DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUIlLITO De Carmelitessen van Hciiitdam. 49ste Jaargang. Woensdag 10 Februari 1926. No. 14476 BuieaaKOEMARKT 4. Teletoon JUiteswommtmatt! <18085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvejtentiSn! 1—5 regel* 1.75elke regel daarboven 35 ceni, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 Mj verlies van een hand, voet oï oog f 200 bq dood f 200 bij verlies van een daim; f HO bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vloger. Bij of krachtens weüeu oi verordeningen voor geschreven cu andere oïiicieele af- en aan kondigingen van eet Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1. de N. W. A. HUEK's MACHINE- en ZUURSTOEFABR1EK om vergunning tot uit breiding van hare machine- en zuurstoiiabriek aan de Havenstraat 19, kadaster isectie N. Nos. 309 en 325, met een stoomketel van 32 M2 ver warmingsoppervlak, dienende voor het beproe ven van stoom-luchtcompressors en voor fa- brieksverwarming, en met 4 electromotoren van resp. 71/2, 71/2i 2j/2 en 2 P.K., drijvende een draai-, frais- en stukbank en een pompje 2. de VEHEENIGliNü VAN HEN H. VIN- CENT1US VAN PAULO, AFDEEL1NG ST. LIDUINA-GESTICHT, om vergunning tot op richting van een wasscherij achter het pand Nieuwe Haven 225, kadaster Sectie M. No. 1000, met een iageflruk-stoomketel van 8 M2. verwar mingsoppervlak en 2 electromotoren van resp. 2 en 1 P.K., drijvende een centrifuge en een waschmacinne. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 24 Februari, des voor middags ten 11 ure, zal ten Kaadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eène beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 10 Februari 1926. Buitenlandscii Nieuws. DUITSCHLAM) EN ITALIË. Stresemann aan 't woord. De Rijksdag was dicht bezet, toen gister de minister van Bmtenlandsche Zaken, Stresemann, het woord nam m verband met de door de Diutsch-Nationaien ingediende interpellatie be treffende den noodtoestand der Dmtsche bevol king van Zuid-Tirol en niet de interpellatie der regeeringspartijen omtrent de Zaterdag door Mussolini in de Italiaansche Kamer van Afge vaardigden gehouden anti-Duitsche redevoering. Stresemann betoogde o.m. het navolgende Do uiteenzettingen van den Italiaanschen minister-president raken diep de verhouding tusschen Italië en Duitschland en daarover heen den algemeenen toestand, in samenhang met het Verdrag van Locarno en Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. De rhetorische uitval van Mussolini zou aan leiding kunnen geven op gelijke wijze van ant woord te dienen. De Duitsche regeering moet er evenwel van afzien hier denzelfden toon aan te slaan, als die welke door Mussolini is gebez.gd. Vervolgens las Stresemann de publicaties en plechtige beloiten van den koning van ItaLë en de Italiaansche antonteiten voor, waarbij ter gelegenheid der inbezitneming door Italië van Zuid-Tirol aan de Duitsche bevolking werd toegezegd, dat haar cultuur en het Diut- sche schoolwezen zouden worden beschermd. In tegenstelling tot al deze beloften is echter i) Boete en versterving. Men schrijft ons Op 3 Maart 1874 werd uit een der aanzien lijkste families te Schiedam, Cato Nolet ge boren. Haar vereering tot de H. Liduina van Schiedam was groot en de liefdewerken welke zij beoefende waren vele. Reeds in haar jeugd had zij het plan opgevat om religieuze te worden, doch zij werd hierin weerhouden doordat zij als eenig kind haar vader niet alleen wilde achterla ten. Haar moeder stierf in 1898 ftjdens een reis naar Rome. In het jaar 1916 stierf haar vader en kon zij zich gaan gereed maken om haar jeugdwensch in vervulling te doen gaan. Ten einde haar