Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN. 1 S Z L S T O W. e 49ste Jaargang. Vrijdag 12 Februari 1926. ftlo. 14478 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij daim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holi.AIgem. Verz.hank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal (>8085 Postbus 39. Advertent i Sm 15 rrgds f 1.75 j slke ragel daerbovtn 38 e»nt, 3 mt«l Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent., franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingsn 75 ct. p«r regtl. p08t. 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets, toegezonden. Incassokosten worden be ekend. DUITSCHLAND. De Vorstenvergoeding. Naar de „Vossische Zeitung" meldt,bereiden de sociaal-democraten voorstellen vóór, waar door het compromis-ontwerp in zake de instelling Van een speciale rechtbank ter regeling van de schadeloosstelling aan de vorstenhuizen, met een bepaling wordt aangevuld dat tot deze rechtban- geen beroepsrechters mogen behooren. Verder zouden volgens deze voorstellen reeds geëindigde processen weer in behandeling kun nen worden genomen. DUITSCHLAND EN ITALIË. Streseman n de w ij s t e. De Duitsche minister van^Buitcnlandsche Zaken, Stresemann, is niet voornemens, op de door Mussolini in den, Italiaanschen Senaat ge houden redevoering in officieelen vorm, b.v. in den Rijksdag, te antwoorden. Hij ziet hiertoe geen aanleiding, te meer waar Mussolini zich in den Senaat veel gereser veerder en voorzichtiger heeft uitgedrukt dan in zijn Kamerrede, hoewel hij zich in zijn Senaats rede, die bijna onmiddellijk op Stresemann's verklaringen is gevolgd er op heeft beroemd, dat zijn Kamerrede „niet minder dan twee maanden zorgvuldig was voorbereid." De belangrijkste zinsnede zijner Kamerrede heeft Mussolini in zijn Senaatsrede aanmerke lijk verzwakt. In zijn Kamerrede namelijk sprak hij van de tricolore, die alleen vooruit, dus over den Brenner heen, zou kunnenworden gedragen. In den Senaat daarentegen heeft hij verklaard, dat deze uitlating in Italië alleen aldus kon worden verstaan, flat het Italiaan- sche volk besloten heeft aan de Brennergrens stand te houden. Mussolini heeft niet alleen, een herhaling zijner dreigementen achterwege gelaten, maar ze zelfs teruggenomen. De discussie over de rethorische vrijheden van den Italiaanschen premier kan dan ook voorloop'g als afgesloten worden beschouwd. ZWITSERLAND EN RUSLAND. Geen nieuw Russisch voorstel. Het bericht, volgens hetwelk de Sovjèt-re- geering een nieuw voorstel zou hebben inge diend, dat eenerzijds een herhaling van de ver ontschuldiging door de Zwitsersche regeering, wegens den moord op Worofski inhoudt en an derzijds het instellen van een onderzoek naar cfe plundering van het Zwitsersche gezantschap te Leningrad door de Sovjet-overheicl toestaat, is, volgens mededeeting van toonaangevende krin gen, pure fantasie. SPANJE. Primo beproefd. Het „Journal" verneemt uit Hendaye Uit Barcelona wordt bevestigd,dat gedurende liet verblijf van generaal Primo de Rivera te Bar celona Verscheidene tegen hem gerichte aan slagen zijn gepleegd. Vijf bommen zijn op ver schillende plaatsen gesprongen. Een van deze bommen ontplofte bij de deur van het officiers gebouw, waar hij was afgestapt een andere was op den, spoorweg gelegd op enkele kilometers afstand van het station. Zij sprong met 'een ge weldigen slag uiteen op het oogenblik, dat de generaal in den trein stapte naar Madrid- Deze aanslagen zijn het werk van syndica listische en Gatalaansche elementen, aan den vooravond van het vonnis, dat zal worden ge veld tegen de bedrijvers van den aanslag in den tunnel van Garras, welke eveneens tegen den generaal was gericht. MEXICO. Nationalisatie van kerkeigendommen. Enkele Mexicaansche dagbladen verklaren, dat zij volstrekt betrouwbare