Commentein, maar de belangrijkste deelen van de resolutie ontbreken. Zooals men weet, heeft het presidium van de Communistische Partij Holland eenige maanden geleden besloten het maandschrift „De Kommu- nistische Gids" op te heffen. In de plaats daarvan heeft de G.P.H. een nieuw periodiek „De Klassenstrijd" uitgegeven. Algemeen werd deze maatregel gezien als een handeling om de on- gewenschte partijgenooten, die de redactie van „De Kommunistische Gids" vormden^kwijt te raken. Naar „Het Volk" verneemt, zal een groepje leden van de C.P.H. „De Kommunistische Gids" weder doen verschijnen. Begin Maart a.s. zullen deze personen het door de partijleiding opgeheven maandblad gewoon weder doen ver schijnen. De redactie zal o.m. gevoerd worden door de heeren Wijnkoop, dr. van Ravesteijn, Hoogcarspel, Jan Romein en anderen. Het kanalenplau voor N.-Iiolland. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben het voorstel van Ged. Staten tot uitvoering van de kanaalplannen voor het Noordelijk deel van het vasteland van N.-Holland, na een be spreking, waarbij hulde werd gebracht aan den voorzitter, jhr. mr. A. Roëll en Gedeputeerden voor hun verdienstelijken arbeid, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De spoorwegverbinding Antwerpen—Nederland. Naar verluidt, maakt de administratie der Belgische spoorwegen thans de bestekken gereed voor de ophooging der spoorlijn Antwerpen Nederland. Het ligt in de bedoeling van het beheer, de werken weldra in aanbesteding te geven, om nog dit jaar met de uitvoering te laten beginnen. De Nederlandsch-Belgische spoor verbinding zal er aanmerkelijk door verbeteren. Vaal's faillissementsaanvrage. De faillissementsaanvrage van de gemeente V aals kan worden beschouwd als een poging van de meerderheid van den gemeenteraad om te trachten zoo mogelijk een faillissement uit te lokken en de aandacht der regeering te vesti gen op den treurigen toestand, waarin de ge meente Vaals verkeert, en verder om hierdoor de regeering te bewegen het verzoek om steun te verleenen, in te willigen. De schuldenlast der gemeente werd door ver schillende omstandigheden hoe langer hoe groo- ter, voornamelijk door diverse crisisuitgaven, alsmede door de oprichting van een gasfabriek, een electrische centrale en deelneming in een Limburgsche Tramwegmaatschappij Daarvoor heeft de gemeente Vaals nu een schuld van 700.000 en in totaal een schuld van een kleine anderhalf millioen. Op allerlei wijzen heeft men getracht in dezen noodtoestand te voorzien. De belastingopbrengst bedroeg dit jaar on geveer 76.000, niettegenstaande dit, zal dit jaar nog een tekort ontstaan van pl.m. 96.000. Om uit dezen noodtoestand te geraken, stelde de heer Eick aan B. en W. voor een faillissements aanvrage in te dienen, welk voorstel vervolgens met 75 stemmen werd aangenomen. De burgemeester was van oordeel, dat het faillissement van de gemeente overigens uit gesloten is, daar de loopende schulden worden betaald. Alleen is een deel der rente, welke in het afgeloopen jaar aan Rijk en verschillende instellingen verschuldigd was, niet betaald. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda. Ibis. Aanbeveling van B.enW. ter benoeming van een lid van de Schattingscommissie bedoeld in art. 37 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 ter voorziening in de vacature van lid, ontstaan door het aan den heer W. PI. van den Toorn verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden 1de heer G. H. Schcffers; 2. de heer Am. J. M. Zoetmulder. 8bis. