DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* F E U J L L ET ON." De Plaats ver auger. 40ste Jaargang. Woensdag 27 Januari 1926 No. 14464 ButeanKOEMARKT! Abonnementen per AdvertentiBni 1—5 rtgela Ï.75«ike regel dearboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezondan madideelingan 75 ct. per r«g«L Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Telefoon lutereommunaa! (<8085 Postbus 39. 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuminer met Officieel Kerkbericht 10 ets Gratis-Onqevallenvcrzekcrmg f 500 bij levenslange geheele invaliditeitl 200 luj verlies van een hand, voet of oog f 200 bq dood f 200 bij verlies aaneen duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd dooffaN.Ho^.Algein_A er^aniKPLnie^^ Gordfc'tope dapperheid. In de „Voorwaarts" vonden wij de volgende brallende phrase „Ons, sociaal-democraten, treft, voor dit sma delijk echec van het parlementaire stelsel geen blaam. Wij hebben ons bereid getoond, onze verantwoordelijkheid voor de crisis te dekken door onze .deelname aan een regeering van waarlijk democratische concentratie. Wij heb ben onzen plicht jegens de democratie en het parlementaire stelsel ten volle vervuld. Daarmee staan wij, die een extra-parlemen tair kabinet niet wenschen en in vele opzich ten uiterst bedenkelijk achten, tegenover de vorming van en de verantwoordelijkheid voor een dergelijk kabinet des te vrijer. Aan de tot standkoming ervan kunnen wij niet alleen niet medewerken, wij dienen ons daarbij ook vol maakt afzijdig te houden. Voor een sociaal democraat is, in de gegeven verhoudingen, in een extra-parlementair kabinet-Limburg geen plaats. En hij, die te onzaliger ure er in zou mo gen verdwalen, zal goed doen zoo spoedig mo gelijk zijn lidmaatschap der S.D.A.P. op te zeggen." We konden onze oogen niet gelooven, toen we dit Mussolini-achtig, dictatoriaal schrijven la zen. Niet zoozeer om het met een handomdraai nekken van de anders slaafsch gevolgde vrijheid, dan wel om de frissche brutaliteit waarmee, de Voorwaarts-redactie, die immer in eerbiedig katzwijm voor haar groote bonzen ligt, plotseling optreedt. Wat een moed wat een dapperheid De redactie van genoemd orgaan steeg eerlijk gezegd, 50 in onze achting, dat ze zoo flink nan haar werkgevers de tanden dorst te laten 'zien. •Jan Courage leeft nog, zelfs in die kringen, peinsden we blijde. Iieaas werd de illusie wreed verstoord, toen we vanmorgen de onderstaande verklaring van den parlementairen redacteur der „Telegraaf" lazen „Ten aanzien van de kabinetsformatie-Lim burg wordt door de sociaal-democraten een af wachtende houding aangenomen. Het is bekend, dat de S.D.A.P. geen bepaalde voorkeur koestert voor extra-parlementaire kabinetten, omdat men principieel voorstander is van de vorming van parlementaire regeeringen.Evenwel is het moge lijk, dat men onder bepaalde omstandigheden niet afwijzend tegenover een extra-parlemen tair ministerie behoeft te staan, wanneer dit voorloopig een oplossing uit de politieke moei lijkheden zou beteekenen. Daarom wordt thans door de S.D.A.P. een afwachtend standpunt in genomen ten opzichte van de poging tot ka binetsformatie door mr. Limburg, liet staat echter vast, dat in geen geval een sociaal-demo craat in een dergelijk- extra-parlementair kabi net zitting zal nemen." Wat de „Telegr." gister wist, wist deVoorwaarts natuurlijk eergister en eenvoudig heeft ze het besluit der roode opperhoofden als een eigen meening aan de publieke markt gebracht. Die dapperheid maakte toen opgeld, maar we vree zen terecht, dat de knoei er heden ingekomen !s en de prijs zal kelderen gelijk 'n baksteen. