SCHIEDAM EN OMSTREKEN* "^FEUILLETON. De Plaatsvervanger. 49ste Jaargang. Woensdag 3 Februari 1926. No£14470 Boresn KOEMARKT 4. Telefoon ïflteicommunesl 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvertentiSai 1—5 regel» 1.75, «lk« ragsl daarboven 35 ni, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeeiïngen 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. be- het Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 206 bij verlies van een hand, voet of oog f 290 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door N. H die de Grondwet na de jongste wijziging geeft, om een Staatsbegrooting voor twee jaar in te dienen. Schier dit gansche jaar dreigt door begrootings- discussies (door die voor 1926 en die voor 1927) te worden gevuld. Wellicht zou men thans van de mogelijkheid, die-art. 125 der Grondwet geeft, gebruik kunnen maken, bijv. door de aanhangige begrootings- ontwerpen zóó te wijzigen, dat ze tevens dienden voor het volgende jaar. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofi'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de Suiker- werkenfabriek „D.O.V.O." alhier, om vergun ning tot oprichting van een fabriek tot het vervaardigen van suikerwerken in het pand Boterstraat 2830, kadaster Sectie B. no. 3112, met een stoomketel van 10 vierk. M. verwar mingsoppervlak, dienende voor verwarmings doeleinden en 6 electromotoren van resp. 10, 4, 3, 2, 1 en 1 P.K., drijvende diverse arheids- werktuigen en pompen. Dit verzoek is met de bijlagen op dc Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 17en Febr., des voormid dags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die terzake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te.lichten. Schiedam, 3 Februari 1926. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. HetgezantschapbijhetVaticaan. De sociaal-democratische afgevaardigde Breit- scheid heeft zich bij de beraadslagingen over de begrooting van het ministerie van Buitenland- sche Zaken uitgesproken ten gunste der hand having van den Duitschen gezantschapspost vij het Vaticaan. Door de communisten was een voorstel ingediend, om de vertegenwoordiging bij het Vaticaan af te schaffen dit voorstel werd evenwel door geen der andere partijen gesteund. producten te kunnen onderscheiden, benevens maatregelen voor zulk een onderscheid tusschen de producten van het Empire en die uit den vreemde. FRANKRIJK. Bij de voortzetting van de discussies over de financieele ontwerpen in de Fransche Kamer was er gister meer belangstelling en meer stem ming dan de geheele vorige week het geval is geweest. Zaterdag waren de algemeene beschou wingen gesloten, doch eerst aan het eind van de zitting van gister werd besloten over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het ont werp der commissie. Het hoofdmoment van de zitting was de rede van Briand. Met spanning was die tegemoet gezien, daar men hoopte, dat daarin het stand punt van de regeering uiteengezet, en aldus leiding aan de debatten gegeven zou worden. Deze verwachtingen zijn evenwel teleurgesteld. De rede van Briand was zeer verzoeningsgezind, maar dientengevolge ook zeer leeg. Zij werd vrij koel ontvangen. Aan het slot klonk slechts zwak applaus van het Centrum en van enkele radicale banken. de heeft een internationale oppositie tegen de ginseien der Derde Internationale en tegen communisme te organiseeren. Het algemeen bestuur is gevormd uit vertegenwoordigers van vier naties, China in begrepen. De Liga zal de openbare meening bewerken en den economischen en commereieelen vooruit gang langs constitutioneelen weg, met inbegrip van de verbetering van de levensvoorwaarden der Chineesche arbeiders, bevorderen. De anti-Japansche boycot, waarmede Kanton bedreigd werd, is niet doorgevoerd, wegens de afhankelijkheid van de stad van de Japansche kustvaartuigen voor de handhaving van den handel tusschen Kanton en de andere Chinee sche havens." ENGELAND. Het Parlement geopend. Naar Reuter meldt, is het parlement door den koning, die door de koningin vergezeld was, met het gewone ceremonieel en de gebruikelijke staatsie geopend. In de troonrede wordt o.m. verklaard, dat een belangrijke stap voorwaarts