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring aan de Commissie uit den Kerk^raad der Ned- Herv. Gemeente van het Gymnastieklokaal en drie leslokalen van school E aan de Dwarsstraat voor het geven van catechisatieonderwijs, zulks Voor den tijd vanaf Februari tot omstreeks November 1926 en tegen een huurprijs van 12.per week voor de wintermaanden en van 10.per week voor de zomermaanden (Mei t./m. September). 8ter. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot openbare verhuring voor den tijd van ongeveer 5 jaren van diverse aan de ge meente behoorende perceelen wei-, hooi- en tuin land in den Oud-Mathenesser Polder. Squater. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan Regenten van het Weeshuis der Hervormden van een gedeelte van het terrein van de School aan het Oude Kerkhof, gelegen achter het Diaco niehuis der Hervormde Gemeente, ter grootte van 60 M2. tegen den prijs van 17.50 per M2 Squmquies. Voorstel van B. en W. a. tot in- 1 lekking van de besluiten houdende verkoop van grond aan de vereenigingen „Volkshuisvesting" en „Eendracht" b. tot uitgifte in erfpacht van den grond sub a bedoeld aan diezelfde vereenigingen. Ssexies. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening. 9bis. Voorstel van B. en W. om aan. den heer •h l eeuwen Azn. te Gouderjik een bedrag van 53.-— te vergoeden wegens schade, die zijn mo- torbool,Wilskracht" heeft beloopen, tengevolge van een aanvaring met een in de Noordvest onder water staanden paal. Urandstoivoorzjening voor vverkloozen. B. en W. schrijven aan den Raad Naar aanleiding Van ons voorstel van 5 Janua- n 19,„6, besloot Uw Raad in de vergadering 8 Januari j.l. inlichtingen in te winnen omtrent het standpunt, dat door dc Regeering in deze wordt ingenomen. Blijkens de informaties, door het betrokken Departement verstrekt, wordt verhooging van de steunbedragen van Rijkswege niet toegelaten. Aan het verzoek van den S.BiB. om een brand stoftoeslag te Vcrlêenen, kan dan ook niet worden voldaan. Echter werd te kennen gegeven, dat in dit speciale geval door het departement geen aan merking zou worden gemaakt, wanneer aan die werkloozen, welke daaraan werkelijk behoefte hebben, goe'dkoope brandstof zou, worden ver strekt. Dit standpunt brengt dus faede, dat niet alle werkloozen hiervoor in aanmerking komen. in verband met de felle koude, welke zich in het midden dezer maand heeft voorgedaan, heb ben wij op 16, 23 en 30 Januari telkens een'H.L. cokes gratis aan de werkloozen, die hiervoor in aanmerking komen, doen verstekken. Wij mee- nen daarmede in den geest van Uw Raad te hebben gehandeld. Voor het vervolg zouden wij U willen voor stellen, ons te machtigen in deze richting voort te gaan wij stellen ons dan voor van week tot week te bepalen, of voor het verstrekken van gratis brandstof termen aanwezig zijn. Watersnoodcomité Schiedam. Ingekomen van Afdeeling B. der Gemeente secretarie 10. „Arminius." Ondanks den geest van ontwapening die over het aardrijk rondwaart, hebben wij gister avond in den Volksbond de wapens hooren klet teren \an vechtende stammen en volken, klaroe nen hooren schallen en kreten van dood en over winning hebben onze ooren doen trillen. Want de „Arminius" van Max Bruch is in aUe opzichten een krijgsgezang. Forsche, welluidende zangen, begeleid door troepen-aankondigende vioolmuziek vormen den hoofdschotel. Ko de Keijzer heeft dit zijn koor doen ver staan alzoo is er een verdienstelijke vertolking gegeven wel waren de koren geneigd meer te geven dan zij wel moesten, wat uit den aard der muziek wel te Verklaren is, maar dan