DMGBLMO VOOR SGHiESJMM EM OJSf STREKEN. FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Woensdag 17 Februari 1926. No. 14482 5 regel» 1.75. «ik» dwboven 35 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per p0Bt f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummeri 4 cent. Zaterdagavonduummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advert entilni 1—5 regel* 1.7B. «Ik» r*K#l «««rDovec an nt, 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededelingen 75 c per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog t 200 bj dood f 100 bq verlies van eee duim; f SObij verlies van een wqsvlnger; f 15 bij verlies van eiken anderen vingerde verzekering wordt gewaarborgd dom 4* M mdt Algwm /wt t-an* p'-Q'» Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. GESCHRAPT. B. en W. van Schiedam brengen ingevolge het bepaalde bij artikel 4 der Armenwet ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 21en Januari 1926 goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland den 8 Februari d.a.v. de Oud-Katholieke Vereeniging voor Kinderbe scherming van de lijst der in deze gemeente ge vestigde instellingen van Weldadigheid, bedoeld in art. 3 der Armenwet, is geschrapt op grond dat de zetel dezer Vereeniging niet meer te Schie dam is gevestigd. Schiedam, 17 Febr. 1926. hij kreeg later gratie. De andere, wiens naam Ladislaus Vadnai is, was vroeger luitenant en is thans ambtenaar bij de markthallen. Naar Vassonyi beweert, heeft tijden het plegen van den aanslag een politie-agent in de onmiddellijke nabijheid gestaan. Deze heeft evenwel geen assistentie verleend, doch is in tegendeel op een tram gesprongen en wegge reden Onmiddellijk, toen bekend werd dat een aan slag gepleegd was op een vooraanstaand afge vaardigde diende afgevaardigde Pakots een interpellatie in bij de Nationale Vergadering. Hij verklaarde dat de oppositie zich niet zou laten muilkorven. Graaf Bethlen verklaarde hierop dat zulks niet noodig is omdat de regee ring de geheele affaire zal weten te ontsluieren. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N. V. CEN TRALE SLACHTPLAATS om vergunning tot oprichting van een centrale slachtplaats van run deren, paarden, varkeus en klein vee in de pan den Hoofdstraat 2628, kadaster Sectie L. nos. 2216,2217 en 2218, met een stoomketel van 5 M2 verwarmingsoppervlak voor het verwarmen van water. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 3 Maart a.s. des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier WeL voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te liehtep. Schiedam, 17 Februari 1926. beteekenis krijgen, en het debat er over voor namelijk belang heeft als jachtterrein naar politiek voordeel, als slagveld voor den strijd dm de macht Wellicht verbeelden de socialisten en Cartel- listen zich met die jacht iets te hebbengevangen. de Fransche staatsfinanciën werden er dan toeii zeker de dupe van. Van de ruim 4000 millioen francs welke er dringend noodig zijn, werd slechts voor ongeveer 1600 millioen francs gevoteerd. ENGELAND. De schuldenlast. De Britsche minister van Financiën Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat als men het pond sterling k pari berekent, de Brit sche nettobetalingen aan de regeering der Ver- eenigde Staten in den loop van 1926 33.062.000 pond in kapitaal en interest zullen beloopen. Daartegenover staat een bedrag van ongeveer 14.000.000 pond, dat Engeland zal ontvangen uit de Duitsche herstelbetalingen en de reeds gefundeerde^intergeallieerde oorlogsschulden. Churchill deelde voorts mede, dat het totaal der nationale schuld op 31 December jl. 7.738.000.000 pond sterling bedroeg. De lasten voor rente, delgingsfonds en administratie be liepen voor het financieele jaar, eindigend 31 Maart a.s. 305.000.000 pond. Per hoofd der bevolking zijn die bedragen onderscheidenlijk 171 pond en 6 pond 15 shilling. Opgemerkt kon worden, dat de Britsche natio nale schuld op 31 Maart 1914, dus kort voor het uitbreken van den oorlog, 661.000.000 pond be droeg of ruim een twaalfde van het huidige be drag. Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. Aanslag op Vassonyi. Gistermiddag om half twaalf is op den Hon- gaarschen democratischen afgevaardigde en voor- maligen minister Vassonyi, toen hij zijn woning verliet ten einde zich naar de Nationale Verga dering te begeven, een aanslag gepleegd. Toen hij namelijk in zijn auto wilde slappen sprongen twee jonge mannen op hem af en schreeuwden hem toe Jij hebt de regeering en den Rijksbestuurder beleedigd. Nu zullen wij met jou afrekenen Een der aanvallers sloeg hem met een gummi stok op het hoofd. Vassonyi werd licht gewond en moest zich later laten-verbinden. Een zijner aanvallers sloeg hij met zijn wandelstok de revolver uit de hand, terwijl de andere dooi den chauffeur onschadelijk werd gemaakt. De twee mannen werden door de ter hulp snellen de menigte afgeranseld en vervolgens aan de politie overgeleverd. Bij hun verhoor bleek, dat zij beiden lid zijn van de beruchte Heijjas-organisatie zij werden bij „patriottische" gewelddaden vaak genoemd. Een hunner, Franz Molnar geheeten, moet vroe ger wegens bedrog en verduistering Lot zes maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld, doch SYRIË. Volgens het „Petit Journal" is de hoofdinhoud van De Jouvenel's rapport, dat de mandaten- commissie van den Volkenbond welke heden te Rome bijeen is, zal behandelen, aldus Eerstens wordt een uiteenzetting gegeven van de gebeur tenissen in 1925 en van den huidigen toestand in Syrië en worden de richtlijnen voor de toekomst aangegeven. Men wil van Syrië een federatie van kleine, autonome staten maken, en 'deze staten door een veiligheidsverdrag van weder- zijdsche garantie vereenigen. Dit verdrag zal voor 30 jaar gesloten worden, terwijl Frankrijk souvereine macht zal zijn en hoogste arbiter ten opzichte van de toepassing. Frankrijk zal van den anderen kant een billijke behartiging der belangen dezer fede ratie verzekeren. FRANKRIJK. Socialistische complicaties. Wederom is gisternacht, met een schijnbare overwinning van Briand, in Frankrijk een episode afgesloten in den strijd om de macht tusschen socialisten en conservatieven. Om deze episode te zien in het geheel van de doorloopende worsteling, moet de houding der socialisten duidelijk voor oogen staan. Deze hebben, op 11 Januari jl., in congres bijeen, hel besluit genomen Of een over- wege d socialistisch ministerie, óf onthouding van de regeeringsverantwoordelijkheid. Alles of niets En daaruit volgde uiteraard als taktiek Zoolang wij nog „niets" aan regeermacht be zitten, vatten wij elk middel aan, om „alles' te verwerven Hierdoor ontstaan zeer samengestelde ver houdingen, waarvan de beschouwing evenwel interessant is. Vooreeist vormen de socialisten parlemen tair een deel der meerderheid, het Cartel. Maar, omdat dit als geheel den socialisten niet de meerderheid der zetels in een Cartel-ministerie laat bezetten, de socialisten tellen slechts ond 100, de radicalen daarentegen 170 zetels en zelfs hun wenschen niet zonder meer overneemt, zijn de socialisten in het Cartel telkens in de oppositie. Oppositie in Int regee- ringsbloc, tegen dit bloc en tegen de regeering Is het verwonderlijk, dat, bij zulk een ver warring, de staatsfinanciën slechts bijkomstige 5) Voor mij Dingen van het hoogste be lang 1 Wie is die vrouw Kent gij haren naam Ja, sir. Zij heet Granny Crewell, die, zooals gij u zult herinneren, dertien of veertien jaar geleden zoo plotseling uit deze streken is ver dwenen. Granny Crewell herhaalde de majoor, ja, ja, wel zeker, ik herinner het mij. Men kan hare verdwijning niet verklaren en vermoedde, dal er eene of andere misdaad aan haar gepleegd was. Dat is het ook, sir. Zij werd destijds met ge weld geschaakt. Geschaakt 1 riep Warfield ten zeerste verrast. Geschaakt, en dat eene vrouw, d,ie des t-ijds al dicht bij de zestig was Ja, sir. Geschaakt, om als onvrijwillig wektuig te dienen voor eene misdaad, die ik u onthullen zal. Maar, mijn hemel, pastoor, waarom heeft u mij dat niet'terstond gezegd riep nu de majoor terwijl hij uit zijn bed sprong, en zich oogenblik kclijk begon aan te kleeden. Er is hier dus sprake van een midaad O, dan, dan is het natuurlijk mijn plicht, mij tot die ongelukkige te begeven t MEXICO. De kerkvervolging Mgr. Drossaerts, bisschop van Sant' Anto nio (Zuid-Amerika) de prelaat is geboortig uit Breda heeft een artikel geschreven in The Catholic Mind" (New York) over de~ Kerk-vervolging in Mexico. Hij wijst daarin op het tegenstrijdige ver schijnsel, dat een land hetwelk voor 99 Katholiek is en waar groole