pm'o'h-"°pk mve-"1®" 4zsierdas,vondDuramer fjÈ» T""*v'n wop - OMSTREKEM, FEUILLETON. De Plaatsvervanger. 49ste Jaargang. M M mmrntm Maandag 8 Februari 1926. NO. 14474 BuleaiiKOEMARKT 4. Gratte-Onnevallenverzekerinq f 5ÜÜ bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet o! oog t 200 bij dood f 200 bij verlies ™nee® dnfm; 100 bij verlies van een wqsdngerj^H5bi^verlieinyan^LkeiMmdere^ i„^, Buitenlandseh Nieuws. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het secretariaat-generaal van den Volkenbond heeft de regeeringen het uitstel medegedeeld van de bijeenkomst der voorbereidingscommissie van de conferentie voor de vermindering en beperking der bewapeningen evenals de vast gestelde vergaderingen der permanente raad plegende commissie voor de bestudeering der leger-, vloot- en luchtvaartkwesties en de gemen de commissie bevattende leden der technische organisaties van den Volkenbond en de interna tionale arbeidsorganisaties. - HONGARIJE. Het kabinet in gevaar? De „Neue Freie Presse" verneemt uit Boeda pest, dat men daar een kabinetscrisis waarschijn lijk acht. Horthy zoo Bethlen niet meer steunen en toenadering t( t de linker-oppositie gezocht hebben. Het kabinet, dat het huidige zou moeten opvolgen, zou uit leden van dezelfde partijen bestaan, maar uit andere personen. FRANKÏHJK EN RUSLAND. ,,K uhhandel" over de ontwapening? De Russische delegatie bij de aanstaande onderhandelingen met Frankrijk zal Moskou Maandag a.s. verlaten. In de Russische hoofd stad beweert men dat, bij de onderhandelingen ook politieke vraagstukken ter sprake zullen worden gebracht. Men zou te Moskou aldus de correspondent van het „Berliner 1 ageblatt met de mogelijkheid rekenen de kwestie der schulden te regelen door een Russisch Fran- sche samenwerking op politiek gebied b.v. in de kwestie der ontwapening. Frankrijk zou op do ondersteuning vau Rusland kunnen rekenen ten einde op de ontwapeningsconferentie de pogingen van Engeland te dwarsboomen om uitsluitend de ontwapening te land ter sprake te brengen en de ontwapening ter zee van de discussie uit te schakelen. Van Russisch officieu ze zijde wordt overigens nog gemeld dat de re geering eventueel ook bereid zou zijn de kwestie der schulden te regelen op grondslag van door de regeering te waarborgen crodieten, naar het voorbeeld van de credieten voor goederen waarover men op het oogenblik met Duitschland onderhandelt. Daar Rusland bereid is hoogere rente te betalen dan gewoonlijk betaald worden zou hetgeen deze credieten meer opbrengen kun nen worden besteed voor schadeloosstelling van Fransche bezitters van Russische staatspapie ren. teerd en een hoeveelheid bommen en revolution- naire lectuur is in beslag genomen. De andere samenzweerders zijn ontsnapt. ALLERLEI. Uit Parijs Naar de „Petit Parisien" en de Matin" melden, is de Sovjetgezant te Londen, Krassin, in verband met een ernstige ziekte, genoodzaakt te Parijs te blijven. Uit Toledo In het decreet, waarbij aan maarschalk Petain de Spaansche militaire me daille wordt verleend, verklaart de koning er trotsch op te zijn, deze hooge onderscheiding aan den beroemden en heldhaftigen bevrijder van Verdun te kunnen verleenen, aan den ver maarden aanvoerder, die aan de taak der be schaving de grootste diensten heeft bewezen, welke Frankrijk en Spanje ook verder 'willen bewijzen. Uit Peking De anti-religieuze betoogingen die eveneens een tegen de vreemdelingen gezind karakter dragen, duren voort. Als gevolg van deze manifestaties heeft de Ghineesche minister van Onderwijs besloten, het godsdienstonderwijs der missies af te schaffen. Frankrijk, dat als be schermer der religieuze missies optreedt, heeft geprotesteerd. Uit Geneve Het „Journal de Geneve" meldt, dat de Zwitsersche Federale Raad met algemeene stemmen besloten heeft niet toe te geven in de affaire-Worofsky, ten gevolge waar van de Zwitsersch-Russische onderhandelingen als mislukt beschouwd kunnen worden. Uit Lissabon Het Portugeesche Congres heeft het voorstel aangenomen tot herziening van de grondwet der republiek Uit BerlijnDe „Vossische Zeitung meldt uit Praag dat Cechoslovakije heden