inlichtingen hebben ontvangen, dat de Mexicaansche regeering een wetteli.jken maatregel heeft voorbereid Voor nationalisatie van alle eigendommen der ka tholieke kerken in Mexico. Ieder die kerkschatten Verborgen houdt zal gestraft worden. Er wordt reeds bericht, dat verscheidene Spaansehe priesters in Mexico City gearresteerd zijn en naar Vera Cruz gedeporteerd. De regeering heeft een Verklaring verspreid, dat het onderzoek, tegen den aartsbisschop van Mexico ingesteld, ten doel heeft vast te stellen, of hij zich bij zijn optreden heeft schuldig ge maakt aan schending van de grondwet. ALLERLEI. Uit Parijs De Senaatscommissie voor handels aangelegenheden verwierp de conclusies van het rapport Pasquet ten gunste van een wets ontwerp, waarbij het verrichten van nacht arbeid aan de bakkerspatroons zou worden ver boden. De rapporteur Pasquet trok zich daarop terug en werd, door Billiet vervangen. Uit Washington De Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken Keilogg en de Spaansche gezant hebben een verdrag tegen de dranksmokkelarij geteekend, gelijk aan de ver dragen, gesloten met Groot-Brittannië en an dere landen. Over het Garda-meer heeft Dinsdag ge schutvuur gebulderd. Het kwam uit den tuin Van d'Annunzio, die 17 kanonschoten afvuurde als blijk van instemming met de rede van Musso lini. De dichter seinde naar Rome, dat de schoten gelost waren „als commentaar van de wacht aan het Garda-meer op de manhaftige woorden van den Duce." Uit Geneve De fungeerende voorzitter van den Volkenbondsraad heeft den Raad in een buitengewone zitting tegen heden bij eengeroepen ter behandeling van Duitschlands Verzoek om toelating tot den Bond. Uit Geneve De Fransche regeering heeft den Volkenbondsraad medegedeeld, dat zij cfe uitnoodiging tot de voorbereidende ontwape ningsconferentie aanneemt. Uit Weenen De gewezen hoofdredacteur van de „Abend", Weiss, is gearresteerd in Ver band met de chantage-affaire. Uit Lissabon Het faillissment van de Banco di Angola de Metropoje is uitgesproken en (loor het parlement goedgekeurd. Uit Brisbane Het Labour-congres heeft met 76 tegen 14 stemmen besloten, dat ieder lid van de organisatie een verklaring moet teek enen tegen het communisme. De mislukking van dr. De Visser. Het Ant i-R e v. s t a n d p u n t. De (anti-rev.) „Rotterdammer" Verneemt uit parlementairen kring Dit is een misverstand. Tegen het compromis in zake het gezantschap, accrediteering van den gezant te Bern of te Weenen, b.v., bij het Va- ticaan, had d.e A.-R. Kamerclub geen bezwaar. Toen zij bij schrijven van 9 Januari zich uit sprak, had de R. K. Kamerclub zich nog niet over dat compromis uit.gesp.oken, maar, ge steld dat de R. "IC. Kamerclub er zich mee zou kunnen vereenigen, had de A. R. Kamerclub een ander bezwaar. Het bezwaar was dit, dat als het Kabinet aanbleef op de wijze als door dr. De Visser werd aanbevolen, dé C.-H. ook nu geen giondslag boden voor een meerderheid* waarop hef kabinet zou steunen. Dr. De Visser, die eerst de opdracht gekregen had tot vorming Van een parlementair Kabinet, en die reeds een dag van te voren begonnen was met zijn pogmg om op datzelfde compromis de samenwerking rechts te herstellen had daarbij instemming van de A.-R. ondervonden, maar niet van de C.-H. althans niet van de meerderheid van de C.