ten aanzien van de beperking in de bewapeningen mogelijk zou kunnen zijn, als resultaat der conferentie van Locarno. Aan België, Frankrijk, Duitschland en Italië zijn voorts uitnoodigingen gezonden om aan een te Londen te houden conferentie deel te nemen waarbij zal worden gestreefd naar het bereiken van een daadwerkelijk internationaal accoord ten aanzien van een regeling der arbeidsuren. Met betrekking tot de moeilijkheden in de Britsehe mijnindustrie, doet de troonrede dan een beroep op alle partijen, om de toekomst in een geest van verzoening en eensgezindheid en het vermijden van iedere actie in te gaan, waar door de terugkeer van een goeden handelstoe stand en der welvaart zou worden uitgesteld. Aan het parlement zullen maatregelen worden voorgesteld ten aanzien van op geïmporteerde landbouw- en fabrieksproducten aan te brengen taerken, ten einde ze van Britsehe fabrikaten en 9) Jeanne had goed geraden, toen zij voorspelde, dat hij niet met de zeelieden van Samt-Malery ver trekken zou.De hem door den heer Termet aan geboden betrekking heeft hij aangenomen, en nu is hij den tuinman behulpzaam bij het oogsten, hout kappen of de bijenteelt, waarvoor hij be halve de kost nog een duitje verdient. Mijnheer Termet heeft veel met hem op en schijnt graag met hem te spreken, trouwens de geheele familie behandelt hem met welwillendheid, daar hij steeds blijken geeft van handigheid, bescheiden heid en een kieschheid die men bij lieden van zijn stand slechts zelden aantreft. Op een schoonen Zondagnamiddag in de maand Augustus zaten de dienstboden van het kasteel op de binnenplaats met elkaar te kouten. Zonder daarom hoogmoedig of verwaand te zijn hield Pierre er niet van aan dit gebabbel deel te nemen, waarvan de meesters meestal het onderwerp zijn, Hij rookte op eenige passen afstands der anderen een pijp, terwijl hij met den hond speelde. Zeg, juffrouw Klara, wie is toch die jonge man, die gisteren hier is aangekomen en zoo slecht te ^aard zit vroeg de koetsier. ITALIË. Staat en Fascistische Part ij. De correspondent^van de „Pxager Presse" weet het volgende uit Rome mede te deelen Farinacci is bij Mussolini in ongenade gevallen zijn ontslag als partijsecretaris en de gelijktijdige ontwapening der radicale stroomingen in de partij zou nog slechts een kwestie van tijd zijn. Het is interessant te lezen, hoe Mussoloni's orgaan, de „Popoio d'Italia zich houdt tegen over de polemiek AmicucciFarinacci. Het blad komt op voor het standpunt van Amicucci inzake het herstel van het staatsgezag, en ignoreert de artikelen van Farinacci volkomen Het blijkt, dat Amicucci de denkbeelden der toonaangevende kringen heeft vertolkt, welke zeer bezorgd zijn omtrent het staatsgezag. Naar verluidt, had hij vooraf de toestemming dezer kringen voor de publicatie verkregen. Achter Amicucci staat ongetwijfeld Federzoni, zoo niet Mussolini zelf. De strijd FederzoniFarinacci is begonnen sinds de versmelting van de Natio nalisten met de fascisten De Opperste Fascistische Raad moest dezer dagen bijeenkomen, en is nu plotseling tot midden Februari uitgesteld. Het schijnt, dat zulks geschied is, om Mussolini den noodigen tijd te geven tot regeling van den eigenaardigen toestand tusschen staat en partij. MAROKKO. Spaansche successen. De Spaansche troepen hebben met succes geopereerd tegen de Beni Msoear stammen in de nabijheid van het Tanger-grensgebied. Een legertje van 500 man, bestaande uit Spanjaarden en soldaten van verschillende bevriende stam men, is er in geslaagd het geheele district, dat tot nu toe in de macht was van Abd-el-Krim's bondgenooten, te hernemen. De Spaansche troepen trokken van Beni Msoear naar de naburige stammen van Jebel Habib, waar zij eveneens met succes streden. Intusschen duurt de pacificatie van het Anjera- en Hausz-gebicd voort. Vele stammen brengen ten teeken van onderwerping hun geweren. ALLERLEI. Uit Bern, De Zwitsersche Bondsraad heeft het arbitrage verdrag met Roemenië goedge keurd. Uit Belgrado. De uitwisseling der ratifi catie-oorkonden van het Turksch-Joegoslavisch vriendschaps- en vredesverdrag heeft op het departement van Buitenlandsche Zaken plaats gehad. Het verdrag zal den 16en Februari van