was er de dirigent, die uitstekend leiding gaf, om dit te beletten. Het „Gemengd Koor" stond voor een critieke zaak, toen de heer v. Kempen, c{ie de Siegmund- pai Dj zingen, ziek werd gerneld. Een uur voor den aanvang viel de beslissing dat mevr. Both- Haas hem zou Vervangen. Dank zij haar groot talent, heeft zij zich it- stokend van haar zeer moeilijke taak gekweten De moedige, mannelijke kracht van een strijder ontbrak luer natuurlijk wel eenigszins maar onder deze omstandigheden konden we dit niet eischen. Een woord van lof voor deze prestatie zij luer dan wel degelijk op z'n plaats. MeviSuze Luger (alt) was een waardige pries teres en was zich van haar ambt bewust. Zij ont wikkelt een open, waardig geluid en was in alle deelen berekend voor haar taak. Jac. Caro als „Arminius" heeft zeker wel het meeste succes geboekt. 'öaë° solo-partijen heeft hij, zonder eenige blijken van vermoeidheid te geven, perfect ver tolkt. Hij is oen zanger niet alleen met den mond maar ook met de ziel. Een uitbundig applaus viel hem, en met recht, ten deel De begeleiding was ditmaal," enkele kleine foutjes daargelaten, heel goed. Wij moeten er echter bijvoegen dat de partituur een dankbare bezetting is. Speciaal voor de violen, het welk b.v. in de „Judas Maccabeus" niet het geval is In „Arminius" treedt de begeleiding meermalen op den voorgrond. Daarbij komt dat Mathijs v. Leeuwen achter den vleugel zat, die evenals gewoonlijk geniaal werk heeft geleverd In de pauze overhandigde een der bestuurs leden Ko de Keijzer een lauwerkrans, en den vooizitter een cadeau onder couvert Moge de Keijzer met zijn koor nog met vele uitvoeringen het Schiedamsche publiek vergasten Gezelschap Heggelman. Gisteravond heeft de 15e en laatste voorstel mg *an de Vestaalsche Maagd te Overschie met zeer groot succes plaats gehad. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden en de collecte heeft nog 60 opgebracht. Weldadighcidsuitvoering. Met verwijzing naar de in dit blad Voorkomen de advertentie kunnen wij met genoegen con- stateeren dat de actieve R. K. Tooneclclub na de eerste geslaagde mtvoering in November, Vrijdag 12 dezer wederom met een geheel nieuw stuk op de planken komt. 1 Dit verheugt ons des te meer omdat de keuze van liet blijspel „Gebroeders Kalkoen" een zeer gelukkige mag heeten en den bezoeker dan ook een genoegelijke avond waarborgt De gebroeders Kalkoen zijn twee typen van het ouderwetsche winkelier genre die langzamer hand, onder lieftalligen invloed van een „moder ne winkeljuffrouw" tot nieuwere begrippen be keerd worden, hetgeen natuurlijk met, koddige situaties gepaard gaat. Daar het ons bekend is, dat overal waar dit leuke blijspel opgevoerd werd, succes verzekerd was, twijfelen we niet of deze tooneelclub zal gezien haar vlotte spel, Vrijdag 12 Febr. weder- om een volle zdol weten te trekken. De opbi engst is ten bate der R. K. armen van onze stad- Men verzocht ons nog mede te willen deelen dat er op dezen avond geen verlotingen en geen collectes gehouden zullen worden. Verecniging Verjaardag. De verwachting was niet'hoog gespannen bij de damesbestuursleden van bovengenoemde vcrceniging, die gisterenmiddag bijeenkwamen om de inhoud der busjes vast te stellen over dé maanden December en Januari. De vele aanvragen om steun, Voor verschillen de doeleinden in dezen wintertijd, alsook de plicht tot geven Voor de door den watersnood geteisterde medelandge^ooten, waren oorzaak dat de hoop op een groote ontvangst niet bijzon der groot was. De voorzitster, mevrouw S. Hijman, opende deze bijeenkomst