-H. Kamerclub. Zijn po- Hel nachtelijk bezoek. In een der wildste en eenzaamste steken der Virginische bergen verheft zich een oud, uitge strekt kasteel, hetwelk men den bijnaam „On weersnest" gegeven heeft. Het staat aan den ziom van een dicht woud, da! aan drie zijden omgeven is door een gordel van steile met brem struiken en sleedoorn begroeide rotsen en door de slotbewoners het park, doch door de landlie den algemeen wegens zijn hoefijz'ervorm „de Duivelsklauw" genoemd wordt. Een bosch stroompje dat voorbij de vrije noorderzijde van het kasteel vliet, waar tot aan zijn rand de on vruchtbare met rotsblokken bezaaide grond zich langzamerhand effent, schijnt zijnerzijds in een niet veel beteren roep te staan dan zijn oude buurman, liét woud, daar men het „den Duivelsgreppel" noemt. Deze benamingen„het Onweersnest" „de Duivelsklauw" en,,de Duivelsgreppel" met haar onheilspellende, sombere beteekenis, waren al leszins gerechtvaardigd wanneer hier een storm ontketend werd, en de dooc den regen gezwollen bergstroomen met donderend geraas van de toppen der rotsen in de diepte stortten, dan huilde ging tot vorming van een parlementair Kabinet mislukte dus, en hij ontving een, gewijzigde op dracht tot vorming Van een „kabinet." Maar het vèrvullen van, die opdracht beproefde hij in dezelfde richting het door hem te vormen ka binet zou zijn het demissionnaire kabinet, en weer beproefde hij op den grondslag van het compromis de samenwerking rechts te herstel len. Hij moest daarbij aan het bestaande kabi net mdedeelen, dat, werd de in het compromis bedoelde oplossing door het kabinet aan de Kamer medegedeeld, de C.-.H. Kamerclub een motie van teleurstelling zou indienen, Was deze verworpen, dan was, behoudens nog de twijfelachtige stem Van eenige C.-H. Kamerleden over Verdere voorstellen, dc sa menwerking rechts hersteld, en kon dus het kabinet aanblijven. Het kabinet zou dan moeten terugkeere for meel als door Dr. De Visser geformeerd kabi net, maar in waarheid in zijn kwaliteit van parlementair kabinet, steunende op de herstel de samenwerking der rechterzijde, terwijl ter stond de C.-H. door het voorstellen hunner motie van teleurstelling zouden doen blijken, dat de sa menwerking niet hersteld was, en tegen de Regeering zouden stemmen. Niet het compro mis, maar deze wijze, om de crisis te beëindigen, was het, waarmede de A.-R. Kamerclub hare instemming niet kon betiugen, en waarom ver dediging in de Kamer van haar niet kon worden verwacht. Hadden de C.-H. verklaard, dat zij het com promis zouden aanvaarden, doch niet dan onder protest Van teleurstelling, en dat zij clan geen motie tegen de Rrgeering in dezen zouden voor stellen, en ook niet al kwamen er andere voor stellen, tegen de Rereering in dezen zouden stemmen, dan had de A.-R. Kamerclub geen bezwaar gehad. Een kabinet kan moeten aanblijven, als het onmogelijk blijkt een ander kabinet te vor- nen maar aanblijven op den grondslag van herstelde samenwerking, terwijl de samen werking niet hersteld was, dat kon door de A.-R. Kamerclub niet worden verdedigd. Gedwongen vacantie. Wij zijn thans in staat eenige nadere mede- deelingen te doen over d,e kwestie-Damme en het aan hem Verleende „verlof." Op 29 Januari j.l. heeft nl. de heer Damme de mededeeling ontvangen, dat hem met ingang van 1 Februari voor een maand verlof was ver leend, op grond van de omstandigheid, dat zijn zenuwgestel rust nood g had. De heer Damme liet den minister toen weten, dat hij geen be hoefte aan rust had en hij derhalve geen Verlof wenschte. Dat heeft geleid tot een korte gedachten- wisseling tusschen de heeren Bongaerts en Damme, waarbij de minister den Directeur- Generaa. mededee.ing deed van eenige feiten, waarop de minister den indruk grondde, dat de zenuwtoestand Van den heer Damme rust nood'g maakt. Dat diens zenuwgestel geschokt zou zijn, zou naar het oordeel van den minister uit de wijze Van behandeling van zaken gebleken zijn. Overigens is den heer Damme officieel niets bekend van het hem tegen zijn zin verleende Verlof. Hij deelde ons mede, dat hij geen behoefte gevoelt om rust, te nemen, daar men hem niet door een geneesheer heeft laten onderzoeken en hij zich derhalve niet kan neerleggen bij het hem opgedrongen „Verlof." Over het met den minister bestaande verschil van inzicht in