nige beschuldiging. Hoe ernstig het geval ook is, de humor ontbreekt gelukkig nietHet is eenvoudig potsierlijk, dat iemand hier als (handen)-,,arbeider" poseert, die al vele jaren niet meer met zijn handen werkt, doch met zijn hoofd en dus reeds lang tot ,,de intellectueelen" behoort, die ook een goed middenklasse-inkomen geniet en daarmede in overeenstemming leeft. Ik gun het Stenhuis en zijn collega's van harte, het komt hun toe voor hun zwaar en verant woordelijk werk, maar dan ook geen demagogisch gehuichel van „wij (handen)-arbeiders" meer Prof. Bonger besluit als volgt „Er zijn er misschien in de partij zoo naief geweest te denken, dat de door mij in mijn rede „Intellectueelen en Socialisme" aangesneden kwesties geheel onbelangrijk waren. Misschien zullen zij door het geschrijf van Stenhuis wel tot andere gedachten zijn gekomen en met mij van oordeel zijn geworden, dat er klaarheid moet komen in deze. Tot Stenhuis heb ik alleen nog te zeggen Je meent misschien anderen juist te hebben geteekend. Daartegenover meen ik, dat je, ongewild, vooral jezelf geteekend hebt". Naar Danzig. Prof. mr. J. A. van Hamel zal 21 Febr. a.s. zijn functie als Hooge Commissaris van den Volkenbond te Danzig aanvaarden. De arbeidstijd voor kantoorpersoneel. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden heeft een schrijven gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin er op wordt gewezen, dat de maatregelen van bestuur, noodig om de Arbeidswet 1919 ook voor de kantoorbedienden van kracht te ver klaren, nog niet zijn afgekondigd. Het bestuur van den bond verzoekt den Minister met aan drang de afkondiging van een werktijdenbesluit voor kantoorbedienden thans spoedig te willen bevorderen. erzocht wordt, in dit werktijden besluit te bepalen, dat een man of vrouw in kantoren niet langer dan 8 uur per dag en 48 uur per week arbeid zal mogen verrichten, overeenkomstig de wettelijke bepalingen. Na den watersnood. In een dezer dagen te verwachten legerorder zal mededeeling worden gedaan van een kennis geving van den Minister van Oorlog, houdende een dankbetuiging voor hulpverleening bij den watersnood. Eenzelfde bekendmaking heeft de Minister van Marine gericht tot het, personeel van de zeemacht. Weldadigheidspostzegels. Medegedeeld wordt, dat de globale opbrengst van de Weldadigheidspostzegels voor het, Kind op ongeveer 100.000 wordt geraamd. De netto-opbrengst bedroeg in 1924 36.723.3272in 1923 (het eerste jaar van uitgifte) f 18.265.82. Radio. Toen aan den H.D.O. werd bekend gemaakt, dat de Woensdagavond voortaan ter beschikking gesteld was van de Ned. Christ, (prot.) Radio- Vereeniging (N.C.R.V.), werd als motief op gegeven, dat de N.S.F. op deze wijze kans gezien had haar zender productief te maken, waarvoor wij gezwicht zijn, hoewel wij op die wijze niet konden nakomen onze belofte, aan de luisteraars gedaan Stuur ons meer geld wij verfraaien dan onze programma's en breiden ze uit. Later, toen de Katholieke Radio-Omroep ook een avond kreeg, ten onzen koste, vernamen we, dat deze avond gratis werd afgestaan, omdat de R. Katholieken als partij in de Staatscommissie zitting hadden, en dat bij de N.S.F.-directie zelfs het voornemen bestond, alle partijen, die in de Staatscommissie vertegenwoordigd waren, desverlangd een avond af te staan. Beschadiging van ondcrzeesche telegraafkabels. De Eastern Telegraph Cy. heeft uit naam van de V ereenigde Kabelmaatschappijen op de laatst gehouden Internationale Telegraaf- eont'erentie te Parijs een motie ingediend om beschadiging der telegraafkabels door visscherij- werktuigen Ie voorkomen. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen en is door de Fransche regeering ter kennis gebracht van de regeeringen der betrokken landen, aldus ook aan Nederland. Hoe belangrijk de schade is, welke aan de telegraafkabels wordt toegebracht door vissche- rijsehepen, blijkt uit een mededeeling van de Western Union Telegraph G.y. op bovengenoem de conferentie sedert 1919 heeft zij 28 storingen gehad op 7 Van haar voornaamste telegraafkabels Zij heeft aldus 559 exploit at, iedagen Verloren en het bedrag der herstellingskosten beliep 1,700,000. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Vervolg van het verslag dTr vergadering op 27 Jan.) De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Volgt verkiezing voorz. en leden vaste commis sies (De aftredenden worden herkozen). De voorz. leest de ingekomen stukken voor. Van den minister van financiën was bericht ingekomen, dat hij voorloopig geen aanleiding vinden kan, een voorstel te doen tot verlaging- van de kosten voor ambtenaren, belast met het toezicht op de naleving van de accijnswetgeving. Besloten werd, in een nader adres de bezwaren der kamer nogmaals uiteen te zetten en aan te dringen op vermindering of afschaffing van de kosten van toezicht. Een mededeeling kwam ter tafel, dat de con sul-generaal der Nederlanden te Montreal heeft toegezegd, nogmaals de kwestie betreffende den invoer van spiritualiën in Canada in behandeling te zullen nemen, en nader bericht, dat de Cana- deesche regeering vasthoudt aan den eisch, dat de ingevoerde, zoowel als de in Canada gefabriceerde jenever twee jaar oud moet zijn, alvorens ze in consumptie mag worden gebracht. Besloten werd, ter zake nadere stappen te doen. Van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland afschrift van het Kon. Besl. d.d. 16 December j .1.houdende herbenoeming van den heer A. H. M. Melchers tot lid van de commissie voor het algemeen handelsentrepöt te Schiedam Kennisgeving. Van het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage verzoek om medewerking om te geraken tot de totstandkoming van een Luchtvaartterrein in de nabijheid van Den Haag of Delft. Afgewezen. Van het Gemeentebestuur van Schiedam ver zoek om advies inzake het voorstel van den Di recteur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, om bij opheffing der Zondagsbestelling het postkan toor te Schiedam van 12 uur nam. open te stellen tot het afhalen van poststukken. De voorz. merkt op, dat over dit uur het oor deel gevraagd is der Schiedamsche leden van de Postcommissie, die hebben bericht, dat zij zich hiermede kunnen vereenigen, waarop door de Kamer aan het Gemeentebestuur van Schiedam medegedeeld is, dat, wanneer onverhoopt tot opheffing van de Zondagsbestelling mocht wor den overgegaan, de tijd tot het afhalen der post stukken het beste kan gesteld worden van 12 uur n.m. Van het Schiedamsche Gemeentebe stuur is bericht ontvangen, dat het zich met het advies der Kamer kan vereenigen, terwijl thans de Directeur-Generaal bericht heeft voorloopig de Zondagsbestelling te Schiedam in tact te laten. Kennisgeving. Alsvoren afschrift van den aan den Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie gezonden brief, meldende dat het Gemeentebestuur van Schiedam zich inzake de inkrimping van het aantal postbestellingen geheel refereert aanhet door de Kamer uitgebrachte advies. Kennis geving. Van de Vereeniging van Kamers van Koop handel convocatie voor de vergadering der Ver- eeniging op 29 Januari alsmede verschillende op deze vergadering betrekking hebbende stukken. Goedgevonden wordt, dat de heeren Van den Heuvell en Hoogendam als afgevaardigden dei- Kamer deze vergadering zullen bijwonen. an de firma Duys en Co. te Schiedam verzoek inlichtingen betreffende naar hare meening ten onrechte geheven zegelkosten op rembours- zendingen. Gesteld in handen van het Bureau om advies. De heer 1 rouw deelt mede inzake de wegver- betering op Voorne en Putte dat voor 1 April 250.000.