kracht worden. De Kamer heeft, na met 16846 stemmen de wet betreffende de exploitatie van het riviernet van Joegoslavië door den staat te hebben aan vaard, met algemeene stemmen de wet op de ongevallenverzekering bij de militaire- en mari tieme luchtvaart aangenomen. Uit Geneve. Zweden heeft de verdaging der voorbereidende ontwapeningsconferentie aan vaard. Uit Berlijn. Voor zoover thans vaststaat, is de rijkspresident, Von Hindenburg, van plan het ontruimde gebied van het Rijnland op 22 en 23 Maart te bezoeken. De rijkspresident is voornemens hij deze gelegenheid een bezoek te brengen aan de steden Keulen, Bonn en Crefeld. Uit Berlijn. Naar Khartoem wordt gemeld, zijn in den Soedan in het gebied der Noeba- 'stammen onlusten uitgebroken. Een regeerings- getrouw leider is met een zijner zoons vermoord, terwijl een zijner andere zoons werd gewond. Uit Rome. De „Popoio di Romano" meldt, dat Mussolini, vergezeld van den Itali- aanschen minister van Koloniën, in de eerste helft van Maart naar Tripolis zal vertrekken. Deze reis zal een officieel karakter dragen. Binnenland. CHINA. Een internationale vereen i g i n g. Te Sjanghai heeft de officieele oprichting plaats gehad van de „Liga ter verdediging van de grondwet van het Oosten", welke ten doel De kabinetsformatie. Jhr. de Muralt aangezocht voor „W aterstaa t". Zooals reeds is gemeld, houdt de kabinets formateur met eenige personen besprekingen inzake de samenstelling van het kabinet. O.a. wordt gepolst jhr. ir. R. R. L. de Muralt, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Borculo, die, naar men verneemt, aangezocht is voor de portefeuille van Waterstaat. Een begrooting voor twee jaar. Mr. D. P. D. Fabius vestigt in het „Weekblad" van het Recht" de aandacht op de mogelijkheid, Tabletten. tegen hoest WelJoseph, als hij hier lang blijft, geloof ik dat we nieuws zullen hooren zoudt gij niet spoedig bruiloft willen vieren O ja, als het maar niet de uwe is, Klara 1 Maar wees toch zoo geheimzinnig niet, vervolgde Joseph die niet tot de slimsten behoorde, en zeg ons Loch wie die mijnheer is. Wel, antwoordde Klara ongeduldig, je zult toch hoop ik, weten dat het de aanstaande van juffrouw Genevieve is En van morgen heb ik mijnheer tegen mevrouw hooren zeggen, dat het een tamelijke goede partij was en dat zij over veertien dagen verloofd zullen zijn. Pierre hoorde niet meer hij werd zeer bleek en het scheen hem toe alsof aïles om hem heen draaide. Dc snuit Van den trouwen Nero moest het ontgelden en werd zoo geknepen dat het beest van pijn huilde. Std toch, hond 1 zei Pierre met .een barschheid waartoe hij zich zeiven nooit in staat zou ge rekend hebben. Fluitende, met de handen in zijn zakken ,oo- genschijnlijk vroolijk, ging hij toen heen. Maar er was iets dat hem als 't ware de keel toesnoerde. Buiten het gezicht de dienstboden gekomen, 'iep hij als een waanzinnige naar het strand, wierp zich daar op den grond, rolde zich heen en weder rn snikte als een kind. Welk een contrast, de zee zoo kalm en hij zoo woest 1 Verloofd Verloofd 1 riep hij wanhopig uit „Nog niet alle hoop opgegeven". Mr. Heemskerk te Leeuwarden. Mr. Th. Heemskerk hield Maandagavond in de Noorderkerk te Leeuwarden een politieke rede. Spr. ging ook in deze bijeenkomst het ont staan van de crisis na en in zeer duidelijke woor den gaf hij te kennen, dat de schuld z.i. neerkomt op de Ghr.-Iiistorischen. Het was een doorn in het oog van den spreker, dat genoemde partij thans die schuld op anderen wil schuiven. Hoewel spreker verklaarde te hopen, dat mr. Limburg in zijn poging om een kabinet te vormen zal slagen, liet hij toch doorschemeren, nog niet alle hoop op een aanblijven van het kabinet- Colijn te hebben opgegeven. Wanneer echter mr, Limburg wel succes heeft, ongeacht welke kleur het kabinet ook hebben zal, de A. R„ zoo zeide spr., zullen daarvan in ieder geval geheel los staan. Het Uit (le R. K. Staatspartij. Kamerlid Hermans over de crisis. Het Tweede Kamerlid Henri Hermans heeft te Heerlen voor de Kath. Kiesvereeniging „Molenberg" een rede gehouden over de crisis. Spreker achtte Kamerontbinding als middel om te bellissen over „uiterste noodzaak niet noodig. De vraag kan op