BRANDVERZEKERING Kinderen NIEUWE HAVBANK Dir. fi. W. VAN DEADEN WALRAVEN. J 30-60-90 ct. PUitOL ten haten. Toen hij dit publiceerde, kwam er aanstonds een katholieke inzender ter nadere illustratie vertellen, dat een protestant hem verzekerd had in een oud boekje te hebben ge lezen dezelfde vraag, die wij hierboven uit den Amsterdamschen volksmond hebben opgetee- kend. Daarbij bleef het echter nietmaar een ons niet onsympathiek, doch niet-katholiek Delftsch hoogleeraar, zond daarop het volgende in „In verband met wat onder „Ongelooflijk en toch waar" wordt medegèdeeld, heb ik een herinnering, die ik u niet zwart op wit kan geven, maar die u misschien toch op weg kan brengen. Het is nu ruim 30 a 32 jaar geleden, dat ik als schooljongen te Oudenbosch toevallig een blaadje in handen kreeg hoe, kan ik me niet meer herinneren een klein formaat en als ik me niet vergis, met rood omrand. Daarin trof me dezelfde vraag, maar niet precies 't zelfde antwoord ongeveer zoo was 't„met een vriendelijk gezicht, maar achter hun rug moeten wij hen haten." Omdat ik veel met ka tholieken omging, maakte het op mij sterken indruk, en daardoor is het mij bijgebleven. Ik herinner me niet, dat ik er, buiten mijn vrouw, ooit met iemand over sprak, maar nu de zaak toch juist door u wordt behandeld, meen ik toch die herinnering te moeten mededeelen mijn papiertje zag er zeker als van een Catechis musboekje uit. Misschien zou Pater van Ginniken wel licht over dit geval kunnen spreiden,die in die jaren te Oudenbosch leefde." „Wij hebben ons toen aanstonds tot den Nij- meenschen hoogleeraar gewend, maar deze kon daarover voorloopig niets anders zeggen, dan dat hij nooit zooiets in een Roomschen Cate chismus had aangetroffen en dat hij ook nooit een met rood omranden Catechismus in Ouden bosch gebruikt of gekend heeft, maar hij ried ons aan de zaak publiek te onderzoeken. Wij volgen zijn raad, en stellen dus bij deze aan alle lezers van de „Nieuwe Eeuw", katholiek cd' niet-ka tholiek, de vraag wie ons op het spoor kan brengen van dit oude Catechismusboekje, dat bij ons, Roomschen, blijkbaar totaal in vergetel heid is geraakt, maar bij onze Protestantsche landgenooten blijkbaar beter is bewaard dan bii ons. Maar aan praatjes hebben we niets natuur lijk. Wij moeten een gedrukt boekje hebben, met jaartal en uitgever, bladzijde en kontekst. Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt ze wel." Verval. In het „Algemeen Handelsblad" geeft (Ds.) C. E. H(ooykaas) een overzicht van het „Gods dienstig leven in Nederland" aan het einde van 1925. Over de Ned. Herv. Kerk schrijft hij het volgende de Hervormde Kerk, als allijd, rampzalige richling-twist. Hoe lang kan het nog duren, kan de Protestantsche Moederkerk het verdragen De Synode van dit jaar maakte weinig gerucht een dreigend leerproces te Gouda werd voor niet- ontvankelijk verklaard. De othodoxie van diver se pluimage in Den Haag sloot een verbond van eensgezindheid die van Haarlem stelde de ge rechtvaardigde verwachtingen der vrijzinnigen op de koelste wijze te leur. In Amsterdam hield ze onverzwakt het veld, althans niet verzwakt dooi de vrijzinnige groep als zoodanig, wel door afval naar alle zijden. Er wordt hard gewerkt, ongetwij feld, en nog onlangs kon men lezen van 't suc ces van de Jeugddiensten mei dal al onlkoml men niet aan den indruk van een deplorabelen loesland." We behoeven hieraan geen enkel woord toe te voegen. Volgens Ds. Hooykaas is het ontbin- dings-proces in vollen gang. Wij treuren mede metjdezen droeven toestand, vooral wijl deze ontbinding zich beweegt in een richting van ontkerstening van ons geloovige volk. Het is niet aan ons naar de oorzaken van dien afval te speuren. Maar vermetel lijkt het ons toch geens zins te meenen, dat de verwerping van een leergezag een der gruwelijkste factoren is van den schrikkelijken afval, waardoor het droeve feit werkelijkheid is geworden, dat mannen