— bijeen moet zijn wil het ook door de Kamer voorgestage Groenekruisplan kans van slagen hebben. Hij vraagt aan de Kamer een bijdrage van ƒ5000. Wordt aangehouden tot de volgende vergade ring. Het door de Kanier verzonden advies over het voorontwerp van wet tot heffing eener weelde- verteringsbelasting wordt goedgekeurd. In zake het Handelsonderwijs besluit men tot een volgende vergadering aan te houden een verzoek van den Minister van Onderwijs over de wenschelijkheid om de bestaande handels-cur sussen te subsidiëeren, terwijl alsdan tevens zal worden overgegaan tot benoeming van een Commissie voor het Handelsonderwijs, die blij kens mededeeling van den Minister toegang zal hebben tot de gesubsidieerde cursussen. Goedgekeurd wordt een aan Gedeputeerde Staten verzonden missive waarin aangedrongen wordt op bestendiging der provinciale subsidie voor deze cursussen. Bij de rondvraag stelt de heer Figee voor dat de Kamer er bij de Regeering op aan zal dringen dat zij ten spoedigste overga tot het bijeenroepen eener intern, conferentie ter bespreking van die maatregelen welke noodig zullen blijken om de overbevissching van de Noordzee te voorkomen. De heeren Poortman en IJzermans ondersteu nen deze gedachte waarna het voorstel wordt aangenomen. Opbrengst Muziekuitvoering. De muziekuitvoering in de kerk van den Ne- derl. Protestantenbond ten bate van de slacht offers van den watersnood heeft opgebracht 219.34. Voor de liefhebbers van een pijp tabak. Volgende week Maandagavond zal in het cafe de „Nieuwe Kroon" aan de Hoogstraat weer een rookavond worden gehouden, waarbij ditmaal twee smokersgroepen tegen elkaar in het rook- perk zullen treden, n.l. „de Goudsche pijp" en dé „Eersteling". Deze beide clubs zullen met hunne lange Goud sche pijpen en hun 3 gram tabak kampen om de voor dezen avond beschikbaar gestelde prachtige sierpijp. De Oldsmokers laten Voor dezen avond hun pijpjes rustig in 't rek hangen. Door de politie is aangehou den als verdacht van diefstal van een zak steen kolen van het Stationsemplacement, de 16-jarige B. J. L. Proces verbaal is opgemaakt. UIT ROTTERDAM. De moord in de Rosestraat. Eergisteravond tegen 8 uur kwam een man aan het politiebureau aan de Nassaukade alhier en zeide, dat hij de gezochte J. L. van O. was, de dader van den moord in de Roosestraat. Nadat zijn identiteit voldoende vastgesteld was, heeft hij een voorloopig verhoor ondergaan gister morgen is hij ter beschikking van den officier van justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. In de korte bekentenis, die hij op het politie bureau heeft afgelegd, zeide hij, dat hij niet de bedoeling had gehad, zijn vrouw te dooden bij het laatste onderhoud (op de kamer van zijn zwager) met zijn vrouw was weer spoedig ruz'ie ontstaan, en op zeker oogenblik had hij meUeen scheermes, dat hij in de hand hield, een afweren de beweging gemaakt en daarbij de vrouw ernstig getroffen. Hij was gevluchL en had eerst uit de bladen vernomen, dat zijn vrouw aan de gevolgen was overleden, en nu hij dezer dagen een bericht van haar begrafenis gelezen had, was hij vrijwillig teruggekomen om zijn straf te ondergaan. De man beweert, tot in het Noorden van Frankrijk,' in den omtrek van Mabeuge gezworven te heb ben. Hij zegt, na de daad inderdaad naar Zwijn- drecht te zijn gegaan gedeeltelijk per autobus en daar heeft hij de veerpont genomen naar Dordt. Van daar is hij per trein naar Roosendaal of Breda gegaan en in denzelfden nacht de Belgische grens overgestoken. Hij zegt, na de daad het scheermes en zijn overjas, waarop eenige bloedspatten gekomen waren, te hebben wegge worpen waar, wist hij niet precies meer. De nadere bijzonderheden van zijn bekentenis wenschte hij tegenover den rechter van instructie af te leggen. hand gesteld namens mej. G. M. te Amsterdam, met verzoek deze als bijdrage ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van de Koningin te willen doen aanwenden ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood, in verband met den daartoe door H. M. onlangs kenbaar ge- maakten wensch. an schrik in het water gesp ronr gen. Een veldwachter heeft op den ZAV. Buitensingel te Den Haag zekeren v. H. uit. de Bakhuizenstraat gearresteerd, omdat deze nog een hechtenisstraf te ondergaan had. v. H. was op dat oogenblik met zijn vrouw, die van schrik te water sprong. Zij werd door den heer P. v. W. uit de Pretoriusstraat gered. De G. G. D. ver voerde haar naar het ziekenhuis, waar zij