roeping te volgen en keus te maken in welke orde zij haar intrede zou doen, volgde zij een retraite voor dames, welke geleid werd door pater Appelman S.J. Voor deze pater de retraite began, maakte hij den dames bekend, dat hij een ingeving had, dat van een der dames een zwaar offer zou gevraagd worden. Cato Nolet vroeg of zij soms hiermede bedoeld Was. Ja antwoordde de pater.Ge moet ongeschoei de Carmelites worden. Met deze boodschap naeldde Cato Nolet zich het fascistisch bewind tot een bewuste ver- itahaansching onder de Duitschers van Zuid- Tirol overgegaan. In München is inderdaad door zekere particulieren een beweging ingeleid om Italië te boycotten. Doch achter deze Jbe- weg.ng staan noch de Beiersche regeermg, noch de Duitsche officieele instanties. In den Volkenbond zullen wij opkomen voor de nationale minderheden. Er beslaat geen an tagonisme tusschen ons en het Italiaansche vo.k, waarmede wij m vrede wi.len leven. Maar tot ue grondslagen voor zulk een vrede behoort ook het zelfrespect, zonder hetwelk een volk met kan bestaan. Machteloosheid naar buiten is met identiek met het verloren gegaan zijn van innerlijke kracht. ROEMENIE. Een nieuwe lezing. Ook 'de „Chicago Tribune" heeft het bericht ontvangen, nu mt Weenen, dat een verzoening tusschen den koning van Roememë en prins Carol heeft plaats gehad. Het blad geeft echter een andere lezing van de wijze, waarop dit ac- coord tot stand zou zijn gekomen. De koning zou dan de Voorwaarden van zijn zoon hebben geaccepteerd n.l. dat er een einde zou komen aan u,en invloed van Baboe Stirbey, den gunsteling van koningin Mana en dat Bratianoe van zijn mirusterieeie functie zou worden ontheven. Men zou dan waarschijnlijk aan Averescoe vragen Ue vorming van een kabinet op zich te nemen. Prins Carol moet beloofd hebben, dat hij mede zon helpen om het gebeurde te doen Ver geten en Zicli uaarorn, naar Algiers zou be geven. Tegen den zomer keert hij dan wellicht weer naar Roememë terug. Het aecreet, waarbij cie rechten van den prins women afgeschaft, is opgeheven en Carol behoudt zijn prmseiijken titel. DETERDING EN RUSLAND. „Z ij zullen niet s 1 a g e n." Volgens een Amerikaansch ohe-tijdschnft zou sir Henri Deterding aan generaal Avery D. An- urews, den Amenkaanschen vertegenwoordiger van de Kon. Sheii-groep het 'volgende telegram gezonden hebben, waarin hij nogmaals zijn meening o'vcr Sovjet-Rusland te kennen geeft „Het is mïju vaste overtuiging, dat de hee- ren Apfelbaum, Rosenberg, Fmkelstem en Co., of te wel Zmowjef, Kamenef, Litwinof en Co., evenzeer volledig zullen falen in hun pogingen om de wereld te beheerschen als Hohénzollern en Co. gefaald hebben bij hun pogingen en dit dank zij den Ver. Staten." frankrijk. Het cartel vastberaden. In de Kamerzitting van hedenmiddag lieeft Malvy er zijn verwondering over uitgesproken, dat zekere bladen het bericht hebben bevat, dat de Banque de France 10 Maart als datum voor nieuwe inflatie gekozen zou hebben. Er is geen enkele leden, aldus Maivy, om aan deze be richten eemge waarde te hechten. Ook Doutner verklaarde, dat elke vrees voor een cnsis voor het oogenbuk althans ongegrond is. Een dergelijke crisis zon alleen te duchten kunnen zijn «n Mej, wanneer er meer termijnen van de vlottende schuld vervallen. ül;: volkenbondsraad. 