als Ds. Borger te Gouda, die zelfs het bestaan van Chiistus loochent en vlakweg het atheïsme ver dedigt, nog als predikanten in de Ned. Herv. Kerk kunnen optreden en gehandhaafd worden. Dit moet zich wel op schrikkelijke wijze wreken op de gansche Kerk y. Het geweten. „De Gelderlander" vraagt Hebt gij dat gelezen Dat er in den Duitschen Rijksdag een voorstel is gedaan om het gezantschap bij den H. Stoel op te heffen Dat dit communistische voorstel is bestreden door den socialist, den heer Breitscheidt Dat het daarna verworpen is met de stemmen van haast alle partijen Wonen er dan geen protestanten meer in Duitschland Of hebben deze, o „Nederlander", geen geweten Indertijd schreef de „Ned.", dat het protes tantisme een onherstelbaren slag zou hebben gekregen, als het Ned. gezantschap gebleven was. Is het protestantisme in Duitschland nu onherstelbaar geslagen Het conflict bij de Tramw. Mij. Zulphen-Ernmcrik „De Volkskrant" verneemt, dat thans op nieuw pogingen worden in het werk gesteld om bemiddelend op te treden in het conflict bij de tramwegmaatschappij ZutphenEmmerik. Ge zien den stand van het conflict, acht men de kans van slagen niet groot. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Raadsoverzicht. „N iet veel zaak s." Aan deze woorden van den zeer beminnelijken Norbertus Nurks dachten wij, toen we de ellen lange agenda gister in handen kregen. 't Waren wat onbeteekenende, strijdvrije benoemingen, 'n serie verordeningen in ambte lijken stijl, dus onleesbaar Hollandsch, onder- handsche verhuringen en meer van die noodza kelijke narigheden. Kortom taaie bout, spora disch gelardeerd met 'n sappig dobbelsteentje spek. Maar plicht gaat voor diés marcheerden we onversaagd naar den tempel der vroedschap, die in het Giflote Markt-stadsgezicht, als een soort steenpuist staat te pronken. Toen we een uur ge-antichambreerd hadden groote heeren laten lang op zich wachten klonk eindelijk het woord „pers", welke formule het heilige der heiligen voor den nieuwsbegee- rigen journalist ontsluit. Na het „kies-wie-je- wilt" met den bode in den kring, doch zonder rondedans der vroedschap natuurlijk, werd de agenda moot voor moot als kachelhout af gezaagd, onder 't opwekkend en aanmoedigend maatgezang van des voorzitters hamer. 't Tippelde zoo regelmatig als een veldwachter op surveillance, toen 't gereedschap plotseling stokkend knarste, 'n Klein schrikje 'n ideetje van 'n paniekje. Wat was 't 'n Knoest of 'n spijker Neen men was vastgeloopen op een benzine-pomp De heer Slavenburg, die veel voor esthetica voelt, had zich zeer geërgerd over die plompe kolommen, die tegenwoordig als paddenstoelen uit de bestrating schietende, onkruid in 't stads beeld zijn en bovendien doornen in 's sprekers oog. Paddenstoelen en „zwammen" bleken, ook buiten den „Hortus" elkaar heel na te staan, we werden althans vergast op 'n breede uitweiding, die eindigde met de toezegging, dat B. en W. voortaan, yolgens een vast plan te werk gaande, de benzine-uitwassen minder welig zullen laten woekeren. 't Is ons 'n raadsel waarom men, nu er telkens gesproken wordt over 't zinkend schip der ge meentelijke financiën, zoo tegen 't aanbrengen van pomp-installaties is. Na dit genoeglijke, hartversterkende en kracht- herstellende intermezzo, ging 't weer opgefrischt verder. 'n Kasgeldleening van anderhalf millioen gave guldens, werd in 't trotsch bewustzijn van veel crediet, aangegaan, zonder er 'n woord aan te besteden. Enkele andere punten passeerden men even gemaklijk, maar de bocht van de Westvest bleek niet „zonder meer" genomen te kunnen worden. Daar stond in al zijn groot heid het verkeersvraagstuk versperrend voor ons. Men liep er eerst otn heen, drong er toen dieper in 't bleek een doolhof en er was geen verkeers agent, die op zijn polshorloge keek. De een wilde het verkeer aldaar uit 'n bepaalde richting ver hinderen, een ander vreesde dat dit slechts het gevaar