zich niets meer van het geval herinnerde. Een kranige jongen Te Dordrecht liepen gisteren twee negenjarige jongens aan het Maartensgat, toen plotseling een van hen, bij het trapje in het water viel. Zijn vriendje de 9-jarige Berend Kraai, sprong hem na, en vvist hem zonder eenige andere hulp naar het trapje te brengen. Thuis deed hij de lakonieke mede deeling, dat hij kopje onder was geweest. Uit Borculo: Tengevolge van een door braak van de rechter-Bolsbeekkade, onder Gelselaar, waarin begin Januari ook een door- bi aak oni stond, staan de broeklanden weer diep onder water, en zijn de landwegen gedeelte lijk overstroomd. Gemengd Nieuws. 1 wee a u t o's te water. Donderdagmid dag om 12 uur bevonden zich een autobus van de lijn Bergen op Zoom—Stavenisse en een vrachtauto geladen met hout van de firma Aarden te Zevenbergen, op de pont over de rivier de Eendracht. De chauffeur van de auto bus, waarvan de passagiers gelukkig waren uitgestapt, zette zijn auto aan, die achteruit begon te loopen. Deze drukte den vrachtauto, waarvan de remmen ook niet aan stonden, achteruit, waardoor beide wagens in de rivier terecht kwamen. De chauffeur van den vracht wagen, de 35-jarige Petrus Vegers uit Zeven bergen, geraakte tusschen beide auto's en werd ernstig gekneusd. Over geloofsvrijheid. Minister Heemskerk heeft de plaatselijke afdeeling- van de S.D.A.P. meegedeeld, dat hij de uitnoodiging. om te komen debatteeren over de geloofsvrijheid niet aanneemt. Hij zal antwoorden up den open brief van ir Albarda. Tooneelspel „St. Liduina." Naar wij vernemen zal dezer dager, het too neelspel „Sint Liduina" alhier opgevoerd wor den. De oproep welke kort geleden voorkwam in ons blad is dus niet tevergeefs geweest. De vele Lidiiinavereerders zullen dit ongetwijfeld met vreugde begroeten en zeer zeker 't keurige too- neelstuk dat reeds driemaal voor een eivolle Odeonzaal in Rotterdam werd opgevoerd gaan zien. Nieuwe zaken. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, opent morgenochtend, de bekende firma Ewald Behle, in het nieuwgebouwde pand aan Klein Groenen dal, een brood-, beschuit- en banketbakkerij. Morgen opent de Rotterd. Spiegel- en Lijsten makerij fa. P. J. Franken een filiaal in de Lange Kerkstraat 13. Een prachtcollectie lijsten en schilderijen is in de etalage tentoongesteld. Een ieder heeft wel eens platen of etsjes die wachten op een passende lijstmen zal in deze zaak een goede keus kunnen doen. Eveneens zal op morgen de opening plaats vinden van de nieuwe banketbakkerij der fir ma A. Helleman, Hoogstraat 172. Wij wen- schen de ondernemer,; veel succes Ongeluk. De keuringsdienst van auto's in Zeeland heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den chauffeur van een autobus, waarvan de remmen niet in orde waren. Het was den chaufleur, die ook de bus bestuurde, welke een paar weken geleden in de Eendracht reed, bij welk ongeluk verschillende passagiers het leven verloren. HetBosschecarnavalgaatdoor. Den gemeenteraad te 's Hertogenbosch was verzocht door de R. K. Vereeniging voor God en Vaderland om dit jaar, in verband met den watersnood, geen canavalviering toe te laten. Het raadslid van Verge (A.R.) diende een voorstel in van gelijke strekking en in den raad is over een en ander lang gediscussieerd, met het resultaat, dat het voorstel met overgroote meerderheid van stemmen is verworpen. De burgemeester had overleg doen plegen met de Oeteldonksche club en deze doen ver zoeken b.v. den optocht achterwege te laten. Aldus is ook besloten. Overigens wordt carnaval gevierd gelijk vorige jaren en in plaats van een optocht, zullen andere attracties worden gegeven Er zal ook een steunactie zijn voor den waters nood. M ij nongelukke n. Op de dominiale mijn te Kerkrade heeft bij het schieten een ongeluk plaats gehad, dat nogal goed is afgeloopen. Waarschijnlijk is bij het boren op een achter gelaten patroon gestooten en daardoor een ontploffing veroorzaakt. Een tweetal arbeiders werd getroffen. H. werd licht gewond en kon na verbonden