1- u Duitsche consul te Geneve heeft gister aan den secretaus-generaal van den Volkenbond, sir Enck Drummond, medegedeeld, dat hij morgen het Duitsche verzoek tot toelating bij den Vol kenbond zal overhand gen. In veiband hiermede heeft de voorzitter van den Volkenbondsraad den Raad tegen a.s. Vrij dagmiddag te Geneve bijeengeroepen. ITALIË. Slachtoffers van het fascisme. Naar bepioefd Romeinsch recepL gaat het aan bij het Carmelitessenkloosf er te 's-FIer- togenbesch, welk klooster met dat te Schie dam de eenige Nedérlandsche kloosters zijn. Echter was haar teleurstelling groot, toen Moeder Overste haar moest weigeren. Volgens de regels der H. Stichteres Moeder Theresia mag elk klooster slechts 21 zusters bevatten en wel 18 koorzusters en 3 werkzusters. Ver der mogen er nog 3 buitenzusters zijn, die voor het contact met de buitenwereld' zoo noodig zorg dragen. Het klooster te 's-Her- togenbosch was echter voltallig en zoodoende moest Cato Nolet geweigerd worden. In verband met bovenstaande was de eei- waarde moeder te 's-Hertogenbosch reeds, lang doende om te trachten een nieuwe stidTting te vestigen. In haar plannen kon zij echter niet goed slagen. Cato Nolet was het echter, die haar verlangen kon en wilde bevredigen. Op het antwoord van de moeder, dat het klooster voltallig was, repliceerde zij „Nu dan schenk ik mijn villa met tuin en tuinmanswoning aan uwe orde en is u daardoor in staat gesteld om mij hier toe te laten. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem was met het plan der zusters zeer ingenomen. Zij toch waren de eerste slotzusters in zijn bis dom. En zoo vestigden zich de zusters van O.L. Vrouw van den berg Carmel op 4 December 1920 te Schiedam. Cato Nolet kon, doordat 6 zusters en een postulante naar dé nieuwe stich- fascisme op den weg der dictatuur voort, tiet nieuwste in die richting is wel de wet gerich) tegen de geëmigreerde Italiaansche politici, waarin deze zelfs in den ban worden gedaan en hun goederen verbeurd verklaard. De eerste reeks der door deze wet getroffen personen, omvat een aanlal namen, die klinken als klokken. Bovenaan, de vroegere minister van Financiën en na-oorlogsche premier Fran cesco Nitti. Hem zal de scherpste der verban- ningswet wel de diepste wonde toebrengen, daar hij niet alleen zijn vaderland, maar ook een aanzienlijk vermogen verliest, al had dit reeds vroeger door den fascistische overval op zijn huis en de vernieling der daar bewaarde kunstschatten, ernstig geleden. De thans 58- iarige man zal intusschen wel niet Inoodeloos geworden zijn in dagen van nood zuilen" zijn gaven als journalist en dagbladleider, zijn kwa liteiten van hoogleeraar in' staats- en economi sche wetenschappen hem zeker te stade komen. En daar hij reeds eenige jaren in Zwitserland woont heeft de nieuwe wet hem waarschijnlijk niet verrast. De tweede der door het fascisme „verdoem den" is Don Luigi Sturgo, eens leider en orga nisator der katholieke volkspartij (Populari), een priesterfiguur van zeer bijzondere hoe danigheden, die speciaal in Zuid-ltalië een groo- len aanhang Pad. Voor zichzelf zonder pretenties, had hij jaren lang den fascistischen stormloop dapper door staan, zoolang hij zich bewust was, dat zijn politieke gezindheid althans niet tegen de inten ties van het Vaticaan inging. Sinds hij echter moest constateeren, dat het fascistische regime de belangen van het katholicisme steeds meer tegemoet wenschte te komen, had hij het ge voel, dat zijn rol in Italië voorloopig was uit gespeeld. Daarom trok hij zich vorig jaffr in een Engelsch kloosLer terug, en is sindsdien slechts eenmaal, op een Parijsche vergadering, tegen het fascisme te velde getrokken. SYRIË. De Jou venei naar Angora. De Jouveuel is gister uit Daiuascus terugge keerd, en zal morgen naar Angora vertrekken, ten einde naar alle waarschijnlijkheid besprekin gen te voeren over de grenzen, de Turksche ben den, den Bagdad-spoorweg en den consulairen dienst. De tanks uit Marokko zijn aangekomen en meerdere versterkingen worden nog verwacht. MAROKKO. Als 