de Sovjet-Republiek de jure zal erkennen. J. A. Kwast) en Jeanne d'Arc (dirigent R. Gomes) zich voor het hek van het paleis Het Loo hadden opgesteld en een ontelbare menschenmassa zich achter die muziekvereenigingen had geschaard daalden de koningin, de prins en de prinses met de Duitsche familieleden van het jubileerend Echtpaar en het gevolg van de bordestrappen af en begaven zich over het cour tot aan het paleis hek in de nabijheid van de muziek. Het publiek zong de gespeelde liederen mede en liet na afloop een daverend hoera hooren. Na een tweede driewerf h 'erah van het publiek bewoog zich dat, toen de Vorstelijke personen weder naar het paleis terugkeerden in Zuidelijke richting door de Paleislaan en de Loolaan welke over de gansche lengte gevuld was naar de Ned. Herv. kerk waarin de meeste plaat sen om halftien reeds waren bezet. Gistermiddag om half drie maakte de Kon. Familie, een rijtoer door Apeldoorn. De stoet bestond uit drie rijtuigen elk met twee schim mels bespannen. In het eerste rijtuig gemend door den Prins zaten ook de Koningin de Ko ningin-Moeder en de Prinses. In de twee andere hadden de Duitsche familieleden en het gevolg plaats genomen. Op meerdere plaatsen werd het jubileerend paar luide toegejuicht. Jubileumtegels. De Faience- en Tegelfabriek Westraven" v.h. Gebr. Ravesteijn te Utrecht heeft evenals ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin thans een tweetal tegels doen ont werpen welke zoowel door ontwerp als door uitvoering zeer geslaagd genoemd mogen wor den. Binnenland. ROEMENIE. Herroept prins Carol? Uit Rome en Milaan zijn berichten ontvangen volgens welke de Roemeensclie troonopvolger Carol zijn troonsafstand zou hebben herroepen. Twee gedelegeerden uit Milaan zouden jn Boekarest zijn aangekomen, om een oorkonde van den prins over te brengen, waarin prins Carol zijn troonsafstand herroept. Wolff-bureau teekent hierbij aan, dat een bevestiging hiervan niet is ontvangen. KOREA. Samenzwering. De correspondent van de „Jijisjimpo' te Seoel meldt, dat de Japansche politie een door Koreaan sche ontevreden elementen gesmeed complot heef ontdekt, hetwelk beoogde de regeeringsgebou- wen in de lucht, te doen vliegen. Drie leden der samenzwering zijn gearres- II et zilveren feest van het Koninklijk echtpaar Naar het Haagsch Anetakantoor mededeelt zal de deputatie die omstreeks 17 Februari a.s. het huideadres van den Volksraad aan H. M. de Koningin zal aanbieden bestaan uit dr. J. G. Koningsbergen oud-voorzitter mr. A. A. Gale stin oud-lid van den Volksraad en afgevaardigde van dit college bij de Interparlementaire Unie en mr R. A. A. Fruin lid van dien raad thans met verlof. Hertog Adolf en zijn gemalin op Het Loo. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en diens gemalin Elizabeth fcijn Zaterdagmorgen per trein van 8.46 te Apeldoorn aangekomen. Op het tweede perron werden beiden ontvangen en verwelkomd door H.M. de Koningin en den Prins die per auto van Het Loo naar het station waren gekomen. Feest op 't, Loo. Reeds 1.1. Zaterdag gaf Apeldoorn blijk van zijn liefde voor het Oranjehuis blijkende uit het groot aantal vlaggen dat ontplooid werd en heden tal van particuliere woningen en alle openhare gebouwen siert. Ook de gemeentelijke autobussen waren des Zondags met vlaggetjes getooid en een groot deel van het publiek droeg oranje" op de borst. De felicitatieregisters ten paleize werden ongemeen druk geteekend. Gistermorgen precies om halfnegen toen de drie muziekcorpsen Soli Deo Gloria (dirigent J. Scholten) het Harmonie-orkest (dirigent 13) Des anderen daags ontving André een brief, waarvan het adres met een bijna onleesbare hand was geschreven, en die met de aanbeveling „persoonlijk" den knecht, die hem aan André ter hand stelde, deed lachen. Verscheidene keeren draaide hij den brief om, vóór hem te openen, en zag dat hij van Cayeux kwam. Eenig slecht nieuws voor Pierre vreezende, nam hij hem mee naar zijn kamer om hem daar te lezen de inhoud was als volgt Mijn lieve André 1 Ik moet u heden een groot geheim open baren. Ik zou het u nog wel willen verzwij gen, maar nu is dat niet meer