verleggen was naar den hoek van de Oranje-straat. Men keuvelde over 't heffen van rechten op standplaatsen, maakte uitstapjes naar Hoek van Holland of Vlaardingen, en weth. Houtman, die wegens vaststaande psycholo gische wetten, altijd weer naar de Koemarkt gedreven wordt, begon heel geestiglijk te ci- teeren uit een adres, dat a.s. gedupeerde be woners van dit plein den Raad toegezonden hadden hij mompelde iets over wereldverkeer Enfin Het crediet werd eindelijk toegestaan, de pleisterplaats verlaten en de bocht genomen.' De verveling was weer met ons. Bij risten deserteerden de raadsleden of ston den, ter afwisseling van de stofdrooge bespre kingen, door de ruiten naar den motregen te loeren. De absentie was zoo groot, vooral bij rechts, dat de subsidie-aanvraag voor de Chr. II.B.S. te Vlaardmgen m§ar uitgesteld is, want de S.D. A.P. die stemming verlangde, begreep, na telling der hoofden, dat de post verworpen zou worden en voor zoo'n uitwerking van 'n loutere vorme lijkheid was ze beducht. Toen t tegen punt 17 van de agenda liep, bemerkte een ingewijde wel, dat er iets op til was. 't Handelde om een verzoek van de ver. tot bestrijding van tuberculose, tot verhooging van de jaarlijksche subsidie (/2000) met f 600. In een oogwenk waren de raamposten ontvolkt, verstilde het gezoem in de koffie-kamer en dé verlaten stoelen sloten zich wederom«fcij hun rechtmatige bezitters aan. Hoe 't met de verhouding tusschen hoofden en harten in onzen Raad staat, wenschen we hier niet uit te maken, doch feit is 't, dat wanneer gevoelskwesties op de rails komen, het verstand bij velen op dood spoor gerangeerd wordt. Weth. Boddeus mocht aantoonen, dat er met particulier initiatief nog wel iets te bereiken was weth. v. Velzen kon vrij wijzen op de on verbiddelijke logica, dat\ een bij de begrooting vastgestelde post, ongerept diende te blijven: 't gaf niets. We kregen pathos van de heer Din- kelaar, lyriek van den heer Hijmans en sentiment van weth. de Bruin, maar tot een erkenning van de waarheid en nog minder tot een mea culpa waren genoemde redenaars niet te brengen. De heer Hinkelaar ging zelfs zoover om uit te roepen, dat de gemeente, en de gemeente alleen, verplicht is de tuberculose te bestrijden, waarop mr. Kavelaars hem een koude douche toediende, door op te merken, dat de gemeen tewet er hiel. van sprak en weth. Boddeus kalm er op wees, dat de vereeniging zelf, al voldoende die bewering weersprak. De vereeniging „Verjaardag" werd ook in t. debat gemengd en 't begon komisch te worden toen weth. Boddeus en de heer Hijman, hun resp. echtgenooten, die bestuursleden van die ver. zijn, tegen elkaar uitspeelden. SLUIT Uw BIJ DE LANGE HAVEN 103 Telef. 68188. SCHIEDAM. 415 16 Tenslotte werd met 12 tegen 10 stemmen de subsidie-verhooging afgeketst. Na" deze kracht proef, kwam de inzinking. De fut was er uit en het einde kwam binnen. Kwart voor zes tikte de voorzitter af. Op verzoek van den heer Steens, is de sub sidie-aanvraag voor de R. K. Leeszaal, welke hier, in vergelijking met haar gemeentelijke zuster, zoo stiefmoederlijk bedeeld wordt, nog niet behandeld. De heer Steens wilde een hoogere subsidie verdedigen maar hem ontbraken nog eenige gegevens, 't Verzoek, hoe kon men iets aan een bruidegom weigeren, werd grif toege staan. I.uxor. Luxor brengt deze week de geweldige Fox film „De hel" een werk waarvan de strekking even goed, is, als d.e opzet meesterlijk en dat dan ook terecht een wereld-reputatie verworven heeft. De nimmer geëvenaarde fantasie van den groeten dichter-ziener Dante is met d.e wonderen der techniek vastgelegd op de gevoelige plaat zood.at de verschrikkingen van „Inferno" in al haar ontzettende aangrijpendheid voor ons oog 11 tscn. Deze danteske verbeeldingen, zijn ge*- vlochten tusschen een modem drama' eii doen door hun inwerking den gang van de'ge schiedenis een richting ten goede seven In één woord 't is indrukwekkend. Het bijprogram, hoe goed 't mag zijn kan natuurlijk met in de schaduw van het grootsche hoofdnummer staan. stooten, vallen en bezeeren zich her haaldelijk. Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer^ een doos 419 9 UIT ROTTERDAM. W, B. Theater. Na eenige revues en een journaal, waarin een paar beelden zijn opgenomen van het sluiten der heilige deur, wordt een klucht vertoond „Plofje als medium", waarin de dolste looneelen zich afspelen en waarom uitbundig gelachen wordt. Hierna een drama in zes acten „Als de man van huis is een mooi drama met, vooral voor Amenkaansche artisten, zeer goed spel. Om eenige scenes meenen we echter voor minderjarigen voor dezen film een bezoek te moeten ontraden. Op het tooneel een danspaar. Na de pauze een mooi drama in vijf lange acten „De banneling van Duivelseiland". Ook deze film munt uit door schitterend spel en boeienden inhoud. Als geheel een m.ooi programma. Vervoly Kerk bericht. LESSEN en EVANGELIEN. De Hanze. Wij verwijzen naar de annonce waarin van d< n Hanze-feestavond op a.s. Dinsdag kennis wordt gegeven. Gelijk bekend zal het gezelschap Pisuisse een rijk program afwerken. Een Zuid-Afrikaansche film in de Pandora. Op Donderdag 11 Februari e.k. zullen in de Bioscoopzaal Pandora eenige zeer belangrijke films worden vertoond, betrekking hebbende'op Zuid-Afnka. r Deze Vertooning gaat uit van het Departement Schiedam der Mij. tot Nut van 't Algemeen de afd. Schiedam der Nederl. Zuid-Afnkaansche Vereeniging en de afd. Schiedam van het Algem Nederl. Verbond. Tot toelichting van deze fdms heeft zich bereid, verklaard de heer F. D. Moor- rees, Zuid-Afrikaner. Als de belangstelling, welke de onlangs in de Openbare Leeszaal gehouden uitstalling van op Zuid-Afnka betrekking hebbende geïllustreerde en met geïllustreerde geschriften mocht hebben, blijk is van de groeiende aandacht voor Zuid- Atrika ook m deze stad, dan is een belangrijke opkomst te wachten. b J Toegang hebben de leden van het Departement ffd N 7 f v J' NkfV?n 'L A' en <*e le(Ien der afd. N. Z.-A. V. en A. N. V. met hun huisgenoo- ten, maar ook andere belangstellenden worden gaarne geïntroduceerd. tot t.en heer J. Lechner, Voor het Alg. Ned Ver- bond tot den heer F. A. C. Lechner, beiden Lan ge Kerkstraat b2 voor het Nut tot den heer W remperman, Eendrachtsplein 23b. Pandora. PVn jeurnaal' cltaait een aardige een-acter „Len andhuis van Broekhu zen", waar braaf uevafïmH hetg.een niet mmder het f de hierop volgende klucht in twee acten Bakvischjes van 80 jaar". Hierna een gevoelvol drama in zes acten „De vrek", een schitterend mooie speelfilm. De titel zegt reeds vokoende waarover de inhoud zal handelen. «ls ,PD Na de pauze krijgen we weer zes acten van de seriefilm „De groote Onbekende". Dit ge deelte behoeft zeker niet onder te doen voor if fff? W' de vorige week zagen, integendeel, de spanning stijgt bij iedere acte, terwijl de eene sensatie de andere volgt. Een piogiamma, waarbij men zich wel kan amuseeren. II. Evangelie volgens Lucas. C. 8. Te dien tijde, toen nu een talrijke schare vergaderd was, wijl men van stad bij stad naar Jezus toestroomde, sprak Hij in gelijkenis. De zaaier ging mt om zijn zaad te zaaien. En bij zijn zaaien viel een gedeelte langs den weg en werd vertreden, en de 'vogelen des hemels pikten het op. En een ander deel vieiop de rots, en nauw ontkiemd, verdorde het bij gebrek aan vocht. En een ander deel viel te midden der doornen, en de doornen schoten mede op en verstikten het. En een ander deel viel in de goede aarde, en opgegroeid, bracht het honderd voudige vrucht voort. Na deze woorden riep Hij uitWie ooren heeft om te hooren, hoore. Maar zijne leerlingen vroegen Hem, wat deze gelijkenis beteekende. Hij nu zeideU is het gegeven, de geheimen te kennen van het ko ninkrijk Gods, maar aan de overige in gelijke nissen, dat ze ziende, niet zien en hoorende, niet begrijpen. De zin echter der gelijkenis is