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Deregeeringsverklaring. Voor een zeer goed bezet huis heeft rijks kanselier Luther gistermiddag het nieuwe re- geeringsprogram ontvouwd. Hij begon met te ïerinneren aan de sluiting van het verdrag van ocarno, waarvan het eerste noodzakelijke 3) Maar als hij groot is, zal hij dan niet willen terugkeeren naar die ongelukkige zee. Hij heeft zijn vaders bloeden dan, zij zijn arm, zij bezitten niet en Pierre zal zijn handen moeten Uitsteken en hard moeten werken om in hun onderhoud te voorzien. Maar d,ie zee Zij staat voor iedereen open, men is er niet afhankelijk van anderen ieder leeft er op zijn wijze. Zeker, Pierre zal er naar terugkeeren, terwijl de ande- reEn dezelfde gedachte van zoo straks komt, weer in haar geest, op zij kan die maar niet uit het hoofd zetten, telkens komt zij weder, steeds mooier en verlokkender begint zij haar te kwellen. Als ik hun mijn zoon in plaats van den hunnen gaf. Hij zou te Parijs worden groot gebracht, hij zou een „mijnheer" zijn en er niet meer aan denken zeeman te wdlen' wor den. Later zou ik hun dan de waarheid zeggen, en Pierre zou mij worden teruggegeven. Maar hoe zouden de Bretons de zaak opnemen Alles wel beschouwd zou ik er hun misschien een dienst mede bewijzen de arme kleine zal in gevolg Duitschland's toetreding tot den Volken bond is*Deze toetreding vormt het voornaamste punt op de agenda der buitenlandsche politiek onmiddellijk daarbij aansluitend volgt voor de regeering de plicht om te werken aan de regeling der beloofde uitvloeiselen van het verdrag van Locarno, vooral ten gunste' van de bevolking der bezette gebieden. De huishoudelijke commissie zal spoedig ge legenheid krijgen om de nadere plannen van de regeering in dit opzicht te onderzoeken en te bespreken. Een vermindering der sterkte van het aantal bezettingstroepen komt hierbij in de allereerste plaats in aanmerking. In overeenstemming met de regeeringen der bondsstaten zijn op het rijksarbeidsministerie plannen in voorbereiding tot verbetering van de volkshuisvesting. Tot vermindering van den economischen nood, vooral in de landbouwbedrijven zal nog meer gestreefd moeten worden naar het ver schaffen van credieten op langen termijn. Met hht afsluiten van verdere handelsver dragen zal de regeering den grootsten spoed betrachten, omdat alleen van een levendigen wapenruil over de geheele wereld een herstel van het economisch leven te verwachten is. Alle andere maatregelen zullen altijd min of meer slechts noodmaatregelen blijven. De regeering ziet in de economische crisis, die Duitschland doorleeft, een deel van een overal optredende crisis, die in de eerste plaats door zelfgenezing uit den weg moet worden geruimd, tiet zal daarom het streven der regeering zijn om de nog aanwezige gezonde economische krachten te versterken, en niet in te grijpen op gebieden, waar deze gezondmaking zich reeds aan het voltrekken is, of zich aankondigt. Maatregelen tót vergemakkelijking van den uitvoer vallen echter weer onder de middelen, waarvan de regeering gebruik zal maken. De kanselier kondigde verder nog de indiening van een ontwerp tot opheffing van de wet op de surseance van betaling bij een wet tot ar beidersbescherming, die onder meer een-alge- meene regeiing van de arbeidstijden zal brengen. De ratificatie van de overeenkomst van Was hington kan de regcering echter niet voorstellen, althans zoolang Engeland, Frankrijk en België niet tot gelijktijdige internationale regeling en invoering van den arbeidsduur overgaan. Maatregelen tot opheffing van de moeilijk heden, waarin de arbeiders die slechts enkele dagen per week werken verkeeren, worden ten slotte nog aangekondigd. De kanselier eindigde Onze eerste plicht is de wederoprichting van het Duitsehe volk en van het Duitsehe economische leven de regeering hoopt dat alle partijen en alle deelen des volks dezen moeizamen arbeid met hun beste krachten zullen steunen. In afwachting van