met een welkom aan de dames bestuursleden, waarna dc notulen door mevrouw RademakerNolet gelezen werden goedgekeurd Bij de opening der busjes bleek, tot groote v oldoening der dames, toch het bedrag grooter dan in de overeenkomstige periode van 't vorige jaar. Aan zeven patiënten werd verlenging van fi- nancieelen steun toegezegd, t.w. drie in het R.K. Sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn, twee in het Christelijk Sanatorium Sonnevanck re Apel doorn. een in het Zeehospitium te Loosdnincn en-een hi j particulieren teZeist, terwijl een patient in de 1 ghallen te Delft ook financieel gesteund zal worden.. Hierna had een bespreking plaats tot het stich ten van een afdeelmg te Kethel, waarbij het dagelijksch bestuur gemachtigd werd, verdere stappen te doen, waarna de voorzitster deze vergadering, die zeker weer 't kenmerk droeg, wat onderlinge vriendschappelijke samenwerking vermag, onder dankzegging ijan de dames, sloot- Zaken juliilé. Vandaag bestaat de groenten-, fruit- en wijn zaak van den heer W. G. Leenmans, Broersvest alhier, 25 jaar. Heel in 't klein begonnen, heeft het echtpaar Leenmans, door noesten vlijt, de zaak tot bloei en bekendheid gebracht. Was aanvankelijk de zaak alleen in het pand Broersvest 3 gevestigd in den loop der jaren werd dezen winkel te klein, zoodat de wijnhandel ten slotte in het keurlokaal ondergebracht werd." Langzaam maar zeker, heeft de firma het vertrouwen van hel publiek weien te Verwerven en dat ook van andere zijden waardeering kwam daar getuigen verscheidene medailles van. Niets is echter volmaakt en zoo kan de heer Leenmans niet met volkomen vreugd, bij dit jnbile zijn succes herdenken, daar hij vandaag al te Veel herinnerd zal worden aan het te vroege verlies van zijn echtgenoote en trouwe hulpe. Veel blijken van belangstelling en meeleVmg mocht de heer Leenmans vandaag ontvangen en hoewel hij verzocht had geen bloemen te zenden was zijn woonkamer in een tuin herschapen. Den ondernemenden zakenman nog vele jaren Verloting E.H.B.O. Op deze nummers zijn nog prijzen gevallen van de verloting van E.H.B.O. Prijs no. 3, lot no. 1207 prijs no. 4, lot no. 1548 prijs no. 33, lot no. 2834 prijs no. 39, lot no. 2238 prijs no. 44, lot no. 2256 prijs no. 49, lot no. 2691 prijs no. 52, lot no. 4375 prijs no. 54, lot no. 2756 prijs no. 59, lot no. 3025 prijs no. 63, lot no. 1607 prijs no. 65, lot no. 2532, prijs no. 71, lot no. 4777 prijs no. 72,lot no. 4420 prijs no. 87, lot no. 2000 prijs no. 96, lot no. 2183. Men zie bovendien kleine advertentie. Vernieuwing. Niet alleen is er den laatsten tijd onder nemingsgeest in onze stad te constateeren Voor wat het oprichten van nieuwe zaken betreft ook firma's met oudere burgerrechten spreiden veel activiteit ten toon. Zoo is bet nu weer het mode-magazijn „The Prince of Wales", dat een reorganisatie onder gaat, om de steeds zwaardere eischen van den tijdgeest te bevredigen. Men zie ook de annonce, die hier betrekking op heeft. Een nieuw dok. Gisteren zijn de onderhandelingen lussclien de firma Wilton en de directie Van deReiher- stiegwerft ten einde gebracht. Wilton neemt zoowel de machinehal, speciaal Voor den motor- bouw, alsook het droogdok van 20.000 ton over tegen betaling van 1.200.000. De koopsom wordt voor tweederde gedeelte onmiddellijk uitbetaald, de rest na overbrenging van de machi nefabriek en het dok naar hier, waar de firma Wilton den bouw van scheepsmotoren ter hand neemt. Het nieuwe dok zal een ligplaats krijgen naast het oude, dat ruim twee maal zoo groot is en 46000 ton