zake djenstopvattingen, wenschte de heer Damme zich niet uit te laten. Als amb tenaar achtte hij zich niet gerechtigd daarover mededeelingen te doen. namiddag om 5 uur in audiëntie ontvangen Pangeran Ario Mataram, vergezeld van diens ge malin en zoon, die door den Soesoehoenan van Soerakarta was afgevaardigd om de Koningin en den Prins met hun zilveren huwelijksfeest geluk te wenschen. Om half zes zal H. M. Pangeran Ario Soerjod in ingrat ontvangen, die den Sultan van Jokja- karta tot dat doel zal vertegenwoordigen. Laatst genoemde Pangeran zal ook bij deze audiëntie worden vergezeld door den regent Raden Toe- menggalag Poerbovvenoto. Postale commissie van overleg. De centrale bond van personeel bij de poste- tijen, telegrafie en telefonie meldt dato gisteren In verband met het niet doorgaan op vandaag van de vergadering der postale commissie van overleg heeft onze bond een telegram verzonden aan den waarnemenden directeur-generaal der posterijen en telegrafie, houdende verzoek, de reden van het opschorten van de vergadering te mogen vernemen. Het hierop ontvangen antwoord luidt, dat het niet doorgaan van de uitgeschreven vergade ring der commissie van overleg het gevolg is van ten aanzien van een der organisaties te nemen maatregelen, waarbij door een misverstand een formaliteit niet tijdig kon worden vervuld, en welke thans in voorbereiding is. Personeelraad Ncdorlanilsche Spoorwegea. De personeelraad van de Nederlandsche Spoor wegen heeft gisteren te Utrecht vergaderd- Een concept-reglement van orde werd besproken en daarna vastgesteld,. In het bureau van den per soneelraad werden benoemd, de heeren P. Molt- maker, van de Nederlandsche Vereeniging (voor zitter), en F. Timmermans, van St. Raphael (sec retaris). Verder werd besloten, voor de eerst volgende besprekingen met de directie aanhan gig te maken le. de kwestie der herclassificatie van een aantal standplaatsen en 2e. de regeling van de positie der bureaubedienden, schrijvers en bureelambtenaren. Dc ontslagen gemeenteontvanger. De gemeenteraad te Franeker heeft de schor sing van den gemeente-ontvanger, R. L. Wijnia, verlengd M ot uiterlijk 1 April, en besloten, be houdens goedkeuring van Ged. Staten, een rechtsgeding te voeren tegen den ontvanger, strekkende tot Verkrijging van betaling van vor deringen der gemeente op dezen ten beloope van 38,341, benevens renten en kosten en tot ver waardeverklaring van op eigendommen van Wijnia gelegde conservatoire beslagen. Dc nieuwe Portugeesche gezant. De heer Vasco de Quevedo is benoemd tot gezant van Portugal te 's-Gravenhage, in plaats van den teruggeroepen gezant Antonio C. de Sousa Santos Bandeira. De begrafenis van jhr. G. Ruys de Beerenbrouek. Gisterochtend heeft te Holtum de plechtige uitvaart en teraardebestelling plaats gehad van wijlhn jhr. mr. G. L. M. H. Ruys d,c Beerenbrouek oud-minister van justitie en oud-commissaris der Koningin in Limburg. de orkaan in de kloven en afgronden van het gebergte en bruisten de over de scherpe uithoe ken woest zich voort bewegende wateren van de in een rivier veranderde beek met zulk een ont zettend geweld, alsof de hel hare poorten geopend en satan met zijn helsche volgelingen verwoestend over dit dal was neergestreken. In dit eenzaam kasteel woonde majoor. Ira Warfield. Hij was een oud-officier, die wegens slecht beloonde diensten in onmin met de re geering, zich uit het openbare leven had terug getrokken, om hier op zijn voorvaderlijke be zitting den aanbrekenden avond van zijn veel bewogen loopbaan in rust te genieten. Hier woonde en leefde hij afgezonderd met zijn be dienden, aan wier hoofd mistress Codiment stond, en met zijn paarden en honden, welke hij in rijke keuze en in niet onaanzienlijk getal be zat. Zijne morgen en voormiddagen waren gewijd aan de jacht, die hij hartstochtelijk beminde zijn namiddagen, avonden en nachten echter aan vroolijke drinkgelagen, die hij meestal al leen hield, daar hij slechts zelden eenige weinige bekenden bij zich zag. De hooge gestalte en krachtige lichaamsbouw van den majoor herinnerden aan de forsche rid derfiguren der middeleeuwen zijn breed ge beitelde gelaatstrekken bezaten een zekere hard heid en waren hoogrood gekleurd, als van een man, die zich veel in de open lucht beweegt, Hpt zilveren feest van het Koninklijk echtpaar. Indische vorsten b ij Koningin Emm a. H-. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Zaterdag en niet afkeerig is van geestrijke dranken. Wan neer zijn twee stoppelige zwarte wenkbrauwen zich fronsten ov,er de donkergrijze oogen, waar- uig een stijve koppigeid straalde, dan meende men een dier met electriciteit geladen wolken te zien, gereed om een vernietigenden bliksem straal los te laten. Ravenzwart haar met eenige zilveren draden doorweven en een dichte volle baard van dezelfde kleur omlijstten dat stroeve gelaat. Een jas van zwart laken, een vuurrood vest, korte h'ertslederen broek en zwarte over de knie gebonden, kousen, benevens schoenen met stalen gespen, vormden de gewone kleeding van den majoor. Bij alle geneigdheid tot heerschzucht en ge welddadigheid, welke in het karakter van den majoor lagen, verbond hij met zijn opvliegende natuur desniettemin een voortreffelijk hart en werd hij door zijn oude trouwe dienaren niet minder bemind dan bevreesd. Hij boezemde zijn buren en bekenden een soort afschrik en vrees in, en dientengevolge verkreeg hij van hen, in verband met den bijnam van zijn oud kasteel, „het Onweersnest", den bijnaam van „oude driftkop." Dat men over het algemeen zich liefst op een afstand van hem hield, had, behalve de prikkel baarheid van zijn gemoedstoestand, nog andere redenen. Hij ging door voor een oude vrijgezel, maar men mompelde onder elkaar, dat er er gens een ongelukkige vrouw met een arm kind Het Nederlandsch-Belgische verdrag. Verschenen is het rapport van de commissie, benoemd door het bestuur van de Algemeene R.-K. Werkgevers vereeniging, ter bestudeering van het op 3 April 1925 tusschen de Nederland sche en de Belgische regecring gesloten verdrag. In het begeleidend adres wordt o.a. geconsta teerd dat de economische offers, welke van Neder land in dit Verdrag worden geëischt, zeer zwaar zijn dat tenminste verwacht had mogen worden dat, tegenover de offervaardigheid der Neder landsche Regeering van eenige bereidwilligheid moest bestaan, die door hem verlaten waren. Nog meer heel zachtjes fluisterde men van een ouderen broeder van Ira Warfield, die jaren geleden op een geheimzinnige wijze verdwenen was, en de verdenking van een snoode Misdaad had een tijd lang gedrukt op den eenigen man, die uit dat verdwijnen voordeel trok. Wat er nu van waar was, zooveel wist men als zeker, dat „de oude driftkop" een zuster had een arme sukkelende weduwe", die met haren zoon een kommervol bestaan door haren handenarbeid leidde, zonder dat heur broeder zich over haren treurigen toestand erbarmde, of een vinger uit stak om haar te helpen. Ons verhaal begint in de laatste dagen van December in het jaar 1942. tegen den laten avond. Het was een koude stormachtige avond een scherpe noordenwind dreef zware massa's loodkleurige wolken voor zich uit welke binnen weinige oogenblikken de aarde met een dikken sneeuwlaag hadden bedekt. Maar het was Kerst mis en dus hadden de in dienst van den ouden majoor staande negers zich niet door het on gunstige weder laten weerhouden om van het verlof, -hun in een goede buidoor hunne mees ter geschonken, gebruik te maken en gezamenlijk naar een bal te gaan, dat op een naburige plan tage onder hunne kameraden weró gehouden. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1