een r ij k s w e t. In de kwestie van de vermogensrechtelijke regeling met de voormalige Duitsehe vorsten huizen is heden in de juridische rijksdagcommissie een compromis voorbereid. Gemeenschappelijk werd door het centrum, de Duitsehe volkspartij en de democraten een wetsontwerp ingediend, waarbij alle rechtsgeschillen tusschen de Duitsehe landen en de voormalige vorstenhuizen tot het van kracht worden van een regeling bij rijkswet zullen worden opgeschort. Ten gunste dezer blokkadewet, heeft zich ook de economische partij uitgesproken en daar ook dé sociaal-democraten reeds met hei, oog op hun eigen voorstel tot het houden eener volksstemming in deze aangelegen heid, hun stem aan het compromisvoorstel zullen geven, verwacht men inden Rijksdag een twee derde .neerderheid ten gunste van het ontwerp. de stad niet kunnen aarden. De zeelucht za1 hem sterk maken, cn dan za1 hij niets van de zee te vreezen hebben hij za1 bij mij blijven en zal zeer blij'zijn eens te vernemen datjiijeen kind van rijke menschon is. Als hij zijn plaats herneemt zal dat vroeg genoeg zijn. Jeanne ging voort het voor en Tegen ervan te overwegen den geheelen nacht vervolgde haar de gedachte „Als ik hun mijn zoon eens gaf." Zij was geen oneerlijke vrouw, maar zij behoorde tot die ruwe lieden, wier geweten niet zoo heel teergevoelig is en die niet. meenen te stelen als zij het goed van een ander niet met de handen nemen. In dit geval zelfs gelooft Jean ne zichzelf te kort te doen om zich van haar zoon te berooven en in de kracht van haar moe derliefde beschouwt zij het als een opoffering. D 'S morgens ts haar besluit genomen zij zal haar Pierre in de paats van den Parijzenaar leggen. Maar dan dient zij le Treport te verlaten en bij haar moedm te gaan inwonen, te Gayeux op eenige mijlen van daar. Dit besluit zal' heel natuurlijk schijnen en het zal niemand verwonde ren. Zij zal dan haar huisje kunnen verhuren en ook dat zal haar voordeel brengen. Jeanne eenmaal hiertoe besloten, zette gang achter de zaken. Binnen een maand verwittigde zij de familie Breton van haar verandering van woonplaats, verkocht zij haar huis met al wat er in was en vertrok met een kleine som golds en de twee kmderen.Aan niemand vroeg zij, hulp HONGARIJE. Bet hl en verdedigt zijn beleid. De Hongaarsche premier, graaf Bethlen, heeft gister den correspondent van de limes te Boedapest, een onderhoud toegestaan in verband mét het bankbiljettenschandaal. De premier zei dé te hopen, dat het binnenkort ieder dui delijk zal zijn, dat de regeering niet getracht heeft iets te verbergen. De samenstelling van de parlementaire commissie van onderzoek is een stap in de richting van het bewijs van deze bewering. Bethlen is er van overtuigd, dat het werk van de commissie en de behandeling van de zaak voor het gerechtshof, welke naar hij hoopt binnen enkele weken zal aanvangen, bij zullen dragen tot het scheppen van een kalmer atmosfeer. De verhooren zullen in den ruimsten zin van het woord openbaar gemaakt worden. De geheele wereld zal in staat zijn na te gaan, wat van deze of gene beschuldiging waar is, welke uitlegging kan worden gegeven aan de hande lingen van den een of ander en welke vertakkin gen het complot heeft, indien die ten minste bestaan. Naar aanleiding' van het feit, dat vele namen zonder reden in verband met deze zaak zijn genoemd, deelde Bethlen mede, dat na het pro ces stappen zullen worden gedaan ter bescher ming van de belangen van die genoemde per sonen. De samenwerking van de Fransche politie en de autoriteiten van de Banque de France met de Hongaarsche autoriteiten was toege staan voorzoover de wet dat in haar meest ruime interpretatie toeliet. De regeering begrijpt, vervolgde Bethlen, dat er ||VOor de Banque de France groote belangen op het spel stonden en zij heeft