meet. Tot regeeringscommissaris in het bestuur der kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen is benoemd onze oud-stadgenoot de heer J. M. A. Zoetmulder, civ. ing. aldaar. Uit een in aanbouw zijnd pand aan de Gh. de Bourbonstraat is '40 K.G. lood ontvreemd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten,, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1926. Brieven binnenland: H. Bergerink, Hengelo Comm. Kol. reserve, Nijmegen. Sun Maid, Amsterdam Smit Galand, R'dam. Br efkaarten binnenland: Mej de Wed. Ham, R'dam; Mevr. G. Melchers, Schiedam Piet Nolet, Nijmegen J. A. Weber R dam. i Bleven buitenland: Koopman Roe- lants, Suez. ,.^,ri aar ten buitenland: W. Kohier, Kiel. Gemengd Nieuws. Een imitator. De Zedenpolitie te den Haag heeft Maandag een zeer merkwaardige ar restatie gedaan. Zooals bekend wordt er ijverig gezocht naar een individu, dat er genoegen in schept meisjes en vrouwen met een scherp voor werp, waarschijnlijk een mes, aan de beënen te verwonden. Zijn signalement is nog niet volko men bekend, en dat maakt het zoeken moeilijk. Men heeft slechts een vermoeden, dat hij in een grijs colbertcostuum rondloopt. Maandag signaleerde men in een der drukke volkswijken een man in een grijs pak, die achter vrouwen en meisjes aansloop. De politie werd ge waarschuwd, want men dacht beslist met den zonderling te doen te hebben. De man werd ge arresteerd. De zaak werd onderzocht. Maar het bleek een man te zijn, die niet geheel normaal was.De man was bizonder gevoelig voor helden figuren. Als hij op den bioscoop een held ziet, verbeeldt hij zich die held te zijn. De messensteker heeft blijkbaar ook veel indruk op hem gemaakt, zooveel indruk, dat hij hem geimiteerd heeft. De stakker heeft er niet bij nagedacht, hoeveel ellende hij zich daarmede op den hals kon halen. Gelukkig heeft de politie spoedig de afwijking ontdekt en den man aan den geneeskundigen dienst overgegeven. Den werkelijkenjiadef heeft, men nog steeds niet kunnen vinden. Engelsch s. s. bij Vlissingen ge zonken. Gisteravond 8 uur heeft tijdens dik ken mist op de reede voor Vlissingen een aan varing plaats gehad tusschen het Engelsche s.s. „Whimbrel",op weg van Liverpool naar Ant werpen en het waarschijnlijk Engelsche s.s. „Marloch", van Antwerpen naar St. John. De „Whimbrel" is gezonden. De opvarenden zijn gedeeltelijk door de Nederlandsche motorafhaal- boot gered en te Vlissingen geland. De anderen zijn door de „Marloch" opgenomen. De toestand van het schip is onbekend het ligt nog buiten Vlissingen ten anker. Sleepbooten bevinden zich in de nabijheid om, zoo noodig, assistentie te verleenen. Brug door een tram vernield. Gisteren is op de brug over den Ouden IJsel te Ulft een goederentrein van de Geldersche stoom trammaatschappij ontspoord. Vier wagons liepen tegen de ophaalbrug op, met het gevolg, dat de balans met den geheelen bovenbouw der brug naar beneden stortte. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De vier wagens van de tram zijn totaal ver nield de lijn is geruimen tijd versperd geweest. De machinist was met de eerste drie wagens juist de brug gepasseerd, toen de vierde wagen, door tot nog toe onbekende oorzaak uit de rails lid en opgelicht werd door de volgende drie wagens. Deze laatste zijn aangekomen tegen de hamijen (d.z. de spijlen, waar de balans op rust) die blijkbaar uitgezet zijn, waardoor de boven bouw naar beneden is gestort. De brugleuning werd totaal vernield. De scha de is, naar wij vernemen, voor rekening van de tramwegmaatschappij Opium aangehaald. De