eventueele moties zou gedragen. liet is niet gebleken, dat de minister van Buitenlandsche Zaken daartegen hezwaar heeft gemaakt. Hij scheen trouwens ditmaal minder gewicht aan de zaak te hechten. Wellicht is sinds 1920 de beteekenis van het diplomatieke milieu niet meegevallen. Ge begrijpt wel, dat het weinig indruk zou maken, wanneer nu nog eens een ander minister ons hetzelfde kwam vertellen. Van de vrijzinnig-democraten is derhalve thans niet meer te verwachten, dat zij, ter wille van de dienstbelangen, liet gezantschap zullen verdedigen. Van de aanvaarding zal al leen sprake kunnen zijn, zoo een landsbelang van groote beteekenis, door middel van den steun aan het gezantschap zou zijn te dienen. Rede van baron v. Wijnbergen. Voor de R. K. Kiesvereeniging te Woerden heeft Zondagavond het Tweede Kamerlid mi. A. Baron van Wijnbergen een politieke rede ge houden, waarin hij naar „De Tijd" meldt, hoofd zakelijk gewezen heeft op het belang van de be stendiging der rechtsche samenwerking, terwijl hij tevens zijn oordeel gaf over de huidige kabi netscrisis en hare gevolgen. Sprekende.over dc opdracht aan. tnr. Limburg, zeide hij, dat de heer Limburg aanspraak zal mogen maken op loyale oppositie. Maar. de Kamer is in meerderheid rechts en mr. Limburg is links en er is een kabinet Colijn welks behoud door heel wat Kamerleden en niet alleen door de rechtsche kiezers wordt gewenscht. Mocht de heer Limburg slagen, dan zullen de katholieken, zooals de „Standaard van de Anti-Rev. schreef, natuurlijk de meest loyale oppositie innemend, het steunen, zooveel en zoolang het landsbelang dat eisclit. Zal de heer Limburg slagen, en hoe Het hindert spr. dat in verschillende persorganen wordt gedaan alsof de heer Colijn niet meer bestond. Men schijnt het tactischer te vinden den heer Colijn niet meer naar voren te bren gen, omdat hij niet populair meer is. Zoolang spr. een man van eer hoopt te blijven, hoopt hij aan dergelijke gedragingen niet mee te'doen. Spr hoopt integendeel, dat de heer Colijn in de ge legenheid worde gesteld zijn werk voort te zei- ien. Onbegrijpelijk vindt hij het, dat van katho lieke zijde wordt geschreven, dat katholieken uit het kabinet-Colijn in het kabinet-Limburg zouden kunnen overgaan. Het is geen kwestie van rancune, maar gelet op de omstandighe den, spreekt liet vanzelf, dat de heer Limburg deze scheiding, denkende hoe goed liaar .kleine, die zij zoo teer beminde en toch slechts zoo kort had mogen zien, het daar zou hebben. Zij begon even als voor de geboorte van Andre, zich weder met het huishouden te bemoeien, zooveel als haar zwakke krachten haar zulks veroorloofden, en haar twee dochters Bertha en Germaine, vijf en zes jaar oud, les te geven. Deze laatste spra ken dikwijls over het kleine broertje m ricai- dië voor wien zij kousen breidden en wiens terugkomst zij met verlangen tegemoet zagen. III. Jeanne was met de twee zuigelingen al leen gebleven, tevreden dat de dag zoo goed was afgeloopen want de mijnheer uit Parijs had haar de eerste maand voori it betaald. De kinderen "liepen al., rozen en Jeanne biek! zich met naaien bezig, terwijl haar gedachten deze de vlucht namen als den vongen dag. Zij dacht aan Roussel, dien zij nog eiken avond, als zij alleen was, beweende. Wat was hun geluk toch van korten duur geweest O, die nare zee Die was het, die hein van haar had weggenomenZou zij haar ook eens haar zoon. ontrukken? Bij deze gedachte be knelde de angst het hart van Jeanne. Ja zeker, hij zal ook van de zee gaan houden. In a Je geval moet ik hem er van verwijderd houden. Het geld, dat de kleine Parijzenaar meebrengt, zal mij misschien later toestaan le Treport te verlaten en te Amiens te gaan wonen, waar ik geboren ben. Zij dacht met ontroering terug aan haar kinderjaren, en beklaagt de ongeluk kige omstandigheden, die haai' hebben gedwon gen, zich op de kusten van het kanaal, te Cajeux te gaan vestigen. Daar was het immers dat zij Roussel heeft loeren ken nen die haar toen getrouwd en medegenomen heeft naar le TreportWat moet het geluk in deze wereld toch duur betaald worden En te denken dat misschien haar zoon, een Neen zij wil daar niet aan denken. Zij kan zich niet weerhouden een blik van afgunst te werpen op de wieg waarin de kleine André vreedzaam slaapt. Hem ten" minste dreigt geen enkel ge vaar. Hij zal goed verzorgd en goed opgevoed worden, welke loopbaan hij wenscht te kiezen, hij zal mm de zee ontsnappen. Eensklaps vliegt haar een gedachte door den geest. Maar zij verwerpt die terstond met afgrijzen. Het staat bij haai' vast, zij zullen in de stad gaan wo nen. Daar zal zij gerust zijn, daar zal zij ieder oogenblik niet meer dien drukkenden angst gevoelen, dienzelfden angst als toen haar man op dc vischvangst uitging. Haar zoon zal haar niet verlaten zij zal er een goed werkman van maken (Wordt vervolgd) NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1