dan ook «ooveel mogelijk de autoriteiten bijgestaan voor het verkrijgen van die inlichtingen, welke zij noodig had. Een rechtskundige stond ter beschikking van de Fransche autoriteiten en tot nu toe zijn door mij, aldus graaf Bethlen, geen mededee- lingen ontvangen, dat de Hongaren hun ver plichtingen niet' zijn nagekomen. De premier begreep verder, dat de omstan digheid, dat het papier der biljetten, benevens enkele machines, uit Duitschland afkonstig waren, aan Fransche zijde verdenkingen deden rijzen, doch hij moest lachen om het denkbeeld van een groot Duitsch-Hongaarsch complot GRIEKENLAND. Doodstraf voor journalisten. Volgens een door de „Chicago Tribune" uit Athene ontvangen telegram heeft Pangalos een decreet, uitgevaardigd, waarbij allen medewer kers van kranten wordt verboden artikelen te publiceeren tegen de -gedwongen leening. Over treders zullen opgehangen worden. 't Is niet voor de poes 1 Uit Fez Twee nieuwe dorpen, behoorende tot de Beni-Mostora, hebben zich onderworpen. Uit BoekarestTer gelegenheid van de vaandelinwijding van de Nationale Liga van Christelijke Vereenigingen, een stichting van prof. Cuza, hadden studentenonlusten plaats. Anti-semietische studenten belegerden een Joodsch instituut en bestormden den ingang. Zij werden door politie verdreven. Uit Rome De Italiaansche Senaat heeft de wet aangenomen, waarbij de regeering ge machtigd wordt tot inbeslagneming van eigen dommen van politieke emigranten, schuldig aan daden of propaganda tegen de regeering. De wet zal Donderdag door den Koning geteckend wor den cn onmiddellijk daarna van krocht worden. Uit Geneve Bulgarije heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de voorbereidende ontwapeningsconferentie. Uit BrusselDe Belgische Kamer heeft gistermiddag een welsprekend huldebetoog aan de nagedachtenis van kardinaal Mercier gehoord van haar socialistischen voorzitter Brunet. Uit naam der regeering sloot de premier Poullet zich hierbij aan. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer is gister het openbaar debat over de financieele ontwerpen begonnen. De algemeene beschouwingen zullen ongetwijfeld eenige dagen in beslag nemen, daar niet min der dan 27 sprekers er zich reeds voor hebben laten inschrijven. ALLERLEI. Uit Londen Uit Cairo wordt vernomen, dat volgens door het blad „Mokattam" ontvangen berichten uit, Hodeidah, Ibn Saoed op het punt staat een nieuwen oorlog te beginnen, die hem, in geval van overwinning, practisch tot beheer- scher van het geheele Arabische schiereiland zal maken. en zoo kwam zij op een mooien zomeravond bij haar moeder aan. Van het station was het nog een heel eind loopen naar het huis van moeder Lorbet, maar Jeanne was voor geen beetje bang zij had om haar hals een grooten doek ge knoopt waar de kleine Parijzenaar in lag, terwijl zij haar zoon teder tegen haar aangedrukt hield- Na eenige minuten geloopcn to hebben, ontdekte zij een gat in een heg die langs de weg liep; zij kroopt er doorheen cn liep een eind het, veld m toen zat zij neder en begon de twee kinderen te ontkleeden. In een oogenblik had zij haar kind mot de mooie kleertjes van het Panjsche kind getooid en dit in de armoedige plunje van Pierre gestoken. Vervolgens verhaastte zij haar tred en kwam bij haar moeder aan nog voor dat het geheel donker was. De oude vrouw zat, haar dochter wachtende, aan de deur te breien. Dag mosder, daar zijn wij, zeide Jeanne, en hier is uw kleinzoon, vervolgde zij, de oude vrouw, het kind, dat niet het hare was, in de armen leggende. Lieve dochter, je eigen zoon dost je niet zooveel eer aan- *Ts je pleegkind- Je hebt hem, ter wille van den andere toch niet het noodige onthouden. Volstrekt niet moeder maar denk eens aan al de zorgen, die ik gehad heb. Dat is zoo, maar voor een zoon van een zeeman