Chinees C. L., een stoker van een in de Lekhaven te Rotterdam liggend stoomschip, is aangehouden in het bezit van 31/ K.G. bereide opium, welke hij in darmen verborgen, onder zijn kleeren op het lijf droeg. De man is uit Kanton afkomstig en behoort waarschijnlijk tot een van daar uit opereerende smokkelaarsbende. De opium, die een handels waarde heeft van ongeveer 1200, is in beslag genomen. Tusschen hemel en aarde. De heer en mevrouw lexier, 44 rue de Clignancourt, Parijs, sliepen rustig den slaap der rechtvaardi gen, toen, tegen 3 uur in den morgen, het geluid van een sleutel, die in het slot omdraaide hen plotseling deed wakker schrikken geen twijfel mogelijk inbrekers, die aan hun appartemen ten een bezoek wilden brengen De vrees voor dieven gaf dit echtpaar verbeeldingskracht en moed. Of is er geen fantasie en moed voor noodig om op de gedachte te komen en deze ten uitvoer te brengen, om met negen aan elkaar geknoopte lakens in het „niets" af te dalen, van een zesde verdieping af. Toch ging het echtpaar I exier tot deze acrobatische toer over. Toen zij het geluid van den sleutel hoorden, een angstwekkend geluid om 3 uur in den nacht, gooiden zij alle lakens, welke in de linnenkast lagen, op den grond en knoopten, op den tast, het eene laken ijverig aan het andere,terwijl de „inbreker intusschen op de gang, achter de gesloten slaapkamerdeur geweldig te keer ging. Het echtpaar stapte weldra in het raamkozijn en zweefde even later in nachttoilet tusschen hemel en aarde. Toen zakte het, zakte, zakte en stond eindelijk behouden op vasten grond. Eenige minuten later bewogen mijnheer en mevrouw zich weer in opwaartsche richting, ditmaal langs de trap, vergezeld door een aantal agenten en buren,die door hen bijeengetrommeld waren. De „inbreker" had er niet aan gedacht den zelfden weg te nemen als het echtpaar Texier. Hij zat gelaten op een stoel in de voorkamer. Bij het zien der agenten scheen hij erg verbaasd. Men ondervroeg hem. Hij was niets meer of minder dan een bewoner van het huis, die, na een al te vroolijk partijtje te hebben meegemaakt zich in de verdieping had vergist en met zijn eigen sleutel de appartementen van het echtpaar Texier was binnengedrongen Arbeidersrelletje bij Par ij s. In een voorstad van Parijs is het gisteren, naar het „Berliner Tageblatt mededeelt, tot een hevige botsing gekomen tusschen Parijsche en Poolsche werklieden, omdat laatstgenoemden, in plaats van uitgesloten Fransche werklieden, in de nabijheid van het station herstellingswerken zouden uitvoeren. Ongeveer tweehonderd Pa rijsche arbeiders, met stokken gewapend, hebben de Polen en de politie-agenten, die hen moesten beschermen, aangevallen en op de vlucht ge dreven. Êen te royale sow jet-gezante. De controlecommissie der communistische partij heeft, volgens de Roel, een onderzoek ingesteld naar de financieele gestie van het sowjet- gezantschap te Oslo. Aan het hoofd van dit gezantschap staat, zooals bekend, een vrouw Lydia Kolontaj. Deze dame nu schijnt zoo royaal met de staatsgelden om te springen, dat zelfs de sowjet-leiders, die overigens zeer op een goede representatie gesteld zijn, het wel wat bar vinden. Zij heeft zich in een tijdsverloop van een jaar ongeveer 50 kostbare toiletten aangeschaft, voor rekening van het gezantschap. Reeds zijn voor 1926 aan het gezantschap toegestane gelden met 35 pCt. verminderd. Het gerucht gaat, dat mevrouw 'Kolontaj hierover dermate gebelgd is, dat zij voornemens is met 1 Maart ontslag aan te vragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2