vergaderingen van de Kath. Kiesverenigingen en op de Bondsverga dering behandeld worden, wanneer het noodig mocht zijn. De heer Hermans was van oordee dat Kamerontbinding zou volgen, wanneer mr. Lim burg niet zou slagen en de Kamer niet tevreden zou zijn met de mogelijke,maar minder gewensch- te oplossing van een Kon. Kabinet Colijn. Spr. zag het geval van uiterste noodzaak nog niet, ook wanneer mr. Limburg niet zou slagen. De heer Hermans hoopte, dat de uiterste noodzaak er nog lang niet zou zijn, want van een samenwerking met de S.D.A.P. verwachtte hij slechts weinig. De economische conferentie. De secretaris van het I.V.V. te Amsterdam, de heer J. Oudegeest, is uitgenoodigd zitting te nemen in de voorbereidende commissie voor de economische conferentie te Geneve. O, wat ben ik toch ongelukkig en zijn gelaat in zijn handen verbergende, weende hij, alsof niets hem tot kalmte kon brengen. Na zich een poos aan zijn d;epe droefhe:d te hebben overgegeven stond hij emdelijk op en vervolgde in z;ch zeiven Wat geeft het mij ook Is zij iets voor mij Ben 'k iels anders dan haar knecht O welk een gek ben ik tocb geweest om niet naar Newfound land te gaan. Wat geeft mij het recht om haar te beminnen Volkomen helder zag hij nu de waarheid in. Gedurende meer dan zes jaren, van den eersten keer af, dat hij haar gezien had,had hij Genevieve bemind.. Die liefde had zich geheel en al van hem meester gemaakt en was steeds aangegroeid zon der dat hij er zich rekenschap van had gege ven. In zijn geest doorliep hij zijn leven geduren de den tijd, die van hunne eerste ontmoeting af was verloopen, en hij kreeg de overtuiging dat. al zijn pogingen ten d»el hadden gehad, haar, ten minste op stoffelijke wijze, nabij te komen. Het speet hem, niets te hebben gedaan om zich uit zijn stand te Verheffen en t3 trachten zich harer waardig te maken. Als ik moedig en werkzaam geweest was, z0°" als André, zeide hij tot zich zeiven, zou ik alles vaarwel gezegd hebben ik zou naar Parijs zijn gegaan en daar zeker mijn weg hebben gevonden. Maar ik durf niet, ik heb daartoe geen moed noch kracht. Om haar nabij te komen als onderge- Permanent Hof van Internationale Justitie. Mr. Limburg heeft, in verband met zijn werkzaamheden betreffende de kabinetsforma tie, aan den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, den heer Huber, bericht, dat hij voorloopig niet zal kunnen optreden voor het Hof als vertegenwoordiger van de Poolsche regeering in de zaak tusschen Duitschland en Polen, welke dezer dagen voor het Hof zal worden behandeld. Uit de Communistische Partij. De „Tribune" deelt mede, dat de door „Het Volk" gepubliceerde brief van de Executieve uit Moskou aan de G.P.H. bij lange na de brief uit Moskou niet is. Enkele deelen, zegt het communistische blad, van de „VoJk -publicatie stemmen vrijwel overeen met de resolutie v an schikte, heb ik niet bedacht dat dit mij voor altijd van haar verwijderde. Waarom heb ik niet duizenden keeren begrepen dat ik haar be minde Ik kan het denkbeeld niet dragen dat zij aan een ander zal toebehooren, vooral niet aan dien kleinen blonden fat. Uren lang bleef hij in zijn droeve overpein zingen verdiept. Eindelijk iets kalmer geworden, stond hij op om naar ziju moeder terug te keeren. Zijn gelaat droeg echter nog te veel de sporen zijner smart, dan dat hij zich durfde vertoonen daarom ging hij zijn kamertje door de achter deur in, zonder opgemerkt te worden door de twee vrouwen die onder het venster zaten te praten en wier stemmen hem onduidelijk bei eik ten. Lieve dochter, zeide de grootmoeder, eens zal toch aan die comedie een eind moeten gemaakt worden.Ik zal er dan niet meer zijn om mijn kleine zoon te omhelzen ja, ik gevoel heel wel dat ik hem nooit zal wederzien. De lieve jongen dat de H. Maagd hem in hare bescheiming neme Ge hebt gelijk moeder, antwoordde Jeanne, de waarheid moet onthuld worden maar nu is het oogenblik er nog niet voor gekomen. Een windvlaag als Voorbode Wan den storm, verhief een dwarreling van stof en rukte het kapsel der vrouw los, die zich daarna haastte naar binnen te gaan (Wordl vervolgd OURANT Vfyi»erf VtAhlWton l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1