H'j is toch mijn zoon, zou ik denken, en Binnenland. De kabinetscrisis. Het Nederl. correspondentie-bureau in Den -Haag meldt Naar aanleiding van een bericht, dat in het door mr. Limburg te vormen kabinet de minis ters De Geer en Van Karnebeek zullen zitting nemen, en hij zelf zich met de portefeuille van justitie zal belasten, hebben wij den kabinets formateur om inlichtingen gevraagd- Deze machtigde ons med,e te deelen, dat om trent de samenstelling van het kabinet op dit oogenblik nog niets vaststaan. De journalistieke duim. Het „Utr. Dagbl." zegt onder alle voorbehoud te kunnen mededeelèn, dat het nieuwe ministe rie-Limburg, indien de formatie gelukt, komen zal met een voorstel tot integrale handhaving van het Pauselijk gezantschap (dus geen accredi- teering, en geen tijdelijk gezantschap). De heer Dr. Lely schijnt,, volgens dat blad, aangezocht te zijn voor de portefeuille van Waterstaat en tot aanvaarding van die porte feuille niet ongeneigd te zijn. De oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië, de heer Van Limburg Stirum is aangezocht voor de portefeuille van Koloniën. Verder zou de heer Limburg de porte-- feuille Van Justitie nemen, de heer De Geer zou blijven aan Binnenlandsche Zaken, terwijl prof. Slótemaker de Bruine zou aangezocht zijn voor de portefeuille van Arbeid- Het „Volk" heeft vernomen dat, wanneer het kabinet-Limburg tot stand komt, daarin als Minister van Oorlog zitting zal hebben mr. J. Wolfman, secretaris-generaal van het depar tement van Oorlog. Het „Vaderland" van gisterenavond komt met het volgende verhaal „Naar wij van roehts-politieke zijde vernemen, is het zeker, dat het kabinet-Limburg, als het tot stand komt, het gezantschap bij den Paus zal handhaven. Alleen wanneer het dat doet, kan het rekenen op de stemmen der Katholieken De Christelijk-H storischen zullen dan tegen stemmen en de Vrijheidsbonders ook, wanneer althans het gezantschap te Rome zelf blijft. De Vrijzinnig-Democraten en de Sociaal-Demo craten hebben zich reeds tegen een extra-parle mentair Kabinet uitgesproken. Mr. Marchant handhaaft zijn oppositie ook tegenover een kabinet-Limburg. In de sociaal-democratische pers echter zijn reeds beschouwingen verschonen, waaruit men kan opmaken, dat de Socialisten wel bereid zijn onder zekere voorwaarden hun oppositie op'te geven. Op het oogenbl k zoekt men dan ook een oploss.ng door belangrijke concessie aan de Sociaal-Democraten, welke zich dan van hun kant bereid zouden verklaren Voor hef gezantschap te stemmen ge weet, wel dat wij als mensehen van 't land, al wonen we ook aan zee, toch onzen landaard behouden. Ge hebt gelijk. Ja, die zee ik haat haar steeds meer en meer, en iecleren dag gevoel ik nog berouw onze goede stad te hebben ver laten. Zij gingen naar binnen en zetten zich aantalcl, waar zij 'weldra in druk gesprek waren. Sedert haar huwelijk toch had Jeanne haai' moeder niet weergezien. Deze kende Roussel ternauwer nood, daar zij hem slechts gezien had toen hij voor zaken te Gayeux vertoefde en haar haar dochter leerde kennen. Jeanne sprak veel over haar echtgenoot, en hun gélukkig léven in den eersten tijd, over zijn vertrek naar zee, de eenzaamheid, waarin zij zich toen had bevonden over de noodlottige tijding van de schipbreuk en den dood van Rous sel. Alleen de geboorte van Pierre, dien zij naar haar man had genoemd, had haar hoop en moed voor de toekomst -gegeven. Uit elk harer oogen dan sprak haar afkeer van de zee, en de angst dat, deze haar eenmaal ook haar zoon zou ont rukken. Voor dat zij naar bed gingen beschouwen de twee vrouwen, langen tijd de kinderen, die vreedzaam naast elkander in hetzelfde be- liepen. Plotseling zeide de oude vrouw, terwijl zij haar dochter scherp in de oogen zag J (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1