te zijn, weer huiswaarts keeren zijn kameraad L. uit Ghevremont moest naar het hospitaal te Kerkrade worden overgebracht. Op de Oranje Nassau-mijn I te Heerlen is de 34-jarige mijnwerker F. uit Meezenbroek, door afvallend gesteente getroffen. Ter verple ging is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Een gift van 10.000. Gister is aan den particulier secretaris der Koningin 10.000 ter Een noodlottig schot. De heer G. PI. te Amsterdam, was Woensdagmorgen met een vriend de Zuiderzee opgegaan, om te jagen. In de nabijheid van Muiderberg wilde de heer T I. het zeil hijschen. Hij had zijn geladen geweer op een bankje gelegd, doch het zeil lag er onder. Hij vatte het geweer bij den loop en daar het vasthaakte aan het zeil, duwde hij het even terug. Ofschoon de hanen in rust stonden, zijn de loopen gelijktijdig afgegaan, waardoor hij bij den pols in den linkeronderarm, waarvan het binnenste gedeelte als 't ware geheel is weggeschoten, getroffen werd. In allerijl werd naar de kust teruggekeerd, waar een dijkwerker met een touw den bovenarm afbond. De ge troffene werd per auto naar Muiden gebracht, waar dokterAnkersmit het eerste verband legde. Per auto is de onfortuinlijke jager vervolgens naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. Dooi den mist misleid. Dinsdagavond heeft bij de overgang van den spoorlijn aan den Goudschen weg te Bodegraven een vrij ernstig auto-ongeluk plaats gehad, meldt het „Leidsche Dagblad". Een autobus reed met flinken vaart op den overweg toe en zag de^chauffeur, door den dikken mist misleid, niet, dat de boomen gesloten waren en dat een vrachtauto daarvoor stond te wach ten. Toen de chauffeur dat bemerkte, was het te laat om nog door krachtig remmen den wagen tot stilstand te brengen, zoodat deze met vollen vaart op den stilstaanden vrachtauto reed. Deze schoof vooruit en een paar meter onder de spoor- hekken door, juist achter den laatsten wagen van den voorbijgaanden trein. Een seconde eerder en een botsing tusschen trein en auto was onvermijdelijk geweest. De vrachtauto ontving slechts enkele beschadigingen, doch de bus was zoo goed als vernield. De machine was totaal platgedrukt en het geheele voorste deel der carosserie verbogen. Gelukkig bevonden er zich geen passagiers in den wagen en kwam de chauffeur met enkele lichte kwetsuren vrij. Chineeschetoestanden. Chineesche douane-beambten te Peking, die aan boord gingen van een Chineesche kanonneerboot en deze onderzochten, kwamen tot de ontdekking, dat er opium in verborgen was toen evenwel de beambten seinden, dat deze opium van boord moest worden gehaald, sloeg de kanonneerboot full speed op de vlucht met de drie douane beambten aan boord. Later werd vernomen, dat zij in vrijheid zijn gesteld. Een overval b ij Monastic. Op den weg naar Monastir is een autobus door roovers overvallen. Vier personen werden gedood. De daders konden ontkomen Groote brand. Iri de haven van Soek- hoem (Rusland) is een brand ontstaan, die ca. 24 uur heeft geduurd. Veel gebouwen werden vernield, terwijl ook ladingen tabak en suiker een prooi der vlammen werden. De schade bedraagt verscheidene millioenen roebels. Geteisterd Rijnland. In de zitting van gister van den Rijnschen Provincialen Landdag deelde de bondsvoorzitter in zijn rap port mede, dat de hoogwaterschade in de Rijn provincie volgens de tot nu toe verstrekte ge gevens, meer dan 50 millioen Mark bedroeg. Niet minder dan 60.000 H.A. akkerland heeft onder water gestaan. Een tekort van 5 millioen. Bij de Bank van Estland is een tekort van 5.000.000 Mark ontdekt. De hoofdkassier der bank is gearresteerd en heeft bekend, genoemd bedrag als leening aan kooplieden uit Reval te hebben verstrekt. Het tekort wordt geheel door het vermogen van den hoofdkassier gedekt. Kerknieuws. DE BEGRAFENIS VAN KARDINAAL MERCIER. Bij zacht weer, onder lichtgrijzen hemel, had gisterochtend, te Brussel de indrukwekkende nationale begrafenis van kardinaal Mercier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2