't lente wordt. Vernomen wordt, dat Abd-el-Krim den Fran- schen autoriteiten een schrijven heeft doen toe komen, waar.n hij Vrijen doortocht vraagt voor kleedmg, Voedsel er medicijnen ten behoeve van Fransche gevangenen in het Rif-gebied- Voorts zou het in de bedoeling der R.ffi Lggen, binnen kort een campagne te openen tegen de Fransche strijdkrachten in het Taza-distncl, terwijl ook contingenten R.ffi tegen de Djeballa's zullen worden uitgezonden, om deze stammen te straffen voor het feit, dat zij met de Spanjaar den vrede gesloten hebben. Volgens de „Temps" zijn generaal Petain en Priino de Rivera overeengekomen, de propagan da m Marokko steviger aan te pakken tot het ge schikte seizoen terugkeert. Zoodra het goed weer wordt zullen de Fransch-Spaansche strijdkrach ten op Abd-el-Krim losgaan. ALLERLEI. Uit Madrid De berichten uit Marokko blijven gestadige onderwerping der Riffi melden. Mede gedeeld wordt, dat in de afgeloopen week 2500 ting overgingen, tegelijkertijd haar intrede doen te 's-Bosch, alwaar zij onlangs na eenige proefjaren hare eeuwige geloften aflegde en als nederige Carmelites onder den kloosternaam van zuster Liduina haar nederig leven leidt. De 6 zusters werden te Schiedam met open armen ontvangen, doch al was de gift groot, er moesten nog eenige verbouwingen plaats vinden om het huis aan zijn doel dienstbaar te maken. Een groot vereerder van de H. kleine Theresia schonk een belangrijk bedrag, waardoor de zusters in staat waren haar klooster eenvoudig in te richten en de kapel sober te versieren. Op 4 December 1925 bestond het klooster dus 5 jaren. De leiding van de Goddelijke Voorzienigheid en de voorspraak van de H. kleine Theresia waren wonderbaar en zoo mocht het den zusters gelukken om 2 jaar geleden een stuk klooster te bouwen in den tuin behoorende bij het oude klooster. Dit echter niet zonder een groot gat te slaan in haar geldelijke middelen, waardoor zij thans amper in staat zijn om in haar toch al sober levensonderhoud te voorzien. Het aantal zusters steeg in 5 jaar tijd van 6 tot 17 en de tijd is niet ver meer af, dat het klooster voltallig zal zijn. En wat willen de zusters nu Zij vertrou wen wederom op den rozenregen van de H. kleine Theresia en op den steun van alle Theresia- vereerslers en vereerders, die haar in staat moeten stellen het klooster af te bouwen en geweren zijn buitgemaakt. De dagbladen te Madrid melden geen nieuws over de beschieting van Tetoean door de Riffi. Uit Rome De nieuwe Italiaansche perswet verbiedt, dat een buitenlander m ltahë een dag blad of ander periodiek leidt. Alle hoofdredac teuren moeten Italianen zijn. Uit Parijs De „Matin" meldt uit Straats burg, dat twee vroegere separatisten, de ge broeders Brummer uit Auderge m de Pfaltz, vermoord zouden zijn. De moordenaars zijn gearresteerd. Binnenland. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins. Eergisteren zijn uit alle oorden des lands en ook uit het buitenland zeer vele telegrafische geluk- wenschen voor de Koningin en den Prins ten paleize Het Loo binnengekomen. Het aantal dienstdoende telegrafisten op Het Loo moest worden uitgebreid. Ook werden tal van bloemstukken ten paleize afgegeven. Uit de gemeente Apeldoorn door liet personeel dor intendance Het Loo,- het personeel van de opperhoutvesterij Het Loo, de Oranje- vereenigmg Het Loo, en den raad der Gerefor meerde Kerk en voorts bloemstukken van de gezamenlijke ministers, den Raad van State, de commissarissen der Koningin en hun echtge- nooten, de burgerij van Amsterdam, den Tmn- bouwbond te Aalsmeer, de Vereemgmg van Christ. Onderwijzers(essen) in Nederland, het onderofficierenregiment kustartillene