deze Het zaad is het Woord Gods. Die langs den wegdat zijn zij, die luisteren, en daarna komt de duivel en neemt het woord uit hun hart weg, opdat ze niet gelooven en zalig worden. Doch die op de rots dat zijn zij, die het woord, wanneer ze het hooren, met vreugde aannemen, en deze hebben geen wortel die voor een tijd gelooven en ten tijde der beproeving afvallig worden. Dan, wat onder de-doornen valt dat zijn zij, die hooren en door zorgen en rijkdom en ge noegens des levens onderweg verstikt worden en geene vrucht doen rijpen. Maar wat in de goede aarde valtdat zijn al wie met goed en rechtschapen hart het woord hooren en bewaren en vrucht dragen in volharding. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. Mijnüardt's Zenuwtabielten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Gemengd JMieuws. S. G- B* e (;nlym^ri e?n schrijven van den secretaris Vn!n ii; i't waarm hij zijn dank betuigt aan i i we,1 la£°n Van den opWoensdag j.l. gehouden muziekavond hebben medegewerkt, i m en?st' bestemd voor de watersnood slachtoffers, bedroeg 257.21 V2. resmhaaH'01^ V8n Voor dit zoo mooie T. H. O. R. Hedenavond geeft T.H.O.R. een uitvoering in de zaal van den R. K. Volksbond met mede werking van het duo Bonné. Na afloop gezellig samenzijn. Spaarbank II. K. Volksbond. De burgemeester van Stomp- wijk—Veur waarschuwt tegen een zekere J. J. B. Rib, handelaar in klompen, wonende in de Molenstraat te Veur. Een familiedrama te Haarlem. Eergisteravond omstreeks half twaalf vervoegde de 51-jarige H. M. B„ wonende in de Rozen- prieelstraat 60 te Haarlem, zich aan het politie bureau in de Smedesstraat aldaar, om te ver tellen, dat hij even te voren zijn vrouw vermoord had. Naar aanleiding van deze mededeeling en nadat gebleken was, dat in het aangegeven perceel inderdaad een vrouw was vermoord, zijn de officier van justitie, mr. A. R. Andringa, de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, en eenige rechercheurs naar die woning ver trokken. Inmiddels had de heer Mauritz, arts, reeds den dood van de vrouw vastgesteld. De 49-jarige vrouw heeft verschillende mes steken in de borst en over de armen gekregen. Vermoedelijk heeft een der eerste steken in de omgeving van het hart al den dood tot gevolg gehad. Bij het onderzoek is gebleken, dat de vrouw in ongeoorloofde betrekking stond tot een anderen man. Dit had haar man vernomen hij had getracht, haar weer op het goede pad te brengen, maar zij was ermee voortgegaan. Eergisteravond 11 uur had hij over deze zaak weer een gesprek met zijn vrouw. Hij is toen in woede ontstoken en heeft zijn plan, haar te dooden, indien zij niet naar hem wildeluisteren, volvoerd. Den vorigen dag had hij daarvoor reeds een mes gekocht. De aangehouden man heeft tegenover de politie een volledige verklaring afgelegd. Hij is. nadat hij den nacht in het politiebureau hed doorgebracht, gister aan de justitie overgeleverd. De man stond bij de politie als fatsoenlijk en oppassend bekend. Het gezin van B. woonde reeds zeer langen tijd in het genoemde huisje. Vroeger heeft de man als opperman gewerkt bij den metselaar Romeyn, op den Kampersingel te Haarlem toen hij daar ontslagen werd, heeft hij een wagentje gekocht en liep hij met negotie. Oogenschijnlijk ging dat handeltje goed. Er zijn zes kinderen, van wie drie zijn getrouwd drie waren nog thuis Deze kinderen sliepen alreeds, toen in de achterkamer het drama tusschen man en vrouw zich afspeelde. Het is heel stil in zijn werk gegaan. De buren hebben vrijwel niets van het voorgevallene gemerkt. Alleen heeft men in den nacht een auto hooren voor- komen. totde°n t NeIdVZUuCl"Afr- WeiW*e ™h iocPenrv^r1' 1925 bedroeg het ingelegd kapitaal «jb4.oUU.bobijgeschreven rente a 4 13.45108 totaal 378.051.73. Van 1 Nov. '25 samen 440.917.30 en terugbetaald f 59.793.60; OP31 Janum-i aan inleggers verschuldigd f oo1.1aoo.70.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2