vroomheid heerscht dat ook op een roemrijk Katholiek ve; leden kan bogen, bij elke uiting van Katholiek leven op de meest brutale wijze wordt gekneveld en ge knecht en bij iedere gelegenheid in zijn Katho lieke gevoelens en overtuiging wordt gekwetst. Met het oog op de vele vreemdelingen waar schijnlijk heeft de regeering indertijd het na tionale Eucharistische Congres in Mexico niet durven verbieden. Maar langs geheimen weg doet zij alles om de schoonste feesten onmo gelijk te maken, met name door steun aan socialisten en communisten. Zoo zou"b.v. de avond van den hoofdfeest- dag van het Congres in het groote theater der hoofdstad behoorend aan een Ka holiek, door religieuse kunst bijzonder feestelijk ge vierd worden. De opkomst was groot ook de bisschoppen waren verschenen en het heele corps diplomatique was aanwezig. Op het laatste oogenblik echter, toen iedereen vol spanning op het schoons, dat komen ging, wachtte, moest een der organisatoren de mede- deeling doen, dat de feestavond niet kon door gaan, daar de socialistische en communistische vakvereenigingsleiding den muzikanten ver boden had, op dezen avond te spelen en ook de electriciteitslevering niet mocht doorgaan. Spoe dig gingen de lichten uit en moest men onver richter zake naar huis terugkeeren. De eigenaar van het theater kreeg de bood schap, dat hij door de vakvereënigingen ge boycot zou worden. Eenzelfde boodschap kre gen de eigenaars van andere huizen, die hun lokaliteiten voor Katholieke plechtigheden ter beschikking gesteld hadden. De regeering steunt bedoelde vakvereeni- gingen in haar actie tegen de kerk op aller lei wijzen. Maar zij diende een wetsontwerp in tegen de Katholieke vakvereenigingen. De priesters worden zoo heftig vervolgd, dat er in den staat Tabasco, zoo groot als weinige staten van Europa, niet meer dan zeven priesters zijn, die vaak Zondags drie h ilige Mis- en op verschillende plaatsen van elkaar moeten lezen. De president Calles moet niet lang geleden verklaard hebben, dat na de maand October 1926, het Katholieke geloof in Mexico onbekend zou zijn. Intusschen is het met een deel der geëmi greerde Mexicaansche Katholieken, naar wij van andere zijde vernemen, ook droevig ge steld. In Chicago, één der grootste steden van Amerika, leven 30.000 arme Mexicanen, die slechts één enkele kerk bezitten, waar Spaansch gesproken wordt. Slechts 3 Spaansche priesters zijn met de zielzorg belast. Niet-Katholieken maken van dezen toestand gebruik om te pogen den Mexicanen hun ge loof te ontnemen. De liga voor Katholieke ontwikkeling (door een Amerikaanschen Jesuiet opgericht) die door den Paus warm wordt aanbevolen, heeft in Chicago op vier plaatsen onderwijsgelegen- heid voor de arme Mexicanen opengesteld. De moeder-organisatie in Chicago is onlangs door den Paus tot een onafhankelijke broeder schap verheven. Wool vervolgde de majoor, ga naar beneden en wek John. Zeg hem, dat hij den muilezel van pastoor in den stal brenge en van voeder voor zie. Dah moet hij de twee groote hengsten in spannen, hij moet den gesloten landauer nemen hoor je en de lantaarns aansteken, want het is een slechte weg en pikdonker. Maak toch de deur dichtNeem mij niet kwalijk, eerwaarde, maar dat ongelukskind heeft de onzalige woonte, altijd tusschen deur en drempel te blijven staan, als men hem iets opdraagt. De goede pastoor knikte glimlachend met het hoofd. Hij kende de opvliegendheid van den majoor, die bij alle geneigdheid om eensklaps u toorn te ontsteken, toch een voortreffelijk hart bezat. De oude heer volemdde middelerwijl zijn toi let, waarbij hij ch k wij ls den rtaam Granny Crewel bij zich zeiven mompelde. 'Het is desniettemin een beroerde geschiedenis, bromde hij, terwijl hij zijn pelsmantel aantrok, ja zelfs een zeer beroerde geschiedenis, als men 'zoo midden m den nacht en dan nog wel in zulk hondenweer er uit moetIn elk geval, ver volgde hij, zich tot den geestelijke keerend, zal heTniet kwaad zijn, als u eerwaarde het gebed in de kerk bidt, waarin God gesmeekt wordt ons, arme menschenkmderen, van pest, hongersnood oorlog, moord en plotsehngen dood te bewaren want als wij zoo gelukkig zijrt, dien beruchten Mac-Donald en zijne bende te ontkomen, dan zweven wij m geen geringer gevaar, om in deze Egyptische duisternis onderstboven gegooid ALLERLEI. Uit Berlijn. Uit Boekarest wordt gemeld, dat bij de studentenrelletjes één officier, vier en twintig soldaten en vier studenten zijn gewond. Door de politie zijn vier en dertig studenten gearresteerd. Ter handhaving der orde laat de regeering infanterie- en cavalerie-afdeelingen door de straten van Boekarest patrouilleeren. Voorts is de censuur verscherpt. In verband met de bloedige verkiezingsbot singen heeft de regeering den staat van beleg afgekondigd. Uit Berlijn. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, heeft de Turksche regeering alle kanto ren der „Deutsche Levantlinie" lateD sluiten. De reden ldervan moet zijndat de maatschappij heeft geweigerd het Duitsche personeel door Turkijsche employé's te vervangen. Uit Berlijn. De tweede lezing der begrooting van het ministerie van Justitie ving in den Rijks dag aan met een redevoering van den afgevaar digde Hamson, die grootere onafhankelijkheid voor rechters en O.M. eischte. De sociaal-democratische afgevaardigde Levi viel de Duitsche rechtspleging scherp aan. Hij citeerde verscheidene gevallen, waaruit z.u. ster ke vooroordeelen spreken. Uit Madrid. Hier loopt het gerucht, waar van wij onder de grootste reserve melding ma ken, dat zekere kringen meenen te weten, dat Spanje zijn stem met betrekking tot Duitsch- lands toelating tot den Volkenbond afhankelijk zai stellen van de houding van Duitschland in zake het toekennen van een permanenten Raads- zetel aan Spanje. Uit Berlijn. Het Perzische kabinet is afge treden wegens een conflict met Rusland over de visscherijconcessies in de Kaspische zee. Uit Washington. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de oorlogsbegrooting, ten beloope van 339.560.000 dollar, aangenomen en naar den Senaat doorgezonden. worden en met paard en wagen m een afgrond te storten. Wool kwam thans terug en verwittigde zijn meester, dat het rijtuig voor was. Laten wij dan m 's hemelsnaam maar gaan zuchtte de majoor, d;e zich zoo In zijn mantel wikkelde, dat men hem eerder voor eene wan delende mummie, dan voor een levend wezen had kunnen houden. Daar buiten was de duisternis zoo dik, aar men haar, om zoo te zeggen, met de handen voelen kou. Zonder de twee lantaarns die als vuurkogels in den nacht flonkerden, zouden noch de majoor noch de geestelijke het rijtuig gezien hebben, dat voor het bordes op hen wachtte. II. Een New-Yorker krantenjongen. Er heerschte een geweldige opschudding onder het dienstpersoneel in het. „Onweersnest", van af de zoozeer gevreesde miss Codiment, tot aan den laatsten keukenjongen, toen des anderen daags majoor Warfield van zijn nachtelijken tocht huiswaarts keerde, en zijn ouden Wool voor alles het bevel gaf, al het noodige in gereed heid te brengen tot eene reis naar het noorden. Wat haalt mijnheer in zijn hoofd riep juf frouw Codiment, om in dit jaargetijde naar het noorden te reizen? Sinds jaren herinner ik mij niet meer, dat majoor Warfield het „On weersnest" verlaten heeft, voegde zij er hoofd schuddend bij, terwijl zij inmiddels niet verzuim de, uit de kasten de warmste hemden en andere zaken hij elkaar te zoeken, welke zij den majoor uit. voorzorg wilde medegeven. Dat mag Onze Lieve Heer weten, antwoordde Wool, die met spons en borstel zich alle denk bare, maar Veigeefsche moeite gaf, om de jassen en broeken van zijnen meester den glans van nieuwheid te verlee aen. Het moet wel iets buiten gewoons zijn, dat mijnheer kan bewegen, oin zulk een reis te ondernemen. Ik zou wel eens willen weten, wat er van nacht in de heksenkeuken van de oude Hat gebeurd is, want blijkbaar, Voegde hij er zeer scherpzinnig bij, staat deze reis van onzen meester met zijn nachtelijk be zoek in verband. Heb je dan niets uit den majoor kunnen krij gen Wool vroeg miss Codiment. Je bent toch zijn vertrouweling, voor jou heeft hij toch geen geheimen. Hm inderdaad, miss Codiment, mijnheer is anders nogal mededeelzaam jegens mij, hij stelt mij van alles op de hoogte wat ook anderen mogen weten. Wool, ezelskop 1 roept bij, als hij goed gehumeurd is, ik zal je wat toe vertrouwen. Ja, sir, antwoord ik dan en kom dicht bij hem staan, om zijn Vertrouwelijke mededeeling te vernemen. Luister dan, fluistert de majoor mij in 't oor, dat ik spits, om maar gee i woordje te verliezen. [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1