in Den Helder, den bijzonderen vrijwilliger! landstorm, degKon. vereemgmg Het Nederl. Tooneel, den Oranjebond in Den Haag en de vereeniging St. Lucas. Gisteravond zijn te Apeldoorn drie plaatse lijke muziekverenigingen met fakkels in ver schillende richtingen door de plaats getrokken. Tegen 8 uur Vereenigden zij zich bij de muziek tent m net Oranjepark, waar zij elk een paar vaderlandsche liederen ten beste gaven, die spontaan door het talrijke publiek werden mee gezongen. Een Eer.ewacht. Het ligt in het voornemen Van de Plaatselijke landstormcommissie 's-GraVenhage een eere- wacht te geven uit bijzondere vrijwillige land- stormers, bij den terugkeer der Kon. Familie in de Residentie op Maandag 15 Febr. a.s. des avonds Jjij aankomst van den trein van 6.20 uur aan de Staatsspoor. Aan de autoriteiten zal voor een en ander toestemming gevraagd worden, terwijl ver wezenlijking van dit plan zal afhangen van de vraag of K.M. de Koningin liet m overeenstem ming .acht met het zeer eenvoudig karakter Van haar 25-jang huwelijksfeest. Het verlof van ir. Dammc. Begrijpelijkerwijze lieefl de pubhearie m zake de moe hjkheden m de lehpng van bet bedrijf der Posterijen en Telegrafie en de meenmgsversch'l- ien tusschen den d'recteur-generaal en den minis ter van Waterstaat veel belangstelling om met te zeggen beroermg gewekt, met alleen in de krmgeii.van het lioogere en lagere P. T. T.- personeel, doch ook daarbuiten. Met absolnta zekerheid valt thans evenwel met te zeggen, welke redenen precies geleid hebben tot het conflict tusschen den minister en den heer Daro me, en daarom hebJben wij feitelijk niets toe te voegen aan ons eerste bericht waarin reeds in het algemeen is gesproken van meenmgsverschillen over dienslopvaumgen en gebrek aan de noodige samenwerking. Vast staat intusschen, dat het bewuste verlof aan den heer Dammc tegen diens zm is verleend. Inmiddels melden enkele plaatselijke Haag- sche bladen, dat H M. de Koningin zich zou hebben Verzet tegen de instelling van een direc torium als leidmg van het P. T. T, bedrijf. Een feit is, dat de kwestie van de leidmg een een devotiekapel op te richten ter eere van deze Heilige. Is het klooster eenmaal afgebouwd dan kunnen de zusters, wanneer de Goddelijke-Vooiv zienigheid zulks toelaat, zich eeuwenlang aan haar taak wijden, vervat in deze woorden „Boete en Versterving." Het bovenstaande geeft ons aanleiding eens iets over de kloosterregels dezer orde te vertellen, mede in verband met het feit, dat op 30 Januari j.l. het feit herdacht werd, dat Paus Honorius III zijn goedkeuring hechtte aan de opstelling der nieuwe regels dezer orde. Wij schrijven met opzet „nieuwe" regels, omdat de orde zelf reeds bestaat van den tijd af van den piofeet Elias. Om tot de orde te worden toegelaten moet een kapitaaltje van zes duizend gulden wor den meegebracht. De lezer zal misschien den ken „dus de orde is alleen voor gefortuneer de personen." Dit echter is niet het geval. Ook ongefortuneerde meisjes worden toegela ten, mits dan een ander voor haar betaalt, hetgeen meermalen is voorgevallen. Deze finan- cieeie verplichting is alleen gegrond op het feit, dat in tegenstelling met andere orden de zusters uit zichzelf zich geen inkomen kunnen scheppen, zooals b.v. zusters onderwijzeressen e.d. Zoodoende wordt het meegebrachte kapi taaltje bestemd om van de rente daarvan in eigen onderhoud te kunnen voorzien. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT lint**., f 1*11 k» ar** ra a*»n «xine irf nn Af** 1 F* Kil t/OplsaH 17011 olbftTi. ntnHnpn'n irlnnAB Fti. V» „„„Ai doo? deN.Hoil.Algem.Verz.bankSchiedam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1