mogelijk voor mij. Ziehirr de zaak. Toen mijnheer Breton mij zijn zoon heeft gebracht, heb ik hem als den mijnen gehouden en hem u in zijn plaats gegeven ik heb u voor hem verwisseld André gevoelde zich als door een duizeling overvallen, hij hield zich echter goed en las verder Prof. van Ilamel's secretaris. Mr. S. C. graaf van Randwijck te Amersfoort is benoemd tot particulier secretaris van mr. J. A. van Hamel Hooge Commissaris van den Volkenbond te Danzig. De benoemde is de zoon van den burgemees ter van Amersfoort en is thans voorzitter van de Ned. Christen Studenten Ver. Jlir. mr. G. L. M. II. Ruys de Reerenbroek f Zaterdagavond omstreeks 8 uur is op zijn landgoed „Wolfrath" te Holtum zacht en kalm overleden de oud-minister van Justitie in het kabinet-Mackay en oud-commissaris der Ko ningin in Limburg jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck. Niettegenstaande zijn zware ziekte is het einde nog betrekkelijk onverwacht gekomen. Zijn zoon de ex-premier was niet aanwezig doch kwam nog Zaterdagnacht te Holtum aan. Uit de R. K. Staatspartij. De commissie tot reorganisatie van de R. K. Staatspartij heeft Zaterdagmiddag in het Twee de Kamergebouw haar slotvergadering gehouden tot vaststelling van haar rapport. Een departement van landbouw. Het bestuur van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond vraagt in een adres aan de Koningin instelling van een departement van landbouw. Ik heb dit gedaan, omdat ik bang was dat ge zeeman zoudt willen worden zoaals uw vader en grootvader zijn geweest, en dat ge zooals deze, op zee uwen dood zoudt vinden. Ge begrijpt, dat het voor mij een groote op offering is geweest, zoodat ik begrijp dat mijn heer en mevrouw Breton mij bezwaarlijk ver giffenis zullen schenken. Ik geloof dat het nog niet goed is hun de zaak te vertellen, al leen moet ge Pierre verhinderen in dienst te "aan en een anderen plaatsvervanger trach ten0 te vinden. Zoek de een of andere reden om deze verandering te verklaren. Gij zijt de eenige op de wereld, die weet hoe de zaak in elkaar zit, uwe goede grootmoeder heeft het geheim naar het graf medegenomen. Vaarwel, lieve Andrédoe zooals ge het beste oordeelt en tracht uwe moeder een weinig lief te hebben, die zoo innig van u houdt. Jeanne Roussel. André bleef als versteend staan het was hem alsof hij vreeselijk droomde. Duizen den gedachten dwarrelden door zijn verhit hoofd en het bloed joeg wild door zijn sla pen. Deze ouders dus, die hem grootgebracht hadden en voor wie hij steeds zulk een groo te liefde had gekoesterd, waren de zijne niet Die toegenegenheid, die zorgen, die bekom mering, dat geld, dat men te zijnen behoe ve had uitgegeven, dat alles had hij van Pierre waar het gold de eerste hulp te verleenen aan de slachtoffers van den watersnood. Door de spontane wijze waarop het Neder- landsche Volk door de toezending van materia len en gelden het Roode Kruis gesteund heeft, is het deze instelling mogelijk geweest ook daar waar de voorraden zijner magazijnen te kort schoten, doelmatige hulp te verleenen. De dir.-jjen. der Posterijen. De „Tel." verneemt dat ten opzichte van den heer Damme, directeur-generaal van de Poste rijen en Telegrafie een bijzondere maatregel is getroffen, welke niet nalaten zal opzien te baren. Heden zal nl. per dienstorder worden bekend gemaakt, dat de heer Damme voorloopig gedu rende het verdere deel van de maand Februari afwezig zal zijn. Zijn werk zal dan worden waargenomen door de heeren mr. J. F. van Rooyen, G. J. Hofker en A. P. F. Duynstee. De aanleiding van den ten aanzien van den heer Damme getroffen maatregel is gelegen in een zakelijk meeningsverschil over dienst-op- vattingen tusschen den minister van Water staat en den heer Damme. Deze laatste was de laatste dagen reeds niet meer op het kantoor van het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie aanwezig. Conflict bij de Zutphen—Emmerik. Het bestuur der Internat. Transportarbeiders Federatie had zich tot de Duitsche autoriteiten gewend om voor de autobussen der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel die tot dus verre alleen tot de grens konden rijden; ook rijvergunning te. verkrijgen op het Duitsche traject tot Emmerik. Het secretariaat der I. T. F. heeft heden bericht ontvangen dat binnen een week de vergunning om tot Emmerik te mogen rijden kan worden tegemoet gezien. Naar wij vernemen hebben de heeren ds. Groeneboer ds. Van Pernis en partoor dr. IJsselmuiden te Doetinchem besloten hun bemid delingspogingen in het conflict bij de tram Zut phenEmmerik voort te zetten. Tegen Dinsdag a.s. zijn met beide partijen nieuwe conferenties aangevraagd. Grenswijziging. Opheffing van Voorburg en R ij s w ij k. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans aan B. en W. der betrokken gemeenten doen toekomen het door hen opgemaakt ontwerp in zake de grensregeling van 's-Gravenhage c.a. Daarin wordt bepaald dat met ingang van 1 Juli 1926 de gemeente 's-Gravenhage wordt uitgebreid met de gemeente Voorburg en dat aan de gemeenten 's-Gravenhage Delft en Wateringen gedeelten van de gemeente Rijswijk worden toegevoegd. De nieuwe grensformaties worden uitvoerig in het ontwerp omschreven. Netlerlamlsche Roode Kruis. Alhoewel nog veel nood te lenigen zal zijn wanneer de vele gezinnen die thans nog elders verblijven in hunne woningen zullen zijn terug gekeerd wil het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis reeds thans zijn bijzonde ren dank uitspreken aan allen die hetzelve heb ben geholpen bij de uitvoering van zijn taak gestolen Als zij weten dat ik hun zoon niet ben, vroeg hij zich af, zullen zij dan nog van mijhouden En dan dacht hij aan zijn wa re' moeder. Wat had zij wel moeten gevoe len om op deze manier te handelen En toch, hoe beklaagde hij haarEn Pierre? wat zou die zeggen, als hij de waarheid verneemt Een gedachte echter, helderder dan alle an deren beheerschte de verwarring in zijn brem. Het is noodzakelijk alles bekend te maken, en wel op staanden voetNiettegenstaan de _de smart, die hem de keel toekneep, bij de gedachte aan zijn ouders te moeten zeg gen Gij zijt mijn vader niet, gij zijt mijn moe der niet, ik heb van uw zoon het geluk ge stolen, dat ik bij u genoten heb, talmde André geen enkele minuut hun de waarheid bloot te leggen. Hij keek nog eens voor de laatste maal in zijn kamer rond, met zooveel zorg gemeu beld naar zijn smaak naar al die beminde snuisterijen als zooveel blijken van toege negenheid, die nu op een ander zouden over gaan. Echter trachtte hij zijn ontroering te overmeesteren en ging den heer Breton op zoeken. Deze bevond zich alleen in zijn ka binet. Niettegenstaande hij in andere zaken verdiept was, viel hem terstond de doode- lijke bleekheid van den jongen man op. Wat is je overkomen, mijn jongen Komt Mr. Heemskerk le Rotterdam. Dinsdag houd', naar De Standaard meldt, mr. Th. Heemskerk, voorzitter' van de A.R. Kamerfractie, in de groote zaal van het gebouw De Eendracht een politieke rede in verband met de crisis. De vergadering is uitgeschreven door de Centrale van A.R. Kiesvereenigingen. ge een beroep op mijn beurs doen? Toen hij zag, dat het voorhooid van Andre klam van zweet was, vervolgde hij Kom, kom, wees zoo bang maar niet, ge weet wel dat ik geen menscheneter ben. André reikte hem den brief van Jeanne over en zeide met een, door tranen verstikte stem Vergeef het haar. Mijnheer Breton, verwonderd zijn zoon, die anders zoo teergevoelig niet was, zoodanig ontroerd te zien, nam met eenige achterdocht het papier aan en las het langzaam door. Och, maar dat is niet mogelijk zeide hij, Jeanne heeft zeker berouw gekregen haar zoon te hebben afgestaan en neemt nu haar toevlucht tot zulk een verzinsel om hem te rug te krijgen. En dat is waarlijk nog zoo kwaad niet verzonnen die Picardische hersenen zijn bepaald vindingrijk, zulk een uitweg te ver zinnen. Enfin, het is goed we zullen 1 ierre terugzenden en een anderen plaatsvervanger zoeken. Maar ik vat de zaak zoo niet op, vatier, hernam André fier. Voor mij is het zonne klaar det deze brief de waarheid behelst, begrijp zelfs niet hoe ik zoo blind heb kun nen zijn om van den eersten dag af niet te zien dat Pierre uw evenbeeld is. (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1